Albert Heijn sterk in trek bij trekken er op uit duizenden vakantiewerkers Reeds in februari stromen aanvragen binnen ClkcUltIC-tt(li*ISCITS Coupons van winstdeleiule klantenobligaties kunnen worden verzilverd Camping margarine ZETDUIVEL AAN HET WERK IN PMC- CATALOGUS Waarheen gaan de reis-experts IHlllHUniUi Voor de vakantie: Velen komen terug iblad foiiwsl ijvert Heijn N.V. - Zaandam Aller norUKTXKAKCIER juni 1969 oplage 2.041.550 15 jaargang - No. 7 (158) Vw vele kampeerdere bestaat er jMfi groter genoegen op deze urdbodem den zittend tn het ttnd voor de tent een smakelijk yoodje art het vuistje te ver- «tam Dooh voor het zover Ie M men de tanden In de knap- pty bruine broodkorst kan zet- M moet het broodje van een Mgje margarine worden voor- m en Juist daarin schuilt vaak probleem. De moeilijkheid Ie MMljk dat de door de warmte acM geworden margarine dik wijls de neiging vertoont met wi teres sprong uit de wikkel li ontsnappen om zich vervol- N eens prettig door het zand wentelen. j«w es andere problemen zijn iMrbtj, wanneer we een zoge- Mmde „Camplngmargarlne" ge- iwlken. Deze margarine (van het merk Dutch Bells) Ie verpakt In fraai goudkleurig 500 grams illkdat na gebruik doelmatig met plastic deksel afgesloten kan worden. Het blik ia gemakkelijk nee te nemen, de margarine laat zich prettig uitsmeren en Is lang loudbaar. „Camplngmargarlne" is rfltkrljgbaar In alle AH-wlnkels w de prijs van f 0,99 per blik. Op 2 mei bracht Z.K.H. Prins Claus der Nederlan- tetv een bezoek aan de Zaanstreek waarbij hij on der andere het AH-muse- m aan de Zaanse Schans bezocht. Onderstaande toont Z.K.H. tijdens een uiteenzetting door de A. Heijn, President m Albert Heijn N.V. Nog even en het is weer zover. Studieboeken worden in een donkere kast geborgen, school deuren worden vergrendeld, jong Nederland haalt verlicht adem bij de gedachte aan die lange en hopelijk zonnige zomervakantie. Voor die jeugd is het een verdiende tijd van lekker luieren, van doen waar je zin in hebt, maar heel veel scholieren benutten een ge deelte van die tjjd om ergens te gaan werken als vakantiehulp om op die manier wat geld te krijgen voor een financieel zorgeloze vakantie. Enige duizenden van deze jongens en meisjes komen bij Albert Heijn om gedurende twee of drie weken werk te verrichten, dat nu eenmaal door moet gaan in de perioden dat de vaste medewerkers met vakantie plegen te gaan. En dat staat voorop, de ervaringen met de jeugdige vakantiegangers zijn dusdanig, dat ze zich onmisbaar hebben gemaakt en al klinkt dat misschien wat plechtstatig zich met z'n allen ontpopt hebben als een zeer ge waardeerde arbeidsreserve. Albert Heijn kent het va kantiewerk al vele jaren en met de groei van het bedrijf is ook het aantal zomerhuipen sterk toegenomen. Sinds eni ge jaren komen in februari en maart de aanvragen binnen om in de vakantie te mogen werken in het bedrijf. Als wat dan ook. Dit jaar vormt geen uitzondering op die regel, in tegendeel, het is zelfs zo, dat het bedrijf in de eerste weken van de grote vakantie vrijwel nergens hulpkrachten meer kan plaatsen. Wel in de laat ste weken, maar dat is nu net de tijd dat de jongeren zelf vakantie houden. Dat grote aanbod komt voor een belangrijk gedeelte door dat vele jongeren al voor het tweede, derde of zelfs vierde jaar komen omdat het hun toen zo goed bevallen is. Wat doen die jongeren, die in leeftijd variëren van 15 tot 20 jaar, in een