Bedrijfsleider in de levensmiddelensector in het oor gefluisterd T Kleine het dingen die doen m f i»L59 i»«99 CARRIERE MET GROTE V Prima Honing Navels Salustianas VLEESWETENSWAARDIGHEDEN Rioja Erwtensoep Persoonlijk )e weg naar de top Waarom niet eigenlijk "X" mmt Service Spaanse Tafelw ijn Fles 1^-179 HONING [jiNUARI 1969 ALLERHANDE A 5 Hij is heel anders dan de kruidenier van vroeger, die bedrijfsleider van nu. Vij berinneren ons nog goed die vaak wat kalende mijnbeer, die in een stofjas voor Je weegschaal stond en suiker afwoog, of witte bonen met een koperen schep in een zak deponeerde. Soms treffen wij nog wel eens in een klein dorp of in oude stadswijken zo'n Jcruidenier aan, temidden van zijn stopflessen met zuurtjes en zijn bakken met peulvruchten. Het beeld is romantisch. Maar eigenlijk niet meer van deze tijd. Achteraf gezien is het alle maal verschrikkelijk vlug ge gaan. Vooral ais men bedenkt jat tussen die kruidenier van vroeger en de bedrijfsleider ran de moderne zelfbedienings- gken en van SuperMarts er iog de bedrijfsleider is geweest ran de grote kruidenierswinkel p bedieningsbasis, met enkele oorverpakte artikelen. Deze winkelchef" staat ook veel jon- pren nog wel voor ogen: een nergieke man, meestal zo tus- ien de 40 en 50 jaar, die min- aam kijkend naar de klanten iróór en vaderlijk streng blik- end achter de toonbank, ervoor e dat de groeiende golf ran levensmiddelen keurig „ge- en „gezakt" in de dames- as terecht kwam. Hij gold als een geslaagd nan. Moeders zeiden tegen hun mbitieuze kroost: „Die meneer op de bakfiets begonnen en ijk eens wat hij heeft be- leikt!". Naast de stopfles ging ook de oonbank de winkel uit. Voor reel bedrijfsleiders uit de oude arde moet de overgang van sdieningswinkel naar zelfbe- ieningszaak wat moeilijk zijn jeweest. De winkel was im- lers niet alleen een inkoop- jaats voor de klanten maar uk een ontmoetingspunt, waar llerlei nieuwtjes en wijze ad- riezen werden uitgewisseld, tus- klant en winkelpersoneel n tussen de klanten onderling. >e persoonlijke contacten bie ren niet alleen by het ken- len der kinderen van mevrouw lansen en het weten dat Marie- |e van mevrouw Peters geen ichuimpje mocht hebben, maar 10k alle familieomstandigheden en -verwikkelingen waren de ledrijfsleider bekend. De zelfbediening nam veel an die oude sfeer weg. In laats van de persoonlijk bestel ende klant, kwam de Klant die Ich, met een mandje of een regentje, keurend voortbewoog angs de in de schappen opge telde voorverpakte artikelen. Voor de bedrijfsleider bete- ende de zelfbediening in zeke- mate een nieuwe rol. Hr terd „manager" van een zaak. rearin zowel voor als achter «schermen alles in orde moet ijn. Want wanneer 's morgens deur opengaat, moeten alle chappen gevuld zijn. moeten Ie vitrines kraakhelder zijn, *oet alles uitstralen dat hier klant goede waar voor zijn »de geld krijgt. En (in het sdelijke) moet verder over de ig die aantrekkelijkheid van e winkel gehandhaafd blijven. Ut betekent voor de bedrijfslei- er: Organiseren, bevoorrading sgelen, personeel selekteren, lanten te woord staan, enzo- oort. En bij dat alles het linkt bijna vreemd toch iel bijzonder veel van die oude takelsfeer. De „somberaars" uit de oude arde, die voorspelden dat met e komst van de zelfbediening et mooie vak voor eeuwig ver- nderd zou zijn in een koel ver- oopsbedrijf, zonder gezellig- eid en zonder persoonlijke lintjes, hebben niet kunnen oorzien dat binnen de zelfbe- lening een eigen, aan de tijd ingepaste nieuwe sfeer ging ntstaan. Een