Reeds honderden vragen voor AH's belasting-adviesdienst 52.- 48.- ALLERHANDE - PAAS - ALLERL EI Wat wel en wat niet? OVERAL ALLERHANDE f Zojuist N verschenen! Boxlederen damestas* Snelkookpan Grote tuinparasol* DE DIKSTE CATALOGUS UIT DE GESCHIEDENIS VAN DE PREMIE-VAN- DE-MAAND CLUB Als meneer Jansen vijf gulden vergeet Clubprijs Clubprijs Clubprijs Buitengewone lasten voor velen een struikelblok Voor de gebladerde vrie ndj es ALLERHANDE MAART 19b In uw AH-winkel ligt een gratis catalogus voor u klaar Albert Heijn's gratis belasting-adviesdienst voor de Ne derlandse consument heeft (na de aankondigingen in de januari- en februarinummers van AllerHande) reeds vele honderden vragen opgeleverd. Het merendeel hier van werd verzonden door mensen die het aangifteformu lier nog niet eens ontvangen hadden. Elegante tas van chic, zwart boxleder. Gevoerd met' suè- dine. Hoofdvak heeft beugel met knip. Extra vakjes voor kleine 'spulletjes'. Twee rui me zijvakken. Afmetingen: 25,5x28 x 11 cm. Bestel nr. F-122 in PMC-cheques Tempo Gourmat voor 4 6 personen. Geschikt voor elke warmtebron. Voorzien van twee handige koud- greeporen. Compleet met drie inzetbakken, waarvan twee geperforeerd. Met kook- tijdenkaart en instruktie- boekje. Twee jaar garantie. Bestelnr. F-227 in PMC-cheques Groot formaat - doorsnee 2 meter. Dank zij „meer- schaduw-stand" koel zitten ook bij laagstaande zon. Verstelbaar tot 2.35 m hoog te. Bloemdessin in zeven kleuren gedrukt. Makkelijk te verplaatsen. Bestelnr. F-909 in PMC-cheques •kZie voor nadere gegevens de nieuwe PMC-catalogus 1969 Uit de eerste stroom van brieven blijkt ook, dat deze be lasting-adviesdienst kennelijk in een behoefte voorziet. Veel mensen, die (om welke reden ook) huiverig zijn om met hun fiscale problemen naar een ac countant of een andere be lastingdeskundige te stappen, geven er blyk van toch niet helemaal „zeker van zichzélf" te zijn... Een gevolg van die onwe tendheid (we schreven dat in februari al) kan zijn, dat zij te vécl belasting betalen. Het kan evenwel ook zijn (en dat blijkt uit de gestelde vragen nogal eens), dat men allerlei kosten als buitengewone lasten op het inkomen in mindering denkt te kunnen brengen, die in feite helemaal niet afgetrok ken mogen worden. De be lastinginspecteurs zullen die posten ongetwijfeld schrappen en dat kan voor hen, die me nen een aardig spaarcentje te zullen „overhouden", tot te leurstelling leiden! W'pllto •asten? Het Hikt ons daarom goed eens duidelijk te maken, welke buitengewone lasten „in reke ning" mogen worden gebracht. De benaming zegt het eigenlijk al: het moet gaan om lasten, die niet ..normaal" zijn. maar die zo'n grote cfruk op de be lastingplichtige leggen dat daarmee bij de belastinghef fing rekening moet worden ge houden, Welnu, deze lasten zijn te verdelen in vier groepen, nl: 1. Uitgaven, die gedaan zijn om in het levensonderhoud te voorzien van eigen kinderen, aangehuwde kinderen en pleegkinderen, waarvoor men niet reeds af trek geniet: 9 kleinkinderen; schoonzoons en schoondoch- j ters; I stiefouders en stiefgrootou- I ders 9 halfbroers en halfzusters; j O echtgenoten van eigen I broers en zusters en eigen pleegouders. 2. uitgaven als gevolg van ziekte, invaliditeit en bevalling van uzelf en/of uw vrouw; O eigen kinderen, aangehuwde kinderen en pleegkinderen (on geacht of men van deze kinde ren al dan niet kinderaftrek ge niet) de overige verwanten, zoals deze onder 1. zijn genoemd. 