een (goed) teken des tijds Aardewerk: zo oud als de wereld SPAARZAAM Droomdecoraties VxoücA Biibd MELKFLES GERAFFINEERD PILLENDOOSJE Vakmanschap is meesterschap 58«. •fa Afwijkend fa Werkplaatsje fa Schaakstuk fa Als elfen ALLERHANDE B OKTOBE Ach ja, gemaakt in Italië', kunt u zo losjesweg zeg gen wanneer u deze theedoeken in de keuken hebt hangen. Speciaal voor de Italiaanse Week nam AH deze theedoeken in modernekleurige motieven mee uit het land van de zon, blauw water en mooie vrouwen. Hebt u verstand van geld zaken? „Uiteraard", zult u nu wel moeten antwoorden, want tenslotte gaat u met huis houdgeld (en wellicht ook geld uit eigen verdiensten, in deze tijd) om en u kunt niet iedere maand bij uw man komen met het verhaal dat u „het weer nét niet hebt gehaald" U hebt er dus verstand van, daar gaan we van uit. Maar wist u, tussen twee haakjes, dat de Nederlandse gehuw de vrouw pas in het jaar 1956 „handelingsbekwaam" is ge worden? Dat wil zeggen, dat zij toen pas dezelfde rechten heeft gekregen als haar echt genoot in het „huwelijksver mogensrecht". Ook al dank zij dat histori sche jaar 1956 heeft de eman cipatie der vrouwen zich snel doorgezet en vele van die vrouwen blijken zeer slimme financiële experts te kunnen zijn. Mocht nu op dit moment uw echtgenoot in een honend ge lach uitbarsten (want zó heel ver met de emancipatie zijn we dan ook weer niet, zo blijkt), houdt hem dan even het volgende voor. Het Duitse Spaarkas- en giro genootschap heeft zojuist een onderzoek laten instellen naar het aantal jeugdige spaarders en beleggers in de leeftijds groep tot twintig jaar. Van die groep tot twintig jaar bleek net meer dan de helft - 51 procent - een meisje te zijn. En dan te weten, dat de bedoelde groep maar liefst honderddertigduizend man en vrouw sterk is. Een niet te verwaarlozen deel van de clientèle van het bankwezen, wanneer deze jeugdige groep spaarders zich blijft uitbreiden in het tempo dat op dit moment te zien is", heeft het Duitse Spaarkas- en girogenootschap al laten we ten. Ozo. Geef een Italiaan een doodgewone melkfles en zelfs daar doet hij iets mee dat een ander nooit bedacht zou hebben. De Italianen schilderden op die. melkfles sen van mal, wil glas fel gekleurde bloemen en zomaar-figuren. Er zit op alle flessen een dop en u kunt, ze zomaar voor de sier ergens in de huiskamer zetten, maar ze ook in de keuken gebruiken. EEN modeshow bekijken bij uw „kruidenier", dat is op z'ir zachtst gezegd nogal revolutionair. Maar kijkt u eens even rond in zo'n SuperMart van AH en u zult toegeven dat de „kruidenier" van vandaag letterlijk alles voor u uit stalt: vanaf een pak suiker tot en met een set pannen voor in de keuken en tot en met zelfs een founda tion en een trui voor uw echtgenoot. Misschien kun nen we daarom een mode- J show bij AH ook anders noemen: een teken des j tijds. Hoe dan ook: Albert Heijn heeft dit seizoen zijn eerste modeshows gegeven van con fectie en foundation, in vier plaatsen in Den Haag", Heerlen, Emmen eri Doetinchem. Het moet heerlijk zyn, om op dit moment naar Italië te kunnen gaan en daar te ge nieten van de zon, die daar veel minder bleekneuzig is dan hier, te genieten van een fijne na-zomer, waarin je op dit moment vaak nog best uren op een terrasje kunt zitten, zonder meteen een ge weldige verkoudheid op te doen. U mag nagenieten van wel licht een Italiaanse vakantie (zag u ooit