ELEKTRONISCH MUSICEREN S0EZEN-MIX Pretkarafjes Fondue-set vervangt spel met pijpen en lucht 3-deIig roomstel f Kristallen sherry-set Uitslag AH Luchtvaart wedstrijd Gimmicks Van hart tot hart Oplossing Muziekinstrumenten en hun prijzen Wta&ed Clubprijs 44.- V Clubprijs 47.- .Stom oefenen'' uitkomst voor huisgenoten Clubprijs f 72.- Grfflfix Clubprijs f 179.- Tussen snaai- en pijpen Sinds Korte Pepijn Geluidloos oefenen Een groet van geschenken... Voor de meju^er vrouwen M, Drumstellen De fluit Guitaar Piano Orgel Vakmanschap is meesterschap 58a want alle vaar is naar zijn geld! ALLERHANDE DECEMBER jg| Fondue eten... een unieke combinatie van gezelligheid en culinair genoegen. Deze zwartmetalen réchaud op roodkoperen onderblad is dus een uitgelezen premie voorde komendefeestdagen. Koperen pan met krasvaste nikkeien binnenwand. Met folder vol fonduetips en recepten. Erbij: 6 fondue vorken Bestelnr. F-845 in PMC-cheques Zie voor volledige gegevens de PMC-catalogus. Premie-van-de-Maand Club Ons volk heeft, sinds mensenheugenis, de muziek be oefend en het deed dat, in het verleden, tijdens de lange winteravonden. We maakten van die liefhebberij geen ophef, maar verlustigden ons erin en daarom ging het. Al naar rang of stand hield men zich bezig met het uit voeren van modieuze en verfijnde werkjes tot en met het boertige pijpen op de fluit, het drummen op een trom of het amechtig piepen op een doedelzak. Vedel en fluit dienden, te zamen met de spinet en de luit tot onder steuning van vokale uitingen. Kerk van Maassluis optorent: het bestaat uit liefst 3400 pij pen en het is een der grootste in ons land met 54 sprekende stemmen en is eeii werkstuk van Rudolf Garrels, die het in de jaren 1730, '31 en '32 bouv;- de. Er staat een fraai gedicht op van een van de Maaszlui- zer rederijkers uil die tijd en dat luidt: Prachtig verzilverd, een sieraad voor uw koffietafel. Sierlijk roomkannetje, stijl vol suikerpotje en ovaal onderblad, met mooi kanten kleedje om het blad tegen krassen te beschermen. Bestelnr. F-252 in PMC-cheques Premie-van-de-Maand Club Maar vooral het orgel heeft, door de eeuwen heen, een be langrijke rol gespeeld en dat ook bij ons volk. Stellig heeft daarbij vaak het religieuze lied geklonken; wij zijn, zoals be- kend, een godvruchtig volk en dat betekende dat wij de diepe, dreunende galm van het mach tige kerkorgel dat op zondagen, soms tot viermaal toe, ons door trilde met zijn statige vibrato's, graag in huis wilden halen om daar, in de beslotenheid van het eigen gezin, de religieuze emoties welke de muziek te weeg had gebracht, opnieuw te beleven. Het harmonium was (en is) in vele gezinnen nog steeds een centrum van het gezinsleven en dat ondanks het opdringen van de ingeblikte muziek van de grammofoon, i het bandje en die van radio en 1 tevee. Geluidloos (voor anderenin klassikaal verband in alle stilte muziek studeren; de leraar kan naar believen inschakelen" op elke leerling. Exclusief voor de PMC ont- worpen en vervaardigd: Sierlijke karaf met zes bij- f passende glazen. Kristal voorzien van het officiële kristalmerk. Geheel met de mond geblazen. Zestien I slijpsets. I Bestelnr. C-815 I waarvan f 52.- in PMC-che- I ques Zie voor volledige gegevens I de PMC-catalogus 4 Premie-van-de-Maand Club X jf Elektrische grill voor gezond en zeer smakelijk eten. Infra rode warmtebron roostert vlees, vis en gevogelte aan ronddraaiend spit, op hand- grilfeerrooster of aan vier delig mix-spit. Met ingebouwde tijdschakel- klok. Bestelnr. A-375. waarvan ƒ52.