menufcips voor kerst Het kaas-p la tea u Zeer aparte sausen werden gemaakt door AGNIEZ Kalkoen in rollade-vorm Hoe bewaart u het beste uw brood wSnhpHRmI gevulde peren Even goed schudden en daar is een „Good seasons'" sla-saus (103) DECEMBER 1968 ALLLKidLAiMjjL Vervolg van pag. 6 ^aspte nootmuskaat. Als alles 'JOed los is, dan roert u er de Haas, naar smaak, door. In de pan smelt u de boter en u giet (je ei-massa in de pan. Even laten bakken en met een vork ■os roeren. De roer-eieren moe ien nog een ietsje romig blij- rtn, onmiddellijk gloeiend op enen met gewoon brood of yum brood dan wel toost en poter. Deze lunch beëindigt u met jgn vruchtentaart. Een taart ijle u spelenderwijs kunt ma- jen, want u hoeft niet te gaan Pakken, er zijn immers kant- m-klare taartbodems! (41) Ze bestaan in verschillende maten: jroot en klein. Van de kleine pan er zes in een verpakking g! u zoudt uw kinderen aange kant kunnen bezig houden pet de wedstrijd: Wie maakt pet mooiste taartje? (Kleine blikjes vruchten van verschil lende soort en mogelijk in- (tint-puddingen in vele kleu- sn en smaken zijn daar ideale ingrediënten voor.) De grote taartbodem (waar overigens een "versheid"datum vermeld staat) bedekt u met i laagje custard en dat ver eert met verschillende vruch- i uit blik, goed uitgelekt, iarna u het geheel bedekt met i laag gelei in een wip ge- _jakt van „Taartina" van Dr. >tker (42). Op het pakje vindt de precieze gebruiksaanwij zing. Overigens: de zes kleine bodems kosten 0,85 en de grote (1,65. Wat de bouten betreft: u zult ecepten binden voor hele kal koenen en kalkoen-bouten, ook kuiken-rollade en konijn vra gen uw aandacht. Die kuiken rollade overigens is heel gemak kelijk want dat vlees is ont beend en in een gezin met klei ne kinderen wil dat nog wel tens een voordeel betekenen. U braadt uw kalkoenbouten sadat u ze volgens voorschrift iebt laten ontdooien, op dezelf- e manier als waarop u een kip roudt braden. Laat de bouten vooral goed gaar worden. De liefhebbers van sdhaal- en schelpdieren en het wat exo- ische element komen voortref- elijk aan hun trek wanneer ze iet diner beginnen met een *erkelijk uitstekende Bisque de Homard (47). die door Heinz B de handel wordt gebracht. Ga tewerk zoals op het blik <taat aangegeven maar maak t iets heel extra's van door er, «halve de opgegeven hoeveel heid water, odk nog een glaasje cognac en een ferme scheut on geklopte, ongezoete slagroom door te roeren. Zie er ook voor- Het hoofdgerecht van lunch 3. 3 is een macaroni- of spa- ghetti-schoteltje; extra lekker wanneer u op z'n goed Italiaans het schoteltje verrijkt met een «iapolitaanse- (43) of een Bolog- aaise-saus (44), merk „Go". En ook hier weer dient het gemak ie mens want beide sausen ko- _>n uit het blik en behoeven al ien maar even gewarmd te worden. De Napolitaanse is de typische tomatensaus, goed ge bonden en aangenaam gekruid, Jt Bolognaise is voorzien van itukjes vlees (behoorlijk), aan genaam gebonden en pittig ge tuid. In beide gevallen zou ik lillen aanraden uw macaroni if spaghetti met zeer weinig tout te koken daar de sausen zijn en u er later naar ®aak beter nog wat zout bij hint voegen. Als u er bovendien jeraspte Parmesaanse kaas (45) r strooit, eet u helemaal zon- Italiaans en verrukkelijk. En een zeer goed slot van kie lunch wordt gevormd door >'n heerlijke koude vruchten- (Osem) (46) die u, ook al weer een reuze voordeel, de :ag tevoren in twintig minuten üjd klaar kunt maken op de ist eenvoudige manier. Fris tn zeer smakelijk, niet duur en it ziet er gezellig uit. Na deze lunch-ïdeeën, iets over de Kerst-diners. De tradi tie wil dat men ofwel een bout de pan heeft of een kruidige