Waar komt de kerstboom vandaan Fondue-set 108.- OVERAL ALLERHANDE In witte winternacht werd 's werelds mooiste kerstlied geboren OPGEKLOPTE BRAADBOTER GESCHIKT VOOR BOTERHAM CASTOR 2000 98.- 248.- 226.- PATÉ DE CAMPAGNE Gouden armbanden Chippendale styled serviezen V Groeiende welvaart alleen kerstboom Gouden manchetknopen Clubprijs Clubprijs Clubprijs Clubprijs Clubprijs Mtesr,t:V :1:\' v - (Jy/t Clubprijs Herdenkingskapel Arm gestorven PMC presenteert: Speciale eisen oak met de feestdagen NOACK 2 ALLERHANDE A DECEMBER Zwartmetalen réchaud op roodkoperen onderblad. Koperen pan met krasvaste nikkelen binnenwand. Erbij: 6 fondue-vorken. Vw 57.50, Bestelnr. F-815. Chic, klassiek model met fijn geciseleerd dessin. 14 ka raats goud. Gewicht 10 gram Vw 120.-. Bestelnr. F-291. waarvan52.-inPMC-cheques Moderne schakelarmband met 16 platte schakels. Leng te 19.5 cm. Gewicht 15 gram. 14-karaats. Vw 170.-. Bestelnr. F-288. waarvan52.-in PMC-cheques Gladde slavenarmband Nauwelijks zichtbare slui ting. Gewicht 15 gram. 14- karaats. Vw 165.-. Bestelnr. F-271. waarvan52.-inPMC-cheques Voornaam, glansvol verzil verd. Koffie of theepot, sui- kerschaal, melkkan en on derblad. Koffieservies Vw 398.-. Bestelnr. F-245; waarvan52.-in PMC-cheques Theeservies Vw 370.-. Bestelnr. F-240. waarvan52.-In PMC-cheques Vraag gratis catalogus waarin volledi ge gegevens u - j~ //'Cl4 v imm -t.j. - In PMC-cheques A 'rr itf; k Een afbeelding van de originele partituur van Salie nacht, heilige nacht" is te zien in hel museum van Hallein. Aandachtig luisterden de Oberndorfers in hun oude kerk naar de nieuwe melodie en de nieuwe woorden, die eigenlijk helemaal niet nieuw waren. Zij voelden het toch- om zich heen, zij wisten toch dat het zo was. De pastoor en de mees ter hebben het hun voorgelezen en het koor heeft het zo prach tig gezongen, zo mooi als de winternacht zijn kan wanneer het windstil is, als de sneeuw valt en de sterren aan de he mel schitteren; als alles rustig is, niet alleen buiten, doch ook binnen in de. mensen. Zoals het 'is met Kerstmis. „Stille Nacht, Heilige Nacht". -De Oberndorfers wisten niet, dat zij een wereldpremière bij woonden, dat zij getuige waren van de geboorte van een lied, dat meer is dan een lied. Zij wisten slechts, dat dit lied op dezelfde middag ontstond, waar op het orgel van de oude Sint- Nikolauskerk plotseling on bruikbaar werd. Zo hebben zij het mij de af gelopen zomer bij mijn bezoek aan Oberndoff verteld, waar ik tevergeefs haar de oud? Sint Nikolauskerk zocht. Dit Gods huis, werd ruim vijftig jaar ge leden tot puin. Alleen een ou de watertoren bleef staan als getuige van deze gedenkwaar dige kerstnacht. Daar waar eens de kerk stond, werd een herdenkingskapel op gericht, waarheen bezoekers uit alle delen van de wereld komen en hun namen in het gastenboek schrijven. Men vertelde mij nog, dat na de geboorte van het kerstlied de pastoor in het voorjaar de beroemde orgélbouwer Maura- Een gebrandschilderd raam, in de herdenkingskapel te Oberndorf. In het bovenste gedeelte de beeltenis van de tekstdichter pastoor Joseph Mohr. cher naar Oberndorf heeft uit- gènodigd, om het oude orgel te repareren. Reeds op de eerste dag hoorde MauraCher van het lied „Stille Nacht, Heilige Nacht". Hij nam tekst en mu ziek mee naar Tirol. Twee kooplieden, de gebroe ders Strassner die op alle Eu ropese markten handschoenen verkochten, hoorden het nieu we lied. Dertien jaar later zon gen zij het in Leipzig voor de Katholieke Congregatie. Van hieruit drong het lied overal in de wereld door. Overal zong men het lied, maar bijna nie mand wist de namen van de- componist en van de tekstdich ter. Het was in 1854, achtender tig jaar later, dat de Konink lijke Kapel in Berlijn hierover inlichtingen inwon. Franz Xaver Gruber, die in- Sinds juli van dit jaar is het nieuwe produkt braadboter on der de naam boterconcentraat in de handel gebracht. De die pe stilte, die aanvankelijk