DE ZALM-SLA IS ALTIJD „IN" Tips voor kwark In Ierland bakken velen nog zelf HAART 1969 ALLERHANDE A 7 'U t Groot en klein vinden een jjnsla altijd een van die ech- feestelijke tractaties. En ,en wonder, de zalm smaakt >ed en er kan zoveel bij, de eur is ook al zo aantrekke- ife en het geheel is iets waar 'onze zintuigen van kunnen {nieten. Red Salmon van Three Dia- «nds kost 1,98 per blik en vindt daarin een prachtige oot van deze kostelijke vis. fleem de moot eruit en ver- ijder graten en eventueel het jl als u dat nodig vindt (van jm uit blik kunt u nl. alles ,eten tot de graat toe want js boterzacht!). Zalm en eieren vormen een (stekende combinatie en u irgt dus voor de nodige hard- ilcookte eieren. Maar zalm at zich met tal van andere gsen en schaaldieren combi- ,ren, bijvoorbeeld de al eer- |r genoemde langoustines of I crabmeat, een sardientje 1st. erbij en schelvislever ich tonijn zullen zich mis- aatst voelen op zo'n prach- je schotel. 'lk zou u dan ook willen aan delen om de zalm uitsluitend et andere vissighedens te imbineren. Een bedje van lapperige slabladen is na- urlijk een eerste vereiste. In it midden deponeert u de lm en met een tube mayo- iise maakt u daar een fraai sterwerkje over. Leg er een ans van parten hardgekook- eieren omheen, straalsgewij- en uw oog geniet al van het iiouwspel! Daaromheen aakt u vakken msselend van D andere vis- ort en een sla- Als slaatjes jvoorbeeld irdappelsla, komkommersla an die jonge komkommers i u niet schilt en die daar- or dat gezellige groene rand- hebben), tomatensla, rode etensla, sla van venkelknol- n, sla van rode paprika's (uit it potje)sla van bloemkool. i is het bijzonder smakelijk a al die verschillende sla- is van een verschillend saus te voorzien. Ik kan u aan- den om bijvoorbeeld voor de pemkoolroosjes Kraft's Fran- Isladressing 1,50 als speciale inbieding) te gebruiken, ter ijl bij de komkommer sla de sliaanse sladressing van Kraft [eneens 1,50) bijzonder ied past. Aardappelsla mag tl héél hartig worden ge- aakt: rasp een ui, plet een entje knoflook, vermeng een i ander met mayonaise waar een lepeltje Franse witte ynmosterd aan toevoegt plus nodige versgemalen peper, ut naar smaak en een scheut lerlijke dragonazijn. De tomaat laat zich uitste- nd aanmaken met zonne- oemolie, mosterd, peper (vrij iel), zout, een scheut roze- arijnazijn en fijngehakte pe- rselie plus geraspte ui. inke Isa lade Voor de venkelknollen die u el dun schaaft, maakt u een us van sla-olie (bijvoorbeeld azola), citroenmelisse-azijn, it lepel mayonaise, een lepel- mosterd, een klein beetje iker, vers gemalen peper en ut naar smaak en daarin laat ie venkelknollenschijfjes ge rende minstens vier uren ïrinerenAf en toe omroeren de slakom liefst met folie lekken opdat de delicate ur behouden blijft. De paprika's uit de pot be eft u slechts klein te snij- n, daar ze al zijn aange- takt met olie en azijn. Het van oorsprong een Joego- ivisch product. Gebruik voor het aanmaken n de bietjes eens wat ci- lenmayonaise van Kraft, eg er alleen een geraspt ui- en wat mosterd, peper en ut bij en nog wat citroen- disse-azijn. Sen hoeraatje zal u zeker be ien wanneer u dit pronk- veel van een zalmsalade op 'el zet en als u ziet hoe ieder- n geniet is het voor u zeker moeite waard geweest om al 1 heerlijks zo gevarieerd iar te maken. Geef er van die