bedrijf als Albert Heijn. Wat kunnen ze, wat mogen ze. Vragen, waarop moeilijk een bondig antwoord mogelijk is daar het een beweeglijk, druk bedrijf betreft met een per manente stroom van mensen en goederen. Hoewel het ac cent van het vakantiewerk heel duidelijk ligt op de in het land verspreide filialen, wordt dat werk ook verricht in het voor Albert Heijn centrale punt, Zaandam. In de produktiebe- drijven, de fabrieken waar de levensmiddelen worden ver vaardigd en verpakt, zijn het met name meisjes van huis houdscholen, die zich nuttig maken bij het inpakken van een veelheid aan artikelen. In het distributiecentrum, van waar de artikelen naar de fi lialen worden gezonden, zijn het jongens van technische scholen, die worden ingezet. In de kantoorgebouwen zijn het meisjes zowel als jongens die eenvoudige administratieve arbeid zoals bij voorbeeld ar chiefwerkzaamheden verrich ten. Zij doen veel en geva rieerd werk. Wie vlot is in rekenen kan zijn werk heb ben bij de ontvangst van lege flessen, een ander werkt bij het snijden en verpakken van groenten, bij het vullen van schappen, meisjes hel pen veelal hij het inpakken van de boodschappen voor de klant. Jongens helpen b.v. bij het vervoer van de bood schappen naar de auto van de klant. Het lijkt simpel allemaal, maar achter die eenvoud ligt ook de eis dat welk werk dan ook met uiterste precisie moet gebeuren omdat zelfs een klei ne fout van grote invloed kan I zijn. Die jongeren, die als vakantiekracht al eerder met het bedrijf hebben kennis ge maakt, weten dat het beste en het ligt voor de hand dat juist aan hen sneller wat meer ver antwoordelijk werk kan wor den toevertrouwd. Anders nog ligt het in de filialen, waar de vakantie krachten (meest van mulo en hbs) nu eenmaal niet te ma ken hebben met tijdelijke col lega's alleen, maar ook met klanten. Nooit verrichten zij zuiver specialistisch werk, nooit kun- nen zij daarom een volledige vervanging zijn van de vaste medewerkers, maar wel ver- j lenen zij een onmisbaar gewor den bijstand en het gebeurt dan ook heel vaak dat de be drijfsleider in een filiaal zijn vakantiekrachten met spijt ziet vertrekken. Hij kan dan alleen maar hopen, dat zij volgend jaar terugkomen. - Er is opnieuw een hoedenmode die het de aanvallige draagster mogelijk maakt, met koket oog vanonder de enorme rand uit te loeren naar.Ja, naar wat? Naar wie? Het romantische hoe- denwerk Is daarmede hersteld. Maar.(sprak hij).wél dient de draagster van ene breedran- dige hoed te bekijken, streng te bekijken, of zulk een hoed haar j waarlijk fraai staat, haar flat- teert. Want reeds ziet uw be- zorgde Rondneuzer, een gevoelig man op het terrein der vrouwe lijke mode, verscheidene mevrou wen door stad en land trekken, gedekt door zulke grote-rand- hoeden en hij schreit bij haar aanblik vaak van narigheid. Want zulk een flaprand staat lang niet elke vrouw (lang niet!) Peter Voorn, een vaderlands hoedensmid, hoedenbouwer, hoe- denarchltect van klasse; ontwierp een ganse serie hoeden van Bangkok- en Panama-stro In fijne pastelkleuren en ook In marine en In wit en in bruin. De bol van 's mans hoeden zit stevig om de (warme) schedel en de wind heeft er geen houvast aan. Wij zagen bij genoemde Peter (Voorn) ook toques die bestaan uit louter bloemblaadjes en die het mooi kunnen doen bij feestachtige ge beurtenissen. Verder natuurlijk: de turban die is weergekeerd en l die vaak gecombineerd wordt