Elke week Heintje Regen en enorme droogte Turkse keuken wint terrein in Nederland ZWAN ontsnap uit het alledaagse met London lemon Dry NU grote fles met 22 ct KORTING Van Noord naar Zuid loopt de „ramplijn" dwars door Amerika M ontsnap uit het alledaagse met London Orange Dry Gratis schaaltje bij Lever Patéf Ardenner Paté en Franse Paté Leef gemattkeUfk met Zwan LONDON 1 liter f 0.98 Culinaire babbel met de heer Kamber Uludag Voor de variatie: 7exotische kant en klaar gerechten van Momenta. Tijdelijk 20 ct voordeel op elk pak Nasi Goreng Speciaal of Macaroni met tomaten-vleessaus. 8 ALLERHANDE JUNI 1969 ZWANENBERG de nieuwste frisdrank 1 liter f 0.98 LONDON LEMON DRV i AMERIKA KENT vele Ameri ka'* en er bestaan enorme venohillen tussen noord en zuid, oost en west. Wat óns het meest aanspreekt, ls het Amerika van de machines, het Amerika met zijn autoproduktie, met zijn computers, zijn technisch kunnen en zijn we tenschappelijke organisatie. Maar van het andere Amerika horen en zien we maar heel weinig. Heel wat Amerikanen leven op boerderijen, van waaruit men twee dagen moet lopen om de naaste buurman te bereiken. Heel wat Amerikanen moeten hun land een half jaar lang onder sneeuw en ijs laten liggen en bin nen drie maanden zaaien en oogsten. Heel wat Amerikanen kunnen zaaien wanneer ze willen, in janua ri net zo goed als in mei. Zij kun nen desnoods vier keer per jaar •en oogst binnenhalen. der naar het westen ligt het moor dende Rotsgebergte, het Colorado- plateau, het Grote Bekken en de bergruggen van de Sierra Nevada, de Cascaden en daarachter weer het kustgebergte. Die bergen van de Sierra Neva- da en van de Cascaden, die in het westen der Verenigde Staten van noord tot zuid uit het land om hoogsteken, vormen het grootste ongeluk der natie. Ze houden na melijk bijna alle neerslag op, die uit het oosten het land binnen drijft en daarom ligt bijna de gehe le westelijke helft der Verenigde Staten uitgedroogd in de zon te blakeren^ terwijl er geen land bouw mogelijk is zonder irrigatie. Wot weten wij Amerika is een eindeloos land. Van noord naar zuid 2527 kilome ter, van oost naar west 4500 kilo meter. Wat weten wij, in Europa, van de „Staked Plains" af, de -vlaktes met de palen", in het mid den-zuiden, die zo vlak, zo eento nig en zo eindeloos zijn, dat de mensen, die er zich voor het eerst in waagden, er overal palen inzet ten om de weg weer terug te kun nen vinden? Wat weten wij van het Cascadengebergte af, daar ver in het noordoosten, waar men nu nog in de rotaen de aporen kan zien van de touwen, waarlangs de pioniers hun paarden en wagens omlaag lieten zakken over de uitspringende rotspunten om ver der te kunnen naar het westen toe? Wat weten we van de vijf Grote Meren, die Amerika met Ca nada deelt en die bijna de helft bevatten van de zoetwatervoor- raad der wereld? Kunt u zich een land voorstellen, waarin de mensen mosterdzaadjes uitstrooi den, die uitgroeiden tot een opval lend geel spoor, dat hun de terug weg van him ontdekkingstochten per huifkar later in het jaar moest wijzen? Barrière In het oosten liggen achter de kuststrook de Appalachen-bergen, dan volgen naar het westen toe de Ozark-bergketens, het centrale bek ken en het gebied van de Grote Meren. Dan volgt in het midden van het land de Grote Vlakte, waar men vroeger een bezoeker bij zonsopgang kon zien aanko men, de hele dag kon zien naderen .tot hij eindelijk de woonstede nog een half uur te laat voor het avondeten bereikte". En wat ver- Stofstorm Dat is een ramp. En die neerslag lijn, die het gebied met voldoende regen in het oosten van dat zonder regen in het westen scheidt, loopt ongeveer van noord naar zuid dwars door