aan het Garda- meer hoeveel Nederlanders daar wel rondlopen 's zomers). Met Italiaans aardewerk, maar ook met speciaal voor AH uit Italië gestuurde wol len jumpers, met Italiaans glas dat bij voorbaat al beroemd is om de vormen die de Ita lianen daaraan kunnen geven, om van de kleuren nog maar niet te spreken. Dat klinkt allemaal nog vrij normaal, maar zoudt u ooit op het idee komen een dood gewone melkfles te beschilde ren? De Italianen wel. Het re sultaat werd een ondoorzich tig glazen melkfles die be schilderd is met allerlei veel kleurige motieven: zonnige bloemen, grillige figuren, zo maar kleurtjes in een leuke vorm. U mag ze in de keu ken gebruiken, deze flessen, u mag ze ook zomaar een leuk plekje geven in de huiskamer. U ziet maar eens, in de Su perMart van AH. Van glazen karaffen hebben de Italianen ook iets bijzon ders gemaakt: zij gingen ze al weer beschilderen, met mo tieven die een mens in dit land zó het vliegtuig naar het zuiden zouden doen nemen. En precies zo beschilderden de geraffineerde mannen uit het land van zon en mooie vrouwen hun longdrink-glazen en tumblers. Groene stopflessen omwoel den ze met gekleurd sisal en evenzo de bijbehorende mond- geblazen glazen. Even geraf fineerd haalden zij ook het fotoalbum uit grootmoeders kastje: het werd het kunstle ren album, met ingeperste pa tronen en in het midden een afbeelding van een roman tisch schilderij. harten. Ook deze zijn bij AH verkrijgbaar in plastic doos jes en heten dan „gasten-zeep- ies". Tuniekpak Het was niet de bedoeling, om hier eens even een geheel ei gen inbreng, een geheel eigen lijn en idee aan de mode van dit seizoen toe te voegen. In tegendeel, maar het was wél de bedoeling te laten zien dat u ook bij uw eigen AH blou ses, rokken, jurkjes en pak ken tuniekpakken! kunt kopen volgens de nieuwste en enigszins vertaalde modelij - nen. Nat lapje Wat dat betekent? Dat bete kent niet alleen: zeer betaal bare mode voor volwassen en bijna volwassen vrouwen, dat betekent ook: mode voor kin deren. Voor die kinderen zijn er overgooiertjes van imitatie leer in erg vrolijke kleuren. Zo schoon te maken na een partijtje ravotten op straat of op school: nat lapje er over heen en klaar is de zaak weer. Voor jongens zijn er stevige broeken, bestand tegen een goed partijtje voetbal in de straat, en daarbij behorende truien in een patroon dat in dit seizoen ook voor de va- Daar komen de Italianen aan draven met de pillendoosjes uit grootmoederstij d: beeldi ge, kleine doosjes die over trokken zijn met zachte zijde en bestemd om moderne „zoetjes" in weg te bergen. Ze toveren ons eveneens met zij de overtrokken poederdozen voor, leren boekenleggertjes (waarom gebruiken we die zo weinig meer?) en fijne zak doekjes met kasjmir-motie- ven. Maar dan ineens doen de Ita lianen ook wel heel „hip" en leggen ons een knalrode pla ce-mat voor, waarop ze een witte tulp appliceerden. De j kelk van die tulp is open en daarin is gevouwen het servet. Zelfs van doodgewone zeep (nou ja, doodgewoon, ze ruikt heerlijk) weten ze iets bij zonders te maken. Ze maak ten die zeepjes in de vorm van Italianen zijn altijd meesters geweest in het onder scheiden van mooie vormen zie hen eens in be trekking tot vrouwelijk schoon). Maar dat niet alleen: ze weten die mooie vormen ook zelf te creëren. In deze vazen stopflessen en kannen bijvoorbeeld, die tijdens de Italiaanse Week in