3. uitgaven als gevolg van het overlijden van echtgenote of naaste verwanten. 4. Uitgaven voor studie en opleiding voor een beroep van u en/of uw vrouw. Over de drempel Nu moet u niet denken dat al deze uitgaven „zomaar even" op het inkomen in mindering kunnen worden gebracht. Nee, de fiscus maakt het altijd nét een beetje moeilijker dan denkt.... Allereerst dit: de wetgever gaat er van uit, dat een deel van de onder 2. genoemde bui tengewone lasten onvermin derd voor rekening van de be lastingplichtige kan komen. Gevolg: deze uitgaven mogen pas van het inkomen worden afgetrokken als een bepaalde drempel is overschreden. Deze drempel ligt op ƒ750,- indien het onzuivere inkomen, verminderd met de persoon lijke verplichtingen (daarover straks meer) méér dan ƒ15.000 is. Voorbeeld: wanneer de on der 2. genoemde uitgaven ƒ900 bedragen dan mag hiervan slechts 150 op het inkomen in mindering worden gebracht. Bij een uitgavenpost van 1.200 slechts ƒ450,- enz. netto opbrengst van goederen, huizen, landerijen, dividenden, rente van vermogen, periodieke uitkeringen, opbrengst van on verdeelde boedels enz.) bij el kaar op te tellen. Van het bedrag, dat dan te voorschijn komt (en dat het onzuivere inkomen wordt ge noemd), moeten weer worden afgetrokken de uitgaven als ge volg van de zgn. persoonlijke Voor een AH-belasting- advies komen uitsluitend vragen in aanmerking, die rechtstreeks verband hou den met het aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting. Het spreekt vanzelf dat de vragen duidelijk gefor muleerd moeten worden, zo mogelijk voorzien van toelichting, want aan een correct advies moet goede informatie vooraf gaan. Daarom verdient het in de meeste gevallen ook aan beveling de belangrijkste basisgegevens overzichte lijk te vermelden, zoals: al of niet in loondienst, ge huwd of ongehuwd, bruto en netto-inkomen, aantal kinderen (met leeftijden en opgave van aantal stude renden, thuiswonenden e.d.), eigen huis of huurwo ning enz. Niet in aanmerking komt: het uitwerken of maken van berekeningen het oplossen van theoretische vraagstukken het sa menstellen van balansen, verlies- en winstrekeningen e.d. het berekenen van de waarde van effecten of van inkomen, opgegeven aan de hand van vermo gensvergelijking het be antwoorden van vragen, waarvoor nadere informatie vereist is. Brieven kunnen gezon den worden aan: AH-belasting-adviesdienst postbus 200 ZAANDAM rente van schulden, diverse premies' en andere periodieke betalingen). Dan verkrijgt men het bedrag (in te vullen na punt 11 op het aangiftebiljet), dat als basis dient voor boven genoemde berekeningen. Is het onzuivere inkomen, eveneens verminderd met de persoonlijke verplichtingen, la ger dan 15.000, dan ligt de drempel op 5 procent daarvan (dus niet op een vast bedrag). Voorbeeld: de uitgaven bedroe gen ƒ860,- en het onzuiver in komen is 10.000,- dan mag van die uitgaven slechts ƒ300 in mindering worden gebracht, nl. 800,- min 500,- (5 procent van 10.000). Voor de onder 1, 3 en 4 ge noemde uitgaven 'gelden derge lijke drempels niet! De bereke ning van het „onzuivere inko men" is te verkrijgen door alle inkomens (uit arbeid, winst, Totale lasten Wij horen u al een lichte zucht van opluchting slaken: hé-hé, dat valt dan eigenlijk al lemaal best mee... Ho-ho! De fiscus heeft nog een drempel gebouwd en wel voor het totaal der buitengewone lasten, dus alle onder 1, 2, 3 en 4 genoem de uitgaven. Dit totaal moet méér dan 4 