'ësiié t STUK VOOR STUK MEESTERWERKJES 'f Ik sta met Willem Bever met Bor de Wolf naar op bed en 1 IJS VARIA cnup- 58 f T ia Waarom fabeltjes de andere dieren niet meedoen Drink 58 C(1 Cola- Drink Shampoo m \L' f 1 v J— C(1 Chocolade vlokken LEX OVEREIJNDER TEKENAAR VAN DE FABELTJESKRANT V I 1.- 1?° nJVEH LAMS PRAAT VAW DE (GEBROEDERS edumd wsLim "CD PEM1ER CMTE OPEN PLEK SWFFEL WEGER ZOEF BE HAAS In Utsunomiya worden de Fabeltjeskrantdieren vervaardigd Puur doos 200 gram 84 Melk doos 200 gram 87 55 Vakmanschap is meesterschap 58c, GOED BEKEKEN fles 1 liter fles 1 liter v n ALLERHANDE A 3 «fWUUJ* HUI ZS HOOGGELEGEN *4 (WK fix OVWeONPÉR ï^to3^W>»A4. In het landelijke Japanse plaatsje Utsunomiya liggen de fabriekshallen waar maanden lang onder hoogspanning ge werkt is aan de 350.000 stuks Fabeltjeskrantpoppen, die AH voor een speciale aktie be stelde. Wanneer wij aan een „fa briek" denken, dan is dat gewoonlijk een gebouw, liefst van beton en glas, met stam pende machines. In deze fabriek echter heerst stilte, als we het gepraat en de hoge giechellachjes van de in kleermakerszit werkende vrouwen en meisjes niet mee tellen. De poppen, die hier in grote concentratie gemaakt worden, zijn stuk voor stuk meester werkjes. Hoe klein dan ook, in vorm en uitdrukking ko men ze volkomen overeen met de originele Fabeltjeskrant figuren, die elke avond ons t.v.-scherm bevolken. Hoe gaat deze fabrikage in z'n werk? Na schier eindeloos geëxperi- menteer met stof en modellen, kan de goedkeuring van de geestelijke vader der Fabel tjeskrant-figuren verkregen worden. Dan gaat men in Utsunomiya de figuren stuk chocolade vlokken puur Crl Speciaal voor de kinderen verpakt in grappige doos. I Fors pak voor vele graag ge- I geten boterhammen. verser bij Eis Lex Overeijnder? Als het antwoord in sneltrein vaart wordt gegeven, kan het bijvoorbeeld zó luiden: Overeijnder is een 38-jarige striptekenaar die in het jllandse dorp Nootdorp woont, in een leuk huis, waar rouw het gras in de voortuin rolt en een konijn het jide achtertuin bijhoudt. Een van de dochtertjes komt snophalend handen geven, een andere dochter gaat Iten halen. In de kamer een hele mooie Madonna uit je en een schitterende empire ladenkast. nu als strip draait met de naam Lappie Loep. Lappie Loep liep lekker, mag ik zeggen. In alle Scandina vische landen bijvoorbeeld, tot in IJsland toe." Intussen was Lex Overeijn der in Alkmaar „voor zich zelf" begonnen, zoals dat heet. Waarom in Alkmaar? „Daar kon je huizen in de vrije sec tor krijgen," antwoordt de tekenaar. „Eigenlijk kan ik overal wo nen, als er maar een post kantoor in de buurt is," lacht hij. En hij tekende maar: Floske het clowntje kwam in de We reldkroniek en Willie Beer in Revue. Maar het reelaméwerk breid de ook uit. „Op een gegeven moment zat ik met zeven man," vertelt Overeijnder. Hij zegt eigenlijk: met. zeven man opgescheept en hij zegt ook, dat hij er in 1964 ineens „balen" van had. die beschrijving is niets Maar laat één tover- grd vallen en iedereen gaat rechtop zitten en zegt: hij dat?". Dat tover- ird is: Fabeltjeskrant. Ja- Lex Overeijnder is de maar van de Fabeltjes it. Eigen kranl is er in maart van dit ar mee begonnen en nu sgthij: „Natuurlijk wil je leven nog iets meer doen alleen de Fabeltjeskrant, je wórdt nog eens Wil- Bever". maanden geleden dus. rips tekenen voor tijd- Iften, strips met alle die van de Fabeltjeskrant," de heer Overeijnder. Er ook een eigen tijd— lit, De Fabeltjeskrant, met avonturen van Droes leer, Cato de Ooievaar, tieke