- in PMC-che ques Zie voor volledige gegevens de PMC-catalogus. Premie- van-de-Maand Club ..Nu moogt, O Kerk, het kunstgeluit Des Orgels drinken met uw oren 't Geen Salem sticht, en d'Englekoren Bekoort, en lokt ten hemel uit. Bazuin Godts lof met tempelpsalmen Smelt onder 't spel uw hart en stem, En zweef na.er t nieuw Jerusalem Op enen vloet van hemelgaïmen" Hoe groot de indruk was, die het orgel maakte, kan wél blij ken uit het feit, dat een plaat selijke dominee er een predika tie op vervaardigde die, in druk, liefst 112 bladzijden om vatte. Hij heeft die preek nog voorgelezen ook.' plaats; het was immers een 1 handzaam vervangertje van het machtige kerkorgel. Wie het loos getokkel van de snaarirr- j strumenten te frivool achtte, bespeelde het orgel en dat verklaart het ontstaan van het harmonium. De vader vah Karei de Grote (die geen mens over het hoofd j kan zien ais hij het panorama j van de westerse beschaving i overschouwt) Pepijn de Korte, bezat al in het jaar 757 een j orgel. En sindsdien hebben wij i allen het orgel als belangrijk (soms zelfs belangrijkste) mu ziekinstrument gebruikt en ge waardeerd. Ons land telt, een aantal waarlijk reusachtige kerkorgels, want in de kerk I vooral wensten wij het orgel te j horen dreunen. Neem nu. eens dat machtige bouwwerk dat in de Grote Het orgel kreeg in onze samen- I leving zijn vaste plaats; het klonk op straat in de vorm van een buikorgeltje (met een aapje erop); het deinde zijn melodieën als straatorgel dooi de stad en op de kermissen en i het manifesteerde zich als j mondorgel of harmonica. Maar geleidelijk aan begomien de i snaren het te winnen van de pijpen en in de salons klonken meer en meer het spinet, de klavecimbel en de viool. Het orgel kreeg, nu vooral in i de eredienst, de belangrijkste Vele duizenden hebben deelgenomen aan de onlangs door Albert Heijn, ter gelegenheid van liet 50-jarig be staan van de KLM, georganiseerde Luchtvaartwedstrijd. Het ging in deze wedstrijd o.a. om het vaststellen van een aantal vluchtdata, de naam van de gezagvoerder, het aan tal passagiers dat de vlucht van de „Uiver" in 1934 mee maakte en het bedenken van een passende naam voor de vluchten die door de KLM ten dienste van Albert Heijn N.V. worden uitgevoerd. De juiste oplossing luidt als volgt: (1) De dienst over cie Noordpool werd geopend in 1958, (2) De eerste retour vlucht naar het toenmalige Oost-Indië werd gemaakt met de H-NADP. (3) De eerste vlucht van de Douglas DC-3 ..Reiger" ging naar Zuid-Afrika (4) De „EdahT*' dropie water in de Syrische Woestijn. (5) Het grootste vliegtuig type dat momenteel bij de KLM in dienst is, is de Douglas DC-8-63. (6) In december 1933 nam-de „Pelikaan" ook post over van de „Ijsvogel". (7) De eerste luchtpost per KLM werd overgevlogen naar Penshurst. (8) In 1929 vloog het eerste vliegtuig met 169 passagiers aan boord. (9) Toen de „Uiver" in 1934 in Melbourne landde waren er 0 passagiers aan boord. (10) De 100ste KLM vlucht over de Atlantische Oceaan werd gemaakt onder com mando. van gezagvoerder Malouin. WINNAARS HOOFDPRIJZEN Naam: 1. Mevrouw E. van Wee zei, Pr. Ingenhoeslaan 160, Voorburg 2. De Heer P. Molenkamp, Dennenlaan 5, Harder wijk 3. Jaap Hoendermis, Gaai- straat 12, Badhoevedorp 4. Emmy Harmans, Helm kade 28A, Ca s trie urn 5. De Heer S. van Eist, Orack-state 33, Amster- Naam voor de AH/KLM vluchten Air-Holland A-H AH's Vliegens Vlug Dienst AH Express Hollandia AllerHande Air Express Albertair Express Air Holland Express Air Holland Expresse (A-H Expresse) KLM Vliegensvers Lijn AH WINNAARS EERSTE PRIJZEN 1. De Heer S. v. d. Berg, Reaumurlaan 12", Utrecht 2. De Heer J. M. Martens. Tiendstraat 30, Helmond 3. De Heer H. C. Stehmann, Tj. II. Plantsoen 6, Oud- Beijerland 4. De Heer G. R. M. G. v. Weerkom, Kam. Onnes- weg 1, Bussum 5. De Heer M. J. v. d. Berg, Meerenvaart 4', Amster dam 6. Mevrouw J. H. Leeflang Houtman, Ernst Casi- mirlaan 27, O ver veen 7. De Heer A. van Kranen, burg, Rozelaan 8, Geldrop Air AH service KLM - Allerhande The Delicatessen Express „Delex" Dat gebeurde in Oostenrijk waar ene Anton Hackl in We nen een zogeheten „physhar- monica" construeerde. Een an der, John Green, deed iets dergelijks en schiep de „sera- phïne"; het was tenslotte Alex ander Debain die, in 1840 (ja, in het hart van de Bieder meiertijd met zijn knus-bur gerlijke geaardheid) met een echt harmonium kwam, dat la ter in de V.S. en in Frank rijk nog werd verbeterd. Het was het huisorge' met doorslaënde tongen; het kreeg registers, een hameraanslag, de mogelijkheid van een grotere klanksterkte (zeer gewenst!) en het werd verder mechanisch geperfectioneerd, kreeg regis terknoppen en een kniezweller en het zou, heden ten dage, alle (verdiende) lof oogsten als niet de elektronische toonop- wekking het Hammondorgel zou hebben doen ontstaan. En als niet, daarna weer, de elek tronica de zgn. Philicorda (en al die andere broertjes ervan) had mogelijk gemaakt. Met het Hammondorgel kreeg de popu laire muziek enorme kansen. Wèg pijpen, wèg lucht: wat overbleef was niet veel meer dan een eenvoudige speeltafel met één of meer manualen en met een pedaal. Het werd een meubeltje dat in de huiskamer niet méér plaats behoefde In te nemen dan de oude trapnaai- machine van de voormalige huisnaaisters en linnenjuffrou- weh. He(t liefhebberen in de muziek kreeg een krachtige stoot door dit nieuwe orgel en dat vooral toen het „geluidloos spelen" mogelijk werd; dat „stommetje spelen" is mogelijk via de Philicorda met behulp van een koptelefoon die de oefenen de organist in staat stelt het eigen geluid te horen, terwijl de omstanders niets vernemen en dus, in de huiskamer, rustig eigen gedachten en eigen be sognes kunnen uitwerken. Dit „stom spelen'' maakte ook ineens het klassikaal onder- j wijs op het orgel mogelijk: één J leraar kan tegenover een groep Philicordisten, deze leerlingen I stuk voor stuk naar behoeven i een individuele behandeling I geven. Dateer, bij al dit gemak, toch altijd, zoals dat immer het geval is geweest, ijverig oefenen ten grondslag moet liggen aan elk muzikaal resultaat, is wel duidelijk. Nog gèzwegen van de muzikale aanleg, die toch ook altijd aanwezig moet zyn. Maar. als die ér is. dan kan men tegenwoordig alle kanten op in de muziek. Ook die van orgel, harmonium en elektro nisch orgeltje. Een groeiende moeilijkheid in deze dagen van „over vloed en weelde" (zoals dat dan zo vaak wordt ge noemd; afijn we mógen ook bepaald niet klagen) is een geschenk te vinden voor liem of voor haar; beide hebben immers al alles". „En voor een manzeggen de vrouwen, „is het nog dubbel moeilijk. Ten eerste heeft hij al alles en ten tweede is hij nogal ver wend." De mannen zeggen: „Altijd alléén huishoude lijke apparaten is toch ook niet dat .voor een vrouw" en gelijk hebben ze. Om een beetje de weg te wijzen in de jungle van ge schenken waarin de wel vaart ons binnengedreven heeft, willen we een aantal suggesties geven en zo be hulpzaam zijn bij dat moei lijke zoeken. Uit de golf van geschenken die ons overspoelt, een tvilde greep. voor de koffie, suiker en de melk. Stilstaand brengt men in tien minuten, het water aan de kook en dit water loopt dan door de gemalen koffie in het onderste deel, waaruit men het óverschenkt in zijn kop. Voor dus. al die momen ten dat u koffie wenst, maar die niet zomaar langs de weg kan kopen. Het andere apparaatje (ook van dat Frankfurtse „Gesell- schaft für Bundespatente und Gebrauchsmuster-Aus- wertung MbB Co" is de „Snap 77", een automatisch sigarettenaansteekapparaat met thermostaat, Zwitsers uurwerk, en nog veel meer. Het wordt onder het das board opgehangen (van elke auto) en wordt gevuld met twaalf sigaretten. Door een drukje op de knop stelt men het machientje in werking: het begint monter te reutelen of te ratelen en, na enkele ogenblikken, schuift