Nieuwe benoemingen in AH - C ommissar iaat 40.- Wb# 179.- Thermosflessen-combinatie VBV Kinderzitje NIEUWE PMC-PREMIE NYLONS 2paa,3r-2?5 Wat is bi\ AH Twaalf flessen pils in handige PMC-concerten wegens overweldigende belangstelling geprolongeerd GOED BEKEKEN Clubprijs Grillfix Clubprijs MEI 1969 ALLERHANDE Europoort, 'Euromast, Euro visie, Eurohaven en dan nu ook nog de Euro bierfles van Albert Heijn. De naam Eurofles is niet zo maar gekozen. Ze is ontstaan op basis van een aantal afspraken van grote bierbrouwerijen die in het kader van de Europese samenwerking hebben be sloten gezamenlijk één type bierfles met een in houd van 0,50 liter op de markt te brengen. Het is de bedoeling dat deze Eurofles de bekende bier pul gaat vervangen. De nieuwe bierfles is beter dan de pul aangepast aan de moderne gebruiksge- woonten en zal met name gemakkelijker een plaatsje in de koelkast kunnen vin den dan het oude „dik buik je". Albert Heijn introduceert deze fles nu in een han dige kartonnen draagdoos met 12 Euroflessen als in houd, hetgeen voor de consument ee/i aantal voor De enorme belangstelling die de PMC-concerten in de afgelopen achter ons liggende seizoenen hebben getrokken, heeft ertoe geleid dat ook in het komende seizoen en wel vanaf 7 november 1969 t/m april 1970 een aantal van deze concerten zullen wor den georganiseerd. De uitvoeringen worden ver zorgd door het Amsterdams Filharmonisch Orkest (het Kunstmaand Orkest) o.l.v. Anton Kersjes. Onderstaand schema geeft een indruk van het program ma dat zal worden geboden: 'ijdag 7 november 1969 Solisten: CHRISTIAN EN DICK BOR, viool Ouverture Orpheus in der Unterwelt J. Offenbach Concert voor '2 violen Géza Frid Uit de Nieuwe Wereld A. Dvorak vrijdag 28 november 1969 Programma: TSJAIKOFSKY- AVOND Soliste: EKATERINA NO- VITSKAJA, piano Slavische Marsch Op. 31 Pianoconcert nr. 1 Symfonie nr. 4 zaterdag 10 januari 1970 ProgrammaSPROOKJES AVOND Solist: MICHAEL W AIM AN, viool Muziek nit Midzomernachts- droom F. Mendelssohn- Bartholdy Vioolconcert nr. 1 Proko- fief Sheherezade N. Rimsky- Korsakof vrijdag 20 februari 1970 Programma: FRANSE AVOND Soliste: BELLA DAVIDO- VITCH, piano Ouverture Le Corsaire H. Berlioz Pianoconcert G gr. t. M. Ravel Symfonie C. Franck op vrijdag 10 april 1970 Programma: OPERA-PARA- DE, AVOND MET NEDER LANDSE OPERASTERREN Solisten: 5 van de beste Ne derlandse Operazungers en zangeressen: Jennie Yeeninga, Sopraan, Cora Canne Meyer, mezzo-spraan, Anton Trom melen, tenor, Jan Derksen, bariton, Guus Hoekman, bas WIJZIGINGEN VOORBE HOUDEN! Clubprijs 13,—' in PMC- cheques; bestelnr. C. 169 In de op 7 mei 1969 gehouden vergadering van aandeel houders zijn mevrouw prof. C. W. VISSER te Wageningen en prof. dr. J. KREIKEN te Delden benoemd tot com missarissen van Albert Heijn n.v. In dit artikel van AllerHande brengt de rubriek GOED BEKEKEN een kort portret van beide hoogleraren, die óók tot taak hebben het belang van de klant van Albert Heijn zo goed mogelijk te dienen. de hand liggende voor delen ten opzichte van de tot nu toe voor dit doel gebruikte zware houten kratten biedt. Tegelijk met de nieuwe fles is ook het etiket aan de moderne vormgevings- eisen aangepast. Dit geldt ook voor het etiket van het 0,30 liter bierflesje dat natuurlijk in ere blijft. De introductieprijs van de doos met 12 Euroflessen bedraagt (tot en met 24 mei) 4,95 per doos en na 24 mei 5,25. Sinasdrinks in meeneempak Nieuw bij Albert Heijn is ook het handige mee neempak met vier bekers verkwikkende sinaslimo- nade. Dit meeneempak bestaat uit een soort kar tonnen houder waarin de vier bekers dermate vast zijn aangebracht dat het pak zonder gevaar van rondrammelende bekers achter op de bromfiets of in de auto meegenomen kan worden naar picknick of op lange reizen. Qua formaat en inhoud vormt het pak een grote verbetering ten opzichte van de oude verpakking