Na veertien jaar Aller-Hande: OPLAGE TWEE MILJOEN Aller Hande PMC-nieuws Tractatie (tijdelijk) voor f 1.98 In Jaraco loopt men zo naar binnen Zoetstof wordt onderzocht Wie zitten er achter? Oude steendrukken in Utrechts Wijnkeldertje Nieuwe AC bij Bodegraven/Reeuwijk 15 april geopend |-ier;n..i.'.rwiendschapsbewijze:» over Nederland uitgestrooid r s #£SM Latere lijd FRANSE VOLKSDRANK VOOR DORSTIGE KELEN: Pakstation voor Chico-sinaasappelen W HOFFELIJK iblad van Heijn N.V. - Zaandam Aller Handle Allerhande april 1S69 april 1969 oplage 2.031.660 15e jaargang - No. 5 (156) |i& ÏBVrMKMi if>11 I 'ir'lli.' APRIL 1969Aller-Hande heeft een oplage bereikt van twee miljoen exemplaren! Twee miljoen is voor een klein land als liet onze een getal om voorzichtig en met ontzag uit te spreken. Twee miljoen voor Nederland, waar geen enkel blad een oplage van een miljoen haalt, is iets enorms. jUmiBOH V.! ms LU? VOOR IN ^ECOM>E\ H Ue\m fïrerthkt) maukl I Jiopflkoppi Wie zitten er achter dit' Aller-Hande? Jawel, een hele serie mensen, want elk product is een gevolg van samenwerking, van gezamenlijke ideeën „maken". Twee weten meer dan één gaat ook hier op. Een unieke afbeelding: een foto van de voorpagina van de eerste Aller Hande die fa december 1954 verscheen in een oplage van 700.000 exemplaren. Voor kampeerliefheb- bers: de tenten Chateau Lamont (clubprijs 124.-) en de terras-bungalow Oléron (clubprijs 389, zijn uitsluitend te bezichti gen in de showrooms: AMSTERDAM Osdorp plein en HEERLEN Galerij Homerusplein. Ook de voorhang van de Oléron is alleen in deze beide plaatsen te bekijken. Op 21 maart jl., de 2e dag van het Reclamecon- greg heeft Albert Heijn bij de koffie getracteerd op roomboterallerhandekoekjes in een keurig zakje, ter ge legenheid van het feit, dat de oplage van ons nieuws blad „AllerHande" in april de 2.000.000 zal passeren. In AH'S Wijnkeldertje on deraan de Oude Gracht in Utrecht herleven binnenkort vervlogen eeuwen. Dit is te danken aan de nieuwe exposi tie die weldra de muren zal vullen en die nu eens niet be staat uit werken van hedendaag se kunstenaars uit de Domstad. Ditmaal gaat het om zestien platen (78 x 30 cm), die aan twee verschillende onderwer pen zijn gewijd. Acht ervan vertellen in fraaie kleuren van de „Triumphelij cke Incomst van den doorluchtighen ende hoog- gheboren Aerts-Hertoge Mat thias binnen die princelijcke stadt van Brussele". De andere helft van de verzameling be helst een soortgelijke affaire, zij het dan dat de naam van de hoofdvertolker ons iets beken der in de oren klint: de intocht van Hertog Karei den Stoute in Zutp'nen. De platen zelf echter stammen uit een veel latere tijd. Zij dateren resp. uit de jaren 1876 en 1881 en beelden cavalcades uit, die werden ge houden door „Heeren Leden van het Utrechtsche Studenten corps" ter gelegenheid van het 240- en 245-jarig bestaan van hun hogeschool. Maar dat neemt niet weg. dat het middeleeuwse tafereel nadrukkelijk tot zijn recht komt: geharnaste ridders op met kleden omfloerste paar den, schildknapen, krijgslieden met de speer fier in de vuist en allerlei ander voetvolk, ge kleed in de bonte dracht van die tijd. De prenten zijn oude steen drukken, die nog niets van hun vroegere glans hebben verlo ren. Men was tegen het einde van de vorige eeuw in de drukkerswereld kennelijk niet karig met het gebruik van kleuren, want ër zijn zeker ne gen a tien verschillende tinten in de platen verwerkt. Het Wijnkeldertje is er zeer op ge steld wanneer U de beide herto gen komt