menutips voor kerst Wat u dient te weten over rollade veel lichtjes Kerstfeest vieren met waar festijn Maak van de kerst-broodmaaltijd een - I ï1- .-Hit it .i .in *1)1. xx Tot de 'plezierigste her inneringen die een mens ge durende z'n leven mee kan dragen behoren stellig de verrukkelijke Kerstfeesten uit zijn kinderjaren. Wie ooit de ogen van een peutertje heeft zien glanzen bij het aanschouwen van een boom vol kaarsjes, slingers en ballen, met sneeuwmannetjes en tinkelende klokjes heeft zich waarschijnlijk op dat moment volmaakt ge lukkig gevoeld. Zet daarom boven aan uw boodschappenlijstje: kaar sen en nog eens kaarsen! Zelfs al hebt u geen kleine kin deren meei*t realiseer u dan dat kaarslicht mild en warm is. Gun de uwen en uzelf een warm Kerstfeest met goede geuren als vanouds en bedenk dat de extra moeite die u zich zult getroosten, meer dan beloond zal worden door het oplichten van de ogen als ze de lichtjes zullen zien branden! Verschillende menu-suggesties voor lunch en Kerst diners zult u op deze pagina's vinden, terwijl een „bood- schappen-planner"op pagina 3, u het inkopen stellig ge makkelijker zal maken maardeze goede raad blijft altijd dezelfde: doe uw inkopen tijdig, plaats uw bestel lingen vroeg! De nummers achter de artikelen verwijzen naar de boodschappenlijst op pag. 3. Als u de verschillende me nu's bekijkt dan zult u zien dat ze van eenvoudig naar uitvoe rig gaan en dat er in ruime mate gebruik gemaakt kan wor den van producten die u niet veel extra werk zullen geven. Laat ons beginnen me+ het lich te soupertje op kerstavond, wanneer bij velen voor het eerst de lichtjes in de boom zullen branden. Souper Kop Gssestaartsoep (1) Schotel met vissen uit blik of pot: makreel-filets (2) in olie, paling in gelei (3), sardines (4), gerookte tonijn in olie (5), mos selen (6) in het zuur of op z'n Spaans in kruidige saus. Schotel met verschillende vleessoorten: paté (7), ham (8), gerookte tong (9), kalfsfrican- Uit onze afdeling DELICATESSEN FIJNE VLEESWAREN per 100 gram Runderrookvlees. 1.35 Keizerjacbtworst 69 Cervelaatworst 79 Varkensrollade 1.29 Filet de Boeuf 1.09 Salami 89 Paté de Campagne 59 Paté55 Boerepaté49 Lachsschinken 1.49 Pekelvlees75 Gesneden Frikandeau 1.29 Gesneden Rosbief .1.25 Hausmacher59 Osseworst69 Rundertong1.09 Runderlever 75 Gelardeerde Varkenslever 69 Mortadella 79 FIJNE SALADES per 100 gram Vleessalade59 Crabsalade 1.35 BUITENLANDSE KAAS Mon Chou 100 gram 1.05 Petit Boursin Diverse soorten: met knoflook, peper of spécial per stuk 75 gram 1.20 Brie doosje 75 gram 1.25 Danish Chef, div. smaken tube 85 gram 1,20 Danablu portion rfc 110 gram 1.50 SPECIALE AANBIEDING! Brie van de mat per 100 gram 1.05 89 Verkrijgbaar in de meeste AH SuperMarts en enkele AH Zelfbedieningszaken. deau (10), kipfilets in gelei (11). Schaal met talloze broodsoor ten: Franse Biscottes (12), cream-crackers (13), ry-vita (14), stokbrood (15), Brabants rogge, grote en kleine toost (16). Schaaltjes met boter. Plateau met sausen en re lishes. Kerstboterstaaf (17) als des sert in gezelschap van een kop je koffie. Aanbevolen wijn: Cötes-du- Rhöne (18), een droge Rosé die uitstekend past zowel bij de vis- als bil de vlees-gerechtjes. Prijs: 2.35. De heldere ossestaartsoep komt uit een blik van Heinz, alleen maar warmen en inkop pen opdienen, eventueel met een scheutje madeira (19) ver sierd: een geurig begin. Voor het midden-gedeelte van uw souper neemt u twee schotels die u allebei bedekt met een bedje van knapperige sla-bladen (even met een doek je drogen), op de ene schikt u de verschillende vissoorten die alle uit blik of pot komen, op de andere deponeert u met een zekere fantasie de vleessoorten. Leg tussen de vleesjes ter opsie ring wat parten tomaat en tus sen de vissen en schelpdieren parten citroen. En dan is er het brood. Piep het stokbrood even op boven