ONTWIKKELING BETER DAN VERWACHT Borduren is voor mij een soort virus Place-mats in de PMC AH gaat Belgische witlof importeren rang van zaken lopend boekjaar Albert Heijn N.V. CECILE DREESMANN: EEN STUKJE FRANSE KAAS BIJ EEN GLAS RODE WIJN IS EEN TRACTATIE BINNENKORT IN 19 november November, kaasmaand in Albert's Corners Albert Heijn SuperMart Helftheuvel Den Bosch E3E3Ö niiiminiiu jj Naar ontwerp van Cecile Dreesmann Omset bij AH in itvee jaar verdubbeld WAT DOET DE BTW MET DE PRIJZEN Spaans fruit dit jaar vroeger in Nederland Wintersport en Meding jeuwsblad van jert Heijn N.V. - Zaandam Aller Hande HOPUVKRANCBK SAH001000152 AKefhanda november 1968 november 1968 oplage 1.884.500 14e jaargang - No. 11 (151) li.l t i.li Cecile Drees- mann heet Ne derlands meest bekende bor duurster, maar eigenlijk zou er voor haar drie-dimensio nale werk een nieuwe term moeten wor den gevonden. Cecile Dreesmann Foto Paul Huf Haar techniek, waarin edelstenen, geblazen glas, stro en leer gecombineerd wor den met een heel eigen „bor- duurhandschrift" is uniek. Deze composities, (want dat zijn het eigenlijk) worden verbreid via tentoonstellingen in binnen- en buitenland, maar ook door reprodukties op postpapier, speelkaarten, grammofoonplaat hoezen en kalenders. De hierbij afgebeelde vier place- mats maakte Cecile Dreesmann als een stripverhaal. De ontmoe ting ergens buiten, de eerste afspraak in een romantisch cafeetje, het huwelijksaanzoek tijdens een feestdiner, en ten slotte de realiteit van het huwelijksleven. Zelf zegt zij: „Borduren is voor mij een soort virus waar ik mee werd geboren. Lang voor ik naar de lagere school ging, zat ik al met draad en naald te prutsen en dat is gewoon altijd zo gebleven. Ik houd enorm van experimenteren, van het zoeken naar nieuwe uitdrukkingsmoge lijkheden binnen het kader van mijn vak, en het zoeken naar een derde dimensie is daarbij een soort innerlijke behoefte." Naast borduursels voor tentoon stellingen en reprodukties, werkt Cecile Dreesmann ook in op dracht. Zo ontving zij o.a. de vererende opgave een stamboom van het Huis van Oranje uit te beelden voor de wereldtentoon stelling in Montreal, Canada '67. Bovendien heeft ze een zestal borduurtechnische en -kunst historische boeken op haar naam staan, geeft lezingen en werkt in binnen- en buitenland voor radio en televisie. Vier ontwerpen van Cecile Dreesmann, de Nederlandse naaldkunstenares met internationale faam, zijn speciaal voor de PMC verwerkt tot place-mats van 44.3 x 29 cm. De place-mats tonen reproducties van kleurige borduur werkjes. De 4 (mats) vertellen u tijdens de maaltijd een heel levensverhaal: de ontmoeting van een jongen en een meisje in het park, de eerste afspraak in een romantisch cafeetje, het huwelijksaanzoek tijdens feestdiner en ten slotte de realiteit van het huwelijksleven. Deze premie bestaat uit 2 gelijke series van 4 stuks (in totaal dus 8 exemplaren) voor de prijs van 12,-, te voldoen in PMC-cheques. Het bestuur van Albert Heijn N.V. deelt ten aanzien van de gang van zaken in de periode januari t/m september 1968 het volgende mede: De geldomzet in het detail- bedrijf is vergeleken met de overeenkomstige periode van het vorige jaar circa 20 pro cent hoger. Deze omzetstijg- ging is grotendeels veroorzaakt door het in bedrijf stellen van nieuwe filialen. Daarnaast kon ook in de reeds per 1 januari 1967 in bedrijf zijnde filialen een redelijke omzetstijging worden geboekt. Overeenkom stig onze verwachtingen is de ze laatste stijging procentueel echter lager dan in de voor gaande jaren. In de periode januari t/m september werden 17 Super- Marts en 6 zelfbedieningszaken geopend. Gesloten werden 17 filialen. In de periode van ok tober t/m december zullen nog 12 SuperMarts en 2 zelfbedie- ningszaken worden geopend, daartegenover staat dat nog circa 10 filialen zullen worden gesloten. In de restaurantsektor werd een omzetstijging geboekt van circa 7 