Blaffende ambtenaren' in dienst van de Rijkspolitie in het oor \m Doe meer met die heerlijke sappige vrucht: de meloen Wïo&eA f Zo oud als de weg naarAthene Smulpaap-aanwinsten voor Heinz-liefhebbers *h\ Vakmanschap is meesterschap 58c. want alle waar is naar zijn geld! Zakken voor PMC-stofzuiger in AH-filialen Vakmanschap is meesterschap 58a. want alle waar is naar zijn geld! Regen-en-wind- combinatie Clubprijs f39.- Electrisch verwarmde matrassen Clubprijs f129.- Clubprijs f139.- Droogautomaaf „Parnall" Clubprijs f298.- Electrisch rechaud Clubprijs f39.- AUGUSTUS 1969 ALLERHANDE A lf? V (Advertentie) Bierkenners vragen Geschiedschrijvers zijn het er niet over eens op welk tijd stip in de grijze oudheid de mens besloot van de diensten van de hond gebruik te gaan maken. Waarschijnlijk is echter dat de hond de oudste viervoetige metgezel van de mens is. Ook nu maakt men nog graag gebruik van de nuttige diensten van het dier, waarbij vooral de speurhond zoals door de politie gebruikt, als voorbeeld kan dienen. Natuurlijk is niet iedere hond voor dit werk geschikt en het zijn dan ook zeer streng geselecteerde dieren die voor dit werk in aanmerking komen. Herdershonden worden over het algemeen als het best bruikbaar gekenmerkt. heeft de heer Wagemaker nu de beschikking over de (Rijks- gediplomeerde) speurhond „Duca". Voordat hij met „Duca" werk te heeft hij nog met twee an dere honden „Sies" en „Sita" speurwerk verricht. Beide hon den zijn inmiddels op hoge leeftijd „gesneuveld" en heb ben nog lange tijd bij hun baas van hun „pensioen" mo gen genieten. „Dit is geen won der", zegt de heer Wagemaker, „want ik was bijzonder aan deze dieren gehecht. De hon den zijn in feite Rijkseigen dom, maar voor het symboli sche bedrag van één gulden mocht ik ze overnemen." Het is met een soort van wee moed dat de heer Wagemaker over zijn „Sies" spreekt, een hond die door zijn succesvol werk overal zeer populair was en dan ook bij verschillende belangrijke zaken ingeschakeld werd. De honden die de selectie 1 hebben doorstaan ontvangen aan de speurhondenschool van het Korps Rijkspolitie te Den Haag een grondige opleiding die ongeveer een half jaar in beslag neemt. Na deze periode wordt het dier aan een spe- j ciaal opgeleide speurhondge leider toegevoegd die dan met J de hond een examen moet afleggen. Pas daarna gaat de j hond met zijn geleider in „ac- j tieve dienst". Romantisch Over speurhonden doen heel wat romantische verhalen de j ronde. In feite echter is het dier een middel dat slechts in getrainde handen waarde heeft bij de nasporing van strafba re feiten en de opsporing van de dader(s). Waarbij we in I aanmerking moeten nemen, dat een groot deel van dit werk op de neus van het dier „neer komt". Over dit onderwerp had den wij een gesprek met de heer S. Wagemaker. Opper wachtmeester der Rijkspolitie ter standplaats Egmond aan Zee. Sinds ongeveer 7 maanden Het werk zit er weer op en nu maar wachten tot mijn baas het commando geeft om uit te stappen. Foto's DE HEER WILLY AL- BERTI is nu al weèr 3nige tijd ook de eige naar van een bar de Edison-bar. Nu moet u dat niet al te letterlijk nemen, want hij heeft de bar in eigen huis ge houden, hij liet doodeen voudig zijn garage ver bouwen om een gezellige plek te hebben om met visvrienden het glas te heffen ft Ondanks de bewondering die velen voor het speurwerk hebben, staan baas en hond met beide bénen op de grond! Waarschijnlijk bent u reeds vele malen een AH-Super- Mart in- en uitgestapt, be laden met boodschappen en dankbaar gestemd, dat er te genwoordig zo'n vernuftig sys teem (van Tormax uit Zwit serland) bestaat, dat met on zichtbare hand de deuren voor u opent en sluit. Dat een der gelijke automatische deurbe diening echter heus niet zo nieuw is als men wel zou den ken bewijst de hiernaast af gebeelde tekening waarop staat aangegeven hoe de oude