De droom van het „oude boerderijtje" 69 L15 85 61 69 95 85 1.- 1.- T oh TS DE MENU'S 159 185 Een sprookje waarin verpakte maaltijden een grote rol spelen Vlotte zomer - collectie bij Modehuis Joyeuse J39 Tartaar Slavinken Koele longdrinks voor een warme zomer 164 \L' Een hartig hapje onderweg msm Gesneden vacuum verpakt Ontbijtspek Runder- rookvlees Coburgerham Bacon zonder zwoerd Paarden- rookvlees Snijworst Boeremetworst Per stuk- vacuum verpakt: Bookworst Gekookte worst Bierworstjes Knakworst Worstsoorten om mee te nemen Grove metworst Cervelaatworst Snijworst IjjVl 1969 ALLEKHAJNUE is in ons goéde dorp de to- lineelvereniging een stuk in fiudie neemt, moet men er al- ui op bedacht zijn dat het Lma zich voltrekt in een a gin kamertje met in de hoofd ei een bejaard moedertje dat met zo goed meer uit de voe- jfr! kan en daardoor niet erg ,eel ruimte nodig heeft. Het jg!.en ten plattelande vraagt 0S enige inschikkelijkheid daar staat wel tegenover iat ik in de grote stad nooit p een zomeravond de harmo- ie door de straten heb horen omen. Bovendien: in ons dorp ib ben vele ex-stedelingen sof het eerst in hun leven Het ontmoet. y meesten van óns schaf tten zich reeds enkele we- a na de verhuizing een hond ti want dat had nooit ge ïnd op het flatje-zeven-hoog 'aar we vandaan kwamen, l-kker stevig met het trou- (huisdier door weer en wind per de dijk stappen tot heil an ons lichaam en tot gees- t\\jke vreugde van mens en ir", zo zeiden we tot elkaar. j enkele weken liepen ech- r onze vrouwen met de hond eer de dijk omdat het beest i anders helemaal niet uit komen. Er was pens een familie: vader, moeder en twee grote kinderen, en die wil den met elkaar toch zo bijzonder graag zo'n heel oud boerderijtje hebben om er hun vrije tijd door te brengen om op die manier wat bij te komen van het jachtige, gespan- jnen leven in de grote stad. om er naar hartelust te kunnen genieten van de vrije na tuur. Kortom, om eens een heel ander soort leven te leiden dan dat van alledag. problemen is onze cht naar de landelijkheid dus et verlopen maar we voel en ons ten slotte zo dicht bij natuur gekomen dat we het iard gingen benaderen. In dj dorp waar geen bioscoop en waar nooit een symfo- ie-orkest zal verdwalen, bleek et paard een huisdier dat nog j| verkeren onder mensen ier vermogen geen enkele ikstinginspecteur tot grote puiinding brengt. wij waren er natuur lijk allemaal veel te oud nor, maar hoe goed is het et om in je kinderen de dro- :en uit de eigen jeugd ver- ezenlijkt te zien. Dus togen <iee kinderen in steeds gro- tr getale naar landelijk rij- trenigingen en buurtmanèges, ent zoiets we' t aanstekelijk. En de dag kwam dat hét lerste kind boven-aan zijn ver inglijstje zette: Een paard, ou, daar hebben we allen wfceli, om gelachen. „Waar geen vliegtuig of de maan?" formeerden we met de ty- ische humor der volwasse- m, die aan kinderen zo slecht (besteed. De kinderen lach en niet mee en gingen in het wborgene verder. Zij staken m licht op bij agrariërs en ehoorden van de echte dor^ps- inderen hoeveel paarden kos- n, waarop je bij aankoop ioet letten en hoeveel zé op en. We hebben het lang kun- in tegenhouden met kreten „Je arme, oude afgebeul- vader ka., zoiets echt niet «talen," maar onlangs is de rnte bij om door de knieën •gaan en ik vrees dat er een houden meer aan zal zijn. ie aankoop bracht in breder kring beroering. Mijn vrouw ilde eerst een afgeleefd, kreu- il paard kopen dat verlo- tt op een achterwei stond fan kunnen we dat paardje '<ker vertroetelen", maar zo- er is het niet gekomen. Toen e