en Vjf en keizer Nero wist er al van! Van lege brinta-dozen kun je leuke kijkdozen maken! Zélf diepvriezenen wat erbij komt kijken HOE ONDERHOUD IK MUN DIEPVRIESKAST Rookworst Cornflakes «h Ch Chocolade vlokken Oploskoffie Er zijn zes fantastisch leuke onderwerpen: dierencircus •huiskamer hans en grietje boerderij aquarium en ruimtevaart. Spaar de hele serie, ze zijn geweldig! LINKSHANDIGHEID (G)EEN PROBLEEM Met goud bekroond Ch Verse 3chocolade vlokken puur (*1 RABAT IaK alberfcheijn Waterpas Ontdooien Vakmanschap is meesterschap 58 cl want alle waar is naar zijn geld Turks advies OKTOBERALLERHANDE Er is weer... 250 gram t» 400 gram Als u bij AH verse rook worst koopt, dan is die worst gegarandeerd vers. Dat is trouwens wel te proeven. En als we het over kwaliteit hebben... mmmml ^verser bij PüUr doos 200 gram 84 Uelk doos 200 gram 87 Speciaal voor de kinderen verpakt in grappige doos. Fors pak voor vele graag ge geten boterhammen. vlerlingpot 200 gram Houdt u van een pittige, buuste koffie? Dan zal A Rabat koffie uw hart stelen en uw tong strelen. Zo'n vierlingpot is extra voorde lig. verser bi Voor een lekker ontbijt of reuzezak 350 gram Zo'n forse "baal" (350 gram) - Corn Flakes brengt Albert Heijn voor de ongekend lage ds van f 1.10. Dat voordeel t u niet laten lopen! vereer MB2BGZ2] Bij de diepvriezer zijn twee modellen te onderscheiden: het liggende kistmodel met een klep en het staande kastmo- del met een deur. Technisch kunnen deze modellen gelijk gesteld worden, maar bij het gebruik lopen de eigenschap pen wat uiteen. Een kist neemt een groter rloeroppervlak in dan een last; wie weinig ruimte heeft best dan ook doorgaans de last. Bij een kist ontsnapt Binder gauw koude dan bij een last omdat bij l^et openen van Ie deur er als het ware kou- e lucht uitvalt en er warme lucht naar binnen stroomt. Dit bezwaar wordt echter vrijwel pgeheven bij een laden „diep- Tieskast. Bij het invriezen moeten de produkten worden gelegd te gen de wanden waarin de melleiding zich bevindt. Bij de kist zijn dit de zijwanden pf tussenschotten en bij de kas ten de planken en de zijwan den. Voor alle diepvriezers geldt, dat zij waterpas ge plaatst moeten worden in een goed te ventileren, koele en droge ruimte. Het onderhoud van de diep vriezer is een kleinigheid. De buitenwand kan met een voch tige doek worden schoonge- houden en zodra aan de bin nenwand de rij plaag 1 cm dik a moet deze worden verwij derd. Dit kan het beste ge beuren met een schraper van bout of met een stevige bor- Kel, maar geen staalborstel. Tenminste éénmaal per jaar zal er een volledige ontdooi ing moeten plaats vinden. De dan aanwezige produkten kun nen het best in een deken wor den gerold. Nadat de stekker uit de contactdoos getrokken is kan de diepvriezer worden ontdooid, met lauw water wor den afgewassen en vervolgens goed worden afgedroogd met een zeem. inhoud 45 eL Bierkenners vragen Hoewel het wat al te ver *oert te stellen, dat er al in Ie ijstijd aan het koelhouden 'an levensmiddelen werd ge daan, staat wel vast dat het de verre geschiedenis toch een koud kunstje was. Alexander de Grote bij voor beeld liet op zijn Perzische bidtochten grachten met ®eeuw vullen om daarin de *ijn voor zijn legioenen koel k houden. En Keizer Nero liet bor zijn overdadige gastma al sneeuw uit de bergen bren- Sen. In de dertiende eeuw zou *en regelmatig sneeuwtrans- jjort vanuit de Libanon voor de sultan in Cairo hebben be- slaan en in Oost-Azië werden bn oudsher ijskelders ge bruikt, het ijs verkreeg men de winter van de bevroren 'verstroomde rijstvelden. de komst van betere transportmethoden werd uit de noordelijke landen natuur ijs naar warmere streken ver voerd en omstreeks 1800 werd de ijshandel georganiseerd. In 1875 ontstonden er koudema- chines en de ontwikkeling ging toen snel in de richting die we nu kennen: koelmachines voor de handel en sinds 1960 een koelkast in vrijwel iedere