Juli: de maand van de frisse slaatjes t in het oor/^ gefluisterd Cd Knakworst F n Pak die 10' bij Albert Heijn! CU Aardbeienjam 88 Prima Droogkokende Rijst KILO PAK Cd Slasaus 85 88 Cd Afwasmiddel Cd albert heijn $%o£êc£ Leer zelf Uw kind zwemmen 7 fITIIKai pot 450 gram Maak van rauwe champignons eens een heerlijk voorgerecht Vakmanschap is meesterschap 58«. want alle waar is naar zijn geld! Vakmanschap is ieesterschap 58c, want alle waar is naar zijn geld 17 aanbiedingen geven u deze week 1070 voordeel... blik 10 stuks ZOO gram) NIEUWE C(1 Kandijkoek Cd Biskwie QC Cd Rondo's Cd Rozijnen-Cakebrood 419 Cd Pepermunt 45 renzefles 0.75 liter Cd Chinese Thee QE Cd MacQueen Thee Cassis Bourgogne-Passetoutgrain Halve Abrikozen 435 Berliner leverworst AQ Paardenrookvlees flacon 600 gram J1969 ALLERHANDE Salade van rauwe champignons hiervoor zeer liefst kleine, champig- ze voorzichtig schone doek. i velletje al knapperig bruin ge- naar smaak van wat lirn^OP1 poe Hanma vpp^t. u et vers gemalen witte peper en rtinig citroensap. Maak de fl(je saus klaar: neem of zelf 0n de mixer is het im~ een wip gebeurd!) wat se. Roer er een snuifje peper, een bewijsje ge- en een heel klein beetje franse mosterd door. Klop jgroom mooi stijf en ver- f-^ayonaise en slagroom tot jrplezierigste saus. Ieder zijn bord een flinke lepel ipze saus en bedient zich van -mpignons die in de saus pt worden en vervolgens op [pel speciale manier „geno- Gevulde tomaten Een tomaat kunt u met van alles en nog wat vullen en dat is uitermate plezierig want op die manier gaat de gevulde to- nooit vervelen. Zelfs een gmet tonijn, kan nog weer gemaakt worden dan ik u [r al eens opgaf. grote, gave, niet al té rijpe 8 uit en pel ze door ze tien in het kokende water te n. Snijd er daarna een kap- haal de tomaten voor- ,.2g. Bestrooi de lege to pniet. een heel klein beetje en vers gemalen peper. w.. vervolgens een blikje to- Óp olie en prak de inhoud met een vork zeer fijn, bovendien ongeveer 50 g mee en een scheutje Wor- shire-saus. Het resultaat be- een gladde puree té zijn en i vult u de tomaten (keer ze even om, dan kan het jUige vocht eruit lopen), Doe dat voorzichtig zodat ze barsten en zet er daarna de passende hoed op. Druk jed een ietsje aan zodat het alsof de tomaten heel zijn. a op een bed van knapperige slabladeren en giet er rij- vinaigrette over. Ditmaal Inaigrette met fines herbes: tolie (zonnebloem- of maïs- met een beetje zachte, geu- dtroenmelisse-azijn tesamen «at zout en peper en veel phakte peterselie, een beetje al, een blaadje of wat selderij heerlijke geurige vinai- iGeef bij de gevulde toma- aapperig stokbrood en boter. feestelijke zomerkip kippegerecht u nu ga be ren heeft het voordeel dat in compleet ge- is en dat alles i schaal opgediend wordt aardappelen moogt u dit- vergeten). hebt er een fraaie poularde nodig en als het aantal dis groot is zult u 2 kippen oven moeten zetten. alve de kippen, hebt u een pasteitjes nodig en die u fijn kant en klaar, zodat hen in de oven slechts end en bros hoeft te laten I groenten bestaan uit asper tn aangezien helaas de verse ip ges weer tot het verleden zult u ze uit het blik n te halen. Nu weet u wel ie kwaliteit daarvan uitste- is en u kunt wel uitrekenen eel u nodig zult hebben, per m dient u toch wel op zo'n te te rekenen. Die asperges it u in het eigen vocht met klein stukje boter op heel vuur. gen de tijd van het gebruik ze uitlekken en u schikt ze rondom de kip die in al pracht in het midden prijkt. eerst nu de kip. U legt in de braadslede zonder iets a goed warme oven, gedu- een kwartier. Dan is het worden. Pas daarna voegt twee eetlepels boter bij en u voor ziet de kip van zout en vers ge malen peper naar smaak. Laat de kip in de oven verder gaar wor den, bedruip hem daarbij regel matig en dikwijls. Wordt hij naar uw smaak te donker dan legt u er een beboterd papier