waarin zich 20 bekers be vonden. De oude prijs van 0,25 per beker kon ge handhaafd blijven waar door een complete ver pakking van vier bekers 1,— gaat kosten. Door dat de limonade „prik vrij" is loopt men niet het risico dat de limonade niet bij jonge kinderen in de smaak zal vallen. Nieuwe limonadesiroop Veel nieuws van het fris drankenfront ditmaal want ook het assortiment limo nadesiroop heeft een be langrijke uitbreiding on dergaan. Van nu aan is er namelijk een nieuwe si roop met een aardbeien- smaak. Vooral de zachte smaak en de diep-rode kleur zullen deze limona de bij de kinderen in de smaak laten vallen. Er kan nu een keuze wor den gemaakt uit de vol gende smaken: aardbeien, sinaasappel, cassis, frambozen-bessen, ananas-sinas, guanabana, reine-claude en grapefruit. De prijs van de nieuwe siroop bedraagt 1,69-per fles van 0,75 liter. «VWWN/WWWSA/WVS'W Vijf-hoog in Wageningen in een kamer met een prachtig uitzicht („Dat zie je zelf bijna niet meer, daar ben je zo aan gewend") vind ik professor C. W. Visser, hoogleraar aan de Land bouwhogeschool. Ze draagt een mantelpak en op de linkerkant van het jasje verraadt een klein strikje, dat mevrouw Visser ridder Oranje Nassau is. Wie over prof. Visser iets wil vertellen, kan op tien ver schillende manieren beginnen. Hij kan zeggen, dat haar man ook hoogleraar (in ruste) is. Hij kan zeggen, dat haar zus ter eveneens hoogleraar is, dat haar dochter ingenieur is en dat die dochter ook weer met een ingenieur trouwde. Pharmaceute Maar het kan ook heel an ders. Ik kan beginnen met te zeggen, dat de hoofdfunctie van mevrouw Visser hoogle raar Landbouwhuishoudwe- tenschappen is, gericht op de problematiek van gezin en huishouding. Ik kan zeggen dat zij zitting heeft in de commissie consumentenaange legenheden van de Sociaal Eco nomische Raad. Ik kan zeg gen dat zij voorzitter is van de commissie van toezicht op vergelijkend warenonderzoek, een soort curatorium waarin zowel consument als produ cent vertegenwoordigd zijn en dat voorkomen wil dat iemands belangen geschaad worden. Ik kan ook zeggen dat zij lid is van de Adviescommis sie van het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding. Ik kan zeggen dat zij veel te maken heeft met de sectie gezins- economische vraagstukken van de Nationale Commissie Ge- zinsbelangen. De lijst is veel langer te ma ken. Prof. Visser is ook se cretaris van de senaat van de Landbouwhogeschool. Van ori gine is zij pharmaceute en tien jaar was ze praktiserend apotheker. En dan ineens zegt ze: „Ik ben eigenlijk een na tuurwetenschappelijk opge leid mens, maar de problema tiek waarmee ik bezig ben, ligt grotendeels op sociaal en economisch terrein. ser van de voorlichting voor vrouwen per tv-buis? „Die voorlichting zou veel ge nuanceerder moeten gebeuren meent zij. „Consument en pro ducent moeten elkaar op een redelijke manier kunnen vin den en daar mankeert nog al wat aan." Pakje soep Prof. Visser vindt, dat een vrouw niet meer buiten voor lichting kan. „Vooral wat de duurzame goederen en de tex tiel betreft," zegt zij. „Kijk, een pakje soep is een een malige aangelegenheid; vindt een vrouw die soep niet zo lekker, wel, dan koopt ze de volgende keer een ander merk. Maar blijkt naderhand dat de koelkast te klein is, dan is in zo'n aanschaf veel geld ge stoken en men zit er lang aan vast. Op dat gebied is goede voorlichting gewoon hard no dig, want zo'n onderwerp kun nen we als vrouw niet goed beoordelen zonder hulp. Het zelfde komt u tegen in de dienstensfeer. Neem de ver zekeringen. Daar kan een mens zonder voorlichting ook niet meer uitkomen. En naar ma te het ontwikkelingsniveau stijgt, zal men van de voor lichting meer gebruik gaan maken." Voorzieningen Als het aan prof. Visser lag, dan werd er in de voorlich ting veel meer gebundeld. Dan kwam er een centrum, waar iedereen op velerlei gebied voorlichting