Aan de „eeuwige jeugd' kunt u zelf veel doen! Als we als een schoonheid te voorschijn willen komen iOUVENIR VAN EIGEN SODEM IS ONBEKEND BOMEN VLIEGEN DOOR DE LUCHT DIE TWEE UREN MOETEN ER BESLIST MAAR AF Wennen in Amerika Wollen strikken Asperine halen •A. Krulspelden Kaarten wel Blik op blikjurken - VEELAL EEN KWESTIE VAN ERFELIJKHEID - Met een kluitje Winkelen in Amerika is winkelen in de wereldmaar CEMBER 1968 ALLERHANDE E 15 Gaat u naar Griekenland, tien tegen een dat u na vakantie met iets terugkomt dat overal in die leuke jnkelstraatjes is te vinden, maar dat je verder ter we- >|d nergens tegenkomt. Op de overdekte markt in het jrkse Istanboel kunt u lekker afdingen op de prijs van paar echte Turkse muilen geen plek ter wereld jar je hetzelfde kunt uitzoeken in het pottenhakkers- jpkeltje, uit Denemarken kunt u de verrukkelijkste n en de gekste soorten klompen meebrengen. Onze »en klompen trouwens brengen ook iedere buitenlan- in verrukking en als die buitenlander wil, kan hij ons een echt stukje Delftsblauw en Delftswit mee- onen- U die landen (denk ook eens Rusland!) hebben die ty- e dingetjes, waarover ie- n meteen zal roepen „He, komt dat vandaan", wan- u ze thuis in de huiska- hebt neergezet. jl dan zijn we nu in Ameri- m we gaan zo na de eerste van wennen aan de •rschillen met Nederland York zes uur verschil, Angeles negen!) winkels ipen om nu eens „iets Amerikaans" te kopen. En is er dan niet. Met dien inde tenminste, dat nie- in Amerika een souvenir it verwachten in de trant de vaas uit Griekenland, ;aftan uit Turkije of de ipoppen uit Nederland, eigenlijk, een continent groot is dat er alles, dan ook alles is te vin van de Rockey Mountains prairies, van de ranches Texas tot Manhattan met wolkenkrabbers in New Maar het zakje met ■eters vermeldt dat het is oduceerd in Finland, het rdrachtpopje (Russisch orbeeld) is „Made in Ja- en de snoezige ba- loentjes met de dan wèl :h Amerikaanse kantjes, al geïmporteerd uit Japan, een lollie wil aanschaffen ieder Amerikaans klein je in de mond heeft, wan- 'ze geen kauwgum kauwt: gemaakt in Tsjechoslo- Ije! dan maar met dat idee ,een echt Amerikaans sou- waar iedereen thuis :n over zal beginnen te ten. Het winkelen in Ame- zelf is al herinnering en idpnken genoeg. Er zijn wa- huizen waar onze Neder- Jse supermarkts wellicht iderd keer ingaan, gigan- gebouwen waarin dan bakken staan met sta- van de gekleurde wollen een die op dit moment alle frikaanse tieners in het dragen. Het zijn eigenlijk dikke strengen Smyrnawol waren in Amerika al ja- e krijgen, maar dan alleen estelijke touwtjes om een ardagskadootje mee in te :n. En opeens, een handig nd die daarmee iets met Strikken verzint en men nu ook kijkt, in Los (eles. New York of Toronto önada. overal die meisjes wolletjes bovenop het 'oor vijftien dollarcent bent ?r de eigenares van. Even i de wol naar de kassa, vijf cent neerleggen en .Ja, dan is daar die ndame met haar vuurrode n en tandpasta-lach die roept: „He, schatje dat tweinig niet?" iweinig, en het kostte vijf dollarcent? Klopt ook wel, prijs staat op het onder van aankoop zelf, maar assamevrouw rekent daar haar baas nog eens twee reent belasting bij (En dan wij in over onze BTW, Kting Toegevoegde Waarde, Biets nog nooit ergens is mond). maar weer uit het wa- huis. langs de etage lakens badhanddoeken (toch goed een souvenir?) en de etage *pjes weer naar boven, naar uitgang. Wie nu opeens fdpijn voelt opkomen, kan Btueel met auto en al een foeek inrijden en zonder er uitgestapt hoeft te wor- het favoriete merk aspirine een rek pakken Wie nog beetje luier is, rijdt de au- W vlak onder een winkel puin, want dat kan door ftgrondse garages. En wie finaal geen zin heeft een te verzetten, die blijft ge- 1 thuis om zijn aankopen **n. Klinkt even gek, maar ook postorderbedrijven ^ard en daarbij kunt u al- al door een bon in te vul- éi een stukje van uw eigen "bij te sluiten, een comple- Postiche bestellen. Niets zo nieuw in Amerika, of het waait wel over naar Europa, want in middels kunt u dat grapje ook hier in Groningen of Tilburg uithalen. Maar zover dat we valse kuiten (van heel zacht schuimplastic) per postorder bestellen zijn we nog