Skiën in eigen land is altijd mogelijk HET KERSTFEEST EN DE TRADITIE albert heijn y MAGNASTIKS Fascinerend spel voor de jeugd: Sneeuw of geen sneeuw Skiën in Duitsland en België mm 2.75 1.95 2.50 60 1.25 45 1.25 1.50 1.50 2.95 2.25 1.95 1.15 30 1.95 1.95 50 1.95 75 50 69 16 ALLERHANDE DECEMBER Het klinkt als een nog al dorre aangelegenheid: skiën op dennenaalden of nylonborstels. Toch is het een sport, die in het lage Nederland een aardige om vang begint aan te nemen, wat mogelijk is omdat er steeds meer kunstskibanen om de hoek komen kijken. Enkele ervan bleven slechts kort in de open lucht en gingen toen rap op de fles, maar het vijftal dat er nu is, lijkt een langer leven beschoren. En dat geldt in gelijke mate voor de korte(re) borstelbanen, als voor de langere pistes, waarop dui zenden sprietjes liggen uitgeteld die veel Weg hebben van den nenaalden. Het is materiaal dat als afval vrij komt in de borstelindustrie en dat „piassa- va" wordt genoemd. De oudste van de vijf ligt op het recreatiepark Duinrell in Wassenaar. Ze wordt sinds jaar en dag geëxploiteerd door de Nederlandse Reisvereniging (NRV) in Den Haag en iedereen (sinds kort ook niet-leden van de NRV) is welkom. „Droog-slciën" op de nieuwe baan in Wassenaar. VOLDOENDE OEFENRUIMTE De piste dient vooral om mensen die straks naar de win tersport willen, alvast wat thuis te brengen in het moei lijke ski-vak. Gediplomeerde leraren MO geven er op zater dagen en zondagen les, waarbij ze heel aardig uit de voeten kunnen, want de baan is 14 duizend kwadraat meter groot. Ze ligt naast een dit jagr ge opende kindertuin van de NRV. Wie er de fijne kneepjes van het vak wil Ieren betaalt voor 10 lessen k anderhalf uur in clusief toegang Duinrell en huur ski's 65,25. De NRV in Den Haag, 070 - 184800, toestel 83 geeft u graag alle verdere inlichtingen. GEDIPLOMEERDE SPORTLERAREN Dennenaaldbaan no 2 ligt eveneens op Duinrell: een hele nieuwe, die dit jaar in gebruik is genomen door de al even nieuwe Stichting tot bevorde ring van de skisport in Neder land. Hoofdleraar en bestuurslid van de stichting is de heer J. van Tongeren, die jarenlang les heeft gegeven op de baan van de NRV en dus wel de nodige ervaring heeft opgedaan. Hij is sportleraar MO, evenals de andere instruc teurs die op zaterdagen en zon dagen tot uw dienst zijn. „Onze piste", zegt de heer Van Tongeren, „begint op het hoogste punt van Zuid-Hol land, dat is zo'n dertig meter boven NAP en ik ben er zeker van dat er nergens in Europa zo'n grote skikunstbaan te vin den is. Hoe groot? Bijna twee hectaren en dat is geen kleinig heid zou ik zo zeggen." De nieuwe stichting tot be vordering van de skisport een hele mond vol wil deze sport op louter ideële basis die nen. Men vraagt zestig gulden voor elf skilessen van ander half uur, waarmee ook de huur van de ski's is betaald evenals de ongevallenverzekering en de toegang tot Duinrell. NIET VRU OEFENEN „Vrij oefenen op de baan is niet toegestaan", zegt de heer Van Tongeren, „want anders loopt iedereen iedereen maar in de weg. En precies: wij zijn alleen op de weekends open. Wie meer wil weten, kan mij bellen. Mijn adres: Abraham Kuyperlaan 89b, Rotterdam. Telefoon? Jazeker: 010 - 280161." De twee banen van Duinrell liggen uitgespreid op de bosgrond: eenvoudiger kan al niet. De drie andere pistes die Nederland rijk is, hebben een ingewikkelder structuur. Ze bestaan uit een houten onder bouw, waarop een laag ligt, die is samengesteld uit in metaal gevatte nylonborstels. De oudste ervan vindt u in Heerhugowaard en is zestig meter lang en negen meter breed. Wie er vrij wil oefenen (dat kan zeven dagen in de week) betaalt een gulden per uur. Een skiles van één uur kost 2,50, de huur van ski's inbegrepen. De borstelfabriek „teba" in Heerhugowaard (02267 - 2741) geeft de verdere inlichtingen. OOSTENRIJKSE SKILERAAR Borstelbaan no.2 staat op gesteld in het Noordhollandse Bergen: hoogst idyllisch in een knots van een duinpan. Ze is zeventig