VIJFTIG JAAR FOKKER m. Vorig jaar besteedde KLM echter 1,3 miljoen aan levensmiddelen 1!° Luchtvaartvervoer een (nog) te kostbare zaak levensmiddelen voor Ch Appel moes 98 T Cornflakes ch Limonade- gazeuse Ch Drop- v!/ V Hoogtepunten uit de Fokker-historie Versterken van de intventlige mens is lang het stielkind geweest - fgL feonad,6 tezeuse ch.ij X N ABC g-aasp ,3 V;i ïEPTEMBER 1969 ALLERHANDE A Vijftig jaar Nederlandse Luchtvaart, maar ook vijftig jaar Nederlandse Luchtvaartindustrie want naast Neerlands grootste Luchtvaartmaatschappij herdenkt ook de Fokker Vliegtuigenfabriek het feit van haar oprichting nu meer dan een halve eeuw geleden. Het was op 21 juli 1919 dat te Amsterdam werd opgericht de N.V. Nederlandsche Vliegtuig enfabriek Fokker, met aan het hoofd de toen 29-jarige Anthony Herman Gerard Fokker die ruim twintig jaar het eenhoofdige leiderschap over de jonge onderneming zou dragen. Opererend vanuit de loodsen en gebouwen die waren overgebleven van de „Eerste Lucht vaart Tentoonstelling Amsterdam", de ELTA. wist Fokker zijn bedrijf tot grote bloei te brengen. Zijn plotselinge dood in 1939, na een operatie die hij in New York had ondergaan betekende een zware slag voor de onderneming. Een tweede slag volgde. De wereldoorlog brak uit en trof het bedrijf zodanig dat degenen die na de oorlog de leiding op zich namen voor de taak kwamen te staan de vliegtuigenfabriek letterlijk uit haar as te laten herrijzen. Het is hen gelukt. Niet alleen is de Fokker Vliegtuigenfabriek uitgegroeid tot een bloeiend Nederlands bedrijf met vestigingen in binnen- en buitenland, ook op internationaal niveau is Fokker een naam waar terdege rekening mee wordt gehouden. 1919 In Amsterdam wordt de N.V. Nederlandsche Vlieg tuigenfabriek Fokker opge richt. Aan het hoofd van de onderneming de 29-jarige Anthony Herman Gerard Fokker. 1920-1930 De KLM opent haar eerste passa- giersdiensten op Engeland. Zij maakt hierbij gebruik van Fokker vliegtuigen. De beroemde Amsterdam Bataviavlucht legt de ba sis voor latere geregelde pas sagiersdiensten op het Verre Oosten. In Veere huurt Fokker van de Marine Luchtvaart Dienst een aantal aan het water ge legen loodsen. Deze worden bestemd voor de staal- buisrompenbouw en de ont wikkeling van watervliegtui gen en vliegboten. Naast de vele nieuwe mili taire en civiele vliegtuigen wordt op de tekenkamers van Fokker ook het vooroor logse paradepaard van de on derneming, de Fokker Trimo tors, geboren. 1930-1940 Voor de bouw van de driemotorige Fokker ,V.IIb.-3m worden licentie-o vereenkomsten aangegaan met fabrieken in België, Tsjechoslowakije, Polen, En geland en Italië. De contac ten met Amerika worden uit gebreid. Nieuwé vliegtuigtypen ver laten de fabrieken in Neder land en Amerika. Fokker verkrijgt een deel ran de licentierechten voor de bouw van Douglas vlieg tuigen. In de fabrieken worden voorbereidingen getroffen voor de bouw van een geheel metalen vliegtuig. 1940-1945 Oorlogshandelin gen leggen de Fokkerfabrie ken geheel in as. 1945-1950 Een periode van wederopbouw breekt aan. Hoogtepunt in deze periode o.a. de verzekering dat de regering het voortbestaan van een zelfscheppende vliegtuigindustrie zal garan deren en ondersteunen. In de fabrieken worden ve le militaire DC-3 toestellen omgebouwd voor de burger luchtvaart. De F-25 Promotor een zakenvliegtuig en het Sll lesvliegtuig worden ontwik keld. De eerste na-oorlogse li centierechten voör de bouw van Fokker toestellen wor den aan Italië toegekend. Het S14 Mach Trainer Straalvliegtuig' komt gereed. 