rond dit nieuwe produkt heerste, werd begin september doorbro ken door een opzienbarende te levisie-uitzending, waarin werd aangetoond dat met wa ter opgeklopte braadboter de oorspronkelijke eigenschappen van verse boter herkrijgt, waardoor het produkt op de boterham kan worden uit gesmeerd. Hiervoor moet de 250 g braadboter met 38 g wa ter ofwel vier eetlepels in een mixer worden opgeklopt. De boter krijgt hierdoor het uiter lijk van verse boter. Hij doet alleen wat luchtiger aan en de smaak lijkt iets minder vol. De kleur wordt echter, in vergelij king tot die van verse boter iets lichter. Opgeklopte braad boter is minder lang houdbaar dan verse boter hoewel eerstge noemde nog per merk uitoen kan iopen. Deze openbaring bracht een ommezwaai te weeg in de pas sieve houding van de consu ment ten aanzien van dit pro dukt. De proeven, die de afge lopen maanden met braadboter zijn genomen hebben in het al gemeen positieve eigenschap pen aan het licht gebracht. Goede jus Bij het bakken en braden met het concentraat ontstaat voldoende bruin bezinksel, zo dat redelijk goede jus kan worden verkregen. Ook voor de bereiding van fondue bourguig- nonne is het boterconcentraat uitermate geschikt gebleken, omdat het niet spettert. De resultaten met braadboter in gebak zijn verschillend. Voor deegsoorten, waarin eieren zijn verwerkt, zoals bijvoorbeeld cake, kan het heel goed worden gebruikt. Voor boterkoek daar entegen is het concentraat min der geschikt omdat het harde en brokkelige resultaten geeft. tussen organist van Halleins Stadskerk was geworden, schreef op 30 december 1854 een brief naar Berlijn, waarin hij het verhaal over het ont staan van het lied en enige bij zonderheden betreffende de schrijver en de componist mee deelde. In deze brief staat, dat pastoor Joseph Mohr op 4 de cember als hulpprediker in Wagrein bij Salzburg stierf. Men heeft hem zeer vereerd, maar hij stierf toch zo arm, dat men hem op kosten van de gemeente moest begraven. Franz Xaver Gruber plukte al evenmin de vruchten van aardse roem. Hij verdiende dan wel als organist van Hal lein zijn dagelijks brood, maar zoals tijdgenpten vaststelden, waren beidén, tekstdichter en componist van het lied, dat in elke kersttijd weer miljoenen ontroert, even arm als de schaapherders op weg naar Bethlehem. De hoeveelheid water in de trommel wordt automatisch op het juiste niveau gehouden. Een belangrijke veilig heidsmaatregel is, dat de deur niet kan worden geopend zo lang er een programma staat ingeschakeld. Op een speciale indica tieschijf kan men precies afle zen, hoever het af te wikkelen programma is gevorderd. Special „wash and wear" programma. Ook aan overhem den gemaakt uit moderne no- iron textiel, is bij de Castor 2000 gedacht. Bij de program ma's 3 en 5 is niet alleen, het centrifugeren weggelaten, maar ook het volautomatische af pom pen van het laatste spoelwater. De was blijft dus in ruim wa ter staan, tot dat u de machine laat spoelen en afpompen. Daarna haalt u de overhem den er direct uit. Zo voorkomt de Castor 2000 dat de overhemden verkreukeld uit de machine komen. De ma chine wacht- tot dat u het water afpompt. De huisvrouw die de belang rijke stap neemt, kan altijd re kenen op de mannen van de PMC Service Afdeling in Hil versum, die niet alleen voor goede service zorgen, maar bo vendien hun best doen de eventuele kosten zo laag moge lijk te houden. En u hoeft geen dagen vergeefs thuis te blijven wachten tot de tovenaar verschijnt, want hij stuurt eerst bericht wanneer zijn be zoek tegemoet kan worden ge zien. De Castor 2000 kost 698. waarvan min. 52 in PMC- cheques. Het bestelno. is A-220. Het Nederlands Katoeninsti tuut heeft een onderzoek doen instellen teneinde het „pro fiel van een groeimarkt" glas helder te omlijnen; Die groei markt dan betrof de vrije-, tijdskleding. In het boekje met de resultaten van dat on derzoek, „Vrije tijd kleedt zich" geheten, kan men lezen op welk