HERFST IN HET BOS ierenwereld bereidt zich oor op naderende winter Thee doet I Waar het roodwild nog in vrijheid leeft 69 92 Volkoren koeken Chinese Thee I V A Sp innen Trekvlinders Andere insecten WELGELEGEN' Zoogdieren Vechten om de kudde EIEREN Rosé Perlé Mosel Perlé albert heijn OKTOBER 1968 ALLERHANDE 3 In de herfst woeden bij de herten hevige passiesdan ook sterven wespenvolkeren uit. De mierenkoningin zit in haar kraamkamer- tje (zonder eten) en de mol gaat dieper jagen We zitten midden in de herfst. Zoals ook de mens vaak reageert op 'de veranderingen die de herfst meebrengt en jan zegt dat „als de blaadjes vallen" er allerlei oneven- irichtigheden van de geest optreden, zo reageert ook de dierenwereld op het onafwendbare overgaan van herfst in winter. Wie aan de herfst denkt en aan de dieren in de herfst, denkt allereerst aan de trek van de vogels. Dan ook schiet hem de spinnedraad te binnen. En ineens denkt ook aan de bronsttijd van de herten en aan de ijver waarmee de eekhoorns juist nu hun wintervoorraadje janleggen. Maar ook andere dieren reageren op de na dering van de winter. In ons land komen zo'n 400 soorten spinnen voor. Ze vor sen een klein gedeelte van het santal van 20.000 dat de ge werden over de gehele wereld hebben geteld (er zijn er die lelfs tot 50.000 soorten zijn we len te komen). Die spinnen nu produceren de dunne, fijne draden die op erfstmorgens, zoals we nu peemaken, overal te vinden ijn. Niet alle spinnen maken een web, maar toch spinnen ze allemaal. Wonderen van schoonheid en .technisch vernuft" zijn de linnewebben. Een ander won- X zijn de reisdraden waarvan ammige spinnesoorten gebruik naken en die in lente en herfst verschijnsel der herfstdra- ui (en lentedraden dus) doen itstaan. Het gaat hier om ge soorten wolfspinnen wild en ruig is het herfstge- drag van het wilde zwijn en toms is wel eens een boeren- ;arken het slachtoffer van de hartstochten der woeste rak kers. In de omgeving van Ot- terlo, waar het everzwijn lang Seen zeldzaamheid is, werd ieze foto gemaakt. Over het algemeen schrikt hij meer van ons dan wij van hem en hij trekt zich dan ook snel terug bij een ontmoeting. (Foto Ga zenbeek). die, na de geboorte, de vijan dige wereld in moeten om op „eigen voeten" te gaan staan. Miljoenen diertjes zijn gebo ren; ze moeten uit elkaar gaan daar ze elkaar anders dood rouden concurreren. Dat ver klaart waarom ze per draad op reis gaan. Zelf spinnen ze bun luchtvaartuig. Dat gaat zo: tt stoten een beetje spinsel uit met het daarvoor bestemde ipinorgaan (zes spintepels die meestal op het uiterste puntje van het achterlijf liggen); dat spinsel droogt op tot een vlok je, het zachte windje dat ze nodig hebben, pakt het en trekt de spindraad verder uit en als die zo'n 1 tot 2 meter lang is on de spanning van de trek te groot wordt, laat de spin los on de wind neemt haar mee over vaak enorme afstanden. Zeker is dat zij, als zij ergens onverhoopt en onbedoeld lan den moeten, opnieuw een vlieg tuigje spinnen en opnieuw de lucht ingaan. Tot zij hun verre onbekende bestemming en nieuwe vaderland hebben be reikt. De spin overwintert zo- ols zovele andere dieren; ze xitten dan onder boomschors, in hoekjes en spleten en wach ten op het betere weer. Wach ten kunnen ze! Men heeft Waargenomen hoe een spin in een gesloten fles zonder voed sel leefde van 15 oktober (1829) tot 30 april anderhalf jaar later (1831). Dat vogels trekken is bekend. Voorjaar