Voor nog geen 1800 gulden „Sentimental journey" naar Indonesië l?4 f OVER DE GRENS GELEZEN r ]lan: vijf reizen voorjaarl970 „HET NAADJE VAN DE KOUS" NIEUWE OOGST Ch Drop menagerie {Ohm* S Amandel- speculaas Huisarts aadplegen Programma's en prijzen jTOBER ALLERHANDE A In Utrecht Honderdduizenden Welkom Tijd dringt Twee vaderlanden em ,.na aandringen van echtgenoot., Vakmanschap meesterschap 58c. want alle waar is naar zijn geld! Als u eieren koopt, let op het zegel 'extra' voor topkwaliteit! 11 tjOG ÉÉN KEER dat land terug kunnen zien." De zin staat in honderden brie- ven, die het Comité Birma-lijn ontving na de grote reünie van Birma-gangers in „Nog één keer terug naar de plekken waar we zoveel lief en leed hebben ge- jld", is de hoop van duizenden Nederlanders, die jaren in Indonesië hebben door dacht. Wel, dat kan, want op initiatief van het Comité Birma-lijn worden in het ifjaar van 1970 vijf reizen naar Thailand en Indonesië georganiseerd. Reizen van of achttien dagen voor een prijs beneden de achttienhonderd gulden. j3i toen wij in mei 1967 de „a-reünie organiseerden, jachtten we achthonderd ;sen, maar er meldden zich jrie-en-dertig-honderd aan", rjelt de heer H. K. Engel, iatiefnemer van die reünie zelf oud-spitter aan de be- jte spoorlijn. „Velen heb- «re toen moeten uitloten, jton niet anders, we kon- zo gauw geen grotere zaal jgen." toen die bijna tweedui- I verzameld waren, sprak dr. P. J. Koets, de loco- jemeester van Amsterdam. ';ei o.a.: Mensen, we zullen "best doen om weer zo'n bij- tomst voor elkaar te krij- het hele land werden die rden enthousiast onder st in stapels brieven. En volgende reünie kómt er: 5 mei 1970, de tweede za- lag na Pinksteren in het beursgebouw in Utrecht, plaats voor iedereen. Spoorwegen geven reduc- aan de reünisten en thans de uitnodigingen de uit aan die 3300 Neder- lers, die zich twee jaar ge- meldden. bij die uitnodiging voegt Comité Birmalijn dan de anbieding voor die „sen- al journey", want dat is het toch ei- een sentimental jour- zegt de heer Engel, jk, er zijn drie categorieën die we op het oog heb- H. K. ENGEL de groep die In Indonesië eboren, de groep die er de Ie jaren van zijn leven heeft tgebracht en de groep die militair is geweest." )'n driehonderdduizend Ne landers zijn na de tweede ddoorlog uit Indonesië Nederland gerepatrieerd bij komen nog eens de irdduizend die er als mi- a zijn geweest. Bijna een miljoen landgenoten die verbonden voelen met ge ien, waaraan zij zoveel her- tringen bewaren. l:of geschat moeten er van eerste groep zeker nog ehonderdduizend in leven Wel, voor negenhonderd is plaats in de vlieg en die tussen eind maart eind april 1970 naar Thai- 'en Indonesië vertrekken. genhonderd, die een grote aiteit hebben om nog een te gaan naar het land ir ze werden geboren en boeiden, waar ze werkten, >n of gevangen zaten. wil zelf ook erg graag een keer terug", bekent beer Engel. „En al mijn fflden-van-toen denken er over. We hebben prijs- :n gevraagd, met de iwaardebeneden de twee- gulden. Wel, de reis to het augustusnum mer van dit blad, heeft een artikel over sauna's gestaan. Abu sievelijk werd verge ten de aspirant-sauna- haders aan te raden eerst het advies van "to huisarts in te win- "en alvorens zich in <to hitte van het sauna- had te wagen. van elf dagen kost 1655 gulden en die van achttien dagen 1795 gulden." Er zal worden gevlogen met een viermotorig straalvliegtuig van de Nederlandse Lucht vaartmaatschappij Transavia, en alle hotels in Indonesië zijn al besproken. Daar zorgde het reisbureau Hoogstins Passages in Amsterdam voor, waarvan de directeur zelf op Java en Sumatra eerst poolshoogte ging nemen om er persoonlijk de contacten te leggen. Toen hij terugkwam kon hij melden „Als me ergens is gebleken, dat