procent van het onzuivere in komen (verminderd met de persoonlijke verplichtingen) bedragen om voor aftrek in aanmerking te komen. Als men kinderen heeft kan dit percen tage veranderen, nl. in 3.5 procent bij 3 kinderen, 3 procent bij 4 kinderen, 2.5 procent bij 5 kinderen, 2 procent bij 6 kinderen, 1.5 procent bij 7 kinderen en 1 procent bij 8 of meer kinde ren.. Denk er om, dat ieder kind hier slechts voor één kind geldt en niet voor twee of drie in dien men dubbele of drievoudi- I ge kinderaftrek geniet! Vijf gulden tekort I Nu wordt het tijd om eens even naar het aangiftebiljet van meneer Jansen te kijken. Meneer Jansen heeft een on zuiver inkomen (nadat dit ver minderd is met z'n persoonlijke verplichtingen) van 14.500. Zijn ziektekosten bedroegen ƒ1.000,- waarvap dus ƒ725,- niet voor vermindering in aan merking komt (5 procent van ƒ14.500) en ƒ275,- wél. De andere buitengewone lasten (genoemd onder 1, 3 en 4) beliepen ƒ300,- zodat in to taal 575 in aanmerking komt om op het inkomen in minde ring te worden gebracht. Maar... meneer Jansen is on gehuwd (hij mag in dit geval ook gehuwd zijn en geen kin deren hebben of gehuwd zijn en één of twee kinderen heb ben). En dat betekent dat zijn buitengewone lasten minstens 4 procent van 14.500 moeten be dragen, dat is 580,-. 't Is jam mer, maar nu heeft meneer Jansen precies 5 tekort en mag hij zijn buitengewone lasten nét niet aftrekken. (On der ons gezegd en gezwegen: na lang zoeken heeft hij achter in een keukenla een rekening van ƒ5.25,- gevonden! Hieruit blijkt maar weer eens van hoe groot belang het is om alle uitgaven nauwkeurig te noteren en re keningen goed te bewaren. Het vergeten van één bedrag kan een groot nadeel zijn!). Overigens: als meneer voor vier kinderen aftrek zou heb ben gehad, dan was zoekraken van die apothekersrekening niet zo'n grote ramp geweest.... Ten slotte Nog even een greep uit de vele vragen, die bij de AH-be lasting-adviesdienst binnen kwamen en waarmee stellig nog veel meer lezers van AllerHande te maken hebben (of straks zullen krijgen): Aanschaf of ombouw van centrale verwarming worden niet als buitengewone lasten beschouwd; Een- invalide, die een auto koopt om zich te kunnen ver plaatsen, moet er rekening mee houden dat niet alle autokosten als een last worden aange merkt, wanneer de fiscus kan aannemen dat hij zich uit zijn inkomen toch een auto zou (kunnen) hebben aangeschaft; De hogere huurprijs van een andere woning, die men be trekt op medisch advies, is al leen een buitengewone last als die huur in een te ongunstige verhouding tot het inkomen staat; De extra kosten, die verbon den zijn aan het volgen van een dieet, zijn aftrekbaar. Meestal wordt uitgegaan van bepaalde normen, zoals ca. 17.50 per maand voor darm-, gal-, lever- en maagpatiënten en van ƒ35,- per maand voor suikerpatiënten; Kosten van bezoek aan kin deren in een ander werelddeel worden niet als buitengewone lasten geaccepteerd, ook al is de reis ondernomen omdat er ongerustheid bestond over hun gezondheid. Evenmin de kosten van een reis van een (bijv. in Australië wonende) zoon naar Nederland, omdat zijn vader levensgevaarlijk ziek was; in een ander geval werden zulke kosten wél als een buitengewo ne last geaccepteerd. De kosten, die verbonden zijn aan adoptie en naamswij ziging, zijn in de ogen van de fiscus geen buitengewone last; Eén der andere vragen was: wat mag ik aftrekken voor uit gaven gedaan t.b.v. mijn zoon in