de Vos en Bor, nou net. alle vrienden uit het ithuis. toen de Fabeltjeskrant de beeldbuis met vakan- deed het tijdschrift Fabeltjeskrant hetzelfde liepen de strips door op de erkant van het blad Eva. lar straks, als de Fabel- krant weer terug is op de komt. het eigen tijdschrift weer," vertelt de tekenaar, va dan, vraag ik. „Wei- komt dan Willie Beer va, een strip van mij." Droog brood DELANG tekent Lex Overeijnder strips? „Nou, f m'n 9de lacht hij. de oorlog ik bezeten Tom Poes k heb het resteerd een verhaal Tom Poes te tekenen, kwam toe- ig in handen een kunst lier, Strips, sprak hij, ffmee kun je geen droog »d verdienen. Hij ging me geven, in landschappen en heel mooie dingen." tón, ik kwam op de Ko- fclijke Academie voor [Wende Kunsten in Den 'g terecht en heb zeer [bg gewerkt de strips lieten Alex ander toch niet los. Hij &te er hele studies van, werkte als volontair zelfs «kwart jaar bij Marten ®nder, om de technieken te «jken en onder de knie te n. Balen ^TUSSEN kreeg hij zijn «erste baan bij het kfiau Palm in Amster- f"1. als reclame-ontwerper. Avonds zat ik steeds maar ^rtjes te tekenen," ver- de heer Overeijnder. „En Lappie Knijn, die Bierkenners vragen want alle waar is naar zijn geld! Japans makelij. voor stuk „ontleden" om zo doende de definitieve patro nen te maken. Aan de hand van deze patronen worden stansmessen gemaakt. Deze messen worden gebruikt om dikke stapels stof in één keer in de juiste vorm te snijden. De verkregen lapjes stof wor den, in de juiste kombinatie, aan elkaar genaaid, zodat in feite het lege omhulsel van de pop ontstaan. Een kleine opening wordt vrijgelaten waardoor de vulling (lees op vulling) wordt aangebracht. Dit vullen gebeurt met behulp van een trechter en een soort boor, die nu dus het vulmate riaal er in draait, terwijl een gewone boor het er juist uit haalt. Zodra de pop gevuld is, schuift hij weer een plaatsje op en wordt' ook het laatste gat dichtgenaaid. Nu komen de eigenlijke „kunstenaars" aan bod. De reeds gestanste ogen, oren, snorrebaarden enz. enz. moeten op de „body" worden aangebracht. Dit is een heel zorgvuldig werkje, aangezien een verkeerd ge plakt oogje of ooglid de pop pen direkt een verkeerde uit drukking geeft. Geen wonder dus, dat dit soort poppen als volledig handwerk wordt beschouwd Inmiddels zijn de extra attri buten, zoals armen, benen, snavels, poten, schorten, pet jes en posttassen (ome Gerrit) op een andere afdeling ge- Finishing touch maakt en kunnen deze nu ook worden aangebracht. Elk model wordt nauwkeurig met het origineel vergeleken, daarna met een luchtspuit gedroogd en tevens schoon- gespoten. Dan is de pop klaar om in het plastic zakje met speciale AH „header" verpakt te worden. De grote reis (ca 6-8 weken) per boot van Het Buitenbos (Japan) naar Holland kan beginnen. Het zal niemand verbazen, dat ook deze Fabel tjeskrant- dieren blij zullen zijn elkaar weer te ontmoeten in de „praathuizen" van de AH-klanten. -f' 1 Bevers bfj de vleet Sinds twee maanden heeft Al- bert Hejjn verschillende soorten fjs in de verkoop en wel door P. W. RUSSEL Zekerheden I I IJ vond. het in dat jaar öf een kwestie van een- hoop geld hebben en dat in de mak stekenöf er mee ophouden. ,.Ik heb er mee gekapt," zegt de heer Overeijnder en hij werd adjunct-directeur van een reclame-adviesbureau in Den Haag. Een paar jaar hield hij het vol en toen werd hij „account-exe cutive" van een reclame bureau in Amsterdam. Zo. Lex Over eijnder dacht: Hier zit ik en hier blijf ik zit ten. Pensioen, sociale voorzie