NIEUWE DDC DRAAIT OP VOLLE TOEREN Zoveel mogelijk keuze ook in kleine filialen Nieuwsdienst A Razendsnelle distributie over AH-winkels „PRIK j ifl Gliramerds 1 A i tli Wolschepen varen pelen Wit zijn de kousen smaasan G. J. Heijn: „Net als bij een krant" Maar een walvis kan niet in een goudvissenkom Geen walvis Uitgekiend Zelf in te delen gereedschap- kast NAPPIE Internationale waardering voor Nederlandse serie radiospots ftenwsblad van jbert Heijn N.V. - Zaandam Aller Handle HOFXZVKRANCIER juli 1969 oplage 2.065.950 15 jaargang - No. 8 (159) ZAANDAM De win kels van Albert Heijn zullen nog sneller bevoorraad kunnen worden met verse groente, vleeswaren, fruit, banketprodukten, kaas en bloemen, kortom alle pro- dukten die dagelijks in de AH-winkels nodig zijn nu het nieuwe Dag Distributie Centrum (kortweg DDC) in Zaandam gereed gekomen Vanuit tienduizend vier kante meter aan gloed nieuwe hallen worden dage lijks door eenentwintig vrachtwagens waaronder combinaties die veertien honderd dozen en kisten vervoeren honderd en- twintig Super Marts van Albert Heijn van verse pro- dukten voorzien. Het de klant aanbieden van zo vers mogelijke waren heeft bij de bouw van het Zaandam- se DAG Distributie Centrum de inrichters voor ogen gestaan. Dagelijks rond half zes in de middag komen de „treinen" vrachtwagens mét de verse groente en het verse fruit van veilingen uit het hele land, kaas, banket, verse vleeswaren, bloemen enz. in Zaandam bin nen. Snelle handen van negen tig geroutineerde medewerkers sorteren, nummeren, delen in en drie uur later vertrekken de eerste vrachtwagens naar de verst afgelegen SuperMarts van AH, waar vanaf 's morgens zes uur het lossen begint. De klant die dezelfde ochtend de winkel binnenkomt, vindt er artikelen van „een paar uur oud". Beste producten Op ingenieuze manier heeft men lopende banden ontwor pen, die de „hersens" vormen van het DAG Distributie Cen trum. Op paletten worden de kisten en dozen gedeponeerd en overal zijn chauffeurs op snelle vorkheftrucks in de weer, die hun vracht via een rijbrug tot in de op vertrek wachtende vrachtwagens brengen. De produkten, die door de vorkheftrucks worden aange bracht, zijn door Albert Heijn deels op veilingen, maar steeds meer op kontrakt in en buiten Nederland aangekocht. Op de veilingen lopen mensen rond om voor AH de beste produk ten in te kopen, die dan onmid dellijk naar het. DAG Distribu tie Centrum worden getrans porteerd. Door de lucht In het DDC ivorden verpakte vleesivaren in de koelruimte gereden, ivaar de temperatuur constant op 4 graden Celsius wordt gehouden. liggen ze in de winkels op de klant te wachten. Ook uit Frankrijk komt an dijvie en uit België het witlof, terwijl Spanje bijvoorbeeld to maten levert op het moment, dat Nederland „nog niet zo ver is". Met de sperziebonen beginnen de inkopers van AH op Sicilië en dwars door Europa heen „eindigen" ze in eigen land. En met de bloemkool gaat het niet anders. Luc Lutz - bekend ac teur van beeldbuis en vele vaderlandse) toneelplanken schreef voor Aller-Hande zijn vakantie-overpeinzin gen. Maar niet alleen hij, ook Martie Verdenius en Louis Sinner lie ten hun gedachten gaan over de vakantie. Op pagina 3 kunt u er alles over lezen. In het DAG Distributie Cen trum weet men elke dag pre cies, wat de filialen nodig heb ben. Er is een speciale Bestel- centrale, van waaruit via twaalf toestellen dagelijks op de mi nuut honderdentwintig winkels gebeld worden, om de bestelling voor de volgende ochtend op te nemen. Honderdentwintig win kels van AH in de noordelijke helft van het land; de andere worden op eenzelfde wijze van uit Rotterdam bediend. Verser