2 - 2.28 NIEUW! Clien zonder ammonia verjaagt het vuil en behoedt de glans 1.18 in het oor7^) gefluisterd 1 1 Bloed- sinaas- appelen arkenslever Braadworst 188 Tijdelijk van 1.48 voor j Nu zuidvruchten! Heerlijke, blanke' gedroogde appeltjes Slaatjes, slaatjes en nog meer slaatjes Wat kunt U er mee doen S* r Gevulde pruimedanten Pruimedanten op de pikante toer fofcr/ c'e w Ouderwets, maar era lekker Eet eens rijst op een aparte mnmer (zolang de voorraad strekt) Het kalf, de champignons en de amandelen Venkelknollen- salade Besmeerde broodjes op andere manieren Feest-omelet FEBRUARI 1969 ALLERHANDE 5 Zomerfruit in hartje winter? jat kan, daar zijn die onvol prezen zuidvruchten voor. bijkaan vitaminen. Een heer- ig afwisseling op het me nu. Koop ze deze week eens een keer. Tutti Frutti .«selecteerde kwaliteit >105 8zak 250 gram APPelt!ak150g,am 95 Perzische Abrikozen zak 200 gram 90 Californische Pruimen Sunsweet .qj lenderpack 250 gram 1. verser bij Spaanse „SANGUIN AS" tood-geaderd vruchtvlees, lekker zoet, fijn aroma en wei- iig pitten. Heerlijk als des ert maar ook geschikt om te iersen (veel sap!). nalle SuperMarts en in eer iroot aantal Zelfbedienlngs aken. Gedroogde appel tjes: een verrukke lijk eten vooral in combinatie met var kensvlees. U laat de appel tjes weken, gedu rende de nacht en u kookt ze in het weekwater met suiker naar smaak en bijvoorbeeld vrij veel kaneei gaar. U ser veert ze warm bij varkenscar- bonaden die heerlijk knapperig gebakken zijn. Een tip voor hen die gaarne heel pittig eten: vermeng de appeltjes met fijn gesnipperde gember als ex traatje. Bemint u de gember niet, dan is naast de kaneel de ge raspte citroenschil, je van hét! U kunt het kooknat van de appeltjes eventueel binden met wat. maïzena of aardappelmeel, maar dat is ook alweer een kwestie van smaak en inzicht. om te koken of te bakken. per500gram 158 per 500 gram alle SuperMarts en in een jntal zelfbedieningszaken (Braadworst in alle zelfbe dieningszaken). Prijzen gel den t/m zaterdag 1 maarty A Wist u dat in ons land het verbruik van slaatjes, die men kant en klaar kopen. kan. zich vervijfvoudigd heeft in de laatste 5 jaren. Ieder jaar valt er een toename van zo n 2ü% te constateren en dat blijft aanhouden. Immers Duitsland is ons op dat gebied nog zeer veel voor, evenals België. In Frankrijk ligt de zaak weer wat anders omdat het handwerk in dit land nog altijd een beduidend grotere rol speelt dan elders. (U her innert zich misschien het ver slag over de slaatjes-winkel „par excellence in Parijs zo toepasselijk „Little Pig" gehe ten.) De grote vraag bij ons naar I slaatjes brengt vanzelfspre kend een voortdurende uit- breiding van het assortiment i met zich mee en dat is natuur- I lijk bijzonder plezierig voor de slaatjes-genieters! Verpakt en onder eigen merk vindt u bij AH een klas sieke vleessalade, een zalmsa lade. de bekende huzarensala de en voor wie van iets extra pittigs houdt: de Hongaarse salade van paprika en vlees met een vleugje knoflook. Per gewicht kunt u kopen: de Waldorf-salade (met vruch- j ten en noten), een heerlijke crab-salade. een bijzonder goe de champignon-salade. een vleessalade, een kip-kalkoen salade die rijkelijk voorzien is j van het vlees van genoemd ge vogelte en daarnaast een zo geheten „droge" salade (dat j wil alleen maar zeggen dat er i geen mayonaise in verwerkt i is) de: zigeuner-salade met groenten, paprika, gesneden zuur en knoflook-worst. Wat een gemak! Op die ma nier kunt u altijd