zien. Van die groep mensen^dïe Aller-Hande maakt wel en niet in dienst bij Albert Hdijn wil ik er vandaag drie voor het voetlicht sle pen. Ze vonden het niet eens zo leuk, maar het moest gewoon. Twee vrou wen en één man en tegen alle regels in heeft de man vandaag voorrang! H. VALK is zijn naam en het lijkt belachelijk wanneer men hoort, dat hij 72 jaar is. Met een „hip" hoedje op het hoofd tref ik hem in Zaandam, de man die veertig jaar bij Albert Heijn werkte. Veertig jaar lang daar de reclame-afdeling leid de; zijn laatste functie was: al gemeen reclame adviseur. Be nader van Baf He Als we over de heer H. Valk praten, dan hebben we het over de man die in december 1954 bij de wieg stond, toen daar de eerste Aller-Hande met roze wangetjes op het kus sen lag. „Niet zo groot als nu, op half formaat", zegt de heer Valk. „Hoe Aller-Hande tot stand was gekomen? Een geza menlijk idee, mede van onze public-relations-adviseur nadat AH tot dat moment alleen strooibiljetten en vol ledige prijscouranten had ge kend". Over iemand die veertig jaar in Zaandam de reclame „deed", kan men natuurlijk talloze ver halen houden, maar voor mij is de heer Valk vooral de meneer van Boffie met de Koffie. Oh, u weet het nog? Jawel, op een dag in 1936 keek de heer Valk in zijn Zaandamse werkkamer uit het raam en zag een groepje mannen aan de overkant bezig met de verbou wing van een winkel. Hoe zou het zijn, peinsde hij, als er nu voor die mannen ineens ie mand kwam met een blad vol dampende koppen koffiie? Wel, het idee was geboren en héél Nederland had het een beetje later over: „Stop, daar is Boffie met Albert Heijns Koffie". Er kwam een Boffiewedstrijd met honderdduizend inzendin gen, Louis Davids maakte een Boffie-lied, er waren Bof- fie-speldjes, Boffie-kwartetspe- len, spiegeltjes enz., „kortom, de beste campagne uit mijn hele loopbaan", zegt de heer Valk zelf. „Noy zoveel" En nog steeds heeft de man die Aller-Hande op het kussen- wiiiiumiiiuiiHiiiiiiiiiifiiiiiiiHiuimiii,» Albert Heyn heeft uit Frankrijk grote hoeveelheden Pinard laten komen, een wijn die in dat land bijzonder gretig wordt gedronken. Men kan kiezen uit drie mogelijkheden: er is een droge, rode soort, een frisse witte tafelwijn en ten slotte een niet te droge Rosé, die by alle voorkomende gelegen heden past. Een literfles kost ƒ2,25, maar ter kennismaking wordt de prys tijdelijk op 1,98 gehouden. In vergelijking met de overige bevolking van Europa zijn wjj Nederlanders maar povere wijndrinkers: de Belgen nut tigden in 1967 per hoofd van de bevolking 13 liter, de Duitsers 19, de Zwitsers 40, de Spanjaarden 60, de Italianen 110, de Fransen 125 en wy4. Een echt Hollands tafereel: bloeiende tulpen met op de achter grond een molen. Zo te zien zelfs een Oudhollands tafereel, maar daarbij vergeet men al te vaak tot welke wilde excessen de handel in tulpenbollen in de 17e eeuw heeft geleid. De bollenwindhandel joeg de prijzen tot waanzinnige hoogte op. 3000 per bol was geen zeldzaamheid. Meer over deze „tulpo manie" kunt u lezen op pagina 5. tje hielp vlijen een taak bij de verdere begeleiding van de in tussen waarlijk wel volwassen geworden Aller-Hande, die nu de oplage van twee miljoen exemplaren heeft bereikt. Nog steeds maakt de heer Valk de maandelijkse redaktie- vergaderingen mee en nog steeds is hij de verantwoorde lijke man die alle proefpagina's van zijn fiat voorziet, voor er gedrukt mag worden. Gaat er iets in hem om wan neer hij nu, gepensioneerd, dat gebouw van AH in Zaandam binnenstapt, waar