II!7 L93 3®° l?5 Vakantiewerk: lucratieve en opvoedende bezigheid Extra ei goffiekoeken Oploskoffie Oploskoffie HTasi Goreng Limonade Gazeuse GEHEO Toiletkast „Colette" kan men indelen zo men wil HU VBV Popey stripboekje in nieuwe Heintje KAPITEIN ROB EN HET JEUGDSENTIMENT PARTNER- LOOK ZETDU1VEL BONGO RABAT EEG BRACHT NIEUWE INDELING VOOR EIEREN 99 99 Alleen in Amsterdam: twee ton verdiend door scholieren GOED BEKEKEN - Vakmanschap meesterschap 51a. want alle waar is naar zijn geld (UNI 1969 ALLERHANDE albert heijn doos 12 st. (±290gr.) J,»®" fllne koeken die bij de koffie lel bijzonder lekker sma ken, En als u, ook zonder tóffle, bij de kinderen In een |0ed blaadje wil staan, ga Jan eens lohaal rond, verser bO extra met de pot pot SO gram 100 gram Bongo oploskoffie koopt u alleen bij Albert Heijn. Het 3 AH's eigen merk: vol- iromatlsche, krachtige op loskoffie. Het prijsvoordeel spreekt voor zichzelf. (Jvlerlingpot iN gram Houdt u van een pittige, ro- buuste koffie? Dan zal AH'e Rabat koffie uw hart stelen in uw tong strelen. Zo'n vierllngpot Is extra voorde- g. LNasi (Zrrp.nQ M a-tra veel W3- 1/1 blik (700 gram) Hoort u ook tot de fljnproe- ers? Haal dan direct zo'n y lik In huis. Dat is de beste ïanier om u te overtuigen, log even deze tip: geef er ambal, ketjap, kroepoek, ugurkjes en een spiegelei IJ. Dan valt er niets meer te j Kensenl verser bij Ch Fijnproever met extra veel vlees Zo lekker fris en voordelig! albert heij'n friklimonade In diverse smaken: reine claude, tram den, cider, champagne fa n V flessen (elk 0.75 liter) verser bij Met de vakanties voor de deur, kijken tienduizenden jongens en meisjes in deze dagen uit naar een baantje. Een paar duizend hebben zich al van werk verzekerd, maar de grote hap moet nog een tijde lijke baas zoeken. En er zijn leraren van middelbare scholen, die nu al een hard hoofd hebben in de eerste schoolweken van na de vakantie. Het ligt voor de hand waar om. De praktijk heeft ge leerd, dat er jongens èn meis jes zijn, die de hele zes of acht vakantieweken werkten en doodmoe op school arri veerden. Weliswaar met thuis een spaarpot vol geld, maar de eerste twee of drie weken waren ze er op school gewoon niet bij. Itlegenhonderd gulden Dat geld is natuurlijk de grote trekpleister. In de grote vakantie is er door de dui zenden werkende jongens en meisjes alleen al in de stad Amsterdam een tweehonderd duizend gulden verdiend! En die verdiensten liepen enorm uiteen: er werken kinderen in hun vakantie en ze halen tenslotte twee tientjes bij el kaar, maar er zijn er ook, die het tot negenhonderd gulden brengen. Al zijn dat uitzon deringen. Het gewestelijk arbeidsbu reau in Amsterdam (en in vele andere steden) heeft sinds twee jaar richtlijnen op gesteld. Onder de vijftien jaar mag er niet gewerkt worden en wie wel de juiste leeftijd heeft, mag niet langer werken dan de helft van zijn vakan tie. J eugdmarkt In Den Haag zit ik op het ministerie van Cultuur, recre atie en maatschappelijk werk (het ministerie van mejuf frouw dr. Klompé) tegenover twee sociologen. Het zijn drs. P. Verhaar, wetenschappelijk medewerker afdeling onder zoek en planning en drs. G. Boon van Ochssee, chef staf bureau beleidsvoorbereiding van de hoofdafdeling jeugd zaken en volksontwikkeling. „Ik zou willen stellen, dat de economie natuurlijk een bepaalde druk op de jeugd uitoefent om te werken", zegt drs. Verhaar. „Kijk naar de reclame: Jongelui, koopt! Maar dan moet je eerst geld verdienen, wil je die kleren, die grammofoonplaten, die geluidsinstallatie of die brom fiets aanschaffen. Eigenlijk een heel nieuw verschijnsel, want die j eugdmarkt was er voor 1940 niet". Maar de heer Verhaar ziet ook „aandriften uit de jeugd zelf". Heel veel jongeren wil len in hun vakantie werken „om de kloof die nog bestaat tussen oud en jong