wat extra's in huis hebben en onverwachte t gasten altijd een smakelijk hapje voorzetten, zonder veel extra moeite. U dient de slaat jes natuurlijk zo gezel lig mogelijk op en fi-v dat betekent dat u f)J ze serveert op (en die hebt u natuur lijk ook altijd in voorraad!) die heerlijke brosse Franse toost. Beboter de toost heel licht en als u toevallig wat knappe rige slabladen bij de hand hebt dan legt u op iedere toost zo n blaadje en daarop depo neert u dan de salade van uw keuze. U garneert met schijf jes hard gekookt ei of met zil veruitjes uit het zuur. terwijl ook fijne augurkjes uit het zuur zich uitstekend laten combi neren met de meeste slaatjes. Op de plakjes ei staat een klein dotje tomaten-ketchup heel goed en het smaakt opperbest. Hebt u een tomaatje in huis (ze zijn er tegenwoordig ook het hele jaar door) dan is een stukje tomaat een lust voor oog en smaak, een ansjovis rolletje doet het soms zeer goed en wat fijn gehakte pe terselie is dikwijls niet te ver smaden. terwijl het bestuiven met wat rood, mild paprika poeder aan sommige slaatjes een plezierige finishing touch geeft Aan u de keuze uit tal van mogelijkheden. Was de pruime- danten en laat zr een nacht weken. Laat 2e volgende dag langzaam wel- ■Sm- len. Na een minuut of 10 neemt u de helft van het kookvocht uit de pan en u vervangt het door ro de port. Laat de pruimedanten verder gaar worden in die port en in .gezelschap van suiker naar smaak en een citroenschil letje Intussen pelt u de amande len door ze even in kokend wa ter te zetten. Neem iets meer amandelen dan er pruimedan ten zijn. Als de pruimen gaar zijn. laat u ze afkoelen en u snijdt ze overlangs open en vervangt de pit door een amandel. Neem het citroenschilletje uit het kooknat en voeg er de rest van de amandelen bij. Giet het vocht over de pruimedanten in de schaal en geef er apart stijf geklopte slagroom bij. i Nw meda f goed hoht Neem mooie prui medanten. zet ze in 'eek nadat u ze N goed afgespoeld hebt en laat ze ver volgens op een zacht vuur wellen tot ze gaar zijn (vooral niet overgaar laten worden!). Als de pruimen nog gloeiend zijn giet u in het kooknat een scheutje goede kruidenazijn. u voegt er wat suiker bij plus een paar kruidnagelen, een stukje pijpkaneel en een stukje foelie. Laat de pruimen met het deksel op de pan daarin minstens een halve dag mari neren. Voor het gebruik laat u ze uitlekken en u geeft ze eventueel als compote bij rood rundvlees als rosbief of entre- cóte, maar u kunt ze ook bij een borreltje voor het eten ge ven als een pikant hapje. U steekt er dan een houten prik ker in. En wat let u dan om deze pikante pruimen nog iets an ders te serveren? U wikkelt om iedere uitgelekte pruimedant een plakje bacon, steekt dit met de houten prikker vast en legt ze op het rooster van de grill. Bent u niet in het bezit van een grill dan keert u ze om en om in de koekepan tot de bacon even knapperig is geworden. >Het smaakt verrukkelijk bij het koele» drankje! Maak eens een gewone vanille-pud- ding klaar, maak hem iets luchtiger door er een eier dooier door te roe ren en er vervol gens een zeer stijf geklopt ei wit door le kloppen. Als de pudding op tafel gebracht moet worden, stort hem dan op een grote wat diepe schotel en om ring hem met een heerlijke compote van tutti-frutti waar u een geraspte citroenschil in mee hebt gekookt. Het ziet er bijzonder gezel lig uit en klein en groot vin den het heerlijk! U hebt behalve de rijst ook paprika's nodig en die ziin