Nederlandse toeristen wel kom zijn, dan is het wel daar." „We hebben de reizen Drie- Pagoden-Reizen genoemd", aldus de heer Engel. In 1930 ging hij naar Sumatra. In 1941 werd hij er opgeroepen als re serve-officier en in 1942 ging hij „knijp", zoals men dat noemt. „We zijn nu zestigers", al dus de heer Engel. „Ons pro bleem ligt eigenlijk zo: als je jong bent heb je geen tijd en geen geld maar je bent wel ge zond; op middelbare leeftijd heb je nog steeds geen tijd, soms wat geld en je bent nog redelijk gezond; maar als je ouder wordt krijg je meer tijd, heb je soms geld, maar je uit houdingsvermogen is dikwijls minder. Voor onze generatie begint de tijd dus te dringen." En waarom behalve twee achttiendaagse reizen ook drie elfdaagse reizen? Omdat het Comité redeneerde: Het is ei genlijk niet fair tegenover de vrouwen dat een man, die de reis meemaakt, misschien zijn hele vakantie opsnoept cn la ter niet meer met zijn vrouw en kinderen op stap'kan gaan. „We zijn in Indonesië ver schrikkelijk welkom", onder streept de heer Engel nog eens. Ten slotte zegt hij dit: „Wij, vroegere werkers in Indonesië, zijn eigenlijk mensen met twee vader landen. Toen we daar wa ren verlangden we naar verlof in Nederland. Nu we hier zijn, verlangen we er naar die bekende plekken weer terug te zien. Ik wil bijvoorbeeld beslist weten hoe hoog het dennebosje is geworden, dat ik ruim der tig jaar geleden op Suma tra plantte." en nieuw geroosterd brood n reuze pak, voordelig en tot de laatste boterham vers de sawahs Voor de vjjf Drie-Pagoden-Reizen naar Thailand en Indonesië rijn de volgende data vastgesteld: 25 maart11 april 1970: 8 april ^18 april 1970: 15 april 25 april 1970: 22 april 2 mei 1970: 29 april 16 mei 1970: De 18-daagse reis kost 1795 gulden, de 11-daagse reis 1655 gulden. Bij de reis- som is begrepen: vliegreis in de economy-klas van een 4-motorig straalverkeers- vliegtuig met verzorging aan boord van Amsterdam via Bangkok naar Djakarta en terug; vrij vervoer van 20 kilo bagage; luchthavenbe lasting op de drie vliegvel den; zeven respectievelijk veertien nachten hotelac commodatie in Thailand en Indonesië op basis van lo gies/ontbijt in tweepersoons- kamers met douche/toüet; een geheel verzorgd pro gramma met keuze uit twee arrangementen plus de dien sten van Nederlandse reisbe- geleiders en lokale gidsen. Hoogstins Passages, Prins Hendrikkade 48 te Amster dam (tel. 020 - 22.32.91) die 18 dagen 11 dagen 11 dagen 11 dagen 18 dagen de reizen technisch verzorgt, geeft alle inlichtingen en stuurt op verzoek een uitge breid reisprogramma toe. Daarin zit een inschrijffor mulier waarop men alle wensen over te bezoeken plaatsen kenbaar kan ma ken. De uiterlijke datum waarop de betaling ontvan gen moet zijn, is gesteld op 31 december 1969. PROGRAMMA In het kort ziet het reis programma er als volgt uit. De eerste dag wordt om 10.10 uur van Schiphol vertrokken en men arriveert de tweede dag om 7.00 uur in Bangkok. Hier kan men kiezen uit twee arrangementen: 1. Speciaal voor de Bir- ma-spitters: een rit per bus van de luchthaven Don Muang via Nakom Pathom naar Kanchanaburi. Hier wordt overgestapt in de trein die via de brug over de ri vier Kwai bij Tah Makam naar het station Tao Poon rijdt. De terugtocht wordt te voet gemaakt (twintig minu ten) langs de spoorlijn naar de brug. Per boot bezoeken de deelnemers daarna de Erebegraafplaats II en keren terug naar Kanchanaburi. Hier wordt Erebegraaf plaats I bezocht en later per bus terug naar Bangkok met Een scène uit Ramayoka, Bali. MERKWAARDIG Vakantie, zo laat het Duitse maandblad „Jasmin" weten, is een merkwaardige tijd. Want wist u, dat in de vakantiemaanden de meeste kinderen „ont staan", de meeste sieraden worden verloren, de meeste mensen in omvang