de vlam, het wordt dan weer heer lijk knappend. Juist door de verschillende soorten brood kunt u een aanlokkelijke schik king maken. Maar wat een heel apart ca chet aan uw souper zal geven, is het plateau voor de sausen. U neemt daarvoor een blaadje met een kleedje of een fraai papieren servetje en u zet er de verschillende flesjes en potjes op. Vergeet niet er plastic ie peitjes bij te leggen, want die kunnen van pas kotnen. Hier volgt een lijstje van de verschil lende soorten, u ziet de keuze is enorm! Brasweii's Pepper Relish geeft pit aan alle snacks en har tige hapjes. Websters Tomato Chutney (20) past uitstekend bij koud vlees, terwijl de Rich Tartare Relish (21) verrukkelijk smaakt bij garnalen (o.a.) en de prach tig groen gekleurde Richcum- ber (22) van dezelfde firma, zo wel bij vis als bij vlees past. Van Webster is eveneens de Hot Bombay Sauce (23) met een pittige kerry-smaak die aan uw vleeswaren een extra plusje geeft en dan zijn er de Old-fashioned Steak Sauce (24) en de Devil in a Bottle Sauce (25), namen die voor zich spre ken! De H. P. Sauce (26) past uitstekend zowel bij vlees, als bij vis en salades. „Green Label" (Sharwood) brengt u een Chutney Sauce (27) (Indian Mango) met een heerlijke zoetzure smaak die past bij vis en vlees en een Curry-Sauce (28) die zich uitste kend laat combineren met vlees. Vergeet u vooral de Cocktail- saus met Whisky (29) niet waar Devos-Lemmens ons mee ver blijdt en die uw mosselen, gar nalen e.d. nog ééns zo lekker maakt. En dan zijn er de we reldberoemde Escoffier Sausen, waarvan vooral de Cumberland Sauce (30) heel bijzonder is bij paté en ham. Natuurlijk zijn er nog tal van andere relishes en smaak-elementen en voor wie van iets pikants houdt, is de „Hot Tomato Ketchup" van Heinz (31) ook niet te versma den! Voorzie dus uw plateau van een gezellige serie potjes en flessen. De kerstrollade is één van de traditionele vleesgerechten in ons goede land. Het is een fraai en smakelijk gebraad dat de laatste jaren maar één verandering heeft ondergaan: men heeft de bekende rollade-touwtjes vervangen door een elastisch net. Het model van de rollade wordt daardoor nog meer geperfectioneerd. Een goede rollade staat en valt in eerste instantie met de hand van kruiden en zouten van de slager die hem maakt, in tweede instantie' is het de braadkunst van de huis vrouw die bepalend is. Vanzelfsprekend zult u bij uw keuze van de soort rollade nagaan of u van gaar vlees, dan wel van rosé-gehraden vlees houdt. Als u voor het laatste voelt dan zult u er goed aan doen om een lende-rolla de van het rund te kiezen. Mag ik u raden 0111 zo'n rollade in de braadpan boven op het fornuis te braden? In de oven riskeert u droog worden en dat zou jammer zijn! U schroeit de rollade aan alle kanten goed dicht en wentelt en keert tot u een prachtig knapperig korstje hebt doen ontstaan. Daarna draait u het gas laag en laat u de rollade doorbraden onder regelma tig keren en bedruipen. Géén deksel op de pan!!! Per 500 gr. zult u ongeveer twintig minuten rekenen, dat hangt af van de mate van gaarheid die u wenst. Vooral het vele bedruipen is uiterst be langrijk! Neem als het grote mo ment is aangebroken, de rollade uit de pan en maak uw jus op de volgende manier af. Voeg er als u niet voldoende saus hebt eerst een flink stuk boter bij dat u op hoog vuur eveneens mooi bruin laat worden. Daarna blust u met een scheutje water en van het vuur smelt u er nog een extra stukje boter in onder voortdurend roeren. Boter heeft de eigenschap de saus dan heel eventjes te binden. Gaat uw smaak meer naar een goed doorbraden rollade dan zult u kunnen kiezen uit: de varkensrollade van de lende en de schouderfiletrollade even eens van het varken of de braad- roliade van het rund. Deze rollades schroeit u aan alle kanten dicht tot ze fraai bruin zijn, u blust de jus direct