De edele kunst van het snuiven Vrouwen doen aan autosport Ch albert heijn GEZELLIG, KALMEREND, STIMULEREND EN ZELFS HEILZAAM eA'AY/ï 6) frnri'if^ïrif'Eiai GOED BEKEKEN IART 1969 ALLERHANDE Pc juiste manier \an het nemen \an een snuifje Vroeger (nu beslist niet neer!) bestonden er twaalf regels voor het „op je juiste, artistieke wijze tot zich nemen van een snuifje". Wij laten ze hier onder volgen: ze tonen wel aan dat de mens van vroeger heel wat meer ceremonieel toepaste dan wij heden doen. Men ne- „,6 de snuifdoos in de rechterhand; Om haar te openen echter moet men haar in de linker vasthou den; Men klopt nu met de doos op de rechterhand; |y\en opent de doos en be dijkt de inhoud; Men laat de doos rondgaan met een hoffelijke buiging; Men ontvangt haar terug met de linkerhand; Men brengt de snuif op een hoopje door tegen de doos te tik- Icen met middel- en wijs vinger; Men neemt een snuifje tussen de vingers; Men houdt de snuif even vast alvorens ze naar de neus te brengen; Men brengt de snuif naar de neus; Men snuift nu met beide neusgaten zonder grimassen of gelaatsver trekkingen; Men sluit de doos met zekere zwier. Dat zijn de twaalf Nu, onze tijd, mag het best v/at minder! Toen Columbus in de jaren 1494 tot '96 zijn tweede reis naar Amer.ika maakte, zag hij daar Indianen die een geheimzinnig poeder opsnoven, welke elders op aar de onbekend was. Ook de vreemde bezoekers probeer den dat snuiven eens en ze vonden het zo prettigdat ze de gewoonte al gauw overnamen: zo werd het snuiven grote mode. Eens was snuiven een even gewilde gewoon te als nu het roken. Alm de 16e eeuw werd het een wa re rage in de hofkringen van Spanje en Frankrijk. En dat is feitelijk zo gebleven tot fin het. eerste kwart van de vorige eeuw) het roken van sigaren vooral) in zivang kwam en hel snuiven vrijwel geheel verdrong. En toen kwam de sigaret. Voor sommigen blijkt deze echter zo belast te zijn met medische bezwaren, dat men er vaak graag weer afwil en dat verklaart misschien, waarom het snuiven weer meer en meer in de mode komt. De mens wil toch iets prikkelends genieten en als dal dan niet kan met een sigaret, dan kan het misschien met een snuifje (want snoepen als vervangingsmiddel maakt dik. en dik is lelijk en bovendien ongezond). In Engeland werken liefst elf fabrieken aan de vervaardiging van snuif. En (wat minder bekend is) ook in ons land wordt in ver scheidene winkels snuif verkocht: de grote importeur is de oude. gezellige sigarenhandel Van der Graaf in de Haagse Heulstraat. Mijn twaalfjarige Marijne p; het op kalme, vriendelijke m: ..Mam. je hoeft er echt ;t langer over te praten. Ik met mee. want ik moet Fury (kammen en verder heb ik ig zoveel te doen dat ik echt et weg kan".. Dal is dan het resultaat van n democratische opvoeding, larbij Het Kind m Inspraak •eft. Vroeger begon je als ind machteloos te schreeuwen, rwijl je de ontmoedigende ze- rfcelid had dat de almachtige Iwassene toch aan het lang- eind zou trekken. „Nu moet eens luisteren, Marijne", lig ik me met milde over- gingskracht in het gesprek, 'roeger vonden de kindertjes •t altijd erg fijn als ze met ouders in de auto mee uit Khten. David in zijn reiswieg- gaat ook mee". Marijne kijkt me geduldig n. zoals in langvervlogen tij- n volwassenen, als ze tenmin- een goede bui hadden, mij k hebben aangekeken: „Pap, zeg je toch dat ik het te uk heb en verder vind ik het et leuk om urenlang in de te zitten". Even bekruipt lij de diepe lust om met stem- rheffing te zeggen: „Dat kan lemaal wel waar zijn. maar je al toch mee", maar dan herin- ik me hoe machteloos ik zelf vroeger bij zo'n ant- oord voelde: had je redelijke gumenten aangevoerd en dre- m ze toch hun zin door! Toen nog iin Den Haag woonden, cs er voor Marijne moeilijk n stralender vooruitzicht dan geren in Santpoort bij een be nend echtpaar met kinderen haar leeftijdsklasse. Onlangs 's dat echtpaar bij ons op zoek. Ze gingen kijken hoe arijne op Fury aan het 'dra- in was en de vrouw zei: Vanneer kom je weer in Sant port logeren. Marijne?" Onze oeste pogingen om tot een re- •lijke opvoeding te komen. ierpen rijke vruchten af. ant Marijne hield haar paard en zei beleefd„Ik zal graag de kerstvakantie komen, tan- t Cobie". Vervolgens werd ze ch duidelijk zichtbaar de con- quenties bewust en daarom iegde ze er snel aan toe: kor één dag, als u het goed ind f'. Terwijl andere mensen zich aar de maan laten schieten, ordt Marijne honkvast, maar een dorp als het onze is ook erg veel te beleven. Van de 'eek kwam er een telefoontje. van Marijnes relaties leidde: ..Onze bok is weg" let was al donker en op de ileuisie stond een Wee- euwoo-programma aan. maar Marijne aarzelde geen seconde. Ik kom er aan", antwoordde e geagiteerd. Neem Friendy nou mee", prak mijn vrouw. „Dat is een Peurhond". Goed, dat is wat Verdreven, maar Marijne aan aardde hem. „Kom, Friendy, dan mag je mee de bok zoe- W. Zijn bijdrage is niet over weldigend groot geweest, maar fat hoefde ook niet want de bok bleek zich achter een paar holen stro verstopt te hebben f dat was de jeugdige eigena- in het donker ontgaan. Een "jager avontuur dus, maar Ma rine had na afloop geruime "ijd nodip om ons uit te leggen we spannend alles wel was ge weest en hoe hoog de vreugde "as opgelaaid toen de bok was levonden. Marijne heeft natuurlijk ge- 'jk. wat zul je in ongewisse tenen zoeken, als het avontuur dtcht bij huis is te vinden? Louis Sinner l Pro beer hei eens: I het zal n deugd doen!I Snuif wordt gemaakt, van zorgvuldig-gemêleerde soorten fijne tabak, die een aantal rij- I pingsprocessen hebben onder gaan. Het blad van de tobacco- plant wordt tot een zeer fijn, ziideachtig poeder vermalen in eiken vijzels, daarna verschei- dene malen gezeefd en gekeerd zodat men tenslotte komt tot een volmaakte structuur en menging van de poeder. Vervol gens worden zuivere essences toegevoegd en deze dan verle nen de basispoeder de telkens weer andere aroma's: het gaat om bergamotte-olie (een aan de sinaasappel en citroen verwan- i te plant), om bloemengeuren van anjelier, lavendel, roos, jas mijn en ook pm de essences van sandelhout etc.. alsmede een aantal medische geuren als die van menthcl, eucalyptus en j pepermunt etc. Er zijn drie gro- l te snuifgroepen: de donkere, vochtige soorten, die nogal ste- vig van toon zijn, de midden- soorten en de droge zeer fijne. i Wie begint met snuiven doet er goed aan de middengroep te verfriezen en dan vooral die j geuren die hemzelf (of haar- 1 zelf, want ook vrouwen [kunnen snuiven!!) het beste liggen. Het j is er mee als met een parfum of lotion: de ene geur past be ter bij iemand dan de andere. den, de lange kapsels in vroeg- vorige eeuwse trant) en in tal van andere tekenen, die erop wijzen dat wij wat moe zijn van het utiliteitsmeubel, de stroomlijn en de steriliteit van moderne vormgevingen. Het weerkeren tot de interieurstuk- Ken van de Victoriaanse tijd is een ander bewijs van het feit, dat we op de een of andere manier terugwillen naar „vroe ger". Er is een soort heimwee naar de dagen van onze groot ouders en overgrootouders en dat dan ook verklaart het suc ces van boeken en t.v.