op te heffen, want wie werkt en verdient moet serieus genomen worden en is ln economische zin volwassen". Drs. Boon van Ochssee: „En ver geet niet, dat de werkende jongere geld heeft, terwijl de middelbare scholier het met veel minder, met zijn zakgeld moet doen. Veel mid delbare scholieren gebruiken hun vakantie dus om „in te lopen". „Het is", zegt de heer Verhaar, „wat sociologen wel noemen: een uitgestelde be hoefte bevredigen. De mid- t delbare scholieren investeren, maar kunnen niet consume ren. Met het gevaar, dat de verdienende middelbare scho lier nu al denkt: Aha, ik kan me nu al handhaven, kijk maar wat ik verdien". Doorstuderen Een feit is, dat „het geld" soms grotere gevaren inhoudt dan men op het eerste gezicht zou denken. Een feit is ook, dat jongeren na him vijftiende jaar in Nederland minder doorstuderen dan in andere landen; met Scandinavië scheelt dat zeker tien procent. Gaan we vergelijken met Amerika, dan wordt het ver schil nog veel groter. „Maar behalve het gevaar, dat een kind snel went aan de materiële spullen, zie ik alleen voordelen", aldusdrs. Ver haar. „Ik vind het te waar deren dat er zo'n drift tot wer ken bestaat en wanneer mid delbare scholieren dat doen komt dat mede door de aan de gang zijnde emancipatie ten opzichte van de arbeiders jeugd. En mits met mate zit er in dat werken voor de samenleving natuurlijk ook een voordeel". Met mate Het woord is eruit: mits met mate! Jongens blijken in hun va kantie graag te werken op een fabriek (20 pet.), als loopjon gen (16 pet.) en op kantoor (16 pet.). Meisjes zoeken het vooral in werk achter de toon bank van een winkel (28 pet.) en ook op kantoor (23 pet.). En verder willen meisjes graag werken in ziekenhui zen, in bejaardentehuizen, in kleutertehuizen en in de ho- recasector. Natuurlijk, daar tussendoor lopen nog tientallen soorten baantjes, van tomaten en komkommers plukken tot an jers pluizen, bloembollen pel len en sportterreinen schoon houden. En bij het Arbeids bureau in Amsterdam hebben Drs. G. Boon van Ochs see: De vakanties worden veelal gebruikt om die brommer, de geluidsin stallatie of die speciale hippe jas aan te kunnen schaffen. Drs. P. Verhaar: Voor 'n middelbare scholier, die de hele dag in de boe ken zit, is de lopende band van een fa briek voor zijn vakan tie gewoon verfrissend. door P. W. HUSSEL In het kader van de veelgeprezen en dikwijls verguisde Europese samenwerking, heeft de eieren-minnende Neder landse huisvrouw te maken gekregen met een nieuwe maatstaf voor het bepalen van het gewicht van de eieren die zij koopt. Was zij tot 1 mei bij AH gehouden aan de aanduidingen „groot", „middel" of „klein", nu kan zfl „eieren voor haar geld" kiezen op basis van een cjjfer- indeling welke haar een op 4 gram nauwkeurige indicatie geeft omtrent het gewicht van de eieren. ze een keer een moeilijk ge val gehad: ze wilde alleen maar juffrouw van de retira de zijn. En ze kreeg haar zin. Taak voor ouders Werken met mate dus, de kerk in het midden laten, zo als veel ouders hun kinderen aanraden. „Het werken is een kwestie van evenwicht", zegt drs. Ver haar. „Maar wanneer een kind de eerste week op school na de vakantie moet bijkomen, dan kan dat natuurlijk ook van een tocht van drie weken met de brommer zijn". Gebleken is, dat het groot ste deel van de werkende va kantiegangers drie tot drie- en-een-halve week werkt. Tien procent werkt zes we ken en zover men kan nagaan is het maar een enkeling die werkelijk van de eerste tot de laatste vakantie dag bezig is met geld verdienen. Een taak om die mid denweg te bewandelen, maar voor wie? De twee sociologen zijn het er direct over eens: een taak voor de ouders. Zij moeten hun kinderen er dood gewoon zeer duidelijk op wij zen, dat er een paar weken gewerkt kan worden, maar dat er ook een paar weken vakantie