Stel uw wintersport-garderobe zorgvuldig en doelmatig samen Cursus ski-gymnastiek volgen „Elke kaas heeft z'n eigen karakter" Boter staaf 98 I De heer Sander sr. maakte zelf kaas-stamboom jarlJ4 159 Meloenen Signal Tandpasta Haringfilets Rolmops Goedkoop is duurkoop Hoge eisen aan pantalon Nieuwe expositie in Wijnkeldertje SCHIMMELKAAS IS GEZOND Soms een buffel Goed voorbereid naar de wintersport Van het schaap Nooit verkouden Een stamboom Kaasimporteur F. Sander: alberfc heijn Sldrrfif/c huisvroaII' GOED BEKEKEN Door een geliefde Jr. liep stage albert heijn rNjfywjSg® (OVEMBER 1968 ALLERHANDE Wanneer u voor het eerst van uw leven naar de heer lijke sneeuwvelden trekt is dit natuurlijk wel even een uitgaaf, vooral wanneer u in gezins-verband aan het win tersporten slaat! Bedenk dan echter het volgende: een vakantie in de sneeuw is zoiets bijzonders dat wie dit één keer heeft meegemaakt een min of meer verloren wezen is, want hij zal ieder jaar weer naar de bergen en sneeuw trekken.' Behandel uw ski-garderobe daarom zeer goed, berg alles (schoon!) uiterst zorgvuldig weg dan hebt u het jaar daar na er weer alle plezier van en zUlt u kunnen volstaan met de aanschaf van een enkel dingsigheidje omdat het nu eenmaal zo "gezellig is om iets nieuws te kopen! Bedenk verder dat het goed Nederlandse gezegde: „Goed koop is duurkoop" nog steeds van kracht is, bezuinig dus niet op de aankoop van de basis-stukken van uw ski-gar derobe. Hier volgt een lijstje van noodzakelijke dingen: een ski-jack, een pantalon, on der-pulli's, een pull-over, 2 paar dunne wollen ondersok- fcen, 2 paar geitenharen sokken, wanten, een muts, een sneeuw- bril, wat gezellige blouses of overhemden en wollen of zij den shawls. Wat de schoenen betreft die kunt u kopen maar ook huren (in ons land bestaan verschil lende zaken die ze verhuren evenals ski's en skistokken), pas wanneer u ieder jaar gaat wintersporten loont het de De jongste zit er warmpjes in met een muts-shawl van de firma Succes uit Veenen- daal! moeite eigen schoenen, ski's en dergelijke aan te schaffen... maar dan hebt u uw hart ook wel helemaal aan het skiën verloren Ski-jack en pantalon zijn de belangrijkste onderdelen van de garderobe. Het materiaal van de pantalon en de snit er van moeten u een perfecte be wegingsvrijheid garanderen te zamen met een volmaakte pasvorm. Hieruit volgt dat een goede pantalon niet goedkoop is, dat kan niet en het mag ook niet want er worden zeer hoge eisen aan gesteld. Het ideale is om er een andere pantalon van een ietwat mindere kwaliteit bij te hebben die u draagt als après-ski-pantalon. Draag onder de pantalon vooral een maillot, dat is het aangenaamste en zit het beste. Dit geldt zowel voor de heren als de dames. Daarover draagt u aan de voet dan eerst de dunne wojlen ondersokken (de maillot zorgt ervoor dat u geen last van ikriebelen zult krijgen) en dan komen de geitenha- rensokken. Deze bescherming van voet en enkel hebt. u zeker nodig daar de schachten van de moderne skilaarzen volkomen stijf en evenals de zolen on buigbaar zijn. Het jack wordt bij voorkeur gemaakt van ve derlichte ademende nylon of zeer dunne poplin, de tussen- voeringen zijn zeer warm, maar uiterst dun en bijna ge wichtloos. Capuchons zijn listig weggewerkt in de kraag het geen een elegante verbetering betekent! Natuurlijk zijn de jacks waterafstotend en met ferme ritsen gesloten. De onderpulli's zijn meest van katoen en ze bestaan in een enorm kleuren-gamma waardoor u ze in harmonie met de rest van uw garderobe kunt kiezen. Ze bestaan ook in ny lon, zijn niet duur en u zult er zo mogelijk een paar meer ko pen met het oog op het wassen. Koop uwP ski-uitzet bij een goede sportzaak en laat u liefst raden door een verkoper die zelf skiet, hij weet het uit er varing. Tiuee ANBA-anoraks met ingewerkte capuchon met inge