militaire dienst? In bepaalde gevallen is inderdaad aftrek mogelijk, maar het zou te ver gaan om de diverse mogelijk heden hier te behandelen. Daarom raden wij u aan: zend uw vragen in (het liefst met een uitvoerige toelichting) en de AH-belasting-ad viesdienst zorgt er voor, dat uw probleem spoedig wordt opgelost! Pasklaar voor de ruiten Tot nu toe beschikten wij, in ons land, niet over pasklare gordijnen, wij zullen maar zeggen raamklare. Die zijn er nu dan wel en zij besparen u het geploeter met moeilijk te hanteren lappen stof; u kunt ze namelijk meteen ophangen. Deze kant-en-klaargordijnen worden gebracht door De Haes Holland N.V. (Steenstraat 1, Eindhoven; tel. 040 - 07831) welk bedrijf on derdeel is van de Kon. Ned. Textiel Unie N.V. Men heeft de standaardisatie van de ma ten der „UPTODAY"-gordij- nen (zo heten ze) zodanig uitgekiend dat ze geschikt zijn voor vrijwel ieder type raam. Een speciaal synthetisch band en een daarop aangepast type gordijnhaak zorgen ervoor dat men het gordijn kan draperen en ophangen naar eigen smaak. „UPTODAY" gordijnen bestaan uit synthetisch of ka toen-celvezel stoffen en zijn modieus van kleur en dessin; krimpvrij en was- en kleur echt. En een feit is dat ze de zelfde dag van aankoop al ge hangen kunnen worden en niet veel duurder zijn dan geheel zelfgemaakte gordijnen en aan merkelijk goedkoper dan die welke men moet laten maken. Er is een duidelijke, verkla rende folder, waarin staat hoe men moet meten (alvorens te gaan kopen); gewoon de oude gordijnen nameten zonder de plooien erin dus, alsmede de lengte. Even letten op de stof- breedte en bekijken hoe dicht rpen de plooien wil laten val len. Trouwens: 'het zijn gor dijnen die u kunt; ruilen; het zijn immers standaardmaten. En ook kan de kleur best wel eens tegenvallen. Een zeer handig bedenksel, menen wij. Het Wolsecretariaat (dat van de bekende Wolmerkjes) heeft een onderzoek georga niseerd onder 500 vrouwspersoontjes van 15 jaar en ouder. Wat bleek? Dat vrijwel alle ondervraagden Voor de caravan Tot nu toe het is u wel licht bekend was er bij de verwarming van caravans een groot verschil tussen de warmte die men bij het dak voelde en die welke bij de bodem heerste. Bovendien had men vaak last van con- densvorming. Goed. Daartegen nu vond „Truma" (importeur N.V. Handelsmij Neerlandia, Keizersgr. 370, A'dam; tel. 020 - 224977) de „Trumatic-S 3000" uit; deze maakt het mogelijk de warmte in de caravan ge lijkmatiger dan voorheen te regelen. Het regelbereik ligt tussen plus 10 en plus 30 gra den C. Het systeem bestaat uit een buizenstelsel dat aan de bestaande Trumatic-kachels wordt aangesloten; met een elektrische ventilator wordt de frisse lucht van buiten aangezogen, langs de kachel vervoerd en vervolgens, via de buizen, op een aantal plaatsen in de caravan gebla zen. Een speciale cara van-thermostaat zorgt voor gelijkmatige verwarming zon der nare pieken of dalingen. Er is een ventilator nodig om de luchtstroom in stand te houden; deze wordt geleverd in een 12-volt uitvoering, voor aansluiting op de accu of in stroom-motor vorm van 220-volt. het belangrijkste punt vonden dat „hij lekker warm moest zijn". Tweederde vond daar om een zuiver-wollen deken het meest geschikt; 10 percent had geen voorkeur voor een speciaal materiaal. Zuiver wollen dekens zijn, volgens de vrouwen, „ventilerend" en „voelen niet gauw klam aan". Ofschoon men meent dat vooral synthetische dekens gemakkelijk wassen