Waarom eigenlijk steeds weer? Vakantie---en er mee te doen? Wie is de eerlijke vind (st) er? Ill 1969 ALLERHANDE Vakmanschap is meesterschap 58c. want alle waar is naar zijn geld PMC-concerten komend seizoen bijna uitverkocht Nachtkastje Reisleider Trillende vleugel Llu. Abonneren op AllerHande door Louis Sinner Tent door Louis Sinner (Ff leek een buitengemeen aardig plan, maar om het he- aal te kunnen volgen, moet 'weten dat er bij ons in het p nog aan dauwtrappen rdt gedaan. Voordat de 0 kans heeft gehad op de neer te strijken, treedt 'harmonie in vol ornaat aan luid musicerend stappen de akanten het dorp uit om ,js bossen en velden te trek- L Een alleraardigst gebruik L ook dit jaar weer veel reiigde en blijdschap had kun- L) brengen, als er niet in een Lfceloos ogenblik een initia- was gekomen. 'OALS ik u al eens eerder iheb verteld, beleeft in ons „ede dorp de paardesport een ootse opleving vooral bij de rpelingen die enkele jaren leden nog flatbewonende delingen waren. Aangemoe- ld door hun nageslacht dat xe nobele vrijetijdsbesteding geruime tijd met stijgende istdrift bedrijft, trekken meer ouders naar ma- ges om te leren zich in het iel te handhaven. Onder dit groepje volwas- g leerling-ruiters nu werd tpian geboren, eerst als een ipje: „Als wij nu eens te c ri gingen dauwtrappen jjter de muziek aan". Goed, gr werd opgewekt over ge- hen, maar de volgende dag mm er één melden: ,Jk heb informeerd: we kunnen paar- n krijgen en een lid van de idelijke rijvereniging wil de Hing op zich nemen". bestegen wij op dauw- trappers-morgen te half vijf lend een aantal waakzame arden en tot aan het dorps- tin ging alles voortreffelijk, aar op het plein stond de har mie zich warm, te blazen en bracht opzien bij de paar- JUuziek vinden paarden erlijk", sprak een prille ken- r, maar deze voorliefde wis- i de rijdieren dan wel zorg- ildig verborgen te houden int telkens als de grote trom ie koperen deksels hun bij- age aan het ochtendconcert megden, toonden de dieren idelijke tekenen van be lending die naar ontstem ing zweemde. Toch ging alles vrij aardig in het begin, int pas aan de uiterste dorps- ins werd de eerste ruiter uit zadel gezwiept, toen het ard te dicht in de buurt van iluba kwam. 'ROTER problemen ontston- den toen de paarden moes- i worden overgehaald tot het streden van een smal wegge- omzoomd door sloten. Eén ard had er geen zin in en Me terug naar de stal. B\j i kreet„Ik houd hem niet ieer" kwam de ruiterij ten nede male tot stilstand om te n hoe hun tochtgenoot luide bijstand roepend, op de rug w het dravende paard zich irwijderde. „Springen werd geroepen en dat deed de an, waarop het paard ver- mi bleef staan. De man van de landelijke rij- viniging die steeds duidelij- tr steeds minder in de onder- mug begon te zien, beklom H deserterende paard om het de orde te brengen, maar tt dier ging zich steeds feller metten en tenslotte zei de „Ga maar op mijn paard irder dan houd ik dit wel". was het paard van de rij vereniging gewend aan een trnffe hand. Toen het aarze- nd werd bestegen, begon het willig te draaien, telkens als onfortuinlijke ruiter zijn echter been over het zadel ilde tillen. Zoals gezegd: het :d toas smal en juist toen de an boven het zadel zweefde, Mkte het paard een stap 'derwaarts en glibberde met achterbenen op het sloot ver af In ten krampachtige poging to weer vaste grond te krij- k maakte het paard enkele Ne golfbewegingen met zijn k lijf en dat alles terwijl de ton op zijn rug naarstig bezig N enig houvast te vinden. h een halve seconde was het