ollade opdient. al op toe dat de soep net niet aan de kook komt, dat is zeer belangrijk. De pasteitjes (48) die altijd iets heel feestelijks aan een me nu geven, vormen tegenwoor dig helemaal geen probleem meer, want de vormen koopt u kant en klaar en u behoeft ze slechts in de oven te zetten om ze niet alleen gloeiend maar ook knapperig bros tevoor schijn te toveren. Vul ze met een kip-(49) champignonragout, u weet wel royaal en een beetje overbloesend en laat de deksel tjes er zo'n beetje bovenop ba lanceren. terwijl u de schaal met wat takjes peterselie mooi garneert. Als u de kip-champig- non-ragoüt niet uit een blikje haalt, dan maakt u ze als volgt: Kip-champignon-ragoüt Neem wat kippen-poulet en trek er met wat water plus een stukje foelie geconcentreerde bouillon van. Laat de poulet zo lang opstaan dat het vlees let terlijk van de botjes valt. Neem de poulet uit de bouil lon, verwijder de foelie en kook in de bouillon vervolgens de goed gewassen, gesneden cham pignons gedurende een minuut of zes. Smelt in een pannetje wat boter en roer er een gelijke hoeveelheid bloem door tot een mooi glad papje. Beetje bij beetje onder voortdurend roe ren voegt u er de bouillon met de champignons bij tot u een heerlijk gebonden ragout hebt verkregen. Snijd het kippevlees in stuk jes (niet al te klein), voeg het er met een geraspt uitje bij evenals de nodige vers gemalen peper; zout naar smaak en wat geraspte nootmuscaat. Van het vuur roert u er tenslotte een eierdooier door en u vult er de gloeiende pastei-vormen mee. IJs m^t sinaasappelsap Roer 100 gr ijsmix aan met 1V» dl melk tot een glad papje en voeg daaraan steeds goed roe rende 1 dl sinaasappelsap (52) toe; dat laatste doet u vooral langzaam en het geheel moet zeer goed worden vermengd. Op de voorgeschreven wijze laat u het mengsel invriezen. U kunt het ijs tenslotte versieren met stijl geklopte slagroom. Als u de slagroom stijf wilt houden dan klopr u ze met Klopvast (53), een Dr. Oetker-produkt dat teruglopen verhindert! En zo maakt u Aardappel-purée met spekjes In dit speciale geval maakt u purée van vers gekookte aard appelen op de elders in dit blad beschreven manier. Laat de purée vooral heel luchtig zijn. Intussen laat u mager rookspek op heel zacht vuur uithakken en bros worden. U hebt het spek daartoe in heel kleine dobbelsteentjes gesne den. De spekjes mogen niet te donker worden van kleur en niet hard, slechts bros. Als u op gaat dienen, laat u de spekjes op papier van de keukenrol he lemaal goed uitlekken, u doet de purée in de schaal en strooit er luchtig de spekjes over. Ver rukkelijk en het past zo goed bij de kalkoen! Evenals trouwens de Two-Fruits-compöte van Au stral (50), bestaande uit een combinatie van stukjes Bartlett peren en stukjes Australische perziken. Beide fruitsoorten hebben een zeer uitgesproken pittige smaak en ze vormep een lichte begeleiding van de kal koen. En wat is er dan feestelijker dan ijs toe? U vindt achter op het pak Instant IJsmix (51) met vanille-smaak, hoe u dat ijs klaar moet maken, maar ik geef u hier graag een paar heer lijke variaties op dit thema. voor 4 pereooee 80 g (4 eed.) Celffomlsehe blauwe rozijnen 1 pakje Mon Chou kaas (100 g) 1 doosje kwark 200 g) SO g (4 eetl.) fijngehakte noten 1 groot blik peren op eap. 822 g 8 a 9 halve peren) het tap van een halve citroen 1 eetl.) eventueel wat likeur (b.v. Crème de Mentha of marasquin naar amaak) Wel de rozijnen 5 minuten In heet water en laat ze uitlekken. Maak de kaas met een vork zacht en meng ze met de kwark. Voeg de noten. 