de SuperMarts van AH staan. ders van die jongetjes heel erg „in" is. Dat zijn truien in de kleur van naturel schapenwol, gebreid in een stoer patroon dat van vissers is afgekeken. Dat patroon noemt men dan ook niet voor niets ..Fisher man's Knit": vissers breipa- troon, zou men kunnen zeggen. Voor de heel kleine meisjes zijn er beeldige jurkjes in lichte pastelkleurtjes: jurkjes voor alle dag, maar ook ge schikt om te dragen tijdens een speciaal bezoekje aan een ja rige oma, bijvoorbeeld. Modeldeur Vreselijk gezellige, leuke en praktische mode en zo heeft AH ook jurkjes, blouses en rokken voor de moeders van al die kleine kinderen bedacht én voor de grotere zusters. In marineblauw een van de modekleuren van dit seizoen zijn er erg veel jurkjes. Vaak afgebiesd met een con trasterende kleur (grijs) of met een contrasterend ingezet stukje in het bovenlijfje (bij voorbeeld linde-groen). Er zijn klokkende rokjes en veel japonnetjes in het zoge naamde „overhemd-model", veel opvallende ceintuurs (dichtgestrikt met veters) en veel kettinkjes (als garnering op zakken en ceintuurs bij voorbeeld). Voor jongetjes die Slot willen doen: stevige n votbroek en beige-vm trui in de Fisherman Kniteen stoer pairooi met dikke kabels. schijnlijk nooit kunnen bj denken: vlinderachtig beschi derd als dachten de Italian' voortdurend aan feeën en fen, kleurig als de steden oj der de Italiaanse zon, aantrel kelijk van vorm als dacht' de makers voortdurend at Italiës allermooiste vrouw' En dat alles met als grom materiaal dat, wat ook eei wen en eeuwen geleden werd gebruikt door dë tod malige pottenbakkers: aard Slank Een veel gebriiikt materiaal is polyester tricot (zo wassen, zo droog en bijna niet persen) en lamswol, en dat laatste ma teriaal is dan vaak gebruikt voor jurkjes en pullovers die j speciaal voor u uit Italië wer- i den geïmporteerd. AH toonde op zijn modeshows Modeshow bij AH: kinderjurkjes van lichtblauw i wassen-zo droog materiaal. inhoud 45 cl. Bierkenners vragen want alle waar is naar zijn geld ook tuniekpakken ook jer sey in felle kleuren en een, slank-af kledend model: een beetje wijd uitwaaierende broek en tuniek tot ongeveer op de knietjes. Er was niet alleen veel leuks, er was ook veel praktisch, en die twee begrippen willen zich de laatste tijd uitstekend la ten combineren, zo is geble ken. U zoudt alleen maar even naar de kinder jacks van nylon hoe ven te kijken: felgekleurde jacks voor meisjes, bijvoor beeld met een zeer eigenwijs staand colletje, waarin dan voor slecht weer zeer handig een complete capuchon is ver borgen. Voor jongetjes waren er re gen-jacks met uitneembare voering, zodat die ook zomers zijn te dragen. Voor de moe ders van die jongetjes pan talons met een heel moderne bijkomstigheid: een zogenaam de „opa-trekker" in de taille: zo'n riempje met gesp waar mee destijds opa de taillewijd te van zijn pantalon naar wens kon regelen en meteen iets dat nu weer zeer „en vogue" Bij de shows werden veel schoudertassen gedragen. En die ziet u óók in de Super Marts van AH. Het blijft opvallend- graag toegeven mm ook dit tuniek pak kun u bij AH kopen. He is gemaakt in een roti jersey, in een slankafkk dend model. De schon dertas? Ook bij AH It krijgen. JfATER, aarde en vuur, liet waren de eerste elementen waarmee de mens te maken had. Het waren ook de eerste din gen waarmee de mens moest gaan werken. Hij hneedde