Janos Balogh vond in Nederland zii tweede vaderland f 98 fl f 1500 Castor-wasautomaten dagelijks de wereld in 'Hamburgers^ Varkenslever 158 Kwaliteitsnrod ukten uit Italië Bedrijfsleider van een YH-SiiperMart GOED BEKEKEN Cfl Koffiefilter zakjes No.2 Macaroni Luncheon Meat Tomatenketchup Parmesaanse Kaas V Tomatensoep Haarborstel schoonzuigen Francesco Casarini ..De Commen datore" ANUARI 1969 ALLERHANDE 3 Wam! De machine net zo sterk als een tweehon- derd-tons hamer geeft een klap en in een plaat staal zit het ronde gat, waardoor straks mevrouw Withamer in Emmen de pyjama's van haar kinde ren en de keukendoeken zal stoppen. Een lachende Ita liaan,* die de verwondering op het gezicht van de be zoeker al meer zag, legt een tweede plaat staal onder de pers. Wam! Opnieuw dat ronde gat in dat metalen karkas, dat straks een was machine zal zijn. Vijftien honderd keer per etmaal valt die klap in het Ita liaanse Rivoli, tien kilo meter van Turijn en vijf tienhonderd wasautomaten rollen er elke dag uit de fa brieken van Castor. Op weg naar een keuken een kel der, een waskeuken of een badkamer ergens in de we reld. Ik wilde dat ik een opvouw- f iets je had meegenomen, naar dit zonovergoten Rivoli, in Noord-Italië. Niet om te pedde len tossen de bergen en de heuvels, maar gewoon, om door de fabrieken van Castor te rij den. Het heeft niet zo mogen zijn en daarom ben ik nu, na drie uur tippelen in die im mense fabriekshallen, blij dat mijn gids, "meneer Pietro Costamagna, even stopt en ik de kans krijg op een kist uit te rusten. Mensen, wat een hallen. Ik denk dat ik al zo'n zeven kilometer heb gewandeld en meneer Costamagna zegt: „Nu zijn we bijna op de helft". Huisjes maken „Ik zal het je laten zien", heeft hij me tevoren aangekon digd, „van het ruwe materiaal van de rollen roestvrij staal tot en met, de klare wasma chine, waarin je zo je over hemd kunt stoppen". Bij Castor in Rivoli doen ze alles zelf Ze halen niet de kant-en-klare witte huisjes om het 'vasapparaat naar binnen, ze maken ze zelf. Dikke rollen metaal-plaat worden de fabrie ken ingewenteld. met enorme .messen" geknipt, dóór machi nes plat gedrukt, gestanst, van gaten voorzien, gebogen, gelast en, kijk, daar staat dat huisje, waarin straks de luiers van Pietje, Pietro. Pierre of Peter weer zo schoon zullen worden, als waren ze net in de winkel gekocht. Mannen en vrouwen, jonge meisjes en jongemannen, tweeduizend Italianen bij el kaar werken hier in Rivoli dag in dag uit aan de produktie van die wasmachines „Bedenk even dat we in 1952 een paar wasmachines per maand maakten en dat het er op dit moment vijftienhonderd per dag zijn", zegt de heer Pie tro Costamagna. ..In 1952 be gonnen we met onze produktie, nn staan onze machines over letterlijk de hele wereld hem den en lakens schoon te was sen. We hebben internationaal nu zo'n naam gekregen, dat we ons geen fouter kunnen per- miteren en vandaar ons zeer uitgebreide controlesysteem. Men moet van Utrecht tot Los Angeles gewoon zeker weten: ik koop een Castor en dus koop ik iets goeds. Onze naam geeft de koper zekerheid, maar ons daardoor zeer grote verplich tingen". Van het plafond Vlak bij Rivoli maakt Castor de motoren van zijn wasauto maten en hier, in de grote fa briekshallen, zie ik ze hangen aan een lopende band, die langs het plafond voert en tel kens precies wanneer dat nodig is één van die motoren los laat om in een wasmachine gemonteerd te worden. Wonderlijk, hoe zoiets gaat: een paar grepen van de ge trainde vakman en zachtjes schuift de machine verder op de lopende band. De buurman heeft een electrische schroe- vedraaier. Telkens dat korte, droge geluid: Rrrttt, rrrttt en elk moment verdwijnt er een schroef en zit de motor vast. Een stukje verderop zakken ook al van het plafond de eigenlijke wastrommels naar Practisch