Dese maand: bijna 4000km A UerHande TWEE VROUWEN OP DE ACHTERGROND boodschap overbrengen Wat betekent I.C. Oplage: toen en nu J 69 f ch Tien jaar oude „Raasdonders" De stem van AH J39 Pruimen 495 '"£"S!?s'89 Fijn r De win ter is er! tfioécfi ïjïm Tomatensoep 95 Vakmanschap is meesterschap 57c, want alle waar is naar zijn geld GOED BEKEKEN AllerHande Tuiaboontjes- Sunsweet met balletjes X A '•Pflonah aanbieding Nu uw tuin bemesten met NITR0F0RM de unieke meststof 2 NU APRIL 1969 ALLERHANDE A 3 Het bereiken van een oplage van twee miljoen exemplaren mag zonder overdreven trots een mijl paal in het bestaan van een blad worden genoemd. Aller-Hande heeft die mijl paal bereikt hetgeen als resultaat had dat bij de radactie van dit blad aller lei gevoelens over .,dc goede oude tijd" de kop op staken. Er werd dan ook besloten in het archief te duiken om eens te zien welke rubrieken er zo'n tien jaar geleden in Aller- Hande voorkwamen. Men kwam terecht bjj een rubriek die al sinds de kinderjaren van het blad de pagina's siert, namelijk de „Raasdonder". Onderstaand verhaal verscheen in het februari nummer van 1959, het komt ons voor dat het vandaag geschreven had kunnen zijn. 9? Ja, fijn!, roepen wij: de winter is er! Hoera en hoezee! Het kwakkelen moet nu maar eens uit zijn. Het moet mooi vor stig worden; daar houden wij van. Dan gaan d'ijzers onder, de ijsmuts op en de wanten aan. Wij houden ervan als de echte Hollandse winter mooi optrekt in d.e broeks pijpen en vervolgens het beender stelsel geheel binnendringt en daar dan, met scheuten en pijnen, tot de helft van augustus blijft zetelen. Heerlijk, ja! Wij zijn dol op koude, want échte koude i s gezond; daar heeft de volksmond maar heel groot gelijk in. „Koude is gezond", zeggen wij dik wijls tegen kennissen en verwanten die maar pips voor zich uit zitten te kijken als hagel en sneeuw aan de ruiten rit sel en en de zeemeeuwtjes met ijzige voetjes op het ijs van de gracht staan, terwijl, overal in den lande, de tongen weer lustig vastvriezen aan brugleu ning en fietsstuur. Zo is dat, lezer. Echte koude is gezond! Goed, gij krijgt er kloven van over het gehele lichaam; de oortjes vrie zen u allicht bij een fiets- tochtje af en de kachel vreet, vréét eenvoudig brandstoffen en geld, maar toch is echte koude ge zond. En de bacillen? Nu die durven hun gezichtjes niet te laten zien als het echt koud is. Zodra zij de mond van uw medepassagier in trein, tram en bus verlaten teneinde' zich met een kwade boodschap naar u te begeven, vallen zij, bevan gen door de koude neer en kwikken niet meer en kwekken niet meer. Als het koud is is er nooit iemand ziek: hebt u dat wel eens gemerkt? Nou ja: fikse rheuma en scheu ten door de gehele ribben kast en trekkingen ook en bevroren wangpartijen, maar ziek, nee, niemand. Wél zo nu en dan een kwartiertje bevangen van de koude: neervallen op de grond en de Gemeentelijke Geneeskundige Diénst haas tig aan komen rijden met oorklepjes voor en een sirene voorop, maar ver der is er niets loos bij echte koude. Als het écht koud is dan gaan dus d' ijzers ook weer onder: d' ijzers! En dan wordt het, met een oud ochtendblad voor de borst, weer fiks haal-in, haal- uit en maar zwieren en zwaaien en als de teentjes eens een beetje bevriezen, hou wat dan nog? En zo is het precies een der met de neusspits. Daar kan men zonder, nietwaar? want, vertelt u eens, wat doet u eigenlijk met uw neusspits? Niets. Niet