T T Oh Zoute Pinda's Computers draaien al op volle toeren bij Albert Heijn D'aMe slingerbladen A Oh Cognac Advokaat 595 Planten- margarine OVERAL RONDNEUZEN ALLERHANDE NIEUWTJES AH huishoudagenda (maar mooi!) KILO-BAAL X! NIEUWE OMZETBELASTING PER 1 JANUARI \I/ ook met de feestdagen albert heijn UN0X Rundvleessoep Unoz-prijs l1.8 bij 01l?9 albert heijn SuperQueen vty Zo dan maar? S, n JÊ AH boekenservice ALLERHANDE INHOUD 1 500 gram Prachtige gave, goudkleu- I rige pinda's, knapperig vers en op de juiste temperatuur gebrand. Er gaan heel wat bakjes uit zo'n baal! Op 1 januari is het zover. Dan wordt een nieuwe wet op de omzetbelasting van kracht. Praktisch iedereen heeft er wel van gehoord of gelezen, maar hoeveel men sen zouden desondanks kunnen vertellen wat er dan in feite gaat gebeuren? Weinig, vrezen we, maar dat is hen eigenlek nauwelijks kwalijk te nemen. Het gaat hier immers om zo'n ingewikkelde materie, dat het ministerie van financiën twee functionarissen met aparte telefoonnummers speciaal belast heeft met het be antwoorden van vragen, die dagelijks schriftelijk en tele fonisch aan de Haagse Kneuterdijk binnen komen. En dat niet alleen: 600 ambtenaren zyn in de weer om het be drijfsleven door middel van persoonlijke bezoeken voor te lichten, het ministerie van financiën heeft een speciale handleiding laten drukken, er worden honderden voor lichtingsbijeenkomsten gehouden en op 4 november start een televisiecursus voor alle functionarissen in het be drijfsleven, die met het nieuwe omzetbelastingstelsel te maken krijgen. Elke consument Fles 0.75 liter Deze nieuwe cognac-advo- kaat, bereid met originele Franse cognac, is een ge heel nieuwe drank geworden met een geheel nieuwe smaak. De proef waard! Het spreekt vanzelf dat de deskundigen van Albert Heijn zich al heel lang met deze pro blematiek bezig houden. Niet alleen uit noodzaak van inter ne, administratieve aard, maar vooral ook omdat het nieuwe omzetbelastingsysteem leidt tot een geheel andere opbouw van de prijzen en dat is iets, waar mee straks elke consument (zij het misschien nauwelijks merkbaar) te maken krijgt, Daarom willen wij in dit nummer van Aller-Hande zo eenvoudig mogelijk proberen duidelijk te maken wat er in het algemeen met de sa menstelling van de uiteinde lijke prijs gaat gebeuren. Het verschil in berekening tussen de oude en de nieuwe omzetbelasting is eigenlijk al leen maar te verduidelijken aan de hand van het prijsver loop van één bepaald produkt, waarbij in beide gevallen wordt uitgegaan van gelijke winstbedragen. Ter informatie van onze lezers hebben wij zo'n dubbele prijsschaal sa mengesteld, maar eerst nog wat (onvermijdelijke) alge mene opmerkingen. belasting, zoals de consument die uiteindelijk betaalt, wordt beetje-bij-beetje opgebouwd, net zoals een rollende sneeuw bal steeds groter wordt en di verse bergstroompjes leiden tot één waterval. De grondstofleverancier brengt de fabrikant een be paald percentage omzetbe lasting in rekening. De fabri kant brengt op zijn beurt de fen over de waarde, die in die fase aan het produkt is toege voegd. (In feite wordt de o.b. steeds geheven over de volle waarde, maar de ondernemer kan de door hem aan zijn le verancier betaalde o.b. over de „vorige waarde" op zijn aan gifte bij de fiscus in mindering brengen). Gedurende de gang van een produkt langs de diverse han delskanalen wordt de omzetbe lasting dus niet meer ln de prijs verwerkt, maar daarvan „los" gehouden en apart op de facturen vermeld. Behalve in de laatste schakel: bij de leve rantie aan de consument, die de o.b. immers niét op de fiscus kan verhalen. In de prijs, die de consument betaalt, zit dus precies