wordt gehouden. ]Viet xo tillen En andere nadelen, die wel genoemd worden: sexüele ge varen, het horen van „platte taal", het ruw in de mond worden? De sociologen tillen er niet zo zwaar aan. „Die zogenaam de platte taal, och, het hetero gene gezelschap is een stuk attractie voor de werkende middelbare scholier", vindt drs. Boon. „Men ontmoet een deel van de buitenwereld, dat men nog niet zo goed kent. Het standen- en klassever- schil dat nog wat kunst matig opgehouden wordt gaat men doorbreken". „En die „sexuele gevaren" die worden door wat conser vatieve ouderen vooral gehan teerd", vindt hij. „Die zaken liggen voor de jongeren van nu heel anders". Drs. Boon: „De jongeren moeten leren hun eigen stuk verantwoordelij kheid te dra gen, daar ontkomen we niet aan. Ik vind het verheugend, dat steeds meer jongeren in hun vakantie willen werken en ik dacht dat ouderen èn jongeren samen die verant woordelijkheid bij de jonge ren moesten aankweken". In deze nieuwe indeling zijn de eieren, naar gelang hun ge wicht, aangeduid met een cij fer dat varieert van één t/m zes. Hierbij is het lichtste ei ondergebracht in categorie zes terwijl het zwaarste ei te vin den is onder de met het cijfer 1 aangeduide eieren. AH ver koopt eieren in de categorieën twee t/m zes. Vooral voor de genen die zich aan een strikt dieet dienen of wensen te houden biedt de nieuwe in deling in het oog springende voordelen. Speciaal voor hen volgt hierbij een nader over zicht van de nieuwe codering. Onder categorie 2, vallen ei- Op 11 december 1945, beste mensen, voer een klein zeilschip het zeegat uit en aan het roer stond een stoere zeeman die slechts vergezeld was door zijn hond Skip. Het was het zeilschip van Kapi tein Rob die, voorzover wij dat weten, nimmer een achternaam heeft gehad. HIJ voer tevens de strippagina binnen van „Het Pa rool" en daarmee werd hij deel van wat wij nu het „Jeugdsenti ment" noemen, die vage nostalgie naar de Jaren rond het jaartal 1950, waar men nu zo'n beetje een cultusje van probeert te maken. Strips zijn dingen-van-één-dag en wie ze wil opheffen tot Tijd beelden, overdrijft. Dat wil overi gens niet zeggen dat vele strips uit het verleden niet waard zijn nogmaals gelezen te worden. En niet uit een nogal griezelig sentl- menteel-romantl8ch dwepen met „wat eens het leven beheerste". Maar dan toch wel doodgewoon om hun verhaaltje, hun vertelkrrnt en hun presentatie. In die zin kan men lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll de heruitgaven van een aantal van de avonturen-nonsen8-verhaaltjes van Kapitein Rob dan ook beslist wel waarderen: het was uitstekend vakwerk van de tekenaar Pieter Kuhn. Bij het 72ste verhaal „Ren- dez-vous in Jamaica", op 21 janu ari 1966, sloeg de dood toe en moest men de toen al twintig jaar lopende serie afbreken. OPNIEUW VERKRIJGBAAR Bij de uitgeverij „Skarabee" ver schenen nu drie delen van de „Avonturen van Kapitein Rob" en elk deel bevat drie van zijn scheepsverhalen; ze kosten per deel f 6,50 en zijn, nog steeds, alleraardigst stripvoer voor strip- mlnnenden; er volgen er nog negen. We wensen ze wel succes; ze verdienen het. Alleen al omdat ze het monument zijn van een plichtsbetrachting van een strip tekenaar. En natuurlijk omdat ze velen dagelijks een ogenblik heb ben doen snuiven van de zilte geuren van de oceanen en avon- lllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllilllllilllllllillllllll luren Ban vreemde stranden. Manchetknopen, ringen, haarnetjes, vlinderstrikjes en zelfs lipsticks zijn artikelen die meestal verdwenen plegen te zijn op het ogenblik dat iemand zich haastig moet om kleden voor een dringende af spraak of voor een avondje uit. Het gevolg hiervan is dat het hele huis onderste boven wordt gehaald om het gewen ste kleinood te vinden en dat iedereen iedereen gaat