eens kwispelen of wippen zoals een konijn; zo'n neusspits kan men best missen. Kom, lezer, kopje op: het word wel écht. lekker koud! Maak u de borst maar vast mooi nat en dan op de ijzers. Niets zo ge zond als een echte Hol landse winter, hoor! Dat zeggen wij altijd maar. Want als die crocussen zo vlug willen en het speen kruid al in februari staat te dringen dan is dat óók niets. Nee, het moet kra ken! krakenFijn!, roe- Ven wij. A. ROEKOE. Wanneer men alle twee miljoen exemplaren van deze Aller-Hande achter elkaar legt, dan hebben we een papieren pad van 3920 kilometer lengte en vijfentachtig centimeter breedte. Daarvoor zijn dan honderd en zeven tig ton papier gebruikt, die tevoren in de vorm van 490 zware rollen by de drukkerijen werden aangevoerd. En om u twee miljoen keer al de woorden in deze Aller- Hande te laten lezen waren dan drieduizend kilo inkt nodig. Imponerende getallen, maar het getal 2 miljoen is dat niet minder. De heer H. van Duin, chef drukkerij Nieuwe Rot terdamse Courant n.v. te Rot terdam, waar Aller-Hande wordt gedrukt, weet de ge tallen zo uit zijn hoofd. Hij weet ook dit: „Voor vier pagina's Aller-Hande is pre cies een halve gram inkt nodig." Een krant Met vijftien of twintig ton tegelijk op één speciale pa pierauto worden de rollen Fins papier aangevoerd. En om de twee miljoen nummers van dit blad van de persen te laten rollen zijn vier druk kerijen ingeschakeld. Nergens1 in heel Nederland bestaat in de rotatiedrukkerijen de op dracht om zo'n enorme oplage gedrukt te krijgen, alleen voor Aller-Hande. Toen Aller-Hande in 1954 startte heeft men direct een beroep gedaan op de layout- afdeling van de N.R.C., vele lange jaren onder leiding van de bekende graficus A. E. van den Bosch. Bij de leiding van het Rot terdamse bedrijf kan men deze opmerking opvangen: „Aller- Hande is een krant, die eens per maand verschijnt. En juist het krantenkarakter van het blad sluit zo helemaal aan bij de krantentechniek in ons be drijf". Duizenden kin's De technische problemen bij het vervaardigen van Aller- Hande bestaan niet alleen uit het aanslepen van de gewel dige hoeveelheden papier en het zetten en drukken van het blad, maar zeker ook uit een snelle expeditie. Wanneer de laatste van de twee miljoen Aller-Handes van de persen is gerold, moet de heer C. J. Pino, ass.-chef van de expeditie, zijn schema voor het vervoer van 170 ton AH's allang rond hebben. „Wij schakelen voor dat ver voer dwars door Nederland vijfentwintig van onze eigen auto's in", zegt hij. „Die rij den alleen al vierduizend kilometer. Bovendien huren we grote auto's van Van Gend en Loos: dat zijn vijf vijftien tonners, die ook nog eens tweeduizend kilometer rijden, om de nummers van Aller- Hande naar de centrale ver- deelposten te brengen". „Daarbij komt nog het vrachtvervoer per trein en de nachtelijke autodiensten van Van Gend en Loos, die ook benut worden. Al die vervoer middelen bij elkaar en vele tientallen mensen die het materieel besturen zorgen er voor, dat Aller-Hande binnen één week over heel het land verspreid is". Voorbij Cairo Er zijn chauffeurs bij, die twaalf uur onderweg zijn voor zij met een lege wagen weer op hun basis terugkeren. En nauwelijks is dit april nummer van Aller-Hande ver schenen of de heer Pino is alweer acht dagen lang bezig met het opstellen van het nieuwe schema, dat de vol gende maand moet zorgen, dat u uw Aller-Hande op tijd krijgt. Twee