JE POES, ONZE lagMil AH-restaurants ideaal het hele gezin voor KORST-MIX Wereld Natuur Fonds: geweten van de mens plus2000andere prijzen Eten buitenshuis langs de weg LONDON TONIC LONDON LONDON tfkG&cA Constante kwaliteit, prijs en hoeveelheid O V. Sf J LEMON DRY ORANGE DRY onthul het geheim aan de fles! IpNDQNi Vakmanschap meesterschap 58«. •fe Suggesties •fe Uitbreiding Geen tip! Een nul te veel [OBER ALLERHANDE van jongsafaan wil ^en, moet wel een paar jjgle dingen van deze e tijger weten. Poes j bijvoorbeeld, aldus jjren de deskundigen, jachtige geuren en stik te gistingen: zij houdt j-ij ook) van de chloor- van waswater, van am- j}c ook, van venkel, de jjjplant uit de scherm- jfamiüe en ook, vreemd g van vers beslagen jn ook van anjelier, van jruid, van pepermunt, avendel. van asperge en ffater in bloemvazen dat 01 staat en waarvan zij »jit de micro-organismen heeft voor haar diges- functies. Poes Is lui ruikt graag zweet (en If heel lui). Toch is de ai niet haar belangrijk- ntuig; dat is de tastzin. 0 zal zij alle eten dat jaar voorlegt, een stukje 5en stukje vlees, eerst iet topje van de neus aan- dan stil leggen onder de '0 het ten slotte (als het Sevalt) bedaard verorbe rt de neus naar bene even schuddend met zoals wilde dieren dat in is verder het gehoor de kat zeer ontwikkeld: dan de hond maakt zij ge- van de gehoorzin bij jacht, die immers niet al- op de begane grond svindt, maar ook in strui- 1 bomen van verschil- hoogte. Nog gezwegen ieplatjes, de dakgoten en ken der stadspoezen. ior alles: zien! r er nog veel meer, dat lijk maakt dat poes „an- •s. En dat betekent dat WW f v;:i haar ook „anders" moet ieren en opvoeden. Wie dijk een waar poesenop- 1 wil zijn, die doet er andig aan een der goede nboeken te kopen; heel en instructief is „Katten" Ferdinand Méry, een uit- in de Elsevier Pocketboe- 2,90) rage poes, lang niet mooi, lij pas is geboren, heeft en uurtje al een aardig d. Na tien dagen doet hij het eerst de oogjes open een maand is het een diertje. En dan bijzonder lijk, vergeleken bij de Dat komt vooral tot g als hij twee maanden en dan veel vrolijker vendiger is dan een hond- ra dezelfde leeftijd. Poes duidelijk meer open voor likken. Maar dat berust iet gebruik van andere angen der zintuigen dan bij bijvoorbeeld een men- ind of een hondekind. .miauwen 99 iet kleine mens brengt alles, 'het te pakken kan krij- naar mond; de jonge ruikt aan alles binnen bereik. Maar poes laat de smaak voorgaan en de reuk, hij laat de ge- szin prevaleren. Poes wil zien. heldere blik bekijkt hij al hem omringt. Wie een jon- bt in huis neemt, moet de e inwoner voeling laten jen met zijn omgeving; vermij de om tegen hem ïeken; men miauwe niet, roepe hem niet voortdu- lEMONHÜf rend aan met ..poes, poes"; dat zou ook uzelf nerveus ma ken in een nieuwe omgeving. U moet n.l.. bij de opvoeding van een jong dier, uitgaan van uzelf: u bent óók nog niet zó j heel ver afgedwaald van de wilde voorvader uit onze oer tijden. Alles om poes heen is onbekend en dus dreigend, ge vaarlijk en griezelig. Er klin ken onbekende geluiden rond om; de geuren zijn vreemd en beangstigend; de stofzuiger giert. Spelletjes Wie poes rustig laat begaan, zal zien dat hij, op den duur (dat duurt niet zo heel lang), de zaak zal gaan bekijken, naar zijn kattenaard. En dan zal hij wennen aan de gelui den, de geuren en de mensen rondom. Geen beter middel