kan gaan halen. Laatst zag ik een ontwerp daarvoor van een bouwkundig student, een soort Doelen. Zeg dat zo'n 'centrum in Den Haag zou komen, wat heeft de vrouw in Assen er dan aan, om maar een plaats door P. W. RUSSEL Veilig autozitje en kinder stoeltje tegefijk. Solide, ver chroomd frame. Bekleding van zwarte en bruine kunst stof. Veiligheidsriemen met handige sluiting. Geheel op vouwbaar. Weegt slechts 3.6 kg. Past op achterbank van auto als rugleuning en zitting gescheiden zijn! Bestelnr. F-171 in PMC-cheques Zie voor nadere gegevens de PMC-Catalogus. Voorlichting De in Amsterdam geboren mevrouw Visser bracht twin tig jaar van haar leven in Drente door. Zij is actief ge weest in de Voogdijraad, in het Groene Kruis en ze was voorzitter van de Bond van Plattelandsvrouwen. „Maar dat deed ik allemaal in een vorige fase van mijn leven." Als ik zeg dat de lijst van al haar activiteiten toch waar lijk wel een zeer indrukwek kende is, schijnt ze even be nauwd dat dit op een com pliment gaat lijken en ze wuift de opmerking weg. „Alles wat ik doe en gedaan heb heeft steeds weer te maken met de vraagstukken van consument, gezin en voorlichting," zegt mevrouw Visser. Voorlichting, het begrip is haar dierbaar. Wat vindt prof. Vis te noemen, vraag ik. „Ja, je zou moeten decentraliseren," zegt prof. Visser, „zoiets als wijkdiensten. Maar wel alle diensten die een mens van de gemeenschap mag verwach ten bij elkaar. Dat zou ook zeer efficiënt werken. We zijn een klein land en we kennen el kaar allemaal, de mensen die op dit terrein werken." Professor, steeds meer blijkt dat de gehuwde vrouw wil gaan werken. Heeft u daarop enig commentaar? „Van verscheidene kanten wordt gesteld dat ook een ge trouwde vrouw de vrijheid heeft beroepsarbeid te kiezen, evenals de gehuwde man. Wil men dit realiseren dan zijn maatschappelijke voorzienin gen nodig om het ieder, die dat wenst, mogelijk te ma ken huwelijk, ouderschap en beroep te combineren. En u begrijpt, dat daarbij het eerst gedacht wordt aan voorzienin gen met het oog op kinderen die een tweede huis nodig hebben tijdens de uren, dat beide ouders werken." Uleer en beter Vindt u, mevrouw Visser, dat een vrouw die haar huis houdelijk werk gedaan heeft, haar taak voor honderd pro cent achter de rug heeft, zodat er niets meer te verbeteren valt? „In dit opzicht bestaat er, zo als eens een collega opmerk te, overeenkomst met weten schappelijke arbeid: ook daar bij kan het altijd beter," al dus prof. Visser. „En vroeger heb ik al gesteld, dat er in de huishouding geen product afgeleverd wordt dat naar omvang en kwaliteit stabiel is; er is steeds ruimte voor meer en beter. Meer variatie in de maaltijden, in de trak taties bij bezoek," in de kle ding van de kinderen, in de zorg voor ordelijkheid en rein heid van huis, huisraad en kleding." Acht u het gewenst dat een getrouwde vrouw zakgeld krijgt? „Zakgeld zou ik het eigenlijk niet willen noemen", zegt prof. Visser. „De getrouwde vrouw moet gewoon een zekere zeg genschap over het gezinsinko men hebben en het gedeelde beheer wordt hoe langer hoe algemener. De patriarchale houding wordt nog het meest aangenomen in de hoogste en de laagste lagen van de be volking." Eigen inkomen Het lijkt prof. Visser „voor de meeste vrouwen heerlijk geld te hebben dat helemaal van hen is; daar zit een stuk vrijheid in en het is ook dik wijls de reden van een baan- voor-halve-dagen. Ik ken een echtpaar waar zij van haar „zakgeld", dat echt van haar alleen is, zo gespaard heeft tot ze er een bontjas van kon kopen." En mevrouw prof. Visser be sluit met de opmerking: „Toch zullen we er aan moeten wen nen, dat veel getrouwde vrou wen in de toekomst eigen werk plus inkomen hebben. Maar er zal natuurlijk altijd voor de kinderen gezorgd moe ten worden. Ik ben er echter wel van overtuigd dat de gedachte, dat de vrouw wat meer over geld moet