Bezienswaardigheden en sfeervolle restaurants rond de kerstdagen OVER DE GRENS GELEZEN TIPS VOOR TE MAKEN TOCHTJES 31 December - een beetje anders dan anders Welke naam is het meest verbreid? mm 12 ALLERHANDE DECEMBER 1968 Gelukkig is er Johan Botteweck, koster en kleermaker in Mechelen. Terwijl er in Limburg steeds meer kerst stallen verdwijnen, heeft hij enkele jaren geleden een stal gemaakt, een kleintje, die zo mooi is, dat sommige mensen er naar blijven kijken. Het met veel lappen en garen i?i elkaar genaaide tafereeltje zal in de komende weken weer worden opgesteld in de kamer van Johan Botteweck en de zijnen, aan de Pastoor Ruttenstraat 18. Iedereen mag er komen buurten, óók op de beide Kerst dagen en daarom is die kleine stal het hoofdschoteltje geworden van een kerststallenroute door het hopelijk dan met veel sneeuw en sfeer bedekte Limburg. Johan Botteweck ziet u graag komen. Hij zal u haar fijn uitleggen hoe hij, om een voorbeeld, te noemen, het kin- déke Jezus heeft gemaakt: ..met heel veel lapjes, jazeker, en met speciale naalden. Die had ik nodig o'm de oogwim pers eraan te krijgen". Het begin De route, die ook langs een groot aantal verlichte kerstbo men voert, begint in Valken burg. Even erbuiten, richting Klimmen, ligt al de eerste stal in de open lucht: op de Emma- berg bij de zendmast van de regionale omroep zuid. Kerststal numtnero twee, ook met levensgrote beelden van o.a. Maria, Josef en de drie ko ningen is wèl zo goed beschut ondergebracht in de kerk van Klimmen. De route gaat nu eerst weer een stukje terug in de richting van Val kenburg en buigt dan bij het bordje Mergellandroute (A.N.W.B.) naar Hulsberg en vervolgens naar Schimmert. Hier staat achter het klooster Paters Montfortanen (op De Bies) een kapelletje plus kerststal met beeldjes van ce ramiek. De volgende (vierde) uitbeelding van het kindeke in de kribbe staat in Beek (u komt er via binnenweggetjes) dat een knots van een stal koestert in de Hoolstraat. De beelden zijn van baksteen. 'Vervolg van de route: Geleen (kerststal in de buurtschap De Kluis), Urmond (verlichte kerstbomen), Elsloo en dan via het klapstuk van de Mergelland route (heuvels, bos) naar Bun- de. Van hier linksaf richting Meerssen (kerststal) en daarna rechtsaf via (Rothem, Amby en Heer naar Gronsveld: kerststal bij de kerk. Nu volgen nog Eijsden, Sint Geertruid (twee stallen) en nog steeds de Mergellandroute Noorbeek (kerststal in de kerk), Slena- ken, Vaals, Vijlen (kerststal in de kerk), Mechelen (koster Bot teweck), Wittem, Wijlre (kerststal in de kerk), Schin op Geul. de kerststal in het zeer romantische kerkje van Oud-Valkenburg en Valken burg. Wie dan nog niet is ver zadigd kan hier een kerststal gaan bewonderen aan de Her- kenbroekerweg. Het was een route van plusminus 100 kilo meter. De stallen, die kort voor kerstmis worden opgericht, blijven overeind tot Driekonin- dig reserveren is echt wel no dig. Het telefoonnummer: 01835—218. De heer F. Ackermans kookt omdat het een hobby van hem is. Hij is bovendien eigenaar van het hotel „Weltevreden"' in Berlicum en dat komt dus goed uit. Toen de verloving van prinses Margriet bekend werd, introduceerde hij zijn nu alom bekend geworden Tour- nedos fiancés en bij het huwe lijk van prinses Beatrix en prins Claus stond in Berlicum een diner d'Amsberg d'orange op het