M Feestelijke ideeën voor feestelijke uren PMC - mimiset - combinatie voor veel doeleinden MET FoRSE KPRTiNG OVER DE GRENS GELEZEH ml ROYCO SOEP VOORAF. GESCHENKEN EN OOK Internationale onderscheiding voor onze culinaire medewerkster Bij dominee Alles voor Sacha Hondepil Soldaten-vaders Kussens blazen Niets aan Nummer vijf MENSA Laagje goud Tegen vliegen Flipper Snurken Kolen in bad IS HEINTJE AU HET VRIENDJE VAN UW KINDEREN HEINTJE TIPS EN RECEPTEN VOOR PARTIJTJES IN EN OM HET HUIS AllerHandigheidjes Tips voor opbergen van tent, parasols enz. KIJK, ER IS NOG MEER! KIJK IN DE NIEUWE GESCHENKENFOLDER '68 OKTOBER 1968 ALLERHANDE LILY VAN PAREREN- BLES culinair mede werkster van „Aller- Rande" heeft een zilve ren medaille gekregen plus een oorkonde. En op 15 oktober moet ze naar Frankfort komen, om die onderscheidingen in ont vangst te nemen. Mevrouw Van Pareren is de samenstelster (en voor een heel groot deel de schrijfster) van het boek 'jLllerHande Recepten". Nauwelijks was dat boek verschenen of zij kreeg vanuit Lugano het verzoek een exemplaar te zenden aan de „Gastronomische Akademie" in Berlijn. Ze deed het. En wat gebeurt? Op een internationaal concours, dat deze Akademie eens in de vier jaar organiseert, beslist een internationale (moeilijke) jury, dat de zilveren medaille plus een oorkonde aan niemand an ders toekomt dan aan de Amsterdamse Lily van Pa peren-Bles. En half okto ber zal ze in Frankfort moeten luisteren naar een toespraak van de burge meester En als klap op de kook- pijl: nu al heeft een inter nationale uitgever van kookboeken aangekondigd, dat hij in zijn eerstvolgen de uitgave een gerecht zal opdragen aan de mede werkster van „Aller- Hande". TL/TOEDERS DIE in de Duitse stad Solingen eens een keer willen winkelen zonder kinde ren, kunnen hun kroostje tot zes jaar afgeven bij... de dominee. Die dominee is Günther Hege- le, bij iedereen die in Duitsland televisie kijkt geen onbekende. Toen de dominee zijn crèche opende, had hij in de eerste dagen al meer dan duizend kinderen te „virwerken". Maar de do minee heeft er wel een vrouwelijke hulp bijge nomen. (Gelezen in „Neue Illustrierte Revue") IVA FRANCOISE Arnoul, Brigitte Bardot en Annette Stroyberg kwam Francine in het leven v«an zanger Sacha Distel en die Franci ne is nu mevrouw Distel. Mevrouw Francine verklaarde in „Marie-Claire" niet jaloers te zijn en Sacha zelf zei: „Als tijdens mijn werk een meisje avances maakt, zeg ik: Waarom? Ik heb thuis alles wat ik wens." 17 R ZIJN nu ook al pillen die de eetlust moeten opwekken bij honden en poezen, al thans die in Amerika. Eén dragee voor de maal tijd en Bobby eet weer als in vroeger dagen, aldus meldt „Ladies Home-Journal". TN AMERIKA wordt momenteel actie gevoerd, om kinderen uit Korea, India of Brazilië te adopteren. Althans, men kan zich laten inschrij ven bij het Christian's Children Fund, dat dan via de gestorte centjes zorg draagt, dat de desbetreffende kinderen in eigen land een be hoorlijke opvoeding krijgen. In de advertenties gezien in „Ladies Home Journal" zegt men het er ronduit bij: „Kinde ren, die het moeilijk hebben, in Korea bijvoor beeld. Hun G.I.-vaders (lees: Amerikaanse solda ten) weten misschien niet eens dat ze bestaan...." un&iwk pEZIEN IN „Elegante Welt": zogenaamde party-kussens. Kussentjes van plastic die u rustig leeggelopen en opgevouwen in de kast kunt bewaren totdat er onverwachts visite komt voor een tuinfeestje: kussentje opblazen klaar. pR IS niets aan om nieuwe kleren aan te schaffen voor een reisje, dat naar een plaats gaat waar niemand uw oude kleren kent". („Uit het dagboek-van-een-zielige vrouw in Ladies Home Journal") ■SHurkecJttsdeidiHg.. LEZERSPOST pELEZEN IN de „Saturday Evening Post": 