procent. De omzetstij ging in de reeds langer ge opende zaken bleef achter bij de verwachtingen. De ontwikkeling van de netto winst na belasting is tot dusverre iets gunsti ger dan onze prognoses. Vergeleken met de over eenkomstige periode van vorig jaar is de netto winst ruim 10 procent hoger. In hoeverre dit percentage over geheel 1968 zal worden bereikt hangt af van de om zetontwikkelingen in het 4e kwartaal dat in onze be drijfstak zeer belangrijk is. „Het reizen 'en trekken heeft de Nederlanders Franse kaas leren eten en niet zelden wil men thuis tijdens een avondje die ge zellige sfeer van dat Fran se terrasje nog eens oproe pen. Vandaar dat ver schijnsel: het verbruik van Franse kaas in ons land is van een klein plantje tot een forse struik geworden. En terwijl Nederlandse kaas over heel de wereld een begrip is, heeft de bui tenlandse kaas bij ons be drijf kans gezien tien pro cent van de kaas-omzet te halen." Aan het woord is de heer C. Govers, adjunct-directeur van Albert Heijn. Hij is de man die belast is met de inkoop en verkoop van kruide nierswaren. Hij zegt: „Het is langzaam begonnen en toen snel gegaan met die buiten landse kaas. En van de soor ten die wij verkopen blijkt bij tachtig procent de vraag naar Franse kaas te zijn." V oorver pakt De „Franse kaas met Franse wijn"-actie, die van 4 tot 16 november in heel Nederland door Albert Heijn wordt ge- DE HEER C. GOVERS adjunct-directeur AH: „Wat voor mij een tractatie is? Na een drukke werkdag 's avonds een glas wijn met een stukje Franse kaas." Op 1 januari wordt een nieuw systeem van omzetbelasting ingevoerd, kortweg btw ge- ïoemd. Over de gevolgen Baarvan voor de prijzen zijn 'eel consumenten nogal onge ilst. Sommigen menen zelfs lat „alles" 4 of 12 procent iuurder zal worden. Een groot misverstand! Want deze percentages zijn alleen ®aar de belastingtarieven, die IN DE PLAATS komen van de oude belastingpercen tages. Natuurlijk is er aan prijsver hoging van bepaalde artikelen "iet te ontkomen, maar even- feer zijn er produkten die {oedkoper kunnen worden. Ook de huisvrouw (ja, vooral O I Dit jaar zullen de Spaan- se navelsinaasappelen en de clementines (een krui- I sing tussen sinaasappelen en mandarijnen) ongeveer twee weken eerder in Ne- I derland aankomen. Deze vruchten die op speciaal voor Albert Heijn werkende plantages wor den geteeld, zullen door het bijzonder gunstige weer eerder geoogst kun nen worden. De vruchten worden on geveer half november in de filialen van Albert Heijn verwacht. de huisvrouw!) heeft er recht op te weten hoe de btw in de prijzen zal doorwerken. Daarom in dit nummer van AllerHande (pagina 2) een artikel, waarin op eenvoudige wijze het verschil tussen het oude en het nieuwe systeem wordt uiteengezet. Wie één keer naar de winter sport is geweest, is min of meer een verloren wezen. Hij of zij zal ieder jaar weer opnieuw naar de besneeuwde bergen willen trekken. Bent u zo'n verloren wezen of van plan het te worden? Zorg dan in ieder geval voor een goede ski-garderobe. Op pagina 3 kunt u lezen wat u, naast deze prachtige pull over van zuiver scheerwol (ANBA-model Ernestine), nog verder nodig hebt. In het winkelcentrum Helftheuvel aan de Westerpassage opent Albert Heijn op 19 november zijn nieuwste Super- Mart met liefst 12 winkels onder één dak. Binnenkort vertellen wij u nog veel meer nieuws over dit unieke koop centrum dat naast het volledige assor timent levensmiddelen ook vers vlees, groenten, brood en gebak, bloemen, bollen en zaden, pockets en tijdschrif ten, cosmetica etc. etc. verkoopt. D«x« AllerHande is bedoeld als kennis* making met een veelgelezen maand blad dat u voortaan elke maand trouw in de bus zult ontvangen. De Nederlandse huis vrouw weet het allang: Al- bert Heijn deinst er, als het nodig is, niet voor terug groente en fruit uit verre landen aan te voeren. Er wordt gezocht naar top kwaliteit en er zijn nu een maal streken waar men er beter