er nu ook vrijwel het gehele jaar. U neemt de groene soort er. rekent per persoon 1 paprika. U wast ze. droogt ze en snijdt ze midden door waarna u de pitten en zaadlijsten verwijdert. Doop de paprikaschaaltjes (want daar lijken ze het meest op), gedu rende een minuut in licht ge zouten kokend water en laat ze daarna uitlekken. Op 6 paprika's hebt u ver- dei' nodig: 1 kop rijst, (in dit geval liever geen voorgekookte), 1 eetlepel sla-olie, 50 gram in blokjes ge sneden mager gerookt spek, 2 fijn gehakte sjalotten of 1 klein uitje, zout en vers gemalen pe per naar smaak, 2 koppen bouil lon en een plukje saffraan. Die saffraan is het hele bijzondere van dit gerecht, probeert u het maar eens. Verder komt er nog aan te pas: 15 gram gepelde, gesnip perde amandelen en 3 eetlepels geraspte belegen Goudse kaas. In een koekepan de sla-olie warm laten worden en er de rijst (een soort kiezen die niet gewassen hoeft te worden) in roosteren tot ze goudbruin is. Daarbij regelmatig keren en zorgen dat de rijst niet vast gaat zitten en de korrels heel blijven. De spekblokjes, gehak te sjalotten en de saffraan er bij voegen en even mee laten roosteren. Daarna de bouillon, de peper en het zout in de pan doen, alles goed vermengen en met net deksel op de pan de rijst aan de kook brengen. Het vuur zo temperen dat de rijst zonder aanzetten in een mi nuut of 15 a 20 al het vocht heeft opgenomen en gaar is ge worden. De paprika-helften met de rijst-massa vullen, er eerst de geraspte kaas over strooien en vervolgens de ge schaafde amandelen en in de oven de paprika's door en door gloeiend laten worden en een mooi bruin kleurtje laten krij gen. Dit gerecht is. in deze tijd van het jaar door de prijs van de paprika's niet goedkoop te noemen, maar het is wel een bijzonder welkome afwisseling in het dagelijks menu van de wintergroenten en stamppotten. Lady Bird Wat dpet een vrouw, wier man opeens géén president meer is van de Verenigde Staten? .Zich nog steeds een andere neus wensen", is op die vraag het ant woord van LADY BIRD JOHNSON tot voor kort de eerste vrouw van Amerika ..Want aan die neus heb ik immers mijn bijnaam Lady Bird te danken(Men zou die naam kunnen vertalen met Vrouwe Vogel Nu is een andere neus koper., zeker in Amerika, niet zo n groot probleem. Tussen haakjes het kan LADY BIRL) JOIl\SO trouwens ook in Spanje, want daar was het dat lang voor haar huwelijk de Belgische koningin FABIOLA iets aan haar, destijds typisch Spaan se. neus liet veranderen. Niet koken Maar mevrouw John son heeft op dit moment toch andere dingen aan het hoofd. Zij wil in de stad Austin in Texas (waar de boerderij van de Johnsons staat) een John8on-bibliotheek op zetten Daarin moeten alle boeken komen die ooit over haar man ge- schreven zijn (en wor- I den), zijn foto's en veel voorwerpen die voor de I familie Johnson belang- J rijk zijn geweest in de J periode dat men in het Witte Huis woonde. I Lady Bird wil ook zelf I een boek over haar man l gaan schrijven. Het zal haar niet zo geweldig moeilijk vallen, omdat ze I vroeger journaliste was I (een vak dat ook haar oudste dochter heeft uit- geoefend). i Kortom, mevrouw John- son heeft het druk. Er is alleen één ding dat nooit op haar program- ma voorkomt: koken Ze houdt er niet van. maar ze heeft dan ook al sinds 25 jaar een zeer goede f privé kok. Fotomodel Memoires schrijven is trouwens toch een bezig heid die zeer in de mode is. Ir Amsterdam zette HARING ARIE zijn le vensgeschiedenis zelfs al op