Oh albert; heijn Meeneem-ijsin vijf variaties T 73 88 st ly Asperges en wat u er mee doen kunt CU Chips 98 l»s *4' 2.69 iert Heijn jft groeien Ch Zaanse Koeken *1/ MacQueen Zoute Pinda's 85 - 1' Hoger winstaandeel Vakmanschap is meesterschap 57c. Jeu de boules Kindergieter Speedboat Tennis-trainer Speelvijver Duihmaskermet snorkel Raket met parachnte Opblaasbare strandbal Zwemring Werpspel Strand ol zandbak Junior badminton-set a mm Oh Leverpastei 1969 ALLERHANDE B 5 «rdoor maken diverse voe- en genotmiddelen, die kort nog thuishoorden juxe sector" thans deel i' het normale wekelijkse ippakket van de huisvrouw. jjbij is uiteraard van een I werking sprake en dat de inkopers van Albert voortdurend op hun qui "je zijn om het assortiment j-date te houden, zodat lUbliek telkens weer nieu- jrtikelen kunnen worden [geschoteld", die voorheen in het buitenland werden Ètroffen. jet jaarver-slag wordt uiter- nog op veel rneer zaken 9an. Zoals bijvoorbeeld en greep te doen op de count- en cash and carry- jven: deze ontwikkeling nauwlettend gevolgd, Albert Heijn is van me- dat de zgn. „witte schu- (bedrijven in oude ge en met een zeer beperkt timent) in deze vorm een lijgaand verschijnsel zul- jjjn. Vooral, omdat door- i niet wordt voldaan aan num-eisen, die de consu- uiteindelijk zal stellen, plgcstelde prijzen: Albert bepleit opnieuw een zoda- oplossing, dat de detail- lel'meer vrijheid verkrijgt ■ok via de prijsstelling van lerksrtikelen de voordelen bepaalde distributievor- tot uitdrukking te bren- Het strakke standpunt de leveranciers (en van troot deel der detaillisten) Albert Heijn tot de intro- e van meer eigen merken, voor de prijsstelling vrij wordt meegedeeld. 368 was in geldswaar- ca. 24 procent van de schte artikelen afkomstig eigen produktiebedrijven; 32 procent, indien groen en fruit, vers vlees en de non-food-artikelen buiten iouwing wordt gelaten), lantiesluiting: de ver- Ie vakantiesluiting, die in veel gemeenten bestaat, iet name voor de Super seen belemmerende factor rordt cfoor Albert Heijn als discriminatie gevoeld in illjking met. de warenhui- die een dergelijke dwang irs niet wordt opgelegd, directie vertrouwt evenwel, de richtlijnen spoedig aan itwikkeling van de Super- zullen worden aange- Voorts acht zij meer vrij- nodig op het gebied van peningstijden der winkels: belang van de consument, bijzonder van de buitens- werkende vrouw, wan-de-maand-elub: pidomzet was lager dan in maar het aantal verzon- premies was hoger. Met re woorden: de gemiddel- erkoopwaarde der premies idaald. IV.: aar de mening van Albert het nodig be de voorschriften te vereen den, zoals de afgifte van len in de filialen en de urants. foneel: in het verslagjaar aantal werknemers (Al- Heijn spreekt ook in jaarverslag liever van ■werkers) uitgebreid met 1.900, waardoor in decem- aet 10.000-tal is overschre- De directie heeft grote rdering voor de geleverde iaties, in het bijzonder bij gigantische BTW-operatie. raad van bestuur van Al- Heijn heeft de algemene idering van aandeelhou- voorgesteld over 1968 een duidend vast te stellen, 4,20 (in 1967 4) per aan- van 20 nominaal, waar- desgewenst 1 in aande- pari kan worden opgeno- I gevolg daarvan is, dat het winstaandeel op de lenobligaties hoger is, nl. 11.000 meer. Daardoor zal juli a.s. op deze winstde- obligaties 13 procent be- iar zjjn (4 pet. plus 9 pet. Haandeel). De kwekers zijn zo langzamerhand zo knap geworden dat vele groenten die vroeger aan een seizoen gebonden waren, nu het hele jaar door verkrijgbaar zijn, zie de kropsla en nog vele andere. Aan één kant heel prettig, aan de andere kant treedt {l daardoor toch een zekere eentonigheid op door de