meter lang en twaalf meter breed. Leden van de club II Primo (die vroeger in Heeriiugowaard oefende) beta len vijftien gulden per maand contributie of twintig gulden, maar dan is ook de huur van de ski's en schoenen bij de prijs inbegrepen. Het lid maatschap maakt de (gratis) weg vrij naar één uur les per week door een Oostenrijkse skileraar. Wie alleen uit is op oefenen zonder instructeur, betaalt vijf tig gulden voor twaalf uur skiën, of dertig gulden als hij of zij lid is. Nog enkele gege vens: de huur van schoenen en ski's kost twee gulden per uur voor niet-leden en 1,25 voor leden. SPECIAAL WV-ARRANGEMENT De baan in Bergen, die dit jaar werd geopend, is voor de plaatselijke VVV een gerede aanleiding geweest om een pracht van een arrangement op touw te zetten. Wie er ƒ57,50 voor over heeft mag daarvoor drie dagen komen logeren in een pension in Bergen, krijgt alle maaltijden in zijn tijdelijk kosthuis vrij en heeft verder recht op één uur skiles per dag, plus huur van schoenen en ski's. Wie liever in een hotel wil overnachten kan zijn gang gaan, maar moet dan wel die per in de geldbuidel tasten. De prijs is nu geen ƒ57,50, maar 83,-. De VW van Bergen geeft de verdere inlichtingen: 02208 - 2124. MIDDELBEERS Tenslotte is er nog de baan in Middelbeers, een knaap van 48 meter lang, die in de loop van het seizoen wordt uitge breid tot zestig meter. De breedte van de matten is negen meter, maar de piste zelf is twaalf meter breed, de loop- vlakken meegerekend. Een abonnement van 15 ski-uren kost honderd gulden als het om vrij oefenen gaat. Dat zelfde bedrag moet op tafel komen voor twaalf lesu ren. Het huren van de ski's be draagt 1,50 per uur. Middel beers ligt halverwege Tilburg en Eindhoven. De heer en me vrouw Van der Heuvel in Til burg, tel. 04250-20664 geven de verdere inlichtingen. PLAATS GENOEG Resteert tenslotte nog de vraag welke beter zijn: de lan gere dennenaaldbanen of de kortere borstelbanén. „Ze heb ben beide hun voor- en nade len", meent jonkheer A. Th. G. Sandberg van de Nederlandse Ski Vereniging. „Dennenaaldba nen zijn langer en dat heeft natuurlijk duidelijke voorde len. Maar je kunt er niet alle oefeningen even goed op doen. Kanten bijvoorbeeld dat is zijwaarts afremmen op een helling gaat er iets minder gemakkelijk dan op „borstel- banen", die op dit punt beter de sneeuw imiteren, maar die, als gezegd, wel aan de korte kant zijn. En dat heeft dan weer als nadeel dat je wat minder tijd krijgt om jezelf te herstellen als er bij de afdaling iets niet volgens het boekje gaat." Kortom: ze bezitten beide hun voor- en nadelen: de kunstskibanen van Nederland die tot doel hebben om nog veel meer vaderlanders tot het edele skiën te bekeren. Plaats genoeg op de vijf pistes, waar van het grote pluspunt is dat u er altijd welkom bent, sneeuw of geen sneeuw. En dat kunnen ze ons zelfs in Oostenrijk of Zwitserland niet nazeggen. Bij voldoende sneeuw kan er ook „natuurlijk" in Ne derland worden geskied. Dat gebeurt onder meer bij Koot wijk, Losser, Rhenen, Bloe- mendaal en bij Amerongen. Skiën dicht bij huis is ver der mogelijk in België, waar enkele wintersportcentra lig gen die voor beginnelingen heel aardige mogelijkheden bieden. U vindt ze bij Béver- cé, Spa, Francorchamps, Ro- bertville en Jalhay. Het Bel gisch Verkeersbureau, Leid- seplein 7 in Amsterdam, 020- 24.59.59, geeft de verdere in lichtingen. Wie in het nabije Duits land wil skiën (tal van moge lijkheden voor beginners èn gevorderden) wordt op weg geholpen door het Duits Reis informatiebureau in Amster dam, Spui 24, 020-24.12.93. Tandbederf en vitamine B-6 Verschillende onderzoe kingen hebben aange toond dat er een verband bestaat tussen de opname van vitamine B-6 en het ontstaan van tandcariës. aldus blijkt uit een be richt van het Voorlich tingsbureau voor de Voe ding te Den Haag. Bij kinderen die extra vitamine B-6 kregen toe gediend ontstond minder cariës dan bij kinderen bij wie dit niet het geval was. Dit bleek