Twee afwasaMtq voor 4 en 8 personen Albert Heijn blijft verder groeien m Prijs: 13.95 Nieuw jeugdblad nu e lke week te koop Spelen varen De „maren" herontdekt f -V'J i i tZSElEËlSSÉi^ UIT JAARVERSLAG RLMJKT: Vorig jaar 36 dit jaar minstens 32 nieuwe vestigingen QöuD in Maandelijks nieuwe hp's in SuperMarts Aflevering niet onbeperkt HEINTJE JEUGDKRANT: UNIEK BOEKJE VOOR UITSTAPJES TE LAND EN TE WATER DOOR AH GEÏNTRODUCEERD 5} 55 Hogere omzet Minder netto winst t: Burengerucht Steeds nieuwe artikelen euwsblad van ^bert Heijn N.V. - Zaandam Aller Hande llllll mei 1969 oplage 2.031.660 15 jaargang - No. 6 (157) KEUKENMEISJES IN DE PMC Begin mei bracht de Premie-van-de Maand-Club van Albert Heijn twee afwas-automaten voor gezinnen van yjer en acht personen. Volgens ingewijden behoren de uachines in hun klasse tot de goedkoopste, terwijl zij qua werking tot de top-klassers gerekend moeten wor den. Anderhalf jaar speur werk is voorafgegaan aan ieze nieuwe PMC-premies, waarin op zeer nauwe wij- je is samengewerkt met de Castorfabrieken in Turijn. n n De nieuwe afwasautomaten tóbben de codenamen KM-4 en [M-8 en die twee letters heb ben nu al voor de bijnaam Keuken Meisje" gezongd. 1 Met de machines kan men twee programma's kiezen. HET EERSTE program ma bestaat uit een complete pasbeurt met water op een pperatuur van 70 graden ;elsius. Om- te beginnen wordt je in de machine geplaatste af pas twee keer met koud water .«spoeld. Vervolgens warmt de [tomaat het afwaswater op ot zeventig graden, „doet" de ifwas, waarna de afwaskuip ipordt schoongespoeld. Pas jaarna warden de borden en toppen en alles wat in de af- pasautomaat geplaatst is twee eer met koud en nog een keer met warm water nagespoeld. Automatisch wordt bij het warme water voor de afwas het wasmiddel gevoegd, terwijl bij het warme naspoelen ook weer automatisch een lansmiddel wordt toegevoegd. HET TWEEDE PROGRAM MA laat de afwasautomaat precies hetzelfde werk doen, maar dan bij een temperatuur van 55 graden Celsius. Het is duidelijk dat de moge lijkheid tot keuze er is, omdat bij het eerste programma gedacht is aan de pannen, aan kopjes met thee-aanslag en aan extra vette borden en schalen, terwijl het tweede program ma meer bestemd is voor de afwas van ontbijt en de niet-vette lunchserviezen. Pluspunten IHet is niet moeilijk de duide lijke pluspunten van de nieuwe PMC-afwasautomaten KM-4 en KM-8 op te sommen. Ze zijn te verdelen in drie hoofdpunten. TEN EERSTE: Door een gunstige opbergtechniek kan men op elk uur van de dag „een slordige keuken" voorko men. TEN TWEEDE: Uit hy giënisch oogpunt bezien zijn er grote verschillen met voor heen; een afwaskuip je of een. afwasgedeelte in het aanrecht waar nog vuile randen inzaten is nu ten enenmale uitgesloten, terwijl de afwas zelf veel effi- cliënter gebeurt. TEN DERDE: De afwasauto maten KM-4 en KM-8 besparen duidelijk onaangenaam werk aan het hele gezin. Albert He(jn hoopt dit jaar minstens 25 nieuwe SuperMarts, 5 nieuwe zelf- bedieningsbedryven en 2 nieuwe wegrestaurants te openen. Met de reeds goed gekeurde projecten (voor een deel al in uitvoering) zal ten minste 40 miljoen gulden gemoeid zyn, ter wijl voorts nog eens onge veer 6 miljoen gulden no dig is voor de aankoop van terreinen voor SuperMarts, die voor de volgende jaren op het bouwprogramma staan. Dit staat te lezen in het kor telings verschenen jaarverslag over 1968, waarin zoals ge bruikelijk ook een blik in de (naaste) toekomst wordt ge worpen. Er blijkt uit, dat de groei van Albert Heijn onver minderd doorgaat. In 1968 kwam zelfs een rekord-aantal nieuwe vestigingen tot stand, nl. 27 SuperMarts, 8 zelfbedie- ningsbedrijven, waarmee de to tale verkoopoppervlakte met 21.570 m2 steeg tot 