ver vaging van de seizoenen. De asperge echter is echt aan een bepaalde tijd gebonden, ook al is het tegenwoordig mogelijk om zelfs midden in de winter verse asperges te serveren (in dure restauranis) tegen werkelijk astronomische 1 prijzen en dat is dan meestal wel een kwestie van import. En dat is voor de meesten van ons dan geen spekje voor het bekje. Maargelukkig zijn er de prachtige asperges, blank en zacht die ingeblikt, op tal van manieren toebereid, ons ge hemelte het gehele jaar door wel willen strelen. En dat tegen prijzen die binnen ons bereik liggen. AH brengt prachtige witte puntasperges in blikken van 250 gram en dan kosten ze 1.29. Laten we maar meteen beginnen met de Crème d'asperges Varkenscöteletten a la Gasconne Bierkenners vragen want alle waar b naar zijn geld 1* j oftewel de gebon- r i ^en asperge-soep JBfe en nu hoor ik u al f zeggen: wat is daar («q» nu aan, dat kan je overal eten! Jawel, jawel, maar hebt u dat ooit ijsgekoeld genoten? Ver rukkelijk! En u maakt het zo. U maakt eerst van gelijke delen boter en bloem een glad papje en u voegt er on der voortdurend roeren zoveel melk bij dat een dikke ge bonden saus ontstaat. Laat al roerende even doorkoken en gaar worden. Voeg er zout en verse gemalen peper naar smaak bij en een bewijsje noot muskaat en een bewijsje ge raspte ui. Daarna roert u er zoveel asperge-nat bij dat het geheel de samenstelling van een goed gebonden soep krijgt. De asperges uit het blik snijdt u in kleine stukjes en u voegt ze bij de soep die u vervolgens door een zeef drukt. Als u een mixer hebt dan gebruikt u die, de bedoeling is dat de asperges helemaal gepureerd worden. Neem een eierdooier en klop die los met wat ongeklopte, ongezoete slagroom: 2 eet lepels room op 1 eierdooier, roer dit eveneens door de asperge-crème waarna u nog even controleert of het geheel hartig genoeg is. Laat de crème koud worden en zet ze vervolgens in de koelkast tot ze door en door gekoeld is. Opdienen en genieten! Asperges als warm voorgerecht Laat de asperges uitlekken. Laat vier boterhammen aan één kant bruin worden in een rooster of op een bakplaat onder de grill. Laat het brood afkoelen en roer intussen 60 gram boter tot room, tot slot roert u er een eierdooier door. Vermeng de boter verder met fijn ge hakte peterselie en 65 gram Gelderse ham die u fijn heeft gesneden. Bedek de ongetoos- te kant van het brood met de uitgelekte puntasperges en strijk daar in een vrij dikke laag het botermengsel over. Strooi over de aldus versierde boterhammen geraspte bele gen kaas, vermengd met wat paneermeel. Laat deze lekker nij mooi bruin worden onder de grill en serveer gloeiend. Daar dit een stevig hapje is, kunt u de maaltijd het best besluiten met alleen maar een vrucht toe. Lente-sla van asperges Neem een gelijke hoeveelheid nieu we aardappeltjes als asperges. Bor stel de aardappel tjes schoon en kook ze in de schil. Als ze gaar zijn pelt u ze en snijdt ze in blokjes. De asperges laat u uitlekken, maar u vangt het vocht op. Dat nat giet u over de blokjes aardappelen en u laat ze staan. Van de asper ges houdt u een paar mooie kopjes ter garnering apart en verder snijdt u ze in stukjes ongeveer even groot als de aardappelblokjes. U maakt zelf (en met de mixer is het letterlijk zo ge beurd!) een zeer dikke mayo naise van 2 eierdooiers, wat zonnebloemolie of mazola, een lepeltje heerlijke Franse witte wijnmosterd, vers gemalen peper naar smaak, zout en tot slot wat citroensap. Door deze mayonaise roert u verder (en daarom moet ze inderdaad wel dik zijn) een paar lepels van het bruine van vleesjus. Het heerlijkste kunt u daar voor de gelei nemen die u krijgt nadat u