werkte Signal-magneet. Zou men in een lawine geraken dan kan men opgespoord worden met een sonde die op de magneet reageert. Het materiaal is Scotchgard, de tussenvoering is van Vestan fiberfill. (Model Cristallo) Ook uit het wijnkel dertje onder de Albert's Corner te T_ trecht, dat zijn gasten behalve een goed glas en een roman tische atmosfeer ook nog het schouwspel gunt van kunstuitingen aan de wand, valt nieuws te melden: de volgende ex posant heeft zijn op wachting gemaakt. Het is de kunstenaar A. Kraa- nen, leraar aan de Aca demie Artibus. Hij toont ca. 25 schilderijen, mo dern-realistisch van stijl en sterk van kleur en lijn. „Frankrijk heeft ongeveer vierhonderd kaassoorten", zeggen de heren F. Sander Sr. en Jr., kaasimporteurs met kantoren in Amster dam en Diemen. „Dat aan tal moet wel met een klein korreltje zout genomen wordeti, want heeft in Frankrijk een geitekaasje een andere vorm, dan krijgt het ook meteen weer een andere naam." Wie kaas zegt, denkt eigen lijk meteen aan een koe en aan melk. „Maar sinds Karei de Grote wordt de koemelk eigen lijk pas gebruikt", weten de heren Sander. „Tot dan was de koe een trekdier en het paard een rijdier. Maar sinds deze Karei is men de koe steeds meer en meer als melkgeefster gaan gebruiken". De heer F. Sander Sr. ont vouwt zijn zelfgemaakte stam boom van de kaas. „Om kaas te maken wordt dus gebruikt de melk van de koe, van het schaap en de geit. In een dood enkel geval van buffelmelk, Een handjevol enthousiaste lingen zal het half november al proberen in het Sauerland, omdat de kans groot is dat daar dan al sneeuw ligt. Maar de grote trek onder de Neder landse lopers en loopsters op de smalle latten begint vlak voor kerstmis en beleeft in de tweede helft van januari zijn hoogtepunt. Wat tien jaar ge leden nog maar een paar hon derd vaderlanders deden, dat doen er nu duizenden: een deel van de jaarlijkse va kantie opmaken in de winter en dan op plekken in Europa, waar de sneeuw ligt. En de echte slimmen hebben er dan de lessen al opzitten? GOED voorbereid naar de wintersport gaan, dat was vroeger: skibroek, truien, (ge huurde) schoenen, jack en het leuke jurkje en het donkere pak voor de pretavonden van de après-ski. Goed voorbereid betekent tegenwoordig: de veertien dagen in Kitzbühel, Grindelwald of ergens in Ti- rol niet helemaal opmaken aan beginnerslessen, maar die lessen thuis, in het kille en klamme Nederlandse najaar, al in de zak gestopt hebben. Want dat kan. Evenwicht houden „In vrijwel allfc grote plaatsen van ons land worden de cursussen in ski-gyta- nastiek gegeven", zegt in Den Haag ihr. A. Th. G. Sandberg van de Nederlandse Ski Vere niging. „Dat gebeurt gewoon in gymnastiekzalen. Het gaat om de oefeningen die aange past zijn aan het skiën. Men moet lenig zijn voor men op de latten stapt, vooral in de heupen en de enkels. En dan wordt ook het evenwicht hou den geleerd, dat is heel be langrijk en daar schort het nog wel eens aan". In een stad als Den Haag kan men practisch elke avond naar zo'n cursus voor sfei-gymnastiek. Maar hoe weet men dan waar men zijn taoet en wanneer zo'n cursus begint? r. Kijk, dit kunt u beleven, in die veertien dagen ski vakantie: binnen een paar dagen al een afdaling. Dat kunnen de resultaten zijn van een paar maanden tevoren in een Nederlandse gymnastiekzaal heupen en enkels losmaken of van de „proefafdalingen" op Ne derlandse skibanen van nylon borstels. De heer Sandberg: „Het is de Nederlandse Ski Vereni ging die de lessen organiseert en de leraren betaalt. Men moet dus wel lid van onze vereniging zijn. En wij geven ook graag alle inlichtingen. Men kan ons schrijven (Was- senaarseweg 220 of postbus 2200 in Den Haag) of opbellen (070 - 31.43.81). Lijkt zo eenvoudig Het Is uit eigen ervaring dat wij weten: veertien dagen ski lessen in een besneeuwde plek van de