met een bijpassende sjaal. Tja. Het kleine zwart ge hoornde duiveltje dat druk kers, zetters en uitgevers grqze haren pleegt to be zorgen door met kwistige hand fouten in gezette kopy rond te strooien heeft kans gezien ook de samen stellers van de PMC-cata- logus een poets te bakken. Hoewel bij het nauwgezet te corrigeren van de tekst een groot deel van het werk van het duiveltje ongedaan werd gemaakt zijn er toch een aantal foutjes door de mazen van het controlenet geslopen. Om misverstan den te voorkomen volgt hieronder een overzicht van de foutjes met daarbij de juiste gegevens. Dameshorloge Op pagina 32 van de cata logus staat vermeld dat het doublé dameshorloge Careny is voorzien van een se- condenwijzer die dan ook op de afbeelding terug te vinden is. Dit luxe dameshorloge heeft echter geen secondenwijzer maar is verder volkomen gelijk aan het getoonde model. Kostuumkoffer Bij de Montana kostuum- koffer (bestelnummer F.148) staat als clubprijs vermeld 57,-, zonder dat daarbij staat dat hiervan 52,- in PMC- cheques moeten worden vol daan. Er zijn mensen, die dag-in dag-uit te maken hebben met wat we tegenwoordig rustig „de vakantie-industrie" mogen noe men. Mensen, die zomer en winter de vakantiegangers moeten raden of vervoeren. Mensen, die zomer en winter vakantie gangers voor hun neus zien verschijnen met de meest onver wachte vragen. Of mensen, naar wiens woord miljoenen elke dag vol spanning luisteren, want zij geven de weersver wachtingen door. Waar gaan uitgerekend die mensen nit zelf met vakantie? Ze zeggen van een kok, dat hij thuis nooit kookt en van een fotograaf, dat zijn vrouw moet zeuren om een foto van hun zoontje te krijgen. Maar denk niet dat die vakantie-indu striëlen'zelf thuis zitten, als ze vrij hebben. Helemaal niet. KNMI-meteoroloog: Wales Dr, H. ten Kate, meteoroloog en adjunct-directeur van het KNMI in De Bilt hoeft geen seconde na te denken voor zijn antwoord. „Waar ik dit jaar met va kantie ga? Naar Wales", zegt hij. „Hét grote regengebied, zegt men, lacht dr. Ten Kate, „maar je moet gokken. Dat Meteoroloog Dr. II. TEN KATE I wat de regen betreft moet je i gokken. doet een meteoroloog net zo goed als een ander". Het is de eerste keer dat de heer Ten Kate naar Wales gaat. „Om eens wat anders te doen," legt hij uit. „Ik ben tijdens de vakanties veel in Zwitser land geweest en ook heel veel in eigen land gebleven. Enge land kennen we betrekkelijk weinig en daarom nu in de maand juli iets heel nieuws voor ons: Wales". VVV-directeur Rome VALKENBURG trekpleis- ter voor vakantiehoudend Ne derland bij uitstek heeft sinds vijf maanden een nieu we directeur van de V.V.V. Het is de heer A. Sandfort en hij komt uit Den Haag, waar hij zeven jaar directeur was van „Nederlands Fabrikaat". Kan een VVV-directeur in Valkenburg weg in de vakan tiemaanden juli en augustus? „Neen, ik ga niet weg, dit jaar zeker niet en volgend jaar waar schijnlijk ook niet." antwoordt de heer Sandfort.' En als hij wegging of als hij over twee jaar weer weg gaat? „Rome", zegt de heer Sandfort, „dat vind ik een ver rukkelijke stad. En Parijs is naar mijn smaak erg plezie rig. Dan noem ik nog een der de stad: Diisseldorf, erg pret tige plaats". Maar de heer Sandfort heeft vooralsnog niet alleen geen j tijd, maar ook geen behoefte aan vakantie. „Jarenlang was i ik tijdens mijn vakantie een j Valkenburgganger", zegt hij. j „Ik heb hier wel eens op een In alle