heerlijke osse Franse toost en boter i (en dat laatste dan natuur- k: halvarine!). ^ensurprise ®R PERSOON een hard gekookt ei. Per ei een lang sneden strip bacon, zo lang 't u het ei er mee kunt om- Wen, Op vier eieren één 'geklopt ei. En negen af streken eetlepels rauwe ha- rmout. On* het gepelde hardgekook- ei wikkelt u een baconstrip .die prikt u met een houten cktailprikker vast. Daarna alt u het ei door het losge spte ei en vervolgens luchtig °r de rauwe havermout. Die vermout drukt u zo goed 'gelijk aan. De op deze ma- 'r aangeklede eieren gaan durende twee a drie minuten de kokende frituur, u laat ze even uitlekken en u j"veert ze op een groen sla- •d> individueel op bordjes, •'slablad versiert u desver- |jgd met plakjes tomaat en ponaise uit de tube. Een «tekend lunchgerecht. Sla-kropjes a la Mornay De harten van mooie sla- kroppen goed door het water halen, zodat ze volkomen schoon zijn en ze daarna in ruim, kokend licht gezouten water, koken gedurende een minuut of vijf a tien (afhanke lijk van de dichtheid van de sla). Goed uit laten lekken. Intussen maakt u een pas sende hoeveelheid gebonden witte saus die u voorziet van zeer veel geraspte belegen Goudse kaas, wat geraspte ui en nootmuskaat naar smaak. In een vuurvaste schaal deponeert u de kropjes dicht naast elkaar en u giet er de saus over. Ze moeten er helemaal mee be dekt zijn. Strooi er nog wat geraspte kaas over, daarover een laagje paneermeel, nog weer wat kaas en leg er wat klontjes boter op. Laat er in de oven een prachtig bruin korstje op komen Uitstekend met eie ren en vers gekookte aardap pelen. Portugese Salade Hiervoor hebt u nodig een blik corned beef of een blik luncheon meat of een restje vlees. Wat u ook neemt, u snijdt het vlees in dunne plak jes. Vervolgens b'»bt u nodig een paar paprika's waar u de zaden en de zaadlijsten uit haalt en die u in dunne reepjes snijdt. Neem wat tomaten, pel ze, haal er de kernen, de pitjes en het vocht uit en snijd het vruchtvlees in stukjes. Zorg voor wat drooggekookte rijst die u af laat koelen en neem wat olijven die met piment zijn gevuld. Die olijven snijdt u in dunne plalkjes. Nu maakt u de volgende dressing klaar: u ver mengt een klein beetje dragon azijn met wat zeer geurige Franse mosterd, vers gemalen peper en een weinig zout plus een geraspt uitje en voegt daar een prettige dosis olijfolie bij. En waarom zoudt u in dit ver band ook niet eens een keer stoeien met een zeer fijn gesnipperd teentje knoflook? U vermengt de rijst met. alle in grediënten en giet er de vinai grette overheen waarna u een en ander voorzichtig omschept. Strooi er tenslotte wat fijnge hakte peterselie over en ser veer de sla met knappend stok brood en boter. Kabeljauw Bourauianonne Voor dit gerecht neemt u ka beljauwfilet uit de diepvries, die lenen zich er heel goed voor en u behoeft niet te ont- graten. In een koekepan bakt u een grote fijn gehakte ui in wat boter lichtbruin. Roer er een eetlepel bloem door en giet er al roerende een halve liter rode Bordeaux-wijn door en zoveel warm water dat een gebonden saus het resultaat is. Ja, u hebt het echt goed gelezen, er staat rode Bordeaux! Ietwat verba zingwekkend, want men heeft u immers altijd verteld dat bij vis een droge witte wijn hoort. Maar... er zijn altijd uitzonde ringen die de regel bevestigen en dit is er een