De - nog jonge - geschiedenis van chemische wasmiddelen Nieuwe catalogus 1969 circa 1 maart uit! cn CD Mie GZH0B 1 ch Maandag-wasdag is nog niet eens zo heel lang geleden Een gebouw voor het jaar 2020 Erwtensoep Knakworst Loempia V Met zach te zeep De voorloper Voor wol en vaat Minder schuim Wat precies Zacht Veilig kinderzitje GOED BEKEKEN CD fijnproever CD Pannekoekmeel f Een worstje gaat er altijd in! 105 CU Cocktailworstjes Ch Appelsap Ch Druivensap Cn Jusd'Orange Cn Tomatensap Twee primeurs in Rotterdam MIE-SCHOTEL Diepvries®® FEBRUARI 1969 ALLERHANDE A 3 De maandag had het nu een keer, door de jaren heen. Op die maandag moest er gewassen worden en we hoe ven helemaal niet drie generaties terug te gaan, om ons nog even te herinneren wat er toen op zo'n dag gebeurde. Vraag het maar aan uw moeder misschien weet u het zelf nog? en luister naar het verhaal over wasborden, over het stampen van de was en over soda en geraspte zeep, waarmee de huisvrouw het water zacht maakte. Denk er nog eens aan, wanneer u uw wasprogramma kiest met de knop van uw wasautomaat Dik dertig jaar geleden: het was geen uitzondering wanneer de was de dag tevoren in de week werd gezet, in de soda. En wassen met huishoudzeep. Want pas rond 1930 kwamen de waspoeders. Wat een vooruitgang: zeep en soda in poedervorm bij el kaar. Het was de tijd, waarin nagebleekt werd met het zakje blauw! En wie een grasveldje had legde daar de lakens nog eens breeduit in de zon, want i mens wilde een beetje geelachtig uitziend goed in de kast. En dat kon. ook al had men de vuile plekken nog eens extra aangesmeerd met zachte („groene") zeep en met een borsteltje bewerkt. Enkele jaren later kwam de r.algende stap en dat beteken de. dat de huisvrouw de beschikking kreeg over de zelf werkende wasmiddelen. In de zeeppoeder werd een zuurstofbleekmiddel verwerkt en daarmee kon men de was koken. Ellendig zware wasketels werden op gaspitten getild, lange houten lepels dienden om het wasgoed af en toe eens „om te gooien" en de punten die naar boven kwamen weer 1 onder water te stoppen. Het was niet voor niets was-dag, hetgeen in veel huishoudens betekende: ..Van daag een boterham, want je moeder heeft de hele dag ge wassen". En ze was moe, die moeder van toen. Want als de witte was gekookt was. dan ging de bonte was in hetzelfde sop en dan moest de fijne was nog eens apart gewassen worden. Met de Lux-vlokken, weet u nog? Het bleef allemaal zo tot aan de oorlog en toen kwam er wel een noodsituatie. Maar vergeet niet, dat toen ook de stoot werd gegeven tot het zoeken van middelen die de zeep kon den vervangen, omdat er zo moeilijk aan vetten en oliën te komen was. De belangstelling ging dus uit naar het synthetische ver vangingsproduct en er kwam een waspoeder, dat een klein beetje schuimde. Goed, goed, een slechte voorloper voor wat we nu gewend zijn, maar een voorloper was het. En dat er ook overhemden in zout en jurken met stukjes „luchtzeep" werden gewassen, dat vergeten we maar even. Direct na de oorlog probeer den we die synthetische mid delen zo snel mogelijk weg te werken en we gingen terug naar het zelfwerkende wasmid del van vóór 1940. En eigenlijk 1 zijn we daar rustig vijf jaar mee verder gegaan. Want het was 1950 geworden, voordat de (nieuwe) synthe tische wasmiddelen goed op gang kwamen. Vooral wol- en vaatwasmiddelen, daar begon het mee. Wat. volgde waren de gezinswasmiddelen. Wat daarin zat? Synthetische wasactieve stoffen en ook fosfaat, om het water te ont harden en het vuil te binden. Intussen was het zogeheten snelwassertje als wasmachine zeer in trek en hier en daar draaide nog een oude houten wasmachien, met de drijfriem en de motor „aan de buiten kant". Tien jaar later, in 1960, be ginnen de automatische wasmachines schoorvoetend terrein te winnen. Negen jaar geleden pas! Nauwelijks te ge loven. Dat wilde meteen zeggen, dat men naar andere wasmiddelen moest zoeken: wasmiddelen, die minder schuim veroorzaak ten. Want het is op tientallen plaatsen voorgekomen, dat