loe AH aan perfecte aardappelen komt Toegepaste warmte heeft genezende effecten Sta 'ns even stil bij het prijsverschil Ch albert; heijn 1?» I!5 87 41 60 65 78 73 59 57 57 57 79 79 48 86 76 95 95 1!" 89 IJ» 3?» 80 65 L- 95 L- 75 Een aantal bekende merkartikel-fabrikanten wil,dat hun artikel in elke winkel tegen dezelfde prijs wordt verkocht. Albert Heijn vindt dat jammer. Want op deze manier blijven vele belangrijke artikelen onttrokken aan de prijs-verlagende invloed van de moderne doelmatige verkoopmethoden die bedrij ven als Albert Heijn toepassen. Anders gezegd: veel merkartikelen zouden bij Albert Heijn zeker goedkoper kunnen zijn, maar de fabrikanten willen dit niet en dat is jammer... Gelukkig is hier een mouw aan te passen. Want naast de merkartikelen-met-vaste-prijs (die in de AH-winkels evengoed verkrijgbaar zijn omdat er vraag naar is) verkoopt Albert Heijn ook artikelen onder eigen merk. Over de prijzen hiervan beslist Albert Heijn zelf. Hieronder en in komende publicaties vindt u een aantal kwaliteits-artikelen bij elkaar „uitgestald" net als in onze winkels. Over smaak en kwaliteit kunt uzelf het beste oordelen. Het prijs verschil spreekt in elk geval boekdelen. Hier zijn enkele voorbeelden; er volgen er meer Moccona Poederkoffie Nescafé Poederkoffie CU Bongo Poederkoffie 190 Patria Cream Crackers Ch Cream Crackers RR Saroma Instant Pudding cn Instant Pudding CU Instant Pudding Seven - Up Sprite Ch Up-Drink Heineken Pils Amstel Pils Grolsch Pils cn Pils H-0 Havermout cn Havermout D.E. Pickwick Thee cn MacQueen Thee Meiitta Snelfilters 102 Calvé Pindakaas 12s cn Pindakaas D.E. Koffie t90 cn Perla Americana Koffie cn Perla Americana Koffie Verkade Petit Beurre cn Petit Beurre Maggi Goudvleesbouillon Knorr Vleesbouillon California Vleesbouillon cn Vleesbouillon [OBER 1968 ALLERHAADE [et gaat met de aardappel langzaam maar zeker een ,re kant op. Het was eerst een ruwe klant, die on- jot en met een flinke portie modder en klei omgeven de huisvrouw werd afgeleverd. Tegenwoordig echter zjj piepers onder liet mes nemen die er heel wat jtiveerder uitzien: in de winkels van Albert Heijn ,n zij keurig gewassen en verpakt voor U klaar, en is reeds duidelijk, dat deze nieuwe ontwikkeling door n op prijs wordt gesteld. ,eer men een kilo aard- ?n bestelt, is men er nu van dat in dit gewicht en aanzienlijke hoeveel- ongerechtigheden is mee- terwijl het schillen /elf i plezieriger bezigheid is reien En de moderne heeft een nog belang- voordeel: er is een mo- jieïd tot een doeltreifende leitscontrole geschapen! ilu. Aapels. Rto eindje buiten Kruini men, en in het vlakke polder- jhap van Zuid-Beveland, het bedrijf van de firma de leverancier waar Heijn mee samen- De sfeer van hei „d is hier verdrongen enorme opslagruimten, die ;enlijk 13.000 ton aardap- kunnen bevatten, door aragons die op het terrein ereden. en door het zeer Tie kantoor, waar telex- jlen en telefoons verbin- met cle hele wereld on- jden. De onderneming zaken met ongeveer zestig j, tot ver in Zuid-Amerika Behalve de export omvat- activiteiten nog invoer a, Italië en Malta, heer Meijer jr. brengt heel tijd door in vliegtuigen en hij tekent contracten jo, Napels of Rio de Janei- m maar een heel kleine uit zijn bestemmingen te Hij onderbreekt, ons ge- om in vlot Frans wat üjke mededelingen te roe aar een relatie diep in het van Generaal de Gaulle, jjn bureau wacht een brief Tahiti op beantwoording, in om inlichtingen wordt igd. „Ik moet die mensen eerst nog uitleggen wat aardappel eigenlijk is", hij. Voldoening «bedrijf Is opgericht dooi er Meijer Sr. in 1920. Het zich aanvankelijk bezig de binnenlandse handel, in 1940 de oorlog uitbrak, er echter ook al het één nder geëxporteerd, zonder men zich er een voorstel- maakte, dat de onder- ing zich nog eens geheel op buitenland zou gaan rich- Dat gebeurde nadat in i de rust was weerge- en wel om een in het lopende reden: „Kijk eens", de