De nieuwe Italiaanse bril KORST-NIIX 22: ss 85 bonen -f ROMEINSE ALTA MODA MILA-SCHON- OOGST Sperzie élégance voor stewardessen Oh Rondo's HULP IN NOOD PINARD NIEUWE Maxi over mini Veel tuniekpakken Cocktail: langere rok Het geheim: bodystockings Kleuren H&I&5 D' OKTOBERALLERHANDE nard! iuire T, rJ KS'Z i PINARD l ium J k VIN ROUGH <ag» A door Louis Sinner teljs de meest fanatieke va- t kantiespreider is nu wel 'jiar ziJn huis en hof terugge- fcgerd. De komende donkere maanden kunnen we gaan vul- ien met steeds zonniger wor dende verhalen over de histo- nsche zomer die we hebben mogen beleven. Het was net Bso' in de afgelopen maanden ie 'zon dacht: ..Jullie naar de in hè? Nou ik zal eens la- [en merken dat ik er ook nog ben" tjet was in mijn goede dorp 'soms of ik en de mijnen er -og alleen woonden: alle bu ren, vrienden en bekenden wa- reri, naar het leek, maanden lang aan het zonnebaden op Zeemde kust. Eerlijk gezegt blijf ik het een beetje over dreven vinden, want al woon ik nu reeds vier jaar ten plat- lelande: ik kan me nog steeds ,een dollere vakantie voorstel en dan in mijn tuintje zitten kijken naar de klaver die dit jaar hardnekkig het gras bleef verdringen. Of peinzend een doot nastaren die in de rivier echter mijn tuintje voorbij vaart. Maar ook aan de uitbundig heid van 1969 kwam een einde en zo brak de dag aan dat de scholen zich openden de jeugd weer met de ernst i het leven vertrouwd te maken. Nu zijn er in mijn dorp aan bepaalde dagen bepaalde ver balen verbonden. Tijdens de Sinterklaastijd kan men elk jaar het verhaal beluisteren van de schooljuffrouw, die in een grijs verleden hevig te genstribbelde toen zij Sinter klaas een kusje moest geven. Het aardige van dit verhaal is dat het maagdje niet wist dat die Sinterklaas haar ver loofde was en dat die verloof de later vertelde haar nog nooit zo lekker te hebben ge zoend. Zo vertellen de oudere dorpe lingen op de dag dat na de lomervakantie de school weer begint, veelvuldig het aloude varhaal, dat zich m een zeer gnjs verleden in ons goede dorp moet hebben afgespeeld. Vroeger waren er op een dorp nog geen hoofdonderwij zers, de opperpedagogen heet ten toen nog bovenmeester. Zn de vrouw van de boven* meester ^was op de gedachte npKomen dat het maatschappe- ujk en psychologisch aanzien van haar man niet weinig zou stijgen als hij zich een maat kostuum zou laten aanmeten. Goed. nu ev in het verle den zijn er lieden die reeds hun slobpak op maat laten vervaardigen, maar voor vele mannen is het maatpak zoiets als een kunstgebit: zij weten dat hel er eens van zal moe ien komen, maar zij stellen bet liefst zo lang mogelijk uit. Des bovenmeesters vrouw wist dat verre verleden echter wat doorzetten was en de zo mervakantie van de opvoeder werd gevuld met veelvuldige bezoeken aan de kleermaker. Op de eerste schooldag na de zomervakantie zou het pak in première gaan, maar vlak voor dat de bovenmeester zich naar zijn arbeidsveld zou reppen sprak zijn vrouw: „Ik weet het niet. Dat pak zit niet he lemaal naar mijn zin. Je moet na schooltijd maar even naar de kleermaker gaan. Het is soms een kleinigheidje en hij \ziet dat als vakman onmiddel- I lijk." n?j de bovenmeester was een zichtbaar gebrek aan geest drift voor dit plan, maar de nan was al heel wat jaren ge trouwd en na enig tegenweer —„Wat moet ik dan zeggen, ik vind dat het pak heel goed zit" staakte hij de ongelij ke strijd. Mistroostig stapte hij op zijn fiets, wuifde mat naar zijn gade, schonk daar door aan het wegdek niet de vereiste aandacht en duikelde de sloot in. Zijn vrouw had de gebeurte nissen vanuit de deurpost gadegeslagen met gevoelens die steeds gemengder werden, maar omdat gedane zaken toen ook al geen keer namen, trok de bedroefde bovenmeester zijn natte pak uit en zijn oude pak aan. Terwijl