-spelen die in het verleden spelen. Al leen de hunkering naar „wat eens was", ligt ten grondslag aan een enorm succes zoals dat van de „Forsyte Saga" of van „Vanity Fair". En dacht u dat men een dure strip als die van Ritmeester Buat op zou zijn gaan nemen, als men niet voor voeld had dat ook dat verleden een succesvol kijkstuk zou ople veren? Zeker: dat er in dergelij ke stukken gesnuifd wordt, kan een stimulans zijn het ook (weer) eens te gaan proberen. Maar het is voornamelijk an dersom: men „ziet" dat to- neelsnuiven van bijvoor beeld de schurkachtige heer Es penblad in de Ritmeester Buat, die trouwens, overbodig, nogal vaak niest, hetgeen de ware snuiver vrijwel nooit doet nu eindelijk weer als iets dal ..aanslaat" aan de diepe hunke ring naar levensstijl en levens- allure. levenstempo ook van „wat eens was". Nu we bezig zijn de maan naderbij te halen met de technisch gezien bijkans robot-knappe appara ten onzer technologische vooruitgang, nu wenden we ons, schuw bijna, af van al dat knappe en keren terug in de kleine beslotenheid van intie me. klein-menselijke aardig heidjes, knusheidjes en gezellig- heidjes en daartoe behoort dan nu ook weer de snuifdoos. Een snuifdoos hoort erbij! Inderdaad: die hoort erbij. Nu, er zijn alleraardigste te koop. Schrijver dezes bezit er een van rozenhout met. inge- j werkt, een zilvermetalen afbeel- dinkje van een ploegend boer- j tje; er zijn nog vele andere. Ze hebben alle gemeen, dat ze ste vig sluiten en, als voorwerp, een charmante indruk maken. Genoemde Smith in Londen verkoopt gouden, zilveren, hoor nen en houten snuifdozen van allerlei prijs en de goedkoopste kosten slechts enkele guldens; de rozenhouten waaruit wij zelf onze snuif gebruiken, kostte zo iets ails vijftien gulden, maar dat is dan ook een mooi, manne lijk en gezellig klinstwerk van 8'/ï cm bij 5 cm. Er zijn ook kleinere modellen. In Engeland, vanouds een groot snuifland, gebruiken zeker een half mil- Een dame uit de galante dagen der Stuarts wordt hier, door een minnaar, ver leid met een snuifdoos het geen de vriendin van de bewuste schone geheel on welgevallig is; de minnaar zit met een mond vol tan den bedrukt terzijde. Ja, ook in de omgang der seksen speelde eens de snuif een rol. Trouwens ook vrouwen snuif den (en snuiven!) Waarom ook niet? Zij roken toch ook. gen door de snuif. Pas sigaar en sigaret ceden hei getijde ke ren en verdreven de snuif weer. Aanstellerig? Snuiven is niet aanstellerig; wie daarvoor bang is moet be denken dat al die Engelse werklieden en zeelieden beslist geen aanstellers zijn. Trouwens: het snuiven is een doodgewoon openen van een klein doosje en vervolgens het naar de neus brengen van wat snuif (op duim en wijsvinger) en opsnui ven; het gaat heel onopval lend en rustig en geen mens eigenlijk let erop. Wijzelf snuiven rustig in trein en open baar vervoermiddel