Zilveren kertsversiering voor iedereen: overen met aluminiumfolie ADVENTSKRANS brengt sfeer op donkere dagen (Breng wat) Kleur in uw leven OVERGENOMEN TRADITIE 1 Praktische wenken voor een luisterrijke avond Nuttig advies voor tal van problemen Stompjes SMAAK DOOR KLEUR BEÏNVLOEDEN Nieuw X albert heijn HOEPELTJE BEKLEDEN DEURKLOPPER Moment A iel hol Voor de kalkoen -fo Open dekken Heren laatst „Primitief" rood Bewuste toepassingen Invloed op smaak APPLAUS AANBIEDING Deze week 2.10-2.50 ff,EMBER 1969 ALLERHANDE Kent n „de echtelijke ondertoon"? De Rotterdamse caba retière Ansje van Brandenberg heeft het. in haar cabaret ,.'t Winkeltje'eens zo geklasseerd: „Dat is. wat je hoort als een dag voor kerstmis je echtgenoot midden in de doos met kerstballen stapt die je net vergat op tafel te zetten". begint hetdemonstreert de Londse onderwijzer Milsome. Een doodgewoon stukje iminiumfolie - hele rollen, zo u wilt - en dan maar boetseren. ïoem het maar mode. |oem het ouderwets of peer traditioneel, maar het IS een feit dat steeds neer mensen tegen erstfeest een advents- rans op de voordeur langen. Die kunt u niet iten. want het bestaat it groen, denneappels, Iroge bloementakjes en erder „levend" kerst materiaal. kunt echter, met materiaal at u bij de bloemist koopt, ttk zelf zo'n krans maken, [et wordt dan aanmerkelijk oedkoper èn het is een reselijk leuk werk. fodig is een stuk zeer buig- aam hout. dat u tot een ioepeltje buigt en aan de uiteinden goed vastmaak! Inplaats van hout kunnen ook opgerolde kranten dienst doen. die met dun ijzerdraad dan stevig worden omwon den en worden gevormd tot dezelfde hoepel. Dit geraamte moet worden bekleed met korte stukken groen, liefst een soort groen dat lang goed blijft en niet snel uitvalt. Steeds maar omwinden met dun ijzer- draad, hetzelfde dat uw bloemist gebruikt en dat u, wanneer u hem aardig aan kijkt. misschien wel van hem kunt kopen. Zit het groen stevig vast en is er een dikke, volle krans 'gevormd, dan worden daar steeds meer takjes hulst, droogbloemen en meer kerst versiering (tot en met. mist letoe) ingestoken. Dat leven de materiaal kunt u veelal in kant-en-klaar pakken kopen bij alweer de bloemist. Met een beetje handigheid kunt u. onderaan, nog wat denneappeltjes vastmaken. Dan een stevig rood lint aan de bovenkant bevestigen en met dat lint de krans aan de buitenkant van de voordeur bevestigen. Als u zulks hebt. bijvoorbeeld aan de deur klopper. Zo'n krans aan de deur geeft met alleen blijk van een wat traditionele kerstviering zie in deze tijd de deuren in Engeland! het is ook een soort welkomstgroet voor uw bezoekers. In dit geval van ..de echte lijke ondertoon" kan men twee dingen doen: óf nieu we kerstballen kopen - als die tenminste nog te krijgen zijn - öt' uit de keuken de rol aluminium-folie nemen. Dat laatste doet u dan niet om er u echtelijke onder- tonende echtgenoot mee op de schedel te meppen, maar om zélf kerstversiering te maken. In ongelukkige momenten kun nen de beste ideeën worden ge boren. daar kan de Londense onderwijzer Milsome een heei verhaal over mee-vertellen. Hij is de man die uit aluminium folie de beeldigste dingen kan fabriceren van doodgewone sterretjes voor in de kerstboom tot hele herten, ruiters te paard en meer „beelden" toe. De heer Milsome. die nu 44 jaar is en bezig aan een boek over dat „beeldhouwen" met alumi- 1 nium-folie, is geen groot kun stenaar die toevallig in dat keukenfolie een nieuw werk materiaal ontdekte. Hij zat, doodeenvoudig, een keer op school te spelen met een stukje zilverpapier van een reep cho colade en frommelde dat achte loos in verschillende vormen. Toen in dat moment van ver veling kwam het idee. De heer Milsome deed een aan