hij elders in het dorp aan het opvoeden ging, wierp zijn vrouw zich op een uitge breid reinigingsproces. Het moet een zomer zijn geweest, zoals wij dié thans hebben beleefd, want na de eerste schooldag was het kostuum De Italiaanse couturiers zijn het er in het algemeen over eens, dat een vrouw ergens een taille heeft, waarvan de plaats bij hen niet helemaal vast staat, en dat haar rok daar onder wat wijder mag uitlopen. Hoe minder ronding onder en boven die taille aanwezig is, hoe liever het hun is. Zij geven hun kleren veel vrouwelijke charme en raffinement mee, maar het is een gestyleerde, geabstraheerde vrouwelijkheid, die vooral niet te aards mag wezen. De meesten van hen maken kragen van bescheiden omvang boven hoge sluitingen, en lange, smalle mouwen, ingezet aan goed geprofileerde schouders. Wat de roklengte betreft, wan neer men alle collecties gezien heeft, kan de conclusie alleen nog maar luiden: Doe waar u zin in hebt. Frambozenrood broekpak in de „dandy-look" van gabardine- laquée (Chiana-nylon). Een model van ENZO, Rome. Het valt niet zo erg moeilijk te voorspellen, dat u niet zult gaan lopen in een mantel of cape, die de straatstenen raakt, Valentino heeft ze echter, van melk- en honingkleurige vis graattweed met blanke lynx- randen langs zoom, hals en mouwen, magnifiek, ongehoord elegant, maar volstrekt on draagbaar. Carosa's mantels tot de schoen hebben ook al niet veel kans van slagen. Kan men met zo'n kledingstuk aan een auto besturen? Merkwaardig is dat onder de langste maxi vaak de kortste mini wordt gedragen. Zo brengt Mila Schön kruis ridderhesjes, die nog net de bips bedekken, maar dan ook geen centimeter meer, gedra gen op lieslaarzen en omflad- derd door een lange, roman tische maxicape. Het is trou wens een feit, dat vrijwel alle dagjaponnen boven de knie blijven, terwijl de mantel zomen variëren van enkel- hoogte tot en met 7/8 van de roklengte en alle tussen trappen. 1 Valentino vervangt de man tel soms door een grote drie kante sjaal van kostuumstof. De mantel hoeft niet altijd het buitenste kledingstuk te zijn; Veneziani laat over die man tel soms nog een mouwloos bontvest dragen. Dergelijke vesten vinden we ook bij Mi- la Schön, maar die combineert ze met een broekpak. /"WER de dag japonnen valt uiterst weinig te melden. Ze zijn er blijkbaar alleen, omdat er onder een mantel nu eenmaal iets gedragen moet worden. Dat „iets" mag ook best een tuniekpak wezen; waarschijnlijk zijn er meer pantalons dan laar ze- en kou sebenen in de Italiaanse col lecties. Alle lengten, die een mantel op een rok kan aan nemen. worden hem ook ge gund als hij met een panta lon is gecombineerd. Daar komt bij, dat ook de lengte van de tuniek in beweging is geraakt, zowel in verlengende als in verkortende richting. Zelfs de bloes in de broek komt weer voor. Persoonlijke varianten van het pantalonpak vinden we bij Ve neziani, die onder een kort jasje een afneembare wikkel rok laat dragen, en bij Ogni- bene-Zendman, die de tuniek combineert met een kort tail leurjasje. Antonelli heeft nog al wat overalls, vfearop als huiskleding een mouwloos vest met diepe hals wordt gedra gen, als straatkleding soms een poncho. Donkergroen (nylon)fluweel is het materiaal van deze tuniek avondjapon van prinses Irene Galitziné. De zijnaden worden bijeen gehouden door goudkleurige siergespen. Bloot? Welnee, als u er maar zo'n moderne, vleeskleurige bodystocking onder draagt. pAS bij de cocktailkleding wordt de japon interes sant. Dan krijgen ook de rok- zomen neiging tot zakken. Bij Carosa vinden we cocktailjur ken in 1930-stijl, schuin ge knipt van crêpe satin en heel sluik om het lichaam sluitend met de zoom omstreeks de kuit. Valentino maakt geheel ge- plisseerde zijden chemisiers, waar eventueel best een pan talon onder