met een scheutje water en u laat het geheel op een laag pitje, met een deksel op de pan, smoren. Iedere tien minuten keert u de rollade; be druipen is altijd zeer gunstig!, en af en toe voegt u een klein scheu tje water bij om de verdamping ongedaan te maken. Maak uw saus echter vooral nooit te dun! U re kent bij deze wijze van braden: twee uur voor 500 gr., twee en een half uur voor 750 gr. en drie uur voor een kilo vlees. Ook hier geldt de raad: maak uw saus tenslotte van het vuur af met dat extra stuk- je boter! Lunch Lunch (2) Niertjes in madeira-saus in purée-rand Franse toost en boter Kerstbrood Naast koffie of thee, Vegeta ble juice (Go) of tomatensap. Kopje Wildsoep Roerei met kaas brood, toost en boter Vruchtentaart Koffie of thee. vruchtensappen. Lunch (3) of spaghetti-schotel broodjes met hartig of zoet beleg Koude fruitsoep Naar verkiezing thee of koffie Kerstdiner (1) Bisque d' Homard Pasteitjes met kip en champignons-ragout Kalkoenbouten Aardappelpuree met spekjes Two -Fruits - compote IJs (sinaasappel) Koffie Kerstdiner (2) Kalfsragoüt met kleine pastei-bakjes Varkens-rollade met gebakken schijven ananas en old Fashioned Steaksauce Vers gekookte aardappelen Kopje mocca Kerstdiner (3) Voorafje van zalm Kopje Real Turtle Soep Konijn in rode wijn Brussels lof Aardappelen Feestpudding Irish Coffee Kerstdiner (4) Kangoeroestaart-soep of Vogelnestjes-soep Gevulde kalkoen Appelmoes en Preiselberen Haricots verts Peren met chocolade-pudding Koffie Napoléon "If Kerstdiner (5) Toost met Slirimp-mayonaisc Kuiken-rollade met Cumberland-sauce Appelmoes met rozijnen Doperwten Knappende Chips Kaas-plateau Balalaika koffie Italiaans en verrukkelijk! Wat het inkopen doen be treft, valt de Kerst ditmaal zeer gunstig op woensdag en donderdag. Velen zullen boven dien zeker de brug willen ma ken door de daarop volgende vrijdag vrij te nemen, om op die manier te genieten van een kleine Kerstvakantie. Op maandag en dinsdag voor de Kerst hebt u ruimschoots de tijd voor de voorbereidende werkzaamheden en de bood schapjes van het laatste ogen blik. Wanneer u de menu-sugges ties bekijkt dan ziet u wel dat het niet in de bedoeling ligt dat u eindeloos in de keuken ver blijft, tenslotte heeft AH de meest verrukkelijke producten voor u ingekocht waar u niets of nauwelijks iets aan behoeft te doen, terwijl de resultaten allerplezierigst zijn! Voor lunóh no. 1 bijvoorbeeld vindt u de niertjes in madeira- saus in blik van 425 gram (32) Een extra scheutje keuken-n^, deira tijdens het warmen L voegen en klaar bent u! Wat t» purée-rand betreft, als u zich heel gemakkelijk wilt mj. ken dan is er de kant-en-klaar, purée (331. u natuurlijk Welb^ kend en als u dat niet wilt dan maakt u wal purée van ver? gekookte aardappelen die door de zeef draait en van wa| kokende melk en een aange. naam stukje boter voorziet. Om. dat u er een rand van wilt ma ken, zorgt u er natuurlijk veo- dat ze niet te dun wordt. Franse toost oftewel Biscottes zijn stevig in cellofaan verpak). 2 pakken tezamen, ieder pa^ nog eens apart, in cellofoon zo. dat ze prachtig bros blijven. ia totaal zitten er twee en dertij stuks in. Met boter, een heer- lijk knapperige begeleiding V£ niertjes en purée. Het roomboter-kerstbrood met amandelspijs is een echt „feest-brood" (bestaat in 3 ma- ten, de middelste van ongeveer 1 kg kost 3,25 (34). Zeer gezond is de cocktail van groentesap (liefst acht ver- schillende soorten plus nog wat kruidigheid!), die in het „Op", blikje (35) zitten en die u zeer koel opdient. Verder is er de keuze tussen twee soorten torna, tesap: in het blik de Goudfa- zant (36) die gezouten is en n, de fles het AH tomatesap (37), ongezouten. Goed koud serve ren, eventueel met zout en pe- per. Bij lunch 2 geeft u eerst eet kopje Royal Game-soep (38) van Baxter, een geurige wild. soep die u alleen maar behoeft