Amerika heen en heet dan ook „de ramplijn". Men kan honderdduizenden vierkante ki lometers land doortrekken en er vrijwel geen bomen zien. Oogsten kan men er slechts eens in de twee jaar. En heel wat faillisse menten, zeeën van menselijk leed zijn aan dit droge gebied te dan ken. Op 11 mei 1934 is mis schien voor het laatst in dit erosiegebied bij uitstek de aarde in opstand gekomen tegen de mens, die er in honderd jaar tijd ook nog verwoest had, wat de na tuur er aan grasmat en schamele begroeiing had neergelegd. Die datum aal heel Amerika nimmer meer vergeten. Over een breedte va» 3000 kilometer verhief rich een stofstorm, die van de dag een nacht maakte. De zon werd verduisterd, de he mel kleurde vuilgeel en in een bijeenkomst van een aantal volksvertegenwoordigers in New York zei een landbouwkundige: „Kijk uit het raam, mijne heren, dan kunt u Kansas voorbij zien vliegen. Langs de hele westkust zijn zo mer en winter bijna hetzelfde. Maar het middengedeelte kent win ters met 40 graden vorst en hitte golven in de zomer. Ook langs de oostkust, waar New York en Phila delphia, Baltimore en Washington liggen, zijn de temperatuurverschil len tussen zomer en winter groot. En hi het zuidwesten, in Califor- nië, Arizona, Nieuw-Mexico en Texas is het 's winters best uit te houden, maar daar zijn de zomers boeren met maïs hebben bereikt, daar mogen ze ook trot* op zijn. De eerste betrouwbare statistie ken over de maïs dateren van 1866. Toen was de opbrengst zo'n 25 hectoliter per hectare. Dat bleef zo tot 1940. Toen begon die op brengst ineens te stijgen, elk jaar hoger. In 1948 bracht een hectare al 52 hectoliter op, nu is het al 125 hectoliter en het stijgt nog steeds. Een record tot nog toe heeft een boer in Iowa behaald: die haalt per ha ruim 200 hectoliter maïs van zijn grond! En vergeet u niet, hoe dit gebeuren moet: Al dat werk doet één man alleen, soms met hulp van z'n zoon, die nog een deel van de dag naar school moet. Verder heeft die boer dan nog alle vee, dat gemolken moet worden en alle kippen, die moeten worden verzorgd. Mesten en sproeien, oogsten en zaaien, het stukhakken van de stengels, kortom alles gebeurt na tuurlijk met speciale machines, maar het geheim van deze formida bele voedselvermeerdering, is niet alleen in de machine gelegen: het ligt ook in het feit, dat het poot- goed de „hybride-maïs" enorm verbeterd is. Het kweken van die hybride-maïs-soorten kost twaalf jaar. En honderden geleerden heb ben er hun leven aan opgeofferd om de theorie en de praktijk van de maïsverbetering onder de knie te krijgen. Miljoen combines Maïs is maar een van de vele produkten, die Amerika voort brengt. Met de tarwe is het evenzo stormachtig bergopwaarts gegaan als met de maïs. In het zuiden van de Grote Vlakten begint al in mei de tarweoogst. Bijna achtduizend combines rollen dan noordwaarts over de eindeloze, eindeloze vel den. Combines, waarmee één man het werk kan doen van zestig ar beiders, waarmee één boer twee honderd of meer hectaren kan 1. De boeren huren deze ma chines met hun vaste bemannin gen. En als een onstuitbaar leger rollen ze voort dwars door midden Amerika om in de late zomer aan de Canadese grens of soms ver daaroverheen te stoppen en weer te keren tot de volgende oogst. Het aantal combines, dat kan maai en, dorsen, verpakken en stroblok- ken persen bedraagt op het ogen blik over de gehele Verenigde Sta ten ongeveer een miljoen. Toch zijn het al deze verschillen in landschap, temperatuur en re genval, die van Amerika Amerika hebben gemaakt. Drievijfde van 's lands oppervlakte bestaat uit vlak land. Ongeveer 160 miljoen hecta ren zijn in gebruik voor de ver bouw van oogstgewassen, 350 mil joen hectaren bestaan uit weide grond. Wat er verbouwd wordt is vooral maïs, tarwe, katoen, tabak en vruchten. De laatste dertig jaar ia de maïsopbrengst alleen al met 400 gestegen, terwijl de platte- Kijk maar uit het raam dan kunt n Kansas voorbij zien vliegen. landsbevolklng met meer dan een derde is gedaald. 