7nBPnaa zogenaamde anti-vliegen-halsbanden voor honden en katten. A/TET GOUD is het soms als met diamanten: de laatste komen zowel voor aan de vingers van vrouwen die bepaald niet „uit werken" hoe ven te gaan als aan het eind van een industrie- boor, die meters en meters harde grond of ander materiaal moet doorklieven. Op dit moment worden fliederdunne (hon derd-duizend maal dunner dan gewoon schrijf papier) laagjes goud gebruikt om het vensterglas van vliegtuigen af te dekken. Zon heel dun laagje goud gaat de vochtaanslag op die vensters tegen, aldus het internationale maandblad „Sca la", dat steeds in acht talen verschijnt. AnrivHeg.. ClNDS „FLIPPER" over de televisieschermen van zeer veel landen is gezwommen, weet iedereen wat dolfijnen zijn. Ho! roept het Franse maanblad Marie Claire", dat is hele maal niet zo bijzonder. In Nieuw-Zeeland werd in 1965 bijvoorbeeld in de Staatscourant bepaald dat niemand een vinger mocht uitsteken naar de dolfijnen in een van de baaien in dat land. Oorzaak was een bijzonder vriendelijke en toch niet getemde dolfijn, die heel vaak in de Hokianga-baai was te vinden, om er met de kinderen te spelen. ANDERHALF MILJOEN huwelijken in Enge- land worden bedreigd door het vervaar lijk snurken van een der huwelijkspartners. In Amerika kan snurken zelfs al een aanvaarde grond tot scheiden zijn. Hoewel artsen in veel gevallen wel iets aan dat snurken kunnen ver helpen. (Gelezen in „Neue Illustrierte Revue"). pEEN ARCHITECT die het tegenwoordig nog v-r durft te wagen in een nieuw huis een bad kamer of douchecel over te slaan. Maar wat doen nu de Duitsers (en zij niet alleen!), roept het Duitse blad „Neue Illustrierte Revue", zij gebruiken zo'n badkamer als berghok voor alle mogelijke trappen en verdere huishoudartike- len. Men gebruikt zo'n badkamer soms als ko len-opslagplaats! Er is tegenwoordig geen onderwerp meer, of er wordt op een goede dag wel een onderzoek over gepleegd en zo kwamen ook die badkamers en douche-cellen aan de beurt. Daaruit bletk, dat in Duitsland 66 procent van alle inwoners de mogelijkheid heeft zich iedere dag van top tot teen in bad of onder douche te storten. Maar men doet het niet. Hetzelfde onderzoek wees uit, dat het meren deel der ondervraagden het „eenmaal per week baden" (in het weekeinde, natuurlijk) meer dan voldoende vond. Opmerkelijk daarbij is, dat vo rig jaar in West-Duitsland het gebruik van zeep terugliep, terwijl de verkoop van deodorants en reukwateren daarentegen sterk toenam. Waarna een arts opmerkte: „Reukwaters en zo verbergen toch niet wat een mens eigenlijk wil verbergen. De eerste eis blijft: fris gewassen..." "pRANKRIJK, dat zo beroemd is om zijn parfums, kreeg die naam pas in de zeven tiende eeuw, om de eenvoudige reden dat men in die eeuw pas goed begon met die parfums en voordien de Italiaanse reukwateren de inter nationale markt beheersten. Hoewel: in de twaalfde eeuw gaf koningin Phi lippe-August al de „gilden" der handschoenen makers en parfumeurs bepaalde rechten, aldus het Duitse blad „Elegante Welt". Van Napoleon is bekend dat hij gaarne gepar fumeerde handschoenen liet maken en de lieve lingsodeur van Marie-Antoinette kwam van viooltjes. Nu over de „moderne" parfums gesproken: Coco Chanel was in Frankrijk de allereerste die een modehuis ook een parfum liet vervaardigen. Nummer één werd haar beroemde „Chanel numéro cinq", nummer vijf. Dat nummer koos Coco Chanel niet zomaar, want op de vijfde van augustus werd ze geboren en de vijfde van februari en augustus stelde ze vast als de dagen waarop immer haar collectie haute couture moest worden gepresenteerd. weiover. Albert Heijns Vrolijk - elke 14 dagen - Jeugdblad Voor 12 cent bij AH-Marearine Het nieuwe AH-boek „Feest" dat vanaf 9 oktober verkrijgbaar is in de winkels van Albert Heijn (a 4,95) en daarna via de AH-Boeken- service (a 6.75). Het toont aan op welk een instructieve wijze de auteurs van het werk, mevrouw Wina Bom, culinair journaliste, mevrouw Lily van Pareren, gastronomisch expert en Hugh Jans, kok en mede werker op het terrein der culinaire, kunsten in menig blad en boek, het onderwerp hebben benaderd. In de reeks gezellige boeken die Albert Heijn regelma tig laat verschijnen om de klanten adviezen te geven voor recepten en huiselijke gezelligheidjes, is nu ver schenen een boek dat speciaal aandacht besteedt aan de feestjes die men thuis wil geven. In dit boek worden al de hoogtij-gebeurtenissen die het leven fleur en kleur geven, besproken: kleine intieme feestjes, familiefees ten, feestjes voor vrienden en kennissen, kinderfeesten, verrassingsfeesten, officiële feesten en zelfs gala-fees ten. Wie voornemens is ook eens een der bovengenoem de feesten of feestjes te geven, maar niet precies weet hoe dat moet, die vindt alle uitsluitels in dit fraai- geïllustreerde en instructieve boekwerk dat voor 4,95 van 9 oktober tot en met 31 december in de winkels van Albert Heijn te koop is. Daarna is het in de AH-Boe- ken-service verkrijgbaar voor 6,75. blijkt wel uit de uitgebreide in formatie die de auteurs geven over de geslaagde combinatie van wijn en kaas. Fondue van kaas of van vlees, is tegen woordig ook vaak een centraal punt van een feestje; precies wordt uitgelegd hoe dat gaat en wat men ervoor nodig heeft (met recepten). U vindt alle gegevens over een koud buf fet voor een zogenaamde „lo pende maaltijd" en ook voor die nieuwe vorm van feest- eten, het zogenaamde „dip- maal". Geeft u wel eens zoiets lichtvaardigs en frivools als een soupeetje? waarom eigen lijk niet? Het is zo'n smakelijk en gezellig etentje voor twee, drie of vier mensen. U kunt er alles over lezen In het boek „Feest". En allerlei aanwijzin gen vinden over wat men zijn soupergasten dan wel voor moet zetten. Wat dat „dipmaal" betreft: dat Voorbereidingen Van groot belang bij het or ganiseren van een feestje zijn de juiste voorbereidingen, al dus verklaren de auteurs van „Allerlei Feestjes Thuis" in hun inleidende woorden. Zij ver volgen: „Het is namelijk een kwestie van goed organiseren en dat doet u het beste door alles op een bloc-note uit te stippelen. Gun u de tijd!" In derdaad: een feestje is nooit iets dat „vanzelf" gaat. Het eist een massa voorbereidingen. Maak het niet te moeilijk Het boek „Feest" geeft een ware schat van nuttige en in structieve raadgevingen. Het vertelt nauwkeurig waaraan men allemaal moet denken (vooral aan het comfort van de gasten!), welke muziek men moet aanzetten (vooral niet te luid!), welk tafelgerei er ge bruikt moet worden en wat men allemaal klaar moet ma ken. Oók wie men als hulpje moet vragen voor een deel van de lasten op zich te nemen maar dan toch zodanig, dat dit hulpje niet geheel verstoken blijft van de feestvreugden maar ook haar (verdiende) aandeel krijgt. Vooral belangrijk is de dui delijke raadgeving toch niet meer hooi op de vork te nemen dan men dragen kan. Wie klein behuisd is zal zich niet een zelfde „ruimtelijke opstelling van tafels, gasten etc. kunnen veroorloven als wie ruimte ge noeg heeft. Wie niet de ruimte heeft voor een diner voor tal van vrienden en magen, die doet er verstandig aan eèn hapje-op-schoot aan te bieden en in die richting alle toebe reidselen te treffen. Een ge slaagd hapje is succesvoller dan een moeilijk, uitgebreid di ner dat men niet helemaal aan kan en dat de gasten met zweet in de handen van ze nuwen doet hopen dat alles toch maar goed mag aflopen. Wijn-, kaas- en dip-maaltjes Wie een wijn- en