6 eetl. perensep, het citroensap, de rozijnen en eventueel de likeur toe en meng alle Ingrediënten, eventueel In een elektrische mengbeker. Vul de holte» ven de peren met het mengael. Gameren met een Franc vrucht je- Koud eerveren. Uit het grote assortiment kazen dat u bij A.H. kunt vinden zult u zeker een aantrekkelijk kaasplateau kun nen samenstellen. Zoiets behoort In oplopende volg orde te gaan, m.a.w. men begint met de lichtste sma ken en soorten en gaat gaandeweg naar de steeds uitgesprokener typen. U kunt kiezen uit Frankrijk, het land met de meeste variëteiten, Zwitserland, Duitsland, Italië en natuurlijk uit ons eigen land waar we naast de bekende Goudse-, Leidse- en Edammer-soorten, tegenwoordig kunnen ge nieten van een uitstekende Kernhem (79), een St. Pau- lin (80), een Bleufort (81) en een Limburgse kaas (82) Hier hebt u bijvoorbeeld al een heel aardig Nederlands plateau. Maar ga eens avonturen in de kaaswereld en laat u door de verkoper voorlichten omtrent de beste volg orde. U zult mogelijk een Camembert (83) en een Brie (84) kennen (koop ze vooral niet overrijp!), u bemint de Roquefort (85) misschien wel of helemaal niet, maar hebt u ooit genoten van een Tomme Raisins (86). een kaas die helemaal bekleed is met drüivepitten? IJs met likeur 'VV?V????VTVV??<r Ze zitten in kleine blikjes: de Béarnaise (100), de Bordo- iaise (101) en de Madeira (102). Aan de Madeira-saus voegt u slechts wat vlees-jus, of bij gebrek daaraan wat droge witte wijn, toe tijdens het warmen. De Bordolaise verdunt u wat met hetzij water, hetzij even eens droge witte wijn. De Béarnaise vraagt om een extra stukje boter dat u er on- «r voortdurend roeren in op laat lossen. Verrukkelijk bij verschillende vleessoorten en ge makkelijk! Kent u een Reblochon (87) of een Cantal (88), dan wel de zeer sterke Munster (89), door velen oneerbie dig een „stlnk"-kaas genoemd, maar zo verrukkelijk van smaak? En proef eens een Banon (90) een geite kaas in vijgebladen verpakt. De Boursin (91) is er In drie verschillende smaken en nu heb ik u nog niets van al die andere kezen uit Denemarken, Noorwegen (met z'n beroemde „Primula" (92)-soorten) verteld, maar in al die kaassoorten, is er voor elke smaak zeker iets heel bijzonders te vinden. Combineer de kazen met verschillende broodsoor ten, zet wat boter op tafel en drink er een passende rode wijn bij. De lichte kazen vragen om een lichte wijn, de zware soorten passen bij de zwaardere Bourgognes. Met dat kaasplateau kunt u gezellig lang natafelen. En als u dan later op de avond nog een kopje koffie drinkt, geef dan eens een Koffie Balalaika Sterke koffie die u op uw eigen manier drinkt, al leen voegt u er een scheut Wodka bij. In dit geval roert u 100 gr ijsmix met 2 dl melk tot een zeer glad papje en vervolgens voegt u er langzaam onder voortdurend roeren 30 cc, dat wil zeggen een half borrelglas van één van de volgende dran ken bij: Apricot Brandy, Dry Orange Curasao of een goede kwaliteit rum. Het resultaat is bijzonder smakelijk! Varkensrollade met ge- bakkfen schijven ananas Hiervoor braadt u de rollade als op pagina 6 aangegeven en een minuut of tien voor het op doen, droogt u de prachtige schijven ananas (55) uit het Yapo-blik met papier van de keukenrol of een schoon doekje goed af. In de koekepan smelt u weinig boter en u laat daarin de schijven even bakken tot ze een kleurtje hebben gekregen. U bevestigt ze dakpansgewijs op de rollade met behulp van houten cocktailprikkers. Als u wilt kunt u de vleesjus met een scheutje van het ana nas-sap versieren. En u zet de fles met Old Fashioned Steak- sauce op tafel opdat de lief hebbers zich ervan kunnen be dienen, de combinatie met vlees en ananas is n.l. onver wacht aantrekkelijk. Plumpudding (561 Plumpudding behoeft evenals goede wijn geen krans, slechts