klaar: het pro- dukt uit het Italiaanse Rivoli, waaraan tweeduizend men sen elke dag xperken mei als resultaat: vijftienhonderd Castor-wasautomaten per dag. beneden. Rappe handen zetten ze vast met klemmen en bou ten. Een ingenieus systeem doet elke keer weer zo'n trom mel verschijnen precies op het ogenblik, dat er weer een vol gende machine „aan de beurt" is. In had Vierduizend geoefende han den werken vijf dagen van el ke week van zeven uur in de ochtend tot vijf uur in de mid dag, om daar tussendoor ander half uur te rusten. Maar wacht even, want die wasmachines zijn niet zomaar ineens wit! En voor er van die wastrommels en motoren sprake is, gebeurt er nog iets heel an ders. De grijze, metalen huizen gaan in bad. En niet zo zuinig! Eerst worden ze gedompeld in fosforzuur, tegen roestvorming en dan duiken ze in het eer ste verfbad. Een onafzienbare rij grijze washuisjes hangt aan kettingen en 6chuift langzaam voorbij. Niets wordt hier in Rivoli aan het toeval overgelaten. Het zou kunnen, dat het verfbad ergens een hoekje niet „meenam" en Aangeland in het witte •'ras- huis moet de trommel wor den vastgezet en in de veren worden opgehangen. Zacht jesaan wordt het al een echte wasautomaat. daarvoor zorgen dan eerst mensenhanden. Verfspuiters staan in een glazen kooi en grijpen stuk voor stuk zo'n metalen huis bij de poten en richten hun verfspuit op alle hoeken en tussen alle kieren. Langzaam glijdt de rij weer naar buiten en wordt de machine langs elektronische weg bespoten om ev^n later spierwit naar buiten te komen. En o wee, het washuis dat niet helemaal wit is.... Onder de microscoop Want ongenadig is de contro le in Rivoli. Intens en zonder mededogen. Meneer Costamagna heeft me als Ik 't wel heb zoiets van twaalf controle-afdelingen laten zien, maar 't kunnen er ook meer zijn. Het begint al in de labora toria, waar elk onderdeel van de Castor-wasmacljine aan on derzoek wordt onderworpen. Tot en met de microscoop wordt daarbij gebruikt. Met de regelmaat van de klok worden stukken van het gebruikte me taal geknipt en onder zo'n mi croscoop bekeken. Andere afdelingen doen niets anders dan elke wastrommel vol met water laten lopen, druk er achter en dan kijken of alles waterdicht is. Weer wat verderwordt op proefta fels elke motor eerst getest of hij werkelijk aan alle eisen voldoet voor men hem in een machine plaatst. Weer controle En dan de „witte huisjes" zelf. Denk niet dat er één naar de lopende band gaat waar trommel en motor worden ge monteerd,' voor dat een grondi ge inspectie heeft plaats gevon den. De verf wordt gecontro leerd, het verfbad, het fosfor zuur. En dan later het wit ge maakte product tot in alle hoe ken en gaatjes bekeken. En zit er ergens een exemplaar, dat niet voldoet aan de eisen, hup, eruit, en terug om op nieuw onder handen te worden genomen. Kijk, twee, drie hallen ver der na eerst langs honder den werkers gewandeld te zijn, komt het eindprodukt langzaam aan te voorschijn. Het „voor ruitje" zit er al in, de schakel- klokken worden gemonteerd, nadat zeer geoefende vrouwen handen al die kleine draadjes op de juiste manier gewonden en gesoldeerd hebben. We maken een flinke sprong helemaal naar de laatste lopen de band. Hier staan ze, de kla re Castor-wasmachines zo klaar om Ho meneer, wordt me gezegd, dat gaat zomaar niet De ma chines zijn nog niet gecontro leerd. „Nog niet gecontroleerd", vraag ik. „Man, ik heb al meer dan tien mensen iets zien na kijken." Men glimlacht om zoveel le- kenpraat. „Dit is de finale", zegt meneer Pietro Costamag na. „De machines zijn nu com pleet en nu volgt dus ook de eindcontrole: nog een keer kij ken of alle onderdelen goed functioneren en of het geheel voldoet aan wat de vrouwen overal ter wereld straks van deze wasmachine verwachten." Wasmachine-dokter Is de uitslag