ketird: de man tastte mis tor de rechter stijgbeugel en Khoot met een niet onverdien- feiijke boog de sloot in. Toen to als een vette klomp aan N was gehesen, zei de rij- Ftoniger: „Zo, dat is het voor wndaag wel weer geweest". yOORZICHTIQ zijn we te ruggereden en omdat de dor- ptagen na de muziek weer Ken gaan slapen, bleef ons echande van luide toejui- gen bespaard. Enkele uren '"'er werd er natuurlijk toch *°°r iedereen over gesproken. Met dat wij met hoon en smaad torden overladen zo zijn de tote dorpelingen hier niet. Ze r<"iden het geloof ik wel een "J grappig verhaal en de wij- 11 veevoeder-handelaar zei: Jullie moet maar zo denken: p* nooit in een sloot heeft ge- kn, wordt nooit een echte hdter". Soms vraag je je af, wat mensen toch beweegt om met vakantie te gaan, als je ze ziet tobben in gemeubileerde pensions zonder veel gemakken van thuis of je ziet ze hun was ophangen op de camping, waar ze hun huis en hun straat hebben geruild tegen huizen van tentdoek en straten van gras of zand. Zelf behoor ik ook tot die dwazen. Nog niet zo lang geleden zat ik met het hele gezin in een Belgisch kustplaats je, waar het uitzicht op zee en het „zo maar de deur uit het strand oplopen" mij de veel te kleine keuken, waar je iedere keer als je bij de kraan wilde toch weer je kop stootte, waard was. (Advertentie) Bierkenners vragen Nog slechts enkele abonnementen verkrijgbaar Programma PMC-concerten (Kunst- niaand Orkest o.l.v. Anton Kersjes) van 7 november 1969 t/m 10 april 1970: vrijdag 7 november 1969 Solisten CHRISTIAN EN DICK BOR, viool Ouverture Orpheus in der Unter- welt J. Offenbach Concert voor 2 violen Géza Frid Uit de Nieuwe Wereld A. Dvo rak vrijdag 28 november 1969 Programma: TSJAIKOFSKY- AVOND Soliste: JEKATERINA NOVITS- KAJA, piano Slavische Marsch Op. 31 Pianoconcert nr. 1 Symfonie nr. 4 zaterdag 10 januari 1970 Programma: SPROOKJESAVOND Solist: MICHAEL WAIMAN, viool Muziek uit Midzomemachtsdroom F. Mendelssohn-Bartholdy Vioolconcert nr. 1 Prokofief Sbeherezade N. Rimsky-Korsa- kof vrijdag 20 februari 1970 Programma: FRANSE AVOND Soliste: BELLA DAVIDOVITSJ, piano Ouverture Le Corsaire H. Ber lioz Pianoconcert G gr. t. M. Ravel Symfonie C. Franck vrijdag 10 april 1970 Programma: OPERA-PARADE, AVOND MET NEDERLANDSE OPERASTERREN Solisten: 5 van de beste Nederland se Operazangert en zangeressen Jennie Veeninga, sopraan, Cora Canne Meijer, mezzo-sopraan, An ton Trommelen, tenor, Jan Derk- sen, bariton, Gnus Hoekman, bas WIJZIGINGEN VOORBEHOU DEN! Ciubprijs 13,- in PMC-cheques; bestelnr. C. 169. Er tjjn nog sleohts enkele abonnementen ver krijgbaar. Wij adviseren u daarom, voor u bestelt, inlichtingen te vra gen bij de PMC Postbus 175, Zaandam. (Tel. 02980 - 27000). JÉÖlBB® En niet te vergeten de uiter mate bloemrijk uitgedoste zit- eetkamer, waar je, zo je niet naar de zeekant xiitkeek, het uitzicht had op spreuken in goud en zwart glas, een missie kalender of een totaal niets zeggende reproduktie eventjes scheefgezakt in de lijst) en daarnaast zo'n wandkleed, dat je weieens gezien had bij vage tantes of verre nichten in de gang en dat zo flets van kleur is, dat de voorstelling nauwe lijks tot je bewustzijn door dringt. Meestal staan er kame len op, bergen en ascetische wandelaars op sandalen. De slaapgelegenheid ls ook overal hetzelfde. Bedden, die je zelf in de kelder zou zetten of op zolder, want je durft ze niet aan een goed doel te schenken en de handelaar ziet er geen brood in of ze moeten aan de antieke kant zijn of beschilderd a la Hindelopen. Ook de dekens zijn