en herfst tonen ons geweldige zwermen „gevederde Eendjes" op weg naar on voorstelbaar verafgelegen ge- toeden, Dat vlinders (bepaalde soorten althans) ook trekken, weten weinigen. Een der kleu- rigste vlinders die in mid- en nazomer, tot zelfs diep in de herfst, ons „buitengebeuren" verlevendigen is de atalanta, ook wel admiraalvlinder ge noemd of schoenmaker. Het is een typische trekvlinder die in zuidelijker landen thuishoort, maar hier soms al in mei bin nentrekt. U kunt de vlinder veel zien: het diertje heeft flu- weelzwarte vleugels en witte vlekken op de voorvleugels als mede een vuurrode band. Beroemder nog dan deze ata lanta is de trekvlinder die aan geduid wordt als distelvink of distelvlinder (pyrameis car- dui). Over de gehele wereld komt deze vlinder voor en overal is zijn verschijning de zelfde. Waarom deze diertjes trekken, is niet bekend; men neemt aan dat het een instinct is dat hen verzekert van tel kens weer nieuwe voedings terreinen. (ook voor hun rup sen). Soms vindt een massale uittocht van deze vlindersoort plaats. Urenlang vliegen dan ontelbare .vlinders, alleen of in kleine groepjes van twee tot drie, vijftig tot honderd in de minuut, in zuidelijke richting. In onze streken maakt de win ter vrijwel elk insectenleven onmogelijk. Daarom overwinte ren vel* insecten, in de ge daante van een pop, een ei of een rusp. Of ze kruipen diep weg en laten de sneeuw over hun hoofdjes gaan. Vroeger zag men de rups daarom wel als symbool van het menselijk bestaan. Hij was dan te ver gelijken met de mens, die zwoegend en vretend, zonder diepgang materialistisch leeft. Hij had zich dan ingepopt, na dat gulzige en wereldse be staan, dan werd hij als dood beschouwd. Zijn verrijzenis als vlinder voleindde dan de cy clus. Wat de bijen aangaat: daar ge beurt ook heel wat in de herfst! Want dan gaan de darren de deur uit en zonder pardon. De werksterbijen leven des zo mers, op zijn hoogst, zes wekén en in die periode werken zij zich letterlijk dood. De „luie" darren, tot geen arbeid in staat, worden in de korf geduld, maar dat is ook alles. Zij hebben hun plicht gedaan bij het be vruchten van de koningin en daarmee was hun taak ten ein de. Bij de WESPEN en de HOM MELS betekent de herfst het einde. Want dan sterft het gehele volk uit. Overwintert de zwerm bijen in de warmte van de korfde staten van de wespen en de hommels bestaan slechts één jaar en dat jaar Lieve huisvrouw, wat weel u eigenlijk af van de drank die u kortweg aanduidt als ,theeNatuurlijk, u bent verknocht aan uw eigen merk, u haalt het trouw en u zult er 's ochtends een kopje van drinken en mogelijk 's middags ook nog eentje en als het heel gunstig is, zet u 's avonds na gedane arbeid ook nog een kopje, maar weet u eigenlijk bijzonderheden over de wondere wereld van de thee? eindigt tegen het einde van de zomer of in de herfst. Alleen de koningin blijft leven en zij zoekt een geschikt plekje om te overwinteren waarna zij, in het voorjaar, in haar eentje de nestbouw ter hand moet nemen en dan de eieren leggen. De dood van één wespenkonin gin betekent het einde van een heel volk. Mierenkoninginnen doen het allemaal veel ingewikkelder en plechtiger. Zoals trouwens de mieren alles veel gecompliceer der opgebouwd hebben dan hun gevleugelde collega-sociale insecten als de bijen, wespen en hommels. De mierenkoningin die be vrucht is geraakt tijdens het zwermen met honderden man netjes, rukt zich daarna