Magere zuivelprodukten in opmars uit Rome en Parijs 1 Al wordt het dan misschien niet nat, onbestendig wordt het zeker I Mister-X heet I nu CornuI 1f\o&cA 6SBEBBEESD ZONDER REGENJAS ZAL HET (WEER) NIET GAAN Vakmanschap meesterschap 57c. iART 1969 ALLERHANDE De grofgebreide steek blijft ook l0mende zomer mode voor kleer tjes vo«r jonge vrouwspersonen jen iet» oudere). Dit overigens noga' ondergoed-achtige maaksel zal stellig het straatbeeld komend teizoen opfleuren; het is een Engels ontwerp van Sue Wightman en werd gebreid van Lurex Pearles- cent in wit en grijs-beige. Karakteristiek voor de zomer- mode is dit, door confectionair Chloë (Parijs) ontworpen, zuiver wollen mousseline pakje bestaande uit een lange tuniekblouse met overhemdsmouwen (hoogmode) en wijdplooiend rokje (roestbruin is de kleur). Ook de vagelijk militante toetsjes zijn modieus. Van Biki (Italië) dit voor de zomermode kenmerkende model: een chemisier met ceintuur van beige Trevira-shantung, voorzien van een geplisseerde rok en grote strikdas. Typerend voor de nieuwe zomer mode dit broekpak van prinses Irene Galitzine in Rome: onder het lange double-face jasje (dat van binnen met witte wol is gevoerd) wordt nog een bloesje gedragen, dat evenals de pantalon van mari neblauw linnen is gemaakt. De witte geitenleren schoenen hebben dezelfde garnering als het jasje. Het totaalbeeld dat de modeshows in Parijs en Rome rnden was dat van een nogal gelijksoortige verrassing- Dsheid; het is duidelijk dat de grootste klant van Parijs, confectie-industrie haar stempel heeft gedrukt op de ihele creativiteit. De confectie-industrie is dé grootste oemer van couture-modellen geworden en dat heeft tot rolg, dat daarop de creatieve aandacht van de coutu- rs gericht is. [et feit voorts dat de mo de kleuren en de stof ten eigenlijk al zeker een ital jaren tevoren worden •gesteld, oefent natuurlijk invloed uit op het spontane de ware inspiratie. ;en in de details der nieu- mode kon men hier en daar vernieuwingen ontdekken; rote hoofdlijn bleef ongewij- De rok flink boven de iets boven de knie of i.En die rok vrijwel steeds »nd of(en) sterk geplisseerd, die plissering dikwijls ometrisch; dus op het lin- De kleuter nóóit alleen in 't verkeer! oont u zo ver van de kleu- fschool dat het u moeilijk It uw kleuter 4x per dag en en weer te brengen? iaat u dan eens met de uterleidster. Zij weet mis-, hien een klasgenootje in i buurt van de school dat sbracht en gehaald wordt, jwie uw kleuter tussen de iddag zijn boterhammetje i opeten. Of anders kan u misschien helpen om men met andere moeders rouleersysteem op touw zetten voor het halen en ingen. int vóór alles geldt: i kleuter nóóit alleen in 't ikeer! omité ier Bevordering an de Kleuterbescher- ing v. d. Nederlandse ereniging Bescherming oetgangers, Buitenhof 5, en Haag. Tel. (070) 3270. Lidmaatschap ISO per jaar met gratis trzekering. kerbeen b.v. Of geheel midden in de rok en daar zeer diep. Trouwens: het gehele beeld toont heel veel plissé. Verder veel fladderigs met stroken en strikken, pqfmouwen (met nau- we manchetjes) en enorme sjer pen om het middel (van cashmi- re-stoffen) die dan weer corres ponderen met zigeunerachtige hoofddoeken zoals we die in-de beginjaren dertig veel zagen. De mantels: licht, soepel, los val lend, vaak zonder sluiting. Nooit wijd of pompeus; altijd rank en soepel aansluitend (vaak met bijpassende jurk). Soms tussengezette ceintuurs en even blousende effecten. Zeer diepe halsuitsnijdingen, grote revers en dikwijls, bij kraagloze modellen, een contras terende garnering. De kos tuums tonen vaak lange jasjes in blazerstijl, waarbij vaak ge combineerd wordt: bv. een effen spencer op een sterk gedessi neerde rok. Ook hier brede over slagen bij de kostuumjasjes en vaak een bindceintuur die lang niet iedereen flatteert. Rokken (als gezegd) ook hier heftig gp- plisseerd (soms alleen van vo ren, soms geheel rondom). De blouses zijn weergekeerd in de vorm van de klassieke over- heipdblouse. De jurken: soepel, zwierig