dr. MANNEN ONTWERPEN VOOR VROUWEN HEET U OOK iZO -• - Haarmode voor de en make-up I zomer '69 De revolutie van het badpak AMERICANA Denk er aan Ja zeker, NAAM EN KARAKTER I MAKE-UP VOOR l MANNEN? t Bruine tnannei l Keurige nagel ALLERHANDE We schrijven 1879: half Europa is helemaal dol van het Dr. Jaeger tricot-hemd en het lukt een Duitse fabriek patent te krijgen op die lekkere, bruinachtig witte wolletjes. U kunt geen man of vrouw tegenkomen of ze hebben, wanneer ze geen Jaegertje dragen, er in ieder geval van ge hoord, want het is geweldig". Negentig jaar later, we schrijven 1969: de wol letjes a la Dr. Jaeger zijn nog steeds wel een beet je bekend, maar we hebben een gigantische keuze gekregen in de modellen en stofjes die we ónder onze bovenkleding dragen. We dragen heel mo dieuze hemdjes uit katoen, maar we halen onze schouders ook niet meer op als we iets horen over een synthetische polyamide-filamentgaren. We noemen maar iets: de keuze uit stoffen voor onder de gewone kleding is zo groot, dat we voor inge wikkelde namen al helemaal niet meer terug schrikken. Niet dat u al die namen want het zijn er wat hoeft te onthouden, het is misschien alleen leuk te bedenken dat alle fabrieken om het hardst werken om nieuwe stoffen samen te stel len en alles nog makkelijker, nog prettiger draag baar, nog sneller wasbaar te maken dan tot nu toe. Een revolutie als in de begintijd van de Jae gertjes hoeven we weliswaar niet meer te ver wachten, want daarvoor zijn we te veel verwend en géwend. Maar het is allemaai wel prettig om naar te kijken en daarom zijn er op deze pagina een paar van de nieuwe voorjaarsmodellen uit de Nederlandse lingerie te vinden. Een nachthemd met duster op deze foto zijn de model len rood). Beide kledingstukken voor de avond, nacht en morgen zijn afgezet met rode kant en ruches. De modellen zijn van HOLLANDIA. Het was wijlen Christian Dior. de Parijse mode-ont werper. die in 1947 ineens weer grote aandacht voor de vrouwelijke taille vroeg en met die nauw omsloten taille kwam ook ineens de buste (weer) in de belangstelling. Tevoren hadden we jaren en jaren beleefd waarin dat vrouwelijke kenmerk- in de mode weinig of geen rol speelde: de vrouwen deden hun best een zo plat mogelijk en mannelijk figuur te hebben. En met de mode zoals Dior die pousseerde, kwamen de BH's zoals we die nu kennen. BH's bestonden a! sinds de jaren twintig: zij kwamen toen in de plaats van de zoge naamde „steun-korsetten" die lot dan toe gebruikelijk waren. Maar nogmaals: veel aandacht kreeg de buste nog niet in die jaren. Soort bikini Als de BH's van nu nog maar zo jong zijn, hoe dedèn de vrouwen vroeger dan? Corsetten zijn door de eeuwen heen gebruikt, maar heel vroe ger. in de vierde eeuw voor Christus, kende men al een soort BH-tje. In die tjjd droe gen in Griekenland de vrou wen een soort buste-band. Later, tijdens het Romeinse Rijk in de eerste eeuw na Christus, waren er Romeinse vrouwen die tijdens een, be zoek aan een badinrichting Er is een bepaald ver band tussen naam en karakter; dat verklaart wellicht dat sommige men sen niet echt bij hun naam .passen" en dan vaak een andere naam noemen als de hunne. Iedereen kent wel personen, die niet bij hun naam passen en die men veel liever een andere zou willen geven. Deels is dat een gevolg van de mode om zijn kinderen te noe men naar beroemdheden van film en sport of ze namen te geven uit een bepaald taalgebied, waar ze een andere inhoud, andere waarde hebben Amerika zit vol grapjes als het gaat om zogenaamde „con versation pieces"; men deinst voor weinig terug als het er om gaat het gesprek op gang te krijgen