een flinke scheut krachtige rum. zodat u hem fraai bran dend binnen kunt brengen! Voorafje van zalm Prachtige rode zalm lacht u als het ware toe bij het openen van het blik „Princes"- zalm (57). U kunt ze het aar digst serveren op individuele bordjes. Beleg die bordjes met een bedje van knapperige sla bladen, haal de graat uit de zalm en verdeel ia over de bordjes, bedek de zalm met wat mayonaise en garneer met parten hard gekookt ei, schij ven tomaat en plakjes van zo'n fijn kaskomkommertje (die zijn er in de Kersttijd en die zijn zo mals dat u ze niet behoeft te schillen!). Een tip: bent u in het bezit van een mixer? Maak dan eens zelf uw mayonaise met behulp van de garde. Doe een lepeltje Franse witte wijnmosterd (58) in een kom, voeg er een eier dooier bij, roer beide even door elkaar en giet er via een kannetje in een dun straaltje van die heerlijke, gezonde (on verzadigde vetzuren!) Mazo- la-(59) de bekende maïsolie bij, terwijl u de garde in werking stelt. In een wip heeft u een flinke hoeveelheid van deze heerlijke saus die u vervolgens naar smaak vermengt met van Rijn's citroen-melisse-azijn (60), (die smaak doet het name lijk extra goed bij de zalm!). Natuurlijk vergeet u de vers gemalen peper en het zout niet, evenals een bewijsje geraspte ui. Maak vooral van die mayo naise niet te weinig want duim en vingers zullen er bij worden opgegeten, zo heerlijk smaakt glas), u roert alles nogeens door en giet er de room boven op, nadat u de lepel uit het glas genomen hebt. De bedoe ling is dat u niet meer roert en de koffie, vanonder de koele roomlaag uit, tot u neemt, het geen een werkelijk exquis ge noegen is-! Wanneer u kalkoen eet Als het hoofdgerecht van uw Kerst-diner bestaat uit een ge vulde kalkoen met toebehoren, dan moet u een heel licht, eet- lust-op wekkend voorgerecht geven en wat kunt u dan beter kiezen dan één van die zeer aparte soepen als Kangoe roestaart-soep (65) of Vogel- nestjes-soep (66) van John Lusty uit Engeland. De En gelsen zijn bepaald groots op het gebied van dit soort ex clusieve soepen! De Kangoeroe-staartsoep be hoeft u slechts te warmen en in het kopje wat madeira of sherry bij te voegen en natuur lijk verdeelt u het kangoeroe vlees dat zich in het blikje bevindt, in stukjes gesneden, over alle kopjes zodat een ie der er wat van kan proeven. Wat de Vogelnestjes-soep be treft geldt hetzelfde recept; warmen, maar niet laten koken Bij het kopje Real Turtle Soup van Heinz, (61) behoeft u niets anders te doen dan ze te warmen (vooral niet laten ko ken!) en dan giet u aan tafel in ieder kopje een klein scheutje madeira, dat maakt het extra lekker! Irish Coffee Daarvoor zet u allereerst flinke sterke koffie die gloei end dient te zijn. Onder in het glas gaat eerst de suiker, bij voorkeur basterdsuiker omdat die makkelijker oplost in de Ierse whisky die u daarvoor nodig hebt. En dan komt er slagroom aan te pas die u, zon der suiker, half stijf klopt; „aanslaan" heet zoiets. De sui ker naar smaak en de ferme scheut whisky roert u in een wijnglas tot de suiker opgelost is, u laat de lepel erin staan als u de koffie erbij sc,henkt (tegen eventueel springen van het In menig klein gezin in ons land is het veel ge hoorde bezwaar tegen kal koen: Het gevogelte is zo groot en zo'n enorme braad pan heb ik niet! Wel om te beginnen zijn er tegen woordig de kalkoenkuiken? in de handel die een goed gewicht hebben en hand zamer zijn bij het braden. Maar helemaal een uit komst is natuurlijk de kal- koenrollade uit de diepvries die u hij AH kunt kopen. Het gewicht is 1 kg. Ook hier behoeft u niet te zouten, noch te kruiden, want dat is allemaal al gebeurd. De kalkoen-rollade braadt