gunstig, dan hangt de „wasmachine-dokter" Het was ijzig koud. die novembermiddag in 1956. Ik had nel drie Hongaarse vluchtelingen afgeleverd in hel Oostenrijkse op vangcentrum en stond weer aan de grensbomen in Nickelsdorf. Samen met twee Oostenrijkse grens wachters keek ik de twee kilometer lange asfaltweg af, richting Boedapest. Aan het einde zat een bocht. Onze ogen zaten juist op die plek vastge prikt, want vandaar kon den er nog een paar ko men. Ja! Een oud autootje. De Oostenrijkers draaiden de bomen vast omhoog. Piepend kwam liet wagen tje tot stilstand en een man, drie vrouwen en vier kinderen kwamen naar buiten. Huilend vielen de vrouwen elkaar om de hals. „We zijn vrij", gilde er een, over haar toeren heen. Het is die dag geweest, dat ook Janos Balogh bij Nickels dorf zijn vaderland ontvlucht te. Met vrouw, achtjarige zoon en negen vrienden. Een brood en een stuk worst had hij bij zich, plus de kleren die hij droeg; verder niets. Met hon derden van zijn landgenoten, die na de opstand in Boeda pest zich een weg naar de vrij heid baanden, werd hij onder gebracht in een provisorisch ingericht vluchtelingenkamp. Een bed en eten, maar ook daL grote, onbetaalbare goed „vrij heid". Ik heb hem toen in Nic kelsdorf niet gezien; een paar dagen geleden h^b ik hem pas ontmoet. Janos Balogh, be drijfsleider van een AH-Super- Mart in Breda. TWEE KEER GESTART De heer Janos Balogh is nu veertig jaar oud. Hij is het voorbeeld van een man, die twee keer in zijn leven een start moest maken en die op nieuw slaagde. De oorzaak? Ik geloof dat het maar aan één ding ligt: Janos Balogh was bereid net zo hard te werken als hij kon. Daarom staat hij nu aan de boom om de vruch ten te plukken. Maar terug naar die moeilij ke dagen van 1956. toen Janos Balogh werd ondergebracht in een Oostenrijkse kamer met dertig andere Hongaren. Niets had hij meer. Zijn huis en zijn meubelen, alles was achter ge bleven in Boedapest, waar de heer Balogh sinds zijn vijftien de jaar in een levensmiddelen- bedrijf werkte en waar hij op zijn 21ste bedrijfsleider was geworden. Noch hij, noch zijn vrouw of zoon hadden enig idee wat de toekomst zou bren- gen. t „Maar we waren toch geluk kig", zegt hij nu in zijn Breda se flat. „Drie weken zaten we in Oostenrijk, toen gingen we op transport naar Nederland." Kerstmis twaalf jaar gele den vierde Janos Balogh in een jeugdherberg in de Hars kamp, samen met tweehon derd Hongaren. „Het was, on danks alles, een heerlijk kerst feest", zegt de heer Balogh en zijn vrouw knikt instemmend. SPINNER WORDEN Vluchten, alles achter laten, maar de vrijheid krijgen aan een apparaat zijn goedkeu ring. Dan verdwijnt de spier witte Castor in papier, karton, houten krat en schuift de fa briek uit, in een van de tiental len vrachtwagens of spoorwa gons, die elke dag die enorme terreinen in Rivoli oprijden, om af te halen wat tweedui zend Italianen daar dagelijks produceren. Op weg naar alle landen ter wereld. Ook naar Nederland. P. W. B. H.Tocke. „Heeft u nog steeds geen PMC-wasmachine?" u, goed, maar dan komt het le ven van alle dag zich melden en dan moet er gewerkt wor den om het brood op de plank te zien. Janos Balogh kon een baan krijgen. In Sneek wilde een touwfabriek hem wel hebben. „Ik werd leerling-spinner", vertelt de heer Balogh. „Dat werk had ik natuurlijk nog nooit gedaan en ik sprak op een paar woordjes Duits na alleen maar Hongaars. Maar een mens heeft zijn handen en voeten om mee te praten als dat nodig is en ik probeerde zo snel mogelijk mijn nieuwe vak te leren." Na zes weker werd hij al leerling-af en na een jaar was door P. W. RUSSEL Janos Balogh in Sneek spin ner eerste klas. Drie jaar lang heeft hij in de Friese touwfa briek gewerkt. Hij had een huisje, intussen. Hij had van een hulpcomité tweedehands meubeltjes gekregen, de slager