van! Nu gaat u uw saus kruiden met flink wat vers gemalen pe per, zout naar smaak en, in een lapje bijeeftgebortden, een paar takjes peterselie, een laurier blaadje, een takje tijm en een teentje knoflook. Laat deze saus op een sudderpitje gedu rende een minuut of tien in de gelegenheid al die geuren op te nemen. Intussen pocheert u de kabeljauw-filets. Als ze gaar zijn, laat u ze uitlekken, u neemt het zakje met kruiden uit de saus, voegt er de vis bij plus nog een extra stukje bo ter, laat alles door en door gloeiend worden en serveert het gerecht met verse toost. De rest van de wijn drinkt u er natuurlijk bij. Heerlijk! Stamppot van peren De verhoudingen zijn: 3 pond stoofperen, 3 pond aardappelen, 1 liter kokend water, een pond spek, zout naar smaak en sui ker. Deze typische „zoete" stamp pot wordt door velen bijzonder gewaardeerd. Vooral wanneer u hier een goed gebraden uit gebeend ribstuk van het var ken met de heerlijke jus bij opdient! U schilt de peren, snijdt ze in vieren, verwijdert de klok huizen en zet ze met het stuk spek op met het kokende wa ter. Laat gedurende een uur zeker heel zachtjes koken. Daarna gaan de in stukken gesneden, geschilde aardappe len het gezelschap versterken en u laat verder koken tot alles gaar en vrijwel droog is ge kookt. U heeft het gerecht voorzien van wat zout naar be hoefte en suiker naar smaak. Als alles gaar is, neemt u het spek eruit en stampt het ge recht door elkaar. De liefheb bers eten het spek erbij (zou het eigenlijk wel goed voor de lijn zijn?). N.B. Wat vers gemalen peper doet het er goed in en vergeet ook niet de pot met Chutney op tafel te zetten, dan wordt het helemaal extra lekker! Gevulde koude omelet op z'n Spaans Voo-r 6 personen neemt u 6 eieren en 4 mooie tomaten die u pelt en van pitjes en harde kernen ontdoet. Verder komt er, schrik u niet, een teentje knoflook aan te pas (en dat geeft er nu echt dat extra zwa re plusje aan), twee dessertle pels olijf-olie, een ui, peterse lie, zout, peper, tijm en laurier, een weinig boter. U hakt de peterselie zeer fijn en u hakt de ui eveneens fijn. Hetzelfde doet u met het teen tje knoflook. In de olijfolie laat u de ui, de knoflook en de pe terselie, al roerende even kleu ren. Daarna voegt u er de stukken tomaat, zout en vers gemalen peper, wat tijm en een stukje laurierblad bij. U laat dit alles op zacht pitje heel langzaam sudderen en inkoken want de saus moet behooorlijk dik worden. U klopt de eieren los met wat peper en zout en een klein scheutje melk en bakt er in de koekepan een fraaie omelet van. U doet dat in de boter. Vul de omelet met de dikke saus en sla hem dubbel. Het laurierblaadje hebt u natuurlijk verwijderd. Laat deze omelet door en door afkoelen en ser veer hem met knappend stok brood. Eig smakelijk voor bij een picnic of als kampeerge recht. Rijst, exotisch en niet zo duur Ik geef u de ver houding van de in grediënten. Op an derhalve kop rijst (grootkorrelig en niet voorgekookt) hebt u eenzelfde hoeveelheid maïskorrels nodig (in blik verkrijgbaar). Een pluk je saffraandraadjes speelt ook hierin weer een belangrijke rol. 3 Eetlepels sla-olie (werkt u wel eens met zonnebloem-olie of met Mazola, beiden goed voor de gezondheid en voor- Wat de HALVARINE be treft nog een handige tip van een AH klant: de plastic koffie-deksels pas sen uitstekend op de lial- varine-kuipjes, dat een groot gemak in 't gebruik betekent! treffelijk van smaak!), 150 gram worteltjes (u moogt ook win terwortel tj es nemen, die hebben een sterkere smaak, in dat ge val schillen) in blokjes gesne den. De worteltjes alleen maar goed wassen en vooral niet la ten krabben, 2 flinke uien grof gesnipperd, 150 gram gepelde garnalen. 