be- lijnd, vagelijk aansluitend. Veel chemisiers met vaak een sjaalkraag i.p.v. revertjes. De hals is meestel V-vormig en laag uitgesneden. Want u weet het: de vrouw neigt naar guller vertoon van haar borsten. Mou wen soms lang en wijd met strakke manchet. Ook weer in gezette kopmouwen voor ro mantische zieltjes. Sportieve kleren: daaraan is geen gebrek. De vagelijk- mili taire trant die al enkele jaren en vogue is, blijft een succes. Dus jasjes met dubbelsluiting en veel metalen knopen, hoog gesloten. Daarnaast veel lange jasjes, die gedragen worden op ,Bermuda-broeken, broekrok ken, plooirokken of pantalons. Ze hebben vaak een trench coat-model (u weet wel: de oföiciers-regenjas uit de eerste wereldoorlog; trench-coa't loopgraafjas), daarnaast een tu niek- of een cardiganlijn met diepe V-hals. De pijpen van de lange pantalons zijn recht en slankmakend en hebben even als de Bermuda's, omslagen. Feestkleding. Zoals de afgelo pen winter: naast de lange ja pon zien we de lange avondpan talon met, meestal lange, blou- In de grote lijn kan men de modelijn zien in drie stijlen: de slanke, super-comfortabele die vele combinatiemogelijkheden biedt; de nog altijd strenge geo metrische lijn van b.v. Ca.rdin en ook Courrèges en tenslotte de aanliggende lijn met slank bovenpand en gérende of zeer plooirijke, soepele rok. In ons land verkrijgbaar zijn de modellen van het Duitse confectiebedrijf „Danzl", dat ook regenkleding maakt. Hier twee trench-coat-modellen in Comtal-Tergal uitgevoerd. Het linkse is biscuitkleurig en bezit een onzichtbare sluiting; het rechtse is van grège kleur (grijsbeige) en toont allerlei gar neringselementen in de vorm van schouderstukken, scheef- geplaatste zakken met kleppen en knoopjes etc. „Danzl's" im porteur is W. C. M. de Jong, Koninginneweg 44, Amsterdam-Z. zal de huisvrouw zich afvra gen? We kunnen ons toch ook beperken tot veel minder eten, minder snoepen en meer bewe ging! Prachtige factoren alle drie, dat wel, maar niet verge ten moet worden, dat het niet gaat om de slanke lijn alléén. Het gaat om de factor gezond heid in zijn geheel en die is warempel niet gebaat bij een dusdanig zelfgemaakt vermage- ringsdieet, dat kennissen zeg gen „er kunnen zo langzamer hand knopen in je vel worden gelegd". Bovendien zijn het juist de melk en melkproducten, die niet mogen ontbreken in dat da gelijkse voedselpakket. Zij be vatten namelijk de zo belangrij ke voedingsstoffen eiwitten, calcium «en vitamine B! Wie een taboe laat gelden voor zui velproducten, komt tekort aan vooral calcium, omdat er bui ten melk weinig calciumrijke voedingsmiddelen zijn. Wel kan melk geheel worden vervangen door yoghurt of karnemelk en met het noemen van de laatste is tevens het eerste magere pro duct vermeld. Overigens zijn er altijd ma gere zuivelproducten geweest, maar het verbruik daarvan bleef lange tijd 'beperkt. Op voorschrift van de dokter werd wel overgegaan van gewone op taptemelk; deze gesteriliseerde melk werd en wordt echter minder gewaardeerd om zijn kooksmaak. De betere smaak van de nieuwe, magere melk- soorten, die gepasteuriseerd zijn, is te danken aan de toevoe ging van zogenaamde vetvrije droge melkbestanddelen. Het gebruik van deze melksoorten is sinds twee jaren meer en meer algemeen geworden, voor al doordat voedingsmensen en artsen steeds hardnekkiger schreven, dat er te vet werd gegeten, dat er minder calo rieën gebt rikt moesten worden, maar dat noodzakelijke bouw stoffen als eiwitten, calcium e.d. behouden moesten blijven. Dat alles in navolging van de Verenigde Staten, waar uitge breide onderzoekingen vele ja ren geleden al zorgden voor een beter begrip omtrent de sa menstelling van het voedselpak ket. Kant-en-klaar-vers-voed- sel was er in Amerika eerder dan hier, maar dat op zich bracht weinig verandering in de genuttigde hoeveelheden eiwitten, vetten en koolhydra ten. Wel kwamen er onderlinge verschuivingen van boter en volle melk naar margarine en plantaardige bakoliën en afge roomde melk vanwege de dui