miljoen is veel. Als u al die Aller-Handes achter elkaar legt, kunt u van Am sterdam tot voorbij Caïro lopen! Voor het geval Nederland futloze vrouwen bezit die alleen maar thuis zitten en zich vervelen, kan het kijken naar de redactie-leidster en eindredactrice van Aller-Hande een stimulans zijn. Over wie ik het heb? Over mevrouw Marina van Hidzenv. d. Wal uit Reeuwijk. Ten minste een keer per maand brengt haar stevig tippelend autootje haar naar Zaandam voor een vergade ring met de directie van AH. Minstens een keer per maand reist ze via datzelfde ver voermiddel naar Amsterdam om daar de redactievergade ring van Aller-Hande voor te zitten. Minstens vele, vele ke ren per maand rijdt ze dwars door Nederland, om met men sen te praten over nieuwe dingen, die voor Aller-Hande van belang kunnen zijn. En tussen al die bedrijven door is zij een huisvrouw met vier kinderen, zal zich de kans om met veel liefde te koken niet laten afnemen, houdt er een zeer gastvrij huis op na en „altijd kan alles", zoals de vele kennissen die onaangekondigd bij haar binnenvallen, maar al te goed weten. Voor vele bladen Het was in 1954 dat me vrouw Marina van Hulzen haar intrede in de journalis tiek deed en wel bij de vrouwenredactie van het Al gemeen Dagblad. Het verslaan van modeshows, het maken van typisch vrouwelijke re portages en het schrijven over schoonheidsverzorging be hoorden tot haar dagelijkse werk. De wereld hield voor Ma rina van Hulzen niet op bij het gebouw van een dagblad en later breidde zij haar ter- Twee letters, die een afkorting zijn van het Engelse "isometric contractions". Wat het betekent, kan ik u beter uitleggen aan de hand van een voorbeeld: maak een vuist en verbeeldt U dat u er een kleine citroen in verborgen houdt, die u tot de laatste druppel probeert uit te knijpen. Knijp, knijp zo hard als u maar kunt, tot uw hand er van gaat trillen. Na een tel.of 10 opent u de vuist weer en ontspant hem volkomen. Leg hem bijvoorbeeld enkele tellen rustig op tafel, de vingers iets gebogen en slap. U hebt zo juist een "isometrische contractie" uitgevoerd: het tot het uiterste spannen van een bepaalde spiergroep met een daarop volgende VOLKOMEN rustpauze. Hierop nu berust een spe ciaal soort gymnastiek, die in A: ka werd uitgevonden, eenvoudig door de spieren eerst even heel intensief te spannen en daarna „los" te laten, ver stevigt men zo successievelijk het hele lichaam. Mits natuur lijk iedere dag trouw uitge voerd. Dat spreekt vanzelf. Volgens de Amerikanen en velen, die ervaring met dit soort oefeningen hebben opge daan, wordt men er zelfs slan ker door! Iets wat eigenlijk best begrijpelijk is, omdat er zich op spieren, die voortdu rend getraind en in bewe ging worden gehouden, geen overbodig vet kan vastzetten. Welis dit geen unieke ontdekking? Vindt u deze I.C.- oefeningen niet een fantasti sche uitkomst voor al die vele vrouwen (èn mannen) die ei- Advertentie) Bierkenners vragen genlijk toch eens noodzakelijk wat aan gymnastiek of sport zouden moeten doen en die steeds maar met de allerbeste voornemens rondlopen om misschien morgen er eindelijk eens aan te beginnen. Helaas blijft het meestal bij voorne mens. Maar nu is het dan ook wer kelijk uit met alle smoesjes van „ik heb geen tijd" en zo. Voor I.C. kan iedereen tijd vrijmaken, want u kunt des noods met twee minuten per dag toe! Twee minuten, zult u zeg gen, hoe kan dat nu? Ja zeker, want elke oefening mag niet langer dan 6 langza me tellen duren. En alsof het zo nog niet mooi genoeg is: de meeste oefeningen kunt u zelfs liggende in bed doen, zodat er altijd wel tijd is vóór het opstaan of voordat u gaat slapen. Regels Bij elke oefening moet u wel even de volgende regels in acht nemen: 1. concentreer u met al uw krachten helemaal op de oefening. 