NEDERLAND: Vakantieland voor rustige mensen AH-filialen in Nederlandse seizoenplaatsen 1» Mn en 111 L RONDNEUZEN ij ALLERHANDE NIEUWTJES W Oh Choeal f129.- f269. f72.- firn® k&SwhH BLOS-STOK f 1 X ALLERHANDE JtTNI 15 WATERSPORTBLOEMEN EN FRISSE LUCHT DE GROOTSTE TREKPLEISTERS - WAT VERDIENT BUURMAN? F rommel - leder BENT U TEVREDEN? - Progress Super 650 signaalstofzuigei Glubprijs Diepvriesbasf, 70 liter DIN Glubprijs w t 0 Kristallen sherry-set Glubprijs DR. H. KETTELHAKE tucht te belangrijk We hoeven er waarachtig geen doekjes om te draaien en de wat ouderen onderi kantie-deviezen over om nog ons kan men regelmatig horen zeggen: „Vroeger, toen wist je tenminste waar je met het wèer aan toe was: augustus was warm en december was koud." Die „waarheid" gaat allang niet meer op. Echte koude winters worden zorgvuldig geregistreerd en hetzelfde gebeurt met echte warme zomers. „De rest is wind en regen", zegt de pes simist. Maar ze blijven komen, die buitenlanders. Neem de Paasdagen; T dan zijn er toch even Iets meer dan vijfhonderdduizend mensen uit de ons omringende landen in Nederland geweest. En terwijl wij onze kachels en verwarmingen opstoken, onze open haardjes laten branden en even door de tuin rennen om dan naar de warme koffie te schieten, tuffen ze vrolijk door Nederland en lijken uiterst tevreden. En straks als de vakan tietij d weer op Volle toeren draait, dan zijn ze alom te genwoordig. Ze bevolken on ze hotels en onze campings, we komen ze tegen in winkels •n musea, ze wandelen door onze straten en ze zitten in onze eethuizen. Wat zoeken zl}? En ze blijven terugkomen, Jaar na jaar. Dat begrijpen wij Nederlanders niet zo goed. Als wij tijdens een vakantie ergens weggeregend zijn, dan wachten we ons wel om vol gend jaar naar die plek terug te keren. De buitenlanders die Ne derland bezoeken, niet. Die zijn anders. Die komen terug. Soms tien jaar achter elkaar. On danks onze regen, ondanks on ze wind. Hoe komt dat? Die vraag hebben we voor gelegd aan vier buitenlanders, die in ons land wonen, die ons, ons land en ons klimaat ken nen en die elk jaar weer die miljoenen van hun landgenoten naar Nederland zien komen. Be Fransen „Het zijn de Nederlanders zelf, die steeds over regen pra ten en -er een traditie van maken," zegt de heer Michel Besson in een razendsnel Frans. Hij is, in Amsterdam, chef- de-bureau van het Franse Ver keersbureau (tel. 020 - 235222). „Neem vandaag; ik zie de hele dag alleen maar zon en de Nederlanders praten over regen", gaat hij optimistisch verder. „Tachtig procent van de Fransen die ons land be zoeken komen uit Noord-Frank rijk", zegt hij, „uit Parijs en omstreken" en dan wil mon sieur Besson Normandië nog wel bij die „omstreken" re kenen. „De publiciteit over Neder land in Frankrijk laat veel Fransen reizen," vindt hij. „De verhalen in de kranten, de af fiches over bloemen, de aan biedingen van vierdaagse rei zen. En dan komen hier ook veel jonge Fransen, jeugdige stelletjes en jonge mensen die hun huwelijksreis maken." Tuin van Europa Fransen komen niet naar Nederland vanwege de prijzen. Die zijn in de warenhuizen en de restaurants onge veer dezelfde als in Frank rijk Joegoslavië, Spanje, Roe menië en Bulgarije zijn be hoorlijk goedkoper en in de ogen van de toerist „interes sant". „Maar de Fransen zien Ne derland als de jardin