1950-1969 Het Fokker Turbinevliegtuig doet zijn in trede. Een groot deel van de Fokkerfabrieken verhuist van Amsterdam-Noord naar Schiphol. Prototypen van de eerste Fokker Friendships (de F-27) verkrijgen het bewijs van luchtwaardigheid. De eerste Friendships kunnen worden afgeleverd. Voor Fokker betekent dit een succesvolle rentree in de na oorlogse verkeersvliegerij. Een groot aantal vlieg tuigbouw fabrieken wordt in het Fokkerconcern opgeno men. Tevens worden nauwe re banden gelegd voor sa menwerking met fabrieken in binnen- en buitenland. Meer dan 500 Fokker Friendships worden afgele verd en verkocht. Het totale aantal na de oorlog verkochte vliegtuigen overschrijdt de 1400. In internationale samen werking wordt de Fokker Fellowship ontwikkeld en af gebouwd. Ruim 20.000 werknemers, waarvan 8000 in Nederland en België en 12.000 in Duitsland, zijn bij Fokker in dienst. Fokker D XXI. eenpersoonsjager xiit de jaren 1936-1940 KLM en Fokker bestaan vijftig jaar en de vaderlandse pers heeft niet nagelaten ter gelegenheid hiervan menige historische luchtvaartgebeurtenis aan de archieven te ontrukken. Niemand echter zal het verbazen, dat Aller- Hande speciale aandacht wijdt aan de huishoudelijke aspecten van die halve eeuw vliegerij, of concreter ge zegd, aan de problematiek rond het eten en het drinken. Het versterken van de inwen dige mens was in de begintijd van de burgerluchtvaart geen kwestie waar men erg over na dacht. In 1920, toen de accom modatie op Schiphol nog maar uit één enkele barak bestond, beschikte men alleen over een fikse koffieketel, die in de ka mer van de stationschef stond. Na enige tijd kwam er een uit breiding van de mogelijkhe den: er werd een voorziening getroffen om eieren te bakken. Dat was voorlopig alles en eigenlijk was er ook geen be hoefte aan nog meer. Het ge huurde toestelletje waarmee werd gevlogen, een Havil- land-9, werd gewoon in de buurt van een restaurant aan de grond gezet als de magen van de piloot en zijn twee pas sagiers al te zeer gingen knor ren. Bevo Bewondering Behalve voor de piloten uit die dagen, mannen die vlogen uit pure liefde, moet men be wondering hebben voor de pas sagiers, van wie niet alleen een flinke dosis durf werd ge vraagd, maar ook de bereid heid ontberingen te lijden. Zij kregen van de KLM de vol gende uitrusting te leen: een leren jas, een windkap. een stofbril en een paar handschoe nen, terwijl de dames boven dien een warmwatcrstoof mee kregen op reis. Tbch waren er zoveel men sen van het sportieve type die zo'n gebeurtenis wel eens wil- den meemaken, dat het aantal vluchten naar Londen al spoe dig werd uitgebreid van één tot drie per week. En in sep tember 1920 achtte de nog zo jonge luchtvaartmaatschappij het verantwoord een eigen ma chine aan te schaffen, de Fok ker F-II, welke aanvankelijk niet voor het geluk geschapen leek. De eerste vlucht eindigde, met Plesman zelf aan boord, in een sloot vlakbij het vliegveld, de tweede keer bracht vlieger Bernard de Waal het niet ver der dan Alphen en de derde reis naar Londen vond een on tijdig einde in de contreien van Maaldrift. In 1921 was het aan tal passagiers en bezoekers zo toegenomen dat de KLM be sloot een eigen restaurant te openen op Schiphol. Een beetje limonade Er gingen nog acht jax-en overheen, waarin de luchtvloot groeide tot twintig toestellen, alvorens er werd begonnen met het verstrekken van eet- en drinkwaren aan boord. Voorlopig gebeurde dat echter alleen tijdens de reizen naar Indië. Men moet zich van deze service ook geen al te grote voorstellingen maken: op de vliegvelden onderweg werden wat appels en sandwiches in geslagen en een paar thermos flessen met koffie, thee of limo nade gevuld. Het behoorde in die dagen tot de taak van de boordwerktuigkundige om ge durende de vlucht voor het „serveren" van deze proviand zorg te dragen. Veel werk had hij daar aanvankelijk nog niet mee, want het eerste jaar boek ten in totaal twee passagiers voor de verre tocht per Fokker F 7-B naar de Oost en in het tweede bereikte men een totaal van acht. Een reiziger merkte, toen hij na een tussenlanding hot toe stel weer naderde, verschrikt op: „Wat is dat? Moet de kel ner nu aan de motor zitten sleutelen?" Het waren uiterst avontuurlijke vluchten, waar bij de bemanning, bestaande uit twee vliegers en de mecani cien, maar één opdracht had: over twaalf dagen moet de post worden afgeleverd in Ba tavia. Hoe men er kwam. deed verder niet terzake. In 1932 werd de „boordver- zorging" voor het eerst toege past op een Europese lijn: Lon den - Rotterdam - Amsterdam - Bremen - Hamburg - Kopen hagen. Korte tijd later werd deze regeling ook van kracht voor de toestellen die Parijs als beginpunt hadden, maar verder dezelfde route volgden. Het doel ervan was de lange reisduur zoveel mogelijk in te krimpen: nu de reizigers zich niet langer uitvoerig in sta tionsrestauraties aan het eten en drinken hoefden te zetten, kon het oponthoud tijdens de tussenlandingen worden be kort. De zestien passagiers die de Fokker F-12 vervoerde, kregen hun schotel koud vlees, hun sandwiches en hun fruit geser veerd door echte hofmeesters, veelal mannen die op zee soort gelijk werk haddgn verricht. Pas veel later nam de KLM zelf de opleiding van stewards j met de toename van het lucht rr ading van de vliegtuigen, vroeger en nu, t ter hand. Stewardessen In het jaar 1935 werden sollici tantes opgeroepen voor de functie van stewardess, waar voor het bezit van een HBS-di- ploma als één der eisen werd gesteld. Het aanbod was zeer groot en dat was ook geen won der, want de Pellikaan en de Uiver hadden met hun presta ties een golf van nationale trots over ons volk doen slaan. De KLM was in die dagen een instituut dat tot de verbeelding van iedere Nederlander sprak. Er werden vier meisjes aange nomen, die in DC-2's dienst gingen doen op Europese lij nen. De reizen naar de Oost lagen voorlopig nog niet bin nen hun bereik, omdat het niet veilig werd geoordeeld hen in de Balkanlanden en de exoti sche Aziatische staten onbe schermd in hotels te laten over nachten. In 1939, toen vele in Indië wonende Nederlanders, beangst door de oorlogsdrei ging die over Europa hing, hun kinderen uit Holland lieten overkomen, kwamen de stewar dessen echter toch op deze ver re route in actie. Warme maaltijden Na 1945 werd het regel ten behoeve van de intercontinenta le lijnen gewone warme maal tijden te bereiden, deze aan boord van de Skymasters in een vrieskast te bewaren en ze wanneer het uur van eten aan brak, met behulp van ovens weer op de gewenste tempera tuur te brengen. Een uitkomst betekende in dit verband de komst van de diepvriescontai ners, die zo uit de keukens in het vliegtuig konden worden geplaatst. In 1948 werden er van dergelijke koeldozen gesta tioneerd in Bangkok. Kairo en Montevideo. Inmiddels had de KLM al eigen pantries in ge bruik genomen in New York en Batavia. De maaltijdenbereiding nam, verkeer, steeds grotere vormen aan, maar dat betekende niet, dat men er maar een potje op los kon koken. Er kwamen al lerlei speciale problemen om de hoek kijken, waarvan we maar enkele voorbeelden noe men: op de lijnen naar Zuid- Amerika kon men beter geen tong, lever of kip in het eten verwerken omdat de mensen in dat deel van de wereld daar niets van moeten hebben. Menu-planning En op de Oostroute zijn reli gieuze restricties van kracht, die willen dat Hindoes geen vlees van zoogdieren eten, ter wijl Joden en Mohammedanen alleen het varken niet geschikt voor de consumptie achten. In 1949, in welk jaar ook de pak ketten met babyvoedsel wer den ingevoerd, werd daarom het 'Bureau Menu-planning op gezet, dat precies ging vaststel len welke gerechten op de di verse routes moesten worden geserveerd. Vanzelfsprekend werd hierbij naar variatie ge zocht. Thans wisselen de koude maaltijden op de Europese rou tes iedere week van samenstel ling, volgens een cyclus van vier. In het jaar 1961 kregen de passagiers een grotere keuze wat betreft de hoofdschotels, in 1966 