kalfsvlees hebt gebraden. Mocht het vocht van de asper ges niet helemaal in de aard appelen getrokken zijn, dan giet u het voorzichtig af. Meng de stukjes asperge met de aardappelblokjes en de mayo naise en leg dit mengsel in een berg op een bed van knap perige slabladen. Garneer de sla met de achtergehouden aspergepunten en parten hard gekookt ei. Geef er Franse toost en boter bij en geniet van deze uitzonderlijke tong- streling. Reken per persoon een zeer fraaie, vooral niet te dunne varkenscö- telet. Maak een of meer teentjes knof- look schoon en snijdt die^ in zeer dunne reepjes. In de cöte- letten maakt u met een scherp mes een paar inkepingen en in iedere inkeping steekt u zo'n reepje knoflook. Leg de cöteletten in een diepe scho tel en giet er behoorlijk wat olie over vermengd met wat goede kruiden-azijn (ik denk daarbij aan die heerlijke roze- marijn-azijn), stuif er wat tijm in poedervorm over, leg er een laurierblaadje bij en wat vers gemalen peper plus een klein beetje zout. Zet een deksel op de schaal en laat de cöteletten op deze wijze marineren. Tegen de tijd dat u ze gaat bakken laat u ze uitlekken en u maakt ze goed droog met een doekje of pa pier van de keukenrol. In de pan smelt u een stukje boter en daarin laat u de cöteletten aan beide kanten mooi dicht schroeien. Dan gaan er drie teentjes knoflook bij in de pan die u stevig met een deksel afsluit en waarin u de cötelet ten op een heel zacht vuurtje laat pruttelen tot ze gaar zijn. Een minuut of 10 voor het opdienen voegt u er 100 gram olijven bij die u ontpit hebt en dus in stukjes gesneden. Daar de olijven meestal nogal zout zijn, bent u vanzelf heel spaarzaam geweest met het zout in de marinade. Deponeer de cöteletten op een verwarm de schotel (houd ze warm) en voeg een glas droge witte wijn bij de saus in de pan, breng al roerende aan de kook, proef even of het ge heel u hartig genoeg voor komt en roer er van het vuur een flink stuk boter door. Hier past eigenlijk alleen maar een ferme schotel nature ge kookte spaghetti bij en dat zal u stellig niet moeilijk vallen, want bij AH kunt u nu pondspakken spaghetti kopen. U kookt ze, u weet het, vol gens de goede Italiaanse ma nier in zeer ruim kokend water met een beetje zout erin en een scheut olie om eventueel kleven te voor komen. U kookt ze met het deksel van de pan op vrij groot vuur (gedurende de eerste 5 minuten) en zet dan alles op klein vuur met het deksel op de pan. Let vooral goed op dat de spaghetti, al weer volgens goede Italiaanse gewoonte, niet te gaar wordt, ze moet „al dente" blijven, d.w.z. ze moet de tanden nog iets te bijten geven, als ik het zo eens heel huiselijk mag uit drukken! U laat ze uitlekken, zet ze nog een moment op het vuur met een stuk boter en zo gauw dat gesmolten is, serveert u onmiddellijk. En wat hierbij nog meer? Wel een heerlijke, pikant aan gemaakte gemengde salade past wonderwel bij de cöte letten a la .Gasconne en de spaghetti. 6 zware ballen en houten doelballet je met de spel regels erbij. In draaghouder 1 Zware kwaliteit. Kan. tegen een stootje. Grote maat: er gaat wel 2 liter in! Met afneembare sproeier. Stevige metalen uit voering. Schroef met vliegwielaandrijving. Lengte 30 cm 325 Houten blok met sterke veer, 2 slagbats, sterk elastiek en bal. 3!5 Uier zijn enkele bijzonder leuke en voordelige aanbiedingen. Eigenlijk is deze advertentie te klein. Kom dus zelf eens küken. Er is veel meer! Geen groter plezier voor de kinderen dan ploeteren en plenzen met water. Dat kunnen ze naar hartelust in deze speelvijver (90 cm 0). 