zoveel omzetbelasting verwerkt als door de wetgever is voorgeschreven. Voorbeeld En dan nu ons voorbeeld, waarin wij het prijsverloop van één bepaald produkt onder beide stelsels hebben nagegaan. Het is (om het ook weer niet èl te moeilijk te maken) een sim pel voorbeeld geworden, waar- Handels schakels Leverancier grondstof Groothandelaar Kleinhandelaar A. OUDE OMZET BELASTING NIEUWE OMZET BELASTING Bruto Winst Prijs Verkoop- Bruto O.B. prijs Winst Prijs Verkoop- O.B. prijs 0.64 (6 pet) 0.96 (6 pet) 0.16 (0.9 pet) 10.64 16.00 17.26 1.20 (12 pet) 1.73 (12 pet) 1.86 (12 pet) 2.08 (12 pet) Het oude omzetbe lastingsysteem berust op het zgn. cumulatieve cascadestelsel, dat ook sneeuwbal- of water valsysteem genoemd zou kun nen worden. De huidige omzet- Advertentie) Speciaal bij Blik 0.46 liter, goed voor 4 welgevulde borden NU tijdelijk Zolang de voorraad strektl I. F Heeze, (Nrd Br.) groothandelaar een bepaald percentage omzetbelasting in rekening, maar hij berekent deze o.b. mede over het eind bedrag op de factuur van zijn leverancier, dus ook nog eens over de eerste omzetbelasting! Hetzelfde gebeurt in de volgen de handelsschakels. Gevolg: het bedrijfsleven j werkt met prijzen, waarin di- verse beetjes omzetbelasting zijn verwerkt die al heel spoe- j dig „onzichtbaar" worden. Met andere woorden: het is vrijwel onmogelijk na te gaan hoeveel j omzetbelasting op een bepaald artikel drukt, vooral als het produkt veel handelsschakels j| heeft gepasseerd. Daar komt t nog bij, dat er in het oude sys teem een hele reeks verschil- I lende percentages (van 0.9 tot 25) worden gehanteerd. Doorzichtiger Dat een en ander voor de handel met het buitenland, vooral in EEG-verband, grote bezwaren oplevert, behoeft geen betoog. Op één econo mische markt moeten nu een maal zoveel mogelijk gelijke concurrentieverhoudingen be staan. Vandaar dat de minister raad van de zes EEG-landen be sloten heeft één d o o r z i c h- t i g omzetbelastingsysteem in te voeren: de reeds in West-Duitsland en Frankrijk gehanteerde belasting op de toegevoegde waarde. Dit nieuwe stelsel heeft in Nederland naast di verse vrijstellingen slechts twee tarieven: 4 procent en 12 procent van de uit eindelijke waarde, zodat voor elk artikel precies is na te gaan hoeveel omzetbelasting in de verkoopprijs is verwerkt. Dat wordt bereikt door in iedere fase de belasting slechts te hef- topkwaliteit 250 gram 53 smaakt lekker smeert makkelijk handig verpakt in leuk tafelkuipje verser bij 1 VOOR DE DERDE MAAL Voor de derde achtereenvolgende maal geeft Albert Heijn een huishoudagenda uit, een plezierig in de hand liggend boekje, dat een massa inlichtingen, adviezen en ruimte om aantekeningen te maken bevat. Op ver zoek van ettelijke briefschrijfsters wordt het echter niet. zoals vroegeromstreeks de intrede van het nieu we jaar gelanceerd, maar reeds geruime tijd daarvoor. Vanaf 15 november ligt het in onze filialen voor u klaar voor de somma van 0,95. In vergelijking met vori ge keren, zijn er enkele ver beteringen aangebracht, waarbij wij ook weer het oor te luisteren hebben gelegd bij kritische stemmen die ons vanuit den lande bereikten. De dame die de lijntjes op de a anteken velletjes wat verder uit elkaar wilde hebben, heeft haar zin gekregep en ook zij die wat meer ruimte vroegen voor één of ander lijstje, zullen straks blij ver rast opkijken. Verder zijn natuurlijk de talloze tips vervangen door nieuwe, die minstens zo nut tig zijn. Maar in principe is het opschrijfboek hetzelfde gebleven, hetgeen betekent dat u het adres van de ddk- ter en de brandweer er iq kunt noteren, dat het ophel dering verschaft over de raadselachtige tarieven van