menu. Zijn grootste suc ces vinden wij zijn streekge- recht „offerween", zo genoemd naar het stuk varkensvlees (het offer) dat, gewikkeld in een bonte Brabantse doek (het ween) vroeger vaak werd over handigd aan mijnheer de pastoor. Met komplimenten van één van zijn parochianen. De moderne versie van Acker mans offerween bestaat uit ge- gemarineerde varkenshaasjes, druiven, stroaardappelen en een saus. Berlicum, dicht bij Den Bosch, met veel bos in zijn nabijheid, zal er met de Kerst dagen best gezellig op staan. Het restaurant Weltevreden is beide Kerstdagen geopend. Reserveren kan op nummero 04103—252. ..De Groene Lanteerne" Levende kribben", noemen de Belgen de kerststallen, waarbij mensen de plaats innemen van poppen. Zij zijn onder meer te zien in BruggeGent en Brussel. Het Belgisch Verkeersbureau, Leidseplein 7 in Amsterdam (020 - 24.59.i}9) geeft de verdere inlichtingen. Kalkoenbout Het klinkt nogal boud. maar mevrouw E. P. Meulen- berg-Kodde van het restaurant ..de Brabantse Biesbosch" bij Werkendam en niet ver van Dordrecht vindt het toch heel gewoon: ..alleen bij ons kun je kalkoenschnitzels krijgen", zegt ze, ..Dat is uniek, inderdaad. En nog iets: dit is het enige restaurant in Nederland, waar het hele jaar door zelfgemeste kalkoen op tafel komt". Het is een duidelijke zaak: Kerstmis en het- restaurant ,.de Brabantse Biesbosch" zijn on verbrekelijk met elkaar ver bonden. Meer kalkoen en meer sfeer zo vlak bij al dat ruisende riet en het water van de immense Biesbosch is nauwelijks ergens anders te vinden. De weg erheen: Dor drecht. Kop van 't Land, ver volgens met het pontje naar de overkant en dan linksaf. ,.De Brabantse Biesbosch" staat met de kerstdagen voor u open. Tij- Smal van voren en breed in de heupen dat is „De Groene Lanteerne" in Amsterdam, met een gevelbreedte van 1,28 me ter. Het restaurant werd ge bouwd in een tijd toen je de belasting nog kon ontduiken met smalle geveltjes, waarach ter dan vaak een behoorlijk gebouw schuil ging. Zo ook De Groene Lanteerne, die zeven tien meter diep is en hele maal achteraan zes meter breed. Het restaurant is dus als een soort toeter, een waaier, gebouwd. Er is bovendien ook nog een bovenverdieping. Met Kerstmis zal hier waarschijnlijk de sfeer niet op kunnen. Meisjes in oud-hollands kostuum bedie nen de geachte clientèle die zich kan installeren temidden van nogal wat antiek. Een Schuttersmaaltijd is één van de specialiteiten van het restau rant. Het bestaat uit kip, osse- tong, kalfsoester, suprème-saus, champignons, gebakken 'aard appeltjes en doperwtjes. De Groene Lanteerne (Haarlem merstraat 43) is beide Kerstda gen open. U kunt reserveren op het nummer 0202419 52. ..De Walvis" Wie van de typische oude Zaanse bouwstijl en sfeer houdt kan gedurende de beide Kerstdagen terecht in het restaurant „De Walvis" aan de Zaanse Schans. Dit restaurant, waarvan het hoofdgebouw vroe ger een weeshuis was, is ver groot met een walvisvaart huis en biedt twee Kerstdi ners aan. Het eerste kan men gebruiken van vijf uur 's mid dags tot acht uur 's avonds. Van het tweede diner, dat wordt opgeluisterd met muziek, kan men van acht tot twaalf uur genieten. Een specialiteit is bijvoorbeeld een heldere osse- staartsoep met sherry, room en kerrie. Voor reserveringen tel.: 02980—65629 of 65540. Andere restaurants In telegramstijl