om hem dan op zijn gemak te brengen dan voedsel en een spelletje: dat zal hem over zijn natuurlijke vluchtinstinc- ten heenhelpen en hem ver trouwen doen krijgen. Poes wil een bewegende prooi hebben en dat betekent, dat zijn spel is gericht is op be wegende dingetjes: stofjes, pluisjes, een knikker, een bal letje. Spel daarmee doet het jonge dier zijn angst vergeten; het is als met onszelf: „ledig heid is des duivels oorkussen" en „werken doet vergeten". Want zijn spel is, als bij alle andere jonge zoogdieren, zijn werk, de voorbereiding voor het volle, volwassen leven. Opvoeden Africhten, van poesen is ge leid spel. Maar men mag niet menen dat zo'n onafhankelijk wezen als de poes is, bepaal de kunstjes zal kunnen aanle- Dat wil zeggen: niet zonder hem tot i» zijn diepste katten- natuur te hebben vernield en vernederd. Een gedresseerde kat is een verwoeste kat. Kat is niet koppig of beperkt zo als wel eens gezegd wordt; kat is nu eenmaal een indivi dualist en „anders" en daar heeft men maar mee te reke nen. Kat blijkt, bij proefne mingen, snel te begrijpen en te kunnen aanpassen. Geen „kunstjes" Maar kat laat zich niet ringe loren om kunstjes te doen. Doet hij ze toch, dan hoort dat bij het spel, dat hij met z'n baas of bazin speelt. Maar hij is heus niet bereid dat spel-kunstje bij herhaling en op bevel uit te halen, geloof dat maar niet. Schreeuwen tegen katten is verkeerd en slaan is uit den boze. En aan plagen heeft hij een geweldige hekel. Wie niet trouwens? Poes moet zindelijk worden. Daar valt niets aan te veran deren. Daartoe dient de kat- tebak met zand erin of het zogenaamde Cat's Pride, een soort zacht gruis, dat het voor deel heeft, dat de katten W.C. altijd reukloos blijft. Precies als met het mensenkind moet men poes duidelijk maken dat hij alleen daar zijn behoefte kan doen en met geduld wach ten tot dat zover is en hem dan prijzen. Is hij stout dan beknorre men hem en dat vindt hij akelig en hij zal zijn best doen, het gauw goed (dus op de goede plaats) te doen. Poes weet namelijk precies te kiezen uit wat vervelend voor hem is en wat niet. Net als uzelf. Likken heilzaam De kat is een groot wasser. Is hij dat eigenlijk wel? Het lijkt wel zo: hij is immers veel bezig met het danig aflikken van zijn vacht. Juist, maar dat is geen schoonheidsmanie: dat is gewoon een voedings kwestie: hij likt van de bui tenzijde van zijn vacht de al daar door de zon en de ultra violette stralen opgebrachte vitaminen D weg. Wie zijn kat voortdurend zou wassen, zou hem aldra de dood injagen, daar hem dan zijn portie vitaminen zou worden ontnomen. Dat wil nu weer niet zeggen, dat poes niet zo nu en dan eens, heel goed in het bad gedaan kan worden. Maar dan wel ferm afdrogen en dat met handdoek en föhn. Daarna borstelen. Kammen tegen ongedierte is heilzaam; ook zorgen voor verwijdering van ruihaar tus sen voorjaar en zomer. En dan is Bierkenners vragen want alle waar is naar zijn geld! de nagels! Velen klagen dat kat de meubels ruïneert. Tja, werken met nagels is zo zijn natuur. Nagels knippen Men kan onheil voorkomen door hem de nagels regelma tig eens per maand te knippen. De nagels van poes zijn nu eenmaal heel belang rijk voor hem. Daarom ook wil hij ze graag scherpen en wetten aan al wat hij tegen komt: leren stoelen, satijnen kussens, mooie stoelpoten. Korte nagels maken van poes een verminkte. Te lange ma ken hem