Huismuziek van alle blijft tijden Kerstóala TWAALF IN EEN MUSICI GEZIN [erstmenu's in Albert's Corners Het Volkomen Vleesboek geïntroduceerd Avondverkoop rond Kerstdaden Huisorkest zonder commercie iitiEiumiii Eeuwige charme van intieme akkoorden flvv'sblad van jert Heijn N.V. - Zaandam Aller Hande HOnJCVXRANCIER SAH001000165 Allerhande december 1969 december 1969 oplage 2.105.000 16e jaargang No. 1 (164) Onbekende meester: Musicerend gezelschap (18de eeuw) Kerstmis 1969: helaas nog altijd een wereld vol onrust, waarin wij mensen meer dan ooit hunkeren naar de intimiteit van de huiselijke sfeer, naar een beetje warmte en romantiek. Romantiek, die onze harten verwarmt als we luisteren naar klanken uit lang vervlogen dagen, toen de grootmeesters van de muziek hun onsterfelijke werken componeerden. Muziek, die in staat blijkt te zijn door de eeuwen heen miljoenen mensen te boeien en gelukkig te maken. Door er naar te luisteren en ze zelf te leren spelen. Uitgaande van deze gedachte heb ben wij in dit kerstnummer speciale aandacht willen besteden aan het onderwerpmensen en hun muziek. )EN Jacques Louisier, de bekende Parijse Bachspeler èn jazzpianist, werd verweten dat hij Bachs kunst ver- (de tot hedendaagse dansmuziek, was zijn repliek even als afdoende. „Wat ik doe is niets bijzonders", zei hij, meer Bach tijdens lange winteravonden in de familie- iig zat, speelde hij, als een soort gezelschapsspel, zijn is motieven voor. Daarop moesten zij dan fantaseren, deden dat in de dansvormen van die dagengavottes, trees en zo maar voort. Ik doe hetzelfde, alleen aange- aan het ritme van onze tijd". Evenals in voorgaande jaren het geval was, zul len tijdens de komende feestdagen speciale kerst- menu's in de Albert's Corners verkrijgbaar zijn cn wel in de prijzen van f9,50, ƒ12,50 en ƒ14,50 )er persoon inclusief, ïfaast deze menu's voor volwassenen is er ook een kindermenu voor 4,50. Het menu van 12,50 be- itaat uit: Salade Célestine Ossestaartsoep Kalkoenrollade .Chasseur" IJs „Père Noël" met likeur J)E JONGE KOELEN" Het eethuisje „De Jonge Roeien", in de Albert's Corner aan de Amster damse Kalverstraat, en het wijnkeldertje aan de Utrechtse Oude Gracht lebben voor de kerst dagen speciale menu's van 12,50 en 15,op hun irogramma staan. AC OUD-LEUSDEN in de Albert's Corner te Oud-Leusden worden in de kleine zaal de drie menu's die in de overige Albert's Corners verkrijg baar zijn geserveerd en in de grote zaal wordt een diner dansant 18,75 per persoon, inclusief) ^georganiseerd. „DE WALVIS" Restaurant „De Walvis" aan de Zaanse Schans heeft bovengenoemde A.C. menu's niet, doch brengt op beide kerst dagen van 17.00-19.00 uur een diner avant-theatre voor 18,75 per persoon, inclusief, en daarna vanaf 19.30 uur een diner dan sant voor 32,50 per per soon, inclusief. In verband met de grote drukte doet men er ver standig aan tijdig plaat sen te reserveren. ^VWWVWWWVWV Huismuziek dus bij de familie Bach. Op het allerhoogste niveau weliswaar, maar huismuziek. Wanneer men daarbij nog een titel onder ogen krijgt van een boekje dat Bach voor zijn tweede echtgeno te schreef: Klavierbüchlein für Anna Magdalena, dan komt hierin heel de intimiteit van de achttiende-eeuwse huismuziek tot uiting. Privé-sfeer De muziek van zo'n twee, drie eeuwen her was een aange legenheid die zich voornamelijk in de privé-sfeer afspeelde. Ook in Nederland. Er werd vrolijk gespeeld op de luit, het clave- cimbel of het spinet en nog veel meer gezongen. De grootste charme was onge twijfeld de gemoedelijkheid van dit ongedwongen musiceren. Dat blijkt uit een muziekboekje uit 1649 dat ,,'t Uitnemend Ka binet" heet. De componist, Hen drik Anders, had zowel met de artistieke nonchalance als het absenteïsme van zijn spelers rekening gehouden. Zijn „Nieuwste Voizen" waren al thans „voor twee en drie fioolen of ander speeltuygh te gebrui ken". Bleef een viool weg, dan kon bijvoorbeeld de blokfluit de partij spelen. Schoenen naar voeten, redeneerde