door de geperforeerde trommel en de op-en-neer-bewegingen van de wasmachine de schuim vlokken hele badkamers en keukens bedekten. Er werd niet alleen gezocht, j er werd ook gevonden. De ene stof in het waspoeder die het schuim veroorzaakte. werd j vervangen door drie stoffen die minder schuim produceerden, j zonder de waskracht van het j product aan te tasten. En dat i was voorwaar geen eenvoudige arbeid, die oneindig veel speur werk in de laboratoria heeft Maar de behoefte aan het voorweken bleef bestaan en daar sprong de fabrikant van wasmachines op in. Hij maakte een wasmachine die zelf voor- weekt met een biologisch in week- en voorwasmiddel. En dan zijn we intussen al in 1963. En nu. in dit pas begonnen 1969? Wel. de huisvrouw hoort niet anders dan over wasauto maten en ze heeft de keuze uit zo'n ontstellend lange rij wasmiddelen, dat het haar wel eens duizelt. Wat, vroegen wij dus aan een deskundige met zesentwintig jaar ervaring in i wasmiddelen, wat moet een huisvrouw nu precies hebben i voor haar wasmachine? Het antwoord is niet in gewikkeld en valt uiteen in twee delen. Heeft men een wasautomaat? Dan is men per se aangewezen op een laagschuimend wasmiddel, zo- j als bijvoorbeeld Albimatic. Heeft u een langzaamwasser? Dan bent u vrij in de keuze i tussen een hoog- of een Ja, daar staat ze, de Neder landse vrouw van 1969 en ze moet kiezen tussen talloze wasmiddelen. Ze is vergeten dat haar moeder het moest doen met „zachte zeep en so da" en ze vraagt zich af, wat ze nemen zal en waarom? Wij hopen die twijfelende huisvrouw in bijgaand artikel een beetje wegwijs gemaakt te hebben. laagschuimend wasmiddel (b.v. Albinet of Albimatic). Maar, zegt de deskundige, in een langzaamwasser is voorweken (met Albitex kan dat) erg nut tig. En er zijn nu machines zoals de Castor 2000 die het inweekprogramma helemaal zelf doen. En de was verzachte rs. vroe gen we. „Die voegt men aan het laatste spoelwater toe", was het antwoord. Maar waar om eigenlijk die wasverzach- ter? „Omdat", aldus de deskun dige, „dc stof pluiziger en zachter wordt gemaakt met die wasverzachter. Vooral voor badhand'dhoeken en zo is het ideaal/" Uw speciale aandacht op de ze plaats even voor het PMC-as- sortiment dat met verschil lende nieuwe artikelen uitge breid is, terwijl enkele oude premies zijn gewijzigd. Kleine kinderen in de auto vormen een probleem. Bij krachtig remmen, plotselinge uitwijkacties en aanrijdingen dreigen voor hen grote gevaren wanneer zij niet in de moeder armen rusten of althans door deze of gene stevig worden vastgehouden. Trouwens, ook dit blijkt maar al te vaak nog onvoldoende: de ervaring heeft uitgewezen dat zelfs in veilig heidsriemen „gespannen" pas sagiers bij een grote schok een kind uit hun greep moeten la ten ontsnappen U kent echter allen zonder twijfel die handige zitjes welke tegen de rugleuning van stoel of bank kunnen worden ge klemd. Zij kunnen ernstig letsel voorkomen, omdat de kleuter er onmogelijk uit kan worden geworpen. De PMC biedt u zo'n exemplaar in een stevige, fraai verzorgde uitvoe ring: het frame is verchroomd; zitkussens, hoofdsteun en arm- leggers hebben een kunststof bekleding, met daaronder een laag schuimplastic. De kleine wordt in bedwang gehouden door diagonaal vast te maken nylon riemen. Het geheel is plat opvouwbaar en gemakke lijk op te bergen. iHet stoeltje kan gemakkelijk uit de auto worden genomen en is dus erg handig bij visite. Clubprijs ƒ40 in PMC-cheques. Bestelno. F-171. Speciaal voor de PMC ver vaardigde de NV Koninklijke Sphinx-Céramique te Maastricht een ontbijtset van let u op „stootsterkvuur- vast" porselein. De theepot, de melkkan, de suikerpot, de zes ontbijtboidjes plus koppen en schotels sieren de tafel met hun fraaie vormgeving. Het handgesch'lderd decor in ko baltblauw is „onaantastbaar", omdat het onder het glazuur is aangebracht. Het reclamemate riaal maakt melding van zulk een uiterlijke pracht, dat ieder die het ontbijt nuttigt, er terstond door in een goed hu meur