wereld betekent de eerste zes dagen leren blijven staan op de latten en zachtjes naar voren schuiven oftewel „lopen". Daar komt die eerste dagen nauwelijks iets van te recht. Wat zo geweldig een voudig lijkt bij het toekijken dat is ineens iets geweldig moeilijks bij het zelf-doen. Die tijd is zelf te verdienen. En dan is die ski-gymnastiek dus geen droogskiën. Het is alleen maar juist die spieren leren gebruiken, die men straks in de sneeuw nodig heeft. Daarom duurt zo'n cursus ook drie maanden. „En ieder een begint natuurlijk op eèn andere tijd", zegt de heer Sandberg, „want iedereen gaat op een ander moment naar de wintersport. In okto ber starten we onze lessen, maar iemand die eind januari naar de wintersport gaat zal aan onze cursus niet eerder dan in november beginnen. Het is namelijk zo; dat die vakantie in de sneeuw moet aansluiten op de lessen, dan heeft men er zelf het meeste profijt van. Er mag natuurlijk wel een weekje tussen liggen, maar beslist geen vijf tot zes weken" Op borstels En men kan ook nog op een andere manier oefenen: het werkelijke droog-skiën. Dat gebeurt in Nederland (in Was senaar, in Apeldoorn en in Leidsdhendam bijvoorbeeld) op borstelbanen. Daar imite ren nylon borstels de sneeuw en daar kan men op de latten heel wat nadoen van wat straks in de witte poeder in werkelijkheid gebeurt. Men gaat daar inderdaad op de skies naar beneden, over ny lon! En wie daarover meer wil weten? Ook aankloppen bij de Nederlandse Ski Vereniging in Den Haag. maar die slaan we even over". „De kaas is altijd aangepast aan de omgeving", aldus de heer Sander sr. Hij zegt: „De Fransen hebben fantasie, bijna elke stad of dorp heeft daar een kaas uit de streek. En neem nu eens de Banon, oorspronkelijk een kaasje van geitemelk, tegenwoordig ook wel van koemelk gemaakt. De Fransen verpakken zo'n kaasje in een kastanjeblad en doen er dan wat riet omheen. Dat staat leuk. Andere kaasjes heeft men met druivepitteh op de korst; niet om te eten, maar die pit ten geven een extra smaak aan de kaas. Jammer eigenlijk, dat wij dat soort dingen in Neder land niet doen". De Franse kaassoort, die wel elke Nederlander van naam kent, is de Camembert en ik zelf prefereer nog steeds de Normandische Camembert bo ven die van de Elzas, maar dat is zuiver een kwestie van smaak", aldus de oudste van de twee kaasimporteurs. „En dan de Roquefort", vult de heer Sander Jr. aan, „die is natuurlijk ook zeer bekend. Wordt de Camembert van koe melk gemaakt, de Roquefort mag alleen zo genoemd worden wanneer de kaas van schape- melk is gemaakt en gerijpt is in de kelders van de Franse stad Roquefort. Er is in de we reld zoveel vraag naar Roque fort, dat velen die kaas zijn gaan namaken. In Frankrijk zelf niet alleen, maar ook in het buitenland, zoals in Dene marken waar de Danish Blue vandaan komt. En Noorwegen heeft ook de Noorse Blue. Maar die zijn alle twee weer van koemelk gemaakt". Roquefort is een schimmel kaas. De heer Sander Sr. lacht en zegt: „Zo gauw je in dit land met een schimmelkaas komt, denkt de Nederlander aan be-schimmelde kaas. Maar dat is natuurlijk onzin. Dit zijn eetbare schimmels en zelfs ge zond". Er zijn artsen in Frankrijk die hun verkouden patiënten het eten van schimmelkaas voorschrijven en het verhaal gaat, dat de mannen die in de Een geweldige Brie in het midden, een paar soorten geitekaas onder dit jonge geitje, Camembert, rondjes Boursin een heerlijke uit stalling van de allerfijnste Franse kaassoorten. Nu ook in Nederland volop te krijgen, nu ook in alle AH- zaken. grotten van Roquefort werken, helemaal nooit verkouden wor den. En die schimmel in de Ro quefort, die groene strepen, die worden er volgens de verhalen toch met injecties ingebracht? De kaasimporteurs lachen. „Helemaal niet", zegt de heer Sander Jr. „Die 'injecties' bete kenen niets anders