dan ergens anders in slaagt dit predikaat waar te maken. Wanneer wjj U thans mededelen, dat AH binnenkort de edelste wit lof in zijn winkels brengt die men zich denken kan, dan weet de kenner dat daar geen lange reizen voor nodig zijn geweest: onze zuiderburen, de Belgen, zijn de grootste specialisten op dit gebied. IN DE RUE GAUCHERET Het pand Rue Gaucheret 7 in Brussel is een zo donker en somber uitziend gebouw, dat men niet anders kan verwach ten dan dat er enigerlei ambte lijk apparaat is gehuisvest. Dat is dan ook zo: hier zetelt de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwpro ducten, een lichaam dat in zijn eentje ongeveer hetzelfde werk verricht als bij ons in Holland alle produktschappen tezamen. Het heeft een eigen raad van beheer, waarin ook vertegen woordigers van de regering zit ting hebben. De Directeur-Generaal, de heer A. Vandendael, zegt: „Wij hebben twee opdrachten: ten eerste moeten wij zorgen voor afzetgebieden in binnen- en buitenland, en verder is het onze taak een kwaliteitscontro le toe te passen op alle land en tuinbouwproducten die de grens overgaan. In dit kader voeren wij de beslissingen uit die door het Ministerie van Landbouw zijn genomen. De minister komt tot zijn beslui ten na overleg met de betrok ken commissies van advies, waarin telers, handelaren, ex porteurs en de overheid verte genwoordigd zijn". „Men kan", zegt onze gastheer bescheiden, „het uit- voerpakket van België natuur lijk niet vergelijken met dat van Nederland. Maar toch heeft mijn land enkele artike len te bieden die nergens hun weerga vinden. En als dat voor één produkt opgaat, dan is het wel voor witlof. Dat is België's specialiteit sinds honderd jaar". En dan doet de heer Vandendael ons het merkwaar dige verhaal hoe deze groente in de wereld is gekomen. VEEVOER Omstreeks 1870 ontdekte een boer in de omgeving van Brus sel toen hij na geruime tijd weer eens doordrong in een donkere hoek van zijn schuur, dat de cichoreiwortels die hij daar had opgeslagen, witte scheuten vertoonden. Hoewel het eigenlijk voer betrof voor de beesten, kon de man het toch niet laten eens aan de uit wassen te knabbelen, want het waren slechte jaren waarin vele magen knorden. Tot zijn verbazing smaakte het best en hy had genoeg zakelijk instinct om zich vervolgens met de nieuwe waar op de markt te presenteren. Daar maakte de functionaris die destijds de lei ding had over de Rijksplanten tuin in Brussel, er kennis mee en hij zag grotere mogelijkhe den. Hij is de eerste geweest die het lof ging kweken. Hoewel de cultuur, die in de loop der tijd heel wat verbete ringen heeft ondergaan, zich gaandeweg ook verbreidde over Noord-Frankrijk en in bescheiden mate Nederland, zijn de telers in de driehoek Brussel-Mechelen-Leuven toch altijd de grote specialisten ge bleven. Zij concentreerden zich geheel op dit werk, terwijl de anderen het er vaak „zo'n beet je bij wilden doen". De erva ring en de vakkennis van de Belgische kwekers groeiden en de kwaliteit van hun produkt groeide mee. voerd, beslaat alle filialen van AH. „Er is een korps speciale mensen op stap dat onze win kels van één tot drie keer per week bezoekt om de voorraad Franse kaas aan te vullen en de aanwezige kaas op vers heid te onderzoeken", aldus de heer Govers. De adjunct-directeur filoso feert even over het verleden. „Oorspronkelijk leek het erop, dat men bij het verkopen van 'kaas de klant persoonlijk moest bedienen", zegt hij. „Maar toen wees de praktijk uit, dat zowel in de zelfbedie ningszaken als in de Super Marts het merendeel van de klanten de voorkeur gaf aan voorverpakte kaas. En het is goed te weten, dat alle Franse kaas die wij verkopen, voor verpakt is. Vanaf het doosje Camembert tot het stukje Ro-. quefort." Welke soorten Franse kaas gaat AH nu verkopen? Het DE HEER K. SCHEP, kaasinkoper van AH: „En natuurlijk moeten we het beroemde assortiment geitekaas niet vergeten." antwoord kan het best