geruchten van het koop- fan door het dorp gingen, zijn nkele erkende agrariërs zich mee gaan bemoeien. Dank hun adviezen en bijstand rhveerde er op een zater- ïgmiddag een mooi, jong, rijs paardje tegen redelijke rijs en het kreeg onderdak ie gemeenteschuur waar het Mt voor de winterstrooi en zandzakken voor een on- trhoopte dij' doorbraak wor- m bewaard. Rijk voorzien m stro, hooibrokken en wa it werd het paardje geïnstal- erd, maar midden-onder dé terdag avondtelevisie klonk it alarm: het paardje was ssgebroken. Toen we buiten im bij de stal kwamen, wa rn drie echte dorpelingen al it daden overgegaan. „Jullie 'oeten zo'n pa rdje niet in de pen schuur zetten, vooral niet i het nog onwennig is. Nu dit een zeer braaf beestje, laar je kunt er narigheid mee rijgen. Zo'n beestje wordt mrustig hc?" Ze lieten het niet ij 'X lorden, want er was reeds lei stapeltje planken bijeen- 'gaard en met touw en ha lslagen werd er in de schuur '.n hox voor het paardje ver- Xardigd. Je zullen deze deskundigen nog wel meer nodig heb- ri, want er zijn al vrouwen 'j ons die zeggen: „Dat is nu aal leuk voor van de zomer, 'aar moet dat beestje in die a«de, tochtige, ongezellige c(iuur blijven staan als het 'finter wordt?" Tijdens de tost dagen moeten er bij ons pensen zijn geweest die het onijn van hun kinderen in de tosïcamer hebben gezet „om- to het so zielig voor dat beest- ris in de kou terwijl wij het to zo gezellig hebben." h is een konijn natuurlijk nog toet wat anders dan een paard we hebben nog zes maanden k tijd om. aan het idee te bannen. Maar ik toil maar !e9gen: we zijn echt wel vol Me wil maar het is een heel ywei om een echte platte l-der te worden. Zij behoorden tot de zeld- zamen die hun wens in ver vulling zagen gaan! Ze vonden ver van de „bewoonde wereld" dat kleine bouwvalletje waar van hun „doe-het-zelver-ogen" j onmiddellijk de fantastische i mogelijkheden en nog veel I meer zagen!! En dus kochten j ze het hele geval voor een redelijk bedrag en besloten, heel doortastend!, om in de eerste week van hun gezamen lijke vacantie alles op te knap pen, te veranderen, aan te leg gen, enfin kortom: van het verwaarloosde geval, een al lerfijnst tweede huis te maken. Toen de koop dan ook ge sloten was, gingen ze onmid dellijk aan het uitrekenen wat er allemaal voor die opknap- partij nodig zou zijn en ze waren bijna net zo rap en kwiek als de gebroeders Bever! Ze rekenden en teken den en maakten een goed plan en een werkverdeling en ieder kreeg zo zijn verschillende ta ken toegewezen. En de moeder van het gezin, die natuurlijk meer over de inrichting na dacht, maakte lange lijsten van wat er moest komen om het geheel tot een bewoonbaar en gezellig huis te maken. Maar voordat ze aan gordijntjes, val letjes of dat soort dingen toe zou zijn, moest er eerst ge zorgd worden dat ze tijdens het werk zouden kunnen leven. En dat betekende: kamperen. En dus werden de kampeer - spullen in orde gemaakt en overgebracht en er werd ge zorgd dat de waterleiding aan gesloten werd en de elektrici teit en dat er voldoende buta- gasflessen waren, zodat ge werkt en gekookt kon worden. „Kant en klaar"- maaltijden En tot slot maakte deze moeder een lijst van alles wat ze in moest slaan, om zonder ook maar één keer boodschap pen te doen met zijn vieren goed en gevarieerd te kunnen eten. Ze bedacht daarbij dat behoorlijke lichamelijke ar beid hongerig en dorstig maakt, evenals het zijn in de vrije natuur. Ze zou dus meer in moeten slaan dan normaal. Nu was het een slimme moeder en ze begon met het samen stellen van alle