4,u Acht fijne plekjes om bij te komen G. Baay: de mandie geen dag rust kent Specu laas (Nog) volop ruimte voor iedereen (mèt korting) Speculaas Speculaas brokken Molen- Gevulde Amandel- C(1 Room- boterstaaf Non-stop-werk voor andermans vakantie Vakmanschap is meesterschap 58c. want alle waar is naar zijn geld Offingawier Chaam Dwingéloo GOED BEKEKEN ..Recreatie'' In de kou •fe Vrijgestelde Sociaal contact - Lekker lundschap Ouddorp Epe Doorn albert heijn Ermelo Eigen keus, snelle service, lage prijzen NOVEMBER ALLERHANDE door Louis Sinner IEDERE eerste maandag van de maand biedt ons goede dorp een overrompelend gezicht. De avond daarvoor Ifordt in alle huizen gezegd: j)enk eraan dat het morgen groot-vuildag" is en voordat in 'ie vroege maandagmorgen de loofden der gezinnen vertrek ken om de dagelijkse boterham K bemachtigen, zeulen ze alles vat in de afgelopen maand tot ifval is bestempeld, naar de stoeprand waar een gemeen- seouto het in de loop van de jg komt ophalen. Omdat het kleine vuil, dat in ie van overheidswege verstrek te emmers past, al bij de weke lijkse rondgang is afgevoerd, maaktde groot-vuil-dag" al tijd de indruk alsof ons hele dorp massaal aan het verhui zen is, want die eerste maan dag maakte het bij ons wel erg duidelijk dat we in een wel- caartsstaat wonen. Tot nu toe is dit verhaaltje ui et meer dan een wat alle daagse zakelijke mededeling, maar onlangs bracht de eerste maandag in ons dorp hevige beroering in een tere kinder vel. Vandaar. REGGIE is een wat be dachtzame wereldburger tan circa 2'fs turf hoog, die onlangs met veel succes de eer ste fase van onderwijs afsloot fn die zich nu dorstig laaft aan wetenschap die hem in de eerste klas van ons lagere schooltje wordt geboden. Reggie is hoogblond en hij is er het jongetje niet naar om :ich in een avontuur te storten dot hij niet kan overzien. Hij slaat regelmatig zijn moeder, met stomheid dan, omdat hij argeloos zeer wijze opmerkin gen maakt en bovenal bemint jij orde en regelmaat. Ik zie h°m over luttele jaren nog niet ,n een slaapzakje zijn nachten rp de Dam doorbrengen, maar Is hij over enkele jaren plotse- ,ina opkijkt en wat peinzend :egt: ..Nu weet ik eindelijk hoe men de quadratuur van een cir kel moet construeren" dan zal me dat niet hogelijk verbazen. Reggy nu, verbindt in vaste igelmaat mensen met hun om geving. Bij zijn moeder is nooit een onrechtmatig pluisje te vin den en bij ons is het altijd een bende. Hij aanvaardt beide si tuaties als aardige variaties des levens, maar hij zou onge twijfeld ernstig verontrust ra ken als hij bij zijn moeder een omgevallen bloempot aantrof of als hij bij ons plotseling zijn maaltijd van de grond zou kun nen nuttigen zonder dat zijn boterham behalve met hagel slag ook met hondeharen of iets soortgelijks werd belegd. 70 pasten de oude, versie- ten fauteuils die nog de he- ie zwerftocht langs al mijn vrij gezellen-kamers hebben mee beleefd, helemaal bij ons en in onze kamer. Maar de dag kwam dat mijn vrouw en ik ons gezin voldoende gerijpt achtten om een écht bankstel aan te schaffen. Wc wilden er geen demonstratie van maken en daarom wachtte mijn vrouw op de groot-vuil-dag tot de zigeuners langskwamen die altijd de eerste keus heb ben om hun verstolen te verzoeken de vier fauteuils op te laden. Maar zelfs de rijksdaalder die mijn vrouw naast de fau teuils legde, bracht geen wijzi ging in hun oordeel: „Daar heb ben we niks aan", zeiden ze na ampele inspectie. Als hoofd van het gezin hak je in zulke