mag. Heel frappant is bij hem ook een smalle zwart fluwelen tuniek tot op de kuit, van zij splitten voorzien en ge dragen op een pantalon van zwarte crêpe, i Barocco heeft smalle witte weer droog en de moe-gewerk te man was niet zo goed of hij moest het pak weer aan trekken om zich alsnog naar de kleermaker te spoeden. Als het verhaal zover is geko men, begint de pret rondom de verteller altijd te zinderen, want wat gebeurde? Toen de man zich weerin zijn pak had 'gewrongen, riep zijn ga de blij verrast: „Je hoeft niet meer naar de kleermaker; het pak zit je nu als gegoten." Goed, misschien vindt u het helemaal geen leuk ver haal en ik ben het met u eens dat met dergelijke gebeurtenis sen geen wereldgeschiedenis wordt gemaakt. Maar in een dorp als het mijne leven der gelijke overleveringen sterker dan de tocht van Napoleon naar Rusland. Inmiddels heeft (op 6 september jl.) ook onze Nederlandse couturier MAX HEIJMANS laten weten, hoe hij de ko mende wintermode ziet: met nog steeds korte rok en een lijn, die in vloeiende beioegingen het figuur even accen tueert. Zijn favoriete kleur voor dit seizoen is een heel mooi oranje-rood, „vive" genaamd. Hier een typisch „Heijmans-jurkje" in een fraaie Franse tweed. Het maatprobleem in de con fectie stelt menige vrouw voor onoverkomelijke moeilijkhe- 4gn; het is nu eenmaal een feit dat de meeste vrouwen, bij het rij per-worden, van maat veranderen. En dat dan niet zo dat ze feilloos een gro tere maat zouden krijgen en dus in die maatklasse tóch nog best geholpen zou den kunnen worden, nee, zij krijgen een soort maat die eigenlijk bestaat uit twee ma ten: een kleinere bovenmaat en een grotere ondermaat. Dat komt omdat de heupen breder worden, terwijl het boven lichaam onveranderd blijft. Is dat tragisch? In zeker opzicht ja. Want al die vrouwen de meeste eigenlijk zitten: dan lelijk te kijken, als zij iets nieuws nodig hebben en dat in de winkel willen halen. Dat verklaart het succes van het echtpaar Kokmeijer dat in de Amsterdamse Geleen- str«at. het modehuis „Joyeu- se" 'drijft; dit echtpaar n.l. werkt uitsluitend voor de bo venstaande groep vrouwen;de ze maken een keuze uit het rek en, past het model dan niet, dan vermaakt men het zon der prijsverhoging. Men ge bruikt mooie stoffen «en dat is eigenlijk de voornaamste re den dat de jurken duurder zijn dan doorsnee-confectie ze kosten tussen de 90 en de 250 gulden. Pakken en ensem bles van 235 tot 340 gulden. Mantels: van 265 tot 350 gul den. Maar dan zit, wat u koopt ook als gegoten! Superlange mantels over broekpakken: we geloven niet ze veel in ons land te zullen zien. Dit getailleerde ensemble met de witte vossenmuts zagen we in Sarli's collectie. jurkjes van diverse lengtes, al dan niet gedragen op een pan talon, en steeds geborduurd met gouden rozen. De avond mantels zijn gewoonlijk kort en gegarneerd met veren, zelfs als ze van bont zijn gemaakt. ÜIJ het grote avondtoilet is het hek van de dam. Er wordt op grote schaal gewerkt met overalls van doorzichtig materiaal, waaraan nergens ook maar een spoortje voering valt te ontdekken. Er valt echter, alle onbescheiden blikken ten spijt, niets anders te ontdek ken ook. Het geheim is, dat de Italiaanse kousenfabrikant Fama tegenwoordig een body stocking produceert, kousen en dessous aaneen, in een zeer blote tint. Daardoor kan men zich nu alles permitteren en toch netjes blijven. Natuurlijk wordt er ook op grote schaal glinsterwerk toe gepast. Carosa heeft heel wat van top tot teen gepailletteer- de avondtoiletten met vleer muismouwen. Bij Galitziné vindt men statige robes van fluweel met verrassende stuk ken bloot, en zeer gesloten kwasi-nonchalante avondpyja ma's met ingewikkelde koord- ceintuurs. Valentino maakt soepele zij den avondchemisiers, die schijnbaar door een