sfeer waarin de «deme klant rustig kan ko to van wat de schappen haar ieden aan voorverpakte artike- m. Maar ook waar de klant og een stukje achterham kan 'ten afsnijden, een advies kan «gen aan het personeel, of en menutip kan indienen. Er zijn kleine, grote en mid- tógrote zelfbedieningszaken 'ij Albert Heijn. En dus ook ledrijfsletders van kleine, mid delgrote en grote zaken. Maar of het nu zelfbedie- Rgsfilialen, kleine Super- tarts of grote SuperMarts be seft, in de ruim 400 filialen ran Albert Heijn staan geen bedrijfsleiders, die langs Cde weg de top hebben be- "dkt. Een enkele bedrijfsleider ran boven de 40 wil nog wel beginnen met „Toen ik als togen van 14 voor het eerst op bakfiets stapte", maar voor ijn jongere collega's klinkt dat zij hun grootvader horen totellen van zijn tijd als mili cien in de Eerste Wereldoorlog. Jk vind myn baan een frichtbaan. Vol uitdagingen", een nog jonge bedrtffslel- •w. „Want het bedrijfsleider- •ctaap biedt mij een loopbaan, waarin ik mij thuisvoel en waarin ik verder kan komen. Het is hard werken, maar met een goed inkomen. En je moet bereid zijn het desnoods elke dag anders te doen. En in die telkens hemieuwe uitdaging moet je gewoon een sport zien. Anders deug je er niet voor." Soms is een bedrijfsleider van nu tien jaar geleden begonnen als banketbakker of als slager. Of is hij gestart in het maga zijn of achter het oude kasregis ter waar de klanten hun lege flessen inleveren. Het is voor iemand die in de winkelsector van AH iets wil bereiken wel handig wanneer men een met Ulo vergelijkbare vooropleiding heeft. Als tijdens het werk blijkt dat hij de be drijfsleider van morgen is, kan door eigen studie de specialisti sche kennis worden vergroot en bestaan er binnen het bedrijf cursussen om de vooropleiding aan te vullen. De bedrijfslei ders die die jongens eruit pik ken, weten wat ze doen: Ze speuren voortdurend naar „jong talent" en helpen deze dan de nodige ervaring te ver krijgen nodig voor een loop baan tot bedrijfsleider. Die weg loopt dan doorgaans van medewerker, via eerste as sistent en afdelingschef. De laatste fase, de sprong naar het bedrijfsleiderschap, wordt voorafgegaan door o.a. speciale prettig vindt om in zijn zaak te komen. Al bedient de klant ook zichzelf, koning moet rij blij ven. De bedrijfsleider zegt als nuchter man: „Ik weet deksels goed dat mijn bestaan er door bepaald wordt dat de klant van heden ook de klant van morgen is". Zij moet wat ik bied in mijn zaak als iets goeds bele ven. Hierbij zijn de kwaliteit en de relatief lage prijs van groot belang, maar net zo goed is van belang dat de klant ge zéllig wil winkelen en een goe de dienstverlening wenst. Dat betekent voor mij dat ik op het juiste moment het juiste vrien delijke woord weet. Dat bete kent ook voor mij er mijn uiter ste best voor doen dat ik op de piekuren de kassa's bezet, om het wachten bij de kassa's zo kort mogelijk te maken. Dat be tekent een bemoedigende glim lach voor de mevrouw die uitge rekend juist met een lange rij mensen achter zich haar beurs niet kan vinden. Dat betekent kort en bondig dat ik met mijn mensen voortdurend klaar moet staan om tevreden klan ten te maken en te houden. Ja, waarom zou men eigen lijk niet eens een keertje al dus gekapt te voorschijn ko men (maar dan wél met een keurig jurkje en zo aan; an ders wordt de aandacht afge leid). Het betreft hier een (bij Loek Limburg, A'dam) gezien avondhaarstuk (inder daad; het is geen echt haar van de afgebeelde mejuf frouw) en het bestaat, zoals u