betich ten van karaktertrekken die de mens niet sieren. De ideale re medie tegen dit soort proble men wordt gevormd door de nieuwe toiletkast „Colette" waarvan de leden van de Pre mie van de Maand Club tegen betaling van 69,(waar van ƒ52,in PMC-cheques) eigenaar kunnen worden. De toiletkast Is uitgevoerd In antl-statlscha kunststof en heeft, behalve een verchroomde sierrand, twee deurtjes die over het gehele oppervlak van een heldere spiegel zijn voorzien en die met een snap- s/ot/o vergrendeld worden. Door dat de kast In kunststof Is uit gevoerd, waardoor roest er geen Invloed op heeft, kan hij zonder bezwaar In badkamer of douchecel worden opgehangen. Het fraaie uiterlijk van „Colette" maakt het echter aannemelijk dat de meeste eigenaressen de kast liever In de slaapkamer of In een ander vertrek een plaatsje zullen geven. Het formaat De kast heeft een prettig formaat dat het mogelijk maakt hem in vrijwel ieder vertrek een plaatsje aan de wand te geven. De buitenma ten zijn: breedte 57,5 cm., diepte 15 cm. en hoogte 52 cm. Wie de deurtjes opentrekt komt tot de ontdekking dat de kast door middel van een tus- senschot in twee delen is ge scheiden zodat men als het wa re twee kastjes heeft met een benutbare ruimte van 11,5 cm. De kleuter nóóit alleen in 't verkeer! Woont u zo ver van de kleu terschool dat het u moeilijk valt uw kleuter 4x per dag heen en weer te brengen? Praat u dan eens met de kleuterleidster. Zij weet mis-, schien een klasgenootje in de buurt van de school dat gebracht en gehaald wordt, bij wie uw kleuter tussen de middag zijn boterhammetje kan opeten. Of anders kan ze u misschien helpen om samen met andere moeders een rouleersysteem op touw te zetten voor het halen en brengen. Want vóór alles geldt: De kleuter nóóit alleen in 't verkeerl Comité ter Bevordering van de Kleuterbescher ming v. d. Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers. Buitenhof 5, Den Haag. Tel. (070) 183270. Lidmaatschap f5.50 per jaar met gratis verzekering. en 49 diepte, 26 cm. hoogte Eigen indeling Bij de constructie van de toiletkast heeft men er reke ning mee gehouden dat velen liever een eigen indeling aan de kast zullen geven dan zich noodgedwongen aan de ideeën van de fabrikant te onderwer pen. Om deze reden wordt de kast dan ook geleverd met los se plankjes, leggers en bakjes die gemakkelijk bevestigd kunnen worden in de gaten die op regelmatige afstanden aan de binnenzijde in de deuren en wanden van de kast zijn aan gebracht. De onderdelen die los bijgeleverd worden zijn: zes legplankjes, twee langwerpige bakjes (waarvan er één in tweeën is gedeeld) een handig ringen- of manchetknopenbak je, een houder voor drie tan denborstels, een rond bakje dat plaats biedt aan bijvoorbeeld een bus haarlak of een flesje van 't een of 't ander en vier haakjes waaraan haarnetjes, vlinderstrikjes of andere zaken opgehangen kunnen worden. Uiteraard worden ook de be nodigde materialen voor het ophangen van de kast en een duidelijke montage-aanwijzing bijgeleverd. Op materiaal en fabrikagefouten geldt een ga rantie van een jaar. Het bestelnummer van de „Colette" is C-435. eren met een gewicht van 65 t/m 69 gram. Onder categorie 3, vallen eie ren met een gewicht van 60 t/m 64 gram. Onder categorie 4, vallen eie ren met een gewicht van 53 t/m 59 gram. Onder categorie 5, vallen eie ren met een gewicht van 50 t/m 54 gram. Onder categorie 6, vallen eie ren met een gewicht van 45 t/m 49 gram. Het ls om „technische rede nen" niet mogelijk om alle ge noemde categorieën in alle Al- bert Heijn zaken verkoopbaar te stellen en men heeft dus ook naar een middel gezocht om aan „elck wat wils" te bieden. Besloten werd om do AH winkels, op basis van de beschikbare cijfers, in twee groepen onder te verdelen waarbij ln de ene groep zaken de eieren aangeduid met de cijfers 2-4-5 en in de andere groep de categorie 3-4-6 ver kocht zullen worden. De verpakkingsstationa waar de eieren voor Albert Heijn worden verpakt hebben er een extra taak bij gekregen die de huisvrouw nog meer ze kerheid verschaft over de versheid van de eieren die zij koopt. Sinds kort namelijk dienen als gevolg van nieuwe af spraken in E.E.G.