nu nog enke le andere lekkerbekken- restaurants: Het Landgoed Ekenstein, in Appingedam, zeer romantisch opgesteld in een groot park. Open beide Kerstdagen. Voor reserveringen tel.: 059602715. Het Kruidenrestaurant „Het Oude Jachthuis" in Eursinge (Drenthe) bij Hoogeveen waar een oud boerderijtje de entoura ge is voor smulpapen, die zich voor goed hebben overgeleverd aan de Franse keuken: beide Kerstdagen geopend, reserve ren tel.: 05281—333. De Likkebaartshoeve aan de smalle weg tussen Schipluiden en Maasland in een boerderij waar in 1778 de eerste steen werd „gelijt" door Simon van- der Kooy, ouwt 13 jaar en 28 Het is ook hier zeer sfeervol. U kunt er beide Kerstdagen te recht. Reserveren tel.: 01899—2449. Herberg Niet om er te eten, maar wel om koffie-in-veel-sfeer te drinken, is de zeventien- de-eeuwse herberg met een ze ven tiende-eeuwse schouw en ze- ventiende-eeuwse knopstoelen pardoes in hartje Rotterdam in het Historisch Museum: om precies te zijn aan de Korte Hoogstraat 31. Het restau rant-oude-stijl is dagelijks van 10 tot 17 uur en op zon-, feest en Kerstdagen van 11 tot 17 uur open. Wie entree heeft be taald voor het museum, kan ook gebruikmaken van de ge makken van de herberg, waar een kopje koffie beslist niet de wereld kost. (Kerst-arrangementen volop dit jaar. Een aantal ervan staan genoemd in de na jaarskrant van de Algemene Nederlands Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, die bij de meeste V.V.V.'s in ons land voor het meenemen ligt. Zeer in trek zijn altijd de kerstaan biedingen Zuid-Veluwezoom, waaraan veel hotels meedoen en de arrangementen van Bre da en omgeving. Inlichtingen hierover worden gegeven door de Streek V.V.V. - Zuid Velu- wezoom, Grindweg 2a, in Wa- geningen (08370 - 2370) en door de V.V.V. van Breda, Wil lemstraat 17 in Breda, 01600—32150. Klokkenluiden Tussen 21 december en Nieuwjaar luiden dag in, dag uit de oude klokkenstoelen in Katlijk, Oudehome, en Bron- Leuk niet, die oudejaars avond straks. Wanneer u te ruggrijpt in uw herinnering en aankomt bij de tijd dat u een jaar of acht, tien was kunnen we met z'n allen waarschijn lijk handen gaan schudden, omdat we dan allemaal onge twijfeld weer drie dingen voor ons zien: we waren om acht uur, zo na het eten, óp van de zenuwen omdat dan eindelijk de sjoelbak op tafel kwam voor die éne, éne keer in het jaar, we konden om tien uur al geen oliebol meer zien en om twaalf nur leek bet of je een eeuw had gesjoeld en even lang niet geslapen. U bent dus, heel vriendelijk, weer gewaarschuwd als dit jaar alle kinderen, tot en met de jongste, hebben aangekon digd te zullen opblijven om de klok twaalf te horen slaan. Want nooit kan een avond zo vreselijk lang lijken als juist gerga bij Oranjewoud. 's Nachts zwijgen ze. Het „Sint Thomasluiden" stamt uit de tijd toen er nog geesten waren om (met veel gebeier) te verjagen. De provinciale V.V.V. van Friesland in Leeuwarden (05100—32224) geeft de verdere inlichtingen. Midwinterhoorn blazen Ook in delen van Overijssel hadden onze voorouders het vroeger nogal te stellen met de geesten, die daarom in deze streken op gezette tijden dien den te worden weggeblazen. Dat gebeurde met een één me ter lange hoorn waarop, liefst bij een diepe put dat klinkt goed door uit alle macht werd geblazen. Het „Midwin terhoornblazen" wordt nu on der meer