de vleugels uit en trekt zich terug in een ondergronds kamertje, een soort kraamvertrekje, waar zij in eenzaamheid (en zonder enig voedsel) een miereëi- wiegje maakt en waarin zij zich inmetselt voor de winter. Dan legt zij haar eitjes en pas een jaar later zijn deze eieren, via allerlei fasen, uitgegroeid tot volwassen mieren. Dan komt zij te voorschijn en wordt de rest van haar leven soms tot 15 jaar lang! ver wend als de vorstin die zij dan Wanneer het edelwild (van b.v. de Veluwe) het gewei vol komen heeft geveegd, dan breekt de tijd aan van de bronst. De dieren hebben dan de^ gunstige maanden met hun overvloed van gras, klaver en ander voedsel achter de rug en al eind augustus beginnen de jonge dieren schijngevechten te houden. Dat „vegen van het gewei", dat wij daarjuist noem den, is een merkwaardige zaak. Het edelhert of roodwild werpt elk jaar zijn gewei af. Dat ge beurt in het vroege voorjaar, in maart zo ongeveer. Onmid dellijk begint zich dan een nieuw gewei te vormen; dat is een hele lichamelijke prestatie. Want V/2 maand later al is dat nieuwe gewei, nu groter dan het voorgaande, gegroeid. Ge leerden hebben eens uitgere kend wat daarbij wel allemaal kwam kijken. In een periode van 3 tot 4 jaar wordt een hert geheel volwassen: dan is het beenderstelsel volkomen ont- I wikkeld. Indrukwekkend is het bronstvertoön van het roodwild of edel hert, de grootste hertensoort die ons land rijk is. In de herfst klinkt zijn geweldige stem dreigend door het bos. Reebok door de camera (van Jac Gazenbeek) verrast. De ree is, met edelhert en damhert, vastq bewoner van onze wildge- bieden. Ofschoon het dier behoort tot het z.g. grofwild is het bepaald niet indrukwekkend van formaat; de schouderhoogte van de bok bedraagt zo ongeveer 70 cm; de totale lengte is on geveer 1 meter. Toch maakt het dier een grote indruk als men het in de vrije natuur tegenkomt. Veel groter is het edelhert: 1.65 tot 2.50 m lichaamslengte met een gewicht van 90 tot 150 kg. Het wonder van het spinneweb. In de herfst (en ook in het voorjaar) gaan spinnesoorten die geen gebruik maken van spin- newebben om hun prooi te vangen, vaak op reis: aan lange dra den maken zij enorme trips(Foto Gazenbeek). Het nieuwe gewei is omhuld door een fluweelachtige bast of mos: deze blijft tot de vol groeiing van het sieraad aan wezig. Later verdroogt het en wordt dan afgeschuurd aan struik en boom. Als dat sta dium is bereikt, krijgen de dieren belangstelling voor de hinden. Zij vechten desnoods om de troepjes vrouwvolk die terzijde staan; na dreigende kreten die over grote afstand hoorbaar zijnv vallen zij elkaar aan en slaan de geweien kra kend tegen elkaar. Ze proberen elkaar achteruit te duwen. Wie daarin slaagt is overwinnaar. Hem valt de kudde toe. Hij bewaakt die onafgebroken en zeer jaloers zodat geen ander durft te naderen. Tijdens het vechten bezeren de dieren elkaar lang niet zo vaak als gedacht wordt. Slechts her ten met een onvolkomen gewei dat geen enden bezit, maar een soort dolkvorm heeft, kunnen de ander dodelijk verwonden. Zij worden door de jachtopzie ner dan ook zo snel mogelijk van het terrein verwijderd. De bronsttijd is voor de herten mannen een uitputtende perio de. Zij worden mager en ra felig. Maar de rijkdommen van oktober en november met hun bessen, vruchten en paddestoe len brengt ze weer op de been. Daarbij komt dat, op voeder plaatsen, voor voedzame bij voeding wordt gezorgd. Na 33 tot 34 