het, op een naar bui ten springend laadje, een brandende sigaret naar vo ren. Zoiets heeft vele voor delen, zoals de ervaren auto rijder wél weet. 89, pand,, het zilveren hart; zij wil daarmee zeggen dat zij haar hart aan hem heeft verloren en voorts dat zij voor anderen niet meer „te hebben" is. Als zij ln haar gouden hart dat zilveren hartje nog wél draagt, dan is dat teken voor de aspirant minnaar dat zij nog vrij is. En dat kan ook heel prettig zijn om te wéten! man op de kiek laat zien wat hij allemaal niet zou1 moeten achterlaten als hij niet de beschikking had over een kloeke,* mannelijke, tas (van Jacques, de mode ontwerper voor mannetjes, vrouwtjes en kindertjes). Zal stellig in een behoefte' voorzien, maar zal men er ten onzent snel mee gaan lopen? Een open vraag, zoals dat heet. De Amerikaan Is gek op „gimmicks"; dat zijn leuke technische foefjes of appa raatjes. Vele mannen zullen zeker déze twee gimmicks weten te waarderen; beide zijn produkt van de Maat schappij voor de produktie bondspatenten en gebruiks-, modellen in Frankfort Beide zijn in eigen land te koop. Allereerst is daar de mooie geschenkkoffer waarin zit de „Auto-Paluxette". Wal dat is? Een koffiezetapparaat voor in de auto. Het kan. zonder enige moeite, in werking gesteld worden als men de daartoe bestemde stekker in die van de auto sigarettenaansteker steekt. Voor wie in de file staat, voor een bewaakte overweg, in de val van een verkeers- rotonde of waar dan ook, is zo'n koffiezetperculator (want dat is het) een uit komst. Men zet er twee koppen koffie mee. Het gewicht is 300 gram; de hoogte is 18 cm; de diameter is 6 cm het materiaal is onbreekbaar en warmtebestendig en het stroomverbruik is 72 watt (bij 6 of 12 volt). Door middel van een kartelmotor instel baar. Bijgeleverd (in dat koffertje): een waterfles voor 4 koppen, een vakje lu iden die nog niet ver- oofd zijn (en misschien ook nimmer zover zullen komen) maar toch verkikkerd ge noeg zijn om te tonen, dat zij al aan iemand toebehoren, kunnen nu gebruik maken van het „Coeur a coeur", een klein sieraadje dat in ons land wordt geïmporteerd door Adolf Dam NV, Kruis kade 79, Rotterdam (tel. 010 - 135350) en dat bij de juwelier te koop is. Dit „Hartje In", zoals het hier heet, bestaat uit een gouden medaillon met een tralieachtig voor kantje; achter dat tralie werk nu bevindt zich het tweede (nu zilveren hart). De geliefden nu kunnen dit sieraadje „delen"; het meisje behoudt het kooitje en de jongen krijgt van haar als Toen de drie maanbetreden- de astronauten Armstrong, Collins en Aldrin hier op bezoek waren, kregen hun vrouwen, vanwege de Philips Gloeilampenfabrieken N.V., ieder een broche, die elk vier briljanten bevatte van de zuiverste „Blue White Se lectie"-helderheid en die, zoals dat een briljant be taamt, voorzien waren van 58 facetten, door Drukker's slijpers te Amsterdam ge slepen. De briljanten hebben het (hoge) gewicht van liefst driekwart karaat (1 karaat 0.2 gram). De drie mannen ontvingen van de Stad Am sterdam elk een dasspeld be staande uit de drie Andries- kruizen die het stadstovapen sieren; op elk kruis werd een briljant van 0.1 karaat gemonteerd. Zagen in Parijs (maar er wordt hier ook aan gewerkt) dat jongelieden, vanwege het huidige gebrék aan broek zakken en colbertjasjes, ge noodzaakt zijn een tas mee te voeren, waarin zij hun belangrijke zaken met zich slepen. De beteuterde jonge- Cadeautjes voor jonge me* juffers in de vorm van nep bontjasjes van de leukste stijl en uitvoering; ze komen uit Engeland en zijn produkt vgn Shubette of London. Van imitatieleder is het zwarte, soepele, smalle jasje (dat ook ook tegen regen kan) dat met een namaak-ocelotbon- tén voorpand is verfraaid; in Engeland kost het nog geen f 180,—. De naam „Mispelblom" staat