ningen, kortom hij had de ze kerheden die hij zocht en hij meende, dat dit het zijn verdere leven wel zou zijn. Pardonhet heeft tot een maand geleden net een jaar geduurd. „Paar dagen"" krant. Het begon onschuldig, met wat tekenen voor de Fabel tjeskrant. „Ik dacht: dat is werk voor een of twee avon den in de week," zegt hij. „Maar daarnaast maakte ik ook tv-spotsreclame-cam pagnes voor automerken, een puzzel voor een benzine maatschappij en ga maar door. En die Fabeltjeskrant werd steeds meer werk De telefoon gaat en na het gesprek zegt de heer Over eijnder: „Zie je wel, ze ma ken me helemaal mesjokke. Alles moet over „een paar dagen" klaar en dat hoor je telkens." LEX OVEREIJN DER. de man die in Nootdorp een teken plank legt over zijn leren fauteuil en dan zit te tekenen aan Ome Gerrit de Postduif, meneer de Uil of juf frouw Mier. Willem en Bor J\JU is hij dus weer free- lance. Een van de laatste - weekeinden maakte hij de tekeningen voor twee vloer kleedjes. Natuxirlijk, vloer kleedjes met dieren van de Fabeltjeskrant en z,e komen dit najaar in een warenhuis te koop te liggen. Hij maakte bekers met fabeltjesdieren, hij maakte behang met fabeltjesdieren, hij tekent de Fabeltjeskrant, hij maakte de hierbij afge drukte tekening van het Grote Dierenbos. Kortom: Lex Overeijn der in Nootdorp staat met Willem Bever op en gaat met Bor de Wolf naar bed. Hij vindt het fijn werk, hij vindt het leuk werk, hij doet het graag. Maar de Fabeltjeskrant waarvoor hij boeken illu streert en ontwerpt moet niet zijn hele leven vullen. Er zijn, buiten zijn vrouw en kinderen, nog wel een paar dingen. Willie Beer bijvoorbeeld en het zoeken op markten en bij antiquairs naar oud koper en mooie oude dingetjes. Een hobby van Lex Overeijnder. 'TOEN alle uitgenodigde dieren zich hadden verzameld op de open vergaderplek in het bos, vatte meneer de Uil post op een lage tak, om vandaar het gezelschap toe te spreken. Hij had een enorme krant mee genomen, veel groter dan het Fabeltjesexemplaar. „Zeg hé, wat heb je daar? Het Algemeen Dagblad?", riep direct Loewieke de Vos, die altijd snuffelt in de papieren welke de mensen tus- ten de struiken laten slingeren, waardoor hij heel wat afweet van de Nederlandse pers. „Nee, nee," luidde het antwoord, „het is AllerHande, en ik zal jullie uitleggen waarom ik dit blad heb meegebracht," en de zijn befaamde knipoog tot uw ver slaggever, die op de voor ste rij had plaatsgenomen tussen Willem Bever en juf frouw Ooievaar - „wil in die krant een bericht schrijven dat voor ons allemaal van groot belang is. Jullie weten dat. de televisie-uitzendingen, die in september weer verder gaan, ons erg bekend hebben gemaakt, zo bekend zelfs, dat Albert Heijn nu standbeeldjes - de mensen noemen het poppen - van ons' wil gaan verkopen. Het mate riaal is vilt in vele mooie kleu ren en er worden zeker 350.000 jV/lENEER hier" - en A Uil richtte intussen van die dingen gemaakt. Dat gebeurt helemaal in Japan, een ver land. Onze beeltenissen gaan ƒ2,95 kosten, bij aankoop van thee of koffie. Mijn vraag aan jullie, vrienden uit het die renbos, is: zijn jullie bereid hiervoor model te staan. Ver geet niet: we doen er de kinde ren van Nederland een groot, ja een heel groot plezier mee". UTEEL even was het stil, maar toen kraste de Raaf dat hij meedeed, en direct daarna zeg den Gerrit de Postduif en Wil lem Bever hun medewerking toe. Ook de Wolf, die nog altijd gebukt ging onder het ongun-i stige imago dat de affaires met Roodkapje en de zeven geitjes, hem hadden