weken komt de vrucht van de herfstige passie te voorschijn: een kalfje dat midden mei of begin juni wprdt geboren. Ook het damhert gevlekt met een geitestaartje met zijn korte, brede kop, kleine oren en platte gewei beleeft in oktober de bronst; ook hier klinkt de bronstkreet van het dier op, maar minder luid en minder vérdragend dan dat van het edelhert. Dat geldt ook voor de reeën van ons land: ook zij worden in het vroege najaar aangegre pen door hartstocht. Pas veer tig weken later en dat is half juli-half augustus wor den de reekalfjes geboren. Eind november tot midden januari vindt de bronst plaats van dë everzwijnen en dan wordt er zo nu en dan flink gevochten tussen de stevige kwanten, die gemiddeld een gewicht van 150 kg halen. In de voorzomer worden dan de gestreepte biggen met 10 tot 12 „tegelijk" geboren. Soms wordt wel eens de zeug van een boer, een tam varken dus, slachtoffer van de passie van de wilde zwijnen, maar dat geeft wilde, ruwe kinders en de boer zal daarom zo'n ver leide zeug liefst maar slachten. Zo beweegt het najaar de die ren. De ene groep regelt de nakomelingschap, het voortbe staan van de soort, de andere kruipt weg in winterslaap (zo- Hebt u wel eens vergelijken derwijs verschillende theesoor ten geproefd en ontdekt hoe verscheiden de smaken zijn? Hebt u zich wel eens verdiept in het onnoemelijk grote aantal recepten om thee te zetten en wat dat betreft in het hele thee-ceremonieel? De heer P. E. Timmerman die aan het hoofd staat van het In stituut voor de Thee, Weesper- straat 63 te Amsterdam, is een man met een uitzonderlijk goede neus en fijne smaak, zeer belangrijk wanneer men dagelijks intensief met thee omgaat. Daarenboven beschikt hij over een vérgaande speur zin, waardoor hij een schat aan gegevens, anecdotes, cita ten, verhalen over de thee heeft weten te verzamelen die zeer de moeite waard zijn. De jonge generatie is bezig de thee opnieuw te ontdekken en dat hoeft ons eigenlijk hele maal niet te verbazen. Thee immers bestaat in tal van soor- ten, mengsels, smaakvariëtei- ten, van thee knapt een ver moeid mens op. theedrinken zal u niet beletten aan het verkeer deel te nemen, het drinken van thee kan uitgroei en tot een sierlijke ceremonie, die door de jeugd bijzonder gewaardeerd wordt. We verheugen ons sinds mei van dit jaar in Amsterdam in het bestaan van een echt „thee huis" gevestigd aan de Prins Hendrikkade 142, alwaar u wel 15 variëteiten thee kunt proe ven voor slechts .40 ct. per kop! Thee kortom begint in toene mende mate tot de fantasie van de moderne mens te spre ken. Ontvang uw vriendinnen eens op een thee-middag om ver schillende recepten uit te kie nen, ze te beproeven, er varia ties op te bedenken. Weet dat u bij een kop thee zeer aparte ingrediënten als citroen- en sinaasappelschyfjes, muntblaadjes, kruidnagelen, naast suiker ook honing, ge konfijte gember, blokjes ana nas, partjes meloen e.d. kunt geven. Maak eens een gezel schapsspel van het thee^-genie- ten. Om u alvast een beetje te hel pen vindt u hierbij verschil lende thee-recepten plus na tuurlijk de gulden thee-regels. De gulden thee-regels Water snel aan de kook bren gen en 3 minuten laten door koken. Theepot flink voorverwarmen met kokend water. Per hele literpot 2 theezakjes (of 8 gr. thee 2 a 3 maat- schepjes). Het kokende water in één keer opgieten. De thee 5 minuten laten trek ken. Na het trekken even roeren, direct serveren. als de egel) en de mol gaat op groter diepte jagen en de das zal, als het een koude winter wordt, de ogen sluiten en ook in winterslaap gaan. Zo regelt de natuur het leven van onze medeschepselen de dieren, evenzeer als dat van ons. Al hebben we daar niet veel weet meer van! In goed gezette thee behoort melk voor een milde smaak. Variéthé ingrediënten: 4 theezakjes 16 gr. thee), 100 gram kristalsuiker. 