2,5 miljoen hecta ren zijn door irrigatie voor land bouw geschikt gemaakt. Er zijn thans in totaal twaalf miljoen hec taren die kunstmatig worden be vloeid! Hoorbare groei Maize zeggen de Engelsen, maar de Amerikanen spreken van „com". Het is het produkt dat de eerste pioniers van de Indianen leerden kennen als „Indian Corn" en sedertdien is maïs in Amerika altijd „corn" gebleven. Ieder kind in de States kent de „Com Belt", de ontzaglijke streek, die midden in het Centrale bekken ligt en waar Amerika's boeren het land veranderd hebben in een zee van eindeloze deinende maïsvelden. Wie daar op een zomernacht bui ten staat, kan de maïs horen groei en. Het kraakt en ritselt er en de boeren gingen 's nachts dikwijls luisteren naar het groeien van hun gewas. Ze zijn er vroeger om uitge lachen, maar wetenschappelijk on derzoek heeft uitgewezen, dat de geheimzinnige geluiden, die uit de maïsvelden opstijgen, inderdaad groeigeluiden zijn. En dat valt niet te verwonderen. Soms groeit een maïsplant wel vijf centimeter per nacht. Als de zomer ten einde loopt staan de velde» tot 4,5 meter hoog en men kan er gemakkelijk in ver dwalen, omdat men er niet over heen, noch doorheen kan kijken. In de „Cora Belt", Amerika's maïsgordel is alles met passer en lineaal gedaan; huizen, wegen, be bouwde velden, alles ligt er in rechte hoeken. Soms moet men wel een kilometer door een „maïspad" lopen, eer men een dwarspad tegenkomt, dat loodrecht op het eerste staat. Alles wat met maïs te maken heeft schijnt einde loos te zijn. Honderden en honder den kilometers strekken zich de velden uit. Wat de ijzerproduktie is voor Amerika's industrie is de maïsverbouw voor Amerika's land bouw. Van elke drie boeren ver bouwen er twee maïs en van elke vier hectaren cultuurgrond in de Verenigde Staten is er één met maïs beplant. De jaarlijkse maïsoogst is groter dan alle tarwe, haver, gerst, rogge, rijst en boek weit tezamen. Veevoeder En al die miljarden kilo's maïs gaan naar de kippen, de varkens en het vee, Natuurlijk wordt er veel „zoete maïs" gegeten, in blik of vers van de kolf, natuurlijk wordt er heel wat omgezet in olie, stroop en zetmeel, maar 3/4 van de onnoemelijk grote maïsproduk- tie der USA verdwijnt in de maag jes en magen van pluimvee en an der vee. En wat die produceren; melk, boter, kaas, eieren, osséhaas, runderlappen of karbonade dèt wordt door de boeren verkocht. Dit beeld zien we niet in de Nederlandse straten: een Turkse verkoper van wat zoetige en krakeling-achtige broodjes, midden in Istan- boel. Maar verder kunnen we in eigen land nu bijna alles krijgen om een Turks maal klaar te maken. ORANGE DRY de nieuwste frisdrank Er wordt steeds meer Turks gegeten in Nederland. De Stichting Hulp aan Buiten landse Werknemers kan zo vertellen, dat het aantal Neder landse meisjes, dat hun leven aan dat van een Turk bindt, toeneemt. Mensen uit de toe ristenindustrie weten erbij te voegen, dat vakanties van Ne derlanders in Turkije, later de opmerking doen maken: ,.Zèg, als we nog eens shiskebap aten?". Hospita's, die Turkse werknemers in huis hébben, weten, dat ze hun gasten geen groter plezier kunnen doen dan eens een echte Tiwkse maaltijd klaar te maken en zo langza merhand ziet men in een aan tal plaatsen Turkse eethuizen verschijnen. Kortom: in Neder land is een Turkse maaltijd be paald geen uitzondering