te warmen (niet laten koket want dan vermindert de smaak!) nadat u er 1/3 blikje water bij heeft gevoegd en... ai u een fles rode port (bijv.: Com queror Red Douro Port (39) n Fidalgo Ruby (40) Port in hui hebt dan roert u er een prettig glaasje van deze beste drank door. De wildsoep wordt er nog heerlijker door! Roer-ei met kaas volgt dat Zorg voor. geraspte belega kaas. U klopt het benodigd! aantal eieren in een kom los tezamen met een scheut melk, vers gemalen peper, eventuee1 wat zout maar denk eraan dat de kaas ook al hartig is, en wat 0 Vervolg zie pag. 7 (Ie litl S B ty' w i Rijstebrij nature T T maakt rijste- brij, waarbij u ook weer de Instant ■droge rijst kunt gébruiken, maar u zet ze niet met wa ter maar met melk op. Het wericen met Instant Rijst heeft het voordeel dat u snel te werk kunt gaan. Als u de ouderwetse metho de prettiger vindt, dan neemt u een handjevol rijst van de beste kwaliteit en daar doet u zeer veel melk bij. Vervol gens laat u de rijst op het allerlaagste sudderpitje gedu rende uren indikken tot u een mooie goudgele rijstebrij hebt verkregen. Maar met welke soort rijst u ook te werk gaat, u voegt er slechts een klein beetje suiker plus vanillesui ker bij, eventueel een klein snuifje zout. Vervolgens één of meer eierdooiers en een paar stijfgeklopte eiwitten. Bren-g de rijstebrij op tafel met de volgende verzameling ingrediënten, die u gezellig op een presenteerblaadje zet. Een schoteltje met gewelde rozijnen, gesnipperde gekor- f ij te sinaasappelschilletjes, W. gesnipper de sukade en wat ge- konfijte kersjes, geraspte schil van citroen, een schaaltje mei donkerbruine basterdsuiker, mandarijnenpartjes, een potje met aardbeien, of abrikozen jam. Kalfs-ragoüt (54) met kleine pastei-bakjes In dit geval maakt u die heei kleine pastei-bakjes (er zittef er 16 in een pak) ook alweer j® de oven gloeiend en bros. De kalfs-ragoüt vindt u U blik (zo te warmen), u kunt® zelfs maken door de kip en champignons uit de elders be schreven ragout te vervangen door blokjes kalfsvlees. In da! geval roert u er tot slot eer scheutje citroensap en desver- langd wat aroma door. Nu gaat u die piepkleine bak jes met vullen, maar u servee de ragout in een schaal en 1$ er de bakjes in een krans om heen. Practischer, net zo lekke! en iets minder machtig! Maak van de Kerst-broodmaal tijd een waar festijn! Weet u dat Albert Heijn over een onvoorstel baar assortiment brood beschikt? Laten wij met het alom bekende verrukkelijke AH-kerstbrood met spijs beginnen. In de broodmand vindt u: Rheinisch roggebrood: krentenbrood met spijs; week end-brood; rozijnen-cake brood: krentenbrood extra fijn; gember- brood; boerenbruinbrood; fries roggebrood; wit brood; U.S.A. wit; favoriet; witbrood; paderbor- ner; duivekater; maanzaadbrood jes; krentenbollen; minibroodjes; franse Biscottes; kadetjes; punt broodjes; In het ronde mandje: duivekater; beschuit; sanovlte; toost; cream crackers; fries rog gebrood; knackebrood; Op de schaal met beleg: franse boterhamworst met knof look schijfjes van in de lengte door gesneden augurkjes daarnaast, opgerold bacon plakjes gekookte ham met peter selie op het stukje paté prikker met schijf olijf, si, halve tomaat, ei Op het kaasplankje: mon chou (110) franse roquefort gourmandise met noten (170 gr) karperton (112) boursin spécial camembert Le Favori brie extra fin (113) Dana blu (114) La Hippelde France (115) Voor de liefhebbers van zoete broodbelegging: op het schaaltje gesneden kokos brood (116) huishoudchocolade-pasta (220 gr) jam (450 gr 1.05) pindakaas (360 gr - 95) Perla Americana koffie (500 gr - 3.30) Boter of margarine y't '>f :y- rolletjes rookvlees (107) met es perges (108) Boven midden: salami (109) In het midden: paté varkensrollade (105) Links boven: rolletjes tonge worst (106) gevuld met halve au gurk

Allerhande | 1968 | | pagina 6