delijk aangetoonde relatie tus sen verzadigde dierlijke vetten en hart- en vaatziekten. De Amerikaanse huisvrouw koopt die magere producten dan ook om gezondheidsredenen en niet omdat zij meestal lager in prijs zijn. In het licht daarvan is het vreemd te moeten opmerken, dat het hoofdelijk vetgebruik in de Verenigde Staten stij gende is. Het verbruik van vet ten in grammen per hoofd per dag was daar voor de oorlog 132 en in de jaren 1955/56 145. Voor Nederland waren deze cij fers respectievelijk 102 en 121, eveneens een duidelijke stij ging, al is het op dit moment moeilijk te bepalen of het hoofdelijk vetgebruik ook bij ons nog steeds stijgt. Het verbruik van magere produc ten is immers pas sinds twee jaar heel sterk gestegen en dat kan van invloed zijn op het „vette" totaalcijfer. Wat illus tratieve cijfers rondom did ma gerte: het verbruik per hoofd van de bevolking in grammen verpakte magere melk bedroeg in 1954 10, in 1966 190 en in 1968 830; voor magere yoghurt zijn deze cijfers: 1954 40, 1966 360 en 1968 610. Welke magere producten zijn er? Onder de melksoorten al leen al verscheidene; naast de gewone melk met het bekende vetgehalte van 3,2 pet., zijn er halfvette soorten met vetpercen tages van 1,2 tot 1,5 waaraan extra eiwitten zijn toegevoegd; speciaal voor dieetpatiënten is er echte magere melk met een vetpercentage van 0,05 en sinds vorig jaar is er melk met 0,2 pet. vet en 1 pet. extra eiwit ten. Door toevoeging van die extra eiwitten (melkeiwit is het goedkoopste onder de eiwitten) en door het lage vetgehalte zijn die magere producten tien a vijftien cent per liter goedko per dan de gewone melk. Ook vetarme koffiemelk is er op de markt: Frisomel. De melkproducenten heb ben de indruk, dat de huisvrouw magere melk koopt vanwege het gezondheidsas pect, al zal bij kinderrijke ge zinnen de lagere prijs wel de belangrijkste factor voor het ko pen zijn. Bij de doorsnee huisvrouw echter schijnt het la ge vetpercentage doorslagge vend te zijn en zij neemt de nadelen van magere melk (kwetsbaarder wat betreft smaak; het koekt eerder aan, hetgeen voorkomen kan wor den door de melk onder voort durend roeren geleidelijk te ver hitten) op de „goedkope" koop toe. Dat de prijs van onderge schikt belang zou zijn, kan ge staafd worden door het feit, dat de eveneens goedkopere karne melk (vetpercentage 0,4) re latief gezien het meest gekocht wordt door mensen, die het ge luk hebben in de hoogste wel standsklasse te vertoeven. Eveneens allang in de han del, maar sinds de laatste jaren meer op de voorgrond komend, is de magere yoghurt; gelijk de melksoorten enige centen goed koper dan gewone yoghurt. Vrij jong nog is de magere vruchtenyoghurt, die uitslui tend gebracht wordt in éénma lige verpakking van een halve liter tegen de prijs van 74 cent; een niet alleen gezond, maar ook goedkoop toetje, omdat zo'n halve liter voldoende is voor een gezin van vier personen. Andere magere producten: chocolademelk, ook allang te koop, maar met een verkoop die tot voor twee jaren alleen van regionale betekenis was. Nu hebben vrijwel alle huis vrouwen dit goedkopere, ma gere product ontdekt en krijgt het landelijk een gul onthaal. Ook de goedkopere kwark (een soort yoghurt) behoort tot de magere melkproducten, al moet wel een onderscheid gemaakt worden tussen gewone kwark en echte magere kwark. De laatste wordt bereid uit magere melk die gestremd wordt waar door wei wordt afgescheiden, het resterende deel wordt dan als kwark in de handel ge bracht. Aangezien kwark een melk product is dat over het al gemeen in ons land nog steeds tè weinig bekendheid geniet en onbekend maakt nu een maal onbemind! geven wij op pagina 7 tips voor enkel; voortreffelijke gerechten, die met kwark te bereiden zijn. Bijna een eeuw sirtüs de uit vinding van de margarine, is er enige maanden geleden magere margarine gekomen. Om het on derscheid tussen gewone marga rine, die 80 pet. vet bevat, en deze magere margarine met maar 40 pet. vet zo duidelijk mogelijk te maken is de