heer Meijer Jr., „in het enland kon je alleen con- leren in prijs. De kwaliteit moeilijk in het geding wor- gebracht. De aardappelen nen alle in de losse ver en wanneer de huisvrouw tevreden was over een dat ze bij de groente- 1 gekocht, wist zij niet aan welke leverancier dat dijk te danken was. Zoiets 1 je geen voldoening en nm gingen we ons geheel ;gen op de handel met het mland. Wat daarheen ging, verpakt in zakken met onze er levensgroot op." In batl hen echter in Nederland bamerhand de kleinverpak- rhaar intrede ging doen, het Kruiningse bedrijf di- Ide mogelijkheden om zich I weer aan de nationale jkt te gaan wijden. Albert in werd zes, zeven jaar ge- b de grote afnemer en de p gingen steeds beter. Er fizen „filialen" in Zierikzee feosterland en nu staat er lin de Flevopolder op sta- laandeweg was het idee ge- i om gewassen aardappelen Ie winkel te gaan brengen, de verwezenlijking van )lan werd telkens weer uit- Dat had een logische de bewerking die nodig zijn, kostte natuurlijk geld [de vrees bestond, dat de irlandse huisvrouw die centjes niet voor deze ice over zou hebben. Men 1 aarzelen tot vorig jaar. pen werd door een toeval- i omstandigheid een beslis- afgedwongen. De aardap- »gst was n.l. wel groot. T er viel op de kwaliteit W eens iets aan te merken, njke piepers leden aan gla- bid. een euvel dat men buitenaf' niet kan signale- |Het enige dat men kan pnemen om de ongeschikte toplaren op te sporen, is de F voorraad testen in een Concentratie. In dit „bad"' sen de gebreken duidelijk g voren. Voor deze me de is het echter weer nodig, 'de aardappelen eerst wor- I gewassen. En dat gebeur- dan ook. Eigen teelt 'ete gang van zaken lieeff t meer aan het licht ge- 'ht: de zolang gekoesterde dat de consument de aan feiniging verbonden kosten "*>g zou vinden, werd ruim- •WJs gelogenstraft. De zak- 1 gingen zeer vlot van de hand en hei slond daarom al gauw als een paal boven water, dat men er dit jaar mee door zou gaan. Omdat de oogst dit keer geen enkel smetje vertoonde, was het zoulbad nu niet nodig, maar het is duidelijk dat het wassen alleen ook al een veel -irengere selectie mogelijk maakc. Veelal begint de controle echter al veel eerder: wanneer de aardappelen nog op het veld staan. De firma Meijer koopt weliswaar ook op van cle boe ren. maar beschikt bovendien zelf over uitgestrekte akkers, waar aan hel gewas voortdu rende zorg kan worden be steed. Het beeld van krabben de en rooiende mannen en vrouwen is hier allang verle den tijd. Hun taak is overge nomen door moderne machi nes. die twee rijen tegelijk voor hun rekening nemen en i en enorme capaciteit hebben. Ernaast rijden wagens met kisten, waarin de aardappelen via een transportbandje regel recht verdw ij nen In de opslagruimten heersen alle condities die nodig zijn om de kwaliteit te waarborgen De machine die zorgt dat de huisvrouw het juiste gewicht krijgt. Het daglicht krijgt geen kans er door te dringen en de tem peratuur word' door middel van een automatisch werkende regelaar op een constant ni veau gehouden. Heftrucks rij den rond om de 1000 kg zwa re vierkantte kisten, waarvan veelal gebruik wordt gemaakt, te verplaatsen. Alles iii(l«ni(ili.«Wi De aardappelen bestemd voor Albert Heijn. volgen een betrekkelijk kortstondige rou te. die hen evenwel met heel wat technisch vernuft confron teer;. Hun gehele „bewerking" vinei' n.l. machinaal plaats. Van het veld komen zij eerst in de sorteermachine, die hen rang schikt in de groepen groot, mid del of klein, en belanden dan in één moeite door in de „was serij". waaruit zij van alle on gerechtigheden ontdaan weer tevoorschijn komen. Dan schuilt cle hele zaak verder naar de „droogkamers". om vervolgens een man met een zeer scherp oog te ontmoeten, die resoluut alles wat er niet. helemaal eersteklas uitziet, in de afvalbak deponeert. Nu wacht er nog de verpak king'. In hoeveelheden die on geveer het gewicht van vijf 'Vdo