papier (althans: hij liet een ander schrijven) In dezelfde stad ver scheen onlangs ook een boekje van een mode- tetograai, de heer HANS DUKKERS. De titel t „Fotomodel, voor mij hoeft het niet." Ook hij nam daarvoor een schrijver in de arm. Maar afgezien van de in houd is de reden van dat boekje misschien wel leuk. Hans Dukkers had een keer „een nieuw ge zicht" voor zijn foto's nodig, plaatste een ad vertentie. en werd de volgende dag bestormd door meer dan honderd moeders, meisjes en al leenstaande vrouwen, dikke, dunne, loensende en ook wel aardige Niet te geloven", aldus Hans Dukkers Toen bleek pas goed dat niemand eigenlijk beseft wat het vak van fotomodel pre cies inhoudt. Vandaar het boek, Dijna bij wijze van waarschuwing Flauwvallen Wist u det PRESIDENT NIXON van Amerika als jongetje van zeven jaar al goed piano speelde? En dat in hetzelfde Amerika het negermeisje NAOMI SIMS tot de best betaalde fotomodellen van dit ogenblik behoort? Ze verdient daardoor duizend dollar (drie en een half duizend gulden ruim) per week. Ze heeft ook iets te zeggen, ze weet dat ze mooie benen heeft en een mooi ge zicht èn ze weet dat iedereen altijd naar haar kijkt. „Als niemand meer zou kijken, op een feest je of gewoon op straat, zou ik geloof ik flauw vallen" aldus de beeld schone Naomi door LIES NEVE is en door iedereen wordt beschouwd als een zeer achtenswaardig (en op velerlei gebied des kundig) man Biljart bij kapper Maar geen haardos kan zo lang zijn, of er moet toch eens een beetje worden geknipt. En men fluistert, dat zoiets het prettigst gebeurt in Bre da Niet dat herenkapper C CORSSMIT daar be ter knipt dan een ander (iedere vakman knipt goed. tenslotte), maar de heer Corssmit heeft wel een wachthoek met een open haard en fauteuils plus een compleet biljart Het waarom? „Ik weet dat veel mannen het tand hebben aan wachten" aldus de Bredase kap per „Of dat nu wachten op hun vrouw is of op hun beurt bij de kapper, ze vinden het verloren tijd." \IARIK I KII.U S haar rijke echtgenoot WERNER ZAHN zorgde ervoor dat Marika behal ve een gigantisch groot huis met zwembad ook de beschikking kreeg over drie paarden (fami liebezit). En nog wel zo het een en ander. i ij Ook de dames zijn dus Merkwaardige lord dlt keer gewaarschuwd Kapitaaltje En verder woont me vrouw RATNA SARI DE- Wl. derde echtgenote van Soekarno. sinds een jaar in Parijs. Mét haar dochtertje Kartika Sari PRESIDENT \7.YOY Paardrijden MARIKA ZAHN. GE BOREN KILIUS, rijdt nu behalve op schaatsen ook op paarden. Want l)o hoor L. 'u non wo hondoi slodo- LORD HARLECH, lan ge tijd officiële vertegen woordiger van het Brit se Imperium te Washing ton, is ook lange tijd ge zien als de man (weduw naar) met wie eenmaal Jacqueline Kennedy zou hertrouwen. Die berich ten zijn inmiddels ach terhaald door vaste fei ten uit Griekenland, maar iedereen mag blijven weten dat lord Harlech een merkwaardig man ie. Hij bezit verscheidene kastelen en buitenver blijven. maar tevens vijf kinderen De oudste. Ju lian. die eenmaal de ti tel van zijn vader zal er ven. verdient een goede boterham als fotomodel. De oudste dochter. Jane, trouwde een 'hippie uit Londen en zorgde ervoor dat haar vader een klein zoon kreeg die de na men Saffraan Neon Mao draagt Victoria verzorgt haar vaders huishouden, een huishouden waarin het is toegestaan dat de jongste kinderen (doch ter Allee en zoon Fran cis) spijbelen van school en zo hard gitaar spelen dat buren voortdurend klachten indienen. Lord Harlech