gege ven worden door de heèr"K. Schep, kaasinkoper van AH. „Natuurlijk de camembert en dan wel de Camembert Vache Bleu", begint hij op te som men. „Vanzelfsprekend qpk de Brie, veel gekend, veel ge vraagd, zacht, met die eigen pittige smaak. En dan de Boursin, romig en smeuïg, in drie soorten: met en zonder knoflook en met peper. Dan de Pont l'Evêque, ook een zachte kaas van koemelk. Na tuurlijk de halfharde kaas van schapemelk. de Rooue- fort, in voorverpakte stukies van honderd gram. O ja. die Camembert brengen we in doosies van 250 gram." „En wie Franse kaas aan biedt kan natuurlijk niet de geitekaas vergeten", vindt de heer Schep. ..Er is een verruk kelijke geitekaas onder de naam La Hippe de France, die we dus ook in ons assortiment brengen. En dan de Langres. een zachte kaas uit diezelfde plaats, bij ontelbare Nederlan ders bekend, omdat ze deze plek op hun tocht naar Zuid-Frankrijk passeren. Ten slotte de Port du Salut. ook een halfharde kaas van koe melk en ook deze Port du Sa lut weer in kaasjes van 250 gram. Zoals gezegd: de hele serie voorverpakt." ISiet op de boterham Terug naar de heer Govers en voor hem deze vraag: Loopt de omzet van Neder landse kaas nu achteruit? „Maar dan ook op geen stukken na", zegt hij. „Om de eenvoudige reden, dat men de Franse kaas over het alge meen niet op de bo terham gebruikt, maar als dessert na het eten of in de loop van de avond als „snack" bij een glaasje wijn. Als ik even persoonlijk mag worden: ikzelf houd van fijne, geva rieerde smaken en na een dag werken is voor mij 's avonds een glas rode wijn met een stukje Franse kaas een tracta tie." De heer Govers stelt zich zelf een vraag: „Waarom kan AH zich permitteren iets met Franse kaas te doen?" Hij geeft zelf ook meteen het ant woord. „Door onze grote om zet zijn we in staat de Franse kaas goedkoper aan de klant aan te bieden en onze om- zetsnelheid garandeert de versheid. En daarbij als aan trekkelijkheid: we brengen twee Franse kazen die in Ne derland nog onbekend zijn Dat zijn de al genoemde Lan gres en dat is de Saint Marcel- lin, een geitekaas in drie soor ten: met komijn, met kerry of met paprika." Laatste vraag voor de heer Govers. Hoeveel méér Franse kaas wondt er verkocht de laatste tijd? De heer Govers haalt er overzichten en tabellen bij en zegt dan: „De verkoop is ver dubbeld ten opzichte van twee jaar geleden. Met andere woorden: we verkopen nu precies twee keer zoveel Franse kaas als in 1966." Vanaf 4 november is het in de Albert's Corners 4 weken lang alles kaas wat de klok slaat. Men vindt dit veelgege- ten zuivelprodukt als toonaan gevend bestanddeel in speciale lunches, gerechten en snacks. Folders, menukaarten, affiches en ander sfeermateri aal bezorgen U vanzelf trek in zo'n hartige hap. De Belgische overheid stelt hoge eisen op het gebied van de verpakking. Het gaat bij deze actie die wordt gehouden in samenwer king met het Nederlands Zui vel Bureau uitsluitend om arti kelen van eigen bodem, een be perking die echter een extra attractie inhoudt: tijdens de weekeinden maakt men een grote kans in onze restaurants een aantal in folkloristische dracht gestoken kaasmeisjes aan te treffen. Deze meisjes presenteren niet alleen een stuk kaas uit het vuistje, maar geven bovendien blijk van het voorlichtingsvak in ruime mate kaas te hebben gegeten. Vraagt hen gerust om advies en men zal tot zijn blijde ver rassing merken, dat de goede raad zonder aarzeling over hun bekoorlijke lippen stroomt. Iederdie een kaasgerecht bestelt, ontvangt een kaartje, waarop het Oudhollandse spel „boter, kaas en eieren" is afge beeld. Door het juiste kruisje in te vullen, waardoor een rijtje van 3 kruisjes ontstaat, heeft men kans op een leuke verras sing. Wordt ook nog de lime rick afgemaakt, dan heeft men kans op een van de 15 fraaie kaasmanden (met een fles wijn en een kookboek), die voor dit doel ter beschikking zijn gesteld.

Allerhande | 1968 | | pagina 1