musicijn Anders. Clubs Ook met de liedjes namen de schrijvers het niet zo nauw. Deze konden door „alderlei blaestuygh" worden begeleid. Die liedboekjes waren belang rijk. Iedere stad had zijn eigen verzameling. Meestal afgestemd op bepaalde beroepen: De Schiedamse jeneverstokers, De kluchtige Rotterdamse tabak- stripsters en dergelijke. Naast de oubolligheid van de burgerij, de deftigheid van de Collegia Musica. Verschillende steden hadden zo'n club ge vormd door de „gentry". Mu ziekgezelschappen met statuten en ordinantiën. Hier werd de muziek in intieme kring beoefend „tot verquickin- Jacob van Loo: (17e eeuw). ge der bedroefde oft swaer- moedige harten". Nu liep het, gezien de voorschriften, nogal los met die swaermoedigheid. Het reglement van het zeven- tiende-eeuwse Arnhemse Col legium bevatte althans de vol gende niet mis te verstane waarschuwing: Ieder die eenigh krackeel aanvangt, hetzij met schelden ofte andersints, sal tot boete geven vier schellingen en ko mende handgemeen aght schellingen. (Vervolg op pag. 5) De winter is er aarzelend aanwezig misschienmaar toch onmiskenbaar, met wat ongerief zoals kou en sneeuw, maar voor wie in dit jaargetijde naar romantiek-in-wit zoeken, zijn er jfiekjes in overvloed waar de witte wereld van de winter het landschap transformeert tot een „idyllische oase", zoals in de Geinstreek, een domein van rust, en stilte in de omgeving van Abcoude, enkele kilo meters van de wereldstad Amsterdam Op donderdag 20 november heeft in de Studiokeuken van Meijer Pers N.V. te Amster dam de introduktie plaats ge vonden van „Het Volkomen Vleesboek" dat in opdracht van Albert Heijn N.V. door de be kende culinaire auteur Me vrouw Wina Born werd sa mengesteld. Naast de bloem van de Nederlandse culinaire wereld was als speciale gast aanwezig de heer René Kramer, vice-president van de Académie Gastronomique de la Suisse, die speciaal voor deze gelegen heid naar Nederland was ge komen. In zijn toespraak benadrukte de heer J. J. Woudt, directeur Meijer Pers N.V. het feit dat het uitsluitend door de grote oplage van 70.000 exemplaren mogelijk is een verkoopprijs van siechts ƒ8,95 voor „Het Volkomen Vleesboek" te bere kenen. „Een dergelijk boek in kleinere oplage en via de nor male kanalen vervaardigd en verkocht, zou", aldus de heer Woudt. „zeker 40.— a 50, gaan kosten." Na zijn toespraak overhandigde de heer Woudt het eerste exemplaar van „Het Volkomen Vleesboek" aan me vrouw Wina Born. Als tweede spreker werd het woord gevoerd door de heer René Kramer, die mevrouw Born in zijn functie van vice- president van de Académie Gastronomique de la Suisse in voortreffelijk Nederlands com plimenteerde met haar uitge breide culinaire kennis. „Voor aanstaande gastronomen er kennen u vooral om de waarde van uw culinaire oordeel en uw kennis van de keuken en de keukengeheimen", aldus de heer Kramer die het uitkomen van een boek van de hand van mevrouw Born ..een hoogte punt op gastronomisch gebied" noemde. Gesteld kan worden dal Meijer Pers N.V. er ook dit maal in is geslaagd van „Het Volkomen Vleesboek" een typo grafisch meesterwerk te ma ken dat op geen enkele kook boekenplank mag ontbreken. De lay-out van het boek lag in handen van Joop Nijs (g.n.v.) terwijl Meijer Pers N.V. naast de technische verzorging te vens de illustratieve tekenin gen en technische foto's heeft verzorgd. De voortreffelijke omslagfoto en de illustratieve opnamen in het boek zijn af komstig van Stiidio Meyboom en Van der Heijden te Amster dam. De prijs van „Het Vol komen Vleesboek". dat vanaf "ind november in de AH-win- kels is verschenen, bedraagt 8,95. Naast de wijd Vereniging voor Huismu ziek, kent Nederland óók nog - zij het zeldzaam - de op zichzelf staande muzi kale familie. In het Bra bantse Veldhoven in de suite van de familie Klaa- sen, klinkt op gezette tijden de droge tik van de diri geerstok op de lessenaar. Acht paar ogen richten zich dan naar de dirigent, papa Klaasen, en de