en wij hebben nog nimmer iemand ge zien die het opzienbarend vond: men kijkt hoogstens even nadenkend toe: wat doet die man? Het ziet er niet veel an ders uit dan het nemen van een dropje uit een doosje en zo er vaart men het duidelijk ook. Heer Espenblad doet het, in zijn „historische" rol natuurlijik nog op wat men „de oude ma nier" noemt; met nogal veel drukte en nadruk. Terecht: in het verleden dien de men zo'n twaalf handelin gen te verrichten, alvorens men Want er bestaan vele geursoor- ten. Wie eens wil beginnen, kan daartoe een prachtig setje van twaalf miniatuurpotjes (in een soort kartonnen kruidenrek je) aanschaffen (voor een be- paald niet hoog bedrag) en i daarmee eens gaan experimen teren. Wij aoeien hier op de set van ..G. Smith Sons" die ge vestigd zijn in het „Snuff Cen tre" in Charing Cross Road en die ook in or.s land importeren (via dus Van der Graaf in de Haagse Heulstraat). Dat aller-charmantste setje potjes bevat zo al twaalf ver- j schillende geuren, maar dat I zijn er nog maar twaalf uit de zeker vijftig die Smith vervaar- digt. En Smith is dan nog maar J één van de elf of twaalf snuiffa- brikanten, die Engeland rijk is! J Zij zijn verenigd in een soort i genootschap dat de opmerkelij ke naam draagt: „Society of Snuff Grinders. Blenders and Purveyors" dus: het Genoot schap van Snuifmalers, Men gers en Leveranciers". joen mensen snuif en daar zijn ook personen bij die het doen in verband met hun werk. In bepaalde industrieën merkt men n.l., dat snuif heilzaam is en stof tegenhoudt, onaangena me geuren belet door te drin gen en voorts de kanalen in neus en keel vrij houdt en zuivert en wie snuif gebruikt zal inderdaad ontdekken dat dit het geval. is. Wijzelf menen er een hardnekkige aandoening van de voorhoofdsholten mee te hebben weggewerkt. Dan zijn er natuurlijk bedrijven waar niet gerookt mag worden; ook daar snuift men. Veel wordt gesnuifd bij de Engelse marine en ook bij de Engelse koopvaar dij alsmede bij vrachtwagen chauffeurs en bankiers, klerken en priesters. Band met de zakdoek Men neemt aan dat, al in het eerste deel van de zestiende eeuw, de snuif in Europa werd ingevoerd al was dat alleen nog maar aan de hoven; pas in 1702 begon men, in Engeland, ook onder het volk echt te snuiven; dat was nadat men een Spaans convooi buit had gemaakt en daarop een grote hoeveelheid snuif aantrof. Ir. die tijd dan ook ziet men voor het eerst de gewone zakdoek-van-vandaag verschijnen. Voorheen een kiein symbolisch kanten dinge tje. wordt het nu een degelijke snuitlap en die is dan ook wel nodig bij het snuiven, dat name lijk prikkelt en vochtafschei- ding (juist zo heilzaanj daar dit bacteriendodend is!) doet ont staan. In het begin van de vori ge eeuw onder de regent die van 1811 tot 1820 in Engeland regeerde bereikte het snuifgebruik zijn hoogtepunt: de bereoemde fat Beau Brumell was een druk gebruiker van snuif evenals zijn vriend (later vijand) de prince-regent. Toen ook zakte de voorheen hoge prijs ervan en werd het gebruik algemeen. Er is een tijd geweest dat het roken van pijpen geheel werd teruggedron- Allercharmantst kartonnen kruidenrekdoosje met daar in een twaalftal snuifsoor- ten; speciaal bestemd voor de beginner en voor wie eens van geur wil veranderen en daartoe kalm thuis wil ex perimenteren. Smith's Snuffs zijn ook