150 gram kippe-vleés rauw, zonder botjes, in blok jes gesneden (het gaat bijna op Paëlla lijken, maar dat wordt het toch niet), twee en driekwart kop bouillon, een half blik fijne doperwten en 2 eetlepels geconcentreerde to matenpuree uit blik, vanzelf sprekend zout naar smaak en vers gemalen zwarte peper plus een flinke snuif cayennepeper want het gerecht behoort wel een ietsje scherp te zijn. Het begint met het verhit ten van de olie waarin de rijst lichtbruin geroosterd wordt, als de goede kleur bereikt is voegt u er bij: de stukjes kip, de garnalen, de worteltjes, de uien. Onder voortdurend voor zichtig roeren, laat u deze in grediënten ook meeroosteren. Daarna gaan de bouillon, het zout, de tomatenpurée en de beide pepersoorten erbij. Zet het deksel op de pan en laat op groot vuur het geheel aan de kook komen. Temper het vuur en laat de rijst gaar wor den en alle vloeistof opnemen. Pas dan roert u er de maïskor rels en de uitgelekte doperw ten door. Temper het vuur zo mogelijk nog meer en laat het gerecht zonder roeren nog zo lang op staan tot de rijst wat aan gaat zetten. Serveer on middellijk want het behoort gloeiend genoten te worden en om dat „aanzetten" zou ik ad viseren, maak deze exotische rijst klaar in een pan die zo van het vuur op tafel gezet kan worden. Kabeljauw met venkel. j Venkelknollen wor- den in ons lieve CJttL land eigenlijk nog te weinig gewaardeerd, lieve lezeressen, en het is toch zo'n heerlijke groente met een zeer verfijnde smaak die zich niet alleen uitstekend met vis laat combineren maar die het ook zo prima doet bij lamsvlees. In de komende len te zal ik u daar wel eens een recept van geven. Nu eerst naar de kabeljauw, maar als u niet van kabel jauw houdt (u hebt er filets van nodig) dan kunt u natuur lijk iedere andere vissoort, al tijd gefileerd, met de venkel klaarmaken. Per -persoon rèkent u een mooie venkelknol, maar dan eet u de venkel er ook als sa lade bij. Dat recept geef ik u ook (zie le kol. van deze pagina) en dan zult u merken dat in beide gevallen de venkel weer heel anders smaakt. Maar eerst nu de vis. U wast de ka beljauw en laat hem daarna uitlekken, als u diepvries neemt dan moet u de vis eerst laten ontdooien voor u aan het klaar maken van het gerecht begint. U neemt een vuurvaste scho tel. U snippert een middelgrote ui heel fijn, u snippert een teentje knoflook heel fijn, u wast de venkelknol en u snijdt er het onderste kapje af. Op een komkommerschaaf schaaft u vervolgens de helft van de venkelknol (len) in heel dunne plakjes. In een koekepan smelt u een stuk boter en daarin Iaat u de ui en de knoflook heel even een blonde kleur krijgen waarbij de ui glazig wordt.'Ge durende een minuut of twee gaan daarna de schijfjes ven kelknol eveneens in de pan en u roert het mengsel voorzich tig om en om. Deponeer deze geurige massa vervolgens in de vuurvaste schotel. Leg er de uitgelekte visfilets op en be strooi deze met zout naar smaak en vers gemalen witte peper. Leg er daarna een