ceintuur in model gehouden worden, maar in feite een uiterst ge perfectioneerde coupe hebben. Deze understatement-avondtoi letten zijn het elegantste, wat de mode als geheel dit seizoen te bieden heeft. "MAAST veel wit en zwart, af- - zonderlij k of in combina tie, brengen diverse couturiers hun eigen kleurengamma. Zo heeft Barocco een uitgespro ken voorliefde voor marine met turquoise en Mila Schön voor allerlei nuances van roze en paars. Ognibene-Zendman heeft boterbloemgeel, violet en pauwblauw, Valentino vooral beige en wit. Antonelli lak- rood en aubergine en in het rijke kleurengamma van Ca rosa treft men nogal wat hel der rood en bruin aan. De dessins zijn soms geometrisch blokken, ruit varianten soms grafisch, zoals zeepsop- en honingraatdessins en zwer men puntjes. Wanneer men de Italiaanse shows vergelijkt met de Pa- rijse, dan kan men het alleen maar betreuren, dat de Ne derlandse confectionairs, voor zover ze inspiratie zoe ken in het buitenland, zich voornamelijk richten op een afgetakeld Parijs. Daarby gaan ze dan meestal ook nog voorbij aan Cardin, momenteel veruit de crea tiefste figuur in de Parijse mode. Duitse en Amerikaan se inkopers trekken in groten getale naar Rome, zelfs de Fransen geven in toenemen- I voor het fijnste zelf te \W W JE" maken bladerdeeggebak lfeAoM* Heeze (N.Br,) e stewardess is het 'visitekaartje van een luchtvaartmaatschappij Als gastvrouw bepaalt zij voor een aanzienlijk deel de sfeer aan boord en daarbij is het van be lang hoe zij eruitziet.' Dit geldt niet alleen het mannenoog, ook een vrouw wordt niet bij voorkeur bediend door een slordige verschijning met een lelijke jurk en piekharen. Vandaar, dat Alitalia het nieuwe uni form van haar stewar dessen heeft laten ont werpen door niemand minder aan MILA SCHÖN, een van de top figuren uit de Italiaan se modewereld. De inter nationale belangstelling voor haar shows is altijd zeer groot. Weliswaar is het grootste deel van haar collectie niet te blauw, bleek aan deze eis te voldoen, Het uniform bestaat uit een groene licht klok kende rok met bijpas send half aangesloten jasje tot de heup over een blauw coljumpertje zonder mouwen. Daar overheen kan een knie-# bedekkende mantel van aan weerskanten groene double facestof worden gedragen. Alle knopen en insignes zijn goud kleurig, de accessoires - hoedje, schoudertas, schoenen, laarzen, stem men in kleur overeen met het truitje. confectioneren - haar staf schijnt de onover- komelijkste naaitechni- sche problemen spelen derwijs op te lossen - maar wat er overblijft aan eenvoudiger model len is de hoge entree prijs blijkbaar ten volle waard. Mila Schön nu is ervan uitgegaan, dat een ste wardessenuniform de be wegingen niet mag be lemmeren - geen nauwe rokken, geen strak ge tailleerde jasjes! - en ieder huidtype moet flat teren. Een helder, maar niet opdringerig groen, gecombineerd met een bepaalde tint marine- Wijn zoals de Fransman die dagelijks drinkt: n: Keuze uit 3 soorten: volle rode, frisse witte, koele rosé Fles 1 liter Eigen import van Albert Heijn: le vrai Pinard, 'n goede, simpele, maar toch robuuste wijn van constante kwaliteit. In flessen van let wel een hele liter! Niet alleen kostelijk bij de maaltijd, ook 's avonds laten de drie Pinards zich gezellig door drinken. de mate blyk van belangstel ling. Hoe wil de Nederland se confectie met hen concur reren, als zij niets beters heeft te bieden dan de huidi ge Paryse kostschool juf frouwenstijl? J. L. Teengs. aiDert neijn familietube (netto 100 g) Zuivere, zacht reinigende tandpasta met frisse peper muntsmaak. En de prijs Is voor zo'n uitstekende tand pasta ongelooflijk laag. albert heijn WEEKAANBIEDING (van 16 t/m 22 oktober) pak 6 stuks 270 gram) verser bil albert heijn 1/1 blik verser bij

Allerhande | 1969 | | pagina 5