107.561 m2! Bovendien werd het bestaande distributiecentrum in Zaandam Voor het eerst heeft Albert Heijn in haar jaarverslag uitslui tend foto's geplaatst, die de zogenaamde „non food" tot onder- werp hebben. Wel een bewijs van het groeiend belang dat aan deze sector wordt toegekend. Deze twee foto's uit de „kruidenierswinkel anno 1969" komen o.m. in het jaarverslag voor. n de loop van de maand april werden in de SuperMarts van A.H. de eerste stereo- an mono afspeelbare lang speelplaten onder het eigen merk „Westside" uitgebracht )e eerste plaat „Tijuana a go- o", gespeeld door de Mexican Trumpets, bevat Mexicaanse muziek terwijl de volgende Plaat een zevental sprookjes lit zeven verschillende landen al bevatten. De tekst voor Je laatste plaat is gesproken loor Simone Rooskens van het Rotterdams Toneel. Hoezen: ontwerp AH let feit dat de platen met be- ïulp van de modernste opna- Qe apparatuur worden ver vaardigd garandeert een uit stekende geluidsweergave. Het }gt in de bedoeling maande- ■jks een nieuwe langspeel plaat te introduceren, die in de SuperMarts voor de fabel- achfcige prijs van 3,95 per tuk verkrijgbaar zullen zijn. Ie aantrekkelijke hoezen voor e platen zijn speciaal voor Albert Heijn ontworpen, teneinde beschadigingen aan e plaat te voorkomen wor den deze met de modernste apparatuur automatisch inge- hoesd. Een regelmatige aanvoer van afwasautomaten uit de Castor- fabrieken in Italië is verze kerd. Het tempo voor afleve ring aan PMC-leden is echter gebonden aan de capaciteit van de service-afdeling daar er een monteur komt voor de definitie ve aansluiting. Nu kunnen deze heren er wel per week een paar honderd afwerken, maar het is moeilijk te voorspellen hoe groot het aantal afwasauto maten wel zal zijn dat door de PMC-leden wordt besteld. Men ontvangt een bericht kaart die, zodra de machine is gearriveerd en ook de aanslui tingen voor aan- en afvoer van water gereed zijn, naar de ser vice-afdeling kan worden ge zonden. Vandaar uit ontvangt men dan bericht wanneer de monteur komt. De imam is W.V1 Gelijktijdig met de twee ge noemde afwasautomaten heeft Albert Heijn een afwasmiddel laten creëren, dat minder agressief is dan de -huidige af- wasmiddelen, maar een betere werking heeft. Met dit af wasmiddel, dat ALV A-vaat- wasmiddel heet, bereikt -men een optimaal resultaat. Het af wasmiddel moet telkens voor de afwas aan de automaat wor den toegevoegd. Tegelijk brengt AH het nieu we ALVA-spoelglansmiddel. Het wordt voor het eerst in Nederland in afwasautomaten toegepast en ALVA-spoel- glansmiddel is bovendien voor zien van een aantal stoffen die kalkneerslag voorkomen. De prijzen van de nieuwe PMC-afwasautomaten zullen bedragen: ƒ598,- voor de KM-4 en 818,- voor de KM-8. Be- stelnr. respectievelijk A177 en A 239. Meer nieuws over deze gloednieuwe PMC-premies op pagina 2. Als opvolger van het in enkele jaren hij honderd duizenden jeugdige lezers geliefd geworden blad Heintje brengt Albert Heijn medio mei een nieuwe jeugdkrant: Heintje Jeugd krant. Het formaat is gelijk gebleven aan dat van het oude Heintje, maar dat is dan wel ongeveer het eni- Het grootste nieuws is, dat Heintje Jeugdkrant vanaf 14 mei (woensdag i.v.m. Hemel vaartsdag) iedere donderdag Spelen Varen, een boekje, speciaal bestemd voor al diegenen, die van water houden, is sinds kort in de AH- filialen te koop. Het boekje, dat in opdracht van AH door de Bossche cartograaf J. G. van Klink werd samengesteld, bevat een schat aan gegevens en adviezen op het gebied van de recre atie op en vooral ook aan het water. De gids, met kaarten op schaal 1:100.000 verschaft tal van gegevens over de wa tersportgebieden in ons land, over aanlegplaatsen, doorvaart- hoogten, openingstijden