Grieken in het jaar 100 na Christus hun tempeldeur au tomatiseerden. Als energiebron gebruikten zij het altaarvuur „A". De lucht in het altaar gaat door het verwarmen uitzetten, waardoor in de ruimte „B" een overdruk ontstaat. De over druk in de half met water gevulde bol perst het water in emmer „C". Door het zwaar der worden van de emmer trekt deze de deurvleugels door middel van kettingen open. Wanneer het vuur ge doofd wordt en de lucht af koelt, zal het water weer in de bol terugvloeien en de deur sluiten. Goed nieuws ditmaal voor de gebruiksters .van de P M C-stofzuiger. Sinds kort n.l. behoeven zij de onontbeerlijke papieren zakken voor dit nuttige huishoudelijke apparaat niet meer bij de service- dienst in Amersfoort te be stellen. Albert Heijn N.V. heeft n.l. besloten deze zakken in de filialen te gaan verkopen. Van nu af aan kan men ze, gewoon bij het, boodschappen doen, in kopen voor de prijs van 2,75 per 20 stuks. (Advertentie) Bierkenners vragen Werkgebied Het werkgebied van deze „Opper", die als groepsleider over zijn twee collega-speur hondgeleiders dienst doet, omvat vrijwel de gehele pro vincie Noord-Holland. Natuur lijk wordt er door het drietal veelvuldig getraind om de hon den goed geoefend te houden. De heer Wagemaker maakt met zijn beide collega's deel uit van een groep van 25 speur hondgeleiders die bij het Korps Rijkspolitie in dienst zijn en die zo economisch mogelijk over het gehele land zijn ver deeld. Wagemaker zelf is reeds zo'n dertig jaar bij het korps in dienst waarvan 13 jaar als speurhondgeleider. „Ik schat dat ik in totaal zo'n 1500 keer met mijn hond aan de diver se instanties assistentie heb verleend." Hoewel het werk vaak trieste ervaringen mee brengt, verricht de heer Wage maker het altijd met veel ple zier. Natuurlijk zijn er ook pret tige ervaringen. Zo vertelt Wa gemaker over de opsporing van een vermist kind dat door hem en zijn speurhond werd terug gevonden en dat aan de ouders kon worden overgedragen, over het vinden van een kostbaar gouden horloge dat door een handelaar in eikeblad in een uitgestrekt bosterrein verloren was en dat later in een struik bleek te hangen. Sporen Het is moeilijk te zeggen na hoeveel tijd een spoor nog bruikbaar is. Vooral in een gro te stad met veel verkeer kan het moeilijk worden. Wagema ker herinnert zich een voor val waarbij zijn hond een spoor volgde dat ruim 24 uur oud was, terwijl het boven dien de gehele dag had gere gend. Het betrof een oude man die als vermist was op gegeven en die, ondanks de ongunstige omstandigheden, door de speurhond werd ge vonden. Helaas bleek de man verdronken te zijn. Weten schappelijk onderzoek heeft uitgewezen, dat een goede hon- deneus een verzameling geu ren kan ontleden en daardoor een bepaalde geur kan vast houden ook als dat met an dere geuren is vermengd. Hier door is het mogelijk dat een hond een verstopt voorwerp opspoort en vaak over zeer grote afstand iemand weet te achterhalen. Het is algemeen bekend dat de „normale" uit waseming van het menselijk lichaam niet door het mense lijk reukvermogen wordt waar genomen. Een hondeneus ruikt echter zo'n 100.000 maal scher per en daardoor ontgaan deze geuren het dier niet. Nederland is het enige land ter wereld waar sorteerproe- ven met speurhonden worden verricht. Bij het vinden van b.v. een leeggehaalde porte feuille zal een politieman het voorwerp niet met de handen aanraken, teneinde te voor komen dat dit voorwerp zijn „lucht" gaat aannemen. In plaats daarvan zal hij het met een tang voorzichtig op pakken en in een plasticzak deponeren. Wordt nu in een dergelijk geval de vermoede- lijke dader gevonden, dan wordt de sorteerproef met de speurhond genomen. Men maakt hierbij een dankbaar gebruik van het „geuren-herkennings- vermogen" van het dier. Bij een te houden sorteer proef wordt bij een aantal per sonen, waaronder de