ogenblikken de knoop door: „Iedereen heeft die troep nu al jarenlang bij ons thuis zien staan, dan zien ze het nu voor het laatst langs ie stoep". Ik wilde ze nog als grapje plechtig naast elkaar ian de stoeprand zetten, maar dat ging niet door en zo vond Reggy ons opgestapelde meu bilair aan de elementen prijsge geven. UET nog beperkte wereld beeld van het ventje werd. kennelijk diep geschokt en hij besloot te redden wat er nog te redden viel. Een kwartier later rolde zijn moeder bijna van al le trappen af om naar behoren te reageren op het noodsignaal dat haar zoon van achter het schuurtje tot haar had gericht: Jiom toch helpen", had Reggy geroepen, „want anders is het 'e Iaat". Bij de schuurdeur vond zij iar zoon in opperste inspan- miig bezig aan het wrikken om een van onze fauteuils naar 'innen te krijgen. „Er staan er nog drie buiten" zei Reggy hij- jend, „Als we niet opschieten, neemt de vuilnisman ze mee". JET is een heel gesprek geworden daar achter bij schuur, want Reggy was niet voetstoots bereid om een deel van zijn wereldbeeld aan de vuilnisman mee te geven. Onwennig en wat argwanend 'kijkt hij sindsdien ons nieu- l bankstel. Ik heb al voorge steld m een kop chocolade- 'lk over de nieuwe meubels 'e gieten, zodat ze hem wat zertrouwder voorkomen, maar n-ijn vrouw vindt dat geen toed plan. „Die kop chocolade fit er vandaag of morgen van- ulf wel overheen", zegt ze. kampeerweelde recreatievreugde caravanruimte Hoe heten ze en waar liggen ze. de acht recreatiecentra waar de leden van de Premie-van-de- Maand Club het volgend jaar hun vakantie met een korting van tien tot twintig procent kunnen doorbrengen? Het antwoord is snel gegeven. Die vakantieplekken van de Stichting Recreatiecentra zijn: De Roggeberg te Appelscha. De Jagerstee le Epe in Gelderland. De Potten in Offingawier bij Sueek. De Flaasbloem te Chaam in Noord-Brabant, De Noordster in Dwingéloo, het Toppershoedje te Ouddorp in Zuidholland, Het Trefpunt te Ermelo en Het Grote Bos te Doorn. en veel aandacht voor sport en spel. Kip van het spit is het hoofdgerecht in de gezellige kantine en kinderstoelen, boxen en trekkarren, het is er allemaal te huur. zwemmers. Alle bungalows 1 staan apart en zijn een paar passen van het water verwij- derd. inhoud 45 cl. Bierkenners vragen Maar eerst even een verhaal- tje over de eerste zaterdag van de schoolvakantie, dit jaar, toen een autobusje gevolgd door een verhuisauto de poort van een van die vakantieplaat sen binnenreed. De ietwat verbaasde direc teur van het centrum kwam er snel achter: man, vrouw en tieri kinderen stonden op het punt hun vakantie bij hem te beginnen en kwamen hun gere serveerde tentplaats opzoeken. Niemand kon iets zeggen, want men reserveert voor een gezin „ongeacht de gezinsgroot te", nietwaar? De verhuisauto bevatte een legertent van forse afmetingen, ledikanten, tafels, stoelen en verdere huisraad voor twaalf personen! Dat was het opzienbarende gevolg van eer. simpele tarief stelling. Gelukkig bleek de ge reserveerde plek zelfs in dit geval toereikend te zijn. Een iets bescheidener kampeeruit rusting is natuurlijk doorgaans wel gewenst. En de bungalows lijken er spaarzaam in het grote dennen bos neergeplant. Er zijn heidevelden, zand verstuivingen. bouwgrond en weiland. Vlakbij een natuur bad en verder speelterreinen, j zandbakken, volleybalveldjes J Bij het Sneekermeer. een bungalow- en kampeerterrein op een schiereiland aan de oever van DePotten. Water voor iedereen: voor zei lers