de PTT en dat er plaats is om te vermelden waar u uw trouwboekje hebt verstopt, welke bloedgroep vader, moeder en de kinderen heb ben en wat de maat is van hun broek. Wij deden hier slechts een vluchtige greep, zoals u begrijpen zult. Het boekje is ook dit keer weer samengesteld door onze lieftallige collega Ciska Ver heul. Waarom AH zich zij het bescheiden waagt in de uitgeverssfeer? Reclame chef de heer Fienieg zegt: „Wij willen niet alleen ver kopen, maar de vrouw ook helpen op het zo omvang rijke terrein van het huishouden. Dat doen we b.v. met onze receptenboeken, met de vele tips in Aller- Hande en ook met dit boek je dat helemaal is samen gesteld naar de behoefte die de huisvrouw heeft aan een handig opschrijfboekje." bij wordt uitgegaan van vier handelsschakels, vaste winstbe dragen en van de meest gang bare o.b.-percentages in het ou de systeem. Voor het nieuwe systeem werd het 12-procentsta- rief gekozen. Wie deze staat eens goed be kijkt. ziet enige duidelijke verschillen. Uit de A-schaal blijkt, dat de fabrikant de prijs van zijn artikel vaststelt door zijn winst (ƒ4.40) op te tellen bij de verkoopprijs van de grondstofleverancier 10.64), waarin het eerste stukje om zetbelasting 0.64) is ver werkt. Bij die fabrikantsprijs ƒ15.04) telt hij dan zijn omzetbe lasting (ƒ0.96) en komt zo tot de verkoopprijs voor de groot handelaar 16.00), enzo voorts. In de B-schaal gaat dat heel anders. Hier stelt de fabrikant de prijs van zijn artikel vast op grond van de factuur van zijn leverancier exclusief omzetbelasting 10) plus zijn winst 4.40). waardoor de werkelijke prijs duidelijk wordt 14.40). De bedragen van de omzetbelasting worden telkens apart tussen handels schakels en fiscus verrekend: de grondstofleverancier draagt 1,20 aan de fiscus af, de fabri kant ƒ1.73 min ƒ1.20 is ƒ0.53, de groothandelaar 1.86 min ƒ1.73 is ƒ0.13 en de kleinhan delaar ƒ2.08 min ƒ1.86 is ƒ0.22. De fiscus ontvangt in totaal dus ƒ2.08, welk bedrag in de prijs voor de consument 19.43) is v&rwerkt. De prijzen In het genoemde voorbeeld betaalt de consument voor dit denkbeeldig produkt na 1 janu ari a.s. dus 32 cent meer. Maarhet is niet méér dan een voorbeeld, want er zijn di verse andere berekeningen mo gelijk (bijvoorbeeld met meer of minder handelsschakels en het b.t.w.-tarief van 4 procent), die onder het nieuwe stelsel een lagere eindprijs opleve ren. Het is dan ook onmogelijk te zeggen wat er precies met de prijzen gaat gebeuren, er is al leen een zeer globale aandui ding mogelijk. Zullen de prijzen globaal genomen stijgen? „Ja", zei de minister van financiën bij de behandeling van de nieuwe wet in de Tweede Kamer. „Er kan voorshands van worden uitgegaan dat het prijspeil in zijn totaliteit slechts weinig, namelijk 1 procent zal veran deren". Het Centraal Planbu reau verwacht in zijn macro- economische verkenning voor 1969, dat het consumptieprijs- peil met 1.3 procent zal stij gen. Van groot belang is, dat de goederen en diensten die tot de eerste levensbehoeften worden gerekend niet onder het 12-procents, maar onder het 4-procentstarief zullen vallen. Het spreekt vanzelf dat in dit „eerste 'evensbehoeftenpakket" een groot aantal levensmidde len is opgenomen. Voor be langstellenden volgt hier een opsomming: aardappelen, boter, margari ne, bak- en braadvet en andere oliën en vetten voor menselijke consumotie, brood, beschuit en beschuitbollen, chocolade en suikerwerken voor boterham- beleg, eieren, fruit, appelmoes, granen, meel en bloem van .99 NOVEMBER l§j Het koppie-koppie, de ma- ke-up oftewel de opmaak van het gezicht, vraagt opnieuw geducht de aandacht. Wie de ze herfst en komende winter een modieus koppie-koppie wil tonen aan de verrukte we reld, die diene daartoe de vol gende grondregels te volgen: 1) wenkbrauwen vol, in dunne lijn uitlopend naar de slapen; de vorm iets accentueren door met bruin of grijs potlood ex tra haartjes bij te tekenen tussen de echte. 