u in boter bruin en u blust de jus met een weinig water waarna u de rollade in 40 a 50 minuten op een zacht vuurtje gaar laat worden. Het net dat er omheen zit verwijderen en de kalkoen rollade in plakken snijden. Overigens geldt voor beide rollade-soorten dat u ze in alle rust moet laten ontdooien bij kamertempe ratuur en dat vergt wel enige uren. Daarna met een schoon doekje heel goed drogen. Een paar heerlijke longdrinks Up-drink (93) met vermouth. Die vermouth kan naar verkie zing medium, dry of extra-dry zijn. Eerst de vermouth in het glas, dan de up-drink plus wat ijsblokjes en een cocktail-kers. Rum in het glas, aanvullen met up-drink, er een scheutje sinaasappelsap (een klein scheutje!) bijvoegen en wat ijsblokjes. Zonder alcohol: Maak een vruchtenbowl, van vers fruit of van fruit uit blikjes en voeger suiker naar smaak bij. Een paar uren in de koeljkast zetten en even voor het gebruik aan vullen met ijskoude up-drink. Voorzichtig doorroeren om de vruchten niet te kwetsen. En bij al deze drankjes waarvan u er stellig zelf nog wel een paar weet te bedenken, gezellig knabbelen op heerlijke brosse zoute sticks (94), kaas sticks (95), uiensticks (96), ron de zoutjes (97), langwerpige kaas sneks (98), paprika-chips (99). Doe alles bij elkaar in grote schalen en laat ledereen gewoon maar grabbelen! Van de vele tips die u in dit blad vindt zijn er stellig bij die u ook met de viering van de jaarwisseling van pas zullen komen. en madeira of sherry bijvoegen en tevens de vaste blok es ver delen. Zeer bijzonder van smaJk is deze soep van eetbare vogel nestjes! Gevulde kalkoen De kalkoen zelf laat u zeer tijdig in alle rust ontdooien en u droogt hem ook van binnen zeer goed af, niet wassen a.u.b., dat maakt uw kalkoen niet be ter. Tijdens het ontdooien maakt u de vulling klaar. Er zijn tal van vullingen: bijvoor beeld half om kalfs- en var kensgehakt aangemaakt met broodkruim, &en eierdooier, wat madeira, een geraspt uitje en, dit is de kostbaarheid! truf fels, gesnipperd (u kunt ook de truffelschillen uit het blikje nemen maar het blijft toch vrij duur). Tot slot werkt men dan het stijf geslagen eiwit door de vulling die vanzelfsprekend ook van de nodige peper en wat zout werd voorzien. Heel zwaar wordt de kalkoen wanneer hij met kastanjes (67) wordt gevuld, een machtig eten! Erg lekker is een vulling van het bovenvermelde half om ge hakt met het broodkruim, het ei, het uitje en zeei veel fijn gehakte peterselie en natuur lijk peper en zout naar smaak. Zeer goed is ook een combi natie van appelen, voor de helft zure en voor de helft zoe te, die u schilt en van de klok huizen ontdoet. Doe er voor de smaak dan een paar gepelde kastanjes (ze zijn zo in de han del verkrijgbaar) bij, plus wat geraspte citroenschil en een bewijsje geraspte ui. Maar welke vulling u ook kiest, vul de kalkoen heel luch tig, stop hem niet tot barstens toe vol. Naai met grote naald en draad het gevogelte goed dicht en braadt hem met of zonder plakjes vet spek om de borst gebonden, mooi bruin en laat hem goed gaar worden. Voordat u de kalkoen gaat vullen bestrooit u hem van binnen met wat zout en peper. De jus van de kalkoen kunt .u met wat half stijf geklopte slagroom heerlijk binden. Appelmoes (68), preiselberen (69) en haricots verts (70) haalt u uit het blik en de fijne groe ne boontjes hoeft u alleen maar met een stukje boter te warmen. En wat zult u bij die uiterst feestelijke kalkoen drinken? Precies! Doe hem de eer aan van een verrukkelijke mousse rende wijn liefst een „BrütV die u tijdig koud zet en die wijn heet: Chateau Montluc (71). (En als u helemaal niet van een droge mousserende wijn houdt, hij bestaat ook in het „Demi-sec" type.) U zult het met me eens zijn: feeste lijker kan het niet!!! Peren met chocolade-pudding Maak uw chocolade-pudding toch vooral luchtig, de pudding moet als het ware op de tong smelten, temeer waar u er van die heerlijk smakende Austral Bartlett peren (72) omheen gaat zetten of leggen. Laat de peren goed uitlekken. Als u de pe ren-helften gebruikt dan legt u ze met de holten naar boven, Men zegt wel eens: ..een kind kan de was doen"!. In dit geval echter kan een kind een slasaus brouwen In een paar tellen. Het flesje met het groene plastic dekseltje heeft drie maatstreepjes waarbij staat: azijn, water en olie. Eerst azijn In de fles tot de streep, vervolgens water tot de tweede streep, daarna gaat de Inhoud van een van de bij geleverde zakjes erbij Deksel tje erop en goed schudden, daarna de olie tot aan de der de streep en schudden tot een homogene massa is verkregen. Klaarl Op die manier kunt u eon Italiaanse, een Franse of een Russische slasau9 maken. Probeer het eensl daar kunt u dan een lepeltje bessen-gelei in deponeren. Ze bestaan echter ook als pe ren-kwarten en die kunt u te gen de pudding opzetten, dat geeft weer een heel ander ef fect. Versier uw dessert dan verder met stijf geklopte slag room. (Denkt u aan Klopvast, als u de pudding van tevoren klaarmaakt?; En dan een heerlijke Koffie Napoléon na. Dat is eigenlijk iets dat door de Fransen een „café ar- rosé" genoemd wordt m.a.w. u zet een goede sterke koffie en die drinkt u naar verkiezing zwart, zwart met suiker of zwart met suiker en kokende melk maar in alle gevallen gaat er een flinke scheut brandy Toost met Shrimp- mayonaise De shrimps (73) oftewel gar nalen komen uit het Rió del Mar blik en *e zijn bijzonder smakelijk, mits u ze een paar keer onder koud water afspoelt omdat ze iets zout zijn. Laat ze goed uitlekken en vermeng ze hetzij met de Sauce Cocktail Whisky, hetzij met zelfge maakte mayonaise waar u dan ditmaal een scheutje van Rijn's Rozemarijn-azijn (74) door roert, terwijl de rest van de ingrediënten dezelfde blijft als elders vermeld. Laat u de garnalen rustig een paar uur in de saus staan, het zal er alles slechts nog lek kerder door worden. Als u de toost gaat malten, bebotert u de Franse Biscottes, u legt er één of meer knapperi ge slabladen op en een bergje van de garnalen. Gameren met een schijfje hard gekookt ei. Bij de Kuiken-rollade die u gewoon braadt tot ze gaar is, geeft u voor de variatie eens die bijzondere Cumber land-sauce van Escoffier. Een saus op basis van oranje-appel, heel apart en hij doet wat bij zonders voor het kuiken! Roer door uw appelmoes eens wat gewelde Califomische blauwe rozijnen (75) en door de doperwten (76), liefst van de zeer fijne soort, belvlve boter een aangename troeveelheid fijn gehakte peterselie en als u geen zin hebt in vers gekookte aardappelen of purée, dan zul len de knapperige chips (77) ze ker in de smaak vallen! Uitste kend smaakt hierbij een koele (niet in de koelkast zetten, dan wordt hij té koud!) Macon Blanc (78), een witte Bour gogne. Eerst wal u beslist niet moet doen: leg het nooit in de koelkast, u krygt het er bikkelhard uit, zo hard dat het ongenietbaar is! Het beste bewaart u brood bij kamertemperatuur, zo warm mo gelijk. Dat geldt voor alle zachte «oorten brood, u stopt ze dan in een plastic zak. Voor hard brood geldt het volgende: bewaren in een droge niet te koude ruimte. Een ouderwetse Keulse pot is eigenlijk de meest ideale bewaarplaats: bet brood erin, een natte doek erover 1 (Maar wie heeft er nu nog zo'n pot?) Als brood nog warm is als u het koopt, laat het dan vooral goed uitdampen voordat u het opbergt.

Allerhande | 1968 | | pagina 7