meestal ongeschikt voor liefdadige doel einden. Als bijzondere service staat er wel een nachtkastje naast je bed met daarin de on afscheidelijke nachtpo. In ge dachten zie ik die keurige bank directeur uit Breda, die naast ons woonde, al naast zijn bed staan. En zijn vrouw, die zaeht- verwijtend zegt: „Hè, moet dat nou hier". Of zouden zij hem ook niet hebben gebruikt en net als wij er een boeket veldbloemen in gezet hebben? Ik moet zeggen, onze po was prachtig. Zwaar witgeglazuurd met prachtige bloemmotieven in relief. Wie trekt, als hij binnenkomt niet meteen het laadje van zijn nachtkastje open? En er zit nooit wat in. Mijn tante Marie had ook zo'n nacht kastje. En ik weet wel, dat ik altijd, als bijzondere attrac tie even in het laadje mocht kijken. Er kwam altijd een lucht uit van oude boeken en kruiden. Er lagen wat schone zakdoeken, een gebedenboekje, een rozen krans en er stond een potje vaseline naast een gouden hor loge. En uit het rolletje peper munt mocht ik er dan eentje nemen. Die moffelde ik weer gauw ergens weg, omdat ik niet van pepermunt hield. Maar de lade van een nacht kastje in een pension is onper soonlijk. Er zit nooit iets in. Heb je geluk, dan vind je er een „Reader's Digest" in van enige jaren terug, achtergelaten door de vorige bewoners. Je weet ook nooit wat je met zo'n laadje moet beginnen. Misschien het pocketboekje verstoppen, dat je vrouw ook net wil lezen. Je kunt natuurlijk niet ver wachten, dat ze een schilderij van Permeke boven je bed han gen in zo'n pension. Maar waar halen ze de onmogelijke en foeilelijke, gefotografeerde kunstwerkjes vandaan, waar mee ze „goed gemeubelde appartementen" behangen? En op een regenachtige dag (en die zijn er toch 's zomers nogal wat!) maakt het interieur van een beroepspension mij mateloos melancholiek. En dan ls ook de zee vervelend, het strand ongezellig en je zit op gesloten in je eigen vakantie verblijf. Een jaar later besloten we dan ook zekerheid te nemen van mooi weer. Mijn jongste zoon was net een paar maanden oud en ik had hem geboekt, voor zijn geboorte al, als baby'tje Lutz. We hadden een bijzonder aantrekkelijke aanbieding ge kregen voor een reis en verblijf in Italië. Behalve mijn vrouw en alle kinderen, ging tante Mies mee. We waren dus met zijn achten. Ik voelde me een reisleider. Overal moest ik weer kijken of alles achter me aan liep, of alle koffers er wel wa ren, hoe we konden zitten en waar. Het vooruitzicht van een snel le vliegtocht, de zon en het vreemde land bracht natuurlijk al een feestelijke stemming. Alles verliep vrij vlot. De enige moeilijkheid had ik bij het naar binnen gaan van het vliegtuig. De mensen, die denken, dat je zachter neerstort als je hele maal voorin zit of helemaal achterin, rennen om die plaat sen te bezetten. Dan zijn er ook, die persé voor het raam willen zitten. Mijn zorg was alleen, dat alles zo dicht mogelijk ln mijn buurt zat. Want behalve tante Mies en Ik, had niemand ooit gevlogen. Mijn jongste zoon maakte zich daar niet de min ste zorgen om. Hij liet alleen kraaigeluiden horen, als hij door Martie Verdenius Wat houdt vakantie nu eigenlijk in? Vakantie houdt in, dat je je druk maakt over dingen, waar je je anders niet druk over hoeft te maken. Dientengevolge is vakantie zeer vermoeiend en verstandige mensen nemen het dan ook niet als één brok ergernis achter elkaar, maar zorgen voor zichtigheidshalve voor een zomer en een tvintervakantie. En de aller-aller verstan- digsten blijventhuis! meende dat hij weer recht op zijn maaltijd had. Na veel moeite