paar schijven citroen op en flink wat klontjes boter. Strooi er tenslotte wat fijn gehakte pe terselie over en zet er een dek- Een Ierse vriendin van me die tijdelijk in ons land verblijft, heeft de goede gewoonte van zelf bakken bepaald niet in haar land achtergelaten en daar ze me van haar heerlijke baksels liet proeven, heb ik natuurlijk direct de recepten gevraagd. Een gronddeegje draagt de mooie naam van: Ruff Puff Short Pastry U heeft er voor nodig: 240 gram zelfrijzend bak meel, een half theelepeltje zout. 150 gram lard (een vorm van vet die wij hier niet gebruiken en daar om verving zij dit zelf door 75 gram margarine en 75 gram Soterconcentraat en dat bleek bijzonder goed te zijn), verder nog ongeveer een dl koud wa ter. U vermengt het bakmeel met het zout in éen kom en snijdt vervolgens margarine en boter- concentraat met een mes door het bakmeel tot het geheel aan voelt als fijne broodkruimels. Met het koude water kneedt u er vervolgens een stijf deeg van, dat u op een met bloem bestoven plank uitrolt tot een smalle reep. Deze reep vouwt u in drieën en u draait één van de open kanten naar u toe en rolt opnieuw uit. Deze hande ling herhaalt u drie keer. De laatste keer geeft u aan de deeg lap de gewenste vorm. Rol al tijd van u af en zo er lucht- blaasjes ontstaan maak ze dan niet stuk. Dit deeg kunt u in een voor verwarmde oven (gas: stand 7 of 8; elect.riciteit: 425'-450') in ongeveer 15 a 20 minuten gaar bakken. Nu hebt u voor het heerlijks dat ik u wil beschrij ven ook nog wat ^idwich Cakedeeg nodig. De ingrediënten zijn: 150 gram zelfrijzend bakmeel, 60 gram suiker, 60 gram boter, 1 ei, 2 eetlepels melk (plus mi nus). U roert de boter (kamertem peratuur) met de suiker tot room. U klopt het ei los met de melk. Bij de tot room geroerde bo ter voegt u beetje bij beetje, om en om, wat bloem en wat losgeklopt ei en u mengt duch tig tot alles gebruikt is en er een zachte massa is ontstaan. En al deze voorbereidingen hebben gediend om Bruidsmeisies te gaan maken!!! En dat doet u dan als volgt: U hebt er 12 kleine ronde vormpjes voor nodig, die zijn in één vierkante vorm verkrijg baar waar dan de 12 holtes in uitgespaard zijn. sel op, zodat er geen spoortje van de goede geuren verloren kan gaan. Enhet allerbe langrijkste: al deze voorberei dingen treft u minstens vier uren voor dat u aan het eigen lijke klaarmaken van uw maal tijd begint. De grap is n.l. dat de geuren van het venkelbed.ie de vis helemaal moeten kunnen doordringen, als het ware! Verder is het heel eenvou dig. Voordat u de aardappelen op gaat zetten, zet u de vuur vaste schotel op een asbest- plaatje op het vuur. En lang zaam laat u de vis gaar smo ren, ze kookt niet maar ze wordt als het ware gesmoord in de goedheid van het geheel. Vis voor 2 personen, met dus een hele venkelknol, vraagt op die manier iets langer dan een half uur en dat geeft u dus ampel de tijd om intussen de aardappelen te koken. Deze vorm (vormpjes) wor den heel licht met boter inge smeerd en vervolgens luchtig met bloem bestoven (het teveel aan bloem klopt u er weer uit), daardoor kunt u de bruids meisjes later makkelijker uit de vormen halen. U neemt de helft van de eer der beschreven Ruff Puff Short Pastry, dat is voldoende voor de twaalf vormpjes. U rolt het deeg dun uit en steekt er rond jes in en uit, waar u de vorm pjes