Mannen en vrouwen op de bres voor „koning klant" 10.000 PERSONEELSLEDEN IN DIENST BU ALBERT HEIJN CAISSIÈRE: EEN SLEUTELPOSITIE IN HET GROOTWINKELBEDRIJF Gonny van derKleij maakte de tienduizend vol Nieuwe Chocoladeprijzen ■minimin „JE KUNT HIER OPKLIMMEN" Opleidingsauto voor het meisje achter de kassa Voordelig en lekker lttt* Kassa op wielen Alles weten Pijlsnel lezen ELEKTRISCHE P.M.C. WEKKER PMC-servicedienst is verhuisd Aller Handle SAHO01000154 Allerhande Januan 19G9 2 exemplaren januari 1969 oplago 1.934.500 15e jaargang - No. 2 (153) (jeuwsblad van jbert Heijn N.V. - Zaandam Het imposante getal is bereikt: bij Albert Heijn j$ een paar dagen geleden het tienduizendste per soneelslid in dienst getreden. Tienduizend mannen ju vrouwen die klaar staan voor de klant bij AH nog steeds koning en één derde van hen zult nooit in de winkels zien, want zij vormen de goep die de toeleverings-organisatie voor het front laat draaien. „En als de buitenwacht zegt: De mensen bij Albert Heijn werken zo hard dan vinden wij dat een eer", zegt in Zaandam dr. H. P. Jleppelink. Het verhaal gaat, dat jonge mensen graag hij Al- ert. Heijn werken. Waar- wilden wij weten. En aar kon de vraag beter orden voorgelegd dan hij r. H. P. Meppelink, hoojd m de centrale personeels- ienst van AH. „Wij geloven duidelijk in de jnge mensen van heden", zegt iij. „Ook de oude Albert Heijn as jong, pas 22 jaar, toen hij 1887 in Oostzaan zijn houten ruklerierswimkel van twaalf ierkante meter begon. Zijn rouw hielp de klanten en hij- '18 ging de boer op om in te open en te verkopen. Maken ie van die tweemans-zaak een cte sprong naar 1957; in t jaar telde het bedrijf jfduizend man personeel. En dan. in januari 1969, zijn het tienduizend geworden." als het maar positief is en als men maar niet vergeet dat de boterham verdiend moet wor den, doordat de klant vandaag, morgen en overmorgen tevre den moet zijn." De jonge mensen die bij Al- bert Heijn snel promotie ma ken, komen doorgaans uit krin gen, waar een stevig brok per soonlijkheid is aangekweekt. En hoe ze bij het bedrijf ko men? Heel veel door laten we zeggen de mond-tot- mond reclame: Je werkt er fijn, maar wel hard. „Dat is een stuk positieve selectie", aldus de heer Meppelink. En als een delicatessenafde- ling van een SuperMart onder leiding staat van een 22-jarig meisje, dan is daar een sterke persoonlijkheid aanwezig en die is mede door die selectie bijna vanzelf naar voren geko men. DR. H. P. MEPPELINK: „In 1SS7 begon de heer Albert Heijn sr. met zijn vrouw op twaalf vierkante meter in Oostzaan. Nu hebben we vierhonderd-en-negentien zaken in heel Neder land en tienduizend personeelsleden" GONNY VAN DER KLEIJ is het tienduizend ste personeelslid van Al- bert Heijn. Met haar blon de, twee-en-twintig-jarige haar is ze te vinden in de SuperMart van AH in Hoogvliet, waar ze wordt opgeleid tot administra trice. „Ik heb het net gehoord, dat ik de tienduizendste ben", zegt ze. „Ik zei tegen m'n moeder: Je vindt altijd dat ik niks te vertellen heb, maar nu heb ik iets en iets heel bijzon ders. Ja, ik vind het wel fijn, dat ik het net ben. Och, je leest dat soort dingen altijd over anderen en als je het dan zelf bent, nou ja, dan sta je even te kijken." Gonny van der Kleij gaat elke dag van Rotterdam met de bus naar Hoogvliet en het is de administratrice daar mevrouw M. A. van den