dan het maken van zuurstof kan alen in de kaas. Dan kan de zuurstof er dus bijkomen en de schim mel kan zich ontwikkelen". En die gaten in de Gruyère? Men zegt dat die erin gestoken worden. De heren moeten weer fijntjes glimlachen en Jr. legt uit: „Die kaas met die gro te gaten dat is geen Gruyère, maar Emmentaler. Die gaten komen erin door gasvorming tijdens het rijpingsproces; die gassen duwen het kaasdeeg op zij en zo ontstaan die gaten. Echte Gruyère is vast zuivel, vaste kaas en de gaatjes zijn niet groter dan een kersepit". De zachte, romige Boursin kent de Nederlander ook wel, met en zonder knoflook. En de ook al zachte Pont l'Evêque is hem ook niet vreemd, net zo min als de Brie. Het is deze Brie die zachte, pittige punt jeskaas gemaakt van koemelk die Levalée al in 1793 deed schrijven: „De Brie kaas, bij arm en rijk geliefd, heeft de eenheid gepredikt, voordat men dacht dat deze mogelijk was". Zodat men kan stellen, dat zelfs de Franse revolutie de Brie een erepalm opstak. O JA, en kaasliefhebbers die nu eens alles van kaas willen weten en zo'n kaas-stamboom van de heer Sander willen heb ben, die kunnen er een krijgen. Een briefkaartje met 25 cent extra postzegels voor porto- en administratiekosten naar „Al- lerHande", Westzijde 26 in Zaandam is genoeg. Speciaal bij Hij heet Frederik San der, de meeste mensen noe men hem „Sanders" en als hij dan opmerkt „Zonder s", dan zeggen ze. „Oh, neem me niet kwalijk, me neer Anders". Bijna drie- en-dertig jaar zit hij in de kaas en als ik hem in de kelders van zijn gloednieu we pand in Diemen waar je vochtigheid en temperatuur met één vin- geromdraai kunt regelen vraag hoelang hij al buitenlandse kaas impor teert, dan antwoordt hij: „Even lang". Hij is een middelgrote, zeer gedistingeerde man, de heer F. Sander en in zijn knoopsgat van zijn colbert verraadt een smal lintje, dat hij werd onderscheiden. Frans, vraag ik. Het klopt. Frankrijk maakte Frederik Sander Chevallier de l'Ordre du Mérite Agricole. Niet voor niets; wat de heer Sander niet van kaas weet, dat kunt u vergeten. Waaarom boeit kaas u, vraag ik ineens. De heer San- der is helemaal niet verrast, maar zegt: „Men spreekt van kaas in het algemeen, maar elke kaas heeft zijn eigen ka rakter. Iedere kaas is anders ontstaan. Iedere kaas heeft een „waarom", wat de fabrica ge betreft. Achter elke kaas soort zit een geschiedenis." De heer Sander heeft heel wat van die geschiedenissen uitgezocht. Hij haalde zijn wijsheid uit boeken en van ou de prenten, van kaasmakers in vrijwel alle Europese lan den en door zijn nooit afla tende studie. „Zolang de mensheid bestaat is er kaas gemaakt", vertelt hij en steekt een klein stukje camembert in de mond. Al meteen had de mens in de gaten hoe belangrijk melk was. Men gebruikte ook paar- demelk, lamamelk en buffel- melk. En de eerste kaas moet ontstaan zijn door, laten we zeggen, een slordige prae- historische huisvrouw". De heer Sander lacht. „Ik bedoel, een vrouw die de melk vergat te ge bruiken en de volgende dag ontdekte, dat het een soort brei was ge worden met een water- DE NAAM IS SANDER, vader en zoon, te Diemen. „El ke kaas heeft zijn eigen karak ter, zijn eigen geschiedenis", zeggen zij. Overigens: wat deze twee niet van kaas weten, is niet de moeite waard om ge weten te zijn. door P. W. RUSSEL achtig vocht er bovenop. En fin, u weet toch wat we in de oorlog met een fles zure melk deden? Vlug in een doekje, laten uitdruppelen en dan hadden we zachte witte kaas. En toen heëft men dit ont dekt: als we er méér vocht uithalen, dan wordt die kaas houdbaarder. Zo is dat ge gaan". Betalingsmiddel Zelfs de Griekse mythologie spreekt al van kaas. De goden, die regelmatig op de Olympus bij elkaar kwamen, wilden de mens een cadeau van blijven de waarde geven. Wat werd het? Geraden: kaas. Maar er zijn meerdere vol