kerstkaarten bren .evoelens over 1 Hier komen de Kerstboeken vandaan Kleurige historie van de kerstkaart KAREL 1 HET HELE JAAR KERSTMIS HET HILI JAAR KERSTMIS KAREL1 wel meer ook" T iendn i zenden titels Mooie jonge meisjes De truc-kaart ook met de feestdagen (CEMBER 1968 ALLERHANDE mogen rustig aannemen dat er in ons land jaar- jkg zo' n honderd miljoen kerstkaarten worden verzon- [D, Dat is, berekend per hoofd der bevolking, op geen ukken na zoveel als wat de Amerikaan naar vrienden kennissen zendt: het niet geringe bedrag van liefst CflT DOLLAR per hoofd! En voor acht dollar kun- heel wat kaarten gekocht worden, al zijn er natuur- k soorten bij die erg kostbaar zijn. Bij de honderd mil- i^n, die in ons land worden omgezet, zijn kaarten die 3.50 per stuk kosten (de envelop inbegrepen) maar it zijn dan ook ware wonderwerkjes van druktechniek uitvoering. jen der vier grootste uit- ftrijei*. welke zich bezig den met kerstkaarten, „Zo- prentbriefkaarten" voor [jlei gelegenheden, met ka ders en met reproducties schilderijen, is UITGEVE- [VAN RIJKOM (sinds 1892) dat betekent dat er zeker iot 20 miljoen kaarten jaar- s de deur uitgaan; veertig tent daarvan ongeveer be ft uitsluitend kerstkaarten, dat houdt weer in dat het uitgeverij Rijkom het hele r door kerstmis is: al in iruari of zelfs nog eerder gaan de reizigers van het drijf weer op stap met de uwe collectie. Sentiment tcteur W. Kranendonk, uit eer, sinds een zevental jaren enaar van het bedrijf, ziet (lelijke verschuivingen in heer W. Kranendonk, jecteur uitgeverij Gebr. Van Rijkom. aard van de kerstkaart. Hij „Vroeger verkochten we «nlijk in hoofdzaak een soi prentje, een afbeelding, aangenaam voorstellink- at is niet langer meer het ral, al blijft de mooiheid I de kaart natuurlijk een spelen. Nu namelijk ver oen we eigenlijk meer het Uiment dat zo'n kaart ver- renwoordigt. Het gaat nu om overbrengen van een soort odschap. De mens van van- ag is niet meer in staat tot trijven: hij zit gekluisterd zijn drukke werk, voor de eldbuis en hij lijdt voorts aan gevoelsarmoede: ten- otte is niet iedereen creatief noeg om zijn gevoelens dien aanwezig op pret- wijze onder woorden te ïngen, of op andere manier er te brengen. Dat geldt niet leen voor de kerstkaart, ar ook wel degelijk voor de sone prentbriefkaarten en rtgelijke drukwerken, die verhandelen. Trouwens: ik geloof dat uit die tekorten op het gebied van de creativiteit het hele succes van de prent briefkaart te verklaren is. U weet het: de eerste kerstkaart die ooit gemaakt is een En gelse in 1842 of daaromtrent kwam ook voort uit het feit dat de verzender, een man die het erg druk had, geen tijd kon vinden nog bijtijds zijn kerst groeten aan familie en kennis sen te sturen en toen maar gauw een schilder opdracht gaf een ontwerpje te maken, dat hij toen liet drukken en dat meteen een enorm succes had. Hoe het ook zij: het blijft op merkelijk, dat in een tijd die toch geldt als nuchter en koud en kU, steeds meer kerstkaar ten worden omgezet. Misschien is juist dat koude en kille er wel de hoofdoorzaak van." Intieme boodschappen Deskundigen verklaren dat de verkoop van postpapier terug loopt; het persoonlijke, ge schreven woordje verliest het van de andere middelen ter communicatie, waarbij vooral de telefoon een grote rol speelt. En als men de pen al eens ter hand neemt om iemand iets vriendelijks of op beurends te wensen („Gefeli citeerd met uw genezing"; „Ge lukwensen met de nieuwe wo ning!") dan doet men dat ge makkelijker via een mooi-ge- kleurde kant-en-klaar-kaart, dan met een moeilijk geschre ven briefje in altijd ontoerei kend-lijkend handschrift. Er zijn, op dit gebied, zelfs kaarten die de geadresseerde verzoeken toch eens te schrij ven! Zonder dus zélf de moeite te nemen om te schrijven, stuurt men