lukte het mij om alle acht plaatsen vlak bij elkaar te hebben. Een vliegtocht van enige uren is ieder levendig kind al gauw een beetje te veel. Van daar, dat mijn zoon van toen zes al spoedig door het gang pad ging wandelen, hier en daar gezellige praatjes hield, waarbij hij de mensen uitvoe rig op de hoogte bracht van onze familieomstandigheden. De andere zoon, zeer geïnte resseerd in vliegtuigen, had voorlopig andere dingen te doen. Hij bestudeerde de route kaarten. Hij zat toen weliswaar in de tweede klas van de lagere school, maar wist me toen al met zekerheid te zeggen dat hij vliegtuigbouw zou gaan stu deren. De dochters zaten wat bleekjes weggetrokken te kij ken en mijn vrouw had het niet helemaal naar de zin. Al leen tantte Mies zat net zo rustig te kijken alsof ze in lijn vier onderweg was naar ons huis. Maar ze weet je dan ook te vertellen, dat ze dl zo lang vliegt. Ze herinnert zich nog de vliegtuigen, waar je in een rie ten stoel zat. Het wordt nu wat minder, maar mijn middelste zoon sliste nogal in die tijd. En het is gek, dat dat bij kinderen vaak de charme verhoogt. In ieder geval, hij stond voor in het vliegtuig alleen door een raampje te tu ren. We vlogen over een grote wattendeken van witte wolken. Ik liep eens naar hem toe en vroeg hem waar hij al die tijd toch zo dromerig naar keek. „O", zei hij, zonder een adem pauze. „Effe kijken of ik Jezus zie." Vliegen wordt langzamerhand zo gewoon, dat een vliegtuig van binnen zich nauwelijks onder scheidt van een bus. Hoewel mij eens een gezagvoerder verzeker de, dat uiteindelijk niemand j in een vliegtuig stapt zonder ergens die angstgevoelens te hebben, is dat aan het rustig in de stoelen hangend gezelschap van ons vliegtuig toen nauwelijks te merken geweest. Het zal zo in de middag geweest zijn tussen twee en dlrie uur. De meeste mensen sliepen. Mijn zoontje (de toekomstige ingenieur) had in die dagen een heel hoog stem metje, dat zeer doordringend kon zijn. Hij zat voor het raam, vlak voor de vleugel en merkte plotseling, dat er een behoor lijke trilling in zo'n vleugel kan zitten. Nadat ik net van het lachen bekomen was, door de opmerking van de ander, ging zijn hoge stem door het vlieg tuig, niet angstig, maar zakelijk constaterend, zoals een goed ingenieur betaamt: „Pappa, die vleugel aan deze kant zit los. Ja heus, kijk maar, hij kan zo breken." Onzin, denkt iedereen, en draait zich eens om in zijn stoel, maar ik zag wel meteen ver schillende mensen wat onrustig kijken naar mij, alsof ze van mij een bevestiging van het bericht vreesden. dreigde de stemming te beder ven door te gaan huilen. En mijn vrouw, had alleen nog natuur lijke voeding. En al voel je je in een land als Italië al meteen vrijer dan in Holland, je gaat toch niet meteen een baby voe den in een stadsbus. Ik had de oplossing gauw gevonden. Tante Mies, wier grote hart huist in een evenredige boezem had een lichte regenjas aan. Zij trok die uit en mijn vrouw verdween met de zoon in een éénpersoons tent, wat ook voor haar weer niet zo'n toer is, daar zij be hoort tot de kleinere en tengere soort vrouwen. Gelukkig troffen we nu een huis, dat in vele opzichten af was. De eerste verkenning is altijd spannend, het verdelen der bedden, het ontdekken van leuke plaatsjes. Mijn zoon van zes deed een raam open in de keuken, toen de luiken en zag ineens dat hij aan de straatkant zat. En alsof hij ze al jaren kende riep hij naar een paar Italiaanse jongetjes: „He, Bam bino, kan ik je fiets lenen?" Van zijn kant waren er absoluut geen communicatiestoornissen. Hij