en roeiers, voor vissers en Wie weet dat er in Friesland uitgebreide bossen rond Appel scha te vinden zijn? Meestal is het ook een ontdekking voor de gasten van De Rogge berg, die er romantische kam- peerplekken op grasveldjes irt een dicht sparrenwoud vinden. \pelbttaA CNEEK VWIN6ELV \Pe-j3qer5të\ \Hd-qrcte bos chaam Alle soorten boten zijn er te huur en in de rietkragen gedo ken staan de caravans en de tenten. In het attractieve hoofd gebouw vindt men kantine en kampwinkel. Zestig hectare recreatiecen trum in de Baronie van Breda, luisterend naar D e Flaasbloem. Bungalows in een bosstreek met doorkijkjes, kampeerterreinen met grasmat. En een grote kinderspeelvijver in de staatsbossen er vlakbij. Van Chaam uit zijn er heel wat uitstappen te maken naar de Ardennen, naar Gent, Brug ge of Ostende. Een schitterend landschap, dat niet voor niets „vorstelijk" wordt genoemd. En de recreatieleider heeft een ruim arsenaal op het gebied van sport en spel. In Zuid-oost Drenthe, niet ver van Diever (openluchtspe len!) vindt men De Noord ster in Dwingéloo. Heuvels, heide, bossen en daar tussen de bungalows. Hier is nog ech te stilte te vinden, ook voor de kampeerders in tenten, die hun „huis" kunnen neerzetten op grasmat of bosgrond. Vijfhonderd meter verder ligt het natuurbad en binnen het centrum de kampwinkel. Er is een terras waar volksdan sen worden uitgevoerd en waar men lekker lui kan zit- door P. W. RUSSEL HET hele jaar bezig zijn met het ande ren naar de zin te maken daar komt zo'n beetje het werk op neer van de heer G. Baay, die ik in zijn kantoor op de grens van Driebergen en Doorn tref. „Maar ik ben in m'n leven nog nooit een baan tegengekomen die ik liever zou hebben dan de mijne", zegt de alge meen directeur van de Stichting Recreatiecentra van de Hervormde Kerk. En dan is meteen zijn werk verklapt: arbeiden voor de vakanties van anderen. Druk zijn met de acht recreatie centra van de stichting, waar men dit jaar meer dan een miljoen overnachtingen tel de van vakantiegangers, die er hun vrije dagen in bun galows, tenten of caravans doorbrachten. Recreatiecen tra waar dan ook iedereen welkom is! DRATEN over vakantie, terwijl het einde van het jaar zachtjesaan in zicht komt en de vrije weken van 1970 nog zo vreselijk ver weg lijken? Jazeker, want wan neer een man als de heer Baay op dit moment niet ac tief was dan zou voor tien duizenden het volgend jaar de vakantie niet zo plezierig kunnen verlopen. Ik vind „recreatie" zo'n ver velend officieel woord, zeg ik hardop. De heer Baay lacht. „Toen onze stichting in 1952 in het leven werd geroepen zijn wij begonnen met het woord „recreatie centrum" en nu doet ieder een het", zegt hij. „Voor ons is recreatie datgene waar het om gaat in de vakantie!" De heer Baay heeft over die veel begeerde weken en weekends een uitgesproken idee. Hjj zegt: „In een vakantie moeten de mensen niet wor- den opgelapt om weer aan het werk te kunnen. We ko men nu gelukkig zo ver, dat vrije tyd gelijkwaardig is aan de werktijd." "TEN doodenkele buiten- -Lj lander komt er binnen wandelen op de acht recre- atieplekken van de Stichting (in Appelscha, in Epe (Geld.), in Offingawier, in Dwin géloo, in Ouddorp (Z.H.), in Ermelo, in Doorn en in Chaam (N.B.), negenen negentig procent van de va kantiegangers zijn landge noten. i „Er zijn tegenwoordig nogal wat mensen die zich als tweede huis een caravan aanschaffen en die caravans staan ook op onze terreinen, soms het hele jaar door", zegt de heer Baay. „Met Kerstmis zijn er heel wat mensen die dan komen. Ook als het tien graden on der nul mocht zijn. In Chaam, Dwingéloo. Epe en Appelscha zitten dan toch enkele honderden mensen. In Doom zijn het er die dagen wel duizend. Een geweldig gezicht. Me.