vertegenwoordigen, stor- aardappelen zich in de p!?s ie zakken die hun door nchine worden voorge houden. Maar het mechanis me sluit dit omhulsel niet af zolang de wijzer van de weeg schaal het "vereiste streepje niet is gepasseerd. Wanneer er nog iets te weinig in de zak zit. ziet men van een smalle richel één enkele aardappel naar beneden rollen, en als dat niet voldoende is nog één, tot dal het. aan de huisvrouw toe gezegde gewicht is bereikt. Zo komt dank zy natuurlijke omstandigheden (de Zeeuwse klei die een topkwaliteit ga randeert), de moderne techniek en de vastbeslotenheid van een dynamische onderneming om alleen het beste af te leve ren, een perfecte aardappel in de winkels van Albert Heijn. „Een bedrijf als wij hier heb ben. waar het hele proces van teelt tot en met verpakking on der eigen controle staat, vind je in heel Europa niet", zegt de heer Meijer Jr. trots. In het Amerikaanse me dische tijdschrift Journal American Medical Associa tion" Nr. 201 1967 10/177 kan men nalezen dat zeer regelmatig toegepaste warmte bijzonder opval lende genezende effecten heeft bij kunstmatig ge zette beenbreuken en bij „normale" ongevallen. Bij diverse onderzoekreeksen ook gecontroleerd bij vele dierproeven kon men sig nificant d.w.z. met absolute bewijskracht constateren hoe waardevol regelmatig toe gepaste warmte zich uitte bij een beenbreuk. Na een con- troletijd van 44 dagen in vele wetenschappelijke proef onder zoekingen bleek, dat de vor ming van nieuw beenweefse len d.w.z. „callus", dan ook opvallend sneller op gang kwam als de desbetreffende proefpersoon of ook proefdier 8 dagen lang regelmatig aan een hogere temperatuur werd blootgesteld dan wanneer die proefpersonen of proefdieren, geen extra regelmatige warm te hadden ontvangen. Die gevallen, die met door lopende gelijkblijvende warm te als regel onder behandeling stonden, toonden snellere ge nezingen van de beenbreuken aan, dan die gevallen waar men gewoonlijk „rust" had toegepast en waarbij geen extra warmte en wel geen extra regelmatige kunstmatige warmte werd toegevoerd. Men is nu, alles volgens de recente medische publikaties, in de U.S.A. er mee bezig precies na te gaan wat nu de opti male d.w.z. de beste tempera tuur is, om de genezing van beenbreuken te doen bevorde ren. (Aldus een pas gepubli ceerd medisch bericht uit de U.S.A.). Hieruit blijkt dat de kwestie warmte en genezing nog steeds geen afgesloten medisch kapittel is. maar een vraagstuk waaraan de artsen al sinds de oude Hippocrates werken, die al voor 2000 jaren de regelmatige warmtetoedie- ning bij tal van ziektebeelden aanraadde en ook al heeft beschreven. Romeinen De oude Romeinen vertoefden in het „beroemde warme bad" en wisten dat de regelmatige „warmte-toediening voor tal van afwijkingen van nut was. en dat de gezonde mens ook nog beter ervan wordt. De gedachten van de Finse Sauna of van het hete Turkse bad komt elke medicus hier in zijn geheugen op. Wat niet te zeggen van al die warmte bronnen en baden, badplaat sen in geheel de wereld, waar jaarlijks vele duizenden ge nezing zoeken en vinden, meestal op voorschrift van de arts om in een badplaats een kuur te doen en die kuur houdt meestal in „toediening van regelmatige langaanhou- dende warmte". Dat ook vele gezonde mensen van deze bad plaatsen gebruik maken om van de regelmatige warmte- toediening te genieten spreekt wel van zelf! Schrijver dezes is zich er goed van bewust dat in Nederland de „badtherapie" niet al te veel in medische kringen ge steund wordt. Toch gaan tal rijke medici zelf jaarlijks aan de volprezen warmtebronnen zitten in de diverse badplaat sen in het aloude Europa om hier „bij te komen" van hun inspannend werk. Dat men hier niet zo „bad-minded" is ligt er aan, dat wij hier een voudig geen enkele badplaats rijk zijn die direkt aan onze grenzen echter voor het grij pen liggen; maar wie regel matige warmte wil genieten, of hij nu gezond