kunnen beschikken, veld zal winnen. Maar in de loop van één ge neratie zal dat niet op te los sen zijn." „Een onvoorstelbaar dynamische man", zeggen zijn vrienden. Ik tref hem in een kamer in Utrecht, terwijl hij op het punt staat van Wassenaar te verhuizen naar Deldende hoogleraar die bedrijfs economie doceert aan de hogeschool van Enschede: prof. dr. J. Kr eik e n. En als we die aardrijkskunde achter de rug hebben, dan hoor ik dat prof. Krei- ken pas 44 jaar is, in 1953 een stewardess van de K.L.M. trouwde en nu va der is van een dochter van dertien en een zoon van elf jaar. De nieuwe commissaris van Albert Heijn n.v. zegt het ronduit: „Dat de vennootschap mij vroeg, apprecieer ik zeer. Niet alleen vanwege mijn per soonlijke interesse, maar ook omdat ik in de loop van vele jaren groot respect voor deze N.V. en het bestuur heb gekre gen. Ik geloof namelijk dat men een taak vervult, in deze maatschappij. En dan niet al leen door de vernieuwingen die in het aankooppatroon /an de huisvrouw zijn, zeg maar, aangebracht, maar ook een taak ten opzichte van de industrie. Door de krachtige positie van het bedrijf kan er beslist een uitdagende en te gelijk opvoedkundige taak ver richt worden." Commerciële opleiding Op 12 augustus van het vo rig jaar heeft Koningin Ju liana dr. J. Kreiken tot hoogle raar benoemd. Zij deed dat in haar vakantieverblijf in Italië, Porte Ercole. Achttien jaar daarvoor maakte dr. Kreiken deel uit van de directie van bedrijven of voerde zelf de leiding. En dan ineens geplaatst worden in het vak van hoogleraar? „Ja, ik wil graag benadruk ken dat ik het professoraat aanvaardde omdat ik geloof in management-opleiding", zegt hij. „Daar vindt men een vacuüm." „Kijk", legt dr. Kreiken uit, „in Frankrijk, Engeland en België drong men honderd jaar geleden al aan op een commerciële, opleiding van in genieurs. De Amerikanen brachten deze echter in de praktijk. PROF. DR. .1. KREIKEN MEVROUW PROF. C. W. VISSER yWVAAA/WWWWWWWVWWV^/WWWWVWVWS/WWVV^/WWWWWW Die management opleiding is enorm belangrijk; denk alleen maar aan planning en projec ten op langere termijn." Zelf is hij op dit terrein al zeer lang actief. Hij was de eerste Europeaan die bestuurs lid werd van de American Ma nagement Association en met de heer A. Heijn is hij de eni ge Nederlander die (in Brussel) bestuurslid is van het M.C.E., het Management Centre-Euro pe. Ten slotte is prof. Kreiken nog bestuurslid van het Ne derlands Instituut voor Effi ciency en vice-voorzitter van het Nederlands Centrum van Directeuren. In de leiding In Rotterdam, waar hij is] geboren, beëindigde hij in 1950 ook zijn studie als eco-< noom en in 1955, toen hij al verkoopleider voor Bruynzeel in Zuid-Afrika was, promo veerde hij tot doctor in de economie. Even later werd dr. Kreiken benoemd tot direc teur van J. W. Jagger and Comp. Ltd. in Kaapstad. „De eerste grote post die ik had", zegt hij er zelf van. En via een kortstondig di recteurschap bij John Diebold in Parijs werd hij later eerst directeur en daarna president directeur van Sitos (de brood- biscuit- en chocoladegroep van de meelfabrieken De Nederlandse Bakkerij, om het even eenvoudig te zeggen). IIet karakter De management opleiding van ingenieurs heeft, zo mag ik missohien wel stellen, het hart gestolen van prof. Kreiken. Om een goede manager te worden, heb je drie dingen nodig, vindt de hoogleraar: punt één is vak kennis, punt twee: je moet een bedrijf kunnen besturen en punt drie: je moet het ka rakter hebben. „Als je een van die drie mist, ben je niet geschikt", zegt prof. Kreiken. Ik vraag hem o£ het niet een geweldige overgang is: van de directiestoel naar de plek voor de studenten. Van de plaats waar men zei hoe het moest naar de plek waar men jonge mensen opleidt en kennis en inzicht moet bij brengen. "Neen", lachte de man die tussen 1952 en 1955 al do ceerde in Stellenbosch. „In