naam „halvarine" volgens de waren wet voor dit product verplicht gesteld. Ook deze halvarine is een hulpmiddel om de gewen ste slanke lijn te krijgen of te behouden; minder vet betekent nu eenmaal minder calorieën en wat er nog voor vet in dit product zit, is voor een groot deel meervoudig onverzadigd en dus waarschijnlijk minder schadelijk voor de bloedvaten. Uit een in 1964 gehouden opi nie-onderzoek bleek, dat 35 pet. van de ondervraagde huis vrouwen zou overwegen het product-als-het-er-was te kopen. In hoeverre zij (en wel licht ook de resterende 65 pet.) dat hebben gedaan is nu, zo kort na de introductie, nog moeilijk te zeggen. Wel staat vast, dat als zij het regelmatig kopen, dat alleen om die zo be langrijke factor gezondheid zul len doen. Een kuipje halvarine namelijk kost 69 cent, terwijl de huisvrouw voor het goed koopste pakje margarine nog niet eens 25 cent neer behoeft te leggen. Een tip voor diegene, die de voedingsdeskundigen en daarmee de eigen gezondheid terwille wil zijn: wie halvarine op het brood smeert, moet het effect daarvan niet teniet doen door een vet beleg. Neem liever een mager product; vleeswaren zonder vette randen, zonodig magere kaas. '|lllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll||||||||||lilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllillllllllllllllllllli^ (Advertentie) is Bierkenners vragen want alle waar is naar zijn geld 1 Natuurlijk manifesteert zich bij de regenjas ook het militante stijltje; dat laat de ze Engelse jas van „Shubette of London" zien. Het is een jas van katoenen gabardiine die asymmetrisch sluit, grote zakken bezit en flatteuze manchetgarneringen alsmede een grote militaire kraag. „Gouden" knopen en een op merkelijke ceintuurgesp mar keren dit model uit de „Drizz- lewear Spring Collection '69" van „Shubette" (die in ons land een eigen importeur heeft: mevrouw Nelemans- Sartorius, Kon. Wilhelmina- plein 14, Amsterdam). Wat voor weer de beste oude almanak ook moge voorspellen, het is wel zeker, dat we het weer niet zullen kunnen stellen zonder goede regenkleding. Als er in ons land één ding zeker is, dan is hét het feit dat we onze portie voorj aars- en zomer regen zonder enige twijfel zul len krijgen; een fenomeen als het jaar 1959, toen het van be gin mei tot een stuk in oktober, volkomen droog bleef, zullen we ook al vieren we dan het tienjarig jubileum van dat won derjaar maar niet verwach ten. De regenjasfabrikanten, die het ondanks ons klimaat, trouwens ook lang niet gemak kelijk hebben, hoeven in ieder geval niet nagelbijtend de toe komst te verbeiden onder de leus: „Wist ik maar zeker dat er regen komt", want die regen komt. Zo vast als een huis. La ten wij eens kijken wat de Enk- hu izer voorspelt: Ap.ril zal iets kouder zijn dan het normale maandgemiddelde met in het begin een stijging en later in de maand weer een inzinking met onbestendig en wat kouder weer (maandgemid delde: 8,3-11 gr.). En dat „onbe stendig" dat herkent u meteen als „kans op neerslag" en „kans op neerslag" is altijd raak: re gen, ja. Die zullen we dan, van wege 'de temperatuur, toch nog hoofdzakelijk op moeten van gen met winterkleren. Het te vroeg of voortdurend dragen van regenjassen is stijl loos en staat slordig en armoe dig. Niet doen! Tenzij het spe ciale wintermaaksels zijn na tuurlijk met bontvoeringen of borgpluisvoeringen of wat ver der dan ook. Tochondanks datzorg ervoor niet altijd te pas en te onpas in een regenjas te lopen. Mei: Dat wordt (zegt d'Enk- huizer) een heerlijke maand: ho ge gemiddelde temperatuur met de bekende inzinking van de IJsheiligen en dan een stijgend karakter dat zich bestendigt tot het eind van de maand; dan wordt het wisselvallig. Ook „wisselvallig" betekent: para- Het weer: veranderlijk met buien. Grappige gebloemde katoen vormt het materiaal voor deze mantel van „Shu bette of London". Verkrijg baar in marine- wit, mos terd- wit of zwart-wit. Hoe duur zo'n jasje is? In Enge land zoiets als f80,--. Hier, dat weten we niet. Dat kan de