meer. Kun je dan alle spullen krij gen om Turks te eten, in dit land? Sinds niet zo lang: ja. Ze zijn er, de gevulde paprika's in olie, de gesneden aubergines, de rode en witte bonen, de au bergines in olie en de gemeng de groenten. En de rest? Wel, die „rest" hebben we altijd in eigen land kunnen kopen, want rijst en schapevlees zijn ook voor de Nederlanders geen on bekende zaken, Allerlei hartigs De heer Kamber Uludag wil graag over Turks eten praten en je zou zeggen, dat hij zelfs een beetje aan het proeven is, wanneer hij er over spreekt. De heer Uludag is sociaal werker voor de Turken in Nederland. Hij woont vijf jaar in ons land, spreekt onze taal vloeiend en we vinden hem in Rotterdam „Ja, schapevlees en rijst, daar heeft u wel twee belang rijke zaken al opgesomd", zegt hij. „Daar doen wij dan de be kende Turkse „salata" bij: heel fijn gesneden sla met allerlei hartigs er door, zoals tomaat, Spaanse peper, paprika, auber gine, peterselie, kruiden en ui teraard olijfolie". Probeer eens Al die zaken zijn nu in Ne derland inderdaad te krijgen constateert de heer Kamber Uludag enthousiast. „Niet dat wij Turken het allemaal even goedkoop vinden, maar dat kan ook niet. zo ver van de eigen bodem. Wat wij ook lekker vinden en wat ik iedereen aan kan raden, dat is Bulgar Pila- wi: gebroken tarwe die ge kookt wordt, daarover heen to maten, paprika's, aubergines en stukken schapevlees." ..hoe-warwes... hoe-lekkerder... Praten met de heer Uludag wordt een soort culinaire bab bel, want hij zou het geweldig vinden wanneer steeds meer Nederlanders het eten uit zijn vaderland eens probeerden. „Jammer dat in Nederland niet zo gemakkelijk een hout vuur te maken is", constateert hij wat spijtig. „Het kan na tuurlijk wel, als je wilt, en een echt houtvuur is eigenlijk no dig om de lekkere smaak te krijgen aan de Shiskebap: sch ape vlees aan pennen en tus sen de stukken vlees paprika's en Spaanse pepers". Van de heer Uludag leren we, dat de Turk zowel van zoet als van zout gebak houdt. En graag raki drinkt, een beetje te vergelijken met de Griekse ou zo en de Franse ricard. En de heer Uludag vertrouwt ons toe: „Als je raki drinkt en je eet er cacik bij, word je nooit dron ken. Wat cacik is? Heerlijk. Yoghurt met schijfjes kom kommer er door, een beetje zout en een tikkeltje knoflook. „En bijna bij alle Turks eten geldt: hoe v/armer hoe lekker der, want warm is ook pittig", lacht de heer Uludag. Turkse koffie Tenslotte: mocht er iemand zijn die zijn of haar koffie wel eens anders wil, dan zou u Turkse koffie kunnen probe ren. Koop een kannetje dat speci aal bestemd is om Turkse kof fie te maken; ze zijn overal in Nederland te koop. Ze hebben een lange steel en zijn bestemd voor één kopje koffie. Maal in de koffiemolen de bonen héél erg fijn; zo fijn als poedersuiker. Doe dan twee flinke theelepels in het kanne tje. aardig wat suiker en koud water. Op een klein pitje alles heel even aan de kook laten komen en meteen overgieten in een klein koffiekopje. Even la ten bezinken en dan drinken. En laat uw gasten nooit in de Turkse koffie roeren en zeg hen: Het laatste restje moet je niet opdrinken. O ja, er hoori een glaasje water bij. Wissel het weekmenu eens af met een Momenta gerecht uit een fijne buitenlandse keuken: Spaghetti met tomaten-vleessaus en pikante kaa», Macaroni met tomaten-vleessaus en pikante kaas, Bami Goreng, Kerrie-kip-saus met rijst, Nasi-Goreng Speciaal. Kipperagoót met rijst of Hongaarse Goulash met rijst U legt er nog even de (aller)laatste hand aan en elk Momenta gerecht wordt een prestatie op internationaal niveau. (Vindt u ook niet, meneer?) kanten klaar gerecht

Allerhande | 1969 | | pagina 8