een kaart met de kreet erop: „Waarom schrijf je me niet?" en daarbij dan een gedichtje in de trant van: „Ik droomde pas, dat ik ont ving een briefje van jouw hand; Ik voelde me toen erg verblijd: Maar het werd ook werk'lijk tijd!" Statussymbool Dit is wel een heel duidelijk voorbeeld van het feit dat de kaart tamelijk-intieme gevoe lens moet overbrengen, omdat de afzender blijkbaar niet in staat is die zelf onder woorden te brengen. „Wij brengen jaarlijks zo'n 1500 afbeeldingen in omloop", zegt de heer Kranendonk, „waarvan een aantal in series verschijnen, die een of andéi bindend thema gemeen heb ben. Natuurlijk speelt ook de mode een rol bij de kerstkaart. En dat niet alleen: ook de sta- tusoverwegingen geven vaak de toon aan. In die gevallen wil men, met de kerstkaart, aantonen dat men welgesteld is, goede smaak heeft en op de hoogte is van hoe het hoort. In ons land is de kerstkaart eigenlijk pas na de laatste we reldoorlog in zwang gekomen; (Advertentie) Van sprietjes en senoritas tot grote sigaar alom ge waardeerd om zijn kwa liteit en redelijke prijs. een Europees kwaliteitsprodukt. N.V. KAREL 1 SIGARENFABRIEKEN Endhoven-Nederland Arendonk-België Kaldenkirchen-Duitsland ■i G. F. Callenbach Kerstmis werpt tegenwoordig lijn schijnsel steeds verder vooruil. Begon men vroeger, pas 11a Sinter klaasde eerste vuurrode kerst klokken waar te nemennu is dat anders: veel eerder al kondigt het Kerstfeest zich aan. Bij het feit. dat het jaarlijks meer aandacht vraagt en bijna iedereen er 'méér aan doet dan ooit tevoren, vergt de indus triële planning voor al de pro ducten die voor Kerstmis worden gemaakt, grote voorbereidingen. Dat verklaart, waarom er verscheidene bedrijven zijn voor wie het, het gehele jaar door. Kerstmis is. Met andere woorden: zij werken continu aan een produktie. die geheel gericht is op de laatste weken van de laatste maand van het jaar. Dat is, in niet geringe mate, ook het geval met een uitgeverij als die van Callenbach in Nijkerk. Dat is de uitgeverij die jarenlangop een groot trots bordop zijn drukkerij gelegen aan de spoorlijn Amersfoort—Zwolle hcrstboeheil vermeldde: ..HIER KOMEN DE KERSTBOEKEN w V AN DAAN!" 1 Het zijn de kinderboeken, die speciaal bestemd zijn voor de j uitdeling met Kerstmis op de U77» /7r»/?„ unn lood-en papierwinkeltje begon Zondagsscholen. Zij worden, 5?ff n en zich zo begaf op het gebied via de boekhandel, door de maakte een waar contact bijna onmogelijk. Toen men dit be gon in te zien. wendde men het oog naar Engeland, waar het zondagsschoolprincipe al langer werd erkend en bezon zich op nieuwe onderwijsme thoden en nieuw lesmateriaal en het is te begrijpen dat de Nijkerkse dominee, met zijn grote gezin, die begaafd ge noeg was om óók de kinder ziel te bereiken, spoedig inge schakeld werd bij de produk tie van speciale zondagsschool boekjes. Nu dan zijn er zo'n 10.000 titels in totaal bij Cal lenbach verschenen en daar van maken die zondagsschool uitgaven een niet gering deel I uit. Wat zijn nu precies de Kerst boeken? Een paar exemplaren uit de grote collectie kerstkaarten die in een miljoenenoplage uitgegeven worden door de firma Van Rijkom. dat gebeurde onder invloed van de angelsaksische landen. Religieuze onderwerpen Opvallend vinden wij het dat de kaarten met zuiver-religi- euze onderwerpen steeds min der worden gevraagd; kerst stal-taf reeltj es, madonna's en dergelijke trekken niet meer. Enkele jaren geledèn was er wél een tendens naar kaarten, waarop een modern-religieu ze madonna voorkwam; het waren kaarten die we uit Span je invoerden (we importeren namelijk ook) en die een ge- styleerd, wat boersig jong meisje gaven te zien met een modern bol kindje op schoot zoals dat ook wel voorkomt op de verpakking van cornfla kes en dergelijke. We brengen ze nog