d'Euro- pe, de tuin van Europa", al dus de heer Besson, „En dat is beslist waar. Bovendien kun je in Nederland alles doen. Je de kijk op Nederlanders. Zijn naam? De heer David Morrey- Jones, directeur van British I Travel voor Nederland, een j Engelse ANW, zou men kun nen zeggen (tel. 020 - 234.004). „Waarom de Engelsen naar Nederland blijven komen," her haalt hij de vraag. De heer Morrey-Jones glimlacht even en zegt: „Om precies dezelf de redenen waarom de Neder landers naar Engeland blijven gaan." naar, bijvoorbeeld Spanje, te gaan. Dan hebben ze voor hun 65 Pond toch alles gehad: twee keer vakantie; in het plezieri ge Nederland met musea en mensen die hun taal verstaan en ook nog in Spanje in de zon gelegen." Duitsers MICHEL BESSON naar Europa's tuin kunt hier naar bloemen ko men kijken, watersport beoe fenen, vissen, kaas eten, enorm gevarieerde provincies bezoe ken, naar Marken gaan, enorm ernstige protestantse havens gaan zien, patat eten op straat en de uitgebreide dijkwerken gaan bewonderen." De heer Besson vindt Ne derland „een vakantieland voor rustige mensen en de Fransen komen hier steeds meer voor langere tijd. Bovendien zijn de toeristische organisaties in dit land goed," zegt hij, „en de schilderijen die je hier kunt zien noem ik uniek". Be Engelsen Drie en een half jaar woont hij in ons land. Hij spreekt onze taal en hij heeft een goe- Hij gaat er gemakkelijk voor zitten en legt uit. „Kijk, de Engelsen komen niet naar Ne derland voor de zon. Zij ko men voor de Nederlandse cul tuur, voor de Nederlandse his torie, to meet the Dutch, om de Nederlanders te ontmoeten. Vergeet niet dat er een vrese lijk lange vriendschap tussen de Engelsen en de Nederlan ders bestaat, al hebben we el kaar vroeger in een stel oor logen ook wel eens bevochten." Voor weekend Het bezoek van Britten aan ons land is de laatste jaren stabiel, zegt de heer Morrey- Jones. De Engelsen hebben het niet eenvoudig, omdat ze met veel vijven en zessen maar iets meer dan vijf-en-een-half honderd gulden op hun va kantie aan deviezen mogen meenemen. „Kijk, en Nederland is nu typisch 'n vakantiemarkt voor de Engelsen voor het week einde", zegt de heer Morrey- Jones. „Nederland ligt voor de En gelsen lekker dichtbij. Een weekeinde naar Nederland is er tóch even uit en dan heb ben de Britten nog wat va- Nergens neust de rondneu zende neus zo Intensief ale op het terrein van de eeuwige en altijd weer even fascinerende vraag: Wat verdient buurman? Wie antwoord wil krijgen op deze vaak brandende vraag „Snap JIJ nou waar die mensen het allemaal van doen?" die kan aardig terecht In een boek dat, nu al In 2e druk, uitgekomen la bij Ae (van Aegldlus?) E. Kluwer In Deventer: het heet „Wat ver dienen wij In Nederland?" en de heer J. C. Maters verzamelde de gegevens. BURGEMEESTER We beginnen maar eens even bij onze Eerste Burger, de Burgemeester. Wat verdient zo'n persoon toch? Dat hangt af van de grootte van de plaats waarboven hij zijn ambtsketen doet bengelen. En natuurlijk ook van het aantal dienstjaren. Na zes Jaren bur gemeester te zijn van een plaats die 60 tot 80.000 Inwo ners telt (zeg maar Hengelo (O.), Velsen, Emmen, Vlaar- dlngen, Amersfoort, Heerlen, Den Bosch, Delft en Schie dam) vangt onze gezagsdra ger bruto f 4489, per maand (en daarbij komt een ambts toelage van f 450,En wat doen