als er visite is en het dan op gang te houden ook. Een van de beste manie ren is een vreemd of grappig voorwerpje in huis te halen, dat, op de een of andere ma nier, de belangstelling wekt. Een nogal pakkend aardig heidje dat luide gillen kan ontlokken, is een fles waarin, op ware grootte, als op sterk water, een afgekapte vinger, een oor of een grote teen is gedaan -(uiteraard van plas tic). Het is een gespreksthema om elk gesprek tot stilstand te brengen, zeggen de adver teerders van deze „Sick- Nacks" die er, met een apo- thekersachtige label en een medisch uiterlijk, griezelig- echt uitzien. Ook wordt ge adverteerd met wrijfstenen: het zijn gladde, mo"oi-ges Iepen stukken steen die prettig in de hand liggen en die, neemt fnen aan, de zenuwen stillen als men ze in de hand neemt en ze onafgebroken wrijft. „Neem het in de hand en u voelt uw zorgen wegdrijven", zegt de adverteerder van deze stenen, die trouwens ook in het verleden al werden ge bruikt ''oor hetzelfde doel. U kunt ook erg leuk opzien baren met de cobra-mand. Dat is een mandje dat. bij hel blazen van de juiste tonen op de slangenbezweerdersfluit, opengaat, waarna er een cobra langzaam uit te voorschijn komt en dan heen en weer zwaait. Vooral later op de avond zal eep dergelijk op treden veel opwinding ver oorzaken Wat zoiets kost in de V.S.? Een dollar of 12. Het ding werkt op batterijen. Golfers moeten soms de plaats van hun bal aangeven. Daartoe dienen dan kleine merkstokjes of anderszins. In de V.S. heeft 'men nu „mar kers" uitgevonden die de vorm hebben van een graftombe en voorzien zijn van de woorden „Here lies Herman S. David" (hier rust Herman S. David.) Het grafsteentje is van zuiver zilver en ko groot als een munt; het kost 3 dollar. U op- autootjes wordt gebruikt, monteert deze enorme windsleutel op de koffer van uw auto en is dan verzekerd van veel hilariteit. De sleutel zuigt zich dan vast op het lak zonder het te beschadigen. Zo'n sleutel kost dan zoiets van 1% dollar. En lachen dat we deden! U kunt uw naam laten drukken op stierenvech ters-affiches en zo de kennis sen verbazen. dan hier. Hoe het ook zij: hieronder een aantal na men: kijk eens of ze pas sen bij uzelf of degenen die u bij die naam kent. Berta: komt van het ger- maanse „berth", dat „stralend, glanzend" betekent. Berta is geduldig, kameraadschappe lijk, praktisch en zij blijft lang jong. Edith: komt van het ger- maanse „edel" en zij is sterk, handig, verstandig en heeft zedelijke moed. Erik: oorsprong onbekend; Erik is nadenkend van nature, dromerig en muzikaal. Ernst: van het Duitse „ernst"; hij is slim, wispeltu rig, impulsief en voorts lek kerbek. Eva: is nieuwsgierig en leuk om te zien; ze is speels ook wel en heeft charme; zij werd genoemd naar de oermoeder van de mensheid Eva. Ferdinand: van „frid-nand" „vredestichter". Is geestig, een busteband en een lende- schortje droegen: men zou kunnen zeggen: de voorloper van de bikini. Maar dit alles is steeds bedoeld geweest om de buste te bedekken, niet om vorm te geven. Grote maten Terug naar 1947, toen die buste ineens weer wél vorm moest krijgen, volgens de mode van die tijd (en die van nu). Het waren ook toen al de Nederlandse vrouwen die van alle vrouwen in West- Europa de grootste maten hadden. Want met de vrou wen uit de Slavische landen heeft de Nederlandse vrouw van boven de grootste om- j vang van alle vrouwen in heel Europa. Een kwestie van j een bepaald mensenras, kli- j maat en zelfs voeding. Amerikaanse vrouwen heb- ben doorgaans een kleine buste; zij dragen meestal een BH-tje met cup A, evenals de vrouwen in Engeland, Frankrijk en Scandinavië. Duitse