Vele mogelijkheden kleurige oktobermaand j Renate Werner: ambassadrice voor Australisch fruit lERKARTIKELEN KUNNEN 5 PROCENT GOEDKOPER Nieuwe chocoladefabriek voor Albert Heijn Detail handel moet vrij staan wart miljoen Iepen per dag Directie van Albert Heijn geeft onverbloemd haar CZBEEBSESBI Capaciteit meer dan verdubbeld BUITENLAND PRIJSBELEID TIPS VOOR HERFSTTRIPS Dr.Picardtl Blikje open? Niet tevreden? I AM WH AD AC verkooptop van Albert Heijn die beslist niet gesteld is op verticale prijsbinding. J.n.r.de heer J. van Meer, de heer P. Ligtenstein, de heer G. J. Heijn en de heer J. Legerstee. Dat is er niet omheen ge draaid. En in Zaandam zegt de heer G. J. Heijn: „Dat hebben wij nooit gedaan en in ons jaarverslag over 1967 zeggen we dat ook hardop". Hij neemt dat jaarverslag erbij, bladert even en wijst aan: „Voor het vraagstuk van de vastgestelde prijzen van het merkartikel werd nog geen bevredigende oplossing gevonden. In andere Europese landen is gebleken, dat vastgestelde prijzen geen kenmerk voor het merkartikel vormen. Het zou dan ook de detailhandel vrij moeten staan om zelf de verhouding tussen dienstbetoon en prijsstelling te bepalen". Albert Heijn heeft vorige maand in Zaandam de nieuwe ocoladefabriek in gebruik genomen en daardoor de paciteit meer dan verdubbeld. moderne fabriek heeft efficiënte behuizing gekre- jo in het vijf werklagen tel- _de pand, dat een harmo- geheel vormt met het uit 18 daterende, even hoge ge- aan de Oostzijde in Op de eerste en verdieping zijn respec- velijk de vormerij en het ïagazijn en de glaceer- ondergebracht. De begane en de andere etages heb- 1 andere bestemmingen ge- of krijgen die nog bin- nkort. Uitgedrukt in vloeropper- akte levert de nieuwe fabriek uitbreiding van vierdui- ffid m2 op: winst, die hard dig was om aan de voortdu- id stijgende' vraag naar ca- ïit te kunnen voldoen. de nieuwe vormerij on- an de produkten hun itste bewerking. Het proces, arbij van de cacaobonen het Ifprodukt wordt gemaakt, naar de drie spuitmachines t, geschiedt in de oude fa- ;k. Daar worden de bonen rand, gebroken en gewalst öaama vermengd met sui- (en met. melkpoeder voor ilkchocolade). Vervolgens wordt het mengsel tot zeer kleine deeltjes vermalen. Het zg. concheren na toevoeging van cacaoboter is de laatste fase. Enorme „klutsmachines" wekken bij vrij hoge tempe raturen gedurende twee etma len door hun alsmaar heen en weer gaande bewegingen het aroma op. Via buizen wordt het half- produkt chocolade naar de nieuwe fabriek gepompt, waar drie spuitmachines de chocola de in alle gewenste modellen vormen: repen, tabletten, let ters (Sinterklaas kondigt bij Albert Heijn zijn komst al heel vroeg aanen tal van klei ne chocolaatjes als pastilles, kattetongen enz. De spuitmachines werken volautomatisch. Er komt geen hand aan te pas, behalve dan die van de meester, die ervoor zorgt, dat de juiste temperatu ren ingesteld en gehandhaafd blijven, omdat alleen dan een gegarandeerd goed produkt aan het eind van de lange koeltun- nel uit de vormen op de transportbanden terechtkomt. Ook het transport van de re pen naar de vijf verpak kingsmachines, die ze van wik kels voorzien, gebeurt automa tisch. De distributie van de re pen over de machines, die een capaciteit hebben van 150 a 160 repen per minuut, geschiedt door middel van elektrische ogen. Zij voeden de machines elke dag met een kwart mil joen repen. En dan te bedenken, dat het aantal repenmachines in de toekomst wellicht nog wordt uitgebreid! Op de verdieping boven de vormerij is het koelmagazijn ingericht. De produkten wor den daar ingepakt en al op geslagen voor verder transport naar het distributiecentrum. Dezelfde etage biedt ook on derdak aan de glaceerafdeling en de verpakkingsafdeling. De nieuwe chocoladefabriek, die betere werkmethoden mo gelijk maakt en gunstige werk omstandigheden voor het personeel schept, is het resul taat van teamwerk van tal van AH-medewerkers. Evenals de bouw heeft ook de verhuizing van de spuitmachines en ande re apparatuur nauwkeurige voorbereiding gevraagd. Van april tot en met medio juli duurden het afbreken en het opnieuw monteren van de bei de spuitmachines, die uit de oude fabriek afkomstig zijn en die geïnstalleerd zijn naast de nieuwe spuitmachine voor re pen. De heer Heijn: „Ja, practisch alle ons omringende landen hebben die verticale prijsbin ding overboord gegooid. En waarom wij het daarmee zo roerend eens zijn? Omdat we ons dan