Berg-van der Vorm die haar in de geheimen van de helaas noodzakelijke papier winkel van de zaak inwijdt. „Ik moet de kassa's opma ken, de post over de afdelin gen verdelen, de prijsveran- deringen noteren en het geld beheren", vertelt Gonny. Vla schoonzusje Blijft Gonny van der Kleij in Hoogvliet? Helemaal niet „Als mijn opleiding klaar is, in maart ongeveer, dan ga ik naar de nieuwe SuperMart in JJsselmonde en word daar de administratrice", vertelt ze. „Dat is het juist. Je hebt hier volop mogelijkheden om op te klimmen. Vier jaar hebik op kantoor bij een brouwerij gewerkt. Ik heb er veel geleerd." En hoe is Gonny dan bij Albert Heijn gekomen? Zag ze een advertentie staan? „Neen, eigenlijk via mijn schoonzusje", legt ze uit „Zo wel mijn broer als mijn schoonzusje werken bij Albert Heijn. Ze hebben elkaar daar leren kennen en zijn toen ge trouwd", lacht ze. „Maar mijn schoonzusje is bij AH begonnen als caissière. Ze vond het leuk werk, heeft flink haar best gedaan en is nu ook administratrice. Je kunt hier verder, als je aan pakt en Je krijgt meteen eigen verantwoordelijkheid. Dat vind ik fijn, dat werkt veel plezieriger." En nog iets vindt Gonny van der Kleij gek op dansen, de bioscoop en zomers naar het huisje in Oostvooms fijn. Ze lacht „Nou ja, ik wil het best zeggen: dat hier de radio aan mag." AH als bedrijf richt zich op mzet en expansie en dat bete- öic ook: werk aan de winkel toor jongelui. „Dat wil letter de zeggfn: snelle promotie- lirsen", vindt de heer Meppe- nk. Wie bij ons blijk geeft te Olen aanpakken en op de iderwetse manier te willen le is, die gaat een snelle promo- tegemoet. En daarom dur- sn wij het aan om zevenen- ir.tig-jarigen chef van een Su- trMart te maken, met dertig it zeventig man onder zich." OSITFEF EIGENWIJS „Albert Heijn gelooft al tach tig jaar dat je de vermogens van mensen tot resultaat kunt brengen in de vorm van een goede prestatie, die door de klant ook als zodanig wordt be leefd", vindt dr. Meppelink. VISITEKAARTJE Het kan zijn. dat de man in 1 de witte jas die u morgen in een winkel van AH helpt, inge nieur of drs. is. Want ook de specialisten op de „hoge stoe len" moeten eerst keihard mee werken onderaan de ladder. Albert Heijn heeft voor het jrwneel één grondwet, waarte- m niet gezondigd mag wor- !?n. Het werk van iedereen :»t gericht zijn op de klant amen moet zich realiseren be- te zijn met iets, dat de iant als goed ervaart. N'u op de man af, meneer leppelink; die jongelui van 969, die zijn eigenlijk al een «etje „zwaar beladen". Ze heb- «n him lange haren en hun «ardjes, hun snorretjes en iunj uitgesproken mening. Te- in die jongelui heeft u geen Ewaar? „Wat wij aan onze mensen vragen is dit: sta in voor de consequenties voor je eigen da den; er zullen beslissingen geno men moeten worden", aldus dr. Meppelink. En essentieel voor de mensen, die leiding te geven hebben, is dat zij van nature ingebakken gekregen hebben dat hun werk niet succesvol kan zijn, als degenen die onder hen geplaatst zijn niet steeds verder komen met hun erva ring. „De man die zichzelf als chef overbodig kan maken om dat hij zijn opvolger zo goed heeft opgeleid, gaat steeds ho gerop". Dr. Meppelink lacht. „Wij ge- iven dat de al te lange haren Jde al te gekke snorretjes er inzelf wel af gaan", zegt hij. Di Jonge mensen moeten zelf ra beetje ondernemer zijn, aar wel weten, dat