steeds, maar de grote trek is er uit; de ontwerper, de Spanjaard Ferrandiz is er intussen miljonair mee gewor den. Het zijn, zoals u ziet, trou wens ook mooie, smaakvolle kaarten, maar ze wijken toch wel helemaal af van wat er voorheen werd getoond als het om de madonna met het kindje ging. Trouwens dat anders- dan-anders is een belangrijk aspect van de zaak tegen woordig. Iets anders in november of zo. de verzen ding ervan te willen verzor gen. Als ze dus zélf allang j weer thuis zijn! Het is wel j duidelijk wat daar achter zit: j thuis denken ze dan „zijn die lui nou alwéér in Europa!"." Succeskaarten meer en meer worden ge vraagd. Dat geldt ook voor soortgelijke kaarten meest al Duitse die dure opstel lingen van kostelijke dranken laten zien of die met kostbare stillevens met jacht- of sport (golf!)elementen erop. Trou wens: wat dat reizen aangaat, geloof ik dat de oude post koetsen uit de dagen van Dickens, al een vorm van ont snappen uit de sleur van alle dag betekenden. Dat geldt ook voor al die andere reiskaarten, die uit zijn gekomen in de loop van de tijd. De gedachte met Kerstmis eens helemaal eruit te zijn, zal daar wel iets mee te maken hebben. Het kan ook, dat de behoefte a^n communi catie met anderen hier een rol speelt. De mooiste Er blijken vaste succeskaarten te zijn die jaar-in-jaar uit mee gaan en waarvan de Uitgeverij van Rijkom er miljoenen heeft omgezet. De foto hierbij laat er enkele van zien. Reproduc ties van schilderijen van schil ders uit de Gouden Eeuw én van schilders uit de impressio nistische periode blijven het ook altijd goed doen. „Merkwaardig is", zegt de heer Kranendonk, „dat er wel een tendens naar langere teksten merkbaar is, maar zich bij ons toch nog niet doorzet. Dat is een kwestie van nog enkele jaren, denk ik. Wij zijn op dat soort tendensen natuurlijk erg attent. Vreemd ook is dat het moderne genre, ik bedoel de pop-art of de jugendstil en dergelijke, nog niet best wil. En dat terwijl de jongere men sen meer en meer gebruik blijken te maken van kaarten. Daar vooral worden de humo ristische kaarten aan verkocht. En daar ook gaat het om ori ginaliteit en vooral om anders- dan-anders. Het valt ons op dat vooral kaarten met „dure" afbeeldin gen, zoals stillevens of compo- 1 een nog mooier, kleuriger, U vraagt waar de mooiste kaarten vandaan komen? Per soonlijk vind ik, dat de Italia nen en de Spanjaarden de mooiste maken; de Zwitsers zijn ook heel goed. Het lelijkst zijn de ontwerpen uit Frankrijk: die zijn erg kitscherig. En dan ons eigen land! Wij produceren prachtige kaarten. En niet al leen reproducties van oude schilderijen of facsimile-uitga ven van oude zeekaarten, maar ook originele onderwerpen. Van levende kunstenaars. En weer zien wij honderden en honderden afbeeldingen. De Natuurlijk worden nog steeds de gebruikelijke thema's ge- j produceerd: brandende kaar- j sen, lantaarns, sneeuwland- J schappen met sparregroen en 1 kerkje; engeltjes en schaapjes in de sneeuw, en bij zonder- mooi getekende bloemsoorten vooral kerstrozen Oud hollandse winterlandschappen naar oude schilderijen, en na tuurlijk sparreappels, bei erende kerstklokken in sparre groen gevat, postkoetsen en kerstmannen. Om maar iéts te noemen van het eindeloos-vele dat wordt geproduceerd. Maar toch tekent zich duidelijk de tendens af om iets anders te zenden dan het gebruikelijke. Ik geloof dat meer dit streven oorzaak is van het „verdwij nen" (nou ja) van de religieu ze kerstkaart, dan ontkerkelij king of iets dergelijks." Amerikaans grapje De heer Kranendonk toont ons honderden kerstkaarten met honderden verschillende ont werpen erop; sommige glinste ren ouderwets, andere tonen nog steeds de aloude glas-in- lood-effecten; weer andere bestaan uit fraaie fotore producties; de kaarsen bran den. de