de grootste gemeenten? Die van 250.000 tot 375.000 Inwoners? Na zes Jaar dienst: f6199,per maand met f 500,toelage. Om maar Iets te noemen. Het. boek „Wat verdienen wij?" bevat ruim 175 pagina's tabellen welke alles onthullen over tal van beroepen en banen; het overheidsperso neel. zeer vast In dergelijke schema's ondergebracht, neemt een groot deel van de ruimte In beslag. PARTICULIEREN Maar ook de particuliere sector krijgt de aandacht. Daar berusten de gegevens natuur lijk op de CAO's. Een vak arbeider in een pluimveehou derij of een broederij „krijgt", ruwweg aangeduid zoiets als 702,per maand. In de Tuinbouw Is dat zoiets als f 620,de losarbelder (in de tuinbouw) krijgt els vakman (dat wel) f 630,En op soort gelijk niveau ligt dat ook wel voor de bloemkwekers, de boomkwekers en de agrariërs. En wat „doet" een bank employé? Als hij 40 Jaar Is, kan hij gestegen zijn tot het minimum groepsgemiddelde van f 1038,33, maar bijzondere ver diensten kunnen dat bedrag hoger maken. MUSICI Nu de musici. Die worden gekwalificeerd naar de belang rijkheid van het orkest waarbij ze spelen. De leden van het Concertgebouw orkest kunnen b.v. na veertien jaren trouwe dienst, als niet nader aange duid musicus, komen tot f 1375,58 bruto. En een eerste concertmeester, een hogelijk belangrijk man, komt In de zelfde tijd tot f 1912,42 per maand. Nu uw brandende vraag: wat verdient een Ie paukenlst toch? Hij zit In groep II van Tabel III (Concertgebouw orkest) en dat betekent, dat hij, na 14 Jaren paukenistlsche activiteiten, f 1708,25 bruto ontvangt (maar wat moet daar, bij ons allen overigens, alle maal niet nog vanaf?). Nu een amusementsorkest. Daarin vangt de klarinettist die ver plicht ook de tenorsax bespeelt, na 14 dienstjaren van bolle wangen maandelijks f1514, En dat geldt ook voor de gita rist, de orkestpianist in zo'n amusementsorkest, de drummer en de 2e concertmeester. En de 1ste violist? Nou, denkt u. die Is van hoog belang en zal wel hoog aangeslagen zijn. Mis. De brave fiedelaar Is In gedeeld In groep IV en na 14 jaar wordt het voor hem dan f 1294,17. TONEELSPELERS En wat doet een toneel kunstenaar na 14 Jaar zwoegen om over het voetlicht te komen? Na 14 Jaar 15.500,(per jaar, ja). En dan zit hij In groep I, waar de gewone vak- liên zitten. De Groten die een uitzonderlijke Betekenis heb- Skal, u bekend vanwege zijn Imitatielederen produkten, heeft nu de frommellederen „stof" (of wat Is het) „Kréon Galaxle" uit gevonden en men heeft daar reeds knappe kledingstukken van gemaakt, vlugge jas/es en kwieke mantels voor weer en onweer. Voor het eerst is nu een stof op basis van polyurèthaan tot stand gekomen die een gevernlst- stralend oppervlak toont (bij dat frommellederen effect dus) en die lakglanzend la en toch zeer soepel. De Nederlandse uitzendorgani satie Tempo Team heeft het Bu reau Ogilvle in Amsterdam op dracht gegeven eens na te gaan of de Nederlandse hulsvrouw zich wel tevreden voelt In hare huls houding. Men heeft toen liefst 20.153 vrouwen die vraag voor gelegd en wat bleek? Dat 82,7 der huisvrouwen helemaal of wél ben, komen tot maximum f 33.150,per jaar. MATROOS Nog even dit: de koopvaardij, de Jongens van de zilte baren. De matroo» kan rekenen, na drie Jaar (als hij gediplomeerd Is) op een vaste gage van f 763,50. KANTOORMACHINEMONTEUR En een