winkels van Albert Heijn N.V. bestaat na 1 juli 1969 weer de gelegenheid een serie coupons van j AH winstdelende klantenobligaties j te verzilveren. Het zijn de coupons j die zijn voorzien van de datering: juli 1969. De rente die ditmaal op de klantenobligaties wordt uitge- I keerd, bedraagt in totaal 13 pro- cent, bestaande uit 4 procent vaste rente en 9 procent winstaandeel. Hiervan moet 25 procent divi dendbelasting worden afgehouden. Wanneer men een aanslag van de worden verrekend. Ook coupons die zijn gedateerd op 1 juli 1965, 1966, 1967 en 1968 kunnen thans alsnog worden inge wisseld. Hieronder volgen informaties over coupons die vervallen, betaal baar zijn en waar men deze kan Inwisselen. BETAALBAAR Met inbegrip van in vorige jaren betaalbaar gestelde cou pons, die voor verzilvering na 1 juli 1969 in aanmerking ko men, zijn na deze datum de inkomstenbelasting krijgt, kan de volgende obligatiecoupons be- ingehouden dividendbelasting later taalbaar: 1955: de nummers 10, 11, 12, 13 en 14. 1956: de nummers 9, 10, 11, 12 en 13 1957: de nummers 9, 10, 11, 12 en 13 1958: de nummers 8, 9, 10. 11 en 12 1959: de nummers 7, 8, 9, 10 en 11 1960: de nummers 5. 6, 7, 8 en 9 1961: de nummers 4, 5, 6. 7 en 8 TABELLEN In de filialen zijn bij de kassa's tabellen opgehangen, die aangeven welk bedrag zal worden uitbetaald. Voor de jaren 1955. 1956, 1957 is dat 4 procent vaste rente en 3 pet. winstaandeel, voor 1958 tot en met 1962 bedragen deze per centages resp. 4 procent en 3J4 procent, over het jaar 1963 werden beide op 4 procent vastgesteld, over 1964 bedroeg de vaste rente 4 procent en het winstaandeel 4]/r procent, voor 1965 4 procent en 5J^ procent, voor 1966 4 procent en 7 pro cent, voor 1967 4 procent en 8Yz procent. Zoals reeds ge meld is de vaste rente over 1968 4 procent en het winst aandeel 9 procent. WAAR INWISSELEN De coupons zijn bij elke bank en bij elk AH-filiaal te ver zilveren. Wat onze winkels be treft, is dit echter alleen mo gelijk op maandag, dinsdag en woensdag, omdat wij vrezen dat op drukke dagen teveel stagnatie aan de kassa's zou ontstaan. Coupons van verza- melobligaties (stukken van 1.000,-) kunnen het best wor den verzilverd via een bank of het hoofdkantoor van Al- bert. Heijn in Zaandam. VERVALLEN De volgende coupons die vijf jaar lang betaalbaar zijn ge weest, kunnen na 1 juli 1969 niet meer worden verzilverd. 1955: nummer 9 1956: nummer 8 1957nummer 8 1958: nummer 7 1959: nummer 6' 1960: nummer 4 1961: nummer 3 Zoals bekend, zijn de voor gaande nummers van deze se ries reeds vervallen. Gezagvoerder H. BOUWMEES TER: Op Mykonos voel ik me als in het paradijs. VVV-directeur A. SANDFORT: al jaren verliefd op Valkenburg. „Dwight" en ,J)rugena" op één plaatje; opmerkelijke dessins en coupe voor zowel man als vrouw. Meer nieuws over de badmode op pagina 5. van de Zuidlimburgse heuvels gestaan en tegen mijn vrouw gezegd: Wat zou het geweldig zijn om in deze streek te kun nen werken. Op dat moment had ik er nog geen idee van dat ik directeur van VVV in Valkenburg zou worden. Nu ben ik hier en ik heb het ge voel dat ik enorm geboft heb. Dit is namelijk een heerlijke streek. Het buitenland in eigen land en dan een buitenland, waar ik al heel lang geleden verliefd op werd." Reisbureau-man IJzeren Gordijn De heer W. F. Siebers is di recteurvan het reisbureau A rne- rxcan Express in Den Haag. Hij is geen man die elk jaar naar dezelfde vakantieplok