zelf blijft er uitermate kalm onder. „Hoe lang iemands ha ren zijn en welke kleren hij draagt, maakt mij niet veel uit. Het belangrijk ste is, dat het karakter goed is". aldu9 de man die miljonair in veelvoud BATV I SARI DElf I En in Liechtenstein ligt ergens in een kluis een lief kapitaaltje van 25 miljoen Franse francs, waaruit zo het een en ander kan worden be- taald voor beiden. Poolhonden Om iemand te zien rij den met sledehonden hoeven we niet near Alaska, waar deze maand wereldkampioenschappen sledehond-rijden worden gehouden. In eigen land wonen sinds een paar jaar ook die Siberische Husky's, honden die niets fijner vinden den te ren nen voor een slee. met een span van tien of vijf tien honden. Zeven van die poolhonden zijn te vinden in Laren, in de kennel van de heer L. VAN LEEUWEN, vlieger bij onze KLM. Omdat die honden een voudig willen rennen voor een slede, traint hij ze om de paar dagen. Soms in de duinen, soms op de Gooise hei. En omdat er in dit land maar bij uitzondering sneeuw ligt. wordt er ook ge tramd met een honden wagentje. Op witte boter hammetjes van korst ontdaan en dun be smeerd met boter, legt u allereerst een plakje koude kalfs fricandeau. Daarop strooit u wat gepelde, gesnip perde amandelen, daarop wat rauwe, fijn gehakte champig nons (goed gewassen en nog beter uitgelekt) en dat geheel voorziet, u van een weinig zout naar smaak en vers gema len peper plus een vleugje ro de paprika-poeder. Daartoe maakt u een sla-saus van sla-olie, een zeer goede kruidige azijn. een lepeltje mos- L terd, vers gemalen peper en wat zout naar smaak plus een lepel mayo naise. Voor hen die bij het le peltje suiker in de sla zweren, is dat in dit geval toegestaan. Zet daarin de dun geschaafde plakjes venkelknol en roer ze om en om en verbaas u er niet over dat ook deze salade min stens gedurende 4 uren moet marineren. Dek de slabak af met folie dan blijven de geu ren bewaard. Als u dus vis mei venkel knol gaat eten en er de sla bij geniet dan maakt u het visge recht en de salade op het zelf de tijdstip klaar, zo omstreeks lunchtijd. Dan hebt u in ieder geval een middag vrijaf van de keuken! Neem een potje met ansjovis in de pekel en leg er zo- (^N^Vveel filets als u k denkt nodig te heb- ben, in een kom met melk om ze te ontzouten. indien nodig ver verst u de melk nog eens. Als de filets u niet te zout meer voorkomen dan ontdoet u ze van alle nog aanwezige ongerechtigheden. Daarna, goed uitgelekt, hakt en wrijft u ze goed fijn en u vermengt ze met een scheutje citroensap. Niet al te veel, maar precies vol doende om de ansjovis-purée goed te laten smaken. Daarna klopt u wat slagroom stijf, vanzelfsprekend zonder suiker, en die slagroom vermengt u met de ansjovispurée. De ver houdingen kunt u zelf het bes te naar eigen smaak bepalen. Met het mengsel besmeert u witte korstloze boterhammetjes (vooral niet te dun!). Klop de benodig- i de eieren goed los tesamen met een GJHfer/ scheutje water en suiker naar smaak. Bak de omelet in boter op zacht vuur en als de onderkant vast is. maar de bovenkant nog zacht dan legt u er kersen uit bran dewijn op. Vervolgens strooit u er poedersuiker over en u laat hem nog een minuutje ver der gaar worden Daarna vouwt u de omelet dubbel en serveert hem op een metalen of vuur vaste schaal. U garneert hem met geconfijte Franse kersjes en giet er een goede dosis kirsch over die u aansteekt. Vlammend opdissen en de com plimenten in ontvangst nemen!

Allerhande | 1969 | | pagina 5