mee bekleedt. Op de bodem legt u een lepeltje van uw fa voriete jam (heerlijk met aard beienjam!) en daarop deponeert u een theelepel van het Sand wich Cakedeeg. In een matig warme, voorverwarmde oven (gasstand 4, electriciteit 350'), bakt u de bruidsmeisjes in on geveer 20 minuten gaar en klaar. Verrukkelijk! DELICATESSEN FIJNE VLEESWAREN per 1Ö0 gram Varkcnsrollade 1.29 Cervelaatworst 79 Gelderse gekookte worst 65 Iiausmacher65 Keizerjachtworst69 Lachsschinken 1.49 Osseworst 69 Runderrookvlees1.35 Salami 95 Filet de Boeuf1.09 Varkensfrikandeau1.39 Pekelvlees 75 Rosbief1.29 Rundcrlever 75 Rundertong 1.09 Paté de Campagne05 Vleessalade65 Champignonsalade79 Mortadella89 Nog even een ovenschoteltje met kant-en-klare aardaDpelpuré U snijdt flink wat behoorlijk grote uien in dunne schij ven en die uien-rin gen laat u in wat olie mooi goudbruin fruiten. Intussen maakt u de aard- appel-purée klaar volgens de aanwijzingen op het pak. Roer er vervolgens geraspte belegen Goudse kaas door, naar smaak. Dit gerecht vraagt om een flin ke dosis vers gemalen peper en u voegt er eventueel nog zout naar smaak bij (hangt van de gebruikte hoeveelheid kaas af). Beboter een vuurvaste schaal en leg er laag om laag in: de purée, de uien en u gaat zo door tot alles gebruikt is, maar u dient wel met een laag uien te eindigen. Strooi daar nog een laag geraspte kaas over en leg er klontjes boter op. Laat er in de oven een mooi bruin korstje op komen. Dit is een verrukkelijk lunch- schoteltje, maar mocht het ge not van zoveel uien op een dag door de week op bepaal de bezwaren stuiten, laat niets u dan beletten om de uien te vervangen door bijvoorbeeld: in schijfjes gesneden en even gekookte of gebakken cham pignons of blokjes ham (denkt alweer aan het zoutgehalte!) ofwel een restant vlees, klein gesneden. Hier kunt u hele maal volgens eigen fantasie te werk gaanmaar onder ons: de uien en de kaas vormen na tuurlijk wel een perfecte com binatie! Een heel bijzondere appelmoes p Maak de appel- Sa J moes van goudrei- netten en in dit f- geval schilt u de appelen, snijdt ze in parten en ver wijdert de klok huizen. Deze appelparten smelt u vervolgens met een heel klein beetje water en u voegt er suiker naar smaak bij. Laat de appelmoes afkoelen en roer er, ook alweer naar sanaak, wat oranje-marmelade door en tot slot, de appelmoes is er stevig genoeg voor, een glaasje Dry Orange Curasao. Telt het gezin kleine kinde ren dan maakt u twee schalen van die appelmoes: eentje met en eentje zonder de alcoholi sche versnapering! Vruchten op kwark als gezond toetje Vermeng de magere kwark met wat melk en bijvoorbeeld vruchtensap (Cevitam), aard beien of frambozen op sap, si naasappel- en/of citroensap, (al le vruchten die het jaargetijde, de diepvries of de ingeblikte voorraad oplevert) en klop al les goed door elkaar tot een luchtig geheel is verkregen. Wilt u helemaal aan de lijn doen, maak het dan op smaak af met wat vloeibare zoetstof. Een pakje vanillesuiker er door heen smaakt helemaal verruk kelijk. Desgewenst kunt u het toetje nog garneren met een vruchtje of wat hagelslag. TSotenkwark Klop de kwark op met wat melk de kwark moet niet een te stijve massa vormen en suiker of zoetstof naar smaak. Roer er tot slot wat fijn gemalen hazelnoten of fijnge snipperde zoete amandelen doorheen. Envergeet ook nu de