leverde hem een week vlees voor niets, de bakker deed het zelfde met het brood. „En onze keukenkast stond ook ca deau stampvol met AH- spullen plus een woordenboek Hongaars-Nederlands", vertelt de heer Balogh. MAGAZIJN BEDIENDE In 1959 had hij al bij Albert Heijn gesolliciteerd „en in 1960 werd mijn wens ver vuld", zegt de vroegere Hon gaarse bedrijfsleider, die nu Nederlander geworden is en wiens thans achttienjarige zoon in Breda de technische school bezoekt en Engels, Duits, Nederlands en Hon gaars spreekt. Janos Balogh kreeg een wo ning in Zaandam, stapte elke ochtend op de fiets en reed naar het station. De trein bracht hem naar Amsterdam en lijn 24 naar de winkel van Albert Heijn op de Stadion- weg. Magazijnbediende was Ja nos Balogh bij AH geworden en van onder af aan leerde hij het bedrijf kennen. „Acht maanden deed ik dat werk, toen werd ik assistent-bedrijfs leider", zegt de vroegere Hon gaar. „En de bedrijfsleider op die Stadionweg blijf ik eeuwig dankbaar vanwege het ontzet tende geduld, dat hij met me heeft gehad." VRIJHEID WAARDEREN In Boedapest had de heer Balogh zijn diploma's gehaald, maar ze waren in Nederland niet geldig. Bij dat feit is hij niet lang blijven staan. Hij heeft even geslikt en toen te gen zichzelf gezegd: Jammer, maar dan gaan we hier de Ne derlandse diploma's halen. Het Nederlands spreken deed hij met de dag beter en gemakkelijker, hij volgde de verscheidene AH-cursussen en het resultaat liet niet lang op DE HEER JANOS BA LOGH, tioaalf jaar gele den in Nederland aange komen, nu bedrijfsleider van de AH-SuperMart in Breda. „Machtig werk'', zoals hijzelf getuigt, „altijd in contact met mensen". zich wachten. Na anderhalf jaar werd Janos Balogh be drijfsleider in de zelfbedie ningswinkel van Albert Heijn, achter het concertgebouw in Amsterdam. Het was toen mei 1962. „Mijn vrouw heeft er de eer ste zes jaar ook bij gewerkt, want dat extra konden we na tuurlijk hard gebruiken", zegt de heer Balogh. „Eerst in een ziekenhuis in Sneek en later in een ziekenhuis in Zaandam Maar wat hebben wij die vrij heid leren waarderen. Mijn vrije tijd is nu van mij en als ik 's avonds thuis kom zijn er geen politieke vergaderingen meer, maar wel mijn gezin." OM ZES UUR OP Een keer ln Amsterdam be drijfsleider, was het eindpunt voor de heer Balog niet be reikt. „Ik ging naar het oplei dingscentrum van AH in Hoog- Soeren om er alles over de SuperMarts te leren", vertelt hij. Janos Balogh volgde de uitgebreide cursus, studeerde en deed intussen zijn werk. Toen werd het 1964 en er kwam een benoeming. De heer Janos Balogh verhuisde naar Breda en werd er bedrijfslei der van de SuperMart aan het Brabantplein. „Machtig werk", getuigt hij. We zullen het verhaal niet te lang maken: twee jaar gele den werd hij benoemd tot be drijfsleider van de grote Su perMart aan het Valkeniers plein, ook in Breda. En daar werkt hij nu. Elke ochtend om zes uur op, om kwart voor zeven voor al het andere personeel in de zaak. „Ik heb een geweldig prettige groep van medewer kers". zegt de heer Balogh. „Mensen, die hun werk ge woon prettig vinden en het daarom met plezier doen." NIET IN DE KEUKEN En als hij vrij is. wat doet deze vroegere Hongaarse en nu Nederlandse bedrijfsleider dan? Hij is gek op schilderen en de achtentwintig deuren in zijn flat (inclusief alle muurkasten) heeft hij zelf in de lak gezet: spiegelglad en glanzend! En zijn vrouw heeft niet alleen alle gordijnen zelf gemaakt, maar als echte Hon gaarse kan ze borduren als geen ander en dat is aan vele kussens en tafelkleden goed te zien. „Van mijn vrouw mag ik niet in de keuken komen", ver telt de heer Balogh. „Dan zet ik binnen een Hongaarse plaat op, trek een flesje wijn open en ga zingend aan mijn schil derwerk." En als alles afge schilderd is, dan bestaat er voor de drie