een opzienbarende wijze de „vrijetijdsbescha- ving" (zoals dat heet) zich ontwikkelt en tevens hoezeer onze welvaart groeiende is. de zaterdag was een volle werkdag en de zondag was lang niet brandschoon in dat opzicht. Hij verdiende, in al die werkuren, maar net hei zout in de pap en dat weer noopte hem elk uurtje dat ex tra ter beschikking kwam al was dat vrijwel onmoge lijk ook nog te besteden aan streven naar inkomsten etc. Met andere woorden: van vrije tijd was geen sprake. Pas toen de industriële revolutie de welvaart deed stijgen, be gon er enige hoop te gloren voor onze voorouderen. Er ontstond een zekere welvaart ook voor de grote massa. Nu is de situatie zo: de gemiddel de koopkracht is viermaal zo groot als die in 1850 en de arbeidstijd is nagenoeg ge halveerd. Dat zet zich voort: in 2000 zal het gemiddelde in komen meer dan verdubbeld zijn en zal de arbeidstijd rond de 38 uur per week liggen. Vrije tijd stelt eisen De sterk-groeiende vrije tijd en de langere vakanties, doen nieuWe wensen ontstaan. Wel vaartsstijging én vrije tijd in combinatie stimuleren het met- vakantie-gaan. In 1954 gin gen 4.2 miljoen Nederlanders De tijd om uitstapjes te ma ken (ook naar het strand) en het geld om zich daarbij aan gepast en prettig te kleden, ontbreken ons niet meer. Wij kunnen nu de leukste dingen kopen voor onze vrije tijd. Hier twee modellen van frotté, ..Sam my" en „Nadja" van EGERIA. Sammy" Is een badjas met reverskraag en opgezette zak ken; „Nadja" is een jurkje met ruimvallende rolkraag en (nge- zette zakken. Overigens: de de mannequin, hier getoond, Is degene die Günther Sachs op het moment troost voor het verlies van Brigitte Bardot. Alleen een kerstboom maakt nog geen kerstfeest! Echte kerstsfeer betekent meer: fees telijkheid met een toon van bezinning. Het zijn dan ook de kleine, liefdevol uitgekozen en smaakvol opgestelde extra aar digheidjes, die zulk een be langrijke rol spelen, daar zij de kerststemming in het ver trek oproepen. Kaarsen heb ben hier natuurlijk ook een grote functie: In mooie kan delaars of kaarsenhouders zul len zij de .intimiteit van het huiselijke bij-èenzijn in krach tige mate accentueren. Hier twee modellen kaarsenhour ders; beide van ROSENTHAL. Stervormige, die het licht van de bewegende kaarsenvlam veelvoudig vangen, zijn één voorbeeld van fraaie vormge ving, de vaasvörmige (model „Polaris") zijn er een ander 'voorbeeld van. En dat niet alleen in zuiver- materiele zin; ook in de zin van meer tijd ter beschikking te hebben dan vroeger het geval was, om daarin te doen wat men wil. De Europese mens leefde, in het midden van de vorige eeuw, nog in een ake lige vicieuze cirkel van werk, lage beloning en lange werk tijden; hij zwoegde zo'n 12 tot 16 uur gemiddeld per dag en De toenemende vrljetljd en de toenemende welvaart hebben de omzetten van vrijetijdskleding met sprongen doen stijgen. De man, vroeger een zwoeger met vrijwel geen vrije tijd (in 1850 werkte hij 12 tot 16 uur per dag) koopt ook steeds meer kleding die bestemd is voor zijn vrije uren. Hier een model met slankmakende streep over schouder en mouw van Wash- cryl. De vrouw draagt een Dio- len jurk met dwarsstreepeffec- ten. Beide modellen zijn van BITZER ZUR ROSE. met vakantie; in 1967 waren dat er al 9 miljoen. Het aan tal hunner die naar het bui tenland gaan, verdrievoudig de in dezelfde periode: van 0.9 miljoen tot 2»8 miljoen (1966). De auto en het ge groeide autopark (van 157.000 in 1951 tot 1 Vï miljoen in '66) maken uitstapjes groot of klein mogelijk; dat kost geld. Nederlandse vakantiegan gers geven in eigen land uit voor plm. 900 miljoen en in het buitenland (in 1966) zo'n 1300 miljoen. Voor het jaar 2000 verwacht men een totaal van 8 miljard gulden! Ook op andere wijze dan vakan tie-gaand spenderen wij geld ter opvulling van de vrije tijd: in 1962 bezat 33 procent der Nederlandse gezinnen een platenspeler; in '67 was dat 50 procent. In '64 werd