over. Als u in de dij van het gevogelte prikt en er komt een absoluut wit vocht uit dan is het dier gaar. "Voor een grote poularde moogt u wel re kenen op een uur en een kwar tier. Terwijl dit alles in de oven plaats vindt, maakt u een bé- chamel-saus klaar, dit in verband met de pasteitjes. Maak er echter gerust wat meer van, dat geeft u dan apart bij de kip en verder toebehoren. Maak de béchamel op de gewo ne manier van boter en bloem (van allebei evenveel) en voeg bij het gladde papje zoveel melk dat een prettig gebonden saus krijgt. Door die saus roert u: een klein beetje geraspte ui, wat zout en peper, een snuifje nootmuskaat, een scheutje madeira. Apart bakt u champignons (ge sneden) in wat boter en u voegt er een scheutje citroensap bij. Maak een blikje soepballetjes open en roer zowel de gebakken champignons als de soepballetjes door de béchamel-saus, waar dan verder een flinke scheut onge klopte, ongezoete slagroom twee eierdooiers door geroerd worden, een extra scheutje ci troensap past hier goed. Met dit verrukkelijke mengsel vult u de gloeiende pasteitjes en de rest van de saus serveert u dus apart. Een grote bak met gemengde Op de schotel: in het midden in j salade doet het hier wonderwel al zijn glorie de kip en rondom bij! in afwisseling de bosjes asperges en de pasteitjes. En voor het oog kunt u garneren met parten to maat en takjes krulpeterselie. (Als j u dat laatste krijgen kunt!) [gaar gesudderd zijn, voegt u er [eerst, de gebakken champignons len de uitjes bij, vervolgens debé- i chamel-saus die gloeiend in de pan staat te wachten en vervolgens van het vuur de losgeklopte eie- iren uit de kom, Niet weer op het vuur zetten, maar wel controleren of alles hartig genoeg is. Serveer deze ragout in een diepe schaal en jen zet rondom wat gebakken bo terhammetjes (in driehoek gesne den). Geef er apart een schotel macaroni of spaghetti „nature' gekookt bij en slechts met. wat boter opgediend. (advertentie) Ragout van kalfsborst Met een scherp mes wordt een stuk kalfs borst in stukken van 5 bij 5 cm gesneden. Bak die stukjes vlees in boter aan alle kan ten bruin en laat ze met het nodi ge zout en vers gemalen peper ge durende zo'n anderhalf uur op laag vuur gaar sudderen. Intussen maakt u in een andere pan een mooie roux van gelijke delen bo ter en bloem en daar voegt u zo veel bouillon bij dat u een fraai gebonden saus verkrijgt. Bak in een koekepan champig nons en kleine gepelde uitjes in de boter gaar en bruin. Klop in een kom twee eier dooiers en twee eetlepels slag room goed los en voeg er een paar lepels van de béchamel-saus bij (dat voorkomt het eventuele schiften). Als de stukjes vlees helemaal citroensap Goede bloemkool met bruine boter In plaats van het beroemde meelsausje giet u over een mooie precies gaar gekookte bloemkool, wat hazel- nootkleurige boter waar u een scheut doorheen hebt geroerd. Simpel en smakelijk! Even anders: verkruimel het wit van brood en bak dat in de boter goudbruin en knappend, giet het met de boter over de bloemkool. Nog weer anders: Leg de bloemkool in een beboterde vuur vaste schotel, bedek hem met het gebakken broodkruim, giet daar wat ongeklopte ongezoete slag room over, bestrooi het geheel met wat paneermeel en laat er in de oven een korstje op komen. In dit laatste geval mag de bloem kool beslist maar voor drie-kwart gaar zijn, daar er anders moes uit de oven komt en dat is niet de bedoeling! Bierkenners vragen belegt ze royaal met de ragout, I strooit er wat geraspte belegen] Goudse kaas over en laat de| broodjes even gratineren. Serveer] ze gloeiend en drink er een koel wit wijntje bij. Voor de liefhebsters en natuur-] lijk ook de liefhebbers van poste lein volgt hier een heel licht Postelein-soepje 1 Voor 6 personen hebt u nodig: een pond postelein, een pond wit van prei, een kilo aardappelen, 100 g boter, wat zout naar smaak, vers