en snel drogen, vindt men toch dat zuiver-wollen dekens mooier blijven na het wassen. Want de Nederlandse vrouw wast haar dekens regplmatig. Hef komt erop neer dat 62 percent zelf wel eens een deken wast; jongere vrouwen doen dat wat minder dan oudere. Van de vrouwen van 35 jaar en oudetr wast 69 percent zelf dekens; van de vrouwen jonger dan 35 doet 53 percent het wel eens. En de elektrische deken? Het blijkt dat 22 percent van onze vaderlandse schonen wel eens onder zo'n dekentje wegkruipt en wel 11 pet. van de groep van 15 tot 24 jaar; die van 25 tot 35 voor 13 percent; die van 36 tot 49 voor 26 percent en die van 50 jaar en ouder voor 32 percent. 25 percent slaapt in een verwarmde slaapka mer. En wanneer hef fel koud is? Dan slaapt 8 percent (desondanks) onder één deken; 39 percent onder twee dekens; 44 percent onder drie dekens en een kleumerige groep van 9 percent onder vier- of meer dekens! Danige dessins Ken Scott is een vaardig ventje, afkomstig uit de V.S. en woonachtig en werkzaam in de haute couture in Home; hij weet van wanten en zeker ook op het gebied van de publiciteit. Getrouw aan c in Italië geldende gewoonte om de modeshows tot revue achtige en nogal opgewonden affaires te maken, heeft Ken a Voor Uw gebladerde vriendjes, de planten in uw huis die alles zo extra gezel lig maken, heeft men een nieuw voedingsmiddel uitge vonden het is de groene Subsiraleen sluw uitge kiende mengmeststof die 9 percent stikstof bevat (in driëerlei vormen), 6 percent fosforzuur en 5 percent kali en die, aldus verklaren de makers, groeiende gezondheid betekent voor uw groene vrienden. Het is een Duits produkt in een halfdoorzichli- ge plastic flakon en men dient de „Substral", vooral in de groei- en bloeiperiode, we kelijks toe te passen. De dop van de fles is tevens maatbe- kertje; met de 60 dopjes (tel kens gevoegd bij 1 liter wa ter) die de flakon beval, kan men dus heel lang toe; prijs 2.25. Men vrage dan tevens het bijzonder-handige hand- kadinkje, dat een heel slim verzorgingsschema van uw groene vriendjes bevat; u kunt er haarfijn op aflezen hoe vele honderden planten verzorgd moeten worden, waar ze het gunstigst gedijen en zo voort. Sesam open u Het kan zeer onaangenaam zijn. on koude, regenachtige, winderige, sneeuwbuierige en hagelnatte donkere avonden, de warme auto uit te moeten kruipen teneinde, met beven de hand (en belaagd door een fikse verkoudheid) de garage deuren open te maken. Daar om dan ook heeft men ach reeds 30 jaar geleden al! in de V.S. een deurbedieningsap- paratuur uitgevonden, die het mogelijk maakt, vanuit de warme auto de deuren, als met een „Sesam Open U". open te doen gaan. Die vin ding wordt nu in West-Duitsland nagemaakt (en geperfectioneerd) en wordt in ons land ingevoerd door Inge nieursbureau van Boetzelaer, Van Tedingerbrouckstraat 10, Den Haag (tel. 070 - 244768) De aandrijving van de deur berust op een relaisbestu- ringsmechanisme en de draad loze afstandsbedieningsontvan ger. De montage van de „Tor- matic" (zoals dit apparaat heet) is beperkt tot het bevestigen van de complete aandrijving en het aansluiten op een kontakt- doos met randaarde. Er bestaan twee folders die men kan aan vragen: 1) „Tormatic Garage tor mit Funksteuerung" en 2) „Punten die uw aandacht vra gen"; beide geven uiteraard tal van technische gegevens en andere bijzonderheden. Wat zo'n mechanisme kan kosten? De aandrijving voor een middelzware kanteldeur van normale afmetingen