nog in stand gehou den in Denekamp, Hengelo, Tubbergen. Ootmarsum, Weerselo, Nutter, Gaasveld, Hartme en Bome. Kerstwandeling - Kerstwandelingen staan er odk weer op het programma, dezemaand. Eén ervan wordt gehouden in een deel van Ne derland, waarvan lang niet ie dereen weet dat er bos is: in de provincie Groningen. Plaats van handeling is Wedde en omgeving. De tijd: Tweede Kerstdag, 11 tot 15 uur. Start plaats: het paviljoen in het re creatiecentrum Wedderbergen. De provinciale V.V.V, van Gro ningen, tel. 05900—21541 geeft alle verdere inlichtingen over wandelen in de sneeuw en met Kerst. die allerlaatste avond van het jaar. Want wat doe je met kin deren, die al die andere avon den al om acht uur in bed liggen? GEWOON ETEN Dan gaan we nog even ver der terug dan onze eigen her innering, naar de tijd dat de Grieken en Romeinen (en waarschijnlijk ook wel onze eigen Batavieren) een com plete avond vulden door alleen maar bezig te zijn met eten. Nederlanders tafelen niet laiig, dat is een bekend feit en voor een vrouw vaak niet zo leuk om te constateren, vooral niet wanneer ze over de voorberei dingen een paar uren heeft ge daan. Laten we ook even naar de Fransen kijken, die nog steeds van het eten een ge beurtenis maken die uren in beslag neemt. Niet doordat ze tien keer zoveel eten als wij, maar doordat ze doodgewoon ook de tijd nemen om te pra ten, te lachen en te genieten en een goed glas wijn te drin ken. PANNEKOEKEN Goed, dat is een idee wan neer u met een gezelschap van louter volwassenen bent, maar houdt kinderen eens uren aan een tafel? Het idee: u gaat die avond doodgewoon met zijn al len pannekoeken bakken. Wel zo prettig misschien wanneer u zelf niet van de lucht van oliebollen-bakken houdt. U hoeft in dat geval 's middags ook geen uren in de keuken te staan. U zet een geweldige kom met beslag neer en onder uw leiding kan iedereen zijn gang gaan. En om het feest dan compleet te maken kunt u zorgen voor pannekoeken die met kaas worden gebakken, pannekoeken met appel, met spek, pannekoeken die later worden gevuld met een ragout uit blik, om een paar voorbeel den te noemen. Want waarom zouden pannekoeken zeker misschien om negen uur 's avonds altijd zoet moeten smaken? EN DAN? Goed, zult u denken, en dan? Die sjoelbak is natuurlijk toch wel een lekker, ouderwets, ge. zellig idee. Goed, u hebt geen sjoelbak. U kunt de kleinsten bijvoorbeeld de nieuwjaars, kaarten laten tekenen of plak. ken (van glimmend cadeau papier!) die toch te laat op de bus zullen gaan. Met de oud. ste kinderen kunt u misschien I het volgende spel spelen: je. dereen heeft een stuk papier plus pen voor zich en in een bepaald tijdsbestek gaat ieder., een proberen zich zoveel nio.^ gelijk feiten uit het bijna af. gelopen jaar te herinneren, IJ kunt variëren: gebeurtenissen' in de familie, in Nederland, in de hele wereld, gebeurtenissen wat school en werk betreft. Gewoon, een variant op dat ouderwetse vijf-minuten-spel, En bedenk dan dat er sindg ..vroeger" ondanks de televi- j sie nooit zoveel spelletjes zijn gespeeld als in de afgelopen twee jaar. Wanneer u tevoren héél even verzint, desnoods in overleg met de hele familie, dan zijn die avonduren om| voordat u goed beseft dat het allang twaalf uur is geweest en iedereen te laat is voor het vuurwerk in de straat. Baby blij Van Duitse komaf