M HET VOLKOMEN VLEESBOEK: EEN „Wie sjoen" is Limburg Huisvrouw klaagt haar nood bij Albert Hep -OVERAL RONDNE iALLERHANDE NIEUWTJES Winci Bom schreef speciaal voor AH uniek kookboek V Fondue-set* 6 fondue- bordjes* Kinderzitje De kinders novem Kenwood chef* keukenmachine Clubprijs 179.- Clubprijs 44.- Clubprijs 16.- Clubprijs 40.- V Xaast volledige receptuur ook encyclopedie-van-het-vlees Geschiedenis van het vlees Lotharingse biefstuk Chileense stoofschotel Wina Born uitmuntend auteur Holsteiner schnitzel Vakmanschap is meesterschap want alle waar is naar zijn geld! Eigen land is mooi JtUGDKRftNI Kritischer Fantasierijk Ook voor scholen Compleet Voor iederee ook met de feestdagen ALLERHANDE Geweldige hulp in dekeuken. Met deeghaak, garde, k-arm en mengkom. Vele hulpstuk ken (vruchtenpers, vlees molen, koffiemolen etc.) apart verkrijgbaar. 2 jaar garantie. Bestelnr. C-1000R waarvan f42.-in PMC-cheques Premie-van-de-Maand Club Fondue eten... een unieke combinatie van gezelligheid en culinair genoegen. Deze zwartmetalen réchaud op roodkoperen onderblad is dus een uitgelezen premie voorde komendefeestdagen. Koperen pan met krasvaste nikkelen binnenwand. Met folder vol fonduetips en recepten. Erbij: 6 fondue vorken Bestelnr. F-845 in PMC-cheques Praktisch onbreekbaar, reuk loos en gewoon in heet water af te wassen. Elk bordje is verschillend gede coreerd naar stijlvolle ont werpen van de kunstenaar Wiederkehr. Bestelnr. F-235 in PMC-cheques Premie-van-de-Maand Club Veilig autozitje en kinder stoeltje tegelijk. Solide, ver chroomd frame. Bekleding van zwarte en bruine kunst stof. Veiligheidsriemen met handige sluiting. Geheel op vouwbaar. Weegt slechts 3,6 kg. Bestelnr. H71 in PMC-cheques *Zie voor nadere gegevens over deze premies de PMC- catalogus Premie-van-de-Maand Club Weinig leer- of informatieboeken zijn zo aantrekkelijk om te lezen als een kookboek. In een kookboek kun je, ook zonder dat je per se iets wilt koken, uren snuffelen. Je maakt de meest verrukkelijke culinaire reizen en als je het tenslotte dichtklapt blaak je van ondernemingslust. Nu is het met „Het Volkomen Vleesboek" van Wina Born, dat wij op de voorpagina al onder uw aandacht brachten, ook eigenlijk maar beter er vóór het kookuurtje al vast wat in te lezen. Dit boek is namelijk zo uitmuntend geschreven en zo aantrekkelijk samengesteld, dat het naast de normale honger ook een enorme leeshonger opwekt. Pakt u het pas als u de pannen by wyze van spreken al op het aanrecht hebt staan, dan kon het wel eens gebeuren dat u twee uur later nog met rood gloeiende oortjes zat te lezen terwfjl man en kinders om de biefstuk brullen. Dit boek heet- wel zeer terecht „Het Volkomen Vleesboek", om dat het niet alleen maar wat recepten geeft, maar ook de geschiedenis van het vlees be handelt. In de vroegste oudheid werd er al vlees gegeten en Wina Born vertelt ons hoe de verandering in de wijze van vlees bereiden gelijke tred houdt met het uitvinden van de kookpot en later het verkrijgen van allerlei gereedschappen uit brons en ijzer. Zij vertelt over onvoorstelbaar oude recepten als hachee en goulasch, de Frahse pot-au-feu en de Spaanse olla podrida, maaltijden die wij thans nog maar al te graag klaarmaken. De vleespotten van Egypte ko men in dit boek ter sprake en de „zwarte soep" van de Spar tanen. U kunt er echter ook allerlei andere grappige wetenswaar digheden in lezen, bijvoorbeeld hoe de Tournedos aan zijn naam komt. Naar het verhaal wil, is deze naam ontstaan toen een maïtre d'hotel in een Parijs' restaurant zich zo geneerde voor de kleine afmetingen van dit bief^tpkje, dat hij het „ach ter de rug" van de klant op een bord legde met saus en garni tuur om het meer te doen lijken. We zeiden al dat Wina Born in dit boek maar liefst twaalf re cepten geeft voor het klaar maken van zo'n „gewone" bief stuk. We zullen er hier één' laten volgen. We kiezen Lotha ringse biefstuk. Hiervoor