kreupel en onhan dig. Geef hem (als u dat knippen eng vindt) een plank je van zacht hout of een plaat kurk en leer hem daarop zijn nagelslij pdriften botvieren. Krabplank In Engeland en zo geeft men poes een speciale krabplank, gemakkelijk zelf te maken. Men neemt een rond stuk hout van 60 tot 80 cm hoogte en 10 tot 15 cm in doorsnee (een dunne hekpaal, zeg maar). Die zet men recht op twee in een kruisvorm gespijkerde plank jes, zoals dat bij de kerstboom gebeurt en houdt de zaak zo rechtop. Nu bekleedt men die stam met een stukje oud vloerkleed of andere stevige stof en dan met de ruige kant naar bui ten. Hij zal deze krabpaal snel in zijn leventje opnemen en er dagelijks tegenop gaan staan en zich luisterrijk uit rekken, de klauwen er heer lijk (en ongestraft) inzetten en dat enkele malen per dag herhalen. Hij zal niet meer om kijken naar de crapauds of de gordijnen. Liefde en wijsheid Voor alles moet men, bij de opvoeding van poes, weten wat poes toch wel voor ie mand is. En dat kan men le ren uit de goede boeken én uit waarnemingen. Dat alles dan gepaard aan liefde-voor- het-dier en de nodige wijsheid. (Vervolg van pag. 1) Daarom hebben de AH-res taurants van de twee laatste prijsbeschikkingen maar een bescheiden gebruik gemaakt. „Je kunt je prijs natuurlijk ook verhogen door de porties kleiner te maken, maar daar doen we beslist niet aan mee," zegt de heer Hermanides met nadruk. „Daarom zijn wij be gonnen op onze menukaarten ook het aantal grammen te vermelden dat iemand krijgt. Tussen een Hollandse biefstuk en een Hollandse biefstuk kan een wereld van verschillen liggen. De kaart vermeldt, dat uitgegaan is van 200 gram vers vlees, waarbij een zo con stant en hoog mogelijke kwa liteit wordt nagestreefd. Het Toeristisch Menu van 7,50 gulden, dat men het volgend jaar in Nederland wil invoeren, noemt de heer Hermanides wat de AH-res taurants betreft „het intrap pen van een open deur." „Wij hebben allang menu's van drie gangen voor f 5,95, 6,95 en voor 7,25," zegt hij. „Maar wat ik wel in de Ho- reca-sector zou willen zien doorgevoerd, dat is het ver melden van het gewicht aan vlees op de menukaarten. Het is duidelijk voor de gast en hij weet. dat zijn gastheer zich verplicht datgene te le veren wat hij aanbiedt." Wie overigens in de AH-res taurants suggesties, compli menten of klachten kwijt wil krijgt daarvoor ruimschoots de gelegenheid. Elke gast kan bij de uitgang van het restau rant een „Gasten-service- kaart" invullen. Via die kaar ten is van de gasten zelf dus het idee gekomen voor een „Baby-room", waar men zijn baby een schone luier aan kan doen, zonder dat dit ln het bijzijn van iedereen hoeft te gebeuren. In de nieuwste wegrestaurants is deze reeds gerealiseerd. „En overal hangt een foto met de naam van de manager van het restaurant," zegt de heer Hermanides. „Wie liever hem iets persoonlijk toevertrouwt in plaats van zo'n kaart in te vullen, kan dat dus ook." Negentien weg- en centrum restaurants dus van Albert Heijn. Wat wordt de toekomst? De heer Hermanides: „Rijks waterstaat zou hebben uitgere kend dat we er in Nederland nog veertig pleisterplaatsen langs de grote wegen bij moe ten hebben. Wij zien voor ons restaurantbedrijf het zwaarte punt in onze uitbreidingen langs de weg. Wij voldoen, ge loof ik, heel sterk aan de be hoeften van de weggebruikers. Je ziet in onze wegrestaurants niet alleen de vertegenwoordi