2. zorg er voor tijdens de oe feningen normaal te blijven ademen. Dus niet waar toe iedereen de neiging heeft krampachtig de adem in houden of persen. 3. tussen de oefeningen even helemaal uitrusten en de spieren ontspannen. Daar gaan we dan 1. Deze oefening dient ter ver steviging van de armen. Uitstekend dus voor niet meer zo jonge armen, die aan slankheid of stevigte wat te wensen overlaten. U kimt deze oefening zowel staande als liggende of zit tende uitvoeren. Staande: ga op een pas afstand met de rug tegen de muur staan. Strek beide armen naar achteren zodat u met de bin nenkant van de handen tegen de muur steunt. Ver beeldt u nu dat u op deze manier moet voorkomen, dat de muur omvalt. Wat doet u dus? U drukt met beide armen zo krachtig mogelijk tegen de muur tot de ar men ervan gaan trillen. Drukken, drukken! Tel lang zaam tot 6 en laat dan de muur los. Niet vergeten rus tig door te ademen! Zittende of liggende kunt u tussen beide handen ongeveer op borsthoogte één of twee dikkë kussens (of boeken) ste vig vasthouden. Probeer die kussens als het ware fijn te drukken en breng de handen steeds maar drukkende in de richting van de borst kas. Wéér gaan de armen als u het goed doet een beetje trillen van de inspan ning en wéér telt tot 6 voordat u weer ontspant. 2. Nog een oefening met een kussen. Ditmaal ter ver steviging van de dijspie ren, waardoor u slankere bovenbenen krijgt. Op de rug gaan liggen en een kus sen tussen de boeten schui ven. Houdt de benen nu ge strekt en druk het kussen tussen de voeten met kracht samen door de voeten als het ware naar elkaar toe te brengen. Net zolang druk ken tot de benen er van gaan trillen en wel opnieuw 6 tellen lang. Zittend kunt u deze oefe ning ook doen, als u op de rand van een niet te lage stoel gaat zitten, met een andere stoel of een krukje zover van uw plaats verwijderd, dat u het met uw voeten net kunt raken. Strek nu de benen uit en plaats de voeten aan weerszijden van de poten van de tegenover u staande stoel (of krukje). Druk met beide voeten de stoelpoten als het ware naar elkaar toe. Zorg er voor dat de benen goed ge strekt blijven en de dijspieren flink aan het werk gezet wor den. U zult zich wel met beide handen op uw zitting moeten vasthouden, want het is een krachttoer! Niet langer dan 6 tellen weer 3. een slanke taille krijgt u op de volgende manier: ga op de rug liggen met opgetrokken knieën, de han den in de nek gevouwen. Probeer u zelf nu omhoog te trekken tot in zithouding en blijf op het hoogste punt zes tellen volhou den. En niet vergeten te ademen! En vooral alle krachten inspannen om zo hoog mogelijk te komen. 4. Een fantastische oefening voor de nekspieren, waar door verslapping van de hals en het ontstaan van een onderkin wordt voor komen: ga op uw rug liggen met het hoofd op een kussen. U drukt nu het hoofd hele maal geconcentreerd en met alle kracht in het kussen. U moet zich b.v. voorstellen, dat u er een gat in zoudt willen drukken. Na de zes tellen weer even volkomen uitrusten. 