in ons land, in ver scheidene winkels, te koop. zijn snuifje naar de neus mocht brengen. Dat is nu wél anders: men neme, zonder omhaai of drukte, de doos, opene die en pikke tussen duim en wijsvinger zijn snuif en snuive op. Dat is alles. Maar het is aangenaam. En het is gezellig. En het is heilzaam (denk aan de neusca- tarrh). En het is stimulerend. En toch ook kalmerend. Pro beer het weer eens, evenals uw voorvaderen! Die deden het niet „zomaar"; die waren even min gek als die verre Indianen van Columbus. En. als gezegd, men kan de gewoonte heel mo dern en onopvallend invoegen in deze tijd. Zonder opzien te baren. Zonder aanstellerij. IS HEINTJE Al, HET VRIENDJE'1 \VAN UW KINDEREN) iÉlNTJE - Albert Heiins Vrolijk - elke M dagen - Jeugdblad Voor 12 cent bij AH-Margarine De snuif speelde eens een belangrijke rol in het gezel schapsleven. Hier ziet men een vriendelijk gebamde heer rechts overhandigt, een bedelmonnik zijn snuifdoos. De heer Espenblad Hoe komt het, dat de snuif weer in de mode komt? Daar worden verschillende redenen voor aangevoerd. Zo is een er van de neiging van het „terug naar vroeger", toen nivellering en saaiheid nog niet zo heer sten als in onze gemechaniseer de. genormaliseerde en geau tomatiseerde tijd. Die neiging ziet men ook. bij de jeugd voor al. in de kleding, de haardrach ten (met de dikke bakkebaar- Hebben de meeste leden van de EVAC hun eigen auto of rijden ze in het voertuig van hun echtgenoot? „Als ik moet schatten, dan denk ik dat twintig procent in de auto van haar man rijdt", peinst mevrouw De Jong hard op. „En wat opvalt dat is: bij de vrouwen met de eigen auto's zie je steeds minder die mini-autootjes en steeds meer rijden ze in de auto's van de middenklasse". Wanneer ik naar buiten kijk vanuit het huis van de heer en mevrouw De Jong aan de Hoyledesingel 5 in Rotterdam- Hillegersberg zie ik een Cor tina GT staan. De eigenaresse lacht en knikt. Dat is een opge voerde. zegt ze, die haalt zon der moeite de 140 kilometer per uur. En nu ik toch dat adres ge- noemd heb: mevrouw De Jong is graag bereid iedereen te ant woorden. die meer van die EVAC wil weten. Hoop ervaring Mijn vraag: „Stel dat ik vrouw was en ik u vroeg waar om zou ik lid worden van die Eerste Vrouwelijke Automobi- listen Club. Wat zou u dan zeggen?" „Nou kijk, gewoon echt be- 1 langrijk vind ik dat een vrouw die sportief wil rijden. in onze club een hoop erva ring opdoet. Ik mag wel stel- len, dat onze leden niet tot de i sukkelaars of de stuntelaars i op de weg horen' „En dan natuurlijk nog een heel ander element", aldus me vrouw De .Jong. „Ónze ritten betekenen gewoon gezéllig een dag uit en met elkaar. Je laat eens een dag alles achter je en iedereen is toch om vier uur weer thuis vanwege de kinde ren". En je moet lid zijn om mee te kunnen doen? „Iedereen kan een keer als introducé komen zonder lid te zijn. Dan kan men zien of het bevalt en dan kunnen wij zien wie het eventuele nieuwe lid Dertig flessen Eén keer hebben de leden van de EVAC wel iets geks gedaan. Toen stond er in de omschrijvingen van de puzzel- rit iets van „bij de melkboer op de hoek" en de dames- autorijdsters zagen hele rek ken met flessen melk'buiten sfaan. Een stopte er, nam een fles melk en dacht: „Ik heb nu haast, straks betaal ik die i melkboer wel". Dac voorbeeld werd prompt door