2) De wim pers moeten erg lang zijn; ze moeten het oog omringen, zo als stralen dat doen bij de zonne. Dat betekent dat men de wimpers krachtig moet aanzetten en dan met bruine, blauwe, marine-kleurige mascara maar ook (voor het daartoe geëigende oogie) met groentinten. Zo'n kleur dan combineren met de mascara- tint die men altijd al ge bruikt: zwart, bruin, grijs etc. De wimpers dienen ook onder het oog zeer lang te zijn; daartoe plakke men losse haartjes (in de handel, ja) tus sen de aldaar groeiende, echte wimperhaartjes en kijk eens aan: een blik als een knon! Maar het mag nimmer een felle, helle of schelle blik zijn! Nimmer. Het oog moet een zachte uitdrukking hebben. En daartoe nu passe men (3) pastel-poedervormige kleur- elementen toe om het hele oog Dus niet, zoals voorheen, al leen op bovenooglid en de ruimte onder de wenkbrauw. Nu ook aan de buitenzijde van het oog, vervloeiend tot aan de slapen. Maar vooral: wimpereffecten (al dan niet bijgetekend tot op het on derste ooglid). MOOIE, MOOIE MOND Goed: de ogen krijgen dus veel aandacht en worden krachtig benadrukt zonder fel te worden. Dan echter moet het oog gericht worden op de LEDEREN LIESJE Lederen Liesje is nog lang niet upit de mode; zij kan zich nog vrij en blij in allerlei le deren goederen (tot badpak ken toe zelfs, aldus hebben wij met eigen oog vast gesteld!) in het openbaar ver tonen en dat zeker van de winter. Dat leder dient dan hoofdzakelijk een oud-gekreu kelde indruk te maken. Wist u overigens dat die leermode voor vrouwspersoontjes ook in de eerste wereldoorlog in zwang was. Maar toen was de roklengte wél iets anders! Nu dit: wij spraken daar van le der. Maar wat hier getoond wordt door ons eigen Lederen Liesje, is helemaal geen leder. Het is een soort nep-leder of wel namaakleder dat antiek achtig 'bewerkt is en dat maar moeilijk te onderschei den is van echt oud leer. Goed: het jasje, wellicht ook in ons vaderland geïmporteerd door mevrouw Nelemans - Sartorius, Confectiecentrum te Amsterdam, is een fabrikaat van Shubette of London (te Londen, ja) waar wij het mo del zagen in lichtbruin en in donkerbruin voor een prijs van zo'n dikke honderd gul den! mond. Want de mond ook wordt ook duidelijk geaccen tueerd in de wintermake-up. Die mond moet klein lijken (of zijn). Dat klein-effect ver krijgt men door de omtrek van de mond, vanuit de hoe ken van de bovenlip, met een penseel te omlijnen. De lipstickkleuren mogen voor wie daaraan behoefte gevoelt krachtig rood en fel zijn. Orlane b.v. adviseert een knalrood „Avocat" en dat doen de andere Huizen even eens: Lancöme met rose in ferme toon en oranjeachtig rood. Stendhal: helderrood „Gina"; Elizabeth Arden: „Vi- Orlane stelt dit voor: ste vige, volle wenkbrauwen die smal uitlopen; een zach te blik met lange wimpers boven en onder (bijgeplakte haartjes); een kleine felge kleurde mond (met mouche ernaast) en ook, zoals alle anderen en een opvallende zeer porseleintedere founda tion make-up en bijpassen de poeder. vid Red", „Vivid Flame" en ook Vivid Bronze". Alles le vendig en hel. Ayer: karmijn rood en oranje-rood. Ook bei ge, ja. Want, behalve die fel- kleurige roodtonen, kan men ook, als de stemming of de teint dat voorschrijft, een combinatie nemen die ge baseerd is op de modekleur prunelle (een soort rodekool- rood). Daarbij steeds bijpas send (denk daaraan: bijpas send!) de nagellakkléur van dezelfde serie. Het