deden op de lijnen naar het Verre Oosten typische ge rechten uit die streken hun in trede. Parelhoenders De KLM-keuken heeft de fok kers van parelhoenders tot een grotere dadendrang geïnspi reerd. Deze vogels waren tij dens het 25-jarig huwelijks feest van Koningin Juliana en Prins Bernhard met zoveel graagte gegeten, dat het een goed idee leek, hen op enkele menu's te plaatsen. Helaas kon dit voornemen niet worden ver wezenlijkt, omdat de telers niet terug hadden van een der gelijke grote vraag. Zij zetten zich echter alsnog zo vlijtig aan de arbeid, dat vorig jaar wel in de behoefte kon worden voorzien. Per week bereiden de 55 koks en 140 keukenhulpen ette lijke duizenden maaltijden. In j 1968 gingen er onder meer door hun handen: 11 a 12.000 kg kalfsbiefstukken, 4 miljoen suikerzakjes, 1,5 miljoen broodjes en eieren, 150.000 kg gevogelte, 40.000 kg koffie en 18.000 flessen Bordeaux-wijn. In totaal besteedde de KLM vorig jaar voor 1,3 miljoen aan levensmiddelen. Voor een lekker ontbijt of dessert! albert heijn reuzezak 350 gram Zo'n forse "baal" (350 gram) Corn Flakes brengt Albert Heijn voor de ongekend lage prijs van f 1.10. Dat voordeel kunt u niet laten lopen! Zo lekker fris en voordelig! &J.A Priklimonade in diverse smaken: reine claude, fram bozen, cider, champagne pils. Vijftig jaren luchtvaartgeschiedenis laten niet na hun stempel te drukken op de SuperMarts. De supporters van Albert Heijn kennen reeds lang de uit verre zonnige streken afkomstige druiven, aardbeien en andere fruit- en groentesoorten, die dank zij een pijlsnelle aanvoer door de lucht in de winkels een toonbeeld van versheid zijn. De vliegtuigen worden inmid dels steeds groter en sneller en technisch zou het mogelijk zijn nu vrijwel het hele jaar door ananas zo van het veld in de huiskamers te brengen. AH haalt dan ook al kleinere hoe veelheden van deze frisse vrucht per KLM-lijndienst uit diverse tropische landen. Maar de grote partijen uit Zuid-Ame- rika zullen de verre reis nog lange tijd per boot moeten ma ken. En menig Siciliaans sper zieboontje, dat per vliegtuig binnen vier uur in Nederland had kunnen zijn, blijft voorlo pig vier a vijf dagen onderweg in een spoorwagon. Tegenover de praktische voordelen van het luchttransport staan n.l. als een niet gering struikelblok de hoge vrachttarieven. Fokker XVIII. de Snip van de KLM. een van de. vijf die op de Indië-route werd gebruikt Dit type had een accommodatie van 6 tot 13 passagiers. Hel eerste Fokker-i erkee^svliegtnig uit 1919 de FII. ;i -r- -v» •:V r Het beroemdste Fokker-verkeersvliegtuig van voor de oorlog dat over de hele wereld werd gebruikt, de F VII. Het lesvliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht uit 1949, de Fokker S 11. Maar voor het overige zijn de ze ondernemingen de bereidwil ligheid zelve: zij zouden er niet voor terugdeinzen met een DC-9 een pakje sigaretten uit Teheran te halen, als.... er maar over de brug wordt ge komen. En daar knelt nu juist de schoen, want ondanks de la gere tarieven lopen de kosten toch te hoog op wanneer zowel de heen- als de terugreis moet worden betaald. Een bedrijf dat bijvoorbeeld sinaasappelen uit Valencia wil laten overvlie gen, loert daarom op een ma chine die is afgehuurd om een bepaalde vracht naar Spanje toe te brengen, maar daarvan daan leeg naar Holland zou moeten terugkeren. Provisorisch Kortom, het gaat in het dyna mische wereldje van de char ters te provisorisch toe om langs deze weg met succes een degelijk voorbereid en goed sluitend invoerprogramma te kunnen realiseren. „Wanneer alles beter ineen paste", zegt de heer Velema in AH's hoofd kantoor aan de Zaan, „zouden wij in plaats van een paar hon- derd ton, er zeker tweeduizend per jaar kunnen laten overvlie- gen. Wij zien er geen been in j om in november en december iedere week vijfmaal een DC-9 I