dertig ande- i ren gevolgd en bij de finish vroeg mevrouw De Jong die intussen op de hoogte was j gesteld aan een mevrouw: „Heeft u toevallig een fles melk bij u?" Triomfantelijk 1 haalde de rijdster haar fles te voorschijn, in de veronderstel ling een serie punten verdiend te hebben. „En op een bepaald moment zat ik tussen dertig flessen melk", vertelt mevrouw De door P. W. BUSSEL Jong. „Dat was natuurlijk he lemaal niet de bedoeling, maar ik heb de melkboer netjes be taald en de flessen weer ver kocht aan het restaurant, waar ons eindpunt lag". Meer niet En die tienjarige Eerste Vrouwelijke Automobilisten Club gaat dus dit jaar feest vderen. vanwege het tienjarig bestaan. Op 18 oktober is dat. „We gaan varen met een boot, een heerlijk feest wordt het. maar meer zeg ik er niet over", aldus een lachende me vrouw Jeanne de Jong. OVERHEERLIJKE SOEPEN Bisque de homard. Heinz Kreeftensoep. Eventueel scheutje cognac toevoegen. Ook geschikt als basis voor vissauzen. blik 400 grant 2.98 Campbell soup SeUler'ij-crème-soep: verrukke lijk gebonden soep met stukjes selderij blik 0.30 Itr. 85 SAUZEN MAKEN HET GERECHT Cocktail sauce met whisky Devos Lemmens Voor krab- of kreeftcocktail flacon 165 gram 1.40 Sauce Cumberland. Escoflier Bereid met o.a. sinaasappel, ci troen, port, bessengelei en krui den. Bij koud wild. gevogelte en ham flacon 160 gram 3.20 Sauce Cranberry Escofflcr Heerlijke saus. verrukkelijk bij kalkoen flacon 142 ml 1.95 FIJNE GROENTEN Haricots verts, extra fijn La Doria Heel dunne sperzieboontjes. Fijn van smaak. Ook zeer decoratief in een gemengde groenteschotel i blik 1.50 Albert Heijn ideeën voor DE FINISHING TOUCH French caprês nonpareilles. Royal Mail Bloemknoppen van de kaper struik, ingemaakt in azijn. Voor salades en garnering van vis- en vleesschotels en eiergerechten. flacon 45 gram 1.05 Griekse groene oljjven met pit. Aridjis pot 350 gram 2.- Olijven cocktail Fragata 4 soorten in één flacon: piment, amandel!piment en kappertjes. Zeer decoratief bij salades, slaa tjes en snacks. flacon 95 gram 1.90 Ansjovisboter Bloem Bevat 25roomboter. Voor het beleggen van toostjes, sand wiches enz. en het opmaken van diverse visgerechten tube 281 gram 80 Italiaanse sla-dressing Kraft Modern en gemakkelijk. Geen olie en azijn meer aanmengen. Kant en klaar, volgens Italiaanse stijl, flacon 0.25 Itr. 1.50 t/m5april Franse sla-dressing Kraft Bereid volgens Franse stijl flacon 0.25 Itr. J<TS 1.50 t/m 5 april OM VERDER NOC TER TAFEL TE BRENGEN Gepelde muskaatdruiven Royal Mail 50 a 60 geschilde witte muskaat druiven uit Spanje van prima kwaliteit blik 425 gram 1.80 Franse Paté VAbbaye Iets aparts, bij hors d'oeuvre, op toast of brood. EENMALIGE AANBIEDING Paté de campagne - met stukjes lever Paté de foie - fijne leverpastei Paté Rilettes - gemaakt van varkensvlees Gewicht per blikje 80 grant. 3 blikjes 1.89 (samen in een netje) Fruitsoep Osem Bereid met stukjes appel, rozij nen, abrikozen en pruimen. Koel serveren. Als dessert of als koude drank zakje 140 gram 1.48 Preisselbeeren Lighthouse Vossebessen. Erg geschikt als compóte bij kalkoen. Ook ideaal als vulfjng pol 450 gram 1.75 receptuur te maw AllerHande De in deze advertentie vermelde delicatessen zijn verkrijgbaar in alle SuperMarts en in alle grotere Zelfbedieningszakco.

Allerhande | 1969 | | pagina 5