vrouwen dragen meestal een B-cup: wij in Nederland vinden inderdaad een C of D geen uitzondering. Het gevolg: in Nederland is er ook minder vraag naar BH- tjes met een vulling van schuimrubber. Maar in Duitsland heeft men geconstateerd dat de grootte van de buste heel langzaam toeneemt. Er is al gezegd, dat het gebruik van „de pil" daar wellicht iets mee te maken heeft. Maar hoe dan ook: waar we ook door moedertje Natuur mee gezegend of minder ge zegend zijn, er zijn zoveel soorten en vormen BH-tjes, dat iedere vrouw haar figuur kan corrigeren en vervol maken. Een paar voorbeelden: een grote, zware buste is het beste gediend met een „long line". vrouwenvriend, onvoorzichtig ook en spot graag. George: uit het griekse „gé- ergon". „die de grond be werkt". George is wantrou wend en intelligent en nogal ongedisciplineerd. Gustaaf: van „augustus", het latijnse „verheven"; is fijn gevoelig, trouw, hoffelijk en bescheiden. Herman: komt van „hari- mann", het germaans voor ..wapenman": zijn karakter is langzaam, conservatief en vriendelijk. Hugo: van „hüg" het germaanse „wijs" of „bijde hand"; hij is individualistisch, hoogbegaafd en moeilijk van karakter. Lodewijk: van „hlod-wig", germaans voor zegenrijke strijder. Jaloers, veelzijdig en plooibaar. Maria: van het hebreeuwse een BH met lang maagstuk, dat steunt. - Kleine busten zullen altijd „ver gesepareerd" zijn van nature, daar is ook iets aan te doen. Er zijn zoveel mogelijkheden en er zijn zoveel kleine kle- 1 dingstukken die corrigeren en er nog leuk uitzien ook, dat niemand hoeft te zuchten dat er toch nog maar weinig te redden is. Nodig zijn alleen een beetje zelfkennis en de deskundigheid van een goede verkoopster. Ah ja, en wist u dat het ipff bijna altijd mannen zijn die dit soort kledingstukken voor i* vrouwen ontwerpen? i§J& Omdat mannen in deze zaak de meeste smaak hebben en weten wat het beste is voor I j r i i 7 een vrouw, is er wel eens stukje voorjaars-haarmodeafgekeken van de gezegd. I kapsels zoals de maarschalken van Napoleon die droegen. Alles ligt. een bee; door elkaar. Vrouwen broek pakken zijn gewoon (zie de mode q Parijs en Rome) en moeten we ook al meer opkijken van rn^ nen die een make-up-}™ fertje hebben. Echt waai-; en het ston niet eens in de Fabeltje, krant, maar het is gewoj écht te zien. in Engelaj bijvoorbeeld. Daar is dat de make-up-koffertjë voor mannen te W zijn. De inhoud besta? niet alleen uil de male toilet-benodigdhed^ (scheerwater, poeder, haw lotion, deodorant), maj zelfs uiteen paar val^ wimpers. En met die valse win, pers houdt het niet een op, want er zijn in Engs. land ook gezichts-maskei voor heren op de marfe nel zoals een vloeibai* make-up voor mannen, dj hun gezichten een zo& gebruinde teint nio? geven! En wanneer ij heren last hebben van g( sprongen lippen, is er eg speciale kleurloze lipstici voor hen te koop. E? soort veredelde cacat boter. Een beetje gewoner q dit gebied zijn de kleur shampoo's en haarverfjg maar die kennen we hit in Nederland ook al. Wanneer we de zin doen (en dat is niet eens zo ver velend) van een groot aan tal kappers die verenigd zijn in het „Syndicat Haute Coif fure Franqaise et Coiffure Creationlopen we er straks allemaal bij met een kapsel dat doet denken aan de haardracht van de maar schalken van keizer Napo leon. Ieder halfjaar brengt dit „Syndicat" een nieuwe haar lijn en dit keer dan heeft men zich laten 'inspireren door het Eerste Franse Keizerrijk, vooral omdat het straks twee honderd jaar geleden is dat Napoleon werd geboren. Soort bakkebaard zijn langer dan de rest van het kapsel. „Het is", aldus de kappers, „een haardracht