voor brandewijn het is, sinds 1770 en dat is bijna 200 jaar een naam die ge moed (en maag) van menig, naar de genoegens van het leven hakend mens, heelt verwarmd. Nu dan komt deze Zutphense „Mispel blom" met een aardig geschenkje: een monter gedecoreerd karafje van porselein (van aardig, ver antwoord model) waarin brandewijn wordt geleverd. Het decortje op het karafje is zwart-oranje als het om de aloude brandemoris gaat; het is zwart-groen als het jenever bevat, zwart-bruin als het om vieux gaat en zwart-rood als er de kersen brandewijn In zit. Het kost i f 10,75 in een leuke doos. in 2 minuten kant WWW E klaar beslag voor 1# f verrukkellijke soezen Leraar als vrijwillige oorgetui ge van „Stommetje spelen", het „geluidloos oefenen" dat met bepaalde typen elektroni sche orgels mogelijk is. Mensen die actief willen gaan musiceren, zullen eerst eens moeten bekijken welk instru ment zij willen gaan bespelen. In de muziek zingt elk vogeltje zoals het gebekt is: de één ziet meer in een viool dan in een bas en de ander voelt meer voor trompet dan voor orgel en zo maar voort; dat is een kwestie van karakter, temperament en mogelijkheden. Want niet iedereen kan bijvoor- beeld een koperen blaasinstru- j ment bespelen; dat vergt een stevige „embouchure" ofwel 1 mondaanzetting en die is weer afhankelijk van sterke lippen i en goede tanden, om maar iets te noemen. Dan is er een ander j punt: welke zijn de mogelijk heden om thuis te oefenen? Vooral in flatgebouwen dient men zich dit te realiseren. Een ander punt is de financiële kant van de zaak. Speciaal om U een indruk te geven van de prijzen waarmede men bij het aanschaffen van een instrument rekening moet hou den, doen wij een greep uit het uitgebreide arsenaal dat in de muziekhandel verkrijgbaar is. De gegevens hiervoor hebben wij ontleend aan een artikeltje van de hand van Pierre Dam, dat wij in het novembernummer 1969 van „Tussen de Rails" aan troffen. voor zo'n 60,terecht, hoewel er ook Spaanse guitaren rond de 1.100,verkrijgbaar zijn. De elektrische guitaar kost na tuurlijk meteen een stuk meer en men moet dan ook minimaal op zo'n 300,rekenen als men zich een dergelijk instrument wil aanschaffen. „AH A VIA" Over deze uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. Fluiten zijn er in vele klassen en vele soorten, maar voor nor maal huis-, tuin- en keuken gebruik behoeft men zich echt geen instrument van honderden of zelfs duizenden guldens aan te schaffen. Zo zijn bijvoorbeeld reeds Japanse fluiten van kunst stof verkrijgbaar voor zo'n ƒ7,50. Natuurlijk zijn er ook duurdere soorten, zoals de en- kelborige Aura van ƒ18,20 en de dubbelborige van ƒ24,60. De blokfluit, die men op diverse scholen leert bespelen, ligt in een prijsklasse van rond de twintig gulden. Ook guitaren zijn in vele ver schillende prijsklassen verkrijg baar. Voor een eenvoudige Spaanse guitaar kan men al Wie wil leren drummen kan het beste beginnen met een com pleet (imitatie) drumstel van Japans makelij, Pearl ge naamd, dat een kleine ƒ600, kost. Echte drumstellen va riëren in prijs van ƒ1.050,tot zo'n ƒ2.500,hoewel het na tuurlijk niet uitgesloten ls dat nog duurdere stellen verkrijg baar zijn. Ook piano's zijn in vele prijs klassen en uitvoeringen ver krijgbaar. Als gemiddelde prijs zouden we hier zo'n ƒ3.000, willen noemen. Er zijn echter ook Chinese en Oostduitse plano's verkrijgbaar voor prij zen rond de 2.500,De Stein- way is heel wat duurder en kost 5.800,—. Vooral het elektronisch orgel is de laatste tijd erg populair ge worden. De prijzen voor deze instrumenten variëren va 1.295,(Philicorda met 1 kli vier) tot ƒ3.000,—. Hammond orgels kunnen heel duur woi den en variëren in prijs va ƒ3.900,— tot ƒ50.000,—. (Advertentie) d 45 «L Bierkenners

Allerhande | 1969 | | pagina 2