hij veertig jaar werkte? Hij kijkt me een beetje me delijdend aan, met twinkeltjes in de ogen. „Het doet me niks", zegt hij; „bovendien heb ik nog zoveel te doen, wat dacht u." Uit de tijd van vóór Al ler-Hande, de tijd van de strooibiljetten, weet de heer Valk nog: „Toen was de bezor ging nog niet je dat. In Zand- voort bijvoorbeeld spoelden twee pakken met strooibil jetten aan en ik hoorde dat. Wij ons suf piekeren hoe dat kon, tot we er achter kwamen dat de bezorger in Den Helder ze daar in de haven gekieperd had om er maar meteen vanaf te zijn." En nog een voorval met Al ler-Hande, toen ruim één jaar oud. „In Haarlem kocht iemand voor zijn vrouw bloemen en die werden keurig in Aller- Hande gewikkeld", vertelt de heer Valk. „De koper, een AH- man, zag dat de bloemenman hele stapels gloednieuwe Aller- Handes op zijn marktstalletje had, van een nummer dat op het punt stond in de brievenbussen te komen. Ik koop ze bij een opkoper van oud papier, lichtte de bloemenman toe. Deze op koper wist te vertellen: Oh, die krijg ik elke maand, dan komt er een man ze me brengen. Het raadsel was vlug opgelost: de bezorger van Aller-Hande maakte maar één ritje met zijn exemplaren, rechtstreeks naar de opkoper". „Nu kan zoiets niet meer voorkomen", zegt de heer Valk. „De bezorging is nu perfect, via bureaus (met controlerende in specteurs) geregeld en boven dien is Aller-Hande nu zo inge burgerd, dat de lezers direct reclameren wanneer ze een nummer niet gekregen hebben." De heer Valk is eigenlijk ook wel trots op dat getal: twee miljoen. „Moet je nagaan", zegt hij nog vlug, „dat is tweehon derdduizend kilo papier per nummer. Op z'n minst". P. W. Russel Zie ook pag. 3 „Goed Bekeken" DE HEER H. VALK: van „Daar is Boffie met de Koffie" tot een oplage van twee miljoen exemplaren en elke pagina van Aller-Hande gaat door zijn handen. Talrijke Nederlandse vakantiegangers hebben al brie ven naar AH's hoofdkantoor gestuurd om melding te ma ken van iets opmerkelijks dat zij ver in Spanje hadden waargenomen. Langs de kustweg die van Valencia zuidwaarts loopt", zo berichtten zij, „zagen we bij het plaatsje Jaraco een pakhuis, waarop geschreven stond: Hier verpakt Albert Heijn chico's, de beste sinaasappe len van Spanje". Is het gebruik van die syn thetische suikertjes nou eigenlijk wel geheel ongevaar lijk? is een veel voorkomende vraag. De „Werkgroep Zoet stoffen" meldt nu dat grootse onderzoekingen vanwege de Voedsel- en Landbouw Orga nisatie van de Wereld Gezond heids Raad van de Verenigde Naties, hebben aangetoond dat het gebruik van 5 gram Cyclamaat per dag voor een volwassene géén gevaar ople vert. Bij die tabletjes waarbij, behalve Cyclamaat, geen an dere zoetstof is verwerkt (zoals saccharine), komt deze veilig-geachte dagdosis neer op een gebruik van 40 tablet ten per dag en daar kom je niet gauw aan toe. Men stelde vast, dat een dagelijks ge bruik van 70 mg Cyclamate per kilo lichaamsgewicht (wie 70 kg is mag 4,9 gram gebrui ken) voor volwassenen veilig is. Maar, als gezegd, daaraan komt men bepaald niet toe. Er komt nog een rapport over, als het u interesseert. Van 101 pagina's. Over de zoetjes dus. Strandjutten in de duinen in modieuze en praktische pakjes van Terlenka. Links een actueel, vrij lang tuniek jasje met twee rijen knopen en een korte rok, beide van Terlenka met katoen, een stof met waterafstotende finish. Rechts een pantalonpak in Terlenka/Fibrenka met linnen effect. Het jasje heeft de nieuwe afgeronde hoeken. Portobello is een