menu's: voor zeven dagen lang schreef ze op wat er bij het ontbijt, de lunch en het avondeten genuttigd zou worden en ze vond wel dat het niet alleen genuttigd maar ook „genoten" moest worden. Maar verse groenten, vis en vlees waren in zekere zin uit geschakeld, ze zouden aange wezen zijn op wat er kant en klaar in blik, pot of pak ver krijgbaar is. Alleen, (het blijft nog steeds een sprookje!), ze had wel ontdekt dat er op het terrein plezierig wat peter selie groeide en er stond ook een kerseboom. Met die peter selie kon ze haar voordeel ze ker doen en de kersen zouden ze zo tussendoor, als ze ten minste lekker waren, kunnen eten. Kalkoen ging mee Als u de menu's bekijkt dan zult u daarbij zien, dat ze, voor ze van huis wegging, een heer lijke ferme kalkoenrollade, ge braden en wel in de pan met jus, meenam. Die kon dan mooi de eerste dag opgepeuzeld worden. Bovendien nam ze wat harde uien mee en wat appe len en sinaasappelen. Waslijst Verpakt bruinbrood (gesne den), dat blijft wel een paar dagen mals. Een krentenbrood, Cornflakes, Vasa knacke- brood, Ryvita, Ontbijtkoek, Franse toost. Weizen knacke (Kraft), Crackers, Sesam knacke (Kraft), Beschuit, Zaanse-, koffie- en hazelnoot koeken. Vacuüm verpakt per 100 gr.: Ontbijtspek gerookt, Cobur- gerham, Runderrookvlees, Ba con, Snijworst, Boerenmet worst. Vacuüm verpakt per 250 gr.: Rookworst zowel fijn als grof, Cervelaatworst 250 gram per stuk, Gekookte worst 200 gram per stuk, Knakworst 7 stuks per pakje. Kaas: jong en oud belegen. Melk in blik, melk in fles. Koffieroom (tube). Eieren Welgelegen. Halvarine (kuip jes). Boter (kuipjes en/of pakjes). Magere chocolade melk in flessen (onbeperkt houdbaar, zolang gesloten). Suiker, kristal, klontjes, brui ne basterd. Koffie. Thee. Jam en/of marmelade. Hagelslag. Chips in pakken. Zoutjes en knabbeltjes voor bij een drankje. Snoepjes en chocola derepen. Custard. Bloem. Pa neermeel. Nutricia Instant aardappelpuree. Honig's Mo- mento rijst. Honig's elleboog- ZONDAG ONTBIJT Müssli van cornflakes met melk en suiker en gesnipperde appel Bruinbrood met een gekookt ei Kaas, halvarine om het brood te besmeren Koffie of thee. LUNCH Raviolis uit blik (720 gram) Koffie met krentenbrood toe Bij de raviolis voor de dorstigen: tonic, DINER S uik's kippesoep uit blik Kalkoenrollade met Cumberland sauce Aardappeltjes uit pot Doperwten uit blik (zeer fijne) Ambrosia rijstpudding met com- póte van pruimedanten. MAANDAG ONTBIJT Bruinbrood met gebakken ont bijtspek met ei Knackebrood met kaas, jam Glas sinaasappelsap Thee of koffie naar keuze. LUNCH Slaatje gemaakt van de rest van de kalkoen Ryvita met boter en beleg Koffie met ontbijtkoek DINER Rookworst Wijnzuurkool Aardappelen uit pot of blik Gemengd fruit uit blik. DINSDAG ONTBIJT Roerei met champignons (blik of i LIJNCH LUNCH Kop tomatensoep Weizen-knöcke (Kraft) met sar dines uit blik, Coburgerham, Cer velaatworst Koffie of thee. DINER Oxtail-soep Knakworstjes Appelmoes Chips Montblanc vanille- en chocolade crème tezamen in de schaal WOENSDAG ONTBIJT Glas appelsap Compote van tutti-frutti met crackers Ryvita met runder-rookvlees Koffie of thee. LUNCH Zalmsla met Franse toost Tonic of Updrank Koffie of thee DINER Gebonden champignonsoep uit blik Bernerplatte (Hero) Rijst met krenten en rozijnen en bruine suiker. DONDERDAG ONTBIJT Glas vruchtensap Sesam-knëckebrood (Kraft) met roereieren met tomaten-ketchup Crackers met ontbijtkoek Koffie of thee. pot) met Franse toost Vasa knëckebrood, kaas, koek Glas grape-fruitsap Koffie of thee. Witte bonen In tomatensaus (blik) Beschuit met jam of iets derge lijks toe Koffie of thee. DINER Mayonaise van langoestines Bami goreng (Koen Visser) Custard met halve perziken op l siroop (blik). VRIJDAG ONTBIJT Glas vruchtensap Weizen-knëcke (Kraft) met bacon en gekookte worst Beschuit met jam of hagelslag Koffie of thee. LUNCH Tonijn-salade met mayonaise en verder toebehoren Ryvita, Franse toost, beschuit met jam, marmelade of iets der gelijks Vruchtensappen, koffie of thee. DINER Slaatje van koude macaroni Gebakken plakken kaas Aardappelpuree (Nutricia Instant) Sperziebonen (blik) Fruitsalade (blik). ZATERDAG ONTBIJT Glas sinaasappelsap Cornflakes met moes van ge droogde abrikozen Franse toost met snijworst en boeremetworst Koffie of thee. LUNCH Quick-lunch Soubry Roereieren Koffie of thee met koeken (Zaanse-, hazelnoot- of koffie koeken). DINER Groente-tomatensoep met extra balletjes (blikken) Struik's kip in kerriesaus met rijst Voetselderij (blik) Peren met chocolade dessert crème (blikken). Straks gaat u op vakantie. Neem wat hartigs mee, voor onderweg: vacuum verpakte fijne vleeswaren, waarvan Albert Heijn de versheid ga randeert tot de datum die op de verpakking staat aange geven (maar dan moet die verpakking wel dicht of on beschadigd blijven). De vol gende soorten zijn bij uit stek geschikt om mee te nemen: mm De droom van het Oude boerderijtje In een mengglas roert u tezamen: bessenjenever en dry gin met wat blokjes ijs. Voeg er sodawater bij en u zult genieten van een drankje dat fris en niet te zoet is. EEN ALCOHOL-VRIJE LONGDRINK VAN GEMENGD FRUIT Het is een longdrink die u van tevoren klaar maakt. Neem het sap van 4 sinaasappelen. 2 citroenen en 2 grapefruits. Roer het sap goed door elkaar en zet het In de koelkast, zodat het goed koud wordt. Kook een stroop/e van suiker met water: een kop suiker op een kop water. Als het kookt laat u het twee minuten door koken en daarna afkoelen. U vult een hoog glas met een deel van de vruchtensappen, roert er naar smaak wat van de suiker stroop door en vult aan .met sodawater uit de koelkast. Zet op de rand van het glas een schijf sinaasappel te paard. LONGDRINK VAN ADVOCAAT Zet de dunne advocaat in de koelkast zodat ze door en door gekoeld is, hetzelfde geldt voor een up-drank. Vul het longdrink glas met twee borrelglazen advocaat, giet er een laagje cherry- brandy op en vul aan met de zeer koude updrank. Serveer met rietjes. De combinatie is een zeer smakelijke! BARACUDA Schud in een cocktail-shaker: 2/3 gin met 1/3 grapefruitsap en een lepeltje poedersuiker plus een paar blokjes ijs en een half glaasje marasquin. Voeg er goed gekoeld sodawater bij in het longdrinkglas. HABANERA Roer in een mengglas evenveel rum als sinaasappelsap met een een paar druppels citroensap. In een longdrinkglas serveren met blokjes ijs, aanvullen met een up-drank en op de rand te paard een citroenschilletje zetten. JYÊi? GM7tnoSr... jes macaroni. Quick lunch Sou bry. Struik's kip met kerrie saus en rijst. Pruimedanten. Abrikozen. Tutti Frutti. Rozij nen en krenten. Lucifers. Zeep, Vim, afwasmiddel. Panne spons. Afwasborstel. Asbest- platen. Blikken Struik's kippesoep. Tomaten soep. Oxtailsoep. Gebonden champignonsoep. Groente-to matensoep. Soepballetjes. Aardappelen AH in pot van 720 gram. Aardappelen in li terblik. Doperwten, zeer fijn. Wijnzuurkool. Champignons in pot of blik. Groenten-macé- doine. Bernerplatte: complete maaltijd van Hero. Sperziebo nen. Asperges. Voetselderij. Witte bonen in tomatensaus. Raviolis in blik van 720 gram. Bami goreng (Koen Visser). Sardines in