tomaten, meloenen, druiven enz. uit Spanje te laten aanvoe- j ren. We zouden graag wat I meer regelmaat willen zien; op j de huidige aanpak valt weinig j staat te maken. Onze indruk is, IATA De bij de IATA aangesloten luchtvaartmaatschappijen heb ben voor allerlei groepen goe deren kostenberekeningen opge steld, waarbij groenten en fruit er ten opzichte van vele an dere artikelen nog gunstig van af komen. Dat neemt evenwel niet weg, dat de bedragen toch te hoog liggen om op uitgebrei de schaal van deze vorm van vervoer gebruik te kunnen ma ken. Het komt erop neer, dal 20 procent van het geld dat de huisvrouw voor door de lucht getransporteerde waar moet neertellen, nodig is om de vrachtkosten te dekken. Het gebeurt wel eens, dat er plotseling van moet worden afgezien bepaalde ladingen ker- ovaai( _A sen, druiven ot aardbeien per J™ "maatsehappij'en,' met vliegtuig uit het buitenland te halen, omdat hun „verkoop waarde" te laag blijkt te liggen om zich deze vorm van ver voer te kunnen permitteren. Charters Hoewel er zeer goede re laties bestaan met de KLM, die regelmatig op haar lijnvluch- ten hoeveelheden van 1000 a 2000 kilo voor AH meeneemt (o.a. de befaamde aardbeien uit Mexico), moet voor de grotere vrachten een beroep worden ge daan op chartermaatschappijen als Martinair en Transavia, die niet aan de tarieven van de IATA zijn gebonden. Zij doen het dan ook inderdaad een stuk goedkoper. In de zomer maanden behoeft men op hen echter nauwelijks te rekenen, omdat hun toestellen in die pe riode broodnodig zijn om tien duizenden vakantiegangers over te brengen naar zonover goten zuidelijke stranden. wie wij overigens regelmatig deze problematiek bespreken, zelf ook niet altijd voldoende inzicht hebben in wat er nu eigenlijk precies op vervoer ligt te wachten. Bij een efficiëntere gang van zaken, zouden, volgens ons, be hoorlijke kostenverlagingen mo gelijk zijn. Men kan zich afvra gen of er geen behoefte bestaat aan een echte Europese lucht vrachtmaatschappij. Het ver voer over de korte afstand wordt te veel ondergeschikt ge maakt aan de intercontinentale diensten." Toekomst De komst van de moderne snelle reuzenvliegtuigen, die enorme hoeveelheden per keer kunnen meenemen, heeft de kosten iets gedrukt, maar een vlucht heen en terug naar Zuid- Europa is voor hen in feite te kort. Toch zal voorlopig het accent blijven rusten op de boorden van de Middellandse Zee, omdat de huidige ta rieven. zeker die van de IATA, veel verder reikende vluchten tot te kostbare affaires maken en de prijzen in bijvoorbeeld Florida en Califomië ook niet altijd even gunstig liggen. Wij leven in de eeuw van de luchtvaart en er liggen giganti sche mogelijkheden in het verschiet. Binnenkort doorklie ven 90.000 kilo vracht vervoe rende Boeing 747 het zwerk met een snelheid van 1000 kilo meter per uur, in 1980 wordt er met een vaartje van 2900 km in drieëneenhalf uur naar New York gevlogen en om streeks de eeuwwisseling zul len er hypersone toestellen in gebruik zijn die in acht yur (7000 km p/u) naar Australië suizen. Maar of cr op grote schaal sperzieboontjes, ananas, meloenen, aardbeien, vlees en vis aan boord zullen zijn, hangt vooral van economische factoren af. die mede zullen worden bepaald door de wijze, waarop in de naaste toekomst de organisatie van het lucht vracht vervoer ter hand wordt genomen. Toekomstbeeld: superso nische vliegtuigen doorklie ven het zwerk met snelheden van tweemaal het geluid. Misschien is dan de tijd aan gebroken om verse groenten en fruit tegen redelijke prijzen uit verre landen te laten komen. flessen a 0.75 liter vorser bij ROODMERK 1/1 blik Extra kwaliteit van geselec teerde goudreinetten. 103 gram zakje 100 gram Alleen bij Albert Heijn krijg je zulke voortreffelijke drop tegen zo'n smakelijk-!ar~ prijsje (waar anders?!). verser bij I

Allerhande | 1969 | | pagina 7