vanillesuiker niet. Kwarkpudding Bovengenoemde kwarktoetjes kunt u desgewenst „aanlengen" tot een pudding: u roert er dan alleen wat meer melk en twee eidooiers doorheen. Het eiwit wordt heel stijfgeklopt en ten slotte er luchtig doorheenge- schept. Week een blad of zes gelatine in wat water en los ze vervolgens op in een kleine hoe veelheid kokend water. Deze op lossing roert u dan goed door het kwarkmengsel, waarna u al les in een schaal of pudding vorm giet. Goed stijf laten wor den in de koelkast en na enkele uren heb u een heerlijk-luch tige romige kwarkpudding. Kwark als zoete of luirtige broodbelegging Roer een doosje kwark glad met ongeveer 4 eetlepels melk en vermeng het bijvoorbeeld met enkele eetlepels honing, jam of bruine suiker. Boter wordt in dit geval overbodig en u kunt dit mengsel gerust dik op brood of knackebrood sme ren. Het zet niet aan. Houdt u meer van iets har tigs, dan kunt u desgewenst de kwark ook vermengen met een snufje zout, wat fijngehakte pe terselie of bieslook en wat pa prikapoeder. Kwarkpannekoekjes Vermeng een pakje kwark goed met ongeveer 30 gram bloem, 3 eierdooiers, een mes puntje zout en ongeveer 6 a 7 eetlepels melk, tot alles goed door elkaar geklopt is. Ten slotte het stijfgeklopte eiwit er door héén scheppen. Vervolgens wat boter of margarine in de pan verhitten en kleine pannekoek jes van de kwarkmassa aan weerszijden bruin bakken. Liefst warm op tafel brengen en met wat suiker en kaneel bestrooien. Kwark-taart Van 250 gram bloem, 110 gram boter of margarine, 110 gram basterdsuiker, 2 eidooiers, 2 eetlepels melk en iets zout wordt een deeg gekneed, waar mee een beboterde springvorm van ongeveer 20 cm doorsnee (of kleine zandtaartvormpjes) wordt bekleed. Vergeet niet om iets van het deeg achter te hou den voor het maken van de rand. Ongeveer 500 gram kwark wordt nu glad geroerd en vermengd met 150 gram sui ker, 2 eidooiers, 35 gram mai- zena, wat citroenrasp, het sap van een halve citroen, desge wenst 75 gram rozijnen en een halve dl melk. Tot slot wordt deze massa door de 4 stijfgesla- gen eiwitten geschept en de vorm er mee gevuld. Met de rest van het deeg de rand net jes afwerken, waarna de taart in een niet tè warme oven in ongeveer 1 uur gaar en lichtbruin wordt gebakken. Laat hem wel eerst in de oven met open deur even afkoelen, zodat inzakken wordt voorko men. Warme kwarkschotel zoet of hartig) Voor de huisvrouw, die op het weekend eens niet zoveel kookbeslommeringen wil heb ben, is een warme kwarkscho tel een ware uitkomst. Voor de zoete schotel hebt u nodig: 500 gram kwark, 3 of vier eieren, 125 gram suiker, 1 citroen, 5 eetlepels griesmeel, 1/t pakje bakpoeder. Begin met de kwark, 3 eidooi ers en de suiker goed romig te kloppen. Doe er dan de citroen rasp, het griesmeel en het bak poeder (deze béide van te voren goed mengen) doorheen en schep er tot slot voorzichtig het stijfgeklopte eiwit doorheen. Verrukkelijk smaakt het om er voor u het eiwit er doorheen doet desgewenst nog wat fijngesneden vruchten (vers of uit blik) doorheen te roeren, Of nadat u de helft van het kwarkmengsel in een goed be boterde vuurvaste schotel hebt gedaan er een laag gesnip perde goudreinetten, op smaak gebracht met suiker, bovenop te leggen, waarna u de andere helft van de kwarkcrème uit strijkt. Schuif de schotel mid den in de oven en