moderne huishouding. In het begin van deze eeuw werd op steeds groter schaal aan het invriezen van verse produkten gedaan en dat dan is het begin geweest van een grote diepvriesindustrie in de Verenigde Staten en de Euro pese landen met hoge levens standaard. Een aftakking als het ware van die industrie is de diepvriezer voor huishou delijk gebruik, waarin voe dingsmiddelen in een omge ving van 18° lang bewaard j kunnen blijven. Dat lange bewaren wordt mo- gelijk gemaakt door het uit schakelen van factoren van bederf op bacteriologisch en j scheikundig gebied. Ten over- vloede: diepvriezen is niet het zelfde als bevriezen. Bij het gewone bevriezen groeien gro te ijskristallen onder de cel len, die de celwanden vernie tigen. Bij snel diepvriezen daar entegen ontstaan in de cellen i zelf ijskristalletjes die de cel- wanden niet beschadigen. Hoe ook de werking van de diepvriezer mag zijn, door wel ke ingenieuze geesten zij ook tot stand gekomen is, de huis vrouw heeft er baat bij. Zij kan letterlijk de koude vruch ten plukken van wat techni ci hebben bereikt. Een onmisbare handlei ding bij de diepvriezer is het boekje „Zelf Diep vriezen", waar alle aan wijzingen nauwkeurig staan vermeld. Het boek je kost fl. 0,75 en is te bestellen bij het Voor lichtingsbureau voor de Voeding, Laan Copes van Cattenburch 44, Den Haag, giro 363081 of bij het Nederlands Insti tuut voor Toegepast Huishoudkundig Onder zoek, Prof. Ritzema Bos weg 32a, Wageningen, giro 813144. Bij de PMC laden-diepvrieskast ont- i vangt men een bon om i zonder kosten het boekje te bestellen. In ons vorige Allerhande-nummer berichtten wij reeds over de nieuwe belang rijke aanwinst in het PMC-assortiment: een diepvrieskast met een inhoud van 145 liter DIN. Een aanwinst voor de huishoudingdie ongetwijfeld door vele huisvrou wen met gejuich begroet zal worden. Een diepvrieskast betekent voor iedere huis vrouw vooral van grote gezinnen een enorme besparing van tijd en meestal ook van geld. Het bezit van een dergelijke kast schept de mogelijkheid om het boodschappen-doen te beperken tot één keer per weekterwijl men tevens bederfe lijke waren als vers vlees en verse vis voor lange tijd in voorraad kan nemen. Om dan nog niet te spreken over het grote voordeel van het zelf-invriezen van groenten en fruit op momenten, dat deze het voordeligst in prijs zijn. In de onderstaande arti kelen willen wij daarom graag wat nader ingaan op het onderwerp zelf diepvrie zen" teneinde mogelijke fouten zoveel mogelijk te voorkomen. Het gemak dient de huisvrouw. Deze vrije variatie op het thema het gemak dient de mens mag best worden gemaakt als gekeken wordt naar de vele verschillende apparaten, die er zijn om het de huisvrouw bij haar werk zo gemakkelijk mogelijk te maken. Betrekkelijk weinig bekend nog voor huishoudelijk gebruik is de diepvriezer, maar wie eenmaal zo'n apparaat in huis heeft zal hem niet graag meer willen missen. De voordelen ervan zijn legio; het belangrijkste is wel. dat de levensmiddelen lange tijd bewaard kunnen blijven ter wijl de kleur, de smaak en het aroma beter behouden blijven dan bij wecken. En daaruit vloeien weer allerlei andere aantrekkelijkheden voort: zo als bijv. het in de winter op tafel brengen van een typisch zomers gerecht. Wat nu is diepvriezen? Dat is kort gezegd, het verduurza men van levensmiddelen door ze snel te bevriezen en te be waren bij lage temperaturen. Deze conserveringsmethode heeft sinds 1935 al algemeen ingang gevonden in de Ver enigde Staten, sinds 1947 in de Scandinavische landen, sinds 1952 in West-Duitsland en sinds 1956 in Nederland. In ons land kwam het diep vriezen en dan vooral op het platteland in de plaats van het wecken, maar er zijn inmiddels ook vele duizenden huisvrouwen in steden, die vin den dat een diepvriezer in hun huishouding hoort. Want een diepvriezer geeft de huisvrouw een comfort, dat haar zonder moeite in staat stelt een