is een ui- term ate voorrde-hand-l iggend vindinkje, waarop echter voor heen nog piemand was geko men: hel is een thermome- tertje dat doodgewoon, in de vorm van een soort klemband;, om het zuigflesje van de Ba by ofwel Beep, wordt be vestigd en dan haarfijn aan geeft op welke temperatuur de inhoud moet zijn om ge noemde Beep het best te be vallen. Men heeft uitgere-J kend, dat de gemiddelde Beep tot 100 maal toe het flesje krijgt overhandigd en met de ze „Therma-37" ofwel „Baby. Therm" kan men elke keer, dat dit geschiedt, voeding in brengen van feilloos de juis te temperatuur. Het oude huis middel de fles tegen wang of ooglid te houden om zo te voe len of de juiste temperatuur, al bereikt is, is ontoereikend gebleken. Daarom, voor de 'gezondheid van de kleine, een dergelijke „Baby-Therm"; hét zal maag en darmen sparen' voor te warme of te koude; maaltjes en s'kinds algemeeif welzijn bevorderen. En daar om gaat het! „Luxor", Roo sendaal importeert deze han dige dingetjes (01650-33771).'Jj r> sneeuwgraag met kerstmis s.v.p. De namen de Vries, de Jong en Jansen zijn verwikkeld in een nek aan nek race: welke ervan is de meest-verbreide fa milienaam in ons land? Aan de hand van de laatste gegevens (van 1947), kan men aannemen dat de Vries de strijd wint; vlak daarachter komen de de Jong's en daarachter de Jansen's. Wel dient hierbij overwogen te worden dat het onderzoek, waaruit deze rang orde voortkomt, nog niet is afgesloten en dat daarom nog verschuivingen kunnen optre den. Daar de onderzoekers be gonnen zijn met Groningen, Friesland, Drente, Overijssel en Zeeland en de zuidelijke pro vincies nog aan de beurt moe ten komen, is de kans groot dat de Jansen's toch nog zullen winnen; immers de de Vriesjes komen in dat zuiden aanmer kelijk minder voor dan noorde lijker. Hoe het ook zij: men mag rustig uitgaan van dit tiental meest voorkomende namen (eventueel dus in een iets gewijzigde volgorde): De Vries. De Jong, Jansen, Bakker, Visser, Van Dijk, Van den Berg, Meijer. Smit en de Groot. Men heeft ontdekt (door bestu dering van de gegevens die de volkstelling van 1947 ople verde) dat er veel familiena men uitsterven en er maar weinig bijkomen. Verder: in Utrecht komen veel geografi sche (aardrijkskundige) namen voor. Voorts: groot is het Duit se aandeel in onze namen collectie. (Van Kleef, Van Munster, Osnabrugge, Van Keulen, Van Lennep etc. etc.) Hoe dat komt? Het is een ge volg van het feit dat toen Duitsland heel arm was en wij heel rijk waren, veel Duitsers, hier hun geluk kwamen zoe ken. Hoe armoede, ook op an dere wijze, invloed heeft ge had, kan blijken uit het vol gende: er is wel geen ge huchtje, vlekje, plaatsje of buurtschapje in Brabant of het heeft een familienaam opgele verd. Dat duidt op erg kleine welvaart in zo'n buurt en op de noodzaak erop uit te trekken, uit de nakomelingen van het proletariaat van Noord-Bra bant en Noord-Zeeland (denk aan Merijntje Gijzen die tenslotte ook, met zijn ouders, in R'dam terecht kwam). In Rotterdam is de naam die als tweede het fneest voorkomt, Visser. Het inventariseren van de namen bracht ook vaak op klaring over de betekenis van een naam. Zo ontdekte men dat de familie Stavenuiter haar naam dankt aan de plaats van afkomst, een herberg in de buurt van Enkhuizen die „Stad van Utrecht" heette. Het Sta venuiter is een