olie. Zalm. Lan goestines. Tonijn in olie. Am brosia rijstepudding. Mont blanc dessertcrème vanille. Montblanc dessertcrème cho colade. AH Fruitsalade, heel blik.' Appelmoes. AH Halve perziken, heel blik. Austral Two Fruits: stukjes perziken en peren. Austrr.l Bartlett's peren. Mayonaise in pot en tube. To maten ketchup. Augurkjes in het zuur. Zilveruitjes in het zuur. Griekse olijven in pot. Escoffier's Cumberland saus. Mazola of zonnebloem-olie. Rozemarijn-azijn. Peper, bus of gevulde pepermolen (Kor rels). Zout, strooibus van 750 gram. Heinz' Relish. Mosterd van Tack in tube. Aroma. Nootmuskaat in strooibus. Maggi's kruidenmelange, strooibussen1, 2, 3. Sinaas appelsap. Grapefruitsap. Ap pelsap. Druivesap en nog an dere soorten. Tonic en Up- dranken. Bier. Sherry en even tuele andere hartversterkin gen. Week-end sigaretten per pak. Sloffen sigaretten. Even tueel ander rookgerei. Vooral niet vergeten de BLIKOPENER en de FLES- SENOPENER en zonodig de KURKETREKKER Slaatjes zonder sla Slaatje gemaakt van de rest van de kalkoen-rollade. Omdat u die kalkoen hebt opgediend met aardappeltjes uit pot of blik en met fijne doperwtjes, combineert u alle resten, waarbij u het gevogelte en de aardappeltjes in blokjes snijdt. Neem een ui en snipper die zeer fijn, voeg er mosterd bij plus wat peper, olie en azijn, indien nodig nog wat zout en roer alles goed door elkaar. Vermeng deze saus met de andere ingrediënten en maak er met de mayonaise tube een versiering op. Zalmsalade Kook de benodigde eieren hard en Iaat ze afkoelen. Maak een groot blik zalm open en verwijder de graat en even tuele vellen. Daarna maakt u een groot blik (of 2 kleine blikkengroentenmacédoine open. Laat die groenten uitlek ken, nadat u ze even onder de kraan hebt doorgehaald. Ver meng de uitgelekte macédoine met mayonaise waardoor ge snipperde ui, peper, zout, mos terd geroerd worden plus wat rozemarijn-azijn. Op de schotel legt u in het midden de in stukjes verdeelde zalm, de ma cédoine gaat er in een krans omheen en die groenten gar neert u met parten hard ge kookt ei waarop een dotje to maten ketchup komt. Heerlijk met die knapperige Franse toost! Mayonaise van langoestines Laat de langoestines uitlek ken en vermeng ze met mayo naise waar u zout, mosterd, peper, fijn gehakte ui, tomaten ketchup en fijn gehakte peter selie door hebt geroerd. Haal asperges uit het blik. laat ze uitlekken en leg op ieder bord je een bergje langoestines met wat asperges ernaast. Over die asperges spuit u wat mayonai se uit de tube. Garneer verder met een takje peterselie. Tonijnsalade Doe met de tonijn eens het volgende: nadat u de benodig de tonijn uit het blik hebt ge haald, maakt u de vis zo klein mogelijk. Neem wat augurkjes en uitjes uit het zuur en snijd ook die klein. Vermeng dit alles met elkaar en met de mayonaise die op smaak ge bracht is met wat gesnipperde ui, mosterd, zout en peper. Leg het tonijnmengsel in een berg op de schaal, garneer met plakjes hard gekookt ei, au gurkjes en uitjes en strooi er zeer veel fijn gehakte peter selie over, Slaatje van koude macaroni Kook de elleboogjes in ruim, licht gezouten water precies gaar, nadat u aan dat kokende water eerst nog een scheut olie hebt toegevoegd. U hoeft ze dan niet onder de koude kraan af te spoelen want ze plakken niet. Laat ze goed koud wor den en vermeng ze met: olie en azijn, peper, wat mosterd, grof gehakte hard gekookte ei eren, olijven in stukjes gesne den, fijn gehakte peterselie, grof gesnipperde ui, stukjes tonijn uit blik, een snuifje kruiderij uit een Maggi strooi- busje. Geef