zoiets als ƒ800,-. In de auto komt Een verlengd sportshirt op bermudabroek en da nig gedessineerd met voetballers en gemaakt van Ban-Lon. De bermn- dabroek zal men veel zien komende zomer; hij is erg in de mode. Het pak; bovenste foto) is ge maakt van zeer dunne' Ban-Lon jersey en toont race-auto's, in geduchte kleuren. Scott modellen getoond die opvallen door enorme sport- dessins: er zijn stoffen met voetballers, race-coureurs, ka- rate-vechters, boksers en joc keys en alles in de krachtigste en flonkerendste kleuren. Scott gebruikte stoffen die ge maakt werden van de kunst vezel Ban-Lon en hij deinsde, dat tonen de foto's hierbij wel, niet terug voor nogal op vallende accessoires. een klein zendertje, dat een bereik heeft van de benodigde 20 tot 10 meter; de aandrij ving in de garage is voorzien van ingebouwde verlichting die enige tijd aangaat bij het openen van de garage en dan automatisch dooft. Om maar een paar puntjes te noemen. Het is verbluffend eens even te bekijken wat er al allemaal niet gebeurd is op de dagen 4. 5, 6 en 7 april die dan nu deel uitmaken van de zogenaamde Goede Week"; dat is dus de week voor Pasen en de Paasda gen zelf. Wat het weer aangaat wordt er in de volksmond al tijd van de Goede Week ge zegd: „De Goede Week heeft nog nooit gedeugd" of „De Goede Week is bijna altijd een kwade". Wat Pasen zelf aan gaat: de weerspreuken zeggen ervan (ongeacht dus de datum waarop Pasen valt): „Als de wind op Paasavond in het oosten zit, dan blijft hij daar tot Pinksteren"; opgelet dus. En verder„Vroege Pasen, vroege zomer"; dat is dan af gesproken. We mogen blij zijn dat Pasen niet nog vroeger is gevallen dan nu want „Pasen in Meert, is alles verkeerd". Nog even dit: Kent u de uit drukking „Het zijn vijgen na Pasen"? Nee? Het betekent on geveer zoiets als „mosterd na de maaltijd" en het staat in verband met het feit, dat in oude tijden de vijgen in het voorjaar uit Spanje kwamen en dan dienden als lekkernij voor het Paasfeest; kwamen ze na Pasen binnen, dan kwamen ze te laat en dus als mosterd na de maaltijd. Duidelijker is een andere miinder-bekende uitdrukking in onze taal: „Hij heeft het zo druk als de kip pen voor Pasen". Verder doet Pasen ons niet veel in ons spraakgebruik en dat is nogal merkwaardig eigenlijk; het feest heeft altijd gegolden als een der belangrijkste van het religieuze jaar. I><* vierde Terug naar wat eens gebeur de op 4, 5, 6 en 7 april. Niet té ver terug, slechts enkele eeu wen. Op 4 april 1521 verbleef Luther in vrijwillige bal lingschap op het kasteel te Wartburg; hij was incognito en noemde zich Jonker Geórge (hij bleef er tot 6 maart van het volgende jaar). In 1572 be zetten op 4 april de Watergeu zen Vlissingen. In 1625 trouwde Frederik Hendrik met Amalia van Solms-Braunfels. In 1789 vertrok de „Bounty" van Tahiti met een lading broodvrucht- boomplantjes bestemd voor West-Indië; het schip werd de prooi van muiters en stond centraal in een van de meest opzienbarende muiterijzaken der scheepshistorie. In 1828 kreeg Gaspard van Houten brevet op zijn uitvinding van oplosbare cacaopoeder. U kent de naam „Van Houten" nog heel goed in hetzelfde verband. In 1949 werd, op 4 april, in Washington het Noord-Atlan tisch Verdrag ondertekend door 12 landen waaronder ook de Benelux-landen (N.A.V.O.) Konstantijn XI tegen de Tur ken. In 1722 ontdekte Jacob Roggeveen het geheimzinnige Paaseiland (4 april was toen Paasdag) in de grote Oceaan met zijn