~ sen die samen het kerstfeest voorbereiden en kinderen van alle rangen en standen die dan samen kerstspelen uitvoeren". TY7IE is nu precies meneer G. Baay, die aan het hoofd van die ruim drie honderd hectare recreatie- grond staat? Dat is vlug ver teld. Een vaderlander van veertig jaar, die snel begrijpende ogen achter een bril mee draagt, die vlug is met zijn antwoorden, niet van uitstel len houdt wanneer er met een beslissingen genomen kunnen worden. Bovendien: gewoon een prettige man die bereid is eerst nhar iemand te luisteren voor hij zijn con clusies trekt. Na zijn middelbare school zat hij een paar jaar op kan toor en ging toen de militaire dienst in. Vervolgens stu deerde hij aan de sociale academie, in de richting van cultureel werk en in 1957 werd hij recreatieleider in Doorn. „Ik was de eerste vrijgestel de", vertelt hij. „De eerste man die het hele jaar door alleen maar aandacht hoefde te geven aan de recreatie van de gasten. Twee jaar later werd hij met zijn vrouw uitgestuurd naar Goeree- Overflakkee om in Ouddorp het recreatiecentrum „Top pershoedje" op te zetten. In 1960 volgde zijn benoeming tot secretaris van de Stich ting en in '65 werd hij al gemeen directeur. TAE recreatie, zoals die op dit moment bestaat, blijft nog zeker enkele tien tallen jaren een belangrijke zaak", zegt de heer Baay. „Dit is wat we noemen een dynamische tijd en bezits vorming is geen doel van onze Stichting. Daarom zit ten we overal op grond met erfpacht. Als we waren uit gegaan van een veilig bezit of van een veilige belegging, dan hadden we nu misschien twee of drie recreatiecentra, in plaats van de acht, die we op dit moment de mensen kunnen aanbieden". Zo'n dikke twaalf jaar zit de heer Baay de vakantieganger al van heel dichtbij te bekij ken. „Het blijkt gewoon, dat men ook in de vakantie be hoefte heeft aan sociaal con tact", zegt hij. „Ook de men sen die tevoren zeiden: In mijn vakantie wil ik zoveel mogelijk in m'n eentje zijn. Ook de man die dat zei zit na een tijdje koffie of een sherrytje te drinken onder de luifel van zijn buurman" W/~AT is een recreatiecen- ^trutfi? De heer Baay: „Er zijn mensen, die zeggen: dat is een plaats waar ze de bo men omgehakt hebben om ruimte te maken voor men sen die er nodig uit moe ten omdat in hun woon plaats alle bomen omgehakt zijn. Het klinkt leuk, maar hot is gelukkig nietwaar. De bomen die op onze mo derne kampeerterreinen staan komen bij de gras matten beter uit dan ooit Wij noemen dat: schilderen met de bijl. Geen bungalow staat bij ons op een kale vlakte. Ieder bi vak is zogezegd verpakt in een lekker landschap. En dat allemaal niet alleen voor de mensen die er nodig uit moe ten, maar ook voor degenen die er gewoon eens uit wil len". „Onze Stichting heeft bovendien een soort huis- produkt", aldus de direc teur. „Dat is ons recrea tieprogramma: sport, spel, dans, theater, crea tieve uitingen, excursies, kampvuren, speurtoch ten, zondagse kamp dienst. In Appelscha heb ben we bijvoorbeeld een sportweek voor iedereen, onder leiding van Anton Huiskes. Er moet niets, er kan veel". ten. Vanuit De Noordster kan men Drenthe gaan ontdekken. Tweehonderd meter van een breed Noordzeestrand in Oud dorp op Goeree Overflakkee ligt het recreatiecentrum