ziet, uit weelderige strengen in twee haartinten die kunstig in elkaar vloeien: de lengte van dit „stukje" is 1.50 m. Maar zeker is dat men er en niet alleen op déze manier opzien mee baart, ook al doet het wel een beetje den- ken aan die gruwelijke godin Medusa, wier haar (immers) bestond uit levende slangen. Mevrouw Barnard Direct nadat de wereld hoorde van dokter Chris- tiaan Barnard in Zuid- Afrika werd de magere arts met het jongensge zicht tot In alle uithoeken van diezelfde wereld uit genodigd: niet alleen om op congressen te spre ken over zijn hart-trans- plantaties, maar ook om te dansen met prinses Gracia van Monaco, om gefotografeerd te worden met een trotse Sophia Loren, om de beroemd ste danseressen te zien dansen op parties van mensen met klinkende namen. Andere artsen hebben daarover wel eens glim lachend opgemerkt: „Wij planten een nier over en doen ook ons best: maar een hart-transplantatie spreekt de mensen nu eenmaal meer aan. Een hart is het enige orgaan dat je hoort kloppen En terwijl dokter Bar nard werd ontvangen door de Paus en met de Amerikaanse president Mr. Cals met schepje even leentje buur spelen de bont-garderobe van de Mr. io Cals mag dan niet van de Japanse rijst wijn, de sake, houden die in houten bakjes wordt geserveerd, hij is de laat ste tijd wel al een paar keer In Japan geweest. CHRISTIAAN BARNARD Johnson sprak, zei In zijn bungalow In Kaapstad mevrouw Barnard: „Met een beroemde man zit je niet in de hemel, eerder In de hel." Over alle mensen (lees: dames) die hem naar de ogen kijken heeft me vrouw Barnard (moeder van een tiener-dochter) ook al eens lakoniek op gemerkt: „Kom, kom, blijft rustig, mijn man is geen heilige." Parels voor baby Bij het modehuis Dior kunt u voor een zo'n slordige vijfduizend gul den een baby-uitzet krij gen. Daar zijn dan wel bestikte luiers bij (tien tje per stuk), lakentjes en sloopjes die zo'n 250 gulden per setje kosten en veiligheidsspelden met parels. Een kinderwagen is niet Inbegrepen. Wanneer u er meer van wilt weten, vraag dan even inlichtingen bij Fran- poise Sagan, die zes jaar geleden haar zoon tje Denis aldus In de kleertjes stak. MR. JO CALS In Osaka om precies te zijn, de stad waar in 1970 weer een EXPO, een we reldtentoonstelling, wordt gehouden. De heer Cals is Ne derlands commissaris-ge neraal voor deze Expo en in deze functie was het ook dat hij met een klein Japans schepje groef in een klein Japans bergje zand, onder het toeziend oog van talloze hooggeplaatste Japanse functionarissen. Wat hij nu precies deed met schepje en zand is waar schijnlijk mr. Cals zelf ook nog steeds niet dui delijk, want de Japanners hebben als antwoord slechts gelachen: „Het was alleen maar een ce remonie." Op het terrein van de wereldtentoonstelling is overigens alleen nog maar zand te zien, plus wat palen en stenen. Het terrein Is dan ook nog maar pas bouwrijp ge maakt. Prinses „leentje-buur" De Engelsen begint langzamerhand Iets op te vallen: tiener-prinses An ne van Engeland leent bij voortduring de bont stola's van haar moeder. Tot nu toe heeft de ze ventienjarige prinses nog geen bont wat ze haar eigendom kan noemen. Maar bij koningin Elisa beth kan ze nog rustig Koningin eindigt pas bij een mantel van blauwe nerts, die meer dan veer tigduizend gulden waard moet zijn. Het Is een ge schenk geweest van de vereniging van nertsfok kers in Amerika. Zwarte band Dit Is een waarschu wing voor alle mannen die in Oss wonen of er ooit willen komen: een meisje van negentien jaar, genaamd Gerrie