gemalen peper, gebakken dobbelsteentjes brood en een eetlepel ongeklopte, onge-; zoete slagroom. Schil de aardappelen en snijd ze in kleine blokjes. Snijd het. wit van de preien in zeer dunne schijf jes. Smélt de boter in een pan en voeg er de goed gewassen en zeer goed uitgelekte postelein bij. Hak de postelein van tevoren vrij grof. Laat de postelein even smelten en voeg er dan de aardappelblokjes en de prei bij plus een liter ko kend water, zout en peper naar smaak. Laat dit soepje op een zacht, vuurtje zo'n drie kwartier' koken. Even voor het opdienen roert u er de room bij en u serveert de gebakken broodjes op een apart schaaltje zodat een ieder zich er naar smaak van kan bedienen M.a.w. bak er vooral niet te wei nig van! door LIES NEVÉ (advertentie) Bierkenners vragen V kent het wel, die dag. Die dag dat met uw bloedeigen toestemming zes enorme kerels uw huis plunderen en zelfs de poes met haar jongen tot de pannelappen van oma in een enorme vrachtwagen stuwen. Die dag dat uw schort in de beschuitbus zit, de kinderen reeds voor dag en dauw bij de buren zyn ondergebracht, die dag dat u met de theepot in uw tas de deur uitgaat en uitgerekend de hond loops wordt. Zo'n dag heet: verhuizing. U kent het? Kijk dan even mee om een hoekje in het nieuwe huis van de eindredactrice van AllerHande, mevrouw Marina van Hulzen, die mij het volgende verhaal deed, over héér ver huizing. Blikopener Van Reeuwijk (bij Gouda) ging ze naar Den Haag; eindje van niets, zult u bescheiden op merken. Maar een verhuizing zit 'mecht niet in de afstand. Of je nu naar Den Haag of Zuid- Frankrijk verhuist, het zit 'm veel meer in die schort in de beschuittrommel, de onvindbare koffiepot, de vergeten blikopener en de hond die zich uitgerekend die dag ontvankelijk verklaart voor de andere sekse. Het is héér gebeurd. Geeft allemaal niets zo'n dag, kun je overal tegen, als je eindelijk maar ter plekke van be stemming bent, zodat je weer iets kunt gaan opbouwen. Heerlijk, óp van de zenuwen richting Den Haag rijden met twee verhuiswagens in je kiel zog, in de heerlijke wetenschap dat je samen met twee geweldige werkmevrouwen twee dagen tevoren heel het huis hebt geboend en gedaan. Zodat alles metéén kan worden neergezet. Kruiwagen Décht je. Want dén kun je je nieuwe huis niet in, omdat dé werkzaamheden van de timmer en metselmannen wat zijn uitgelopen: de hele voordeur geblokkeerd door een enorme hoop puin. Van aardbeien genieten Laat een half pond gewassen en ontsteel- de aardbeien zachtjes smelten in een snip pertje (maar werke lijk een snippertje!) water en een flinke theekop sui ker. De bedoeling is, een zeer dikke siroop te verkrijgen. U dient er dus wel met de neus op te blijven staan en goed te roeren om aanbranden te voorkomen. Vermeng deze zeer dikke siroop met een glaasje Grand Marnier of een glaasje Cointreau. Zeef dit alles door een hele fijne zeef en laat de geurige si roop afkoelen. Was andermaal een half pond aardbeien en ontdoe ze van de steeltjes, laat ze goed uitlekken en doe ze in een glazen schaal. Giet de siroop erover en zet het dessert zo mogelijk een uurtje of zo in de koelkast. Het is gewoon een engeltje over de tong! Puree van venkelknollen „Kunnen we niet in, wij zijn weg, we slaan de boel wel op in de ;arage", zeggen de ver huizers en dan is het een zaak van meteen een kruiwagen pakken en zélf het voorbeeld geven van hoe je puin wegruimt. Goed, dan zit je bin nen, tussen pakken en kisten en de salon tafel in een deken, naast de hond in een plastic broekje en tim merlieden die laten merken dat een kop koffie er best zou in gaan. Bijna blank Het werk van de twee nijvere werksters is reeds lang teniet ge daan maar dat is nog lang het ergste niet. Neen, want dan functioneert de water leiding niet naar be horen en is er geen w.c. klaar als-ie drin gend gebruikt moet worden. Meneertje bellen dus, dat