toenemen, terwijl ze minder dan normaal eten? Vakantie is helaas ook een goede tijd om een hart-infarct te krijgen (de derde dag is de gevaarlijkste). De vakantie is echter niet de tijd, om de grondslag voor een huwe lijk te leggen. Want, zo zegt „Jasmin", het blijft meestal bij een flirt en zo hebben maar 3,2 procent van bijvoorbeeld de Duitse echtparen elkaar tijdens een vakantie leren kennen. LIEFJE Er bestaat in Engeland een blad voor de jeugd dat „Honey" (Liefje, zou men kunnen zeggen) heet en doorgaans zovele advertenties met goede raad KAMP Dr. Lawrence Casler, van de State University in New York, heeft een wetenschappelijk onderzoek gedaan in eennudistenkamp. Veel mannen, zo ontdekte hij, sluiten zich bij zo'n kamp aan om dat ze van zoiets eens foto's hebben gezien, Vrou wen sluiten zich doorgaans pas aan na aandringen van echtgenoot en/of kennissen. (Uit het Duitstalige „Stern-Magazine"). LIEFDE „De hele wereld popelt altijd van verlangen om alles te horen over een liefdesgeschiedenis en daarbij kan men nauwelijks wachten totdat er weer sprake is van een scheiding." (Uit het Amerikaanse damesblad Mc Call's). FOUT NUMMER „Hoe komt het, dat er altijd iemand gehoor geeft als ik weer eens een verkeerd nummer draai?" (Uit het .Dagboek van een zielige vrouw", in „Ladies Home Journal"). VERVELEND „Weet u wat vervelend is? Wanneer u juist van plan was de hele conversatie te gaan beheersen en u krijgt geen woord uit uw mond, omdat een ander het gesprek al beheerst'" (Het Dagboek van een Zielige vrouw in „Ladies Home Journal"). c5fi3re« vooreen helicopter... bevat, dat u rustig een paar duizend gulden zou kunnen uittrekken, wilde één van uw kinderen al die kleren en make-up artikelen aanschaffen. „Honey" verschaft echter ook wel iets goedkopers. Een aantal tips die allemaal „een riks" kosten en waardoor jonge mensen uit een vervelende en in een prettige stemming kunnen geraken. Dit zijn een paar van die tips, waarmee misschien ook wat volwassener mensen hun voordeel kunnen doen a raison van ongeveer twee en een halve gulden (in Engeland): Maak vier foto's in een foto-automaat, verander uw haar, maak nog een serie foto's en zie welke foto en welk kapsel het leukst is. Koop een bus toiletpoeder. Inviteer zeventien vrienden en laat ze allemaal iets eet- of drinkbaars meenemen. Begin te sparen voor een helikopter. Ga naar een dolfinarium (reis niet inbegrepen!). Zét leren elleboogstukken op een oude trui. Zet een nieuwe plant in een oude goudvissen kom. Ga in het zonnetje zitten. Brei eens een horlogebandje. Maak een slinger van sinaasappelen en hang die op het toilet. Vervang een witte gloeilamp door een rode of een groene. Koop een boekje waarin uw dromen worden uit gelegd. Kortom, een beetje gek allemaal, maar wanneer het nu maar iemand uit een miserabele stemming kan halen GELD „Opvoeding is een kwestie van geld geworden". (Gelezen in het Engelstalige blad „Nova") IN ZEE In „The Illustrated London News"'heeft Sir Arthur Bryant gefilosofeerd over de vakanties van vroe ger en nu. In de Middeleeuwen, zo vertelt hij, waren de Engelsen al beroemd om hun vakanties, die ze zelf dan heel keurig „pelgrimstochten" noemden. Men ging naar een heilige Engelse plaats of naar een plek met bronnen die heilzaam zouden werken. „Maar," aldus Sir Arthur, „wanneer er géén wonder gebeurde of het heilzame water viel toch wat tegen, vond men dat niet erg, want men had ten slotte heel wat van het land gezien en van een hoop vreemde dingen genoten." De grondslag dus van onze vakanties, die zich althans in Engeland rond de achttiende eeuw gingen richten op de zee- en badplaatsen. Sir Arthur doet daarbij ook nog even uit de doeken hoe bijvoorbeeld in die tijd een koning van Groot- Britannië de zee in ging: een hele groep