dan de aanvoer in Zaandams DAG Distributie Centrum is nauwelijks moge lijk. En dat geldt net zo goed voor de produkten, die niet van eigen bodem zijn. Wanneer in ons eigen land de postelein, de andijvie en de spinazie nog niet te koop zijn, vliegt Albert Heijn die produk ten 's nachts uit Italië naar Nederland en de volgende dag Arwa High Fashion brengt natuurlijk de witte kous, die immers mode is dit seizoen. Maar op dat witte fond ko men nu bloemen, borduursels en strepen voor en die dan in vele kleuren, aangepast aan de kleur van de jurk, het pak je, het ensembeltje, het man teltje. Soms, ja, dan reiken de bloemslingers heel intri gerend tot over de knie en klimmen omhoog langs de mi ni-dij en dan weer eens is, als per toeval, een heel-mooie bloem zomaar alleen afge beeld. 650 Wagons 's Ochtends is het Zaandamse DAG Distributie Centrum zo goed als leeg. Dan zou de bezoe ker zich kunnen afvragen, waar die geweldige ruimte voor dient. Maar laat hij een paar uur wachten; laat hij komen kijken aan het einde van de middag, wanneer vierkante meter na vierkante meter zich vult. Pro dukten, niet om opgeslagen te worden, maar om in een razend snel tempo over de AH-winkels in Nederland gedistribueerd te worden. Met de sinaasappelen gaat het op dezelfde manier. Albert Heijn koopt de sinaasappelen in Spanje, in Suriname, in Austra lië en op Mozambique. Als men alle sinaasappelen, die dit jaar naar de AH-winkels worden vervoerd, in één trein zou stop pen, dan zou men zeshonderd envijftig wagons nodig hebben! Inspraak bij mest Importeerl AH in dit jaar vijftien miljoen kilo sinaas appelen, het zijn twintig mil joen kilo aardappelen die dit jaar naar de eigen winkels gaan, alleen al via Zaandam. Ook die aardappelen worden dagelijks in het DAG Distribu tie Centrum vers aangeleverd; ze zijn gewassen en geselec teerd, gesorteerd en verpakt. En men kent precies de kwaliteit, want Albert Heijn heeft zelfs al inspraak bij de mest die voor de aardappels wordt gebruikt. Uien, citroenen, paprika's, appelen, grape-fruits, peren en tomaten ze zijn elke dag (even maar!) in het Distri butie Centrum te zien. Samen met de zuurkool, die uit Duits land komt, vers zonder conser veringsmiddel. Er bestaat bij Albert Heijn een opvallende belangstelling voor uit het Australische Ade laide afkomstige wolschepen, die regelmatig Vlissingen aandoen. In de afzonderlijke koelrui- men van deze schepen worden n.l. de grote partijen Australi sche sinaasappelen aangevoerd, die buiten het seizoen van de uit stekende Spaanse navel-sinaas appel een meer dan waardige vervanger voor dé befaamde"'ci trusvrucht blijken te zijn. De Australische sinaasappelen die gemakkelijk aan hun forse formaat herkenbaar zijn, zullen van medio juli af in alle AH- winkels gekocht kunnen worden tegen de prijs van 2,98 per net van 2 kg. inhoud. „Grondwet' Geen opslagruimte in Zaan dam, wél een verzamelpunt met vele en snelle afvoerwegen. Ook voor bananen, ook voor banketprodukten, kaas, bloe men en vleeswaren. Razendsnel van producent naar de klant. En overal in dat DAG Distri butie Centrum lopen keurmees ters rond, voor alle produkten. Ze duiken in dozen. Ze bekijken de inhoud van kisten, ze maken pakken open. Weinig ontgaat hun blik en ze zijn strenger dan menig examinator in de tijd van eindexamens. SNEL EN VERS, dat zijn de enige twee begrippen, die in het Zaandamse DAG Distributie Centrum worden gehanteerd. En steunend op die „grond wet" worden elke week hon- derdenvljfentwintigduizend kis ten en dozen naar de eigen winkels gebracht. In het bargoens heten diaman ten glimmers, als wij het goed hebben. Lurex excelleert in een ander