klokken beieren, de engelen zweven, de kerstman nen, grappig en ernstig, sleeën en overal duiken de kunstzin nige stadsgezichten op van be gaafde tekenaars en schilders. Hij vertelt dat tot vorig jaar toe bepaalde stadsgezichten op kleine kaarten, die maar 35 cent kostten, nog met de hand werden ingekleurd door stu denten en andere helpers; dat gaat nu niet meer. Het vraagt te veel arbeid en arbeid is van daag duur. „Wat die stadsgezichten aan gaat", vertelt de heer Kranen donk. „het komt regelmatig voor dat er hier in juni of zo Amerikanen voor dergelijke kaarten komen (ofschoon wij een groothandel zijn en dus al leen via de winkels handelen) en dan een partijtje meevra- gen. Wij doen dat dan maar als teken van gastvrijheid. Wat doen ze dan? Ze kiezen een mooi Amsterdams stadsgezicht uit, schrijven in hun hotel de adressen van de mensen thuis- in-de-States en vragen ons dan sities dis impressies geven van het luchtverkeer (air-tickets of emblemen van luchtvaart maatschappijen) en die de in druk wekken van bereisdheid en glamour en ook bijvoor beeld die van kiosken, die al leen héél-dure tijdschriften la ten zien zoals Vogue, Harpers feestelijker, gezelliger, knus ser, sfeerrijker en artistieker dan de andere. Hoe duidelijk het is dat het bij Uitgeverij Van Rijkom het he le jaar door Kerstmis is, blijkt wel uit het feit dat, op het moment dat dit gesprek werd gevoerd, de kaarten voor vol- Bazaar, Elegance, Jardin des j gend jaar december alweer Modes, Madame en dergelijke, I binnenkwamen „Wij hebben, nog niet zo heel lang geleden, dat bord op het grote gebouw langs het spoor weggehaald", zegt directeur G. F. Callenbach. „dat hebben we met opzet gedaan, omdat we i nog wel méér doen dan die kerstboeken uitgeven en druk ken. We wilden ermee duide lijk maken dat ons werkter rein verruimd is. Ofschoon die kerstboeken nog steeds een zeer belangrijk deel zijn van onze produktie, is het toch wel goed zich te bezinnen op al het andere, dat uitgegeven kan worden". 1 Dus: hoewel het grote bord „HIER KOMEN DE KERST BOEKEN VANDAAN'", ver dwenen is (het stond het hele jaar door op de drukkerij blijven de befaamde kerstboe ken van Callenbach verschij nen. De huidige heer G. F. Callen bach is lid van de vierde ge neratie. die zich bezig houdt met het uitgeven van boeken. Volgend jaar bestaat het be drijf 125 jaar. Waarom het juist in Nijkerk werd geves tigd? En waarom het een be drijf is dat duidelijk werkt op protestants-ch r istel ij ke basis? Dat is gemakkelijk te verkla ren. In het midden van de vo rige eeuw, toen in de Gelderse Vallei en op de Veluwe een bijzonder strenge vorm van protestantisme tot ontwikke ling kwam, bleek dominee Cal lenbach een man te zijn die, misschien door zijn iets min der scherpgerichte opvattin gen, graag op de preekstoel beluisterd werd. Hij preekte in het hele gebied rondom de kleine stad en aangezien men zijn preken vaak nog eens over wilde lezen, ontstond er vraag naar tractaatjes en aan die vraag werd voldaan door een der zoons van de dominee, die een drukkerijtje annex pot- der uitgeverij. Uit die religieuze lectuur ont bloeide op een dag de voor ganger van wat dan nu het „Kerstboek van Callenbach" is. En daaruit weer kwamen die andere uitgaven voort: de ro mans van de Nobelreeks met Anne de Vries, Karei Norel, Cor Bruijn en anderen als be langrijke auteurs, alsmede, weer geheel logisch volgend, schoolbesturen besteld naar leeftijd en sekse van de leer- j lingen en dat betekent, dat de laatste maanden van het jaar voor Uitgeverij G. F. Callen bach N.V. een druk seizoen zijn. Aangezien die boekjes echter al veel eerder geschre ven, gezet, gedrukt en gebon den moeten worden, is het te I begrijpen dat het het hele jaar door Kerstmis is in Nijkerk. Het was logisch, dat uit de de theologische