verbastering van „Stad van Utrecht". En Meijer? Meijer blijkt afgeleid van major ofwel hofhorige boer of beheerder van boeren bedrijf ofwel van de Joodse naam Meïr ofwel „de lichten de". U ziet dat de naam De Boer niet voorkomt bij de xneestge- noemde ondanks het feit dat wij, van oudsher, een landbou wende bevolking bezaten. Men weet niet waardoor dat komt. Veel De Boer's ontlenen hun naam aan het Zwitserse Bauer. Hoe kwamen die Bauer's hier? Zij maakten deel uit (met andere Zwitsers zoals b.v. Bantzinger, Freitag etc) van militaire eenheden die de Zwitsers verkochten aan Ame rika. Ze zouden via ons land worden getransporteerd. Daar wij echter geen medewerking aan deze vernederende mensenhandel wilden verlenen, gaven wij de Zwitsers asiel en hielden hen. op die manier, hier. In Rotterdam en Den Haag voeren de De Jong's de familienamenlijst aan; in Den Haag ia Visser de tweede; in Utrecht voeren de Van Dijk'» het peloton aan; de Van den Berg's zijn tweede. Lippen kijken Ziet u er niet uit zoals wijlen Marilyn Monroe, dan mag u blij zijn, zo vertellen psychologen in het Duitse weekblad !,Constanze". Het gezicht is voor hen een landkaart, waarop iedereen (met een beet je moeite) zo de weg kan aflezen. Dikke, ronde lippen zoals Marilyn Monroe ze had en zoals Daliah Lavi (ander sexsymbool) ze nog heeft, wijzen op een gebrek aan intelligentie en een zwakke wil. Wie met zo'n mond ook nog een stukje tong toont, is wellicht geschikt om betiteld te worden met „Ze heeft kinderlijke neigingen en ze is wellicht niet helemaal normaal". Een heel smalle mond, aldus nog steeds de psychologen, wijst bij vrouwen op een zekere verbittering of wellicht op wat al te manlijke trekken in het karakter. Bij mannen daarentegen wijst zo'n mond op wilskracht en vastbeslotenheid. De grootte van de bovenlip kan verra den hoeveel onvervulde wensen iemand nog in het achterhoofd heeft en aan de grootte van een onderlip moet zijn te zien of iemand van het leven weet te genieten. Maar als de onderlip groter is dan de bovenlip, u zij gewaarschuwd door de psy chologen, want de eigenaar daarvan kan wel eens minderwaardigheidscomplexen hebben plus weinig fantasie. En verder: maar een heel klein deel van de inbrekers heeft de bekende „stekende ogen". Maar wanneer de chef van het kantoor u aankijkt met grote, bolle ogen, past u dan op, waarschuwt „Constanze". Ze kunnen wijzen op opvliegendheid en meer. Smalle ogen horen te duiden op energie en concentratievermogen. Maar staat u straks toch maar niet al te lang voor de spiegel. Koele dronk Wanneer u zelf nog steeds zit te verlan gen naar een centrale verwarming in uw huis, weet dan, dat men in de Duitse stad Hamburg alweer een centraal koelsysteem voor flatgebouwen, kantoren, conferentie zalen en kantines heeft uitgedokterd. Er is voor de zakenflats een apparatuur ontworpen die een capaciteit heeft van twintigduizend huishoudkoelkasten bij el kaar en er kan op hete dagen koel water van ten hoogste zes graden Celsius (boven nul) worden geleverd. Niet dat men de installatie deze winter al volop in Hamburg gebruikt, want het is er koud genoeg, maar volgende zomer hoeft geen kantoor er meer een eigen air-conditioning op na te houden. Zo doende. (Gelezen in het achttalige „Scala") Huisvriend Hebt u een huisvriend? Neen?' Dan weet u niet wat u mist, aldus het Duitstalige