kantoormachlnemon- teur die 26 Jaar oud Ie doet, In de hoogste loongroep dan, f 669,41 per maand. Boelend boekje, hoorl WIJ weten nu weer veel meer dan voorheen. En schieten we daar veel mee op? Welnee. Met behulp van een Blusher Stick (ofwel blosstok) kan men het gelaatje een tintelend-door zichtige perzlkkleurlge straling verlenen: zo'n stick In de „lllum!natlon"-liJn van Heieen Rubinstein (In verscheidene tinten te koop) wordt gebruikt voor het voorhoofd, voor de wangen en de kin; die gaan dan beelderig glanzen. Als een parel, Ja. tevreden Is met haar „lot" (met het hoogste tevreden percentage in Friesland t.w. 92,3 en daar uit kan men dus opmaken dat de Nederlandse hulsvrouw een huise lijke vrouw Is en wat wilt u meer. Verder bleek dat de ontevre denheid het meest optrad in de leeftijdsgroepen tussen de 30 en de 50 Jaar en tevens dat de on tevredenheid zich het meest uitte In kringen waar de welstand hoger Is. En waar bleken zich de meeste ontevreden hulsvrouwen te bevinden? In Amsterdam waar 11,3 percent niet tevreden Is en 2,3 heel ontevreden, waar 5,1 het niet weet en waar 48,2 wel tevre den was (tegen het landelijke ge middelde van 49,6 en 33,1 heel tevreden (tegen het lande lijke 39,7 Over heel het land bezien Is dus 6,6 niet tevreden met huishoudelijk werk terwijl dat In Amsterdam tweemaal zo hoop Is n.l. 13,6%. Maar waar Is men nu het meest tevreden? Een goe de vraag. Het blijkt dat de huls vrouwen van boven de 60 jaar en met name die In de Noordelijke provlnclön Groningen en Fries land het best tevreden zijn met haar hulshouding. Zit hem dat In de leeftijd? Deels. Want In Amsterdam Is ook nog 6 van de vrouwen boven de 60 Jaar on tevreden. Wat moeten we daar nu toch mee aan? Amsterdam Is een lastige stad, sprak eens een burgemeester. Want In Den Haag Is het tevreden percentage gro ter: 74% en In Rotterdam Is het 73,1 (tegen dus A'dam 67,6 En de Duitsers? Het Is een publiek geheim, dat zij gek zijn op ons land om hier htm va kantie door te brengen. Ze zitten soms op verregende stranden, ze waaien soms weg van campings, ze moeten soms dagen achter de ramen van hun huurhuis of hotel doorbrengen maar ze komen terug, elk jaar weer. „U moet een ding niet ver geten", zegt dr. H. Kettelhake, directeur van het Duitse reis- en informatiebureau in Neder land (tel. 020 - 241293): „De Duitsers die naar hier komen, wonen bijna zonder uitzonde ring in het Duitse industriege bied. Bent u wel eens in de buurt van Duisburg over de S. LUYCKX 220 miljoen gulden autobahn gereden? Heeft u daar die walm zien hangen, af komstig van de schoorstenen van de fabrieken? Wel, die walm hangt over het hele Ruhr- gebied." Frisse lucht „De Duitsers uit die streek, die naar Nederland komen, kan het helemaal niet schelen of het hier giet als ze met va kantie zijn, als ze maar frisse lucht hebben", aldus dr. Ket telhake. „Bovendien is de zee kust die het dichtste bij is die van de Noordzee, dus de Ne derlandse kust. Als je het hele jaar vieze en ongezonde lucht inademt dan ben je dolblij als dat in je vakantie anders is en dan is wat regen volkomen bijzaak." Daarom blijven de Duitse vakantiegangers terug komen. Daarom klagen ze ook niet. „Weineen", zegt dr. Kettel hake, „de Duitse toeristen mopperen niet over slecht weer in Nederland. Frisse lucht, daar gaat het om en of ze nu uitwaaien of niet, dat