werken van Zondagsschoolboekjes ook ge- zeer hoog wetenschappelijk ni veau, waarop Callenbach te recht trots is. „Wij doen nog wel meer ook dan alleen die Kerstboeken van dat grote bord", zegt di recteur Callenbach. In de dagen dat Dominee Cal lenbach zijn gewaardeerde pre ken hield en zijn zoon handen vol werk kreeg met het druk- ken en uitgeven ervan, ont stond, dat was om precies te zijn in 1866, de Nederlandse Zondagsschoolvereniging en deze richtte zich op het protes tantse godsdienstonderwijs van kinderen van 6 tot 12 jaar (soms ook 4- tot 6-jarig en): het was een onderwijs dat op de zondagmorgen werd gege ven en zo is dat nog. Het was, in de vorige eeuw. een opzien barende vernieuwing. Want het kind was, als „kin derlijke" mens, nogal verwaar- loosd geweest; men beschouw de als braaf kind alleen dat kind, dat zo nauwgezet mo- i gelijk de volwassene imiteer- I de; van ware kinderlijkheid mocht geen sprake zijn. Dat dit ook tot uiting kwam in het godsdienstonderwijs is wel duidelijk: er werd bepaald geen rekening gehouden met het feit, dat een kind anders 1 tegenover religieuze begrippen staat dan de volwassene en dat wone kinderboeken voortkwa men. In de periode 1905-1910 heerste er een niet geringe bloedarmoede in de kinderboe kensector; er was gebrek aan goede auteurs. Uit een prijs vraag onder het onderwijzend personeel kwamen toen drie namen naar voren; twee ervan bleken toe te behoren aan één en dezelfde man; het was de schepper van de befaamde „In de Soete Suyckerbol", onder wijzer W. G. van de Hulst en hij debuteerde toen met „Van een klein meisje en een grote klok", dat nog steeds wordt uitgegeven, en met „Willem W'ijcherts"; het eerste behan delt de avontuurtjes van twee kosterskinderen bij de kerk; het tweede, voor oudere kin deren (1016) de ervaringen van een Alkmaarse jongen bij de Watergeuzen. Talloze Ne derlanders zullen zich deze beide eerste „bestsellers" van Callenbach herinneren! Wie nu de catalogus bekijkt, waarin de jeugdboeken die uitgegeven worden, zijn vermeld, komt vele befaamde namen tegen van schrijvers en schrijfsters, die ook voor volwassenen heb ben geschreven. Om er enkele te noemen: Anne de Vries heeft voor kleintjes van 610 jaar o.a. „Het kleine negermeisje" geschreven en „Bertus en Bru no", „Toen Jezus geboren werd", „Dagoe de kleine bos neger". Ook Karei Norel wendde zich tot het kind, even als Jaap ter Haar, Mevrouw Jongejan- Groot, Klaas van der Geest, Nel Verschoor-van der Vlis. Ab Visser, Jo Kalmijn- Spierenburg en Cor Bruijn. (Advertentie) Vervolg van pagina 3 Waarom? Wat is het verband tussen Kerstmis en de Rood- borst? Allereerst is het diertje in folklore en volksover levering het meest-geliefde vo geltje en het bijgeloof heeft, eeuwenlang reeds, de rood- borst en de winterkoning bij zondere waarden toegedicht en ze dan ook beschermd. Behal ve op één dag in het jaar, dat de diertjes gedood mochten worden om dan, in een plech tige optocht, versierd met groen en rood lint, óp een klei ne draagbaar, ter aarde besteld te worden. Men voert deze ge woonte terug tot de dagen, toen de dood van de koning die geofferd werd, dienen moest om onheil van de stam af te wenden. In Engeland wor den nog de liedjes overgeleverd, die men tijdens deze merk waardige plechtigheid placht te zingen. Daar deze nogal griezelige festiviteit op de 24ste december plaatsvond, is het niet moeilijk het verband te zien tussen Kerstmis en de roodborst. Dat het rode borstje ook een rol speelt is wel. dui delijk; de legende wil, dat de kleine vogel, trachtend het Lij den van Christus te verlichten toen Hij op weg was naar het kruis, een doom uit de door- nekroon trok. waarbij er een druppel bloed op zijn borst viel en daar, vanaf die tijd, voorgoed bleef. Na de ernstige, echte rood borstjes, kwamen, in