de klant ■immer één is. Dat betekent «n slaafsheid, helemaal niet. l'en mag best eigenwijs zijn, Halvar ine, de nieuwe „magere" margarine Het nieuwe Jaar heeft ons meteen al iets goeds lebracht: een nieuw mar- prine-product, dat slechts j de helft van het vetper- rentage van de overige margarine-soorten bevat, namelijk slechts 40 Het nieuwe product (van Crok en Laan's Oliefabrieken in Wormerveer) sluit dus aan °P de in kringen van me- t diei en voedingsdeskundi- ?en steeds groeiende be- hoefte het vetbestanddeel X in het voedselpakket te verminderen. Zonder de noodzaak zijn eetgewoonte •e wijzigen kan de consu- Uent nu bij het gebruik X °P de boterham het vetge- X bruik halveren. X Ook in alle AH-filialen la' men voortaan hal- varine kunnen kopen voor de prijs van 69 cent per J gram-kuipje. Geduren- J d? de maand januari IN- i TRODUKTIEPRIJS ƒ0.55. X Er zal en er moet hard ge werkt worden bij AH, dat staat voorop. En het personeel moet het visitekaartje van Albert Heijn-zeli zijn, dat is ook ze ker. En „delegeren" betekent bij AH, dat men iets gaat doen, zodra men het kan. „Natuurlijk worden er fouten gemaakt", zegt dr. Meppelink. „Maar door de ervaring leert men. En wij zeggen altijd: als je door een fout leert, dan ben je met ihet goede werk bezig. Er is bij ons een gevleugeld woord, dat we veel gebruiken. Het is dit: Het is geen schande om te vallen, het is wel een schande om niet op te staan." Waar ter wereld men iets hebben wil. een speer punt van de papoea's of een tubetje aspirine in een drive-in apotheek in Amerika, het komt uitein delijk op één handeling aan: men moet betalen. En geen SuperMart zo groot, of we komen uit eindelijk toch bij het cen trale punt: het meisje achter de kassa. Zij is, zo wij willen, één van de weinige personeelsleden in die SuperMart met wie we te maken krijgen. Ze kan aardig zijn, ze kan er vreselijk leuk uitzien, ze mag gezellig wezen, maar wat wensen we uiteinde lijk van haar „Dat ze de prijzen exact goed aanslaat op de kassa", is het antwoord en het komt uit de mond van de heer K. Romp, hoofd van het cursuswezen bij AH en zetelend op het hoofd kantoor in Zaandam. Onder hem ressorteren de mensen die zo nodig veertig verschillende cursussen kunnen geven aan het personeel van AH en dat In deze AH-wagen, die door heel Nederland rijdt krijgen de meisjes, die twee weken naderhand in een AH-filiaal achter de kassas zitten, hun opleiding. per jaar ook doen, aan ruim tweeduizend man personeel. Een van de cursussen is een zeer speciale voor de hoofd-cais- sières (of de hoofden kassa- groep, zoals ze heten wanneer ze werken in SuperMarts). Ver der is er een cursus voor de meisjes die zon hoofd-caissière onder zich heeft. En om niet steeds die vrouwen én meisjes naar één punt in Nederiand te Mejuffrouw G. Janssen in de mobiele caissière- school van AH, die na een cursus van veertien dagen snelle en accurate caissières aflevert. hoeven halen, is er een handig heidje bedacht. Door Nederland rijdt een mo biele caissière-school, met daar in mejuffrouw G. Janssen, de jonge \touw die alle caissières van AH opleidt via een cursus van veertien dagen. Een wagen vol kassa's en volle boodschap penmand jes; de twee gegevens waar alles altijd om draait. Zo'm caissière is eigenlijk een klein wondertje, wanneer men daarover goed naden'kt. Want ze is mens en geen computer, zoals die