praatte altijd honderd uit tegen zijn Italiaanse vriendjes, die hem dan weer in rad Ita liaans antwoordden. Ik heb dit wonder nooit begrepen. Mijn andere zoon evenmin, die meest al als een hulpeloze doofstomme naar zijn Italiaanse vriendjes stond te staren met af en toe een aanduiding met een hand en dan weer berustend opgevend. Maar hij uitte een kreet van spontane Hollandse verbazing, toen hij op de tweede dag die Hollandse bankdirecteur zag lo pen, die naast ons woonde in België aan de kust. Die meneer keek ons aan, nam beleefd zijn vakantiepet af en groette ons alsof wij elkaar gis- teren nog hadden gezien. Ook hij wilde zon. Maar als ze nou nog eens iets uitvinden, waarmee ze het weer kunneh bepalen, zodat de zomer echt zomer is met zon, af en toe een briesje en om de drie dagen een zacht buitje om etenstijd of 's nachts om drie uur, dan wil ik best een vakantie niet weg en gewoon in mijn eigen tuin voetballen met mijn jongens. Gouden PMC-horloge in Artis verloren Een bezoek aan Artis heeft voor mej. A. M. van der Laan uit Amsterdam trieste gevol gen gehad. Zij verloor daar namelijk haar pas-verworven gouden PMC-horloge. Bij wijze van hoge uitzondering heeft de redaktie van AllerHande be sloten haar „noodkreet" in de kolommen van dit blad te la ten weerklinken. Mej. Van der Laan is zeer aan haar horloge gehecht en verzoekt de eerlijke vinder zich met haar in ver binding te stellen. Haar adres luidt: Mej. A. M. van der Laan, Oldengaarde 5hs, Amsterdam- Buitenvelde^.. Maar laten we ons zelf bij de kop nemen en nagaan, wat zo'n vakantie inhoudt. Voor de wintervakantie hebben we nog alle tijd. Het gips, de kneuzin gen, verstuikte en gebroken ledematen schuiven we tot na der order terzijde, maar de zomervakantie komt aangesneld lieve vrienden en vriendinnen, wat houdt deze in: Allereerst het met man en muis enkele landen door rijden, wat je op twee dagen of als je niet kinderachtig wilt zijn, op een nacht en een dag komt te staan en tweemaal achthonderd km of zestienhonderd km aan één stuk door! Wel bekome het U. Het houdt in, dat je onderweg de kinderen in een ruimte van één bij één moet paaien, sussen, dreigen, verhaaltjes moet ver tellen, spelletjes mee moet doen, vervloeken, knuffelen, snauwen, lachen om, krijsen tegen, laten, laten! Het houdt in, dat je op een plek waar je te weinig ruimte hebt voor je caravan of je tent, je caravan of je tent neer zet en na twee weken deze er weer heelhuids probeert tussen uit te peuteren. Het houdt in, dat je koken, eten, slapen en je-weet-wel moet doen op een manier, waar je bij de onderontwikkelde ge bieden een gironummer voor hebt. Het houdt in, dat je maag van streek raakt en je stofwisseling te kort of te lang van stof wordt, je huid verbrandt en daarna vervelt, zodat je voor het mooi aan de gang blijft en dat je niet slapen kunt van de hitte of de muggen. Of van allebei. Het houdt in, dat je daarom als een berg opziet tegen de terugreis en je buren tegen de eerste ontmoeting, omdat ze dan naar je dia's moeten kijken. Nu vergeet ik het enige heer lijke: dat is de voorpret! En daarom zou ik u en mijzelf, als nog verstandiger dan de aller- en allerverstandigste, dit aan raden: neem die voorpret wel. Savoureer de voorpret. Maak vakantieplannen, leg de route vast, kijk de tent na, knap de caravan op met nieuwe gor dijntjes, haal de voorraad blik jes in huis, laat de auto door- smeren, neem afscheid van iedereen en rij net als de an deren om vier uur 's morgens weg om (zoals iedereen) de drukte voor te zijn. Rij een