van bruggen en sluizen, jacht- en roeibotenverhuur, toeristische attracties te land, rustige viswaters en hotelletjes waar vissers graag van het „uren naar de dobber turen" beko men. „Spelen Varen" bevat zo wel land- als waterkaarten en is daardoor uniek ini ons land. Het boekje is natuurlijk geen complete vakantiegids maar is wellicht juist door zijn over zichtelijke beknoptheid uit stekend geschikt voor al dege nen die mogelijkheden voor uit stapjes per boot of per auto zoeken. Naast een overzichtkaart van Nederland, 23 detailkaarten met zowel gegevens over wa tersportmogelijkheden als at tracties te land, bevat „Spelen Varen" bovendien een der- ËJIIIllllllllinillllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllUllli tiental reductie-cheques die ge bruikt kunnen worden bü o.a; rondvaarten, boottochten, be zoeken aan dierentuinen, recre atie- en sportparken. Als vier personen bijvoorbeeld twee volwassenen en twee kinderen alle cheques die achter in het boekje te vinden zijn, ge bruiken, dan levert dit een bedrag van minstens ƒ20 aan reducties op. „Spelen Varen" is in de AH- filialen verkrijgbaar voor de prijs van 1.75. (Zie ook pag. 7.) Pas de laatste jaren zijn ze herontdekt: de „maren" (met één „a") in Groningen, waar op in vroeger tijden de turf schepen af en aanvoeren. Maar daarin kwam de klad en vele jaren werd er niet meer om gezien naar deze langgerekte vaargeulen die smalle strepen trekken in het met oude rijpe bomen en weelderige weilan den opgesierde Groningse land. Het is nu anders geworden. De watersport heeft de maren in bezit genomen. De smalle kanalen waarvan het ondiep ste zestig centimeter is zijn in veel gevallen bevaarbaar voor roeiboten, bootjes met buitenboordmotor en zelfs kleine motorkruisers. Ze staan met elkaar in verbinding en vormen tezamen een wirwar van waterwegen waarop men sen die de stilte en de leegte zoeken, graag bun routes uit stippelen. Die beginnen vaak in bet Reitdiep bij Schouwer- zyl en Schaphalsterzijl, of het Boter diep bij Onderdendam, dan wel de sluizen bij Zout kamp. Over de daarop inha kende maren liggen alle ge gevens voor u klaar bij de provinciale VW van Gronin gen, Markt la, 05900-21541. Filllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllliillllllltllllllllilllllllllllillilllllllllllllllllllllllllllllllllllillllir. Dit is een van de afbeeldingen uit de nieuwe spannende strip „Ragnar de Viking", waarmee men voor het eerst op 14 mei in Heintje kennis kan maken. verschijnt. Elke week acht pa gina's boordevol strips en an dere interessante „lezenswaar digheden". In die strips zal men verschillende oude beken den terugvinden, maar ook zal men kennis kunnen maken met tal van nieuwe stripfiguren. Machtige nieuwe verhalen zijn onder meer die van „Komkom mer", „Snuf", „Het rechtvaar dige Spookje", „Slimpie", en „Ragnar en Viking". „VRIJ" TE KOOP Verheugend is het voorts, dat Heintje Stripkrant „vrij" te koop is. Waarmee wordt be doeld. dat er niet eerst meer een pakje margarine hoeft te worden gekocht om een krant te kunnen aanschaffen. Voortaan kan men de Heintje Jeugdkrant zonder meer in alle Albert Heijn winkels gaan ko- pen. 1 Ondanks het feit, dat Heintje |j! Jeugdkrant, m.i.v. half mei elke week los kan worden gekocht, j ondanks vele nieuwe en span- nende stripverhalen, kost de krant toch maar twintig cent 1 per nummer. Daarmee blijft het de goedkoopste jeugdkrant, die in Nederland te koop is. Behalve het al genoemde nieuws heeft Heintje Jeugd krant trouwens ook meer te bieden wat de hoeveelheid leesstof betreft. Hoewel het blad niet dikker is geworden, staat er wel veel meer in. Dat komt, omdat nu ook de achter pagina vol staat met stripsl „CRUYFFIE- PRUSVRAAG" Maar liefst vier