de jaren '70, de aangeklede, komische vogeltjes. Ze hadden hoedjes op, jasjes aan, droegen mand jes en parapluutjes etc. en ge droegen zich hoogst-menselijk; ook zag men ze regelmatig sleedjes trekken of ingespan nen zijn, door een kind, voor een karretje met dennegroen. Verzamelaar King had, al in de jaren '80, tien delen vol met roodborstjes in allerlei stijl en soort. Er móest een reactie op volgen; het blad „Punch" viel de roodborst zelfs rechtstreeks aan. Verklaart dat misschien de kaart die eens zo'n enorm succes werd: de dode rood borst, op de rug liggend, met de pootjes omhoog? Na de roodborst kwam de mooie pauw aan de beurt; niet om zijn traditionele waarde, maar gewoon vanwege zijn schoonheid. En intussen groei de het woud met hulsttakken, mistletoe, klimop en kerstro zen woest uit. Poesen als men sen gekleed, honden, buldog- jes, apen en varkentjes traden ook op de voorgrond. En dan waren er de jachttafrelen en de postkoetsen en de komische prenten met Oudjaar als oude Een oude truc-kaart die uit gegeven werd in de periode tussen 1885 en 1890. De foto van deze kaart, die zo gevou wen kon worden dat zij in een enveloppe kon, toont de kaart in uitgevouwen toe stand: een ledikantje met een kerstkindje erin en erachter een wakende engel. Op het dekentje staat de heilswens voor een gezegend Kerstmis. De kaart meet 7J^ bij 6 cm. man en Nieuwjaar als brutaal kleutertje. Er waren series van prachtige zeilschepen, die groot succes hadden en tóen kwamen eerst de mooie, kleine meisjes. Het waren creaties van de schilder W. S. Coleman en hij deinsde er niet voor terug ze af te beelden in allerlei staten van naaktheid en halfontkleed- heid. Dat dit echter in pure onschuld gebeurde is wel dui delijk. Het waren meisjes, die nét in de bloei van eerste vrouwelijkheid begonnen te komen (1314 jaar oud) en ze waren in die jaren hoogst populair. Ze zijn trouwens, te- kenkundig bezien, heel smaak vol en mooi. En na de mooie, jonge meisjes, kwamen de mooie, jonge vrouwen, maar die zaten, in fraaie gewaden, peinzend voor zich uit te kij ken en er was geen sprake meer van badscènes, zoals bij de kleine meisjes Ten slotte: hoe groot de in ventiviteit van de mens wel is, kan waargenomen worden bij de z.g. truc-kaarten. Alle be zorgden één of andere verras sing in de vorm van een fluit- toontje, een sjirpje, een merk waardige onverwachte voor stelling en andere grapjes. Bij het openvouwen van een dub bele kaart kreeg men, in vele gevallen, een tafreeltje in ver schillende dimensies te zien. Soms ook schepen, landschap jes, etc.; nu eens werd parfum gebruikt, dan weer kon men door het openen van raampjes in de afbeelding, binnenkij ken bij feestelijke of intieme gebeurtenissen. Er waren kaar ten, waarop scheepjes op en neer deinden en harmonika- kaarten, die bij het openen, een reeks mensen in fraaie kle ding toonden, die elkaar een tuiltje bloemen overhandigden Er waren kaarten die opgezet konden worden engelen die klokken luiden): kaarten als portefeuilles, waaruit geld viel: kaarten die bloeiende rozen openbaarden die onstonden als men aan twee lipjes trok. Er waren en zijn kaarten, die de hele kerststal toonden in reliëf: kaarten die, door aan een lipje te trekken een geheel andere afbeelding toonden dan men eerst zag en kaarten, Viè»F. (Nrd Br waarop een danseres de benen kon bewegen. Het is te veel om op te sommen. Zeker is dat geen onderwerp werd ge- j schuwd en zowel de eerste als de tweede wereldoorlog speel- j de zijn gruwelijke rol met 1 tranerige soldaten in loopgra- i ven en kloeke verpleegsters. 1 En dat iedereen, maar dan ook iedereen, getroffen werd dooi de kerstkaart en de kerstge dachte daarachter, bewijzen wel de kaarten die Koningin Wilhelmina ontwierp en ook Churchill.

Allerhande | 1968 | | pagina 5