hebt u nodig: 4 biefstukken van 100 gram, zout, peper, ca 130 g bo ter, 4 hardgekookte eieren, eet lepel gehakte peterselie, 2 sja lotten, takje tijm, enkele blaad jes dragon en 2 theelepels citroensap. Wrijf de biefstukken in met zout en peper en bak ze snel aan weerskanten bruin in het groot ste gedeelte van de boter. Wrijf de hardgekookte eieren fijn en vermeng ze met de peterselie, de zeer fijngehakte sjalotten, fijngewreven tijm, fijngehakte dragon, citroensap en wat zout. Strijk dit mengsel uit in een vuurvaste schotel, leg de bief stukken er op en op elke bief stuk een klontje boter. Zet de schotel in een goed voorver warmde oven en laat enkele minuten bakken. Hierbij geeft men aardappelpuree en sla. We zeiden al dat de recepten van stoofschotels zéér oud zijn. Wat dacht u van deze Chileense stoofschotel? U hebt er voor nodig: 500 g magere riblappen, 3 lepels olie, 1 grote ui, 1 teen- glijden. Leg kruiselings over de eieren telkens 2 ansjovisfilets en garneer de schotel verder met parten tomaat. Bij Holstei- ner Schnitzel serveert men meestal aardappelpuree en dop erwten. Soms legt men als gar nituur bij het vlees ook nog driehoekjes gebakken brood, belegd met gerookte zalm. U ziet het, recepten waarbij je het water in de mond loopt en die toch zo een voudig te maken zijn. Het Volkomen Vleesboek zal de jonge huisvrouw in staat stellen de meest verrassen de gerechten op tafel te brengen, de meer gerouti neerde kookster zal ideeën opdoen waar ze nog nooit aan gedacht heeft en zelfs voor een man kan dit boek een aanmoediging zijn nu ook eens met de vleesvork te experimenteren. Kortom een boek voor het hele gezin. tje knoflook, zout, peper, ]A 1 bouillon, 250 g worteltjes, 25Ö g doperwtjes, 250 g sperziebonen, klein bloemkooltje, 1 grote pa prika en 3 tomaten. Snijd het vlees in dobbelstenen. Verhit de olie en bak daarin snel het vlees aan alle kanten bruin met de gesnipperde ui en knoflook. Voeg zout en peper toe. Giet de bouillon erbij en laat het vlees een half uur stoven. Voeg de verschillende groenten toe, de worteltjes in reepjes ge sneden, de sperziebonen gebro ken, de bloemkool in roosjes verdeeld, de paprika in ringen. Laat dit nog een half uur zacht jes stoven. Voeg er dan de to maten bij en laat nog tien mi nuten sudderen. Dien dit ge recht op in diepe borden met kleine schaaltjes gebakken aardappelen erbij. Ten slotte nog een recept voor een pittige Schnitzel. Voor „Hol steiner Schnitzel" hebt u nodig: 4 kalfsschnitzels, peper, zout, 100 g boter, 4 eieren, 8 ansjovis filets en 2 tomaten. Wrijf het vlees in met peper en zout en bak de schnitzels snel bruin en gaar in de hete boter. Leg ze op een goed voorverwarmde schaal. Bak dan snel in de achter gebleven boter 4 spiegeleieren en laat op elke schnitzel een ei Bierkenners vragen 58 ct. In opdracht van de „Nieu we Limburger" onderzocht het NIPO de provincie Lim burg. Hoe komen de Lim burgers er af en „wie sjoen" wordt Limburg elders in het land geacht? Het komt er op neer, dat 80 procent der Nederlanders Limburg een aardig vakantieland vindt; 68 pet. vindt het een gebied met een gezellige sfeer-, 57 pet. vindt het een mooi land om te wonen en 49 pet. ziet het als een gebied met veel werkloosheid. Wat de Limburgers zelf aangaat: 37 pet. van de on dervraagden achtte het een drinkebroerachtig volkje; 41 pet. vond ze openhartig, 41 pet. vond ze chauvinistisch en dat betekent volgens het woordenboek „opgewonden nationalistisch" 65 pet. vond ze gastvrij en 80 pet. vond het gezellige mensen. 42 Pet. van de 7,3 miljoen niet Limburgers (dus 3.3 miljoen) zou best in Lim burg willen wonen en dat betreft dan voornamelijk het niet-stedelijke deel van Zuid-Limburg. 85 Pet. van de niet-Limburgers boven de achttien jaar is wel De Ned. Stichting voor Statistiek heeft onder zocht hoe men in ons land zijn vakantie dit jaar zou gaan doorbren gen en ook waar en wanneer. Gebleken is dat 46 pet. der Nederlan ders in eigen land bleef; de rest stoof uit naar buitenlandse gebieden (vooral Duitsland. Oostenrijk, Spanje en Italië). En aan welke va derlandse gebieden dacht men vooral? 