meer waar kunnen maken tegenover de klant en die klant met de prijzen beter van dienst kunnen zijn". Het is een uitgemaakte zaak dat veel consumenten die nati onale merkartikelen willen hebben. Dat zijn om maar een paar voorbeelden te noemen, de artikelen van Calvé, Douwe Egberts, Duyvis, Honig, Persil, Unilever, Van Nelle, Buisman, Gedurende deze periode lag de produktie gedeeltelijk stil. In verband hiermee was in het voorjaar een voorraad gevormd om de met de verhuizing ge moeide tijd te overbruggen. De bouw van het nieuwe pand en de inrichting hebben een investering van enkele mil joenen guldens geëist. (Zie ook pag. 2) Knorr. Heineken, Droste, Am- stel, Maggi en vele ande re. „Gewoon, omdat het zeer goede producten zijn", merkt de heer Heijn op. „En daarom hebben we die artikelen in on ze winkels ook van oudsher in ons assortiment opgenomen". De heer G. J. Heijn wil de zaak helemaal niet ingewikkeld stellen. Integendeel, hij zegt zeer duidelijk: „Wij zeggen te gen de klant: Kom maar, van heinde en ver naar onze Su- perMarts en daar kunt u alles vinden, de nationale en de ei gen AH-merkartikelen. Maar voor die nationale merkartike len zijn we verplicht de vast gestelde prijzen te rekenen en we kunnen met die artikelen dus niet bewijzen dat de klant beter af is door naar ons toe te komen. Maar dat is nu juist wat we willen. We willen keer op keer bewijzen, dat de klant bij ons moet zijn, omdat ze dan goedkoper inkoopt". Bij Albert Heijn waar de j Verkooptop elke week hijeen is over de gang van zaken j van de in- en verkoop is men van mening, dat de bruto 1 winstmarge op de merkartike- j len, gerekend naar het AH-sys- teem, lager zou kunnen. Wel zou men onmiddellijk kunnen zeggen, stel die marge voor de eigen merkartikelen dan lager. De heer G. J. Heijn: ..Br zijn klanten die van bepaalde arti kelen gewend zijn het natio nale merk te kopen. Wij zouden de prijzen van alle merkartikelen behoorlijk lager kunnen en willen stellen, zonder dat we de AH-merkar tikelen in prijs zouden behoe ven te verhogen. En dit kan omdat we er van uitgaan dat bij een scherp gekalkuleerd AH-prijzenbeleid ten aanzien van de nationale merkartikelen een grotere afzet het gevolg zal zijn." Ha, ha, maar Albert Heijn vergeet dan zeker, dat men twee procent in gratis zegels mag „uitkeren"? „Helemaal niet", antwoordt de heer G. J. Heijn. „Maar dat is een versluiering van prijzen en daar hebben we een hekel aan. We hebben onze eigen PMC, met zegels. En laat ik het even heel duidelijk zeggen: de PMC staat volkomen op zich zelf. De vaststelling van de eigen merkprijzen heeft daar dus niets mee te maken. Wij zijn voorstanders van vrije nettoprijzen." Laarzen blijven mode, knielange en zelfs dijlange in vele kleuren. Hoe en wanneer ze te dragen kunt u lezen op pagina 2 in de rubriek „Rondneuzen" waarin tevens uitgebreid de schoenenmode voor de komende winter onder de loupe wordt genomen. Zoals de foto toont gpan bontmantels mooi zamen met laarzen; zeker als het zulke fraaie zijn als deze (van de firma Van Wordragen); beide zijn van nertsbont gemaakt. route Oktober heeft zijn naam tegen. Er zit de „R" van regen in en dat doet voor velen de (huis-)deur met een klap dicht. Eerlijk is het niet helemaal. Geen maand van het jaar zit zo vol herfstkleuren als juist het verfoeide (en toch nog redelijk met zon bedeelde) oktober, waarin de bladeren in gele en anders getinte vlekken aan de bomen hangen. Neem bijvoorbeeld de Sint Anthonisbossea 20 kilometer van Oss. Ze zijn nog vrijwel onbekend, maar horen tot de meest gevarieerde bossen van Brabant: lariksen. elzen, beu ken. berken, alle in technicolor deze maand. De weg erheen le vert geen moeilijkheden op: Oost - Sint Anthonis, vervol gens richting Gemert en na on geveer 100 meter bij een driesprong rechtdoor rijden, richting Ullingsebergen. Hier begint een toeristische autoweg dwars door een gebied van zandverstuivingen, heide, vliegdennen en bossen. Ongeveer drie en een halve kilometer verderop vertakt cie route zich: het rechterdeel voert naar Wanroy (3 kilome ter), het linkerdeel naar Elzen dorp (1,5 kilometer). Beide tra jecten lopen dwars door de bossen. Wat de wandelroutes betreft: er zijn er vier stuks, waarvan er één vlak bij Sint Anthonis ligt, op het punt waar de toeristische autoweg de bos sen induikt. Mocht u meer wil len weten: de Streek VVV Noord-Oost-Brabant in Oss, Lievekamplaan 14 (tel.: 04120 - 4695) en de boswachter van