blad „Moderne Frau". Een huisvriend kan alleen maar vreugde veroorzaken, zowel voor de vrouw als voor de man, want: hij is het die de stofzuiger kan repareren, hij is het die op de avonden die hij op bezoek is de kinderen in bed voorleest, hij is het die aan tafel de stoel voor de vrouw des huizes aanschuift. De voordelen van zo iemand schijnen niet te tellen te zijn, al dus „Moderne Frau". Maar, zo schrijft men: op den duur verbleekt ook de char me van die huisvriend en het vuurwerk van zijn immer briljante opmerkingen verbleekt. Remedie: uitzien naar een an dere. Met andere woorden: „Een huisvriend is geen meubelstuk, maar wel een prettige luxe". Over vrouwen Nog een paar uitspraken, gelezen in het Duitse damesblad „Jasmin": „Wanneer vrouwen zwijgen,betekent dat niet altijd, dat er gejokt wordt." „Veel mensen klagen over hun. zwakke geheugen. Gek, dat niemand het ooit heeft over een zwak verstand..." „De toekomst is ook niet meer wat ze geweest is." „Bemin uw vijanden, misschien schaadt dat hun kwade naam." Graaf met leeuwen Wanneer wij dachten dat we in West-Europa enig waren met onze wil- de-leeuwen-parken, mis! Veertig kilometer van Parijs ligt het landgoed van de' graaf en gravin De la Panouse en zij hebben het Frarfse blad „Marie-Claire" verteld dat met dit Afrika-in-het-klein hun grote wens in vervulling is gegaan. Er lopen niet alleen 51 leeuwen rond c hun negentig hectare grond, maar ook oli fanten, rinocerossen, nijlpaarden en meer van dat kleingoed, dat in totaal 415 stuks telt. En wanneer de Parijzenaars zijn uitge keken op de leeuwen, kunnen ze in het] kasteel van de graaf en gravin kunstschat-1 ten gaan bekijken, want dat is veranderd in een museum. Waarbij nog vermeld moet worden dat; de graaf-initiatiefnemer pas 24 jaar is,:' afstamt van de minister van financiën on der Louis de Vijftiende en dat het hele leeuwenplan wel paniek heeft gezaaid in de familie. ,2EL,HerSSBiseNTRaM~~ Vier vrouwen Het was in de achttiende eeuw dat Charles Joseph,, vorst van Ligne, een. boek- je schreef, getiteld: „Gedachten en inval len". Niettemin kunnen wij dit wanneer; u tenminste vrouw bent in de zak ste ken: „Ik weet, dat ik niet meer dan vier; vrouwen nodig heb om me geestelijk en lichamelijk, volkomen prettig te voelen. Met de ziel van de eerste, de hersens van de tweede, dé trouw van dederde en het figuur van de vierde heeft men het meesterwerk van de hemel." (Uit „Jasmin") Hildegard Hildegard Knef is moeder van een ruim een half jaar oude dochter die Christina heet en het Duitse blad „Stern" heeft bei den in het zonnetje gezet. Met een paar vragen achter de hand, want het gebeurdfe in 1948 dat Hildegard Knef op de voorpa gina van dat Duitse blad verscheen en het was ook in die tijd dat er een niet zo bar dik geklede Hildegard op het filmdoek kwam. „Der Stern" vroeg of Hildegard dat ru moer nu nog kon begrijpen. „Jawel", was haar antwoord, „want het was nog nooit .vertoond. Tegenwoordig schrikken mensen alleen nog wanneer er in een film een juffrouw alleen maar voortdurend blijft aangekleed. Dan den ken ze: Hmm, de verwarming in de studio's was zeker uitgevallen." Boos hart ..Achter uiterlijke schoonheid verbergt zich vaak een boos hart." (Uitspraak van Walther von der Vogelweide, Middeleeu wer, nu weer opgetekend door „Jasmin".)

Allerhande | 1968 | | pagina 12