slag op de keukenfolie van zijn vrouw en probeerde zijn eerste figuren. Hij. die nu in drie minuten een paard kan maken uit een flinke lap folie, zegt dat iedereen hem kan nadoen, omdat het allemaal erg gemakkelijk is. „Folie is een makkelijk, ver gevingsgezind materiaal", zegt hij „Als er iets mislukt haal je de zaak uit elkaar en je strijkt de folie weer zó glad." Hoe groot zijn beelden ook worden, de hoer Milsome maakt ze doorgaans van puur folie Het zun dus geen ..holle"' beel den alleen als de zaak erg groot wordt en er /.eer veel folie in dreigt op te gaan. maakt hij wel karkassen van ijzerdraad, die dan weer bekleed worden met dik folie. Wie hele beeldhouwwerken van folie ineens teveel van het goede vindt, bedenke dat er met folie uiteraard veel meer is uit te halen: u kunt er ook dood gewoon slingertjes van knippen, engelenfiguurtjes of wat u maar wilt. De heer Milsome bedoelde al leen te zeggen dat het een ma teriaal is dat u, zeker in deze tijd, niet moet vergeten. Wilt u „eraan", dan is het na tuurlijk wel een kwestie van een extra rolletje in huis nemen, wilt u ook nog een stukje folie overhouden om er in de oven de kalkoen tegen het uitdrogen mee af te dekken. Wit damast is het meest geijkte om een tafel mee te dekken, maar zo kan het ook. Er is de prachtigste tafelversiering te koop (en '/.elf te maken), er zijn de meest beeldige kaarsen te krijgen (tot en met gouden en zilveren), er zijn de leukste papieren tafellakens te koop, zo tegen kerstfeest. Maar wat die tafel betreft, zijn witte, damasten tafellakens toch nog het meest sjiek en traditioneel, in feite ook het meest streng-feestelijk. De Nationale Federatie voor lijke vezels, die toch allemaal Huishoudelijke en Gezinsvoor- weer op hun beurt op een mo- lichting die bijzonder nut- derne manier zijn verwerkt? Maar van welk materiaal we ook uitgaan, hoe dekken we helemaal volgens de regelen der kunst een tafel en hoe doen we precies aan tafel? Wel. allemaal erg logisch, uit eindelijk. De borden worden niet te dicht bij elkaar geplaatst en liefst ook niet helemaal aan de rand van de tafel Kleine bordjes voor toost, broodjes, compöteschaaltjes of vinger- kommetjes staan links boven het bord. En dit kan. met een beetje handigheid, het resultaat zijn: een beeldhouwwerk dank zij een aantal rollen folie uit mevrouws keukenlaatje. De heer Milsome. hier gefoto grafeerd met zijn dochter Judy van vijftienis nu bezig aan een boek over het werken met folie. tige instelling die zich in de Van Speykstraat 19 in Den Haag bevindt is weer met een aantal nieuwe boekjes die ongetwijfeld weer hun weg naar de huisvrouw en vele j anderen zullen weten te vin den. Daar is o.m. het boekje „Uw kind. de dokter en misschien het ziekenhuiswaarin de con frontatie van het kind behan deld wordt met onvermijde lijke zaken zoals ziek zijn, een bezoekje aan of van de dokter of misschien wel het verblijf in een ziekenhuis. Allemaal omstandigheden, waarmee we vroeg of laat wel eens te ma ken hebben en dan is het zo nuttig, om eens een paar bruikbare adviezen bij de hand te kunnen hebben. Prijs van de brochure i 0.60 Ken andere uitgave heeft tot titel ..Jarig, ivat een feest' waarin allerlei aardige sug- I gesties voor verjaardagsvierin- gen en kinderfeestjes worden gedaan Geen moeder, die dit boekje niet graag in de kast /.al 1 willen hebben voor slechts I 0.65 Bepaald een grote aanwinst is de brochure Moderne Tex- tiehtoffen" in de zesde geheel herziene druk. die tot stand kwam in samenwerking met de Nederlandse vereniging van huisvrouwen. D:t boekje pro beert een systematisch en dui delijk overzicht te geven van de vele. vele nieuwe stoffen die in de afgelopen jaren werden ontwikkeld en die voor de leek een waar doolhof vormen wat behandeling en verdere ei genschappen betreft. Immers wie kan er nu nog wijs worden uit die overvloed van synthetische en half-syn- thetische stoffen, de natuur- Maar al te vaak stappen we met de behandeling ervan veel te gemakkelijk over de juiste voorschriften heen met als on herroepelijk gevolg: teleurstel ling en onnodige geldverspil ling. De aanschafprijs van 0.75 mag dan ook beslist nut- naór het bord toe. kunnen tig besteed genoemd worden. 