voor 40 miljoen aan grammofoon, platen verkocht; in '67 al voor 100 miljoen. Doe-het-zelf-artikelen in '67 groeide de omzet uit tot bedrag van 110 miljoen. Bo ten: één op elke 150 inwo ners heeft een boot 80.000 totaal!); tenten: in, '60 huis den we in „maar" 45.000 ten ten; in '66 waren het er al 90.000. Caravans: in '57 wa ren het er 3300; in '67 liefst 72.000. Dat is 20 maal zoveel. En wat de vrijetijdskledinj aangaat: aan shorts, wind jacks, anoraks, parka's, week enders, spijkerbroeken slacks werd in 1962 voor 131 miljoen omgezet; vorig jaar was dat al 248 miljoen (toe name van 90 percent!) De geleerden beweren dat men de oorsprong van de kerstboom, terug kan voeren tot een oud bijgeloof dat stoelde op de aanbid ding van bomen. Anthropo- logen zeggen dat het her leven van deze „aanbid ding"^ (als men het zo zou willen noemenberust op een primitieve bomenver- ering die men overal bij oude volkeren aantreft. Virgilius sprak over de Ro meinse gewoonte om, teneinde god Bacchus te plezieren, maskers op te hangen aan pijnbomen. De Arabieren vier den jaarlijks een feest en hin gen dan aan hun dadelpalmen mooie kleren en vrouwensiera den. In Perzië en India werden van goud en zilver vervaardig de bomen met juwelen versierd en meegedragen in de optocht bij het feest van de voorjaars dag- en nachtevening. Op som mige Griekse eilanden voeren nog heden de boeren versierde stokken mee, waaraan kransen zijn opgehangen van mirtetwij gen en olijf en die omwoeld zijn 'met gouden papierbanden, als zij eer gaan bewijzen aan de Aardgod. Pas op het einde van de zestiende eeuw is de kerstboom ontdekt. In het be gin van de achttiende eeuw was de boom algemeen inge burgerd op het vasteland van Europa, al was hij meer te vinden bij Protestanten dan bij Katholieken. Eerst stond hij al leen in woningen; later echter werd hij ook in de kerken ge- plaast en in bepaalde geval len ook op de kerkhoven. Geleidelijk aan herwint de kerst boom ook zijn plaats in de le- gendenschat. Men ziet dan hoe oude heidense legenden versmelten met de „nieuwe" godsdienst, die het Christen dom in de heel-vroege middel eeuwen nog was. Zo is er het verhaal dat toen Christus werd geboren alle rivieren gevuld bleken met wijn en de bomen bloeiden te midden van sneeuw en ijs. Ook hier her kent men de vrolijke „bloei" van onze kerstboom. Sommigen menen dat ook de bloei van een bepaalde doornstruik die feitelijk tweemaal per jaar bloeit, n.l. in het voorjaar en soms slechts enkele dagen of zelfs uren ook rond de 6e janu ari, aanleiding is geweest tot deze legende (men dient hierbij te weten dat de oude datum van Kerstmis de 6e januari was.) De mooiste kerstboomle gende is wellicht wel die over de Boom-des-Levens. Daar wordt in verteld dat Adam op sterven ligt en dan Seth weg zendt naar de Tuin van Eden om te vragen om de olie der genade. Deze wordt Seth ge weigerd. De Engel van de Tuin van Eden echter geeft Seth een twijg afkomstig van de Boom-des-Levens en raadt hem aan deze te planten op het graf van zijn vader. Uit deze twijg groeit dan, in de loop der eeuwen, de boom waarvan Mo- zes zijn wonderstaf snijdt. La ter wordt de boom gekapt en blijft als onnut liggen om. juist daarom, te worden gekozen teneinde hout te leveren voor het kruis van de kruisiging. Zc wordt de dode boom opnieuw Boom-des-Levens. Advertentie V.I.F. Heeze, CNrd Br.) (Advertentie) iiiiiiiimiiiiiiiiii'iiiiiiiiilüiu Heerlijk.héérlijk voordelig tijdelijk van 1.10 voor 98 ct! 'n Verrukkelijke Franse "Hausmacher" met stukjes lever en vlees. Geraffineerd gekruid. H< bijzonder op broodjes en sandwiches. In dikke plakken bij de hors d'oeuvres, gegarneerd met mayonaise of ketchup. In blokjes bij de borrel, of vermengd met boter als pikante vulling voor soesjes tUlr HOFLEVERANCIER Koninklijke Fijne Vleeschwaren- en Conserven Fabrieken N.V. AMERSFOORT siiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiurn

Allerhande | 1968 | | pagina 2