die heel ge makkelijk is, mits er een lichte permanent is gebruikt. Dan moet, met een beetje borstelen, het haar steeds in de goede vorm terugsprin gen." En waarom dan nu speciaal iets, dat is afgekeken van de haren zoals 'de maarschalken die destijds droegen? „Omdat de kapsels van de dames uit die tijd wel heel ei-g vrouwe lijk en romantisch waren", aldus de kappers, „maai- ze zouden toch niet zo goed pas sen in dit moderne leven. Van daar dat we het in de man nenmode van die «tijd hebben moeten zoeken." Het maarschalkenkapsel zo als wij dit nu kunnen dragen is op de eerste plaats een vrij kort kapsel. De haren worden vanuit een punt dat „myriam" dat „uitverkoren" j iets achter de kruin ligt naar betekent: zij is zachtmoedig, j voren gekamd. Voor de oren dromerig, ook mooi en tame- krult een soort lange bakke- lijk gecompliceerd van aard. 1 baard en de haren in de nek Make-up En de make-up van dit sei- zoen? Die is wat deskundigen j op verzorgings-gebied noemen i „transparant". Het moet zo zijn,' dat. we niet rondlopen met 1 gezichten waar de crème en j de poeder duimendik op ligt j (dat mag nooit, trouwens). De make-up van dit voor jaar en deze zomer moet zelfs nauwelijks zijn waar te nemen; ze is doorschijnend en laat de gezichtshuid zelf goed zien. Het gezicht mag volgens de meeste schoonheids-huizen ook wel een beetje glimmend aan doen. Paarse eye-linen De lipsticks variëren ook dit seizoen weer in. kleuren van heel licht en zacht tot fel en donker (oranje, abri koos-kleurig). Voor de opmaak van de ogen mag u ook weer van alles gebruiken en zelfs meer dan ooit misschien: paarse eye-liner bijvoorbeeld met een even opvallende kleur oog schaduw, in blauw-achtig of groen. Wanneer u gaat informeren, zult u merken dat veel schoon heids-huizen geheel aparte make-up-programma's hebben voor donkere type vrouwen en blonde of donkerblonde met een lichtere huid. Daarbij zullen alle kleuren op elkaar zijn afgestemd, zodat u wan neer u nogal vrij veel geld wilt uitgeven een heel „zomer-pakket" kunt aan schaffen. U mag dit best et: beetje overdreven vindei maar een vaststaand fe is dat veel mannen met aandacht aan hun uiterlij zijn gaan besteden dai pak weg, tien jaar gs leden. Nu hoeft dat nk meteen in het gebruik va valse wimpers te ontaai den maar dat een ma rondloopt met keurig gs vijlde nagels en lekke ruikt naar een scheer watertje, dat is alleei maar prettig, niet? En als we dan nog steed even afstappen van di valse wimpers en bruin 'make-up: er zijn in Neder land tegenwoordig ook ge kleurde herenslips et -hemden te koop; in rooi blauw en geel onder meer Voor de mannen die zoieli toch nog" steeds „te vet' wijfd" vinden (maar waar om eigenlijk?) zijn er slip in wit met een enkels gekleurde rand bovenaan De woorden „baden" en „badpak" zijn woorden die nu in de geschiedenis na het jaar nul maar erg weinig zult tegenkomen. Water vond men iets waar je alleen maar ziek van kon worden en het woord „badpak" is pas ingevoerd Alles mag u dit jaar dragen aan het strandvan zeer klassieke badpakken tot en met een Ber muda-pak en een heel klein bikini-tjè. Nieuw zijn de badpak ken die ook vanvoren grote delen „bloot" vrijlaten, zoals het model rechts op deze foto. De rug blijft helemaal bloot, dank zij twee kleine, stevige schouderbanden. Zowel bij de badpakken als bij de bikini's worden veel ringen en kettinkjes van kunststoffen ge bruikt. De modellen zijn gemaakt uit Antron, door TWEKA. Een badpak van vrij klassiek model, met, ival moderne variaties: het diepe decolleté in V-vorm, dat mooi sluitend blijft zitten dank zij een speciale, stevige. BH die in het bovenstuk