waarmee in Amerika al wel wordt geëxperimen teerd: de boodschappen glijden onder een machine door en op een gegeven moment ratelt het eindbedrag uit de wondermachi- ne. Dat regelt zich dan allemaal vanzelf. maar een caissière moet. wanneer wij met het boodschappenmandje bij haar toonbankje staan, precies 24 handelingen verrichten. Ze moet de boodschappen uit die mand pakken, de band la ten lopen die naar de bood schappentassen voert, ze moet prijzen van koffie en blikken ananas aflezen en ze aanslaan, zakken pakken voor de diep vrieskip, letten op rood-geprijs- de artikelen, zegels geven en alles, maar dan ook èlles weten van de PMC „En ze moet zichzelf als het ware met de stelling klant-is- koning om de oren slaan", zegt de heer Romp. ,.En ze moet zich realiseren, dat het op haar vermogen aankomt, of klanten met een prettig of een somber gezicht weggaan (én terugko men). Een caissière is iemand, die een zaak kan maken en kan breken en ze zal zich dat voort durend moeten realiseren". En de caissière zelf? Ze gaat eerst veertien dagen in oplei ding bij mejuffrouw Janssen in haar mobiele school, steeds maar leren tellen op de kassa en pijlsnel prijzen leren lezen op de artikelen. Wanneer ze gaat werken in een nog te openen zaak van AH gaat ze eerst enige tijd praktijk-ervaring opdoen in een al lopende zaak. Wanneer het nieuwe filiaal een tijdje ge opend is, stapt ze daar achter de kassa. GONNY VAN DER KLEIJ in de SuperMart van Hoogvliet: het 10.000-ste personeelslid van Albert Heijn. „Eigen verantwoordelijkheid, dat is wat ik fijn vind. En die zal ik nu krijgen". De invoering van de B.T.W. betekent dat de prijs van de chocolade minder zwaar be last zal worden en het zag er lange tijd naar uit, dat de cho coladeprijzen per 1 januari zouden dalen. Vanaf september jl. is de wereldmarktprijs van cacao bonen de grondstof van chocolade echter zeer sterk gestegen. De grondstofprijzen (een van de belangrijkste in komsten van ontwikkelingslan den als Ghana, Cameroen, Ivoorkust en Australisch Nieuw- Guinea) zijn met liefst 50% opgelopen en de consumenten prijs van AH Delicata-ohocola- de wordt met gemiddeld 8% verhoogd. Nieuwe prijzen rijn o.m.i Butterscotehrepen, 10 stuks ƒ1.50 Repen, puur, melk 8 stuks ƒ1.50 Tabletten, 100 gram, puur melk ƒ0.59 Tabletten, 200 gram, puur, melk ƒ1.15 Wicht chocolade, 100 gram o.a. ƒ0.85 en ƒ0.90 (te snel) uitverkocht Soms is de belangstelling voor P.M.C.-artlkelen vele malen groter dan verwacht kon wor den. Zo was het ook met de elektrische wekker Valrux. De zeker niet geringe voorraad was in een aantal dagen ge heel uitverkocht. Jammer voor diegenen die moesten worden teleurgesteld, anderzijds een teken dat snel bestellen vaak nuttig is. Een beeldschoon meiske in een beeldschone zwarte nertsdroom van het Italiaanse bonthuis Assunta. Ongelooflijk, de prachtige ingewerkte etruskische motieven van witte nerts. De PMC-servicedienst is m.i.v. 9 januari ver huisd van Hilversum naar Amersfoort. Voort aan kunt u deze dienst bereiken aan de Am- sterdamseweg 33, waar ook het telefoonnummer 03490-30124 naar toe leidt. Alle premies dus, waarvan de bestelnum mers voorafgegaan wor den door de letter A B en F vallen onder deze servicedienst. De A en de B betekenen mon- teursbezoek, de F wil zeggen dat u de be treffende premie op moet sturen naar Amersfoort.

Allerhande | 1969 | | pagina 1