of ziek is, en wie genieten wil van de regelmatige warmte-toediening hoeft nu niet absoluut naar Albano, naar „Aix" of naar Aken te gaan om in een badplaats te logeren. Hij kan nu in zijn eigen huis van deze regelmatige warmte-bron genieten als „extra ener gie-bron" voor zijn gezond heid of ook tegen zijn ziekte. Om van dit laatste te spreken: bij welke ziekte is een regel matige gelijkmatig verdeelde warmte van groot belang? Er zijn zo vele ziekten in de medische literatuur op te spo ren en ook op te sommen, dat ik hier maar enkele ziekte beelden kan noemen: Outle mensen Het kleine kind in een her- stellingsperiode na een lang ziekbed, wat het ook geweest mag zijn, is zeer op warmte gesteld. Wie kent niet al het begrip van de „warme cou- S veuse". De oude mens in prin- cipe is een reuze verorberaar van warmte, omdat hij zelf deze energie meestal niet meer kan fabriceren en steeds maar warmte tekort komt. De patiënt met de Mom bekende „griep" en ook rest-verschijn selen na bronchitis komt op deze lijst ook voor. De grote massa's van rheuma- patiënten moet men vooral ook hier noemen, regelmatige warmte is voor hen evenveel 1 waard als een goed medica ment. Deze regelmatige warm te kan hun gewrichten en spieren in vrij soepele en goe de conditie houden en ze zijn er wat blij mede, natuurlijk naast de bestaande medicatie. Niet te vergeten de oude men sen, die de zon zo vaak moe ten missen en daarom de warmte zo dringend nodig hebben ook al zijn ze niet ziek. Koude huizen Al die patiënten zijn niet te vergeten, die „doorbloedings stoornissen" in benen of armen hebben, „vaatvernauwingen" wordt dit vaak door de leek genoemd. Al die patiënten en mensen die geen goed cen traal verwarmde huizen heb ben, die koude, niet verwarm de slaapvertrekken moeten bewonen, bij gebrek aan beter. Vooral bij hen is het aanbod van gelijkmatige controleer bare warmte een bron van absolute hulp, van gezondheid en ook van levensblijheid; want warmte in welke vorm ook verhoogt de vegetatieve levensvreugde in talloze facet ten. Denkt U ook maar aan al die mensen, die uit een ziekenhuis na een operatie ontslagen zijn en nog vaak dagen of wekenlang het bed moeten houden; wat een groot indicatie-gebied voor blijvend toegevoegde warmte is. En zulk een warmtebron, regel matig, correct controleerbaar en in het bereik van iedereen toe te passen, hebben wij nu in de electrische matras ge vonden, die beslist de medicus in vele gevallen zal helpen de zieke patiënt sneller te doen herstellen. Deze verwarmde matras kan meehelpen vele zieken sneller gezonder te ma ken en vele gezonden helpen niet ziek te worden. Warmte in deze vorm via de elek trische matras bevordert de opgaande lijn in de gezondheid en wel als therapie en als prophylaxis. Rplmigi-ijl.- Dat is wel het belangrijkst bij deze nieuwe vinding, die ook van medische zijde bijzonder aanbevolen kan worden Het is volgens ons nauwelijks een medisch specialisme te noemen, dat niet met nadruk op de warmtetherapie terug valt. Vooral warmte in onge vaarlijke vorm is in ons land van het allergrootste belang, daar het percentage van niet" centraal verwarmde slaap kamers nog vrij hoog ligt. Dus een uitkomst voor me- nige patiënt en goed hulp- middel voor menig „warm- voelig" arts Jammer... Qelnkbig! pot 50 gram pot 50 gram pot 50 gram pak 195 gram pak 170 gram ff V alle smakenpak voor 1/2 liter pudding diverse smakenpak voor 2 x 1/2 liter pudding chocoladepak voor 2x1/2 liter pudding pul 0.45 liter pul 0.45 liter „beugelfles 0.45 liter _2 pullen a 0.45 liter pak 500 gram zak 500 gram pak 100 gram pak 100 gram HnnsiOshiks 01 Snelfilters (zelfde formaat) pnf 38n gram 1. W TIJDELIJK pot 380 gram roodmerk pak 250 gram pak 250 gram pak 500 gram pak 180 gram pak 250 a ram pakje 8 fahletten 3 Itr. bouillon pakje 6 tabletten 3 Itr. bouillon pakje 6 tabletten 3 Itr. bouillon pakje 6 tahletten 3 Itr. bouillon

Allerhande | 1968 | | pagina 5