soort glimmers: kle dingstukken die vage tot zeer duidelijke glinsteringen tonen. Een waarlijk mooi avond- broekpak van gebreide stof in een dieprode kleur, met een lang jasje en éven klok kende broek (uit Florence) en een maillot van Lurex Pearlescent uit Londen, die be wijst dat, ook op dit intieme gebied, de glinsterdraad tot fraaie effecten kan leiden. Men maakt trouwens ook kou sen en z.g. body-stockings (zeg maar lijfkousen; eèn soort badpakachtige founda tions, die het gehele lichaam omspannen) van dit mate riaal. ,,'t Is eigenlijk net als bü een krant. Dagelijks wordt uit alle delen van de wereld zóveel nieuws vergaard en aangeboden, dat geen enkele krant in staat is alles te publiceren. Er moet elke dag weer een weloverwogen keuze worden gemaakt, waarbij bewust rekening moet worden gehouden met de be schikbare ruimte én met wat de lezers verlangen. Het spreekt vanzelf, dat een grote krant in dat opzicht mee* mogelijkheden heeft dan haar kleinere zusje, dat het met wat minder kolommen moet doen. Maar ook een kleine krant zal als het goed is het nieuws zodanig selecteren en weergeven, dat de lezer niets belangrijks mist". Aan het woord: de heer G. J. Heijn, lid van de Raad van Bestuur van Albert Heijn n.v. Onderwerp: het probleem van een verantwoorde samenstel ling van het assortimentspak ket. Daarmee heeft (net als alle andere grootwinkelbedrijven en detailhandelaren) ook het Albert Heijn-concern dagelijks te maken. Het vraagstuk van de assor timentskeuze is de laatste tien tallen jaren aanzienlijk toege nomen en dat is geen wonder. De heer Heijn: „De verbruiks- gewoonten van het Nederland se publiek het staat ook in ons jongste jaarverslag zijn ingrijpend veranderd, niet in het minst door het sterk ge groeide toeristenverkeer, waar door de consument persoonlijk of via anderen in aanraking is gekomen met allerlei lekker- nijen-van-over-de-grenzen. Gevolg is, dat het publiek meer keuze wenst en door de geleidelijke stijging van het reëel beschikbare inkomen ook in staat is om aan die behoefte te voldoen. Het spreekt van zelf, dat fabrikanten, impor teurs en detaillisten op hun beurt alle mogelijke moeite doen om aan de steeds ge varieerder wordende verlan gens van het publiek tegemoet te komen en regelmatig nieu we produkten, specialiteiten en verfijningen op de markt brengen". Maar ook hier zijn gren zen. Geen enkele winkelier, ook een grootwinkelbedrijf niet, is in staat alle bestaande produkten aan te bieden. Hoe veel honderden soorten kaas bijvoorbeeld zijn er alleen al in Europa te vinden? Voor een verantwoorde en aantrekkelijke samenstelling van het assortiment moet dan ook voortdurend een welover wogen keuze worden gemaakt.. Een keuze, die nauwgezet aan sluit op de gevarieerde ver langens van het publiek in al zijn schakeringen: van het grootmoedertje, dat nog nooit een voet buiten de dorpsgrens zette, tot de bereisde huis vrouw, die na haar verblijf in Milaan die lekkere rode chian ti nu ook hier wil kopen Er is evenwel nog een an dere grens. Die van de ruimte. Niemand is nu eenmaal in staat twee liter chianti in een literfles te gieten of een wal vis in een goudvissenkom te laten rondzwemmen! De voortdurende uitbreiding van het assortiment (zowel in omvang als in variatie) brengt mee, dat de winkels niet alleen steeds groter maar ook steeds doelmatiger moeten worden gebouwd en ingedeeld, „Bij de voortdurende uit breiding van het aantal filia len (dit jaar komen er weer zo'n dertig bij) zoeken we dan ook bewust naar vestigings plaatsen, waar we de nood zakelijke ruimte kunnen reali seren. Daarvoor heeft AH een speciale staf deskundigen in dienst, die