Schneider, heeft daar als allereerste vrouw in Eu ropa de zwarte band in Koreaans Karate gehaald. Hetgeen er inderdaad op neerkomt, dat de char mante Gerrie met de kant van haar hand een sta pel dakpannen doorklieft. Maar Gerrie doet alleen aan karate „omdat het zo'n mooie sport is". Zuid-Afrika Ze ziet er uit als een Jonge vrouw uit India (dat zoveel mooie vrou wen In zijn volk doet), maar ze komt uit Zuid- Afrika: de 25-jarlge Tru- di Koeleman. Ze stu deert nu al twee en een half jaar in Rotterdam, PRINSES ANNE TRUDI KOELEMAN bij de muziekpedagoge mevrouw Jo Bollekamp. Want Trudl. die in Pre toria werd geboren, heeft al zangles vanaf haar veertiende jaar en dat betekende dat ze meteen al op het podium van een concertzaal stond; aria's waren voor haar niets meer. Ondanks de vele con certen waarvoor ze In Zuid-Afrika werd ge vraagd. maakte ze eerst haar studie aan de Mei- sies Hoër Skool (soort MMS) af en toen pa9 ging ze naar het conser vatorium In Pretoria. Naar Nederland kwam ze op advies van musi cus George Stam uit Rot terdam en nu maakt ze dus hier haar studie af. En wat de zangeres met de 8opraanstem zo op valt In Nederland: dat iedereen op straat patat eet, dat alle huizen hier een geschiedenis hebben en dat wij een tamelijk luidruchtig volkje zijn. „Zuld-Afrlka heeft meer de mentaliteit van de En gelsen", aldus Trudi Koe leman, „daar zal men nooit met tien tegelijk een bus Indrommen." door LIES NEVE en de hond En wanneer u dan he lemaal geen raad meer weet met de Inhoud van uw portemonnee: In Rot terdam Is een winkeltje speciaal voor uw hond. Met lurex pakjes voor de poedel, regenjasjes, ca puchonnetjes, riemen met namaak edelstenen, hon dententjes en laarsjes voor in de regen. Er Is alleen één ding: de ei genaresse van het win keltje, mevrouw E. A. W. Tempel-Strooband (ook hondentrim8ter) heeft zelf dertien honden en die dragen nooit een jasje of laarsjes. Aga Khan Prins Karlm Aga Khan de Vierde, religieus lei der van twaalf miljoen Ismaëlieten, is een van de rijkste mannen ter we reld: hij bezit ondermeer vijftien dagbladen in Oost-Afrika, banken in India en Pakistan, hij steekt geld in winter sportplaatsen en in Zwit serland zet hij hotels neer. Op Sardinië bezit hij een lap grond van 75 kilometer lengte, dat dan wel meteen het vakantie oord „Costa Smeralda" Is, en in Ierland en Frank rijk heeft hij zeer grote hoeveelheden renpaar den. We zijn er nog lang niet: hij heeft eigen hui zen In Cannes, In Gstaad, Lekkere, sappige SINAAS- APPELEN V UIT SPANJE Natuurlijk bij Albert Heijn Verrukkelijk 'n echte dessertsinaasappel. Zoet, sappig en met stevig vruchtvlees. Een fijne handsinaasappel, maar ook heerlijk om te persen. Zéér saprijkl Smaak: fris-zoet Deze sinaasappelen zijn geteeld op speciaal voor Albert Heijn gereserveerde plantages. In alle AH SuperMarts en in een groot aantal AH Zelfbe dieningszaken. vereer bij E f WEEKAANBIEDING (van 16 t/m 22 januari) KARIM AGA KHAN op Sardinië en vlak bij Parijs. Over die hulzen zijn een dozijn volkswa gens verdeeld, een paar zeer dure sportwagens en els Aga Khan even van het ene hul3 naar het andere heen en weer wil, staat er zijn privé atraal- vllegtuigje klaar. We zwijgen nog maar even over zijn jacht, dat een lengte heeft van 22 meter. MaBr met dat allee heeft hij nog geen vrouw. cursussen in het AH-opleidings- oord op de Veluwe. Aanstaande SuperMarts-bedrijfsleiders wor den zelfs een geheel jaar vrijge maakt en speciaal getraind, zo wel in de zaken als in het oplei dingsoord. Elke rang heeft zijn eigen