17 Pet. dacht aan de Veluwe (terecht natuurlijk); 14 procent aan de Achter hoek (ook juist); 14 pro cent aan Zuid^Limburg (wiedes); 13 pet. aan de kuststreek (tuurlijk) en -12 pet. aair-Zeeland (al licht). De rest droomde van een vakantie ergens in de rest van ons land (vanzelf). eens in Limburg geweest: 55 pet. daarvan kwam met va kantie. En wat is het eerste waaraan men denkt als men de naam Limburg hoort? De niet-Limburgers denken voor 45 pet. aan kolenmij nen (de Limburgers zelf maar voor 17 pt.). De Lim burgers-zelf kozen 46 pet. voor „harde werkers"; voor 37 pet. voor „vooruitstre vend" en voor 33 pet. voor „gemakzuchtig". Dat zag de rest van Nederland voor 32, 19 en 18 pet Nog iets merkwaardigs: bij de Limburgers zelt kre gen Heintje, Toon Hermans, de Heikrekels en de Maastrichter Staar maar heel geringe percentages. Heintje zit het best in Gro ningen en Friesland (met 3 procent). De Limburgers zelf dachten zo weinig aan hem dat hij niet eens (in procenten uitgedrukt) voor komt in de uitslag van het rapport. De modepers heeft weer een periode achter de rug van eindeloze aantallen shows en showtjes: men holde van het ene naar het andere Modieuze Gebeuren en uw Rondneuzer holde mee. Hij zag shows van de haute couture, van de con fectie, van bontbewerkers, van textielindustrieën, van foundationfabrikanten, van lingeriemakers en van bad pakken zelfs al. Een verademing was wat Barbara Farber ons toonde aan eigen gecreëerde kinder - mode voor jonge, jonge me juffrouwen. Want deze Bar bara werkt, voor het meisje van 5 tot 14 jaar oud en zij baseert haar activiteiten op het feit dat tot nu toe te weinig flatteuze en te veel saaie kleertjes voor deze kinderen werden vervaar digd. Zij ontwerpt kleren, die in steeds variërende combi naties bij elkaar gedragen kunnen worden én de jonge, jonge mejuffrouw telkens in andere gedaante tonen. Praktische draagbaarheid is een der belangrijkste voor waarden die zij aan kinder kleding stelt. De foto toont twee van haarj modellen ge maakt van Draion in oud- rose en antiek blauw-groen. Het modesilhouet van dê man berust, schetsmatig i aangeduid, op de volgende' punten: een smalle lijn met natuurlijke schouderlijn een korter jasje om de be nen langer te doen lijken een niet te strak aanslui-' tende taille, hoog opgesne den revers (de jaren dertig) of ditzelfde maar dan met een langgepand jasje dat achter de drager aanwap. pert. Beide komen voorname lijk in éénrijmodellen met drie knopen en worden vaak gedragen op bijpassen de vesten. De overjassen zijn ofwel zeer slanke, aansluitende modellen met vierkante schouderlijn en vagelijke redingote-toetsen of jassen met militante trekjes, veel zakken erop, knopen, kleppen en een ceintuur. De lengte varieert van 10 cm. boven de knie tot koetsierlange kuit jassen (en nog langer). De kleuren zijn helder komende winter (dus de grauwe muis is eruit!) met veel beiges, licht brui nen en khaki-tinten, ledertin. ten en verder licht-blauw, parelgrijs en grintgrijzen. Alleen voor gekleed ge bruik dienen de donkere kleuren, waarbij de smoking best diepblauw mag zijn. Veel ruitmotieven in de des sins, veel strepen ook en veel effen stoffen, die dan echter een duidelijke struc tuur vertonen in de vorm van noppluisjes en oplich tende oppervlakte-heide-ef- fectjes. Om een indrukje te geven: zie de foto met een Italiaans model in blauwe Dacron-jersey. (Vervolg van pag. 1) Er is nog een tweede reden, die tot de totstandkoming van dit boek heeft bijgedragen. Met Antwoord: gulden moet meer koopkracht krijgen Bij Albert Heijn komen, dat spreekt vanzelf, re gelmatig brieven binnen van consumenten. Brie ven met kritiek en brie ven met lof. Het is dui delijk dat wij daarop in AllerHande