daar verstand van heeft en tevens een meneertje dat onmid dellijk kan komen re pareren. Andere meneertjes worden opgetrommeld omdat er ook op zolder nog van alles moet ge beuren dat reeds lang klaar hoorde te zijn. En als iedereen dan geweest is en de zaak heet weer in orde te zijndan bedenk je ineens dat er boven op zolder aan een keurig rekje nog alle over hemden van je echt genoot te drogen han gen. Toevallige herin nering, omdat meneer om een schoon over hemd vraagt. Bruine stippen Je gaat kijken en je kunt dan nog alleen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ANTONNIA Iedere Fransman- met oog voor vrouwelijk schoon (dus: alle Fran sen) kennen haar ge zicht. Een Nederlands gezicht, het gezicht van Antonnia uit Nederland is in Parijs jaren manne quin geweest bij ver scheidene grote mode huizen. Maar anderhalf jaar geleden zei ze: „Ik heb nu de kunst een beetje afgekeken van de grote ontwerpers" en Antonnia begon een modehuisje voor zich zelf. Intussen is zij ook uit voerig op het Franse tv- scherm geweest, niet alleen vanwege het eigen modehuis, maar vooral om het huisdier, dat zij erop na houdt: een jonge panter. KOKEN Wist u verder, dat MR. W. J. GEERTSEMA, bur gemeester van Wasse- MR.W.I. GEERTSEMA naar, óók officier Is in het zeer oude Gilde der Ganzebraders? Dat gilde heet nu Confrérie de la chaine des rótisseurs en het wordt (in 48 landen) gevormd door beroeps koks en gastronomen, mensen die van erg lek ker en goed eten hou den. Alleen kookt burge meester Geertsema niet zélf. HALF MIUOEN In Amsterdam zijn beeldjes te zien geweest van TAUNI GRAVIN DE LESSEPS, de In Parijs geboren kleindochter van de schepper van het Suez Kanaal, de heer Ferdinand de Lesseps. Ze werkt voorname lijk In goud en zilver (niet zulke goedkope beelden dus) en ze Is daartoe aangezet door een zeer groot Ameri kaans juwelier, de heer Douglas J. Cooper. Gra vin de Lesseps woont óók In Amerika op dit moment. Haar beelden die In Amsterdam te zien wa ren, er waren er In totaal vijftien, vertegenwoor digden een waarde van ruim een half miljoen gulden. maar vragen: „Wil je een overhemd met. bruine stippen of met zwarte strepen" want de mannen van de reparaties hebben meneers witte over hemden over het hoofd gezien en zijn er met van alles tegen aan gelopen. Dan wil meneer nóch overhemden met stippen nóch met stre pen en gelukkig her inner je je dan die twee gloed nieuwe overhemden, die nog in het plastic zitten, en ook nog ergens moeten liggen. Al die spelden Maar mannen zijn gewend dat 's morgens overhemden op bed klaar liggen, met de manchetknopen erin, en mannen weten niets van al die spelden en plasticjes waarmee yverhemden doorgaans in de fabriek worden opgemaakt. Waarbij dus voor de hand ligt wat er gebeurt, wan neer meneer haast heeft en wél al die spelden ontdekt. Ik bedoel maar: de kinderen van mevrouw Marina van Hulzen hebben plus hond ten slotte meer dan twee weken bij oma gelo geerd inplaats van Iwee dagen en de werkmensen zijn nu nog bezig met timme ren en schilderen. Kortom, u kent'het misschien llllllilllljimilllllllllflllllllllllllllllllll Nog altijd zijn er velen die de verruk kelijke smaak van de 'ov venkel nog niet ont- ,i/dekt hebben. Neem voor bijv. 6 personen 3 mooie knollen, was ze, maak ze schoon en snijd ze doormidden waarna u ze in gezouten kokend water mikt in gezelschap van een pond geschilde aardappelen die u in plakjes hebt geschaafd. Laat dit alles een kwartier koken, giet |de groenten af en draai ze door 'een zeef. Zet de puree opnieuw op het vuur en roer er 60 g boter door en van het vuur 2 losge klopte eierdooiers. Vervolgens gaat er nog een scheutje melk bij, zo ongeveer 1 dl. De puree mag natuurlijk niet te vochtig worden. Zonodig gaat er nu nog wat zout bij en zeker een aangename hoe veelheid vers gemalen witte pe per. Doe de puree over in een vuurvaste schaal