4 I kruidnagelen, 1 stukje pijpka neel 4 cm). Sap van rode bessen. bereiding: Vers water 3 minuten laten doorkoken. 4 theezakjes op 1 liter water. Kokend opschen ken. Thee met kruidnagelen en pijpkaneel 5 min. laten trek ken. 1 Theezakjes verwijderen. 100 gram suiker toevoegen. Deze drank kan gevarieerd worden geserveerd: warm geu rend, met een theelepel besse- sap in elk kopje of ijsgekoeld met 2 lepeltjes bessesap en een twinkelend ijsblokje in een glas pittig en fris. Citro-thee ingrediënten: 4 theezakjes 16 gr. thee), 100 gram kristalsuiker, sap en geraspte schil van 1 citroen. bereiding: Vers water 3 minuten laten doorkoken. 4 theezakjes op 1 liter water. Kokend opschen ken. Thee 5 minuten laten trekken. Theezakjes verwijde ren. Sap en rasp van 1 citroen en 100 gram suiker toevoegen. Serveer deze frisse drank ijsgekoeld uit de koelkast na zorgvuldig filteren. Uit- schenken in hoge glazen, waarvan u de rand met citroensap bevochtigd en daar na in de suiker gedrukt een grappig ijskraagje hebt gege ven. IJs-thee ingrediënten: 3 theezakjes 12 gr. thee). 100 gram kristalsuiker, sap van 1 citroen. bereiding: Vers water 3 minuten laten doorkoken. 3 theezakjes op 1 liter water. Kokend opschen ken. Thee 5 minuten laten trekken. Theezakjes verwijde ren. Sap van 1 citroen en 100 gram suiker toevoegen. De ijsthee ijskoud uit de koel kast serveren. Geniet ervan uit een hoog, koel glas met een schijfje citroen als ruitertje op de rand feestelijk, dorst- lessend, verfrissend. Sinas-thee ingrediënten: 4 theezakjes 16 gr. thee), i 100 gr. kristalsuiker, sap van 1 citroen en 2 sinaasappelen, 1 theelepel citroenrasp, 1 thee lepel sinaasappelrasp. bereiding: Vers water 3 minuten laten doorkoken. 4 theezakjes op 1 liter water. Kokend opschen ken. Thee 5 minuten laten trekken. Theezakjes verwijde ren. Na afkoelen, sap en rasp toevoegen en dan in de koelte van de koelkast laten bezinken. Voor het serveren de ijsgekoel- de sinasthee zónder bezinksel óverschenken in kan of ka raf. Drink dan deze verkwik kende drank uit feestelijke gro^e glazen, waarin ijsblokjes twinkelen.'n oprecht genoe gen. Lekker, vers, puntgaaf, schoon, constante kwali teit. U wilt kwaliteitseieren. U wilt dat ze vers, puntgaaf, schoon, van constante kwa liteit zijn. Bij 'Welgelegen' eieren hebt u die garantie. Het kwaliteitsmerk ah op elk ei is uw waarborg. Maar uw controle gaat nog verder: op elke doos staat een da tumstempel. U ziet direct hoe vers uw 'Welgelegen' eieren wel zijn. 'Welgelegen' eieren zijn breukwerend .verpakt in dozen van 10 stuks, in de soorten klein, middel of groot. Gerijpt in het kastelenge- bied van de Loire. Uit Luxemburg^ fles 0.70 liter 2 mousserende wijnen voor feestelijke avondjes. Demi sec, dus niette droog. nnnniau Als de herfst, in midden september, doorzet komt er meer en meer beweging in de wereld der herten: de bronsttijd maakt ze onrustig en vechtlustig. Daar waar het roodwild (of het edelhert) nog in vrijheid leeft en dat is alleen op de Veluwe kan men, op enkele plaatsen in het najaar het wilde