verantwoordelijkheid waarover de bedrijfsleider zegt: „Ieder een in mijn zaak moet ervan doordrongen zijn dat wij een dienstverlenend beroep hebben. Het is de klant die onS bestaan mogelijk maakt. En al is bij vroeger vergeleken de verhou ding tot de klant door de mo derne kooppatronen anders ge worden, toch zullen allen in de zaak vanaf de jongste medewer ker moeten aanvoelen wanneer een klant een advies van node heeft. Al is de vraag: „Mevrouw wilt u nog gebruikmaken van onze speciale aanbieding" in principe vervangen door blik vangers en torenhoog gestapel de artikelen, in elk filiaal ge beurt het telkens weer dat iemand wanhopig naar de luci fers of de bruine suiker zoekt. Dan mag men niet volstaan met „Daar ergens achter, geloof ik", maar moet de klant duide lijk geadviseerd worden. Mede op dit soort zaken moet de be drijfsleider letten. Hij moet te vens zijn afdelingschefs zoveel ruimte geven dat zij hun eigen verantwoordelijkheid kunnen dragen en hij moet vooral niet denken dat hij zelf alles het beste kan doen, want dan komt hij aan 24 uren per etmaal nog vele uren te kort In theorie behoeft de bedrijfs leider slechts voor één ding te zorgen: al zijn afdelingen moe ten zo draaien dat de klant het Het zal niet eens zo lang meer duren, of we eten bui tenshuis aanmerkelijk sneller en eenvoudiger dan een jaar of vijf geleden. „Alles zo efficiënt mogelijk", voorspellen de mensen met de vooruitziende blikken, één oog gericht op Amerika. UIT HET WATER Maar bij dat alles voor de zeer nabije toekomst, waarvan nu al een en ander merkbaar is, valt wel één ding op: de vrouwen in Nederland gaan thuis in de keuken met veel meer fantasie te werk dan een jaar of tien geleden. We heb ben de spaghetti met de ver rukkelijke vleessauzen in Italië geproefd, we kennen de Spaanse omeletten, de tortil la's, we weten wat de Denen allemaal op hun smörrebröd stapelen. Kortom, we zijn over de grens gaan proeven en lang zamerhand zijn we ons gaan realiseren dat „eten" niet per se uit stooflapjes en spruit- jes-zo-uit-het-water hoeft te bestaan. Dat vlees. „Duur", zegt u misschien, „te duur om steeds maar te variëren en iedere dag een ander soort vlees op tafel te brengen". Iedere slager zal u kunnen voorrekenen dat in verhouding met zijn in koop-prijzen (vastgesteld voor de EEG) dat vlees niet duur is en bovendien het beste „gesoigneerd" van alle vlees bij alle slagers in de wereld. BETER DAN PATAT En dan is er nog iets: we hoeven niet „alleen maar te braden en te stoven", want er zijn meer bereidings-moge- lijkheden en bovendien kunt u één kotelet op negentig manie ren klaar maken, zo u wilt Nu eet een Nederlander per jaar 48 kilogram vlees en dat is niet veel, in vergelijking met het buitenland. Wel feit is dat vlees meer voedingswaarde heeft dan een zak patat of de mooie auto die wij misschien soms mede bij elkaar spaarden door vijf maal per week géén vlees te eten. Nu heeft vlees juist die samenstel ling van eiwitten, dat het voor een mens uiterst gezond eten is. Met jus erbij is het hele maal aantrekkelijk en deskun digen hebben uitgemaakt dat vlees een hoge verzadi- gingswaarde heeft, zodat er bijvoorbeeld ook vermage- ringsdiëten bestaan, die bijna helemaal op vlees zijn ge baseerd. NIET WASSEN Maar: vlees moet ook op de goede manier worden klaarge maakt en dat wil zeggen: we moeten vlees niet wassen. We moeten vlees eigenlijk pas zou ten vlak voor we ermee gaan werken, des te minder vlees sappen gaan er verloren. Vlees moet in de pan zo snel moge lijk worden dichtgeschroeid, ook