is bijzaak." De Belgen U zult er van staan te kij ken wanneer u hoort hoeveel Belgen ons land per jaar be zoeken. De heer S. Luyckx, di recteur Belgisch Verkeersbu reau in Nederland (tel. 020- 245959) heeft het ons verteld. „In 1968 waren er dat twee miljoen", zegt hij, „inclusief de dagjesmensen. Bij elkaar hebben ze aardig wat geld uit gegeven in Nederland, name lijk 220 miljoen gulden. Weet u dat dit 22 procent van de to tale deviezenopbrengst is op toeristisch gebied," vraagt de heer Luyckx met enige trots. Het zuiden De Belgen zien en daarin zijn ze anders dan de andere buitenlanders die ons bezoe ken veel meer in het zui den van Nederland, dan in een nationale trekpleister zoals Amsterdam. Voor de Belgen zijn vooral de provincies Lim burg, Brabant en Zeeland in teressant Cultuur en watersport „Weer of geen weer, het zijn de campings daar die de Belgen trekken en de water sport," vertelt de heer Luyckx. „En dan een heel belangrijk punt: de Belgen blijven veel belangstelling houden voor de tentoonstellingen en de con certen in Nederland". Goed eten Specifieke reisdoelen? Ja, gebleken is dat de bol lenvelden en de Delta-werken bij onze zuiderburen geweldig in de belangstelling staan. Maar ook de Efteling en het open lucht museum in Arnhem zijn bij de Belgen goed bekend. „Nog een vraag, meneer Luyckx. Die 220 miljoen gul den, die de Belgen vorig jaar in ons land op maakten, zijn die voor een deel toch ook in de restaurants gebleven?" De heer Luyckx lacht. „Ja," zegt hij, „de Belg houdt van een ruim budget als hij met va kantie is. Als hij ergens gaat DAVID MORREY-JONES lekker dichtbij eten dan doet hij het goed en dan mag het wat kosten ook. De Belg geeft gemakkelijk geld uit. Wie dit jaar de vakantie In eigen land wil doorbrengen en In de woonplaats gewend is de boodschappen bij Albert Heljn te halen zal, op de vakantiebestemming aangekomen, willen weten of ook daar een AH-wlnkel te vinden Is. Speciaal voor hen volgt hier een overzicht van de AH-vestigingen In de seizoenplaatsen in Neder land. Aalsmeer Almelo Amersfoort Amersfoort Applngedam Arnhem Arnhem Arnhem Arnhem Arnhem Axel Baarn Bameveld Bergen (N.H.) Bergen op Zoom Beverwijk Beverwijk Bllthoven Bloemendaal Bolsward Breukelen Brlelle Brun8sum Caetrlcum Deventer Dieren Dongen Doorn Driebergen Den Bosch Den Burg Den Dolder Den Haag Den Helder Den Helder Echt Ede Eindhoven Eist Emmeloord Emmen Enkhulzen Ermelo Etten-Leur Qeleen Gemert Gennep Goes Gorlnchem Gouda 's-Gravenzande Hardenberg Harderwijk Harllngen Heerenveen Heerhugoweard Hello Helmond Hilversum Hlppolytuahoef Hoensbroek Hoogeveen Hoogvliet Hoorn Hulzen Hulst Kampen Katwijk Kerkrade Leerdam Hese Lochem Loenen ald Vecht Meeetrloht Maastricht Medembllk Meppel Middelburg Mlddelharnls NoordwIJk aan Zee Nunspeet NIJkerk Nijmegen Nljvardal Oegatgeeat Olaterwljk Ommen Oostburg Oosterbeek Ooeterhout Osa Oud-Beljerland Overveen Reelte Renkum Rhenen Roermond Rozenburg Sassenhelm Schoonhoven Sluis Snaak Soeatdljk Son SteenwIJk Swalmen St. Oedenrode St. Maartensdijk Valkanburg Valkenewaard Veanandaal Veghel Vefp Venlo Venray Vlaardlngen Vllsalngan Vllaalngan Vught Waalwijk Waganlngen Wassenaar Wassenaar Weert Winterswijk Wolvega Wychen IJmulden Zandvoort Zeist Zlerlkzea Raadhuisplein 10 Grotestraat 45 Noordwlerweg 105-109 Leu8derweg 79 St. AnnBstraat 