Top pershoedje. Slingerende zandpaadjes voeren u naar de bungalows. De kampeerterrein- tjes liggen heerlijk beschut. Vlakbij zijn de Deltawerken, het natuurreservaat en het his torische stadje Goedereede. En in het hart van de bosschage van het Toppershoedje treft men zelfs een moestuin aan, die behoorde tot het erf van een 17-de eeuwse boerderij. In het Toppershoedje kan men pingpongen, koffiedrin ken in de kantine, volleyballen of alleen maar naar het strand gaan. Alles kan, niets moet. Verse, kruidige Kwaliteitsprodukt van de Albert Heijn banketbakkers. bij de koffie of op de boterham pak ±500 gram Duizenden hectaren bebosd wandelterrein liggen er rond om De Jagerstee in Epe, op de noordelijke Veluwe. Het komt er nog voor dat een wild zwijn rondscharrelt bij een bungalow of een ree weg springt achter een tent. Er is een speelvijver, een openlucht theater en een sportveld. Er is veel aandacht voor de speelse vormen van creatieve i recreatie en nogmaals: de bos sen beginnen al bij het hek van De Jagerstee. Drieëneenhalve kilometer I van de nieuwe stranden van Nulde en Horst aan het Velu- werandmeer ligt Ermelo en i daar vindt men recreatiecen trum Het Trefpunt. Wie er zijn vakantie door brengt vermoedt niet bij de buitenwijken van een ge meente te zitten: het. brok na tuur is hier bewaard gebleven. En voor de zwemmers die niet naar het Veluwemeer willen: vlakbij is het bosbad. Het Grote Bos, tussen Drie bergen en Doom. is de oudste en grootste vakantieplek van de Stichting Recreatiecentra. Een zeer afwisselend boster- rein van maar liefst tachtig hectaren, met zandverstuiving en een prachtige vijver. Er zijn uitgebreide voorzieningen zoals een wasserette, een restaurant- snackbar, een openluchtthe ater, een midget-golfbaan en een kinderspeelvijver De nieuwe, zonnige kampeer terreinen met grasmat zijn ge weldig in trek bij de kampeer ders en de bungalows staan in een gevarieerde omgeving. Het postadres van dit grootste van de recreatiecentra is Postbus 37 te Driebergen. Eerste AH-restaurant met selfservice (Vervolg van pagina 1) De verbouwingen welke zich het afgelopen jaar in het oude pand voltrokken, hebben nl. nog twee andere „rustpunten" opgeleverd: aan de voorkant een coffee-shop (counter met krukken) en op de bovenver dieping het gezellige Eethuisje De Jonge Roeien. Elck wat wils Door deze concentratie van drie in aard verschillende eta blissementen onder één dak hoopt Albert Heijn aan de ver langens van een zeer breed pu bliek tegemoet te kunnen ko men: Direct bij de entree vinden winkelende huisvrouwen de gelegenheid om even on gestoord een kopje koffie te drinken, de achterzijde van de parterre (self-service) zal voor al wel het domein worden van mensen met weinig tijd en desalniettemin een flinke hon ger. Romantiek Het Eethuisje boven heeft reeds de sympathie verworven van velen die graag eens „ge zellig uit eten gaan" en hier, bij kaarslicht en fonkelende glazen, de sfeer herkennen van romantisch Amsterdam. voortreffelijk gekruid en met veel amandelen paK±400jjram 'n fijn speculaasje - trak- teer op z'n Zaans: twee tegelijk Inak ±500 gram] 1" verrukkelijke combinatie van speculaas met zachte spijs. Echte banket bakkersspeculaas. pak ±250 gram de allerfijnste, vol knapperige amandelen (10% van het gewicht) nak± 500 gram! (nog geen 37 ct per 100 gram) ....en nu we het toch over het fijne banket bakkerswerk hebben: uitsluitend bereid met roomboter en amandelen 180 gram verser bi)

Allerhande | 1969 | | pagina 3