ken die „claimen" dat de eerste kaasmaker een landge noot van hen was. De Arabie ren zullen het verhaal vertel len van hun broeder, héél lang geleden, die bij een oase zijn waterzak van dierenhuid vul de met melk en met zijn ka meel op reis ging. De dorst onderweg kwam niet en pas bij de volgende oase dacht on ze vriend: „Hé, een slokje melk zou niet gek zijn". Maar toen hij zijn waterzak opende, stroomde er geen melk uit maar een dikke witte brei, ube jN i Familietube 110 gram want door het klotsen tegen de kamelenflank juist kaas. „Vast staat dat de Egypte- naren tweeduizend jaar voor Christus al kaas maakten", zegt de heer Sander. Men heeft er niet alleen perfecte kaasvormen uit de oudheid gevonden, maar in het land van Eufraat en Tigris ontdek te men ook kleitabletten, waarop al over kaas werd gesproken. En ook is gebleken, dat in die tijd kaas al als be talingsmiddel werd gebruikt". Op het schaaltje voor ons liggen ook stukjes, roquefort en we nemen een stukje. „Neem nou die roquefort", zegt de heer Sander. „Weet u hoe ze daar aan komen? Via een herdersjongen, die met z'n schapen in het Franse Roque fort onderweg was en in een grot ging zitten om zijn brood en kaas op te eten. Maar nau welijks had hij één hap op, of hij zag in de verte zijn gelief de lopen, vergat zijn eten en holde achter zijn beminde aan. Pas weken later kwam hij weer voorbij die grot en vond zijn brood met kaas. De kaas was door de vochtige grot gaan schimmelen en de herdersjongen proefde: hij vond het heerlijk. Zie daar de oorsprong van de roque fort". Op het bureau van de heer Sander liggen drukproeven van een boek, dat hij heeft geschreven en dat binnenkort uitkomt. Over kaas, natuurlijk en hij heeft er alles in verteld wat hij in de loop van bijna 33 jaar over kaas ontdekte, in clusief een serie antieke pren ten. Een derde hand gaat naar het bordje vöor ons om er deze keer een stukje brie af te tillen. Die hand zit vast aan de heer.Fred Sander ju nior, 23 jaar, vanzelfsprekend ook in kaas. „Wat ik vroeger uit boeken heb moeten lezen en van ande ren horen, dat is mijn zoon zelf gaan bekij ken", zegt de heer Sander Sr., die Ju nior al vroeg naar het bui tenland stuurde. De heer Sander Junior heeft de zaken ernstig aangepakt. Hij heeft acht maanden in Zwitserland gezeten („Ik liep stage in een kaasfabriek en werkte in een kaaswinkel"), hij heeft bij het Nederlands Instituut voor Zuivelonder- zoek in Ede gewerkt („In de kaasmakerij: Goudse, Leidse en Edammer en in het labora torium om iets van vocht- en vetgehalte te leren"), hij heeft op Franse kaasfabrieken in Normandië en in het Departe ment Meuse rondgezworven en hij heeft stage in Duitsland gelopen. „Nu zit ik sinds twee jaar bij vader in de zaak." „We zijn uiteindelijk wel importeurs van kaas, maar dan moet je ook op de hoogte zijn van de fabricage", aldus de heer Sander Senior. Gei tekaas En voor ik wegga bij deze kenners van (en schrijver over) kaas hoor ik nog vlug: „Zeus moest eens door zijn moeder worden verstopt op Kreta. Weet u waar hij die tijd van leefde? Van geite melk en geitekaas. Kunt u nagaan". Zolang de voorraad strekt! WEEK AANBIEDING (van 7 tlm 13 nov.) geheel bereid met roomboter en amandelen 180 gram Niet alleen op Sinterklaas avond, ook daarvóór kunt u uw huisgenoten met deze fijne boterstaaf trakteren. vorser bij fIn alle AH SuperMarts en een aantal AHZelfbedienings- zaken. Iets bijzonders! Fijn aroma! U kunt ze zonder suiker eten. Diverse maten: 1100 gram1.48 1300 gram1.68 1600 gram1.98 L wmi-n J varinvftkt Pot inhoud 5 k 7 filets (Glas gratis, geen statiegeld) Let wel: dit zijn geen gewone haringen in het zuur. Het zijn de fijnste haringen, nauwlettend schoongemaakt en gefileerd, in speciale kruidenazijn ingemaakt. pot 4 stuks (Glas gratis, geen statiegeld) verser bij I

Allerhande | 1968 | | pagina 3