normaliter niet in kunnen gaan, maar voor één brief wil len we thans een uitzon dering maken. Het is de brief van een huisvrouw, die haar nood klaagt over de geringe koopkracht van het ge middelde Nederlandse gezin en die daarmee stellig de gevoelens ver tolkt van vele tiendui zenden andere huisvrou- We laten deze brief, die gericht was aan AH's president, de heer Albert. Heijn, in haar geheel volgen, waarna wij ook het antwoord plaatsen dat de heer Heijn haar zond. Geachte Heer Heijn, Als huisvrouw met ma nagersziekte (ménagerie- ziekte?) zit ik hier op de Veluwe en kom nu aan lezen toe. Hier een reac tie op het verslag van uw gesprek met A. C. W. van der Vet (Algemeen Dagblad van 26.9.69) en wel speciaal op het on derdeel „koopkracht". Alvorens een Neder landse werknemer van zijn salaris kan gaan „kopen" is hiervan, dank zij belastingen, sociale lasten, (moreel) ver plichte verzekeringen al zoveel opgesoupeerd, dat met het „schone" salaris gegoocheld moet worden. Het ontneemt je werke lijk de moed, als een salarisverhoging in wer kelijkheid slechts voor 40 pet. in de gezinsporte- monnaie terecht komt. En dan? De prijsstijgin gen doen de rest met het beklemmende gevolg, dat de realiteit is: ach teruit boeren. Zeker in een gezin als het onze, waar de 5 opgroeiende kinderen, qua voeding, kleding en last but not least qua scholen en leermiddelen, steeds meer van het budget vragen. Het lef hebben om door te zetten? Wat te doen als na zo lange tijd van doorzetten en doorvech ten de resultaten, de vooruitgang uitblijven en de moed gaat tanen? Als van lieverlee elke han deling, elk plan, elke aanschaf, uitgaaf, met de hand op de knip gewikt en gewogen moet wor den? Is dat de reële op brengst van een investe ring, zijnde 10 jaar studie (accountancy)? Wel vaart? Voor wie? De slager, de groenteboer, de kruidenier met lef? Ons leven is echter krab ben en bijten en niet de tientjes twee keer om draaien, maar de guldens wel tien keer vóór ze misschien uitgegeven worden. Laat ik u vóór zijn en meedelen, dat ik reeds van 1955 af AH-klant ben. Koopkracht valt pas te vergelijken, als ook het verschil tussen viiil en schoon salaris met een gelijke factor uitgedrukt kan worden ten opzichte van andere munteenhe den. Ik blijf mijn guldens om keren en AH bezoeken, tenzij de cash-and-carry nóg voordeliger blijkt te zijn. ANTWOORD AH's president-directeur, de heer Albert Heijn, antwoordde op deze brief het volgende: Geachte mevrouw, Met meer dan gewone belangstelling las ik uw brief van 26 september jl-, waarin u reageerde op mijn uitlatingen over de koopkracht, gedaan in het gesprek dat de jour nalist A. C. W. van der Vet met mij heeft gehad voor zijn boek „Per slot van rekening". Nu ik even rustig de ge legenheid heb u te ant woorden, moet ik meteen zeggen dat ik uw betoog heel goed kan volgen. Mijn visie, die ik in het genoemde interview in enkele grote lijnen heb ontvouwd, is daarmee dan ook niet in strijd. Om nog even iets aan te halen: „Wat mij enorm prikkelt, waar ik bijzonder jaloers op ben en wat ik op het stuk van de koopkracht centraal stel, dat zijn de verhoudingsgewijze véél lagere prijzen voor levensmiddelen en ge bruiksartikelen die in de Verenigde Staten moge lijk zijn. Als ik in een Amerikaanse supermar ket een blikje babyvoe ding zie staan voor tien dollarcents terwijl wij dat blikje onmogelijk voor minder dan zestig centen kunnen leveren, ja, dan krijg ik goed de pest in. Het gaat mij om de kóópkracht van het geld: om wat het gemid delde gezin te besteden heeft." In verband met de lonen heb ik eveneens op de Verenigde Staten gewe zen, waar de gemiddelde werknemer met de op brengst van een uur wer ken (met zijn loon dus) meer kan doen, meer kan kopen dan de gemiddelde Europeaan. „Als een Nederlandse werknemer een uur overwerkt houdt hij er een pakje sigaret ten aan over, maar zijn Amerikaanse collega een slóf." En elders: „De mensen