ererondje en ga dan weer uw eigen huis binnen. Er is een zee van plaats voor uw caravan, u kunt uw tent op zetten in de tuin en er is nie mand, die bij u naar binnen kijkt, want iedereen is met va kantie. Zoals bij alle volmaakte oplossingen in dit leven is er na tuurlijk nog een klein maar- tjewat doe je nu met al dat geld, dat je op deze manier ook nog uitspaart? Doodgewoon volgend jaar tweemaal zo lang met vakantie gaan. yAN de gelegenheid om zich op Aller Hande te abonneren hebben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een brief kaart met duidelijke vermelding van naam, volledig adres en woonplaats, liefst in blokletters, voorzien van f2,aan extra postzegels voor admi nistratiekosten en ge richt aan Albert Heijn N.V. Zaandam, Is vol doende om zich gedu rende een jaar van toezending te verze keren. De post be zorgt AllerHande aan huis. Wij verzoeken u wel In verband met de postvoorschriften, de ze f 2,aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plak ken. KAMPEREN IS ZO... Toen we dan tenslotte in de I bus zaten, die ons naar de uit- eindelijke bestemming bracht, was iedereen nog tamelijk ge zond. De bleke kleur bij mijn jongste dochter was verdwenen en ze deed samen met haar zuster alsof vliegen toch iets heel gewoons was. Alleen mijn jongste zoon Abrikozen in de sneeuw Neem een lange schaal en leg daar op een rijtje vinger- bisquits die u drenkt in wat kirsch of een andere likeur. Bedek de bisquits met stijf geslagen room waardoor u behalve suiker ook wat vanillesuiker hebt ge roerd. Leg op de slagroom halve abrikozen, met de holte naar be neden. Natuurlijk laat u de vruch ten tevoren goed uitlekken. Zet ook dit dessert in de koelkast en serveer het zo koel mogelijk. FR zijn mensen die er niet ge- noeg van kunnen krijgen: zq beginnen er jong mee, trou wen met iemand die het ook geweldig vindt en hun kroost wordt in de gemeenschappelijke geestdrift grootgebracht. Er zijn voorbeelden van hoogbejaarden die in de winter van hun leven op een mooie zomerse dag nog eenmaal hun verkleurde tent vouwen om met een verstilde geluksglans in de ogen naar de plekjes te gaan zoeken waar zij in hun rjjke leven zo dikwijls mateloos gelukkig zijn geweest. yOOR deze groep gelukkigen zijn deze regels niet geschre ven. Als zij toch doorlezen, zul len zij slechts meewarig kunnen glimlachen, zoals de ware fijn proever vol onbegrip luistert naar de botte bewering dat kavi aar een onsmakelijk gerecht is. Maar er zijn mensen die zeggen: „De bodem van de gezinsschat kist is zo dun bezaaid dat we voordelig met vakantie moeten. We gaan met z'n allen in een tent en koken ons eigen potje. Dat moet reuze gezellig zijn". Aan hen wil ik ter lering het verhaal vertellen uit 1960 toen mijn vrouw en ik ook met der gelijke overwegingen tot het opstellen van vakantieplannen kwamen. A CHTERAF bleken de voorbe- reidingen verreweg het leukst. We leenden een tent en ruimden de huiskamer leeg om te oefenen in het opzetten. Ver volgens ging mijn vrouw zich oefenen in het gebruik van huishoudelijke kampeerattri- buten en tenslotte hielden we generale repetitie: een dag leef den we in de tent in de huls kamer. We kookten op de pri mus en we zetten zelfs de ra men open om een flinke tocht te verkrijgen, want anders was de nabootsing niet natuurge trouw. 