laat het ge recht in een niet te warme oven (temperatuur op stand 4) in een klein uur gaar en goudbruin bakken. Warm ser veren. Wie meer van een hartige warme hap houdt, Iaat bij de ingrediënten de suiker en de citroenschil weg,, doet hiervoor in de plaats een mespunt zout en evenveel nootmuskaat door het kwarkmengsel en roert e-r in plaats van de vruchten on geveer een ons klein gesneden ham doorheen. Mocht het mengsel nog een tikkeltje aan de stijve kant zijn, roer er dan voordat de stijfgeklopte eiwitten er doorheen gaan nog een scheutje melk door heen. BUITENLANDSE KAAS Mon Chou 100 gram 1.09 PETIT BOURS1N diverse soorten: met knoflook, peper of spécial. per stuk 75 gram 1.15 Brie doosje 75 gram 1.25 DANISH CHEF diverse sma ken tube 85 gram1.30 Danablu portion ±110 gram 1.45 SPECIALE AANBIEDING Brie van de mat per 100 gramL06" 89 Bric-as de Trèfle per 115 gramJLSfT 1.25 Camembert Vüche Bleu per doosje 270 gram-L9IT 1.69 Verkrijgbaar in de meeste SuperMarts en enkele Zclf- bedieningszaken. Een heerlijk appeltoetje U kookt een pond appelen tot moes en roert ze door de zeef. Door de appelen roert u abrikozenjam, ongeveer 125 gram en natuurlijk suiker naar smaak. U bebotert een vuur vaste schotel en doet er de gemengde moes in. Neem ver volgens 2 of 3 eiwitten en klop ze heel stijf met basterdsuiker (ongeveer 50 gram). Met dit schuim bedekt u de moes in de schotel en u zet het geheel in een gloeiende oven gedurende ongeveer 5 minuten. Geef er ijswafeltjes bij. Eet eens risotto met kippelevertjes! Reken daarvoor 100 gram kippelevertjes per persoon. Verder hebt u een uitstekende groot-korrelige, goed droog ko kende rijst nodig, zeg voor 4 personen: 500 gram. Dan komt er verder bij: een glas droge witte wijn, een ui, fijn gehakte peterselie, wat basilicum, een paar plakjes ba con, ruim een halve liter kip- pebouillon (gebruik gerust een blokje!), wat zonnebloem-olie, zout en vers gemalen peper en geraspte parmesaanse kaas, om het helemaal echt te houden. (Als u van olijfolie houdt, dan neemt u natuurlijk deze soort). U hakt de bacon klein en doet ze tesamen met 2 eetlepels olie, de fijn gehakte ui, een handvol gehakte peterselie, een snuifje basilicum in de pan en laat. op een zacht vuur de ui glazig worden. Dan gaan de licht gezoute kippelevers erbij, die op het lage vuur gedurende een minuut of wat mogen sud deren waarna u ze met een schuimspaan uit de pan neemt. U houdt ze warm, u doet de rijst in de pan en roert tot ze glazig is geworden, pas dan gaan het glas witte wijn en de warme bouillon erbij. U laat het geheel aan de kook komen en draait het vuur zo laag mo gelijk (gebruik vlamverdelers en asbestplaten als u op gas kookt), de rijst mag niet aan zetten, wel al het vocht opne men en mooi gaar worden. Voeg de kippelevertjes bij de rijst, laat alles samen nog een minuut of 5 sudderen, roer er de parmesaanse kaas door en andermaal fijn gehakte pe terselie vermengd met een snuifje basilicum. Natuurlijk controleert u nog even of er zout en/of peper genoeg inzit. Serveer op een verwarmde schaal en zet nog wat extra kaas op tafel. En dan zou ik u raden: drink er de rest van de witte wijn bij! N.B. Haal vooral de levertjes uit de pan als de rijst gaar moet worden, want anders vindt u ze als rubber-balletjes terug en dat zou erg jammer zijn!

Allerhande | 1969 | | pagina 7