gers, maar net zogoed de be roepschauffeurs en hele fa milies op vakantie of tijdens een dagje uit. Je ziet er ieder een, zo mag ik dat zeker stel len." Half oktober is er weer een centrumrestaurant bijgekomen, in Voorburg dit keer. „We hebben een aantal ijzers in het vuur voor nieuwe wegrestau rants, twee kan ik al zeggen: in Kerk-Avezaath in de Be tuwe en in Sevenum in Lim burg," aldus de heer Herma nides. Volgende maand, in november, moet in de Amsterdamse Kal- verstraat het nieuwe zelf-be- dieningsrestaurant van AH klaar zijn. „De gast haalt er zelf zijn plateau en daar moet iets tegenover staan," zegt de heer Hermanides. „Daarom gaan daar dan ook de prijzen alweer naar beneden." In die Albert's Corner in de Kalverstraat zijn dan eigen lijk drie zaken onder één dak: de AC coffeeshop, het AC zelfbedieningsrestaurant en bo ven het AC eethuisje De Jonge Roeien, dat reeds eer der dit jaar is geopend en waar de succesnummers een kaasfondue voor vier en een halve gulden en een (vlees)- fondue Bourguignonne met tweehonderd gram biefstuk voor 7,95 zijn, inclusief. aar0 oud&usdtn; 'i^kerkK^ Tenslotte wil de heer Herma nides nog één opmerking kwijt. „Ik zou ook iets van de gas ten willen vragen", zegt hij. „Ze maken het soms onnodig duur. De gewoonte van de tip of de fooi is zo vast inge burgerd in Nederland, dat ve len die tip nog steeds in on ze restaurants geven. Mijn vriendelijk verzoek is: Laat dat na! En wij willen hierbij de gast al helpen door niet aan zijn tafeltje, maar aan een kassa bij de uitgang af te re kenen. Dat is minder persoon lijk, dat is zakelijker en dat maakt het voor de gast alweer gemakkelijker gewoon te be talen wat zijn bonnetje ver meldt. Ik dacht, dat dit sys teem onontbeerlijk was voor de moderne bedrijfsvoering en ik dacht ook, dat het de gast al leen maar ten goede komt." DWARS DOOR NEDERLAND LIGGEN DE RESTAU RANTS VAN ALBERT HEIJN. Wij hebben ze voor u op deze haart bijeen gezet en zowel ten gerieve van de steeds-onderweg-zijnde als ook van de af-en-toe-uitstap- jes-makende lezers, vermelden we hier de plaatsen en de namen. Mèt de telefoonnummers, want het tevoren reser veren van een tafel kan op drukke uren zeer nuttig zijn. DE WEGRESTAURANTS van A.H. liggen in: BEEKBER GEN, Arnhemseweg 750, tel. 05766 - 13 90, dag en nacht geopend; HEERLENHomeruspassage 8, tel. 04440 - 1 64 22, maandag tot en met zaterdag geopend van 9.00 tot 21.00 uur en op zondag van 11.00 tot 21.00 uur; OUD-LEUSDEN, Vlooswijkseweg 1, tel. 03490 - 140 98, dag en nacht ge opend; LEIDERDORP, Persant Snoepweg, tel. 01710 - 2 20 20, dag en nacht geopend; BODEGRAVEN-REEUW1JK, Goud- sestraatweg, tel. 01726-36 83, dag en nacht geopend; UTRECHT, Industrieterrein Lage Weide, Atoomweg 2, tel. 030 - 44 42 40, dag en nacht geopend; ZAANDAM „De Walvis", Kalverringdijk 15, Zaanse Schans, tel. 02980-65629, maandag tot en met zaterdag geopend van 10.00 tot 23.00 uur en zondag van 10.00 tot 24.00 uur; ZEVENAAR, Does- burgseweg 43, tel. 08360 - 39 55, dag en nacht geopend. De CENTRUMRESTAURANTS van A.H. liggen in: AMSTELVEEN, Binnenhof 16—17, tel. 02964- 1 96 37: AMSTERDAM, Kalverstraat 17, tel. 020 -22 26 51; DEN HAAG, Buitenhof 22, tel. 070- 11 12 64; ENSCHEDE, Van Loenshof 15, tel. 05420 - 2 19 11; HOOGVLIET. Binnenban 73, tel. 010 - 16 39 96: LEIDEN, Stationsplein 24, tel. 01710 - 2 62 33; UTRECHT, Oude Gracht 101—103, tel. 030 -2 5708. TENSLOTTE telt AMSTERDAM nog twee Wimpy's: Dam rak 92, tel. 020 - 22 05 08 en Leidsestraat 77, tel. 020-23 20 21, terwijl in de Amsterdamse Kalverstraat 171 de Vami Lunchroom te vinden is, tel. 020 - 24 44 18. Albert Heijn heeft zo lezen we in het vorig nummer van Allerhande de inhoud van de gezinsfles koffiemelk vermin derd met 68 cl tot 1000 cl. Dit is echter één nul teveel: men leze met 6,8 cl tot 100 cl. De prijs blijft een meevaller, slechts 155 cent jtUGDKRMü voor het fijnste zelf te W W W E® maken bladerdeeggebak Vier oktober was Dierendag We namen iets extra's voor kat of hond, kochten een klei nigheid bij de stands, die ter gelegenheid van deze dag her en der in het land stonden opgesteld, en daarmee was Die rendag herdacht. Voor de meesten van ons wel. Tegen die achtergrond is het niet meer dan een vereiste te bedenken, dat er ook mensen zijn die veel vaker bezig zijn met het dier, met de natuur in het algemeen. En dat alleen omdat het nodig is. Die mensen hebben zich door gaans verenigd in organisaties, waarvan het World Wildlife Fund, in Nederland werkend onder de naam het Wereld Na tuur Fonds een van de groot ste is. Het werd in 1961 op gericht onder presidium van Prins Bernhard met als enig doel: een halt toeroepen aan de steeds verdergaande ont wrichting en vaak zinloze ver nietiging van de natuur en al les wat daarin leeft: viervoe ters, vogels, vissen, reptielen, insekten, planten enz. Wijlen professor Johan Hui- zinga heeft eens gezegd „Zo lang de mens leeft, heeft hij roofbouw gepleegd op de na tuur." Deze zin krijgt voor een ieder toch wel inhoud als even wordt stilgestaan bij de watervervuiling, de luchtver ontreiniging, de landbouwver giften, de uitroeiing van die ren terwille van de mode of voor versiering. ROOFBOUW Vaststaat, dat sinds het be gin van deze eeuw meer dan vijftig verschillende soorten zoogdieren en vogels werden uitgeroeid en als het zo door gaat zoals nu zullen meer dan honderd andere soorten het zelfde lot ondergaan voordat deze eeuw voorbij is. Dat is de reden waarom het Wereld Natuur Fonds nieuwe reservaten verwezenlijkt, dat het helpt bij de opleiding van wildwachters, aanschaffing van auto's, vliegtuigjes en boten ter beteugeling van de stro perij, dat het de met uitroei ing bedreigde orang oetangs en chimpansees wil redden, dat het pleisterplaatsen sticht voor water- en trekvogels, dat het de Nationale Parken over al ter wereld steunt en uit breidt. Kortom, het Fonds spant zich in om bedreigde diersoorten te redden en om de onontbeer lijke gebieden te bewaren voor hun voortplanting en be staan. Het heeft nog meer dan vijftig projekten klaar liggen, die gerealiseerd moeten wor den. Het Wereld Natuur Fonds heeft zijn hoofdzetel in Zwitserland, maar er komen gelden uit die vele landen, die reeds een na tionale afdeling hebben. Zo ook uit Nederland, dat dus in ternationaal werkzaam is, maar gelden terugkrijgt om werk in eigen land te doen: de aan koop en bescherming van pleis terplaatsen voor trekvogels op Texel en in Friesland en Zee land o.a. „EERSTE" HULP Wie en het hoeft niet juist op Dierendag mee wil hel pen kan voor 10,per jaar donateur worden door dit be drag te storten op gironum mer 44466 t.n.v. het Wereld Natuur Fonds in Zeist. Wie meer wil weten over het werk van het Fonds kan inlichtin gen vragen onder nr. 020 - 73 68 95.

Allerhande | 1969 | | pagina 9