eveneens het geval te zijn bij een aantal zwangeren die tij dens de proefperiode extra vitamine B-6 ont vingen. Verondersteld wordt dat dit vitamine complex een remmende invloed uitoefent op de groei van de microflora (in de mond) dat cariës veroorzaakt. Vitamine B-6 komt voor al voor in lever, vlees, eieren, vis, bruin brood, aardappelen, peulvruch ten, rijst en noten. In mindere mate wordt het aangetroffen in melk, kaas en groenten. In tegenstelling tot de licht- explosies op straat is de intieme sfeer van de huiskamer met kerstmis. De felle leeslamp en de dito plafonière zijn dan op non-actief. In de hoek, opge tuigd met engelenhaar, gekleur de ballen en als het even kan met echte brandende kaar sen: de kerstboom. Soms staat ook voor het venster een brandende kaars, zachter, inniger dan de electrisch ver lichte ster, zoals ook gebruike lijk. Met kerstmis glanst het tafelzilver dubbel zo mooi. Dat komt door de ongewone licht- valling. Als in Nederland het einde van december nadert en alles nog bruin en dor is, krijgen het dag licht en de kleuren iets uitzon- i derlijks. Het nieuwe jaar kon- digt zich aan. Zeer oude kro nieken uit Gelderland maken melding van de zogenaamde kerststobbe, een stuk dorre i boomstam, dat naar binnen werd gesleept en daarna in brand gestoken. Sprookjes Een luidruchtig karwei, want het binnenbrengen van zo'n kerstblok ging met vrolijkheid gepaard. De meeste pret had den de „slepers" wanneer één van hen het blok op zijn tenen kreeg. Brandde het vuur, dan vertelde men elkaar sprookjes. Verder werd er wel een glaasje jenever geschonken. Was er drank over, dan verdween deze in de vuurgloed. Andere tijden, andere kerst viering. Het branden van het hout bleef, maar meer in ge kuiste vorm. Een bos takken werd op negen plaatsen door middel van twijgen verbonden. De verbindingen droegen de namen van de dochters des huizes. De dochter wier „ge adopteerde" twijg het eerst doorbrandde, zou het eerst de bruid zijn. Sierspar De alleraardigste gewoonte een kleine spar op te tuigen met versieringen is van Duitse oor sprong. Hoewel er in 1605 voor het eerst melding van wordt gemaakt, wil dit niet zeggen dat de kerstboom niet van veel ouder* datum is. Eigenaardig Voorhout men er iets op. Kussen, best, maar dan op kerstmis en onder de mistletoe. Het voorrecht, de schuchtere jongeling tijdens de kerstviering verleend, is tot traditie uitgegroeid. Alleen, het trosje bessen dat vroeger als een soort telraam dienst deed, heeft die functie niet meer. Voorheen moest bij iedere kus een bes worden af geplukt. Wanneer er niets meer restte dan de groene tak, be tekende dit het einde van het kusprivilege. De meeste van deze tradities zijn verbleekt of wel half of helemaal vergeten. Eén is er echter die na de oorlog verjongd en verfrist naar voren is ge treden: het zenden van een kerstgroet middels een fraaie kaart. Maar dat is dan ook de enige traditie die zich geluk kig heeft wéten te hand haven. White Christmas in het is, dat Amerika de kerstboom eerder kende dan Engeland. Duitse voortrekkers die aan het einde van de achttiende eeuw Pennsylvania exploreerden, waren de eersten die daar hun Weihnachtsliederen rond de kerstboom zongen. Eerst in 1841 blikte koningin Victoria, als eerste in Engeland, vertederd naar de flakkerende kaarsjes van een bescheiden boompje. Veel later pas deed de kerst boom in Nederland zijn intrede. Vredeshulst Vanaf de vroegste tijden is hulst het symbool van vrede geweest. Hulst bracht welvaart in de huizen die zich ermee tooiden en verder zouden de groene blaadjes allerlei kwalen weren. Intussen zit aan de mistletoe maretak in het Nederlands in symbolische zin nog wel het een en ander vast. Men veronderstelt veelal dat mistletoe een soort van vrij brief is om jonge meisjes te kussen, maar dat is niet hele maal waar. De mistletoe is juist in het leven geroepen om paal en perk te stellen aan een oude, Engelse gewoonte iedere vreem deling of vreemdelinge met een