bijvoorbeeld het leem der aarde en dwong het met zijn handen om tot nut en sier te dienen. gebracht. Zelfs nu, in dit ruim- tevaarttijdperk, treft men in de kleine Italiaanse dorpen nog het werkplaatsje van de pot tenbakker aan, die in prin cipe nog net zo werkt als zijn collega's van vele, vele eeuwen geleden. Hij heeft zijn draaischijf en hem staan nu veel moderne hulpmidde len ten dienste, maar zijn werkmateriaal is hetzelfde ge bleven: aarde. Onder zijn handen ontstaan stuk voor stuk de potjes en kannetjes die wij op dit mo ment zo graag als souvenir aan het warme Italië mee naar huis nemen. Potjes en panne tjes die vaak hetzelfde mo del hebben, maar toch steeds net een tikkeltje afwijkend van vorm zijn, omdat het met mensenhanden werd gemaakt. De Italiaanse aardewerktin- dustrie werkt natuurlijk an ders dan de pottenbakker in het kleine dorp. Maar net zo als die kleine pottenbakker met zijn éénmansbedrijf heeft Aarde-aardewerk. Het laatste is bijna net zo oud als de mens heid, die in „aarde" zijn eerste gebruiksvoorwerp zag. Diezelf de mensheid heeft met die ge knede (en gebakken) aarde de meest wonderbaarlijke dingen gedaan. Kijk naar Israël, waar men aardewerk opgroef dat nog stamt uit de tijd die in de Bijbel wordt beschreven. Zeldzaam gaaf gebleven voor werpen, uit de tijd van de koningen en profeten van Ls- raël. Kijk naar Griekenland, waar in de musea aardewerk ge bruiksvoorwerpen en siervoor werpen is te vinden dat twee tot drieduizend jaar oud is. Doorgaans van een wonder baarlijke schoonheid, zowel wat vormgeving als beschilde ring betreft. Kijk naar Italië, bijna van hetzelfde laken een pak. En hoe hard de tijd ook leek te gaan, de mensheid is met aarde blijven werken en heeft van generatie op generatie pottenbakkers met zich mee Italiaanse Week bij AH: sierbokalen, bloempotten en spaarpotten, aardewerk dat speciaal voor u uit het Italiaanse Toscane werd geïmporteerd en dat craquelé s geglazuurd. De spaarpotten zijn de schaakstukkenalle hebben een forse geldsleuf in de kop. de Italiaanse aardewerk-in dustrie een naam hoog te hou den. Die naam is: kleurig, fri vool, een tikkeltje gedurfd af en toe, die naam is ook: opvallend van vorm. Wat het onderkennen van vormen be treft zijn de Italianen altijd meesters geweest en dat zijn ze nog: of het nu een voor- I werp van het ragfijne Vene- tiaanse glas betreft, een stuk aardewerk of een vrouw. Die wetenschap hebt u nu. U hebt ook de wetenschap dat er bij AH een Italiaanse Week valt te beleven. Wat ligt er dus meer voor de hand, dan dat er die week ook een ex tra nadruk valt op Italiaans aardewerk, speciaal voor u uit Italië overgekomen? Dat betekent, dat er bijvoor beeld een schat aan Italiaanse aardewerken spaarpotten voor u klaar staat in de Super Marts van .AH. Spaarpotten die variëren van fijn aarde werken schaakstukken met een forse geldgleuf in de kop, het geheel craquelé gegla zuurd, tot en met bolle, lei kleurige olifantjes die óók als spaarpot moeten dienen. Die Italianen zorgden ook voor bloemige varkentjes-spaarpot ten en, als nieuw grapje hier, lieve-heers-beestjes-spaarpot- ten en paddestoel-spaarpotten. Kortom, talloze Italiaanse mo gelijkheden voor uw appeltje voor de dorst. Daarnaast laten de Italianen ons soepkommen, kannen, va zen, asbakken, kandelaars en voorraadpotjes zien zoals wij die in Nederland zeer waar-

Allerhande | 1969 | | pagina 2