terug gaat, ook al is hem die ge weldig bevallen. „Ik houd er van land na land te exploreren," zegt hij. „Een paai' keer terug naar het zelfde land, maar niet naar de zelfde plaats, zo leer je land en bevolking het beste kennen, meen ik." Het zijn vooral Italië en Span je, die hij zo (voor zijn ple zier) heeft „afgewerkt" en dan de tientallen andere lan den, waar hij beroepshalve rondreisde. Italië vooral is een land, dat de heer Siebers erg ligt. „Geweldig mooi en fleu rig," zegt hij, „en niet fana tiek. Ik houd niet van fanatie ke dingen of van fanatieke mensen." Hoeveel keer moet je in een land geweest zijn, om er een beetje van te weten en van te begrijpen? Vier tot vijf keer, vindt de heer Siebers. Overi gens gaat hijzelf dit jaar niet weg, omdat hij vlak voor een verhuizing staat. „En volgend jaar zou ik wel eens achter het IJzeren Gordijn willen gaan kijken," zegt hij. „Welk land weet ik nog niet, maar die streek trekt me." Nog twee vraagjes. Is hij een man voor tenten, caravans of hotels? „Hotels," antwoordt hij onmiddellijk. En ten slotte: naar welk land verkoopt zijn reisbureau de meeste reizen? „Naar Spanje, zonder enige twijfel", zegt de heer Siebers. K LM-gezagvoerder Mykonos Gezagvoerder H. J. Bouw meester van de KLM is een vierbander, die in Brabant ge boren werd, maar in Aalsmeer woont met zijn vrouw en vier zonen van 17, 14, 12 en 7 jaar. Met zijn zeven-en-veertig ja ren heeft hij vakantiegangers over de hele wereld vervoerd in alle soorten vliegtuigen. Achtereenvolgens was hij ge zagvoerder op de Dakota, de Convair, de Viscount, de Elec- tra en nu op de DC-8. En even afgezien van alles: captain Har ry Bouwmeester is een be gaafd tekenaar, die al een paar keer het bloemencorso van Aalsmeer heeft ontworpen. „Vakantie? Altijd op het Griekse eilandje Mykonos," zegt hij. „Er was een jaar dat ik pas laat in het seizoen va kantie kon nemen. Waar zou ik heen gaan, vroeg ik aan een collega. Dan moet je Mykonos nemen, zei hij, altijd heerlijk weer. Dat is nu tien jaar ge leden en steeds ga ik naar de zelfde plek terug." De man die het hele jaar de verantwoordelijke taak van gezagvoerder heeft, onderneemt in zijn vakantie geen tochten. „Relaxen, alleen maar uitrus ten," zegt hij. „Lekker eten, retsina(Griekse harswijn) drin ken, elke dag even in een kroegje met de vissers praten, veel op het strand liggen, wat in bootjes varen en verder niks. ik reis het hele jaar, ik vind het heerlijk in mijn vakantie op één punt te blijven." Na tien jaar. Spreekt gezag voerder Bouwmeester een beet je Grieks? Hij is bescheiden: „Mijn vrouw en ik volgden aan de Volksuniversiteit van Am sterdam een cursus Grieks," zegt hij; anderen weten: Cap tain Bouwmeester spreekt het voortreffelijk. Hij heeft op Mykonos dus veel contact met de bevolking? „Ja, heel veel en dat is juist zo heerlijk. Kijk, nu we het er toch over heb ben: dat zouden veel meer mensen moeten doen, eens een cursus volgen in de taal van het land waar ze heen gaan. Met alleenj wat Engels in je hotel en „goedendag" en „danlc- uwel" in de taal van het land. geniet je niet half zoveel dan wanneer je met de mensen kunt praten." En hét grote plezier van ge zagvoerder Hai'ry Bouwtnees ter tijdens zijn vakantie? „Niet elke dag met een koffer sle pen! Ik voel me op Mykonos als in het paradijs". Reisbureau-directeur W. F. SIE BERS: Italii ia een heerlijk land, mooi en fleurig.

Allerhande | 1969 | | pagina 1