niet en in Nederland loopt waarschijnlijk ook nog niemand met een pan ty die opvulbillen heeft. „Niemand die het ziet", aldus adverteren de postorderbedrij ven hiervoor, maar wat we in Amerika dan wel zien, is de mode van de Amerikaanse vrouwen. Een mode, waarin al les mogelijk is. Wie wil, kan rustig met krulspelden in het haar een vliegtuig instappen en dat gebeurt dan ook, maar nu beschouwen Amerikanen een vliegreis alsof het een uitstapje met een bus is. Alles kan, niemand die gillend op straat valt wanneer er in het duurste hotel van een stad een mevrouw in Bermuda-short naar binnenstapt, niemand die opkijkt wanneer de man naast haar een smoking zou dragen. Paars, geel. gillend blauw, alle kleuren, alle lengtes, alle mo dellen, alles goed. Nog steeds denken we aan „een typisch Amerikaans sou venir"? Helaas, de cowboyhoe den komen ook uit Japan, maar de leuke kaarten die Amerikanen overal voor ge bruiken komen dan weer wel uit Amerika. Kaarten voor mensen die ziek zijn met een gek prentje erop, kaarten met soms wel bittere teksten, uit- vouwkaarten met grapjes die melden: „Ik mis iemand....jou". En dan: ja, toch iets wat nie mand ooit ergens anders zal kunnen kopen. Maar we moe ten dan wel de Amerikaanse grens over, naar Canada, het land van de trappers, het land van bergen, maar ook het land dat delen heeft die doodgewoon op de omgeving van Aalsmeer lijken. ff osa confectie (aldus zagen wij, met liclile verwondering) gebruikt, voor de verpakking van haar kreukvrije mini- jurkjes, fraai gedecoreerde bussen. Is dat nieuw? nor ons land wel: in het huitnn- l.uicl echter (Y.S., Australië, Duitsland) past men zulk een grapje reeds langer toe. De jurkjes (want daarom gaat heti zijn van kreukvrije jersey of crcponette gemaakt en ze zijn hippie-achtig. Dat geldt zo- wel liet model, het dessin als ile roklengte. Zn'n jurkje in blik is wel gek; en als het blik leeg is, kan het gebruikt wok-den voor biscuits. Inlich tingen bij Wnsa, Confeetie- rentrum Amsterdam, tel. 020- 15 61 56. „Een echt Amerikaans souvenir" leveren nog de Indianen, die er normaal niet bijloven als deze Winnetou, maar eerder als een soort cowboys. Hun handwerk ivordt verkocht in spe ciale winkeltjes, die tot doel hebben dat oude handwerk hoog te houden en voor de toekomst te bewaren. Daar, in Canada, zijn winkel tjes die bevoorraad worden door de Eskimo's in het hoge noorden en de nog overgeble ven Indianen in de reservaten (die er normaal zónder veren tooi bij lopen). Het zijn win keltjes die nog het oude hand werk verkopen en ze zijn in gesteld door een vereniging die dat handwerk wil bewaren voor de toekomst. Daar hangen de pelsjassen en de Amerikaanse pijlenko kers, de hoofdtooien la Win netou en de prachtig gebor duurde leren moccasins. Daar zijn de Amerikaanse geldbui- deltjes te krijgen, de pijlen met een stenen kop en de jur ken van de squaws, de India- nenvrouwen. De Eskimo's leve ren popjes die zijn aangekleed met een jasje van echte nerts en speelgoedjes van hetzelfde bont. Maar helaas, die dingen zijn dan weer bijna niet te betalen. Nu zitten Nederlanders aan de andere kant van de oceaan dan ook in een moeilijk parket: ze hioeten de dollars met hun gul den duur betalen en zoals al tijd zullen ze het nooit afleren om „vreemde" prijzen pijlsnel om te zetten in harde Hol landse guldens. „En dat is wat jullie dan moeten afleren", zullen de Amerikanen vriendelijk lachen, zoals ze ook lachen wanneer ze horen dat Nederland televisie heeft van zeven tot half elf 's avonds. De Amerikaan kiest 24 uur per etmaal wit zes of meer stations, die allemaal in kleur uitzenden. Maar zoiets als klompen lieb- ben ze weer niet. Een vrouw, die 's mor gens langer dan normaal voor de spiegel staat tien tegen een dat ze de avond tevoren gezelschap had van een veel jonger uitziende vrouw, die misschien wel ouder dan zijzélf was. En inderdaad, er zijn ook vrou wen van veertig, die eruit zien of ze net 28 zijn ge worden. Laten we het nu eindelijk eens horen, wat doen die vrouwen dan toch? „Vaak niet veel", antwoordt het Duitse maandblad „Jasmin" en het vervolgt: „In veel gevallen is dat eeuwig-jong eruit zien een kwestie van erfelijkheid". Het