verschaft, zag al! gauw de goodwill-aspecten van het geval en zei gretig: ja. Loewieke de Vos echter moest een lichte aarzeling overwinnen, want hij kon moeilijk wennen aan de gedachte, dat deze ge schiedenis geen mogelijkheden bood om iemand in de maling te nemen. UFFROUW Ooievaar bleek in- J tussen aan hevige gemoeds bewegingen ten prooi. „Nee," sprak ze nerveus, „nee, ik durf het niet aan. Het is zo'n vreem de tijd tegenwoordig. Ik raak helemaal van de kook. Veel vrouwtjes-mensen zijn me blijk baar beu. Ze slikken iets, ze willen me op een afstand hou den. O, nee, mijn beeltenis is vast niet welkom op de kinder kamer. Och, och, dat het nog eens zo ver moest komen." De andere dieren probeerden de verdrietige juffrouw Ooievaar over haar minderwaardigheids complex heen te helpen, zeggend dat alles toch nog lang niet verloren was, maar het was vergeefse moeite. AOK het konijn koesterde be- denkingen. „Mij niet gezien," in de SuperMarts. Daar is aller eerst in het koelpak (een schuimplastic container styropor waarin het (js durende enige uren werkelijk ijskoud blijft!) de halve liter roomijs in drie soorten, namelijk vanille, vanille met aardbeien en de vanille met mokka in een half om half-verhouding. Het smaakt niet alleen overheerlijk maar het ziet er ook zeer aan trekkelijk uit en de prijs ervan is 1,39. Versieren Laat niets u letten om als u het ijs In coupes, op bordjes of in glazen serveert, genoemd ijs nog even te versieren met bijvoor beeld wat verse aardbeien en een dotje slagroom voor de liefhebbers bij de aardbeien combinatie en wat geschaafde amandelen gestrooid over de vanille-mokka-samenstelling. De tweede ijssoort wordt in een tweetal combinaties gele verd in een verpakking van 1 liter in een hard-plastic container die een koelkastbox is. De eerste soort is vanille-ijs die als het ware een injectie heeft gekregen mei aardbeien saus en die fraai gemarmerd te voorschijn komt, de naam er- zei hij kordaat, „weliswaar be treft het nu nog de afdeling non-food, maar als ik als pop te lang te koop sta, brengt dat- van luidt: Aardbeien-Melba. de mensen op een idee voor zon- en feestdagen." En zo ontstond er ten slotte een lijstje met de namen van zes kindervrienden, die aan de aktie wilden meedoen. Op 28 augustus verschijnt als eerste een vilten meneer de Uil in de winkels, die in de daarna ko mende weken gezelschap krijgt van de Wolf, de Raaf, Wil lem Bever, Loewieke de Vos en Gerrit de Postduif. Toen de verslaggever van Aller Hande het bos verliet, deden alle dieren hem uitgeleide en riepen ten afscheid kreten als: „Alles verser bij Albert Heijn", „hoera voor de PMC", „Weg met de verticale prijsbin ding" en „Leve Ciska Verheul". Als verfrissing op war me dagen, op een feest je of zo maar gewoon bij de tv. O n O an ft 'j H /v fX\I 1 1 Denne/ iB/Yll 1 (Glans j i j Viampca 11 Chocolade hagelslag De tweede combinatie is vanille- ijs met chocoladesaus, ook al weer fraai gemarmerd en Dame Blanche geheten. Beide soorten kosten 2,25. Serveer de Aardbeien-Melba eens met de bekende klassieke brosse ijswafeltjes en bestrooi de Dame Blanche eens rijkelijk met chocolade hagelslag on gelooflijk wat. een lekkernij! N.B. Alleen voor volwassenen? Giet dan eens een scheutje li keur als marasquin over de Melba en wat persico over de Dame Blanche: nog veel lek kerder Weldadig schuimend I Geeft uw haar gezonde glans en natuurlijke veerkracht. I I familieflacon 420 cc Glansshampoo Haarvoedende Eishampoo Frisgeurende Denneshampoo verser bijl

Allerhande | 1969 | | pagina 3