3 aparte luchtkamers vergemakkelijken het opblazen. Inclusief reparatie- Reclameprijs 13 cm breed venster Zware kwaliteit rubber. Snorkel van hard plastic. Compleet 37S naturel reuzezak 200 gram paprika reuzezak 200 gram Ideale chips: krokant, licht- I bruin gebakken, licht gezou- ten. U kunt kiezen uit naturel 1 en paprika. En als u dan ook nog weet dat u voor die lage prijs een zak van 200 gram krijgt... wel, gauw probe- Cape Kennedy in minia tuur. Hartewens van el ke jongen: 24 cm hoge raket schiet 200 me ter omhoog en zweeft langzaam aan parachu te naar beneden. I!5 Zes kleurbanen waar van drie met leuk decor. Eenvoudiger gezegd: 'n fijne strandbals 120 Solide kwaliteit. Koord rondom dat houvast biedt. J65 Vermaak voor jong en oud. Wie werpt de mees te punten bij elkaar? Met vijf paaltjes en werpringen J95 Emmer, zandzeef, twee zandvormpjes, harkje en schepje. En dit alles voor J m Geef de benjamins hun eigen badminton-set. 2 plastic rackets met me talen steel plus shuttle. In draagtas 125 Tomaten a l'Autiboise U snijdt van het benodigde aantal mooie, gewassen en afgedroogde to maten het kapje af en u verwijdert vocht, pitten en harde kernen. U vermengt wat olie met een scheutje azijn plus wat zout en vers gemalen peper en giet in iedere tomaat wat van dit mengsel. Laat het intrekken. U prakt tonijn fijn (in de blikken van Starkist zit een prachtige hele moot!) en op 60 gram tonijn prakt u 2 hard gekookte eieren mee tot alles goed fijn is. Dan „Instant" ook voor Indische gerechten In piepkleine pak jes vindt u vol doende samenge perste „instant" ingrediënten om van uw nasi en bami zonder veel moeite een groot succes te maken. De producten dragen de toepas selijke naam: „Kwiek" Nu staat er in de gebruiksaan wijzing achterop dat u er kokend water bij moet doen en wel: een kopje of een deci liter. Leg het samengeperste blokje dan ook liefst in een hoog kommetje, zodat het door het water bedekt wordt. Dat heeft het voordeel dat het water ook niet zo snel afkoelt. Ir. 10 mi nuten wordt het water door de pakjes opgenomen en dan kunt u boemboe, uitjes en wat dies meer zij vervolgens heer lijk fruiten en klaar is Kees! Het lijkt wel een konijntje dat u uit een hoge hoed te voor schijn tovert! De pakjes zijn voldoende voor 4 personen. roert u er een eetlepel fijn gehakte groene kruiden (pe terselie, beetje selderij, kervel, bieslook) door, en een lepeltje kappertjes. Daar voegt u dan een aangename hoeveelheid mayonaise bij die u vermengd hebt met een snippertje ge raspte ui plus een beetje ansjovispasta uit de tube. Het geheel behoort een smeuïge massa te worden en daar vult u dan de tomaten mee, (nadat u er de overtollige marinade even uit hebt laten lopen), royaal en met een kop. Wat. die marinade betreft: die hebt u niet weggedaan, want tenslotte giet u er een beetje van over de gevulde tomaten die u in een hors d'oeuvre- schaal opdient, een beetje ge koeld, indien mogelijk. U versiert deze tomaten nog met schijfjes citroen die u fijn tjes uitgetand hebt. Heerlijk met knappend stok brood en boter. IJs als toetje behoort tot de grote uitzonderingen in de Nederlandse huiska mers. Nederland, het kan mag, moet zeljs gesteld worden, is het land van het schep-ijs, d.w.z. het ijs wordt gekocht en ter plaat se geconsumeerd en dat proces voltrekt zich dan ook nog uitsluitend op warme dagen. Van mee nemen naar huis is hoege naamd geen sprakelaat 'staan van bewaren totdat het tijdstip van het dessert is aangebroken. Dat taboe gaat Albert Heijn opheffen door het brengen van „meeneem-ijs" dat enige tijd bewaard kan blijven. Dezer dagen vindt de introductie plaats, dezer dagen dus wordt begonnen de Nederlander te leren ijs te eten, te leren leven met ijs, omdat botweg ijs als dessert, ijs bij een al of