kus te verwelkomen. „Waar je gaat", zo schreef Eras mus in de zestiende eeuw, „waar je gaat, in Engeland word je overal verwelkomd met kussen. Aan kussen ontkom je hier gewoonweg niet. Ook niet bij je vertrek". Kerstkus Toen al dat gezoen op den duur de spuigaten uitliep, bedacht Wie heeft niet in zijn jeugd met een magneet gespeeld? Een oud gegeven is, dat de doodgewone magneet na het brandglas het populairste speelgoed is, alleen niet zo gevaarlijk. Dezer dagen werd in Nederland een voor ons land volstrekt nieuw spel geïntroduceerd, dat op dit oude gegeven verrassend virtuoos voortborduurt. Magnastiks, de naam die het spel heeft meegekregen, zegt al iets over de aard ervan. Het bestaat uit een doos, waarin 2 magneten zyn gebouwd. Voorts bevat het een grote variëteit van vormpjes van weekijzer, die zich op de 4 magnetische veldjes zonder veel tech nische problemen tot de meest bizarre, maar ook tot zeer simpele strukturen laten formeren. Ideaal speelgoed, en niet alleen omdat de kinderen er uren zoet mee zijn. De uren zijn goed besteed: spelenderwijs raken de kinderen vertrouwd met de praktische essenties van magneet-werking en magne tische velden. Belangrijker is nog dat de kreativiteit van de kinderen en het gevoel voor vormen en konstrukties er sterk door wordt gestimuleerd. Magnastiks is een produkt van Jouets Rationnels en werd in 1968 in Frankrijk bekroond met de „Oscar du Jouet". Voor Nederland wordt dit spel geïmporteerd door J. Th. Kamlag N.V. te Weesp. De prijs bedraagt 27.50. rnöO" „Schitterende" collectie kerstversieringen om aan kamer en kerstboom een echt gezellige sfeer te geven. Verkrijgbaar in de Albert Heijn SuperMarts, dus extra voordelig! Kerstklok die echte muziek laat horen. Trek aan de klepel en het „Stille Nacht, Heilige Nacht" 0 0Q weerklinkt. Driedelig goud- of zilverkleurige hangpalm met drie transparante stermedaillons. 90 cm lang. Met enkele palm en één stermedaillon 95 34 cm hoge hang- bolpalm van multicolor staniol. Bol, in honingraat- vorm met prachtige, altijd glinsterende kleureneffecten. Precies een komeet met kleurige staart. sierband Vier rode tafel- decoratielinten, elk 2£ meter lang. „Machtige" kerstman die in opgeblazen toestand 56 cm groot is. „Cluster" een tafel of wanddecoratie Vilten hangfiguur- tjes met belletjes. per stuk 1.00 Zittende kabouter in vilten pakje. Voor de kinderen: kerstmanpop, helemaal incos- tuum, met echte baard en muts. Stijlvolle sier- kaarsen met reliëfdecoratie, 16 x 5 cm. Deurhanger met klokjes die blij klingelen. Dé kerstboomstandaard die volledig aan zijn doel beantwoordt: onbreekbaar plastic,- bredegleufvooronbelemmerde watertoevoer (heel belangrijk, daardoor blijft de boom langer fris). Drie grote stelschroeven. Staat stevig. Vijf miniatuur kerst- en sneeuwmannen, geschikt voor tafeldecoratie. 0q Hang ze „aan de lijn" en laat ze zo aan vrienden en kennissen zien, de kerst- en nieuwjaarskaarten die u ontvangt. Houder met 45 klemmetjes. Sneeuw in spuitbus. Genoeg om twee kleine bomen of één grote een „sneeuw bui" te geven, Kerstster voor sfeer volle verlichting Bijpassend Kema- gekeurd snoer met fitting en steker. 1.75 Bijbehorend gloei lampje 70 ct. Fraaie gotische dinerkaars. Keuze uit vele kleuren. AH's eigen merk, dus voordelig! Stervormige kandelaar van helder Fascinerend voor jong en oud: dé originele „Angel chimes". Door de warmte van de kaarsen gaan de engeltjes onder vrolijk klingelend geluid van belletjes ronddraaien. Exclusieve kaarsen. Keuze uit tal van aparte decors. Figuurkaarsen: kerstman, sneeuw man of denneboom. Slinger van 5 meter zilverkleurig lametta of 3 meter sneeuw- lametta. Stemmige wand decoratie met klokjes. 55 cm lang De stomp-kaars is 15 cm lang. Blijft urenlang branden. Rood of wit. Zwart, rood of groen gemoffelde metalen kandelaar, waarop vele soorten sier- kaarsen een vaste steun vinden. Rond of driehoekig model. Druipkaarsen. 30 cm lang. 2 stuks in doos

Allerhande | 1969 | | pagina 16