kaas-feestje wil geven kan ook maar niet zo wat kaas en wat wijn kopen; daar komt meer bij kijken! Dat is een reeks heerlijkheden die ingedoopt (vandaar dat Engelse „dippen") worden in verschei dene sausen die in leuke kom men of bakjes worden klaar gezet. Evenals bij de soupeetjes wordt ook hier nauwkeurig ver teld wat men geven moet; keu ze te over voor uw gasten. De brunch Een nieuwe vorm van feeste lijk en genoeglijk bijeenkomen is de ontbijtparty ofwel de brunch, een maaltijd die het ontbijt (breakfast; vandaar die br van brunch) combineert met de lunch (het unch van brunch). Zo'n bijeenkomst begint om een uur of elf en dan op een vrije dag (meestal zondag). Meestal staat alles wat wordt geboden op een buffet en bedienen de gasten zichzelf. Het is een in formele party, waarbij men komt en gaat zoals dat uitkomt. Een feestelijke vorm ervan is de Champagnebrunch waarbij (dus) champagne wordt ge schonken en de stemming heel wat uitbundiger is dan wan neer alleen koffie, thee of sap pen worden geschonken. Cham pagne is een heerlijke ochtend drank, maar een mousserende wijn (Duitse sekt of vin perlé) kan dat ook zijn. Ook nieuw is de barbecue. In ons vorig num mer besteedden we daaraan reeds aandacht; met de picnic samen vormt de barbecue een apart hoofdstuk. Kind en teenager Kinderpartijtjes, Tienerfeest jes en allerlei feestjes in de huiselijke kring krijgen, in aparte hoofdstukken, alle aan dacht; ook hier tal van advie zen en recepten. Hetzelfde geldt voor de receptie-thuis en voor Pasen, Kerstmis en Oudejaar. De ruimte ontbreekt ons dit kostelijke en helder-adviseren- de boek uitgebreider te behan delen dan hier wordt gedaan; het is een werk dat, in de meest directe betekenis van de uit drukking, in een dwingende be hoefte voorziet. Velen zullen profiteren van de raadgevingen op een gebied dat vaak nog te weinig bekend is. Nu het win- terseizoen weer voor de deur staat, is het de hoogste tijd zijn feest-kunde weer eens op te frissen. U kunt geen beter „studieboek" vinden dan „Feest". De PMC brengt een nieuwe set tafeltjes, die men gebrui ken kan als bijzettafeltjes met lectuurbak, telefoontafeltjes met plaats voor telefoonboeken, of pick-up-tafeltjes met plaats voor grammofoonplaten of als plantentafeltjes met lectuur bak. De set bestaat uit drie ta feltjes. De grootste is voor zien van een opbergplaats voor lectuur. De afmetingen van de grootste tafel (inclusief lec- tuurbergplaats) is 55 cm breed en 35 cm diep. De hoogte van de tafeltjes is respectievelijk 37, 33,5 en 30 cm. De bladmaat is respectievelijk 34,5 x 34,5 cm 32,5 X 32,5 cm 30 X 30 cm. De bladen zün aan de zij kanten nietgefineerd, maar afgewerkt met palissander houtstrips, en voorzien van een verchroomd onderstel. De „lectuurbak" is van na turel rundleder, dat na enige tijd iets donkerder van klem- wordt en een uitstekende combinatie vormt met het pa lissander. Afmetingen bodem 10 x 32 om, hoogte 25 cm. Door zijn solide en fraaie afwerking past de mimiset- combinatie in welhaast ieder interieur. De prijs van de set, die on der nr. F 106 kan worden be steld, bedraagt 69,— waar van 52,in PMC-cheques. Met belangstelling namen wij kennis van de artikelen over studentenvoeding, die U in ,AllerHande" van septem ber j.l. publiceerde. Wij achten Uw informatie zinvol, niet omdat wij optimis tisch gestemd zouden zijn ten aanzien van de leesdichtheid van deze artikelen onder de genen, op wie dit belangrijke facet van de academiale ge zondheidszorg gericht is, maar wel omdat een grote groep AllerHande-lezers hierdoor wellicht enig inzicht zal krijgen in deze sector van het omvangrijke pakket studenten voorzieningen. Voor een juister en beter inzicht echter zou de vermel ding van