5. een fijne oefening om het onderbeen te verstevigen: ga weer op de rug liggen, strek de benen uit en zet de rein uit. De producten uit haar typemachine werden af gedrukt in Eva, in Revue, in Prinses en in Vizier. Cosme tische, schoonheids- en me dische verhalen schreef zij in grote aantallen, ook voor het buitenland. Vertrouwen En zes jaar geleden werd zij de redactie-leidster van Aller-Hande. „Ik werk met een hecht team van bekende journalisten en dat opbouwen van elk nieuw nummer op een basis van wederzijdse sympa thie vind ik erg belangrijk", zegt mevrouw Van Hulzen. Om te antwoorden op de vraag welk werk zij voor Aller-Hande het leukste vindt, hoeft zij niet lang na te den ken. „Eigenlijk zo'n beetje door P. W. RUSSEL MEVROUW MARINA VAN HULZEN: vergaderen, ideeën produceren, redactie-leidster, huisvrouw met een gezin en tenslotte in de zetterij in Rotterdam „Aller Hande" opmaken. De „schoonheidsfoutjes" moeten voorkomen worden en dat weet meprouw Van Hulzen al heel lang. alles. De vergaderingen met de directie van AH, het daar bij krijgen van zoveel mede werking, het steeds weer zoe ken naar nieuwe facetten, al die reacties en suggesties van lezeressen alles". „Die directie laat merken vertrouwen in je te hebben, dat stimuleert. En ik ben altijd weer nieuwsgierig hoe onze plannen uiteindelijk in woorden zijn gegoten wanneer de kopij voor een nieuw nummer binnenkomt". Veel reacties Tussen al dat werk en haar huishouden door is mevrouw Marina van Hulzen dan ook weeri teruggekeerd tot haar eerste liefde en twee keer per jaar gaat ze voor het Algemeen Dagblad naar Ro me, om daar voor deze krant te bekijken en te beschrijven, wat de modekoningen de vrouwen van de wereld een komend seizoen willen laten dragen. Nog één uitspraak van me vrouw Van Hulzen over dit blad: „Aller-Hande moet ze ker ook door mannen gelezen kunnen worden, maar de boodschap die wij brengen moet vooral overkomen bij de Nederlandse vrouwen. En als ik kijk naar de enorme aan tallen reacties die we krijgen, dan geloof ik wel te mogen zeggen, dat dit lukt". Als iemand merkt hoe intensief Aller-Hande in heel Zeven jaar is mejuffrouw i i 7 - ij. 7 u Plooijer nu redactiesecreta- Nederland wordt gelezen, dan is het wel mejuffrouw resse van Aller-Hande en als Tiny Plooijer in Zaandam, de redactiesecretaresse„Elke keer weer, als er een nieuw nummer verschenen is, ben ik dagen bezig met het beantwoorden van telefoon tjes en brieven", zegt ze. „Uit alle steden en dorpen word ik gebeld en van overal komen die brieven. Ik herinner me een stukje over kriebelhoest. Allerlei wanhopige vaders, die hele nachten met hoestende kinderen opgezeten hadden, belden om inlichtingen en recepten voor hoestdrank. Ook een vader die met zijn hoestende zoon op Tessel in de gietregen zijn vakantie zat te houden. Kijk, op zo'n moment zeg ik: dat is contact met de klanten; dan is AH „de kruidenier om de hoek", mag je wel zeggen''. MEJUFFROUW TINY PLOOIJER: „heel Nederland" belt haar zo gauw er weer een nummer van Aller-Hande ver schenen is en iedereen verwacht, dat zij overal een ant woord op weet. het aan haar lag, dan bleef ze dat werk gewoon stilletjes doen en dan stond ze hele maal niet in dit feestelijke nummer. Ochtend zoehen Zij is zo'n beetje de Ant- woordvrouw voor de Neder landse huisvrouwen, zonder verder aan de weg te tim meren. Van Den Helder tot Eysden krijgt zij elk jaar de brieven met de vraag: „Kunt u ons raden wat we met Kerstmis zullen eten?" Van