smakelijke maaltijd op tafel te brengen. Op druk ke werkdagen, op zon- en feestdagen, op dagen met on verwachte bezoekers. Niet alleen kunnen er kant en - klare - diepvriesprodukten worden gekocht en in de diep vriezer thuis worden bewaard, maar op minder drukke dagen zal de huisvrouw er zeker ple zier in hebben om zelf tot in vriezen van produkten over te gaan. Vele produkten kunnen wor den ingevroren, zodat er het hele jaar door een ruime keu ze ontstaat in groenten en fruit. Bovendien, en ook dat is een belangrijke factor, is de voorbehandeling van het invriezen eenvoudig, weinig tijdrovend en is het verpak kingsmateriaal beslist niet te kostbaar. Het is aan te raden die pro dukten te kiezen, die niet het gehele jaar door vers kannen worden gekocht zoals fijne groenten, tomaten, fruity wild. Kies vlees en gevogelte tijdens de slachtperiode en vis tijdens de periode van rijke vangst omdat de prijs dan lager ligt. Produkten die bijna altijd ge kocht kunnen worden en die op een natuurlijke manier ge makkelijk te bewaren zijn, kunnen beter niet worden ingevroren. Brood, gebak en deeg kunnen goed verpakt zonder meer in de diepvriezer worden gebor gen. Hoewel verse produkten in elke hoeveelheid kunnen worden ingevroren verdient het aanbeveling om deze (en let tevoren op de goede kwa liteit) panklaar te maken en in dagporties in te pakken. Vlees kan rauw en ongezou ten worden verpakt. Groen ten vragen om een voorbe handeling (het zg. blancheren ofwel even voorkoken) en vruchten moeten bedekt wor den met suiker of een sui keroplossing. Het verpakken van de in te vriezen produkten is zeer be langrijk, omdat dit onder an dere uitdrogen voorkomt en het opnemen van vreemde geu ren verhindert. Vlees, wild, vis kunnen het best worden verpakt in cel lofaan, groenten en fruit in bepaalde plasticzakken die ge sloten kunnen worden met elastiekjes of metalen stripjes, vette produkten zoals boter en kaas kunnen worden verpakt in aluminiumfolie en doosjes van dit laatste materiaal zijn uitstekend geschikt voor het invriezen van bereide maal tijden, gebak en deeg. Vermeld op de verpakking de datum v.n invriezen en zo nodig de ..ihoud van het pak Behalve die al genoemde gul den regels zoals goede kwa liteit, dagporties, voorbehan deling en verpakking zijn er nog enige andere, nogal voor de hand liggende eisen. Ont dooide diepvriesprodukten moeten onmiddellijk gebruikt worden, zij kunnen trouwens niet opnieuw worden ingevro ren. Laat de produkten steeds af koelen voor het invriezen, vul bekers en dozen niet tot de rand omdat vloeistoffen door bevriezen uitzetten en stapel verse produkten niet op ge makkelijk vervormbare waren, zoals bijv. ijstaart. Wie op de juiste manier om gaat met zijn diepvriezer en de erin te brengen produkten op de juiste wijze behandelt, zal vele jaren uitbundig ple zier beleven van dit appa raat. En gewend raken aan het gemak ervan, zoals een ieder nu gewend is aan het gemak van een algemeen ge bruiksartikel als de koelkast. fNNZE wereld is rechtshandig. Dat merkt de rechtshandige mens vrijwel nooit; de links handige echter heeft er voort durend mee te maken. Het stelt hem aanvankelijk voor proble men, al zijn die tegenwoordig klein. Voorbij is de tijd dat de linkshandige leerling op school werd gedwongen met de rech terhand te sechrijven; het is, zeggen de psychologen, vaak aanleiding geweest tot neurolo gische en andere aandoeningen, zoals moeilijkheden bij het spreken en lezen. Het kind moet zelf kiezen welke hand het wil gebruiken en wat kan daar tegen zijn. Al gauw na de geboorte ziet men (tussen de vierde en de achtste maand) dat de zuige ling linkshandig (of rechts handig is); op het vijfde jaar is het helemaal duidelijk. Zo ongeveer één op elke tien kin deren wordt linkshandig gebo ren. Waar de oorzaak ligt, is onbekend. Men weet dat de links- of rechtshandigheid wordt bepaald door de twee hersenhelften; bij het linkshandige