al om de vleessappen niet verloren te laten gaan. Het mag niet overgaar worden (het wordt taai) en bovendien moet het gesneden worden met een scherp mes: wellicht wekt de malste biefstuk de indruk taai te zijn, wanneer een bot mes I wordt gebruikt. AARDIG DOEN En dan is er nog iets: juist de voordelige vleessoorten, zo als gehakt, speklappen of halskarbonades vergen meer geduld van u bij het klaarma ken dan een geweldig stuk biefstuk van de haas. Maar wanneer we dan ook aardig doen tegen zo'n pondje gehakt, valt er iets verrukkelijks van te maken. Want lekker koken blijkt toch altijd nog meer een kwestie van liefde en fantasie, dan van een dikke portemon nee (of u moet een geweldige keukenprinses erop na kunnen houden). En daarbij belanden we weer even bij de kotelet, met de ne gentig manieren om te worden klaargemaakt Een voorbeeld: een beetje paprika er over ge daan inplaats van het gewone zout-en-peper, kan al wonde ren aan de smaak doen. Er kan een gesnipperd uitje worden meegebakken, de jus kan worden afgemaakt met een scheutje sherry, er kunnen plakjes tomaat over de kotelet ten heenkomen hij het opdie nen, men kan iets doen met gesnipperde verse paprika. En niemand zal kunnen beweren dat zoiets „veel kost" of het moet dan een tikkeltje extra aandacht zijn. RANDJE VET Een heel klein randje vet aan een stuk vlees kan ook een geweldige smaak-maker zijn: iedere slager zal u hetzelfde vertellen. En hij zal er ook bij zeggen: „Het maakt bovendien echt niet dik". Met de jus van vlees kunt u ook nog allerlei grapjes uitha len. Er zijn soorten vlees die niet zo'n geweldig mooi-brulne jus leveren, maar daar is dan iets aan te doen met plakjes tomaat of ui die worden mee gebakken of een mespuntje ge brande suiker dat wordt toege voegd. EEN SAUSJE En wanneer we dan naast die jus willen experimenteren met toch eens een sausje voor over het vlees, dan is hier het recept van een basissaus, gele verd door het Bedrijfsschap voor het slagersbedrijf in Den Haag. In een koekepan drie en een halve eetlepel boter smelten en daarin ook doen: een eetlepel dobbelsteentjes mager rookspek ,een stukje ui, een stukje wortel een takje selde rie. Zeven eetlepels bloem erbij doen en de zaak voorzichtig roerend goudbruin laten wor den. Al roerend wat bouillon toevoegen en de saus steeds even laten doorkoken. Een stukje laurierblad, twee peper korrels, een snufje tijm toevoe gen en de saus zo een kwar tiertje laten pruttelen. Zeven en afmaken met tomatenpuree, woroestersaus of aroma. Wanneer tz hiervan madei- rasaus wilt maken, dan net zo veel madeira (in keukenflesjes te kooperbij doen als tx dacht lekker te vinden. Niemand die hierop zal zeg gen dat „sausjes alleen maar duur zijn". Ze willen aan dacht en tijd. Laten we nu on ze naam van „fantasierijker geworden in de keuken" even hoog blijven houden. 0.72 liter JL. Een volle Spaanse tafelwijn van ongecompliceerde char me. ^WEEK AANBIEDINGEN^^ (van 16 t/m 22 januari) CU FIJNPROEVER Mat worst en varkensvleet Kant en klaar - alleen even verwarmen. Blik 0.82 liter Heerlijke erwtensoep, vol- 8ens de regelen der kunst ereld met stukles worst en varkensvlees. Alsof u ze zelf heeft klaargemaakt, zo lek ker. verser bfl WEEKAANBIEDING (van 16 t/m 22 januari) RftOttStUNl albert heijn Neem voor broodbeleg eens een pot honing. Natuur- produkt bij uitnemendheid, bron van gezondheid, zo broodnodig in dit veel ener gie vergende jaargetijde. Dat geldt in het bijzonder voor kinderen. pot 450 gram vorser bl|

Allerhande | 1969 | | pagina 5