nauwkeurig op de hoogte zijn van de uitbrei dingsplannen in de diverse ge meenten. Helaas kunnen (soms: willen) de plaatselijke autori teiten niet altijd in alle op zichten aan onze wensen vol doen, maar in het algemeen kunnen we in de nieuwge bouwde filialen toch een zo omvangrijk assortiment onder brengen, dat aan het uitge breide scala verlangens van de meeste huisvrouwen kan wor den tegemoet gekomen. Dik wijls ook kan bij vooi'baat een expansie-mogelijkheid worden „ingebouwd", want wie zal zeggen of we over tien jaar niet nog vijftien soorten kaas méér moeten aanbieden dan nu al het geval is? Om over de honderden andere artikelen dan nog maar te zwijgen" De heer Heijn vertelt., dat bij dit alles ook nog een belang rijke rol speelt de bewuste AH-politiek om niet alleen een flink aantal (zeer succesvolle) eigen merken te brengen, maar bovendien een ruime variatie in andere bekende merkarti kelen. Er moet dus voortdurend worden gekozen. Maar daarbij komt bovendien, dat niet in alle filialen alles kan worden verkocht, wat Albert Heijn wel graag zou willen. Eenvoudig, omdat niet alle filialen even groot zijn. In dit opzicht be staan de grootste beperkingen doorgaans uiteraai'd in de oudste panden (veelal in de binnensteden), maar ook in betrekkelijk nieuwe filialen kan het voorkomen dat niet alle AH-artikelengroepen „ge bracht" kunnen worden. De heer Heijn: „Het is wel gebeurd, dat wij bij de opening van een nieuw pand zeiden: hoei. wat een groot geval, maar waarvan we nü zeggen: hadden we tóch maar wat gro ter gebouwd." Zo zijn er om allerlei re denen uiteraard nog diverse filialen, waar niet alle artike len, die Albert Heijn op de huishoudmarkt brengt, kunnen worden verkocht. Dit geldt vooral voor de sector „non food" („een term, die we vast nog eens gaan veranderen; in „huis en kleding" of zoiets"). De beperking zit 'm niet alleen in het aantal verschil lende groepen, maar ook in de keuzemogelijkheid van het aantal artikelen in een bepaal de groep. Omdat er nu een maal een grote variatie be staat in de beschikbare ruim ten heeft Albert Heijn zijn vele filialen ingedeeld in een aantal groepen en voor elk van deze groepen een uitgekiend assortimentspakket samenge steld. Dit pakket is enerzijds (in verband met de ruimte) zo groot mogelijk, het is an- derszijds (met het oog op de wensen van de consumenten) zo gevarieerd mogelijk. Een speciale staf AH-mensen houdt daarbij de vinger voort durend aan de pols om die ge varieerde verlangens goed te kunnen registreren. „Er zijn wel eens mensen", aldus de heer Heijn, „die ons vragen waarom in een be paald filiaal geen „huis en kleding'-artikelen verkrijg baar zijn. Begrijpelijke vragen. Maar als er geen ruimte voor is doen we het liever niet, want onder geen enkel beding willen we het risico lopen dat we dan geen van alle assorti- mentsgroepen goed brengen. Liever streven we met grote inspanning naar de opbouw van een filialennet, waarin we stuk voor stuk de ruimte wél hebben. Gelukkig zijn we op die weg al een heel eind gevorderd!" Goed nieuws ditmaal ook voor de knutselaars. Want be halve de bekende PMC-wcrk- bank is er nu ook een stevige houten wandkast voor het op bergen van gereedschap in de PMC. Aangezien de samenstelling van het gereedschap-pakket dat men bezit, sterk afhanke lijk is van de aard van de hob by, geeft het opbergen van dit gereedschap in de bestaande kisten en kasten nog wel eens problemen. Om deze problemen voor de gebruiker van de PMC-kast te voorkomen is besloten de kasten geen vaste indeiing te geven, maar te le veren met een aantal losse op- bergstrips die door het simpel weg loszagen en in de kast