er een crackertje bij. Gebakken plakken kaas Van de kaas snijdt u vrij dikke plakken af: naar schat ting zullen ze een half ons we gen. U snijdt de korst eraf en u haalt de kaasplakken door een, met wat water, losgeklopt ei, en vervolgens door paneer meel, zodat de kaas een mooi jasje heeft aangekregen. In bo ter. die lichtbruin van kleur is, bakt u de kaasplakken aan beide kanten in rap tempo mooi bruin. U dient ze gloei end op in gezelschap van de Instant aardappelpuree en de sperziebonen. Deze laatste hebt u even onder de kraan afge spoeld, goed uit laten lekken en in wat boter door en door warm laten worden. Strooi er even voor het opdoen wat nootmuskaat over of flink wat fijn gehakte peterselie. Aan net einde van de week Aan ieder sprookje komt eens een einde, in dit geval is er in ieder geval dank zij het harde werken van deze fami lie, een bijzonder fleurig en goed opgeknapt boerderijtje. Maar er is nog iets anders: een razende behoefte aan een heerlijke malse biefstuk met een enorme bak met gemengde sla, u weet wel: veel knappe rig groen, het rood van de to maat en het frisse van de komkommer! Maar geen nood, daar kan heel gemakkelijk iets aan ge daan worden, als men op weg naar het stadse huis, één van de wegrestaurants van AH passeert of beter gezegd daar naar binnen gaat. Stel, lieve lezeres, u bent uw hele leven heel klein en heel tenger geweest en u bent het op uw zeventigste jaar nog. U hebt kans gezien, al hebt u vele kleinkindertjes, nog altijd een maatje 36 te hebben. Wat moet u nu beginnen? U kunt u zich toch moeilijk in hippe kleren kleden, zelfs al wilt u een vlotte oma zijn en blijven. En daar begint voor u het probleem Stel daarentegen, u bent on evenredig lang en uw propor ties zyn niet ideaal (een troost: dat is bij de meeste mensen zo), wat moet u dan beginnen met een maat 40 of 42, waarvan de taille altijd veel te hoog zal zitten en de rok oneindig veel te kort zal vallen? Ga in al deze wat „moeilijke" gevallen naar Modehuis Joy euse, (Geleenstraat, Amster dam), die een bijzonder ge zellige zomercollectie ontwor pen heeft en die de geconfec tioneerde modellen aan het rek heeft hangen ter uwer keuze. Japonnen, deux-pièces, tailleurs, mantels en ensembles uitge voerd in de prachtigste Fran se wollen stoffen (van A.G.B.), in fraaie Belgische linnens, in Zwitserse katoenen en pure zijden, materialen om duim en vinger naar af te likken. U kunt ze passen en dan zult u misschien zeggen: ik zou dit toch liever in een andere kleur hebben geen nood, het wordt voor u zonder enige prijsverhoging in de kleur en het dessin uwer keuze gerhaakt. Het model behoeft téveel cor recties voor uw figuur en we derom: zonder prijsverhoging wordt het model van uw keu ze voor u naar maat gemaakt Laten we daar nu nog aan toe voegen dat de modellen tech nisch bijzonder goed verwerkt zijn, dat de keuze van dessins en kleurstellingen modieus al leszins verantwoord is en dat de prijzen, gezien de schitte rende kwaliteit van de ge- I Gerookt per 100 gram per 100 gram 100 gram A» per 100 gram per 100 gram per 100 gram per 100 gram 250 gram 200 gram pakje 7 stuks pakje 7 stuks 150 gram 250 gram gram verser bij In een paar minuten kiaar op tafel M U per 100 gram S V per 100 gram 58 In alle SuperMarts en in een aantal Zelfbebieningszaken. Prijzen gelden t/m zaterdag a 14 juni bruikte materialen, bepaald niet hoog te noemen zijn. De japonnen gaan van f 89.50 tot, (maar dat is dan ook een pure zijde!) f 235,-; pakken van 189,50 tot 345,- en hoger. verser bij

Allerhande | 1969 | | pagina 7