geheimzinnige beel den. In 1830 vertrok de eerste Engelse stoomboot, de „Sirius" van 700 ton uit Cork voor een tocht over de Atlantische Oce aan naar New-York. In 1962 was de St. Bemhardtunnel een feit; de totale lengte van 5.825 meter tussen Zwitserland en Italië werd toen bereikt; men was begonnen in 1959. Vijf april En op 5 april de zaterdag voor Pasen, gebeurde o.a. het volgende. In 1453: het beleg van Konstantinopel door Zes april In 1652 ontscheepte Jan van Riebeeck in de Tafelbaai in Zuid-Afrika met de drie sche pen „Dromedaris", „Reyger" en „De Goede Hoop". In 1814 deed Napoleon troonafstand in Fon- tainebleau ten gunste van zijn zoon; men aanvaardde deze voorwaarde niet en op de 11e moest hij opnieuw, maar nu on voorwaardelijk, afstand doen. In 1893 vond de boksmatch In de geschiedenis van de sport plaats tussen An dy Bowen en Jack Burke: 110 ronden die 7 uur en 19 minuten vergden; de- match eindigde onbeslist. (New Orleans). 1896: De eerste Olympische Spelen geopend in Athene door Pierre de Coubertin. In 1909 bereikte Robert Peary als eerste mens de Noordpool op 6 april; hij was in gezelschap van de neger Matthew Henson en vier Eski mo's. In 1917 was dit de datum dat Amerika (eindelijk) oorlog verklaarde aan Duitsland en een wending veroorzaakte. In 1941 biel Duitsland Grieken land en Joegoslavië binnen. Op dezelfde dag verdreef Cunning ham de Italianen -uit Addis Abeba (Engelse troepen)'. Op 6 april 1945 begon de bloedige opstand van 800 krijgsgevan gen Georgiërs onder Schalwa Loladse tegen de Duitsers op Texel; 565 sneuvelden. Zeven april In 1359 werd, op deze datum, de eerste steen gelegd van de Stephansdom in Wenen door Hertog Rudolf IV; dat is ruim 600 jaar geleden. In 1672 ver klaarden Engeland en Frank rijk ons dr oorlog (denk eens aan Ritmeester Buat). In 1939 viel Italië Albanië aan met 190 schepen en 100.000 man; ze landden bij Durazzo en Valona. 1942 Zwaarste bombardement door de Duitse luchtmacht op eiland Malta. 1961: de beruchte mislukte invasie van an- ti-Castrogezinden op Cuba (de Varkensbaai); 1179 der deelne mers werden een jaar later tot 30 jaar dwangarbeid veroor deeld. Iets anders Weet u nqg wat „Beloken Pasen" betekent? Het is de eerste zondag na Pasen, als het Paasfeest „beloken" ofwel af gesloten, geëindigd is. Beluiken is een oud woord voor afsluitc. (met luiken); het gaat hier o een r.k. gedenkdag. De zondag voor Pasen hei Palmzondag, zoals u tneei Toen Jezus Jeruzalem binnen reed, gezeten op een ezeln werd hij met gejuich en hosan na begroet' „en de mees! schare spreidden hun kleden op de weg en anderen hieuwe takken van de bomen spreidden ze op de weg" (Affll theus XXI:8). Deze takken l ziijn de „palmen" van Palmzot dag. En wie kent niet die oer oude liedjes als „Palm, pain pasen. Hei koerei! Hei koert Nog een zondag dan hebben een ei, Eén ei is geen ei Twi ei is één ei en Drie ei is rechte Paasei. En dit: Palm, palm Pasen Laat de koekoek razen La de kievit zingen Dan krijg we lekkere dingen. Bij het rondtrekken met Palmpaas-stok wordt gezongt „Haonie op een stokkie Get mij een stukke brokkie Get mij een stukke brood Aan ders geet mien haonie dood! Ook: „Haantjepik, Warn warre-wik Staat op houto klompen, Buurman is zo dron ken. Grut, grut zegt 't niet Buurman is zo dronken niet." Met Pasen: „Dei koerei, 't mijn ei! 't Is mijn laatste Paasei. Zeven zonen had Adam, Wat deden die dan? Gooi op dan! Hoog op dan-

Allerhande | 1969 | | pagina 2