komt neer op een paletje dat loopt van teder-beige, tot oranje wat de maquillage aangaat en van stevig-rose tot felrood wat de lippen betreft. Men passé ook eens een mouche toe. De teint: doorschijnend als porselein. VOORSPELLINGEN Ieder is dol op voorspellin gen. Wij zullen even voor u in de kristallen bol turen en nauwkeurig vertellen welke kleuren mode zullen zijn in de winter van '69 op '70. Aller eerst: zwart. Dan cucumber ofwel komkommer (een heel zacht-groen). Dan pebble of wel kiezel, een heel zacht-bei- ge en vervolgens een heel doorzichtig, teder roze. Ja, daar kijkt u van op: het zijn nogal tengere, nogal pipse tin ten. Maar er is ook denne- groen en tomatenrood en don- ker-amber. Alsmede biscuit (beschuittintig of bruinbeige). Verder: staalblauw en parel grijs. Wilt u nog meer weten? Hoe de stoffen zullen zij*? Goed: ze zullen ruigachtig, bontachtig-wollig, borstelig maar zacht zijn. En de jerseys zullen, nog meer dan nu al gebeurt, andere stoffen, gewe ven stoffen dus, gaan imite ren: tweed, ruige, wollig- vachtachtige stoffen, crêpe en korrelige, droge stofsoorten. Verder: Enorme mazen in dubbele steken en veel struc- tuurbreisels. Om maar iets te noemen. TRIKTRAK Als het beestje maar een naam heeft, moet de Neder landse ontwerper van heren kleding Gerard de Both ge dacht hebben, toen hij dit mo del de naam „Trictrac" gaf. Deze heer De Both ontwierp (in opdracht van Trevira, het kunstvezel merk van het Duitse bedrijf Hoechst, dat ei gen modestudio's heeft voor zowel vrouwenmode als he renmode), een reeks opmerke lijke modellen. Een ervan dat wij zagen dragen tijdens de najaarsbêurs in Keulen ziet men hier; het is een spor tief tintig pak in grijsgroene kleur van stof die voor 55 percent uit Trevira vezel 'bestaat en voor 45 percent uit wol. Borstzakken en revers spelen een belangrijke rol in dit model. Deze kiek toont hoe groot het verschil is tussen een opgemaakt oog en een „bloot" oog. Hier werd ge- bruik gemaakt van de cosmestische middelen van Jeanne Gatineau. Ook hier: aangezet en aangevuld mei valse haartjes. En zó kunt n het haar eens opmaken. Het is een creatie van de Parijse coif- feur Alexandre die voor Harriet Hubbard Ayer werkt: het heet da „Wrong d'Ali Baba"; drie lokken vallen in Iosm krullen in de nek. Ja, so dan maar! De van oudsher befaamde (maar inmiddels weer tien tallen jaren vergeten) slingerbladen zijn weergekeerd in het huishouden. De firma Tornado, u welbekend, levert ze ons weer. Het zijn bladen, deze slinger bladen, mmmmmmmmmxsrnm kunnen slingeren. Het zijn dienbladen en men kan er, ver mits ze hangen aan drie koorden die samenkomen in een draag- knop of draagbol, allerlei zaken op vervoeren en serveren die anders, bij het gebruik van een normaal dienblad, nogal eens neigen tot morsen. De spiegel van de vloeistof in de kopjes blijft bij een slingerblad nl. altijd evenwijdig met het blad en van morsen is geen sprake. Wel dit: men moet zo'n blad niet, al slingerend, ergens tegenaan stoten! In roos-dessin en in effen kraalrood; f5,95 en f4,95. Kun nen vijf kopjes bevatten. Al slingerend. Even nog dit: Tornado maakt nu ook, ten onzen gerieve, bartafels, pick-up-tafels, t.v.