Staatsbosbeheer J. Bellema kers, Hoefstraat 13 in Sint An thonis (tel.: 08858 - 1305) geven de verdere inlichtingen. Aangegeven door de be kende zeskantige bordjes: de dr Picardtroute langs plaatsen als Coevorden, Oot- marsum, Vasse, Esche en Uelsen. De theoloog, archeo loog en publicist dr. Picardt werkte van 1648 tot 1670 in Coevorden. Een. van de moderne volautomatische verpakkingsmachines. |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin!ii(iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iii!iiiiiiiiiiiin^ 1 zen om meer bekendheid te geven aan BhB| de kwaliteiten van het fruit uit hun jfc Heijn Super Mart aan Het Kleine Loo ^lllllllllllllll|l!llllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllltlllillllllllllillllllllllMlllllllllllililllllillllMllllllllitllllllllllllllllllllllllllliBltl!llillll!llllllllllllllllllillllllBlllllllilllMlillllllllllllllltlilliBlllllllllllllllllllllllllliïï Den Haag denneappels, dennenaalden, sparappels, bladeren, beuke- nootjes, kastanjes, eikels, el- zenproppen, bolsters van tam me kastanjes, takjes, veren en nog veel meer. Hoe men bijvoorbeeld een slang maakt? Heel eenvoudig: Wat eikels aan elkaar rijgen, een dennenaald tot tong pro moveren, kraaltjes voor de ogen van het dier en een dopje van de eikel als kop. Klaar. Honderd en één tips staan ge noemd in het boekje „Alleen maar voor de pret" van Fanny en Canstant.iin Kelk, uitgege ven in de AP-jeugdserie. Kin deren zijn er uren zoet door. Hlnnnikendam Dick Oosterbaan in Monni kendam blijft in het nieuws. Naast zijn speeldozenrestau- rant De Stuttenburgh (met uit zicht op zee), zijn kaasrestau rant (in de oude Waag) en zijn palingrestaurant (tegenover De Stuttenburgh) is hij nu ook al weer een tijdje de trotse eige naar van een museum, dat on derdak heeft gekregen in 22 pikzwart gerookte palingroke- rijtjes. De nu keurig opgelapte ^onnehuisjes staan vol met honderd en één bezienswaardig heden, die alle op de Gouwzee betrekking hebben: touw- '--soels, garenbinders, plem- pers met stok en „kaalkop" (om vis mee aan het schrikken te maken), kneppels natuurlijk (voorste stukken van ha- ringsleepneiten). antieke visha ken, antieke kledingstukken, een ansjovisinleggerij, een ko- ®elg!eterij, enzovoort, enzo voort. Ook Den Haag en zijn bosrijke omgeving, doen het uitstekend in oktober. „Het is hier dan wat minder druk", zegt Annique Roukens, hoofd van de afdeling voorlichting van de VVV in Den Haag, „en dat lie tekent dat je overal heerlijk uit de voeten kunt. Bij het theehuis Meyendel bijvoor beeld. waar t.m. 27 oktober een speciale herfstroute staat uitge zet. Jazeker, hier bij de VVV in de Parkstraat, of bij het sta tion Hollands Spoor, ligt een folder voor u klaar, waarop on der meer een stadswandeling staat omschreven." „En dan nog dit: Wie zo'n wandeling maakt, mag het pla netarium eigenlijk niet verge ten. Gek, maar daar komen nog steeds minder mensen dan men zou verwachten." Fijn knutselein Oktober is ook knutsel- maand. Het materiaal om een namaakstruisvogel, een slang, een halsketting of noem maar op te maken ligt doodgewoon voor het oprapen in de bossen: lllllllllillilllilllllllllllillllllllilllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIII Onvoorwaardelijke Kwaliteitsgarantie Als u niet voor de volle hon derd procent met een AH- artikel content bent, dan krijgt u gegarandeerd het volle bedrag terug. Prompt, zonder enige bedenking. Ook al hebt u van de inhoud geproefd of er meer van ge geten. Het gaat Albert Heijn in de allereerste plaats om tevreden klanten. IIIIIMIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Lsblad van ert Heijn N.V. - Zaandam Aller ^Handle IMIJIJIOIIUIIIII SAH001000151 ABerhande oktober 1968 oktober 1968 oplage 1.884.500 14e jaargang No. 10 (150) Het is duidelijk, dat de Nederlandse huisvrouw van 1968 zelf wil vergelijken en zelf wil uitmaken wat zij koopt en betaalt. Maar er is een aantal nationale merk artikelen, dat in alle winkels tegen dezelfde prijs verkocht wordt. Op de man af gevraagd: Is men hiermee gelukkig hij Albert Heijn? „Neen, wij zijn bepaald niet tevreden met die verticale prijsbinding", is het rechtstreekse ant woord van directeur G. J. Heijn. „Wij geloven dat wij zonder die verticale prijsbin ding onze taak beter zouden kunnen verrichten. Nog duidelijker gezegd: wij zouden de merkartikelen in doorsnee voor een procent of vijf lager kunnen verkopen". V

Allerhande | 1968 | | pagina 1