kind is de rechterhelft van de hersenen de dominerende. Omgekeerd geldt hetzelfde voor rechtshan- digen. Erfelijkheid is de belangrijk ste factor op dit terrein. In grote gezinnen waar beide ouders linkshandig zijn, zal een of meer kinderen dezelfde trek tonen. Maar ook de omge ving blijkt een rol te spelen: kinderen imiteren hun ouders en als de moeder linkshandig het voedsel toedient, dan is de kans groot dat baby dat gaat nadoen. De linkshandige past zich, na wat kleine moeilijkheden, heel gemakkelijk aan in deze rechts handige wereld. Vaak is het zelfs een voordeel linkshandig te zijn: bijvoorbeeld bij bepaal de sporten zoals baseball waar de linkshandige „pitcher" een lot uit de loterij is. Lastig is het voor linkshan- digen hun overhemdknopen te sluiten, de schaar te gebruiken en muziekinstrumenten te le ren beheersen die meestal voor rechtshandigen zijn gemaakt. Hij moet denken aan een links handige hockeystick. Veel linkshandigen neigen naar creatieve artistiekheid: Michelangelo, Raphael, da Vin ei en vele anderen waren links handig. Opmerkelijk is, dat pas zo laat is begrepen dat het dwingen tot rechtshandigheid van personen die linkshandig zijn vervelende gevolgen kan hebben zoals scheelzien, stotte ren en verschillende andere spreekdefecten. Zo komt het voor, dat de gedwongen rechtshandigheid oorzaak is van het feit, dat dyslexia ontstaat, een leesaf- wijking waarbij het kind bijv. de b ziet als een d (heel begrij pelijk, want ze zijn eikaars spiegelbeeld en de linkshandi ge leeft t.o.v. de rechtshandi ge een beetje in een spiegel- wereldje) en dat een woordje als „pas" gelezen wordt als „sap". Daarom: laat ze maar mieren met hun linkerpootje; ook al moeten ze dan nóg lastig ave rechts werken bij ons rechts handige schrijven van links naar rechts op het papier. In ons juni-nummer pu bliceerden wij een „Cu linaire babbel met de heer Kamber Uludag". waarop wij nogal wat reacties hebben ontvan gen. Om nu talloze huis vrouwen, die geïnteres seerd zijn in het berei den van typisch Turkse gerechten, wat op weg te helpen, kunnen wy u wijzen op een tweetal uitgaven van het Voor lichtingsbureau voor de Voeding in samenwer king met de Neder- landsch-Turksche Ver- eeniging in Den Haag, namelijk: 1. de brochure „Wat zet ten wy onze Turkse gasten voor?" Ver krijgbaar bij genoem de Vereniging door storting van 35 cent op gironummer 53 04 99 t.n.v. de vereniging. 2. een drukwerkje met een verzameling van Turkse gerechten en tal van andere inte ressante wetenswaar digheden over Turkije. Dit laatstgenoemde boekje kost 50 cent voor leden van de Neder- landsch-Turksche Ver- eeniging en ƒ1,voor niet-leden. Ook weer storten op bovenge noemd gironummer. Mooi porselein Is altijd weer een vreugde en dat zowel voor het (vermoeide) oog als voor het dagelijkse of alleen maar feestelijke gebruik. Elke goede huisvrouw streeft naar porseleinen serviesgoed. Heel mooi werk verricht op dit punt het fameuze Duitse bedrijf Rosenthal. Het kreeg terecht twee hoge onderscheidingen tijdens de 27ste jaarlijkse Internatio nale Ceramiek tentoonstelling in Faënza in Italië. Het ging om het theeservies „Tac 1", dat de gouden me daille verwierf en dat ontwor pen werd door de wereldbe roemde grondlegger van de archltectenschool „Bauhaus", PROFESSOR WALTER GRO- PIUS (de man die voor grote gebouwen de glazen wanden en de luchtige lichte, tegen woordig zoveel toegepaste, als het ware „zwevende"' bouwstijl schiep); hij is on langs gestorven. De „Bau- haus-stijl" is duidelijk herken baar in dit servies. Opmerke lijk is de praktische „duim" op de deksel; met één duim-, drukje sluit men de deksel. Ook een medaille kreeg Ro senthal voor de Punt-reliëf- serie" (hier getoond); een ontwerp van de beroemde Fin TAPIO WIRKKALA. Het gaat hier om vazen en schalen die een puntenreliëf tonen en een sterke afwisseling van matte en glanzende vlekken.

Allerhande | 1969 | | pagina 15