blazervariatie van Terlenka/Fibrenka matté in een veelkleurig ruitdessin dat aan een vlecht- matje doet denken. Het pakje is zorgvuldig gebiesd met rose tres. Nog maar nauwelijks is de nieuwe Albert's Corner bij Lei derdorp in gebruik genomen, of er staat alweer een opening van een AH-wegrestaurant op het programma. Deze laatste aanwinst is te vinden aan de E8 en biedt de automobilist die op weg is van Utrecht naar Den Haag/Rotterdam of zich juist in tegenovergestelde rich ting beweegt, de zo lang ont beerde mogelijkheid de saaie tocht te onderbreken voor een kop koffie of een maaltijd. De AC, die 15 april a.s. zijn poorten zal openen, is voor de reiziger die de Domstad achter zich heeft gelaten, te bereiken via de afslag naar Bodegraven^ en Leiden. Wie van de andere kant komt, moet de grote weg verlaten bij de afbuiging naar Bodegraven, Reeuwijk en Am sterdam. Maar wanneer men al leen maar let op de bekende borden met de grote letter R belandt men vanzelf ook te be stemder plaatse. Het nieuwe wegrestaurant verschilt wat bouw en inrich ting betreft weinig van zijn voorganger. Evenals in Leider dorp vindt men er twee ruime counters, een apart winkeltje met souvenirs en delicatessen en een vertrek waar moeders hun baby een schone luier kun nen omdoen. Het aantal zitplaat sen binnen is iets kleiner (223), maar daar staat tegenover dat er een zaaltje is ingebouwd, waar gezelschappen van ca. 50 personen terecht kunnen voor lunches, diners, recepties en vergaderingen. Parkeerruimte is er voldoende, zowel voor per sonenauto's als touringcars. De openingstijden: alle 24 uren van iedere dag van iedere week. Het is het bedrijf van E. Mar- tinavarro en Co., dat ieder jaar zo'n 200 spoorwagons met de befaamde oranje-lading naar Nederland zendt. Uit een ge bied met een straal van on geveer vijftig kilometer wordt de oogst in veldkisten naar het depot gebracht, waar de sinaas appels worden gesorteerd, ge wassen en verpakt. Hoe nauw de samenwerking met AH is, blijkt wel uit het feit, dat de chico's niet alleen direct in het netje worden gestopt waarin u ze in de winkels aantreft, maar dat bovendien op die nandige omhulseltjes meteen de juiste prijs wordt vermeld. Dank zij het half-machinale systeem ge schiedt dat met een flinke snel heid, Trouwens, de hele aan pak is erop gericht een zo snel mogelijke doorvoer naar Neder land te verwezenlijken. Een week nadat de sinaasappelen de plantages hebben verlaten, liggen zij al in de filialen van AH. Nu de binnengekomen corres pondentie leert, dat het vele van onze landgenoten iets doet daarginds in een landschap van bergketens, sinaasappel kwekerijen en rijstvelden plot seling een blijk van dynamisch Hollands koopmanschap aan te treffen, voelen de heer Martina- varro en zijn mannen het zich aan hun eer verplicht iets van hun Spaanse hoffelijkheid en gastvrijheid te tonen. Zij nodi gen iedere Nederlander die het bedrijf passeert uit, binnen eens een kijkje te komen ne men. Men wordt uitvoerig rondgeleid, waarbij in het Duits en Engels toelichting wordt gegeven. Vooral tijdens de pluk, die valt in de door steeds meer overwinteringstoe- risme gekenmerkte periode tus sen half november en eind april, bruist het in het verpak kingscentrum van activiteit. De twintig vaste manlijke me dewerkers krijgen dan hulp van zo'n tweehonderd zwart- ogige senora's en senorita's, da mes met een sprankelend tem perament en grote onverdraag zaamheid jegens chico's die niet aan de allerhoogste eisen vol doen.

Allerhande | 1969 | | pagina 1