Groningen tot Vlissin- gen zijn er vrouwen, die op vallende recepten hebben en aan mejuffrouw Tiny Plooijer vragen, hoe ze aan de ingre diënten kunnen komen. „En dan de brieven, die je zoveel zoekwerk bezorgen", zegt ze. „Daar staat dan bij voorbeeld: Negen jaar geleden het kan ook zeven jaar zijn had Aller-Hande een artikel over Body Building; ik ben het kwijtgeraakt, maar kunt u me in het kort de inhoud nog mededelen?" Dan duikt Tiny Plooijer het archief in en is soms uren aan het zoeken om één me vrouw van dienst te zijn. Altijd antwoord Juffrouw Plooijer neemt al tijd een heel weekeinde om alle proefpagina's van Aller- Hande van A tot Z te lezen, nog voor het nummer ver schijnt. Ze wil van elke regel op de hoogte zijn, want de praktijk heeft haar wel ge leerd, dat ze over al die regels een vraag kan krijgen. „Heel veel reacties krijgen we op de belastingadviezen die nu in Aller-Hande staan en op de rubriek Rondneu zen" zegt ze. En ook: „Alle mensen krij gen antwoord. Dat verwach ten ze bovendien zonder meer en dat mogen ze ook. Want daar zitten we voor". bal van de rechtervoet op de tenen van de linkervoet. Span nu de spieren van de linkervoet zo krachtig mo gelijk en probeer het hele been op te tillen. Dit lukt u niet, omdat u tegelijker tijd met de rechtervoet de linkervoet even krachtig weer omlaagdrukt. Zo houdt u de „strijd" 6 tellen vol en ontspant daarna weer hele maal. Herhaal de oefening dan nog eens 6 tellen om gekeerd. Ik wed, dat u net zo'n en thousiast en trouw volgelinge van deze I.C.methode zult wor den als ik en vele anderen. Als u het werkelijk elke dag vol houdt en niemand zegt u dat u deze of gene oefening niet twee of meer keer per dag mag doen zult u met trots in de spiegel vaststellen, dat uw figuur na zo'n maand of twee al zichtbare resul taten gaat tonen en er jeug diger en slanker door gaat uit zien. december 1954 oplage 700.000 ex. eerste april 1955 705.500 ex. april 1956 749.000 ex. april 1957 797.500 ex. april 1958 849.000 ex. april 1959 906.500 ex. april 1960 956.500 ex. april 1961 1.019.000 ex. april 1962 1.076.000 ex. april 1963 1.160.500 ex. april 1964 1.283.000 ex. april 1965 f1.497.000 ex. april 1966 1.594.000 ex. april 1967 1.672.500 ex. april 1968 1.859.500 ex. april 1969 2.031.660 ex. WEEK AANBIEDING (van 17 t/m 23 april) albert heijn Verse groenten zijn nog schaars. Eet nu blikgroente: bijvoorbeeld die fijne tuin- boontjes uit blik. Dobbel steentjes uitgebakken spek erbij, een paar plakjes ham, wat opgebakken aardappe len. Enfin, u weet zelf wel wat lekker is! WEEKAANBIEDING (van 17 t/m 23 april) De Californische pruimen en zeker die van Sunsweet hebben niet voor niets een wereldnaam. Ze zijn vlezig, 1. aromatisch, delicieus. Kort om, neem deze week zo'n pak, ze zijn voorgeweld, dus ook zo' uit het vuistje te eten. WEEKAANBIEDING (van 17 t/m 23 april) metbalktfS albert heijn blik voor i 1 liter soep j Als u een echt lekkere toma tensoep op tafel wilt brengen,, doe het dan deze week. U bent dan extra voordelig uit ook. Goed idee! verser bij P zak kilo Nitroform is een lang werk zame stikstof-kunstmest. De stikstof wordt onder invloed van de bodem-bacteriën vrij gemaakt en komt zodoende 'geleidelijk voor de plant be schikbaar. De werkingsduur van Nitroform is zes- tot achtmaal langer dan van conventionele Kunstmest stoffen. albert heijn In alle SuperMarts en de meeste Zelfbedieningszaken.

Allerhande | 1969 | | pagina 3