werd ver werkt. Het model is van BENGER-RIBANA en gemaakt uit Helanca-cloqué. rond het jaar 1900. In die tijd ging men beseffen dat baden (en dan nog wel in de open lucht) wel eens erg gezond kon zijn. Dat was de begintijd van de bad koetsjes, waarin men dan onder de grootste geheimzinnigheid zijn bad kleding kon aantrekken. Die bestond uit de bekende knie broeken met ruches, het korset-verstevi gende bovendeel, de zwarte badkousen en de shawl, die alles moest bedekken wat tot dan toe nog nooit in het open baar te zien was geweest. Maar rond 1913 kwam de grote revo lutie: het korset werd afgeschaft en het beeld van de vrouw veranderde. En zo veranderde ook de badmode. Voor de badkostuums ging men wol gebruiken inplaats van katoen. Ook al omdat wol het voordeel had „ook in natte toestand strak om het lichaam te blijven zitten De dertiger jaren brachten al wel badpakken van kunstzijde, badpakken met rokjes en héél voorzichtig de twee delige badpakken. Pas rond 1950 werd hier de bikini ingevoerd (overgewaaid uit Amerika) en in diezelfde tijd kreeg aan het strand ook de buste meer accent in de badpakken-mode. Pas een jaar of tien geleden is men voor badpakken en bikini's (volop nu) lichtgewicht kunststoffen gaan gebrui ken naast de klassieke materialen. We hebben dus nog niet zo lang een heel aparte mode voor het geval we naar het strand of het zwembad gaan. Misschien hebt u zich van die mode aan het strand nooit zo erg veel aan getrokken. omdat u voor uzelf wist dat een badpak u beter stond dan een bikini, of omgekeerd. Dat is ook het beste. En dan is de badmode van dit jaar iets voor u. Want alles mag dit keer: bikini, tweedelig badpak, klassiek badpak, een badpak dat een tikkeltje op de mono- kini lijkt maar meer bedekt, Bermuda- pakjes, u kiest maar. Ook erg leuk is een reuzen- npwindsleutel zoals die welke r- (in het klein) voor speelgoed- Vindt u dit ook een mensje om zó mee te ne men en het iedere dag vier keer te verkleden met steeds weer even leuke kleertjes? Kledingstukjes voor heel kleine mensen zijn nu eenmaal altijd schattig maar dat vindt u niet voortdurend als u er geweldig lang op moet wassen en als die jasjes en broekjes heel lang aan de lijn moeten hangen voordat ze eindelijk droog zijn. Synthetische vezels lossen dat was- en droogprobleem echter voor een heel groot deel op. Ze drogen sneller dan wol en hebben boven dien nog het voordeel dat donkerder kleuren dan lichtblauw en roze kunnen worden gebruikt in combi natie met wit bijvoorbeeld. De zaak loopt in de was niet door. Het babypakje op deze foto is gemaakt uit orlon en het werd ontworpen in Italië, door Rocchini en Peroncini. Je zou 't zo niet zeggenmaar toch zijn dit twee pyjanw| (uit de Frou-frou-collectie van Triumph Internatiotm Ze bestaan uit een (niet op de foto zichtbaar) broeb met daarover een soort „wikkeljurk je", dat met «1 bind-ceintuurtje in de taille sluit. dat u de verkoopster altijd eerst even de maat ld nemen, als u een b.h. of een step-in koopt. En nets dan vooral de tijd om verschillende modellen door 1' passen. Een slecht-zittende foundation bederft uiterlijk en op den duur uw figuur. dal u vooral nooit een te kleine b.h. koopt. Die slecht voor de gezondheid (stremt de bloedsomloop' en de vetrolletjes op de rug en langs de maag zl' bepaald niet flatteus. dat de cups van de b.h. goed om de buste sluiten t nergens wijken. Het ene merk is het andere nog nid ook al luiden de maten hetzelfde. dal bovenstaande punten tijd eu geduld van de *ff koopsters vergen en u dus liever niet op een druU' weekendag of op een spitsuur uw aankoop gaat doen

Allerhande | 1969 | | pagina 6