importeur vertellen. pluutje en regenjas of elk afzon derlijk. Juni: wordt ook al een aange name maand met een koel be gin, een verbetering rond de 18e en dan warm en goed zo merweer. Aan het einde van de maand enkele storingen. Dus: regenkleding. Juli: de temperatuur ligt iets onder het gemiddelde 18,3 gr. - 19 gr.). In het begin goed zomer weer, later een nogal onbesten dige toestand (regen!). Juli maakt geen goede beurt dit jaar: wisselvallig, veranderlijk, koel, onbestendig zijn de ken merkende trekken. Augustus: De beste dagen val len aan het begin van de maand omstreeks de 4e en ver der omstreeks het einde rond de 27ste. Maar warm weer be hoeft men, op enkele dagen na, met te verwachten. Aan het ein de daalt de temperatuur weer. September (en verder gaan we maar met, daar we het dan al wel weer weten): het wordt een koele maand met, in het begin onbestendig weer en dan rond het midden, koel nazomer- weer. Het blijft te koel en dat duurt tot oktober als het weer rustig en zacht blijkt te wor den. Dus: het ziet er naar uit, dat u een regenjas niet zult kunnen missen. Vandaar dat we hier een aantal moderne mo dellen laten zien. Zij tonen de sportieve trench-coatlijnen, die ook de gewone zomermode be heersen; ze zijn nimmer erg wijd en voorzien van geraffi- Ehgeland is hét land van de regenjas. En in Engeland is de naam „Aquascutum" (letterlijk vertaald „water schild)" een begrip op dit gebied. Hier ziet men een bedrukt katoenen manteltje dat, vanwege de stijl en de lijn, een geklede indruk maakt en dat in twee-kleu rencombinaties wordt ge bracht. Het model heet „L ancing". neerde stiksels en naadmotie ven. Ook ziet men fantasiepa tronen (naaSt dus de klassieke' effen jassen in beige en biscuit- kleur). §j „Mijnheer Van Vliet, mijn naam is van Zutphen en ik kom van Albert Heijn uit Zaandam", rrtet deze woorden richtte de heer A. van Zut- phen van Albert Heijn 1 Restaurants N.V. zich op za- 1 terdag 22 februari tot de heer §j J. J. van Vliet (Eikenlaan 15 1 te Leiderdorp) die kennelijk niet wist wat hij moest begin- nen met de man die hem in 5 zijn zaterdagse bezigheden kwam storen. Toen de heer Van Vliet er van overtuigd was dat de heer van Zutphen hem geen boeken kwam ver- kopen en ook geen verzeke- ff ringen wilde afsluiten besloot 1 hij hem in de huiskamer te laten vertellen wat dan eigen- 1 lijk precies wel het doel van zijn komst was. Voordat de heer Van Zutphen echter uit kon leggen dat het gezin Van Vliet eigenaar van de befaam- de pony Mister-X was gewor- den zei de heer Van Vliet reeds „U komt me toch niet vertellen dat ik het paardje heb gewonnen?" Het „ja" van de heer van Zutphen werd volledig overstemd door de juichkreten van de beide oudste dochters van de heer Van Vliet die hiermede hun instemming met het gebeuren vertolkten. Van Vliet betekende het defi- f nitieve einde van de naamloze carrière van de pony Mister-X die door Albert Heijn Restau- rants N.V. als prijs ter beschikking was gesteld in f een wedstrijd bij de opening van het AC wegrestaurant te Leiderdorp waarbij de pony gewonnen kon worden door degene die de meest originele I naam voor het dier wist te bedenken. Na rijp beraad besloot de jury uit de 3000 inzendingen (waarvan enige I honderden Alco's en Aco- lei-en) de naam Cornuit van de heer Van Vliet te kiezen. Op bovenstaande foto over- handigt de heer R. Dekker manager van het AC Wegres- taurant te Leiderdorp, symbo- lisch de befaamde pony Mister- X aan de heer J. J. van Vliet die door het bedenken van de naam „Cornuit" eigenaar van het dier is geworden. Gebrek aan plaatsruimte dwong de heer van Vliet de tegenwaarde van de pony (een bedrag van dui- zend gulden) te accepteren waardoor Cornuit wederom eigendom van Albert Heijn geworden is. Cornuit is inmid- dels terugverkocht aan zijn eerste eigenaar, manege Mo- lenkamp te Nootdorp, en ga- E loppeert als van ouds weer met zijn vroegere viervoetige vrienden in de dagelijkse les- sen rond. Het bezoek aan het gezin I mum

Allerhande | 1969 | | pagina 9