-verband de dozen waarin de Extra eie ren worden afgeleverd van een helder rood zegel te zijn voor zien. Behalve dit zegel, waarop „Extra" staat, staat op die doos de datum waarop de eieren zijn verpakt. Zeven da gen na de afgestempelde da tum dient het zegel te worden verwijderd zodat de huis vrouw die de eieren dan koopt weet dat deze meer dan zeven dagen oud zijn en derhalve niet meer de kwalificatie „ex tra" verdienen. Naar deze laatste „zegelloze" dozen zal men echter in de AH-winkels vergeefs zoeken aangezien men bij Albert Heijn heeft bepaald dat eieren die meer dan zeven dagen oud zijn, uit de roulatie genomen dienen te worden. Vlak na het verschijnen van deze Aller Hande, zal ook de nieuwe „Heintje" Albert Heijn's weekblad voor de jeugd weer in alle AH-winkels vrij te koop zijn. Het eerst uitkomen de nummer bevat vier volledige pagina's met de avonturen van Llncona en Tom, twee ambi tieuze Ween8e mode-studio's willen de z.g. Partner-Look meer Ingang doen vinden dan tot nu toe het geval was. Inderdaad: uw Rondneuzer kleedde zich tot nu toe duidelijk anders dan zijn vrouwelijke partner. Daaraan zal weldra een einde komen: hij (en zij) zal geheel ónders dan voor heen tevoorschijn treden voor het Oog der Menigten: In de Llcopa- Studlo Twinny Set dus. Het komt er eenvoudigweg op neer dat man zowel als vrouw eenzelfde kledlngbeeld t' ion zonder de karakteristieke kenmerken der eigen kunne te verliezen. Het le wel duidelijk dat weldra elk Nederlands (echQpaar op deze wijze gekleed zal gaan. Met een bontjasje voorzien van plissee- mouwen en daaronder een leuk bermuda-broekje met plissee ruches erlangs. En een klein boelend petje. Natuurlijk: dat Is de oplossing van het probleem der monotonie In het modebeeldl En wat vindt u van dat Zjlvago- bont-ensemble voor mannetje en vrouwtje? Enig nletl Popeye, 's-werelds bekendste zeeman. Van deze vier pagina's kunnen de jonge lezers zelf door het volgen van een duidelijke gebruiksaanwijzing een 32 pagi na's omvattend Popey e-boek je vouwen, dat bij de jeugdige „Heintje" fans ongetwijfeld bij zonder in de smaak zal vallen. De na deze „Heintje" nr. 5 volgende uitgave van dit jeugd blad, „Heintje" nr. 6 dus, bevat wetenswaardigheden over nieuw speelgoed terwijl „Heintje" nr. 7 nieuws brengt over oude zeil schepen als Clippers en Schoe ners. Deze laatste uitgave bevat naast een levensbeschrijving van de bekende Pop-ster John Mayall het slotverhaal van Rag nar terwijl ook Arthur, het. rechtvaardige spookje, in deze „Heintje" weer het kopje op steekt. Onnódig natuurlijk om te vermelden dat in al deze „Hein tjes" de vervolgverhalen wor den voortgezet. (Advertentie) is Bierkenners vragen Plaid Pagina 10 van de catalogus toont een aantal plaids voor zien van koninklijke namen. Op deze pagina staat ook de plaid „Regina" met als aange geven kleuren wit, rood en blauw. De juiste kleuren zijn echter wit, rood en groen. Damestassen De hoogte van de boxlede ren damestas (bestelnummer F-122) is ïntelijk overdre ven. De hoogte van deze tas is niet 28 cm. zoals staat aan gegeven maar 18 cm. Deze tas heeft een suèdine voering.- Ook bij de damestas „Pro menade" is een foutje inge slopen en wel op de foto. Door de belichting bij het fotogra feren is de tas wat lichter „uit de verf" gekomen dan in werkelijkheid het geval is. De werkelijke leveringen zijn dan ook wat donkerder van kleur en worden blijkens de reac ties meer gewaardeerd.

Allerhande | 1969 | | pagina 3