verhaal van het waarom is interessant genoeg om het in het kort hier te herhalen. „Eeuwige jeugd" kan dus een erfenis zijn v.an een moeder of vader, het is een kwestie van organen die minder snel oud worden dan normaal en een bepaald type huid kan bijvoor beeld ook ge-erfd zijn. Donkere kringen Benijdenswaardig de vrouw die hierop zichzelf kan betrek ken. Maar de natuur is niet tegen iedereen zo vriendelijk: er zijn bijvoorbeeld al meisjes van twintig met donkere ran den om de ogen en dat is dan geen kwestie van een on geregeld leven met weinig slaap, maar ook al iets dat van ouders op dochter kan zijn overgegaan. Een dunne huid onder de ogen is de oorzaak van die donkere kringen, en dat type huid kan dus worden over-geërfd. Vrouwen met een vol. rond gezicht hebben meestal een dikkere huid met dikkere on derlaag en dat heeft dan weer tot gevolg dat in dat type huid zich minder snel plooien en vouwen gaan aftekenen. Nu heeft ieder mens binnenin zich een aantal klieren en zo zijn er vrouwen, die een aantal zo goed werkende klieren hebben, dat, hun gezicht bijna nooit „te kent". Dat zijn vrouwen die bij de zwaarste crises in hun leven uiterlijk geen enkele verande ring ondergaan: ze bestaan dus. Een oorzaak van „snel oud worden" kan een vermage ringskuur zijn. Wanneer het goed is, wegen we op ons veer tigste nog net zo weinig als toen we 28 waren, Dat is een zaak van opletten of mén aanleg heeft tot dik-worden en ook een zaak van nooit meer eten dan de maaltijd waarmee men voor de gezondheid kan volstaan. Vrouwen die daaraan nooit hebben gedacht en een verma geringskuur ondergaan, lopen het risico snel plooien in het gezicht te krijgen. ..Want wat eenmaal is uitgerekt, springt nooit meer precies op de plaats van vroeger terug", zo is te le zen in ..Jasmin", dat daarbij wel doelt op een zeer uitge breide vermageringskuur voor zeer dikke vrouwen. Del middel En dan nu eindelijk het mid del om er met veertig veel jon ger dan veertig uit te zien. Het is echter nergens te koop: naarmate men gelukkiger, zelf bewuster en tevredener is. zal het gezicht mooier en jonger zijn. Moeilijk, om die drie ge noemde eigenschappen achter uw naam te zetten? Dan is er maar één oplossing: de zorgen doodgewoon lichter opnemen en steeds meer din gen langs u heen laten gaan. Weet, dat u bijvoorbeeld nog wel eens met de problemen van uw man rondloopt, terwijl hij ze zelfs op kantoor al lang heeft opgelost die dag. Een voorbeeld: Doris Day, die als leeftijd 44 opgeeït. heeft verscheidene ongelukkige hu welijken achter de rug. maar ziet u dat aan haar? „Ik tracht dan ook voortdurend aan iets vrolijks le denken als ik me vervelend voel", heeft de filmster gezegd. „desnoods dwing ik me 's morgens rond de ontbijttafel te dansen en er bij te zingen." En Jacqueline Onassis heeft een keer gezegd: „Ik voel me jong door mijn kinderen en daarom zal ik er ook wel zo jong uitzien." Wel. omdat meer vrouwen dat wel eens hebben gezegd, moet er wel iets waars inzitten. Zoals de oude grootmoeders zeiden: „Als je ontevreden bent. word je lelijk." Misschien, met een beetje moeite.... En het is een feit, dat lachendé mensen nu eenmaal leuker zijn om te zien dan zeurpieten. Het kan wel eens ge beuren, dat mannen het beter weten dan vrouwen. Wanneer bijvoorbeeld (mannelijke!) deskundi gen van een cosmetica- concern dat zo groot is als dat. van wijlen mevrouw Helena Rubinstein, vrou wen over de hele wereld iets op het hart willen drukken, dan kunnen we misschien best eens hun raad opvolgen zonder te protesteren. De mannen hebben namelijk een pro- grammaatje opgesteld, voor iedere vrouw die ei- met kerstmis en nieuw jaar op haar best wil uit zien (Vinger opsteken, wie niet). U moet beginnen de dag voor „de grote dag of avond" de haren te wassen en in de krul te zetten, aldus de deskundigen. En wanneer u iets extra's wilt doen, denk dan eens aan een kleursham- poo of kleurversteviger of kleurspoeling. Goed, dat is dan punt een. We gaan maar uit van „een grote avond" en voordat die avond aanbreekt, moeten we lekker uitgebreid gaan zwem men in een heet bad, of een langdurige hete douche ne men. Armen en benen naspoe len met een ijskoude straal