Balogh-en geen groter genoegen dan Neder land door te rijden. „Dorpjes bekijken en door bossen lopen, dat vind ik verrukkelijk", zegt de bedrijfsleider. Intussen is hij allang op Texel en Schiermonnikoog ge weest. Iets, dat niet zo veel Nederlanders hem kun nen na-zeggen. pak A 80 stuks (dubbele inhoud) WEEK A AN BIEDINGEN (van 16 t/m 22 januari) albert heijn elleboogjes pak 500 gram "52 albert heijn blik 340 gram 19» Een lekker en tevens voor delige maaltijd, die u nog extra lekker kunt 'opsieren' met albert heijn fles 340 gram w 88 zakje 40 gram 49 vereer bij 3 stuks samen ±240 gram per 500 gram In alle AH SuperMarts en in een aantal AH Zelfbedienings zaken. Geldig van 151 lm 18 januari. vereer bijl f WEEKAANBIEDING (van 16 t/m 22 januari) CD Reuzekoek 560 gram zwaar JfT 69 UI Engelss Cake 310 gram zwaar Uf L" CT1 Rozijnen Cakebrood heel brood (±690g)M<rl.19 CU Hele Augurkjes zoetzuur1/3 potJE-78 01 Schuurpoeder met bleekmiddel awt plastic bus 600 gramW 47 Smeerleverworst •tukje 250 gram J9* 69 Speciaal bij Albert Heijn CALIFORNIA Met balletjes aa blik 0.46 liter J8-09 vereer bij Rikje Buys uit Waalwijk heeft prachtig lang haar dat el ke dag wordt geborsteld. „Het fervelende is alleen", schrijft ie. „dat m'n haarborstel haast niet schoon te krijgen is. De karen willen er maar moeilijk "it en hij moet vaak worden lewassen omdat er nogal wat »tof in achterblijft. Tenminste, to was het tot nu toe. Toen »'n moeder laatst met de stof figer bezig was heb ik name- ■Uk geprobeerd of ik de borstel "iet met het mondstuk schoon ton zuigen. Tjee Ciska, het Üng tof. Als ik niet thuis ben tn mam doet m'n kamertje, is te wel zo lief af en toe m'n torstel uit te zuigen. Is dat misschien een tip voor andere pngharigen?" ïk denk het wel Rikje. Het "jkt me ook dat het borstels iPUrt. CISKA V Trots, spierwit en kant-en- I klaar poseren ze voor de I fotograaf in een van de fa- mhriékshallen van Castor: de I witte knechten, die straus I het werk van anderen over- I nemen, óók dat van de I Nederlandse huisvrouw. COMM. FRANCESCO CA- SARINI, niet 60 jaar aan het hoofd van een wereldconcern. MIDDEN in een van de eindeloze fa briekshallen van de Castor-fabrieken in het Noord-Italiaanse Rivoli staat hij 's ochtends om kwart voor elf bij de lo pende band en kijkt naar het vastzetten van een wastrommel: de heer Francesco Casarini. Voor 1 leder een hier is hij „De Commendatore", nadat hij door zijn regering is on derscheiden vanwege zijn f verdienste voor de Itali aanse indxistrie en econo mie. Er gaat geen dag voorbij of de heer Casarini, presi dent-directeur van de Castor-fabrieken, wandelt door zijn bedrijf. Dan in eens duikt hij op bij de stansmachines, een andere keer ziet men hem bij de lokafdeling en een derde dag stapt hij een van de laboratoria binnen. De zestig-jarige Com mendatore, wiens dochter trouwde met een van de adjunct-directeuren van de fabriek, is een man die in alle publicaties over zijn fabrieken op de achter grond blijft. Op zijn eigen, dringende, wens. „Het gaat om het bedrijf en om ons product, niet om mij", zegt hij. Hij is er trots op laat hij weten dat reeds tienduizenden van zijn Castor-wasmachines in Ne derland een plek vonden in evenzovele huizen. En hij is er van overtuigd, dat de technische ontwikkeling in zijn fabrieken nooit zo snel zo'n grote vlucht had kun nen nemen, wanneer Italië niet beschikte over grote ervaring bij de automatise ring en het werk aan de lopende band door de ei gen auto-industrie. Commendatore Fran cesco Casarini lacht. „Kent u het verhaal van die Ita liaanse vrouw", vraagt hij. „Zij zei: Ze kunnen me al les afnemen, maar r>an mijn icasaiLtomaat blijven ze af. Ik geloof, dat dit een beetje slaat op alle vrou wen van de hele wereld, die een keer een wasauto maat gehad hebben."

Allerhande | 1969 | | pagina 3