Amerika zie je die overstap van directiestoel (of leiders- stoel) naar het professoraat veel meer. De reden is en wat dat betreft voel ik me een beetje Amerikaan dat je graag mensen voor bestuur lijke functies wilt opleiden en ontwikkelen." Wie veel met vrouw en kin-, deren naar buiten gaat kent het probleem dat ontstaat wan neer tijdens het rondreiken van de verfrissingen blijkt dat zoonlief zijn zinnen heeft ge zet op koude limonade terwijl de heer des huizes niet te be wegen valt dit zoete vocht tot zich te nemen maar met lui der stemme hete koffie eist. Ook bij Albert Heijn heeft ie mand kennelijk met dit pro bleem te kampen gehad want in de lange lijst van Premie van de Maand Club artike len is nu een thermosflessen- combinatie opgenomen die het mogelijk maakt de beide op positiegroepen op hun wenken te bedienen. De combinatie bestaat uit twee roestvrij stalen Inox 18/8 ther mosflessen met staalglas bin- nenfles afgesloten met een ex- pansiedop met daar weer over heen een roestvrij stalen slui ting die tevens als drinkbeker dienst kan doen. De inhoud van één thermosfles is vol doende voor vier kopjes of twee royale mokken. Beide flessen staan keurig in gebed in een fraaie kunstle deren Montana genaamd donkerbruine draagtas welke van een kort hengsel is voor zien. Een riempje tussen de beide flessen zorgt ervoor dat deze stevig vast staan en niet tegen elkaar kunnen ram melen hetgeen nare gevolgen zou kunnen hebben. Het for maat van de draagtas met de flessen is: hoogte 29 cm, 21 cm breed en dikte 10 cm. De prijs van deze thermos-combi waarin koude dranken uren koud en warme dranken uren warm blijven bedraagt 39 in PMC-cheques. Het bestel nummer van deze premie is F - 515. Doel kennen Prof. Kreiken vindt, dat „besturen" niet een kwestie is van dingen, van procedures en richtlijnen. „Ik zie het als het opbouwen van een mense-1 lijke organisatie", zegt hij.1 „Natuurlijk, mét procedures, J maar primair met doelen." Kijk, het laat ik maar zeg- gen Europees besturen is tochi min of meer: het gebeurt zo en zo, jij doet dat en dat. De mensen doen het, maar dik- wijls zonder te weten welk doel ze met hun werk eigenlijk moeten bereiken". „De Angelsaksen kennen meer het delegeren: de men sen vrij laten bij de methode die ze kiezen, maar ze wel tevoren bijbrengen wat er be reikt moet worden." „Op die manier kun je men sen opbouwen tot hogere pos ten en dat is toch het doel van heel de maatschapij. Be tere prestaties, betere taakver vulling en meer genoegdoe ning." Niet door „grauwe theorie" wil prof. Kreiken naar zijn leerstoel groeien, maar door „mensen op bouwen". lrAls je dat voor ogen hebt, dan sta je dicht bij de studenten", besluit hij Electrische grill voor ge zond, zeer smakelijk eten. Inf ra-rode warmtebron roos- i tert vlees, vis en gevogelte aan ronddraaiend spit, op handgrilleerrooster of aan 4-delig mix-spit. Bestelnr. A-375 waarvan f52.- in PMC- cheques Zie voor nadere gegevens de PMC-Catalogus. ^n alle SuperMarts en in de^V meeste Zelfbedieningszaken (van 12 t/m 24 mei) Jolie Madame zonder naad, kleur: amber De kleuter nóóit alleen in 't verkeer! Woont u zo ver van de kleu terschool dat het u moeilijk valt uw kleuter 4x per dag heen en weer te brengen? Praat u dan eens met de kleuterleidster. Zij weet mis-, schien een klasgenootje in de buurt van de school dat gebracht en gehaald wordt, bij wie uw kleuter tussen de middag zijn boterhammetje kan opeten. Of anders kan ze u misschien helpen om samen met andere moeders een rouleersysteem op touw te zetten voor het halen en brengen. Want vóór alles geldt: De kleuter nóóit alleen in t verkeer! Comité ter Bevordering van de Kleuterbescher ming v. d. Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers, Buitenhof 5, Den Haag. Tel. (070) 183270. Lidmaatschap f5.50 per jaar met gratis verzekering.

Allerhande | 1969 | | pagina 3