verdach te, een metalen staafje in broek of jaszak gedaan. Na ongeveer 10 min. wordt aangenomen dat deze voorwerpen de geur van deze mensen heeft aan genomen, waarna zij opdracht krijgen de staafjes op de grond neer te leggen. Hierna laat men de hond „lucht" nemen aan de portefeuille (om dat voorbeeld maar even aan te houden), waarna de speurhond geleider de hond op de staaf jes „zet". Als nu het staafje van de verdachte wordt geapporteerd, kan men gevoeglijk aanne men dat de lucht van het staaf je overeenkomt met die aan de portefeuille. Met vrijwel volledige zekerheid kan dan gesteld worden dat de ver dachte het voorwerp in zijn be zit heeft gehad, of ten minste heeft aangeraakt. Vaak wordt de verdachte in de gelegen heid gesteld het verloop van de sorteerproef gade te slaan en in het algemeen volgt dan ook spoedig een bekentenis. Het sorteren met voorwerpen wordt ook wel vervangen door de sorteerproef met personen. Hierbij worden een aantal men sen op een rij gezet met daar onder de verdachte op een wil lekeurige plaats. Als de lucht van het gevonden voorwerp met dat van een der personen over eenkomt, maakt de hond dit kenbaar door deze persoon aan te blaffen. Vele praktijkvoorbeelden met een succesvol resultaat zou den nog kunnen worden op gesomd, doch er zijn natuur lijk altijd wel gevallen be kend waarbij het gebruik van een speurhond volledig faalde of min of meer teleurstelde. Het is begrijpelijk dat de mens door de speurhond ook wel eens op een dwaalspoor kan worden gebracht. Ook zijn wel gevallen bekend waarbij de speurhond aangeeft dat de als verdachte aangemerkte persoon in het geheel niet de dader is, en ook dat is natuurlijk zeer belangrijk. Overigens is het een vrij normale en logische zaak dat zelfs de speurhond wel eens fouten maakt. Ook voor hem geldt het gezegde „wie werkt maakt fouten"! WILLY ALBERTI bar in garage Daar ook is het en niet in de met Italiaans marmer belegde zitkamer dat de meeste familie foto's zijn te vinden. Foto's van de heer Al- berti zelf, zijn dochter.' die nu mevrouw Oonk is, en niet te vergeten de foto's van kleindochter Danielle. De laatste heeft de heer Alberti zelf ge maakt hij mag zich verheugen in het bezit van een aantal goede (en dure) camera's. Zingen onderweg De hele verbouwing van de garage heeft wel tot gevolg gehad, dat nu de sportauto van de heer Al berti voor de deur van net huis in Amsterdam- Buitenveldert moet blijven staan Maar nu is hij er de man niet naar om een auto te verwennen; hij ziet zoiets louter als gebruiksvoor werp. Aan die auto zit trouwens nog een ver haal vast: in het dash board is een mini- oandrecorder Ingebouwd waarop de heer Alberti onderweg zijn nieuwste nummers laat afdraaien „Geen beter middel om teksten en muziek die je nog niet zo best kent tot je te laten doordringen", aldus onze „Tenore Na- politane", .die wan neer het verkeer het toe laat ook nog zélf een keer meezingt. Eliy Cox De vrouw van cabaretier GERARD COX Elly is helemaal de mode in gestapt: ze ontwerpt, samen met twee vrien dinnen, kleren voor kin deren vanaf twee jaar. En ze verkoopt ze in een boetiekje in haar woon plaats Rotterdam, waar als hij zoet is haar oudste zoon zo nodig als mannequintje mag dienst doen. Auto zonder plamuur MEVROUW ANNIE SCHMIDT heeft onlangs een nieuwe auto gekocht- Een soort auto waarin ook de heer PIETER VAN VOLLENHOVEN wel door Neerlands dreven voort gaat: een Triumph sport. Een paar jaar geleden haalde mevrouw Schmidt haar rijbewijs buiten medeweten van haar man Ze kocht destijds een Fiat 850, die al snel onder de deuken en vervolgens onder de plamuur zat Met die plamuur reed ze echter rustig rond. Nu dan een andere auto, nog steeds haar huis in het Zuidhollandse Berkel met een hele rits hoge populieren voor pand en erf, plus een buitenhuis in de Franse Provence. Twee kilo Het uit eigen vrije wil magerste