1 Alle drie bovenstaande bro chures kunt u kopen door overschrijving van het beno digde bedrag op postgiro 30 56 41 van de Nationale federatie voor huishoudelijke en ge zinsvoorlichting. onder vermel ding van de titel. Wellicht bent u in het bezit van een forse koperen kandelaar, die tien tegen een uit, een kerk afkomstig zal zijn en bij een antiek handelaar is gekocht. Daarbij precies pas sende kaarsen kopen is veelal moeilijk of duur. Maar wist, u dat. als u een lief gezicht trektbij sommige kerken stompen kaars te koop of te krijgen zijn. die precies in die kandelaars passen Het zijn in ieder geval stukken kaars, die al van een gat zijn voor zien. waarin precies de pin van de koperen kandelaar past. Bestek wordt zo neergelegd, dat de „aanzitters" aan het diner i van buiten naar binnen, dus werken. Links vorken, rechts messen (met de scherpe kant naar het bord gekeerd) en soeplepel. En tegenwoordig dekt men vaak „open", dat wil zeg gen. dat vorken en lepels met de open, holle kant naar boven worden gelegd. De glazen kompn rechts boven het bord te staan. Voor de volg orde van de glazen geldt die van het bestek; de „aanzitters" moeten van buiten naar binnen werken. Dus het wijnglas dal het eerst aan bod komt staal het meest rechts. Hel waterglas komt links te slaan. Worden er vrij weinig glazen gebruikt, dan zet men die op een rij. Veel glazen worden veelal in een groep bij elkaar geplaatst, maar dat laatste zul len we thuis veelal kunnen ver geten. Het servet wordt, opgevouwen, op het bord gelegd, eventueel met een soepbroodje. Wat het bedienen aan tafel be treft schone borden worden LINKS gegeven, vuile borden RECHTS weggehaald. Bij een diner worden de scho tels hel eerst overhandigd aan de belangrijkste vrouwelijke gast, daarna komen de overige dames. Daarna pas de heren Wanneer een gezelschap erg groot is, mag men op deze regel rustig zondigen, dan gaat men te beginnen bij de belang rijkste gast doodgewoon het i rijtje af. En móchten we het vergeten: voordat het dessert wordt ge serveerd. gaan uiteraard zout en pepervaatjes en wat dies meer zij van tafel af. Er zijn - dit jaar meer nog dan vorige jaren - kaarsen te krijgen in alle maten en kleurschakeringen. Tot en met gouden en zilveren kaarsen toe en alles wat daar tus sen ligt en bij kan 'komen. Zilver staal uitstekend in een zil veren of verzilverde kandelaar, groen in een groene kandelaar, met alle andere kleu- ren dito. Staniol is een materiaal, dat in vele kleuren gemaakt wordt en waarvan veel kerstboom-ver sieringen worden ge maakt. Het is een soort aluminiumfolie in tal van kleuren. Op de International Watch and Jewellry Trade Fair Goldsmith's Hall in Londen (waar de tentoonstelling van horloges en juwelen voor de twaalfde jaarlijkse keer wordt gehouden) pronkte een opmerkelijk schaakspel. De stukken ervan zijn gebaseerd op een middeleeuws model en zijn geheel in handwerk tot stand gekomen; ze zijn van zilver en van verguld zilver en, mèt de met. walnoot hout en esdoorn hout ingelegde speelkist, kost dit fraaie stel 370 ofwel een dikke f3000,—. Maar men koopt dan extra schaakpret. Blauw is de kleur van de trouw, groen van de hoop. geel van de afgunst en rood van de liefde. Dat is bekend en het is