burlen of brullen, grollen en schreeuwen van de bronstige hertenstieren horen. Wie het eens heeft ge hoord vergeet het nooit meer: men wordt opgeno men in het oergebeuren van de natuur en dat maakt diepe indruk. De herten maken hun liefdesmisbaar dat ook het triomfgeroep is van het mannetje dat zijn tegenstanders waarschuwt geen dommigheden te pro beren met zijn hinden altijd tegen het donker- worden. Begin oktober als de temperatuur tot nacht vorst terugloopt en de ne velslierten over de velden hangen, dan uit zich de bronstdrift het felst. Wie het eens wil horen én wie geduld heeft kan ge luk hebben op de volgende plaatsen: natuurlijk in het Nationale Park Hoge Velu we; verder het Nationale Park Veluwezoom (omge ving Posbank, Imbos, On zalige Bossen) dan de Loe- nermark bij Woeste Hoeve; het Staatswildreservaat bij Ughelen; het landgoed Planken Wambuis tussen Arnhem en Ede; het Speul- der- en Sprielderbos bij Drie en Speulde; het land goed Staverden op de Ve luwe; het Leuvenumse bos daar vlak bij (langs de weg Ermelo-Uddelermeer) en het landgoed Weina ten westen van Tongeren. De bossen van het Kroondo mein (tussen Uddel en Apel doorn) vormen wel het grootste revier. De open bare wegen door en langs genoemde gebieden, zijn de plaatsen waar men terecht kan. Goede punten zijn o.a.: Hoog Soeren, Gortel en Nierssen. Vaak hoort men ze aan weerszijden van de weg Hoenderlo over de Kop van Deelen naar Schaars- bergen; rechts is dan de Hoge Veluwe, links het Deelerwoud. Kies er een koele oktoberavond voor en luister stil toe. Bloemkoolsoep anders dan anders Voor 6 mensen hebt. u de vol gende ingrediën ten nodig: een kleine bloemkool, schoongemaakt en verdeeld in kleine boeketjes, een ui, een tak selderij, een worteltje, 4 tomaten, 5 aard appelen, 75 gram ham in blokjes gesneden, een eetlepel f ijn gehakte peterselie, 75 gram boter en verder geraspte bele gen Goudse kaas. U begint met de tomaten te pellen en de harde kernen te verwijderen waarna u de to maten in stukken snijdt. U schilt de aardappelen en snijdt ze in kleine blokjes, dat zelfde doet u met de ui. U snijdt de selderij klein evenals het wor teltje (als u er 2 wilt nemen dan doet u dat gerust). In de soeppan laat u de boter smelten en u laat de ui, de selderij, de wortel en de aard appelen er licht in kleuren. Daarna voegt u er de tomaten, de fijn gehakte peterselie bij en de blokjes ham plus ander halve liter water. Breng alles aan de kook en laat op een zacht vuurtje pruttelen tot het gaar is. Apart kookt u de boe ketjes bloemkool die vooral niet zacht mogen worden. Als de soep gaar is, voorziet u ze van zout naar smaak, vers gemalen peper, een vleugje nootmuskaat en u voegt er de uitgelekte bloemkool-boeketjes bij. Gloeiend opdienen met apart een schaaltje geraspte kaas en zo u wilt wat gebakken broodsoldaatjes, maar noodza kelijk is dat niet. Ook soepstengels doen het er goed bij en wees vooral niet te zuinig met de kaas! doos 18 stuks (±215 gram) Weer een proeve van be kwaamheid van de Albert Heijn bakkers. Fijn van smaak en gezond dankzij het tarwemeel van de volle korrel en moutextract. Heer lijk bij een kopje koffie of thee. En natuurlijk... oven vers. verser bij ilange) (tarry melange) pakje 100 gram De thee met de aparte krachtige smaak. Tip: maak eens uw eigen melange. Elk merk thee smaakt pittiger en geuriger door toevoeging van enkele - schepjes Chinese thee. f verser bij

Allerhande | 1968 | | pagina 3