meisje ter wereld is tijdens een va kantie twee kilo aange komen TWIGGY dikker door LIES NEVE achter zijn huis eigenhan dig een terrasje gemaakt, volgens Spaanse ..trad' tie"' Dat betekent dan: tegeltjes en steentjes door elkaar. Hij is terecht erg trots op dit bouwwerk, dat hij maar al te graag toont aan iedere bezoeker die zijn helemaal met win gerd begroeide huis bin nenstapt. Wie het terrasje regel matig te zien krijgt (en gebruikt) is DIMITRI FRENKEL FRANK, wiens rode Volvo Amazone zeer vaak voor huize Lutz Is te vinden. Op zijn terras maakte de heer Lutz ook een barbe cue, die op goede zomer avonden door alle grote en kleine Lutz-jes wordt gebruikt, want dan draait zijn echtgenote SIMONE ROOSKENS vlees aan ijzeren pennen boven het vuur. Ah ja, en binnenkort gaat de heer Lutz met zijn echtgenote (ook actrice, zoals u zult weten) voor zes weken naar New York, om daar theaters te bekijken en voorstel lingen te zien. In Rotterdam Even een snufje mode. niet „tout Ie monde" van Nederland bezoekt alleen de shows in Amsterdam TWIGGY, fotomodel in Engeland, bracht met haar verloofde en mana ger een paar weken door op het Griekse eilandje Myconos, waar de vrou wen doorgaans een tik keltje gezetter zijn dan twee Twiggies bij elkaar. Dat en het eiwltarme voedsel is waarschijn lijk ineens gaan werken. Ezeltje ANNIE M.G. nieuwe auto zonder plamuur Op datzelfde eilandje is trouwens ook al eens CAROLINE KENNEDY op een ezeltje wezen rijden. Maar wat het dochtertje van mevrouw Onas6is betreft, ligt de relatie met Griekenland méér voor de hand. Spaans De acteur LUC LUTZ, die in Rotterdam-Hllle- gersberg woont, heeft Voor iedereen die in 2'n vrije tijd graag buiten is. Gemaakt van licht, soepel nylon met rubbercoating. Sportieve snit met raglan mouw. Nylongaas onder overslag aan rug- en voor zijde voor goede ventilatie. Met capuchon die in rol- kraag gevouwen kan worden. In geel of groen. in PMC-cheques Zie voor maten, bestelnum mers en nadere gegevens de PMC-catalogus LONNEKE HOOGLAND niet Amsterdam én koopt daar. KARIN VAN WAMELEN bijvoor beeld behoort tot de vaste clièntele van de Rotterdamse ontwerper CARGELLI. Op diens shows is ook maar al te vaak de vroegere tv- omroepster en presen tatrice LONNEKE HOOG LAND te zien. Voor behaaglijk, gezond en veilig slapen. Polyether ma tras met zwakstroom ver warming die in drie standen regelbaar is. Inclusief trans formator. 1-persoons (80 x 190 cm). Bestel nr. A-390 waarvan f 52.- in PMC-che ques. 1-persoons (90 x 190 cm) Bestel nr. A-490 waarvan ƒ52.- in PMC-che- ques Zie voor nadere gegevens de 'MC-catalogus Een goede meloen is een bijzondere lekkernij die zo- ivel op hartige als op zoete wijze kan worden opge diend. Om even met de hartige te beginnen: Meloen met Ardenner ham Snijd een goed rijpe, geurige meloen in parten en verwijder pitten en draden. Schil de meloen en wikkel iedere part in Voor wie van soepen houdt, is er weer goed nieuws: H. J. Heinz n.v. brengt drie Gourmet-smaken, waarbij je je vin gers opeet: een heldere ossestaartsoep, zeer fijn van smaak, waaraan de liefhebbers desgewenst een scheutje Madeira kunnen toevoegen. Dan is er een blik gevuld met echte schildpadsoep, waaraan ook weer geen water toegevoegd behoeft te worden, alleen eventueel een beetje sherry om de smaak nóg geraffineerder te maken. Ook deze soep evenals de vorige liefst opdienen in kleine kopjes. Tenslotte een blik Bisque de Homard (zeekreeftsoep), die met wat water en/of droge witte wijn verdund kan worden. Vooral niet laten koken en tenslotte nog voor de smul papeneen klein scheutje cognac toevoegen. In onverdunde vorm is déze soep een delicate saus voor exclusieve gerechten zoals gekookte zeetong, escargots of kalfsoesters. een plak zéér dun gesneden Ardenner ham. Een prachtig begin voor een feestelijk eten! Wilt u met meloen ontbijten? Waarom niet, het is weer