2a Beethovenlaan 70 Drieslag 1 Ketelstraat 12 v. Law v. Pab8t9traat 73 Sperwerstrast 57 Kruisstraat 2 Noordstraat 35 Eemnesserweg 40 J. van Scheffelaarstrast 5 Breelaan 14 Parade 1 Bree8traat 54 Büllerlaan 72 lullanapleln 1 Bloemendaalseweg 70 Marktstraat 8 Brugstraat 12 Voorstraat 12 Schlffelerstraat 8 Torenatraat 30 K Blsschopstraat 30 Calunapleln 31 Hoge Ham 137 Dorpsstraat 25 Treey 153e Markt 11 Blnnenburg 8 Dolderseweg 93a Leyweg 1018 lullanapleln 9 Mar8dlep8trest 445 Nieuwe Markt 45 Grotestraat 20 Markt 32 Dorpsstraat 42 Lange Nering 32 Hoofdstraat 153 Westerstraat 95 Stationsstraat 68 Winkelcentrum 29-30 Rijksweg 2 Ridderplein 39-41 Zandstraat 73 Grote Markt 24 Arkel8traat 41-45 Markt 51 Oudelandstraat 16 Bruchterweg 33 Markt 4 Voorstraat 71 Dracht 9 Raadhuisplein Rijksstraatweg Markt 9 Langestraat 53 Hoofdstraat 5 Markt 16 Hoofdstraat 110 en de Wielewaal Binnenban 265 Grote Noord 110 Kerkstraat 22 Gentaeatraat 29 Kerkplein 12 Oudeatreat 93 Vooratraat 27 Hertogenlaan 19 Kerkstraat 25 Hereweg 230 Markt 20 Dorpsstraat 42 M. Brugstraat 8 Kon. Emmapleln 19 Nleuw8traat 40 Hoofdstraat 80 Lange Delft 22 WestdIJk 14 Hoofdstraat 72 Dorpsstraat 45 Langestraat 12 Lange Burchtstraat 53 Grotestraat 67 inslaan 83 Dorpsstraat 25 Brugstraat 22 Eenhoornplantsoen 4 Utrecht8eweg 164 Keiweg 11 Kruisstraat 7 West Voorstraat 1 Bloemendaalseweg 228 Marktstraat 17 Europalaan 20 Fr. v/d Paltshof 32 Markt 11 Raadhuisplein 10 Hoofdstraat 256 Haven O.Z. 77 Leeuwenburg 22 Kapelle8traat 7 Van Weedestrast 48 Heistraat 12 Oosterbsan 7 Rijksweg 11 noord Markt 20 Markt 56 Noordstraat 63 Th. Dorrenpleln 2 Corridor 24 Hoofdstraat 79 Markt 11 Hoofdstraat 35 Klaasstraat 10 Marktstraat 1 Dr. W. Beckmanalngel 10 Wal8traat 54 Scheldestraat 21 Heuvel 1 Irenestraat 4 Hoogstraat 40 Joh. de Wltte8traat 1 Stadhoudersplein 4 Langestraat 7 Ml sterstraat 2 v/d Sandepleln 1 Touwslagerebean 5 .Lange Nleuwstraat 814 Krocht 9 Slotlaan 119 Appelmarkt 20 Cacao-fantasie (cacao-poeder met suiker) In handige glazen pot 300 gram ah Choca! Is zó klaar, f lost direct op, ook In koudi melk. Of u nu gauw eei beker chocolade of pasta voor de boterham y/ klaarmaken, of een lekke- chocoladevlaatje als des. sert op tafel wilt- brengen de pot Chocal Is geduldk Uw toverstaf doet de res N ^verser bij albert heijn Radio- en TV-ontstoords stofzuiger met krachtige 65! watt motor die blijvend; zuigkracht garandeert. Bo venwaarts gerichte afvoer, Signaal waarschuwt wan neer stofzak vól is. Com pleet met 5 hulpstukken 1 jaar garantie. Bestelnr* F-485 wóarvan f 52.- in PMC-ch* ques. Zie voor nadere gegevens it PMC-catalog us. Uw eigen diepvrieswinkel in huis. Maak ieder moment uw keuze uit groenten, vlees,vis, complete maaltijden en des serts. Maximum vriestempe ratuur -28°C. Past op dl PMC-koelkasten. Inhoud 71 liter DIN. Bestelnr A-333 waarvan f 52.- in PM0 cheques. Termijnbetaling mogelijk. Inclusief diepvries-cheques zie de PMC-cata/ogus. Voorname karaf (0,8 liter) met 6 sierlijke glazen van echt, 'zingend' kristal. Me' de mond geblazen en voor zien van het officiële kristal- merk. Elk set-onderdeel heeft 16 slijpsels. Hoogte karaf, met stop, 30,5 cm. De glazen zijn 14,5 cm hoog. Bestelnr. C-815 waarvan f 52.- in PMC* cheques. Zie voor nadere gegevens PMC-catalogus. ^remie-van-de-Maand Club;

Allerhande | 1969 | | pagina 2