wordt gebracht.... -J Clubprijs 52 in PMC-che ques. Bestelno. C-132. Kneden, kloppen, mixen, groente snijden en pureren: de huisvrouw van onze dagen doet het niet gaarne met de hand. Voor net langs mechanische weg verrichten van deze taken heeft de PMC de Progress mixer-set. De sterke motor, die voor een ongestoorde radio- en tv-ontvangst geen enkele be dreiging vormt, heeft drie snel heden en werkt op 220 volt. De toebehoren zijn een snijstaaf (voor harde en ongekookte groen ten, augurken, noten, e.d.), een pureerstaaf, twee kneedhaken (voor het zware deeg) en twee garden (te verwijderen via een handige uitwerpknop). Voor het opbergen van mixer en onderdelen wordt een rekje bijgeleverd, waar altijd wel een plaatsje voor is, omdat het zowel staan als hangen kan. Clubprijs 52 in PMC-che ques. Bestelno. F-159. Gezinnen die gaarne in stijl, met smaak en in rust het war me maal genieten, behoren een réchaud op tafel te hebben; u weet wel, zo'n „toestel" dat de schalen warm houdt. Een ware uitkomst is zoiets ook voor huisvrouwen die kampen met een man, zoon of dochter die niet altijd op de vastgestelde tijd aanwezig is. Het elektrische réchaud van de PMC komt in korte tijd op een temperatuur van 100 gra den. Dan gaat het controle lampje, dat aangeeft dat het verwarmingselement is in geschakeld, uit, om weer aan te floepen zodra de thermostaat constateert dat de plaat te koud begint te worden. Ook wanneer het twee meter lange snoer niet met het stopcontact is verbonden, verloopt de af koeling dank zij de warmte-ac- cumulator zo traag, dat de temperatuur na een uur nog ca. 55 graden bedraagt. Op de bovenplaat (van geruit aluminium) is ruim plaats voor twee royale schalen. Handgre pen over de volle breedte ma ken, dat het réchaud gemakke lijk kan worden aangepakt. Clubprijs 39 in PMC-che ques. Bestelno. F-157. Ten slotte wijzen wij er nog door P. W. RUSSEL DE HEER E. BOUHAN OVER HET NIEUWE KANTOORPAND VAN AH: „DIT wordt, gewoon een verschrikkelijk goed ge- bouw." De woorden komen uit de mond van een opvallend enthousiast man. Hij is middelgroot, draagt een bril en zit achter de koffie in het motel bij Am sterdam, dat we als ontmoetingspunt gekozen hadden. Hij heeft papieren met gegevens om zich heen ge spreid, hij heeft foto's bij zich, hij praat over alumi nium en een verbrandingsoven voor het vuil; hij spreekt over liften en schoonmaakploegen, over hon derden telefoontoestellen en bureaustoelen op speciale hoogte. Hij is de heer L. Bouman, het „geweten" van AH bij de bouw van het nieuwe hoofdkantoor in Zaandam van Albert Heijn: negentien verdiepingen hoog, het vijfde gebouw ter wereld dat „gedrukt" wordt. „Wij bouwen eerst de bovenste verdieping en als die klaaar is, duwen we de hele etage naar "boven en bouwen de tweede eronder", zegt de heer Bouman. Het gebeurt niet veel in Nederland, dat er gebouwen worden neergezet waar de dag van de opening al zeven honderd mensen werken en waar er na verloop van tijd twaalfhonderd hun dagtaak zullen verrichten. „Wat bij ons voorop staat", aldus de heer Bouman, „dat is dit: wij bouwen een ding voor de mens die daarin werken moet en die zich daar geluk kig moet voelen." Geen verrassingen Wat nieuw is in de bouw wereld: men werkt niet „op inschrijving". AH heeft zelf de partners opgezocht en er is een bouwteam gevormd. In dat bouwteam zit dan ook de heer Bouman, contactman tussen de Raad van Bestuur van AH en dat team. „En we willen niet voor verrassingen komen te zover dan breng ik advies uit aan onze Raad van Bestuur en zegt die „ja", dan gaan we bouwen". Net een poliep Gebouwen in binnen- en buitenland heeft de heer Bouman samen met de ar chitect de heer F. Kleefmann van het architectenbureau E. F. Groosman in Rotterdam bekeken. „Ik heb overal de „el lende-vraag" gesteld", vertelt hij. „Wat zijn de dingen waar men daar mee tobt, want die willen wij voorko men. We hebben geen luxe gebouw voor ogen, maar we zoeken naar optimaal rende ment, door het hele gebouw heen." En dat moet dan allemaal