eens wat anders dan het glaasje jus d'orange! Geniet dan van Meloen met gember U rekent per persoon j op 1 schijf meloen enj natuurlijk zijn de pit- i ten verwijderd. Be- j strooi de meloen met! wat gemberpoeder en poedersuiker ofwel: beleg de bovenkant van de me loen met wat natte gember en giet er een klein scheutje gem- bernat over. Ach, u houdt niet van genjber? Wel dat komt meer voor dan u denkt en dan geniet u gewoon van een schijf meloen al dan niet met suiker bestrooid. gezeefde Meloen-abrikosensla met bosbessen i1 Een heel aparte com binatie. In de tijd van de verse bosbessen fc-. neemt u natuurlijk de verse en anders v vindt u ze in de diep vries. Naast de meloen en de bosbessen hebt u er een blik abrikozen, 1 eetlepel poeder suiker en 1 glas curagao voor nodig. U vult een kom met de ont dooide of verse bosbessen en zet de gepelde schijven meloen rechtop tegen de wand van de kom met de punt in de bessen. Bestrooi de bessen met de sui ker en leg er de uitgelekte abri kozen met de bolle kant naar boven in het midden op. Giet er tenslotte de Curagao over heen. Koel opdienen met een bros wafeltje. En dan nog een laatste meloen- recept en wel Meloensla met rum U hebt er een geurige, goed rijpe C meloen voor nodig plus Va kop geconfijte (m)' vijgen, 2 eetlepels citroensap, 2 eetlepels ijskoud water, 2 eetlepels witte wijn, 1 eetlepel suiker en 1 eet lepel donkere rum. U snijdt de meloen in parten en schilt deze na ze van pitten en draden ontdaan te hebben. Laat de meloen in de koelkast door en door koud worden. Rangschik 10 parten meloen met de gebogen kant naar be neden in een glazen schaal. Snijd de rest van de meloen in stukken, de vijgen in reepjes, meng dit met elkaar en schep de vruchten in het midden van de schaal. Roer de suiker en alle vochten goed door elkaar en giet dit alles over de fruitsla in de schaal die u vervolgens in de koelkast opnieuw zeer koud laat worden. (Het verdient aanbeveling, daar meloen zéér sterk geurt om zo wel de parten meloen waarvan in het begin sprake is, als de schaal met de salade in een dubbele laag folie te verpakken daar anders alles in de kast naar meloen gaat ruiken en dat dient bepaald vermeden te wor den!!) Feestelijke kalfsschnitsel Al uw wasgoed droog wan neer u dat wenst. De 'Par nall' past in elke ruimte met goede ventilatie-mogelijk- i heïd. Afm: 67,3 x 48,9 x 48,3 cm. Capaciteit 2 a 2ï kg. i Het wasgoed komt droog èn donzig-zacht uit de machine. Wat een comfort! Bestelnr A-935. waarvan f 52.- In PMC-che- ques Termijnbetaling mogelijk. Zie voor volledige gegevens de PMC-catalogus Haal de kalfsschnit- zels door losge- j 5\ klopt ei, zout ze en Jus) voorzie ze van vers gemalen witte peper en haal ze daarna door paneer meel zodat ze een mooi dik jasje aan krijgen. Bak de schnitzels in boter fraai i bruin en knapperig en gaar. Houd ze op schaal warm ter wijl u de saus als volgt afmaakt. U roert de braadboter op hoog vuur goed los en u blust met een scheut witte Macon 1967 2,95). Roer goed en giet ver volgens 1 ongeklopte, onge zoete slagroom in de pan en blijf roeren tot de saus fluwelig gebonden is. Serveer de saus apart. Als groente gaf ik hierbij een nog knapperige stoofsla in boter gesmoord en aardappelen die door gesmolten boter en ver volgens door fijn gehakte peter selie waren gerold. Met een groentensoepje vooraf en een verrukkelijke vruchten salade met Kirsch toe was dit een exquis zomerdinertje dat door buitenlandse gasten ten zeerste gewaardeerd werd. Houdt uw spijzen dampend- warm in keuken of op de ge dekte tafel. Minder geloop naar de keuken... en late eters vormen geen probleem meer! Met thermostaat en controlelampje. Handgrepen van zwarte kunststof. Boven- plaat 36 x 18,7 cm. Snoer van 2 meter wordt bijgeleverd. Bestelnr. F-157 in PMC-cheques Zie voor volledige gegevens de PMC-catalogus

Allerhande | 1969 | | pagina 5