Mensa-Tilburg, die in Uw opsomming van de Neder landse mensae ontbrak, en enige binnen het kader van Uw artikelen vallende bijzon derheden daarover nuttig kunnen zijn. In 1967 verstrekte Mensa- Tilburg 171.576 maaltijden. Vanaf het tijdstip van inge bruikname van de huidige mensa in september 1964 tot eind augustus 1968 bedroeg dit aantal ruim 575.000. Het laatste jaar zijn dagen met meer dan 1000 maaltijden geen zeldzaamheidIn het afgelopen collegejaar werd het aantal op kamers wonende Tilburgse studenten geschat op 1800. Voor 1968 werd een totaal van 200.000 maaltijden begroot. Evenals Delft blijkbaar neemt ook Tilburg waar het betreft een percentage van de van de Mensa gebruik maken de studenten, een uitzonderlij ke plaats in. Hier bedraagt dat dan 2520. De prijs van een Tilburgse mensa-maaltijd, bestaande uit hoofdgerecht (2 soorten groen te en 2 soorten vlees) en bijgerecht bedraagt voor aan de Katholieke Hogeschool studerenden f 1,67. Ook voor wat betreft de koeken „waar niets in zit", zoals U ze betitelt, behoeven de voedseldeskundigen zich over Tilburg geen zorgen te maken: Mensa-Tilburg lever de dit jaar reeds 30.885 belegde broodjes, die grotendeels als lunch in het hogeschoolgebouw geconsumeerd werden. Bijzonder is tenslotte ook het feit, dat tot op heden beleids vorming en beleidsuitvoering geschiedden door studenten, middels een Mensa-bestuur. Als laatste van de Nederlandse mensae zal op korte termijn ook Mensa-Tilburg een be drijfsleider krijgen. Namens het Mensabestuur, Mensa Tilburg. B. M. J. Pauw, voorzitter. Een mevrouw uit Rijnsburg heeft een prachtig middel ge vonden om de gladde zolen van nieuwe schoenen stroef te ma ken. U poetst er gewoon even overheen met een vochtige doek en het leed ten gevolge van sullerig uitglijden is voor komen. Voor een slechte stoel gang weet deze lezeres ook raad. Eet wat piccalilly bij uw warme maaltijd. Het is een prima laxeer middel. Om bruine jus te krijgen, bruint deze mevrouw de boter met een schepje suiker. Nu weet ik nog een middel dat naar ik meen nog eenvoudiger is en eerlijk gezegd wel alge meen bekend. Gehoon een schepje Buisman's koffiestroop. 't Is ook een uitkomst voor de te bleke soepen. Doe wel voor zichtig met de hoeveelheid want koffiestroop bruint enorm. CISKA VERHEUL De vakanties zitten erop, ons resten de foto's en dia's, het bruine velletje, de herinnering. We prepa reren ons op herfst en winter. Het roept enige weerstand op, dat over schakelen. Velen zullen misschien die typische zomerattributen als tent, windscherm, parasol etc. nog even bij de hand hou den, met als excuus, je kunt niet weten. Als men echter de zaak toch maar gaat opbergen, dan zijn enkele tips wel licht nuttig. Dat winter verblijf moet op de eerste plaats koel en droog zijn. Metalen attributen eerst goed schoonmaken en in vetten. Is er ergens een steekje los (aan de tent of parasol) nu maar even maken. Het voorkomt ver rassingen volgend jaar. En vergeet niet om alle plastic onderdelen, zoals grondzeil en slikrand van tenten en ook de Apollo-boot in te smeren met talkpoeder. Royco biedt u bovendien de kans om veel moois en waar devols ver beneden de winkel prijs te krijgen. Een duurzame keukenklok bijvoorbeeld, of stevige, fleurige tuinstoelen, of een oersolide strijkijzer of... ach teveel om op te noemen, teveel om hier te laten zien. K9K!6R9TiS «ras Royco is vrijgevig. Wat u hier ziet is lang niet alles. Er is verrassend veel meer. Veel moois. Veel gratis. Zo maar 'n paar voorbeelden: Serviezen van verfijnd, ge decoreerd porselein (Ville- roy en Boch)... of van voor- treffelij k aar de werk Sphinx) of Chinees porselein (spe ciaal geïmporteerd). Royco [I heeft het voor u. Gratis.

Allerhande | 1968 | | pagina 9