nummers lang zullen de jeugdige lezers kunnen meedoen aan een grootse voetbal (Cruyf- fie) prijsvraag, waarvan bet eerste deel in het eerste weke lijkse nummer staat. De week daarop (22 mei) is er een serie tips voor de jonge toerist (sight seeing door Ne derland met Heintje) en in het nummer van eind mei staan weer twee kleurige pagina's met interessant speelgoed- nieuws. Het eerste nummer in juni brengt een compleet strip verhaal. Voldoende redenen om de nieuwe Heintje Jeugdkrant niet te missen! uitgebreid met ruim 17.000 m2. (De bouw van een nieuw distri butiecentrum in Zwijndrecht zal waarschijnlijk eind dit jaar of begin 1970 starten.) Verder werd een wegrestau rant bij Beekbergen geopend. De voortgaande groei blijkt ook uit de omzetcijfers. De to tale geldomzet aan derden steeg van 727 miljoen in 1967 tot ƒ888 miljoen in 1968, dat is 161 miljoen of ca. 22 procent meer. (Daarbij moet er reke ning mee worden gehouden, dat in verband met de invoe ring van de btw het jaar verslag loopt tot 4 januari, dus over een periode van 53 weken tegen normaal 52.) Verwacht wordt, dat ook dit jaar de om zet aanzienlijk zal stijgen. De nettowinst is eveneens gestegen (van f 13.111.000 in 1967 tot f 15.415.000 in 1968, dat is met 17.6 procent). In pro centen van de omzet is de winst evenwel ietwat gedaald, nl. van 1.80 tot 1.74 procent. Si Stralend-vrolijk zijn is niet moeilijk in zo'n fleurig jurkje: een model (met peer-motief) uit de vrucht- rijke zomercollectie van de Romein Barocco. Dit betekent, dat de procentu ele netto winstmarge (dus het geen AH op zijn levensmidde len verdient) niet onbelangrijk is gedaald. De oorzaak daarvan ligt niet alleen in een sterke stijging van de kosten, maar ook in de desondanks gehand haafde uiterst scherpe prijsstel ling, waarvan (mede door de voortdurende uitbreiding van het aantal filialen) thans meer gezinnen profiteren dan ooit. Die uitbreiding gaat overi gens niet altijd over rozen, zo blijkt verder uit het jaarver slag. Met name de bouwplannen voor SuperMarts brengen nogal eens moeilijkheden teweeg. Voor de moderne SuperMarts is een grote oppervlakte nodig, temeer, omdat Albert Heijn op het standpunt staat dat daarbij ruime parkeerterreinen beho ren te worden aangelegd. Aan de medewerking, die van al lerlei adviserende en beslis sende instanties nodig is, man keert helaas nog wel eens wat, omdat deze instanties vaak nog onvoldoende inzicht hebben in de eisen, die vandaag aan Su perMarts moeten worden ge steld. Nog maar al te vaak wordt dit soort bedrijven, die toch veel kenmerken hebben van een warenhuis, beschouwd als een „vergrote kruideniers winkel". Het gevolg daarvan is dik wijls, dat de SuperMart wordt „weggestopt" in een combina tie met woningen en dat brengt vaak groot ongerief mee voor de bovenburen en an dere bewoners in de directe omgeving. Immers, niet alleen is het 'aantal geluidmakende machines (voor koeling, lucht verversing, verwarming e.d.) sterk toegenomen, bovendien ontstaat er nogal eens „buren gerucht" door de aan- en af voer van goederen. Dit probleem zal nog groter wor den als het door de sterk toene mende verkeersintensiteit wel licht nodig wordt de aan- en afvoer te verplaatsen naar de nachtelijke uren. Het jaarverslag wijst ook nog eens op de grote verande ring, die zich voltrekt in de verbruiiksgewoonten van het Nederlandse publiek. De con sument heeft veel meer keuze mogelijkheden dan vroeger, niet alleen als gevolg van de^ ontwikkeling binnen de Euro-' pese Economische Gemeen schap, maar ook door de toene mende vraag naar „vreemde" consumptiegoederen, die men (vaak tijdens de vakantie) in andere landen heeft geproefd en nu ook wel eens thuis wil gebruiken.

Allerhande | 1969 | | pagina 1