kennis die we al eeuwenlang met ons meedragen. De vaststelling van deze be grippen zal misschien te ma ken hebben met de wapenkun- i de, de heraldiek, die immers de kleuren belaadde met bete kenis en misschien heeft het te maken met ons innerlijk dat, volgens de geleerden, ook blijkt te reageren op bepaalde kleuren. In ons land (in Zwitserland bijvoorbeeld is het juist anders om) breit men blauwe kleertjes voor de mannelijke zuigeling en rose voor het meis je. ofschoon kinderen dat soort tere kleuren helemaal niet aan trekkelijk vinden: kinderen houden van knalrood en hel geel en dat verklaart dan ook dat zoveel speelgoed die kleu ren toont. Kinderen onder de 6 jaar worden het meest aangetrok ken door fiks rood; zoals ook primitieve mensen (volkeren) reageert het kinid het sterkst op zuivere, onvermengde grond- kleuren. Blauw staat het laagst in de waardering. Overigens is de kinderperio de die waarin de mens de hel derste ooglenzen bezit; met het ouderworden namelijk worden de ooglenzen lichtelijk gepig- menteerd en dat vermindert het absorptievermogen van kor te lichtgolven. Dat blauw dat kinderen wei nig „doet" is nu juist de kleur die patiënten met hoge bloeddruk rustig maakt; er zijn ziekenhuizen waarin men het blauw daarom toepast op de muren en zelfs zover gaat dat men. voor ruimten waarin patiënten verblijven die te lage bloeddruk hebben, rode wan den gebruikt (rood werkt op wekkend, stimulerend, opwin dend) Groen is ook een koele kleur die rustgevend werkt; de chi rurg zal graag zijn werk doen in een operatiekamer waarvan de wanden groen zijn; hij kan daar de rust voor zijn ogen vinden die hij behoeft na zijn inspannende werk. Overigens: er zijn 500.000 kleuren en het normale oog kan, onder ideale omstandighe den zelfs een miljoen kleuren herkennen. Internationaal ech ter heeft men slechts 267 kleu ren geregistreerd en men ba seert daarop ook het ganse kleu rengamma waarmee de indus trie, de drukker, de verffabri- kant en al de anderen die met kleur te maken hebben, werken. De best zichtbare kleur blijkt geel te zijn en dat ver klaart waarom de mannen die op en langs de spoorbaan werken een geel jak aanhebben. Maar mooi wordt geel niet gevon den; 40 percent van de mensen heeft zelfs een sterke afkeer van geel; tegen rood keert zich slechts 10 percent en dat geldt ook voor groen en blauw. De gele brievenbussen in het bui tenland, zijn, om hun zichtbaar- heidsnoodzaak, geel geschil derd en dat geldt ook voor trams, bussen (in bijv. Zwitser land) en taxi's fo.a. in Utrecht). Wie zijn restaurant de goede belichting wil geven, die dient rose of fuchsiarode lampekap- pen te nemen; bewezen Is dat deze kleuren iedereen als het ware door een rose bril de we reld laten zien; zelfs hel eten blijkt beter te smaken bij dit licht. Proeven met gekleurde pe ren in een lokaal hebben uitge wezen dat de mensen, zonder het zich bewust te maken, daar gingen zitten, waar de lampe- peertjes een rose licht ver spreidden en die plaatsen ver meden waar witte peren of an- dersgekleurde brandden. De invloed van de kleur op de mens wordt natuurlijk ook toegepast in de winkel en bij verpakkingen. Rood-oranje doe! het goed. En wit is dé kleur voor koelvitrines als sym bool voor reinheid en onbedor venheid. Blauwachtig-groen flatteert de kleur van hel vlees: perzikbloesemrose doet de groenten beter uitkomen. En blauw is altijd goed in de winkel. Alleen in de Albert Heijn SuperMarts met afdeling^^ Huis A Kleding Granland Noorse sok ken - wol met 30% nylon versterkt. Lekker warm en sportief. Voor kaplaars of schaats- schoen, maar ook zo maar op een koude dag. Maten 7-12. Normale prijs 2.50-2.90 geldig t/m woensdag 17 december

Allerhande | 1969 | | pagina 15