's Avonds lagen we in de huiskamer, in de tent, die vaag werd verlicht door een stallantaarn en de buren die toch al geen hoge dunk van ons hadden, gingen zich afvragen of het tijdstip niet was aangebro ken dat hoger hand diende in te grijpen. Inmiddels stippelden wij bij de walmende lantaarn de reis route uit: met ons labiele wa gentje zouden we naar Zuid- Frankrijk trekken. Op de kaart zetten we stipjes, waar we zouden kamperen. Toen we de eerste vakantie avond in Noord-Frankrijk een camping opreden, stond de auto nog niet stil of een vrolijke Rot terdammer met feestpetje kwam op ons af met de mede deling: „Het zit hier vol Hol landers. We houden straks een lollige avond en jullie doen ook mee." '"TERWIJL we met bestudeerde -*■ routinegebaren de tent over eind zetten, zei mijn vrouw ver drietig: „We gaan toch niet naar Frankrijk om in een Ne derlandse vakantiekolonie te belanden". Die avond zongen we met zestig opgetogen vader landers de schlager van het jaar: drie-en-twintig keer. Daarna besloten we de cam ping te mijden, want in Frank rijk was toen vrij kamperen nog toegestaan. Het gave stukje gras dat we de volgende dag tegen het val len van de avond vonden, leek voor vrije kampeerders gescha pen. Op een ver verwijderd boerderijtje waren we gaan vragen of het mocht en de Franse agrariër had geen be zwaren geuit. Hij vertelde ons ook niet dat achter een glooiing in het land schap de spoorlijn lag die niet alleen door de express uit Mar seille werd benut, maar die te vens een zeer intensief locaal vervoer kreeg te verwerken. Toen we in een bijna onwezen lijke stilte de tent half over eind hadden gekregen, kwam de eerste trein langsdenderen. Voordat de tent helemaal stond kwam de tweede. „Spitsuur ze ker" zeiden we, maar het bleef spitsuur, dag en nacht, en toen het donker werd zond iedere passerende trein een hels gegil de nacht in, want er was ook nog een onbewaakte overweg. fAMDAT de wind van alle kanten kwam en de primus steeds aan de verkeerde zijde was afgeschermd, nuttigden we een koud avondmaal: een blikje koude hutspot en koude haché. Toen we de volgende morgen wegreden, zeiden we dat we veel hadden geleerd: we zouden voortaan eerst terreinverken ning toepassen! Ach, dit wordt geen uitput tend verslag van die reis: we kwamen te leven met grote hoeveelheden blauw-glanzende vliegen omdat enkele kilome ters van onze tent de regionale vuilnisbelt lag en onze tent werd eens midden In de nacht omvergelopen door enkele mon tere paarden die alleen 's nachts in het weitje toefden. Bijzonder scherp is ons een mooie zomeravond bijgebleven. De tent stond een kwartiertje buiten een klein, vrolijk^>laats- je en we gingen in een van de restaurantjes eten omdat van de primus slechts een matige energievoorziening tot stand was gekomen. Het werd een voortreffelijk maal en we zaten na afloop in de krimpende avond met koffie op het terras je te kijken naar vele vrolijke vakantiegangers, die zich fris gewassen vermaakten tot zij zich in de hotels ter ruste zou den leggen. Ergens in de diepe duisternis wisten we onze tent, eenzaam en ver verwijderd van de ontspannen vrolijkheid op het pleintje. En in de plaatse lijke krant lazen we over een Engels echtpaar dat ook in Zuid-Frankrijk kampeerde en dat door een Franse boer in de eenzame tent was vermoord. T ATEN er nu geen misverstan- den rijzen: Wie weet wat kamperen is, zal ook dit jaar weer geneugten beleven, die voor buitenstaanders onpeilbaar zijn. Wie echter meent dat er voor een kampeervakantie niet meer nodig is dan een tent en een paar opvouwbare pannetjes, kan wellicht beter eerst eens een paar boekjes over dit won derlijke en veeleisende leven lezen en pas daarna besluiten of hij zichzelf en de zijnen in zo'n groots avontuur wil storten.

Allerhande | 1969 | | pagina 3