en laat bij hoog vuur in de oven gratineren. Kalfslever met pittige saus U snijdt twee middel grote uien in zeer dunne schijven laat deze op een zacht vuurtje mooit goudbruin worden. Bestrooi de uiringen met een eet lepel bloem, blijf roeren en laat alles 5 minuten doorkoken. Giet hier vervolgens twee eetlepels van een goede azijn bij en dat kan zijn: citroen-melisse- of dragon- dan wel rozemarijnazijn, De saus wordt hierdoor fris pi kant. In de koekepan bakt u mooie I plakken kalfslever in de boter na dat u ze gezouten en gepeperd hebt en vervolgens door de bloem gehaald. U rekent een plak per persoon. En de saus-hoeveelheid is voor 4 personen berekend. Als de lever precies point is, legt u de plakken op een ver warmde schaal, giet de saus er over en bestrooit het geheel met| veel fijn gehakte peterselie. Weet u wat hier heel goed bij j smaakt? Puree van witte bonen met een stukje boter opgeklopt. Champignons op z'n Catalaans Langoustine-hapje voorat Zo'n blikje met ver rukkelijke langou stines, zoals u bij AH kunt kopen, speelt de prima donna rol bij het vol gende hapje. U maakt, zie elders in dit blad, een goed gekruide, dikke béchamel-saus. Behalve het geraspte uitje en de nootmuskaat, de peper en het zout roert u er ook een klein beetje tijm door. En de goed uitgelekte langou stines. Een koud te serve ren, zomers voorafje. Als u uitgaat van 6 Cm personen hebt u 800 I g champignons nodig, f'SAaiJ hele mooie, hele blan ke. U wast ze en droogt ze in een| doek. Tevoren hebt u de volgende saus klaargemaakt- In een deciliter warme olie laat I u een fijn gehakte ui smelten, d.w.z. u blijft voortdurend roeren met een lepel en veel geduld,] want de ui mag beslist niet kleu ren, wel ongeveer verdwijnen. Als dat gebeurd is, voegt u er,| schrik niet!, 4 (jawel!) In zeer, dunne schijfjes gesneden tenen knoflook bij, 1 bouquet garni (sa mengebonden: een paar takjes peterselie, een takje selderij, een takje tijm, een paar worteltjes, en een laurierblaadje), plus een deci liter droge witte wijn. U voegt er de champignons bij en laat dit alles gedurende 8 minuten koken. De champignons hebt u heel ge laten en vanzelfsprekend hebt u het gerecht voorzien van zout naar smaak en vers gemalen peper. Overigens, dit is een gerechtje dat u uitstekend in een plastic Sneden brood zonder korst bakt I doos mee kunt nemen bij een u licht in wat boter knappend, u'picnic! TAUNI GRAVIN DE LESSEPS Onder de titel „Zelf uw kind zwemmen leren", brengt de N.V. Uitgeverij Meander te Leiden een boekje in de han del dat, zoals de titel reeds aangeeft, bedoelt is voor ou ders die er de noodzaak van Inzien dat hun kind in ons waterrijke land de zwemkunst machtig is. Het boekje, dat door twee door de K.N.Z.B. er kende zwemonderwijzers is samengesteld, geeft in een glasheldere schrijftrant een aantal oefeningen die boven dien door een groot aantal duidelijke tekeningen geïllu streerd worden. In hun voorwoord stellen de schrijvers o.a. dat ieder jaar circa 300 kinderen onder de vijftien jaar door verdrinking om het leven komen en dat ouders mits zij volgens een verantwoorde methode tewerk gaan inderdaad in staat zijn hun kinderen de kunst van het zwemmen bij te brengen. Laat alles koud worden, laat de champignons uitlekken, schik ze in een schaal en serveer ze be strooid met fijn gehakte peter selie en eet er knapperig stok brood en wat boter bij. En na tuurlijk ook hierbij smaakt het - heerlijk gekoelde witte wijntje extra goed! 420 gramSt ZaanseMolentweelingroliSOOgAeS" %Ft9 pak 6 stuks 270 gram)58" ±690 gram A39" A. 3 rollen J50" pakje 100 gramas' OW extra blendpakje 100 gram 55" Herofles 0.75 liter JW volle, rode beaujolais 995 fles 0,72 liters M Demandblik 850 gram U49" A vacuum verpaktper 100 gram JHT %M ram .8* geconcentreerd Aanbiedlngsprijzen gelden van donderdag 10 k t/m woensdag 16 juli

Allerhande | 1969 | | pagina 5