uit de douche, om de bloedsomloop te stimuleren Voordat de „grote avond" daar is, eerst een heet bad nemen en vervolgens een half uur naaf bed. (wel koud. wanneer men daar mee bezig is, maar twee mi nuten later is daar dat heer lijk tintelende gevoel onder de huid)! En dan heffen de deskundi gen een strakke vinger: als we als een schoonheid te voorschijn willen komen en alles goed willen verzorgen, dan moeten we daarvoor ten minste twee uur uittrekken. „En nu kunt u het druk heb ben of niet en duizend dingen verzinnen die nog op u wach ten, u moet die twee uur reserveren en u zult blij zijn met het resultaat", is het verhaal bij die opgeheven vinger. Wel, we zijn dus uit het bad en we gebruiken een fijne bo dy-lotion. Wie een maskertje wil nemen doet dat nu op het gezicht, oog-compresjes klaar leggen. wellicht nog even de haren in een krul draaien en dan onherroepelijk moeten we een half uurtje plat op bed gaan liggen, het liefst met de overgordijnen gesloten. Daarna kunnen we na goed ontspannen te zijn ge weest. u moet uiteraard niet voortdurend aan de kalkoen denken die nog niet klaar is met de make-up beginnen. De plekken, waar eventueel nog tekenen van vermoeidheid zijn te bespeuren wegwerken en dan is het het beste alles wat u gebruikt eerst een mi nuut te laten intrekken voor dat er iets overheen komt. Dan blijft de make-up langer houdbaar. Het is een kwestie van een keer proberen, die twee uur moeten er dan echt maar af (en natuurlijk kan dat, laten we maar zeggen, dat het doodgewoon noodzaak is) Daar staat-ie dan, in een hoek van de kamer, wel licht dezelfde hoek van al die voorgaande jaren, niet tè gek ver weg van het raam of de balkondeur, want straks beginnen die naalden te ruisen en dan moet het pad dat we met de stofzuiger er achteraan hol len niet al te lang zijn. Kortom: de kerstboom, ónze boom. Zo eentje van een gulden of vijf. zes en die is door gaans bepaald niet groter dan de heer des huizes is toch zeker een jaar of acht oud. En hebben we er een tot aan het plafond, zeg dan maar: Dag dertien jarige". Bij ons kost het geen moeite om aan een boom te komen. Op de straathoeken, via aan biedingen aan de deur, via de „vaste man die ze al jaren le vert" of de bloemenzaak al lemaal geen probleem. Maar als je nu ergens in Perzië zit of in de Libanon of in het land van generaal Nas ser? En als je in net Westafri- kaanse Sierra Leone woont, of in Liberia of op Madagascar? En je bent van Europese hui ze, je bent gek op kerstmis hoe kom je dan aan een boom? Er zijn elk jaar duizenden mensen die dat probleem op lossen. Ze zeggen: als er hele scheepsmotoren door de lucht naar het andere eind van de wereld kunnen komen, zou het dan niet met een kerstboom kunnen. En vooral onze Duit se buren zijn sterk in die ge dachte. terwijl wij Nederlan ders dan weer zorgen dat die bomen ter plaatse komen. „Voor een Duitser is kerst mis zonder boom geen kerst mis". zegt een van onze Oos terburen. En als Duitsers een gëemigreerd familielid hebben of een zoon of vader die er gens in het Miden Oosten „in de olie" zit. dan zorgt het thuis front, dat die boom er komt. Het is de K.L.M. die in de loop der jaren ontelbare bo men dwars over de wereld ge vlogen 'heeft en men wil ze graag aangeleverd hebben „met een kluitje grond en goed in het vocht". JViet goedkoop De -grote stroom van vlie gende kerstbomen vindt zijn weg (tegenwoordig vooral naar het Midden Oosten en Afrika) in de tweede en derde week van december, om de bomen zo vers mogelijk ter plaatse te krijgen. Zelfs naar Zuid-Afrika vlie gen die kerstbomen, hoewel daar toch wel aan een denne- boom te komen is, maar dat ts er niet een „uit het vaderland''. En de K.L.M. heeft er niets tegen: de bomen wegen njet vee], maar nepien verhoudings gewijs nogal wat ruimte in. Wel, die ruimte moet eenvou dig betaald worden. In Teheran kerstmis vieren met een echte boom is geen goedkoop grapje voor de fa milie. Maar er is niet veel fan tasie voor nodig om te begrij pen, wat die boom daar bete kent. IS HEINTJE AL HET VRIENDJE VAN UW KINDEREN HEINTJE. Albert Heijns Vrolijk - elke T4 dagen - .Jeugdblad Voor 12 ceni bij AH-Margarine

Allerhande | 1968 | | pagina 15