-tafels en lektuurtafels. In een combinatie van metaal en teakhout. Heel handig. SLIM Elektrotechniek N.V, Amsterdam (DuivendrechW kade 91, A'dam; tel. 020 51111) voert zogenaamds „waste disposal units" in; dat zijn vuilnis-opvang-appara. ten. In het apparaat bevindt zich een ondoorzichtige plastio zak, waarin de afval igaat in de keuken en waar men elden zoiets maar wenst op te han gen. Telkens als er iets in li gedaan, wordt de zaak met een simpele handbeweging weer hermetisch afgesloten zodat geen geurtje kan ontsnappen. Als de zak geheel vol is, wordt hij met een druk-op-de-knop hermetisch dichtgelast en kan dan wegge worpen worden. Het dlchtlaa- sen geschiedt in enkele sekon- den; een rood lampje flitst tij dens dat „sealen" (spreek uit sielen) aan en als het uitgaat is de zak waterdicht. Deze A- lumasc zakken komen in twee typen: één voor de huisvrouw in haar keufien en een groot type voor ziekenhuizen, kli nieken, fabrieken, winkels etc. Het viel ons op 1) hoe gemak kelijk een nieuwe zak is in te brengen en 2) hoe volledig al le geur van zelfs de meest be derfelijke resten wordt vast- gèhouden. granen, groenten, havermout, gortmout en graanvlokken, huishoud- en appelstroop, jam, pindakaas en natuurhoning, kaas, koffie, koffiestroop en koffiesurrogaat, melk, ontbijt-, peper- en alle soorten snijkoek, pap van melk en yoghurt, peulvruchten, pluimvee en an der gevogelte en wild, alsmede tamme konijnen, spek, tafela- zijn, thee, vermicelli, macaroni, spaghetti en mie, vis, garnalen, mosselen, wulken en kokhanen (gerookte zalm en kaviaar uit gezonderd), vlees en worst van runderen,varkens, schapen, geiten en paarden en lever pastei, niet bereid uit ganzele- ver of eendelever, zeep (zowel huishoudzeep en zachte zeep als wasmiddelen, afwas- spoel-, glans- en reinigingsmiddelen) en kristalsoda Het 4-procentstarief geldt niet voor textielprodukten en schoenen: een ingrijpende beslissing, die in het parlement (en uiteraard ook daarbuiten) nogal moeilijk verteerbaar was. Eén van de argumenten van de minister was, dat de groep tex tielprodukten gezien haar grote verscheidenheid niet „zonder meer" tot de eerste le vensbehoeften kan worden gerekend. Voor alcohol wordt de b.t.w. „omgezet" in een ver hoging van de accijns met 10 procent, een verhoging die geldt voor alle alcoholhouden de stoffen. Het is ook voor het enorme assortiment levensmiddelen thans nog onmogelijk te zeggen welke wijzigingen zich in de prijzen der afzonderlijke pro- dukten zullen voordoen. Het is onvermijdelijk, dat een aantal artikelen iets duurder zal wor den. De prijs van diverse an dere artikelen zal gelijk kun nen blijven of zelfs kunnen dalen. Tijdens de debatten in het parlement werd meermalen de vrees uitgesproken, dat een aantal ondernemers de voor hen uit de b.t.w. voortvloeiende voordelen niet aan de consu ment zullen doorgeven. Wat Albert Heijn betreft: onze computers draaien al op volle toeren. Hun becijferingen zullen garanderen, dat u voor de AH-artikelen ook na 1 ja nuari geen cent meer zult beta len dan werkelijk noodzakelijk Verras uw familie en ken nissen bij verjaardagen en an dere feestdagen eens met een goed receptenboek. AH's boekenservice kan u helpen aan vier boeken met exclusieve gerechten, die over zichtelijk zijn gerangschikt en afgewisseld worden met kleu renfoto's. Het zijn „Sla slaatje» snacks" van Hugh Jans 6,75), waarin tal van recep ten voor improvisaties met sla zijn opgenomen, „AllerHand» recepten", waarin de beste re cepten zijn opgenomen die de laatste 12Vï jaar in AllerHande zijn verschenen 6,75), „Wijn. wijn en wijn", een boek van Wina Born (6,75) en „Café fan tasia", waarin men letterlijk alles over koffie vindt, 1,50). Als u postrekeninghouder bent, kunt u het bedrag, af hankelijk van het aantal boe ken storten op postgiro 416905 t.n.v. Albert Heijn boekenser vice, Westzijde 26, Zaandam. Een tweede mogelijkheid is op het postkantoor een stor- tingskaart te vragen en in de daarvoor bestemde ruimte te noteren hoeveel boeken van welke titel u wilt ontvangen. Het postgironummer is 416905 Albert. Heijn boekenservice. Westzijde 26, Zaandam.

Allerhande | 1968 | | pagina 2