moeten weten dat werken lóónt, dat het zin heeft om hard te wer ken." Het spreekt van zelf dat dit evenzeer geldt voor studeren. Behalve de forse „afro ming" van de inkomens in Nederland zijn er na tuurlijk nog wel andere oorzaken aan te wijzen, die leiden tot het (vaak zo moed-ontnemende) ge voel in vele gezinnen, dat er van materiële vooruit gang ondanks hard werken nauwelijks sprake is. Ik doel bij voorbeeld op de (op zich zelf volkomen te billij ken) neiging van de mens om zijn levensstandaard vlot aan te passen bij elk hoger niveau van wel vaart. De cijfers wijzen uit dat het reëel besteedbare in komen (de koopkracht dus) sinds 1955 aanzien lijk is gestegen. Dat men daarvan nauwelijks iets merkt is voor een heel groot deel te „wijten" aan de omstandigheid dat men dat meer-inkomen ook werkelijk bestéédt, voor een zeer belangrijk deel aan zaken die al heel gauw als normaal en on misbaar worden ervaren: een auto, een tv-toestel, een wasautomaat, een buitenlandse vakantie (kijk eens hoe snel het aantal vliegvakanties groeit!) allerlei lekker nijen, kortom, dingen die onze ouders en grootou ders de haren ten berge (zouden) doen rijzen. Het verheugt mij dat u al sinds 1955 ervaart, dat het Albert Heijn-concern er (geheel in overeen stemming met de filosofie van de grondlegger, die mijn grootvader was) op gericht is de prijs van het kwalitatief goede levensmiddelenpakket zo laag mogelijk te houden. Uw sympathieke brief heeft mij in de overtui ging gesterkt, dat dit met name ook in Nederland een dringende noodzaak U hartelijk dankend voor uw reactie verblijf ik met vriendelijke groet, hoogachtend, A. HEIJN het verstrijken der jaren im mers is men meer vlees gaan eten (eenmaal per week vlees mag nu toch wel als een uit zondering worden gezien) en daardoor is de huisvrouw kri tischer geworden. Ze wil niet iedere dag hetzelfde vlees op tafel hebben, maar zoveel mo gelijk afwisseling brengen. Daaraan nu wordt in dit boek ook tegemoet gekomen. Een enkel voorbeeld: een biefstuk is niet zomaar een stuk vlees, maar kan op ver schillende manieren worden klaargemaakt. Het Volkomen Vleesboek levert maar liefst twaalf verschillende recepten voor deze vleessoort met daar naast nog eens acht recepten voor gehakte biefstuk. Om aan de „volkomenheid" van het boek niet te tornen wordt er voor alle vleessoorten eerst een basisrecept gegeven als inlei ding op de steeds fantasierijker creaties, die met hetzelfde vlees te maken zijn. Ruim een jaar is er gewerkt aan dit boek, dat in een oplage van 70.000 exemplaren ver schijnt. Het is bedoeld om de huisvrouw wegwijs te maken in die wonderlijke wereld van het vlees, maar het is ook be doeld als „leesboek", als werk dus dat zomaar eens ter hand wordt genomen om de geschie denis en de bijzonderheden van het vlees te leren kennen. Uit dien hoofde is het dan ook uit stekend geschikt voor gebruik op nijverheidsscholen, omdat het ook aanwijzingen en ad viezen geeft met betrekking tot het juiste gereedschap en er gedetailleerd wordt ingegaan op de juiste behandeling van vlees en gehakt. Compleet, volkomen com pleet kan het boek worden ge noemd. Er is zelfs een hoofd stuk gewijd aan gerechten waarbij soepen in blik en in droge vorm als basis kunnen worden gebruikt. Vanzelfspre kend bevat hét ook een keur aan buitenlandse recepten e zelfs de zgn. vlugklaar-recepte zijn erin vermeld al kan c liefhebber ook het hart ophale aan een altijd ingewikkeldi Chateaubriant a la Béarnais Ten overvloede: alle rt cepten zijn voor iederee; „bereikbaar", daar all voor een bepaald gerech noodzakelijke ingrediënte: in Nederland verkrijgbaa zijn. Het feit dat bij vel gerechten tevens een suji gestie wordt gegeven me betrekking tot de te sei veren groenten e.d. vorm een onderdeel van dat a eerder genoemde service gebaar en is tevens ee: extra aanbeveling voor di volkomen vleesboek. V.I.F. Heeze, (Nrd-Br.)

Allerhande | 1969 | | pagina 2