vast lijmen elke gewenste indeling mogelijk maken. De kast is uitgevoerd in beu kenhout en heeft een afmeting van 51,5 x 43,8 x 19,3 cm. De diepte van de kast bedraagt 9,1 cm waarbij door de diepte van de deur nog eens 9,1 cm wordt toegevoegd. Aan de ach terzijde van de kast zijn twee stevige ophanghaken aange bracht. Bestelnr. F142, club- prijs 38,— in PMC-cheques. Via deze machine ivorden sinaas appelen uit de oorspronkelijke ver pakking gehaald, gesorteerd, in plasticnetten gedaan en weer voor verzending gereed gemaakt. Vanwege de Britse Ambassade verna men wij dat de Worcester Royal Porcelain Company Ltd te Worcester tot een nieuwe -co1- 'ectie produkten is gekomen waarbij de hier afqeoeeide Napoleon Bonapar te. die ontwerpen werd door Sernard Winskill. Hel is dit jaar een beeije een Napoleon-jaar, hij werd 200 jaar ge leden geboren en stierf 52 taar later, na een nogal op zienbarend leven, mag men zeggen. De man blijkt, in onze dagen, tot een soort hergeboorte ofwel revival te geraken en dat kan dan meteen wel het feit verklaren dat aartsvijand Engeland nu beelden van hem maakt. Het hier getoonde Napoleontje te peerd, is er een van de 500 stuks die de bewuste fabriek in de handel brengt (voor liefhebbers en verzame laars dus). Wat de heer Winskill aangaat: hij Is een deskundige op het moeilijke terrein van het boetseren van paarden en verwierf daarmee me nige prijs. Dat blijkt ook wel uit dit beeldje van de befaamde oorlogsheld; het lijkt wel of hij meer zag in het paard dan in het baasje erop. Dat doet ons denken aan een lief grapje. Een vader ging elke dag met zijn kleine zoontje wandelen en. als zij dan het standbeeld van Willem II op het Buitenhof passeerden, zei de vader „Dat Is Willem Toen de familie nu verhuisde, gingen vader en zoon nog eenmaal naar het standbeeld kijken „Dag Willeml". riep het ventje daarbij. Toen beide zwijgend naar huis stapten, het jongetje aan de hand van zijn vader, toen zei het ventje ineens; „En wie was noO dia meneer op de rug van Willem?". Het Amerikaanse Super Market Institute te Chi cago, heeft in het kader van de jaarlijkse beoorde ling van de reclame-cam pagnes, het Certificate of Merit toegekend aan Albert Heijn N.V. Deze eervolle vermelding werd gegeven naar aanleiding van een serie radiospots op het thema „Alles is verser bij Albert Heijn", waarvan het script is samengesteld door het Reklamebureau Prad. Met deze onderscheiding hebben ook buitenlandse deskundigen hun waarde ring tot uitdrukking ge bracht voor een serie die in ons land een eervolle vermelding kreeg van de „Jaarprijzen Commissie" samengesteld uit deskundi gen van het Genootschap voor Reklame, de N.V. De Arbeiders Pers en de Art Directors Club Nederland. T) Ruim 30.000 literflessen boordevol frisdrank rollen per uur van de snelste bottellij n ter wereld, die te vinden is in de nieuwe fabriek van „Raak", welke onlangs in de Utrechtse industriewijk Lage Weide werd geopend. En dan te bedenken dat het nog geen kwart eeuw geleden is dat de directeur van deze on derneming, de heer A. Bruins- ma, er in de late middaguren op uittrok om hoogst persoon lijk zijn frisdrank een naam die toen overigens nog niet was uitgevonden letterlijk uit te venten. In die tijd reeds lever de de heer Bruinsma verschil lende soorten frisdranken, waar voor hij, evenmin als voor zijn „bedrijf" (een vrij antieke in stallatie ln een souterrain in Amsterdam-West) een naam had. Had de fabriek in die begin jaren een dagcapaciteit die nauwelijks voldoende was om een bakfiets met flessen te vullen, nu verlaten per dag zo'n 60 vrachtwagens van 25 ton de onderneming.

Allerhande | 1969 | | pagina 1