inleiding van „Münchener Kindl" van Kom- zak of „Die Nachtegaal", een stukje voor koorzang, of de to nen van een blokfluit-kwartet verbreken de serene stilte van de Burgemeester van Hooff- laan. Het kunnen ook de klanken van een harp en een violoncel zijn, of die van een vioolduo, die de voorbijganger opvangt. Want het aantal combinaties dat door het gezin Klaasen kan worden gevormd is legio. UNICUM Een muzikaal unicum deze fa milie; vader, moeder en tien kinderen, daar in het landelijke Veldhoven onder de rook van Philipsstad. Sandra, Joke, Rosie en Els spelen viool, Annemieke piano. Peter cello. Mams Riny zingt in het familiekoor, want dat bestaat óók, en Eric van zeven krijgt van de grote zus sen al les in viool en piano. Als attractie gaat er soms een stukje voor acht blokfluiten. Dat kan allemaal bij de fa milie Klaasen. Immers, in de vertakte prille jaren, wanneer de op groeiende baby's lastig werden, kregen zij als troost geen ram melaar of een speen toegestopt, maar een blokfluit. Het enige instrument dat in het begin verstek liet gaan was de contrabas. „Toe paps, daar moet jU je nu maar voorspan nen", zeiden de dochters, waar op paps, ter wille van z\jn schepping, het familie-orkest, niet anders kon doen dan zich vertrouwd maken met dit weer barstige instrument. Zo gaat dat wanneer de muziek als het ware verweven is met het ge zin. Equivalent van de familie Von Trapp uit „The sound of music", deze wel zeer harmonische groep uit Veldhoven. Het begon in Wenen waar de heer Klaa sen tenor-solist was bij de „Sanger Knaben vom Wiener- wald". Na de „Anschluss" vluchtte hij naar Nederland. Hij behaalde het diploma ar chivaris om op den duur deze functie te gaan bekleden in Veldhoven en Oirschot. Het huwelijk met Riny plus natu- Het volledige huisorkest van de familie Klaasen in Veldho ven. Kersttijd lijd run de feestelijke kleding. Dil model is wel heel bijzonder, want het is gemaakt van zwarte breitschwanz terwijl de lange doorzichtige mouwen afgezet, zijn met een brede nertsstrook. Het is een model van Viscardi, Turijn. Zeer exclusief zult u er uitzien in zo'n sneeuwwitte avond poncho van prachtige witte satijn met een shanlungeffect (materiaal Qiana-nylon van Dxipont, het model is van Simonetta, Parijs). Zijden jersey is het materiaal om een mooi, slank figuurtje tot zijn recht te laten komen. De simpele lijn van het jurkje (model van de Romeinse Tita Rossi) wordt charmant ge accentueerd door twee om de taille gedrapeerde shawls, die afgebiesd werden met koraalrode hanenveren. ralisatie waren hieraan voor afgegaan. Het spreekt vanzelf dat bij de kinderen, opgegroeid in de mu ziek als zij zijn. de muziek-als- vak niet uitbleef Oudste zoon Tony, tenor-solist in het familie koor, is leraar schoolmuziek Zoals gebruikelijk zullen ook dit jaar de filialen van Albert Heijn rond de kerst dagen langer geopend zjjn dan normaal. Koopavonden zijn ingesteld op maandag 22 en dinsdag 23 december. Tijdens deze koopavonden zijn de filialen zonder onderbreking tot 21.00 uur (in enkele ge meenten langer) geopend. Op zaterdag 20 en woens dag 24 december blijven de zaken tot 18.00 uur geopend terwijl dit op woensdag 31 december tot 17.00 uur het geval zal zijn. aan het gymnasium in Eind hoven. Annemieke krijgt een vakopleiding voor harp en zang en Sandra studeert voor het eindexamen viool aan het con servatorium in Tilburg. Een enkel televisie-optreden voor het IKOR niet meege rekend. treedt de familie Klaa sen niet in het openbaar op. De muziek blijft in de huiselijke sfeer en het optreden beperkt zich tot liefdadige doeleinden, het spelen in bejaardentehuizen en dergelijke. Een enkele keer wordt wel een beroep op de heer Klaasen gedaan voor of ficiële gelegenheden of voor een optreden in de kerk. „Commercie is er niet bij", zegt de Veldhovense archi varis. Voor radio en TV voelt hij niet veel. Althans nog niet. „Misschien later. Je weet nooit hoe een stui vertje rolt".

Allerhande | 1969 | | pagina 1