in mei 1971 te zien zijn, dat nieuwe hoofdgebouw van Al- bert Heijn aan het Stati- De heer L. Bouman (links) met de maquette van het negen tien verdiepingen tellende kantoorpand staan", vindt de heer Bou man. ...Daarom hebben we tot iets besloten, dat wellicht ook nieuw is in de bouwwe reld: we zetten eerst een proefkantoor neer. zeg maar een dummy". Dat is niet bij een plan ge bleven. Voor het proefkan toor zitten de palen al in de grond, de betonvloeren zijn gestort en het staalwerk zit erop. Volgens de plannen moet net 14 maart klaar zijn. „Het kantoortje dat we maken blijft om te beginnen straks staan en wordt onder deel van het hoofdgebouw", aldus de heer Bouman. „Waarom we het precies bouwen? Wel, we doen in die dummy alles in het klein na, wat we straks in het grote gebouw nodig hebben. Er komt een kamer in, zoals er straks kamers in het hoofd gebouw komen. Er komt dezelfde electriciteitsvoor- ziening in, dezelfde air conditioning in het klein, dezelfde war.dbekleding, pla fondafdekking, vloerbedek- king en een zelfde gevel." „Dan weten we dus half maart precies waar we aan toe zijn", zegt de heer Bou man, nu al zeventien jaar bij AH. „Dan hoeven de hoofd aannemers en onderaanne mers niet later te zeggen: We weten nog niet wat er uit de bus gaat komen. Ze kunnen nu hun definitieve prijs be rekenen en we krijgen ner gens een dubbele bodem. Is het op, dat de zomerpremies o.a. de opblaasbare boot Apollo V, de slaapzak, de Oléron-tent (ook de voorhang) er: ie shelter nu weer verkrijgbaar zijn. Voor al!e nadere gegevens verwijzen wij u naar de catalo gus 1969 die omstreeks 1 maart in de filialen zal arriveren! onsplein te Zaandam. Een soort wolkenkrabber dus met i de negentien verdiepingen en parkeerruimte voor drie 1 honderd auto's. De heer Bouman is sinds september 1967 met dit pro ject bezig en ik vertel niet teveel wanneer ik zeg, dat hij ervan bezeten is. „Dat nieuwe kantoor is net een poliep", vindt hij, die al meer dingen van de grond af op bouwde. „Je denkt telkens dat je iets hebt afgerond en dan zijn er weer zijtakken." Omhoog duwen Eigenlijk is er een plan ge maakt voor het jaar 2020, peinst de heer Bouman hard op. Er is gegoocheld met ge tallen, er is teruggerede- neerd, er is met de computer gestoeid en zo kwam men tot het huidige ontwerp, waarbij het computercentrum cen traal komt te liggen, bepaald niet alleen als figuurlijk te ken van de toekomst. En gebouwd wordt er vol gens een heel nieuw systeem, in Engeland voor het eerst en daarna in Nederland nog drie keer toegepast. „Wij drukken het gebouw dus omhoog", zegt de heer Bouman. „We beginnen met het dak. duwen het de lucht in beter, we vijzelen het op en dan komt de verdieping die eron der ligt. Als we dat twee jaar lang doen is het gebouw klaar en hebben we een jaar aan bouwtijd gewonnen. En bouwliften hebben we dus helemaal niet meer nodig. Alles wordt horizontaal aan gevoerd en als een verdie ping omhoog gaat is die glasdicht, zit al het tegel werk, sanitair, electra en ook de liften erin. En als de zesde etage klaar is, dan gaat de airconditioning al aan". Uniek systeem Een prijs per kubieke me ter die lager is dan normaal, dat is het streven en bij de bouw van het proefkantoor loopt een arbeidstechnicus mee om de arbeidstijd te controleren. Niets wordt aan het toeval overgelaten, ook de stoelen niet waarop de honderden AH-ers straks gaan zitten. „Elk mens is anders gebouwd en zo'n stoel moet je kunnen aanpassen, hoger of lager, naar voren of achteren", legt de heer Bouman uit Een uniek systeem om het hele complex schoon te hou den gaat er in het nieuwe kantoor van Albert Heijn verschijnen. Dat is een cen traal stofzuigsysteem. „Over al aansluitingen, in alle gan- gen, je hoeft er zomaar een slang in te steken en je kunt bij iemand in de kamer even zuigen zonder dat hij ook maar iets aan hinderlijk ge luid hoort", vertelt de heer L. Bouman. „Ik heb dat in Engeland bekeken en het is inderdaad iets geweldigs". Dubbele ramen Het nieuwe kantoor ritselt