violisten begeleidde Zijne Majesteit de zee in, spelend „God behoede onze Koning". Heerser cxtrker TV.toesteL*. VADERS „Jasmin" (Duits) heeft schoolkinderen laten ont hullen hoe zij over het verschijnsel vader denken. Hier zijn een paar meningen: „Een vader is iemand die heel vaak zegt: Nou, als ik nog jouw leeftijd had, dan zou ik „Een vader is een trotse, koninklijke man, heer ser over de hele familie en het tv-toestel „Een vader is iemand, die iedere moeder moet zien te houden „Vaders zijn er om zich zorgen te maken over hun kinderen." CHINA De burgemeester van de Duitse stad Hamburg heeft onlangs alle „Leve-Mao-roepers" in Duits land beloofd dat zij op kosten van zijn gemeente een reis naar China kunnen maken, opdat de Duitsers daar dan eens zullen leren wat him eigen democratie (dus in Duitsland) wel waard is. Met een waren er meer dan honderd aanvragen bij de burgemeester binnen. Die liet er echter wel bij- vertellen, dat zijn gemeente maar de helft van de reis zal financieren: de heenreis. (Uit „Der Spiegel"). overnachting in het prachti ge hotel Narai; 2. Het tweede arrange ment ziet er zo uit: Van de luchthaven gaat men naar het Narai Hotel, waar om 9.30 uur een uitgebreide tour begint door Bangkok, een van de fraaiste steden van Azië. Wereldberoemde tem pels plus de Gouden Buddha en de Liggende Buddha wor den bezocht. Na de lunch wordt een tocht gemaakt door de klongs (rivieren); in snelle motorboten gaat het langs rijstvelden en boerde rijen. De derde dag vertrek uit Bangkok en aankomst in Djakarta om ongeveer 11.00 uur. Van de derde tot en met de tiende (resp. de zeven tiende) dag verblijft men in Indonesië. Vervoer, afhanke lijk van de bestemming, per trein, vliegtuig of auto met chauffeur. De dag van ver trek wordt Djakarta om 22.00 uur verlaten; aankomst de volgende middag om 12.00 uur op Schiphol. Enige voorbeelden. Per vliegtuig van Djakarta naar Medan v.v.: 490 gulden; re tour Jogjakarta 110 gulden; retour Surabaja 146 gulden; retour Denpasar 241 gulden. Per trein (enkele reis) Dja- karta-Bandung 4 gulden; enkele reis Jogjakarta 17 gulden en enkele reis Sura baja 26 gulden. Het huren van een auto met chauffeur komt gemid deld op 90 gulden per dag; voor groepjes van drie of vier personen een comforta bele manier om de kebons te bezoeken. Indonesische en Europese gerechten in de restaurants variëren van twee tot zeven gulden. Gecontracteerd werden de volgende hotels: in Bandung: Istana, Panghegar, Homann; in Jogjakarta: Ambarrukmo Palace; in Surabaja: Sim pang, Bristol en Tretes; in Medan: Wisma Deli en Dirga Surya; in Parapat: Parapat Bungalow Hotel; in Brastagi: Pembagunan Resthouse en In Denpasar; Hotel Bali (oud KMP hotel). Pakarenadans, Makas sar, Celebes is Bierkenners vragen Op elke doos Welgelegen eieren ziet u 'Klasse A' en 'Extra' prijken, de hoogste E.E.G.-onderscheiding voor kwaliteit en versheid. Het garandeert u dat Welgele gen eieren Klasse A Extra zo snel mogelijk na het leg gen worden verpakt, dat zij daarna binnen 48 uur in de AH-winkels zijn en dat zij binnen een week weer zijn vertrokken. Knappe vrouw die ook maar één 'langpar- keerder' in het schap zal kunnen ontdekken! De mooie zomer heeft voor een overvloedige oogst ge zorgd. Ook wat de kwaliteit betreft zijn de experts 'dik' tevreden. En 't is oktober, dus ook wel de tijd voor; Ch Kapucijners58 ChSpliterwten63 CtlHoll.Bruinebonen 88 per zak 500 gram verser bij SPECIALE AANBIEDING zak 250 gram verser bij albert heRn indelen met 10% amandelen dubbelpak 500 gram Dit is pas amandelspecu laas, zoals de liefhebber ze het liefste heeft, vol knappe rige amandelen (liefst 10% van het totale gewicht!) en heerlijk kruidig! En toch voor nog geen 37ct per 100gram! ^^ereerbgj

Allerhande | 1969 | | pagina 11