niet boeiend tv-programma, 1 ijs voor de kinderen als ze uit school komen zo lekker is. De huisvrouw maakt nog te weinig ijs met behulp van ijs- poeder. Het meenemen en be waren van kant-en-klaar-ijs gebeurt eveneens in geringe mate, vooral omdat de verpak king dat meestal niet toelaat. Al met al is er een vrij kleine markt, maar die wordt van nu af aan doorbroken. Want tegen aantrekkelijke prijzen brengt Albert Heijn meeneem-ijs in vijf variaties en twee verschil lende verpakkingen. In een rechthoekige schuim- plastic container worden de soorten roomijs-vanille, roomijs-vanille/mocca en roomijs vanille/aardbeien gebracht. Door het mate riaal van deze container, van styropor blijft het ijs ook buiten de koelkast enige uren „ijskoud". Wie 's mid dags koopt, kan het ijs 's avonds eten zonder vrees, dat het een papje geworden is. De pakken bevatten een halve liter ijs, ruim vol doende voor 4 a 5 personen, en kosten 1,39 per stuk. Tot 24 mei echter geldt de introductieprijs van 99 cent In een meerderemalen te gebruiken koelkastdoos van hard plastic wordt ijs met chocoladesaus (Dame Blan che) en ijs met aardbeien saus (Aardbeien-Melba) ge bracht. Deze ronde dozen bevatten een hele liter, goed voor acht a tien por ties, en kosten 2,25 per stuk. De introductieprijs tot 24 mei is 1,75. Het ver dient aanbeveling om wat betreft deze verpakking de tijd tussen kopen en con sumeren zo kort mogelijk te laten zijn, hoewel ook deze verpakking het smel ten vrij goed tegengaat. Vanzelfsprekend kunnen diegenen, die in het bezit zijn van een diepvrieskast, diep- vrieskist of een goed vriezende diepvriesruimte in de koelkast, daar nu een nóg nuttiger ge bruik van maken. De styropor- container moet hierbij gebruikt worden als transportmiddel van winkel naar huis en bij plaatsing in de diepvriezer worden verwijderd. De huis vrouw weet zelf het beste of de diepvriesruimte in haar koelkast is afgestemd op het bewaren gedurende uren, da gen of weken. Doorgaans staat het vermeld in de koelkast, in ieder geval kan het worden nagegaan in de bij de kast be horende handleiding. Wie dit alles beschouwt, er vaart dat met dit meeneem-ijs vele kanten uitgegaan kan worden. Zelfs de mensen, die geen koelkast hebben kunnen maar dan alleen de recht hoekige verpakking ijs eten op uren die hun het beste lig gen. Zo zijn er legio mogelijk heden met dit ijs; bewaren als dessert of 's avonds eten in plaats van een frisdrank. Ook wat betreft het garne ren van het ijs kan de huis vrouw naar hartelust fanta seren: een sausje erover, een toefje slagroom erop en ge bruik maken van de ijs-wa fels, die tegelijk met het ijs in de AH-winkels gekomen zijn. A *39;m 139 0H s verser bijl doos 18 stuks ±215 gram Kostelijke koeken, naar een oud-Zaans recept gebakken. Zouden ze daarom zo favo riet zijn? In ieder geval kunnen de Albert Heijn- bakkers het tempo maar net bijhouden. ^^erserbij doos 20 zakjes samen 80 gram Superieure thee van een rijk- geurige «Schotse melange. In handige, groot formaat theezakjes. Zo gemakkelijk, ook op weekend-trips. blikje QQ 56 gram £w blikje OA 100gram OW blik £Q 200 gram WW Hup in' de tas! Neem een paar blikjes mee voor onder weg, Gemakkelijk en smake lijk boterhambeleg, zo'n har tige hapje gaat er altijd in. verser bij albert heijn zak 250 gram WW gram 142 KIL0BAAL Natuurlijk, pinda's zijn pin da's. Maar er is wei degelijk kwaliteitsverschil. Ze moeten van bepaalde grootte zijn, ze moeten deskundig zijn ge brand en vooral, ze moeten vers zijn. En dat zijn de pin da's bij Albert Heijn, waar ze gewoon de tijd niet krijgen om oud te worden, zo gauw zijn ze de winkel uit. verser bijl

Allerhande | 1969 | | pagina 5