van de snufjes en zeg maar: snuffen. Er komt een ver brandingsoven voor het vuil en de as wordt via het cen traal stofzuigersysteem weg gezogen en in zakken verza meld. Driehonderdduizend gulden per jaar zal er nodig zijn, alleen al om het gebouw schoon te houden door de ei gen schoonmaakploeg en de technische hulpmiddelen. Men denkt erover om over al tapijt als vloerbedekking te gebruiken om tot een maximale leefbaarheid te ko men en in het oude gebouw worden met dat tapijt nu proeven genomen op plek ken, waar per week vijfdui zend mensen passeren. „Op die manier kun je je schoon maakkosten berekenen", zegt de heer Bouman. Het glas van de dubbele ramen met daar tussen het ventilatiesysteem en de zonnewering wordt zo „neergezet", dat men overal zittend of staand naar buiten kan kijken. De gevel wordt behangen met alumini um platen, waarachter echter een luchtcirculatie mogelijk is, zodat de warmte uit het gebouw wordt gehouden, ter wijl tegelijk het onderhoud van die gevel tot een mini mum wordt teruggebracht. Vijfhonderd telefoons „Nou ja, noem maar op", zegt de heer Bouman. „Er komen geventileerde spouw muren, er komt een buizen post door het hele gebouw, zodat de telexberichten in een wip alle afdelingen kun nen bereiken. Er komen zes liften voor 21 personen elk. We krijgen vijfhonderd tele foontoestellen die, door een speciale schakeling, voor de vaste relaties rechtstreeks bereikbaar zijn, dus zonder tussenkomst van onze telefo niste. We gaan een groot restaurant bouwen met war me maaltijden voor het personeel en er komt een proefkeuken, waar de recep tuur die op de verpakkingen staat geprobeerd kan worden en waar ook proeven voor de AH-restaurants genomen kunnen worden". Een centraal antennesys teem en „piepertjes" in de binnenzakken van veertig personeelsleden die voor de brandweer zijn ingeschakeld en die bij de eerste rook ontwikkeling via een centrale post gewaarschuwd kunnen worden, zodat paniek-uitbre ken voorkomen wordt. Kort om, een ultra-modem gebouw, dat wordt neergezet voor de mensen die erin gaan wer ken, met een uiterste aan ef ficiency en aan „werkgenot" voor de AH-ers. En het proefkantoor wordt voor de Grote Broer straks de directiekeet en tegelijk voorlichtingscentrum. Er is tenminste één man die nu al zo trots als een pauw rontd- loopt als hij aan dat nieuwe hoofdgebouw denkt. En in Zaandam weten ze dan pre cies wie bedoeld wordt: de heer L. Bouman. metworsten varkensvlees blik 0.82 liter Heerlijke erwtensoep vol gens de regelen der kunst bereid. Alsof u ze zelf heeft klaargemaakt, zo lekker. Een ideetjepannekoekjes toe! pak 400 gram 95 verser bij albert heijn Makkelijk om in huis te hebben blik 10 stuks 200 gram) blik ±19 stuks (±112 gram) 89 blik 38 stuks 200 gram) 1,39 verser bij Verrukkelijke vruchtensappen verrassend voordelig! fles 1 liter 85 rood of wit «19 fles 0.68 liter fles 0.68 liter fles 0.72 liter 95 A Vorige maand heeft A1- bert Heyn aan de Strek singel een nieuwe Super- Mart geopend, waarbij twee primeurs een rol heb ben gespeeld. Ten eerste is er voor de fijnproevers goed nieuws. Bij de bedie ningscounter vers vlees treft men namelijk het nieuwe, zeer uitgebreide vleesassortiment aan met artikelen als Mix-grill of Saté variant, Gordon Bleu, Tournedos, gevulde kalfs borst en meer van deze zaken. Verder heeft Albert Heijn naast deze SuperMart zijn eerste Alberto slijterij in Nederland geopend. In deze zaak worden zo'n driehonderd dranken ge heel volgens het zelfbedie ningssysteem verkocht. Hieronder zijn vrijwel alle grote merken vertegen woordigd, alsook speciaal voor Albert Heijn gebot telde jenever. vereer bij Een niet alledaagse menutip dubbelpak Aft 500 gram VM Weer een idee om eens iets anders dan anders te eten. U maaktzo'n mieschotel, met de bekende groenten zoals gesneden kool en taugé, nog eens zo lekker met spiegel eieren en varkerispoulet. Om het helemaal volmaakt te maken geef dan vooraf per stuk 75 (in de meeste AH winkels) T verser bijl

Allerhande | 1969 | | pagina 3